BUITENLAND FEUILLETON. SLECHTS EEN BINNENLAND Kerk en School Orde en Arbeid. Een protest. DONDERDAG 20 MEI 1920 de Eigendommen van ferdinakd de conferentie van hythe. GEMENGDE BUITENL. BERICHTE». WAT „SOMMIGE" EDEN MEENDEN. Socialistisch Wanbeheer. revolutionmaire woelingen. DE OORZAKEN DER OVERWINNING. In het weekblad „De Amsterdammer" tref fen we in een no£ al vinnige critiek op het vrat werpZondagswet van professor Kern kamp. het volgende zinnetje aan: „De Roomschen hebben nooit voor Zon. diagsheiligiiiig geijverd." Zooals dat zinnetje daar in zijn isolement staat, bevat het een onwaarheid'. Dat er helaas Katholieken zijn. dtie zich niet om de heiliging van den Zondag be kommeren, geeft den professor nog niet het recht om zuiks den Katholieken aan te wrij ven. Is professor Kernkamp dan zoo'n vreemde ling in de leer der Kath. Kerk, dat hij niet ireet, dat het derde gebod dier Kerk luidt: wees gedachtig dat gii dien Saibbathdag (d. w. z. dien Zondag! heilig maakt? Weet hij niet, dat dit derde gebod ons Katholieken verplicht, om den Zondag, dien dag des Heeren, door de beoefening van god vruchtige werken en de onthouding van slaaf se!] en arbeid te vieren, d.w.z. te heiligen? Is het den hooggeleerden heer onbekend!, dat de Katholieke kerk aan hare kinderen verbiedt de Zondag te ontheiligen ddor bui- ter.eporige en slechte vermaken, onmatig drinken en losbandige spelen, waardoor deze dag. die aan den dienst van God gewijd moet wezen, tot een dag van openbare ergernis gemaakt wordt? Dat er, ender de Katholieken zeer velen gevonden worden, die zich niet sloren aan het uitdrukkelijk gebod der kerk om den Zondag te heiligendat die naam-kakholieken den Zondag enteeren door buitensporighe den van de grofste soort: dat zii de feest dagen des Heeren, tot feestdagen van dien duivel maken, dat is maar al te waar en diep te betreuren. Maar deze z.g. ..Rcomschen'' die zich dien schoenen naam onwaardig maken, leven niet volgens de 'beginselen, de geboden en voor schriften der Kerk, maar zijn volgelingen, en aanhangers der bedorven wereld. Het zijn dus, n'en déplaise professor Kern kamp. niet de Roomschen. die nooit voor Zondagsheiliging hebben geijverd; maar een aantal, laten we zeggen een groot aantal hunner die het uitdrukkelijk gebod der Kerk om den Zondag te heiligen, overtreden. Er zijn, Goddank, nog duizenden en diui- zienden Roomschen, die de ontheiliging van den Zondag als een gruwel beschouwendie den dag des Heeren mat nauwgezetheid vie ren. en door de heiliging van 'dien dag in den geest der Katholieke Kerk den zegen des hemels over zich zelf en hun huisgezin doen neerdalen. Uit naam van deze „Roomschen" klmke hier ons krachtig protest tegen de onware en ondoordachte beschuldiging vaar professor Kernkamp, dat de Roomschen nooit voor Zondagsreiliging hebben geijverd. YAN BULGARIJE, jue ex-tsaar van Bulgarije is in hooger beroep gegaan van de verbeurdverkla ring zijner .eigendommen ter waarde van 400.00U pond in Engeland. In een schrif telijk stuk, namens den ex-tsaar bij de behandeling in hooger beroep overge legd, wordt uiteengezet, dat de vorsten en tsaren yan Bulgarije nooit absolute monarchen ol despoten zijn geweest, doch steeds geregeerd hebben en nog regee- ren als eonstitutioneele monarchen. Uit de openbare kas kreeg Ferdinand slechts een jaargeld, .waarmee hij mocht doen •wat hij wilde en dat zijn particulier eigen dom was. De in Engeland verbeurd .ver klaarde eigendommen waren niet van .dit jaargeld bij eengespaard. Deze beleggingen vertegenwoordigen zoo wordt in het verweerschrift gezegd eigendommen, den ex-tsaar nagelaten door zijn moeder, een dochter yan Louis Philippe, en zijn dus vermoedelijk gekocht met geld, door Louis Philippe jn 1848 naar Engeland gebracht. Naar de raadsman van den ex-tsaar betoogde, sproot er voor de .Kroon uit den oor.og geen recht voort op roerend goed dat zich binnen het .Vereenigd Ko ninkrijk bevond toen de. oorlog uitbrak, De voortzetting der conferentie van Hythe zal waarschijnlijk te Londen plaats hebben, aangezien Lloyd George te ken. nen heeft gegeven, dat hij tijdens den oorlog dikwijls genoeg het Kanaal was overgestoken. Millerand met Marsal en de technici vertrekken nu binnenkort weer naar Londen, zoodra de plannen waarvan te Hythe de groote lijnen zijn aangegeven, door Ae financïeele specia liteiten nader uitgewerkt zijn. .Wanneer de Engelsche staatslieden naar Spa ko men voor de onderhandelingen met Duitschland, reizen de Franschen ze te gemoet tot .Ostende, om de laatste over eenstemmingen te treffen, voor, men de vroegere, .vijanden ontmoet. DE VOLKENBOND. De Raad yan den Volkenbond heelt president Wilson telegrafisch uitgenoo- digd de algemeene vergadering van den Volkenbond in Nov, a.s. te Brussel bij een te roepen, daar de toebereidselen te Genève nog niet ver genoeg gevorderd zijn om het college te ontvangen, DE ENGELSCHE WET OP DE KOLEN NIJVERHEID. In de wet op de kolennijverheid in En geland, welke na Pinksteren zal worden ingediend, zal bepaald worden, dat er een afdeeling voor de mijnen zal worden in gesteld aan het departement van handel met een afzonderlijke onderstaatssecre taris. Aan gebiedscommissies, districts- commissies en müneommissies zal be voegdheid worden gegeven tot het behan delen der vraagstukken betreffende de huisvesting, de veiligheid en de loonen der mijnwerkers en in het algemeen van alle geschillen. Alle staatsbemoeiing zal verdwijnen, behalve voor export koe Volgens de „Times" zal de nationalisa tie der mijnrechten waarschijnlijk in een afzonderlijk ontwerp worden beli chaamd. JAPANNERS IN SIBERIE. De toestand in Siberië is thans aldus, dat zoowel de Japanners als de Russen trachten een bufferstaat Trans-Baikalië te verkrijgen. Het voordeel voor Japan is de bescherming van Korea en Mantsjoe- rije; bet voordeel voor Rusland is, dat de Japansche militaire interventie in Russi sche binnenlandsche aangelegenheden dan onmogelijk is. Indien Trans-Baikalië tot stand kome, is de provincie om Wla- diwostock afgesloten van den invloed van Moskou en hopen de Japanners op een te gen-revolutie, waardoor de radicale re geering te Wladiwostock zal verdwijnen. DE ONTRUIMING VAN FRANKFORT. De Fransche bladen melden, dat de ci viele autoriteiten van Frankfort overa in de 6tad aanplakbiljetten hebben doe aanbrengen, met de mededeeling, dat ae Fransche troepen de stad verlaten. Naast die verklaring is een proclamatie van generaal Dcgoutte aangeplakt waar in kort en bondig wordt gezegd: De Fransehen houden bun woord. Een Dickens-bai. Den 26en Mei zal te Louden, in Queen's Hall. een Dickensbal worden gegeven ten bate'van de stichting eener Veteranenclub en van herstellingsoorden voor oud-strijders. Op het bal zal o.a. te middernacht Marley's geest verschijnen en er zullen gecostumeer- den zün in het karakter van alle Dickens- figuren: er zullen voor de beate costuuins prijzen worden toegekend. Staking op do „Kaiserin Augusta Victoria." De „Kaiserin Augusta Victoria, die thans onder de vlag van de Ounard-lyn vaart, kon Zaterdag niet uit Liverpool ver trekken, wegens een stakig der stewards. Zii achten het logies voor de bemanning niet voldoende en namen geen genoegen met de slaapgelegenheid, die blijkbaar door de Duitsche bemanning wel voldoende werd ge acht, De „Köln. Zte." verneemt uit Ham. burg, dat de rijksminister van arbeid zal trachten bemiddelend op te treden in de loongesehillen tusschen de werfdirectiee en haar employé's. die tot een staking der eui- ployé's aanleiding hebben gegeven. Beide partijen zün het met deze bemiddeling eens. Tengevolge van deze staking zijn thans ai Je werven te Hamburg gesloten, behalve de Vulcanwerf, waar het werk zoo goed en zoo kwaad als het gaat. door werkwilligen wordt voortgezet. Een Wolff telegram uit Hamburg van 18 dezer deelt mede, dat nu ook de Vulcanwerf gesloten werd, zoodat er op geen enkele groote werf in Hamburg meer wordt ge werkt. Omtrent de Beierscbe eandidaten voor den Rijksdag verneemt de „Köln. Ztg." uit München. dat voor het eerst ook do com munisten aan den verkiezingsstrijd zullen deelnemen. Zij hebben voor den Landdag vijf eandidaten gesteld, waaronder de kell- ner en gewezen minister van oorlog van de radenrepubliek Reichart. Vermoedelijk eind Juni zal de En gelsche koning in Buckingham Palace een tuinfeest geven ter eere van alle dragers van het Victoria Cross. Er worden onge veer vierhonderd ridders yan het ,V, O. verwacht; waarschijnlijk zal ieder wor den uitgencxxligd een of twee familie leden mee te brengen. Ten aanzien der Poolsche quaestie heeft de conferentie der havenarbeiders- vereeniging te Plymouth besloten, het verder laden yan munitie, die gebruikt zal worden tegen RusLand, te verbieden. De, bakkersgezellen te Madrid heb ben de algemeene staking afgekondigd. De militaire intendance heeft maatrege len genomen. In Spanje probeert men de fabri kanten en kooplieden in schoenwerk te dwingen tot het verlagen van de prijzen tot het nemen van minder winst, zeg gen de leiders der beweging door het dragen van zgn, alp ar gat as, d. z. schoe nen van doek met zolen .van hennep-touw, die veel goedkooper zijn dan leeren schoe nen. .Vooral jn den middenstand, onder ambtenaren, autisten, enz, wint de bewe ging veld. Een Madrileensch blad, „A. B. U." beweert zelfs, dat er al schoenwin kels te Madrid gesloten zijn.. Ook de „overall" schijnt in Spanje al gedragen te worden. Jackson City, in Wyoming, js de eerste gemeente jn de wereld, die zich erop kan beroemen, dat zij uitsluitend door vrouwen geregeerd wordt, ten ge volge, van den uitslag der jongste ver kiezingen. Een der vrouwelijke eandida ten versloeg bij die gelegenheid haar eigen man. Jackson is een 6tad van nau welijks 500 juwoners. Volgens .een telegram uit Hetsing- fors werd de plaats Ulfsby bij Björne- borg door 'n grooten brand vernield. 100 gebouwen, w.o. 12 boerenhofsteden, wer den een prooi der vlammen, ff wee per sonen werden gedood; 2000 mensehen zijn dakloos. De grootste en modernste Zweedsche onderzeeboot is gisteren in de haven van Karlsrohe gezonken. De oorzaak is onbe kend. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken te betreuren. paar het 11 alia aas gh door IVO,; 7, Hij was verdiept in een der boeken, en keek nu en dan slechts even op, om zijn ©ogen rust te gunnen Eindelijk klapte hij hel boek toe en ging naar het balcon om e.en luchtje te schep pen. Hier hoorde hij twee vrouwenstemmen fluisteren. Onder het alhangend groen van een daar boven gelegen balcon deed zich een charmant tooneeltje aan hem voor. Op een ge makke lij ken klapstoel zat Jeannette. In plaats van een donker costuum zooals ze tot heden placht te dragen, droeg ze een lichtblauwe japon, waarin haar krachtige gestalte bijzon der voordeelig uitkwam, eu waarbij haar Jrissche wangen fleurig afstaken. Op een bankje aan haar voeten zat do kleine Virginie. Een roosig japonnetje ont hulde haar kinderlijke gestalte, ze leunde piet de ellebogen op J©annettes schoot, en luisterde naar een sprookje, dat deze ver telde. Op het hooreu van zijn schreden hield zij op. „Ik sloor toch niet?" vroeg hij beleefd, "ik wist niet, dat hier iemand was," „Een heerlijke avond, lie'/" „Ja, helaas en nog enkele avonden en dan de'maand van miju vacantie reeds voorbij. De kleine Virgenie werd door haar papa geroepen en zoodoende bleven ze beiden op het balcon alleen achter. Jeannelte keek naar de avond-hemel op, waaraan duizenden sterren schitterden/le gen de blauwe lucht staken zich wonder schoon de grillige vormen van omliggende huizen en boomen af. Felix volgde den dwalenden blik van het meisje en bleef z© dan aanzien. Vorscnend en nadenkend keek hij naar zijn vriendin en zuster, zooats hij haar meermalen schertsend noemde. Nu weldra het uur van scheiden slaan zou, voelde hij meer dan ooit, wat ze voor hem in dien korten tijd, dien ze sarnm op Capri vertoefd hadden, geweest was. Hij kon zich moeilijk voorstellen, hoe hij de w©i- uige weken, die hij nog op Capri bleef, zon der haar zou doorbrengen en hoe hij het daar na zonder haar zou stellen. Want hij was vol gens haar raad besloten de Universiteit te Napels in plaats van die te Rome te nazoeken. Men kan, volgens het standpunt, waar op men zich stelt, vóór of tegen het wets ontwerp zijn, Aat voorzieningen bevat ter bestrijding van revolutionnaire woelin gen. Zoo is het begrijpelijk, dat, gezien de revolutionmaire gezindheid der socialis ten aan de bewering, waarmee ze wel eens aankomen als liet in bun kraam te pas komt, d'at ze niet revclutionnair ge zind zijn, hechten we weinig waarde deze in het Voorloopig Verslag ver klaarden, zich tegen de voorgestelde be palingen met kracht te zullen verzetten. Zoo kunnen we er inkomen, dat de Ne- derlandsche bolsjewisten in de Tweede Kamer schrijven: het revolutionnaire pro letariaat zal zich door de bedreiging der regeering niet laten weerhouden, het zal op den eens ingeslagen weg voortgaan en hoe feller de tegenstand, des te scherper zal zün. strijd ziin. Nog eens, we kunnen dit begrijpen, al twijfelen we er niet aan dat de Regee ring een stokje gereed houdt om te be letten, dat de heeren Wijnkoop ca den ingeslagen weg blijven bewandelen op de wijze, zooals zij dit tot nu toe ongestraft hebben kunnen doen. Maar waar ons verstand bij stil staat, dat is bij de meening van „sommige" le den in bet Voorloopig Venslag, dat de Regeering om de communistische partij en de actie van personen, die tot haar behooren, te bestrijden, een wettelijke re- gelifng als de onderhavige nifct noodig heeft. Waarom niet! Omdat, volgens hen, de communistische plant in onzen (lees: Neerland'») bodem geen wortel kan schie ten. Kamerleden, die zoo weinig van de tee kenen des tijde blijken te verstaan, moe ten wel ziende, blind en hoorende, doof ziin. Heel gemoedeluik zeggen die heeren ver der in het Voorloopig Verslag: Zoodra onze maatschappij weer wat geregelder funetionneert, er voor communisme geen plaats meer. De geregelde xunetionneering onzer maatschappij! Het lijkt wel ol dit van het welgeval len afhangt van.degenen, die zoo spre ken. alsof ze 't maar voor 't zeggen heb ben, dat de maatschappij weer „wat" ge regelder funetionneert: alsof dat geregel der functionneeren geen belemmering on dervindt, ook door de communistische plant, die wel degelijk in onzen bodem wortel heeft geschoten. Het zijn me de .-Staatslieden" wel, die Ze vond het beier, dal hij uit de oude oni- „sommige" leden, die alons in net Voor loopig Verslag hun wijsheid Inzake het wetsontwerp over revolutionnaire woe lingen, ten beste geven. Van Socialistisch gemeentelijk beheer gesproken. Daar doet Dr. van Dieren, die verschil lende verdachte zaken in het gemeentelijk beheer van Amsterdam, zorgvuldig na pluist, een leelijk boekje van open. Op elke bladzijde van dat leerrijk hoek je blijkt, dat het in socialistisch vaarwa ter rondzeilend gemeente-bestuur der Hoofdstad, het zuur verdiend© geld der belastingbetalers böj 'kruiwagens vol in 't water smijt. De voorbeelden liggen maar voor 't grijpen. Nemen we er ongezien een by de klad den. In him vroedheid hebben de stadsbe stuurders in de Commelinstraat (Muider- poortkwartier) een plantsoen laten aan leggen, midden in de straat. Haute nou veauté natuurlijk! Vroeger bevonden zieh daar tuintjes voor elk huis. Deze zijn echter onhoudbaar gebleken, vanwege de Üeve jeugd; de huiseigenaren hebben ze toen voor eigen kosten met klinkers laten beleggen. Net als op Oostenburg en Wittenburg, de bekende Amsterdamsche buurten, heeft de jeugd in de Commelinsfcmat niet het minste respeet voor de bestrating. Ook daar wordt herhaaldelijk de straat over een groote uitgestrektheid door de jeugd opengebroken. Het aanleggen van een plantsoen aldaar, is dus eenvoudig geld, veel geld vermorsen. B. en W. wa ren er attent op gemaakt. Toch moest en zou er een plantsoen worden aangelegd. Nu, het plantsoen is er gekomen, heele- maal klaar is het nog niet en toch heeft men er al twee oppassers bü moeten plaatsen. Echter, oppassers of geen oppas sers, de straatjeugd rukte de boompjes uit den grond en liepen er op een drafje mee weg. Dit plantsoen, dat nog niet op orde is, kost nu vermoedelijk al een kleine 100.000. Voor onderhoud komt er aliicnt een 10.000 per jaar hij. A Ik men nu bedenkt, dat in de onmid dellijke nabijheid van de Commelmstraat het uitgestrekte Oosterpark is, waardoor een plantsoen in die straat tot de over bodige dingen behoort, dan valt het des te meer op, hoe ondoordacht men in Am sterdam met het geld der belastingbeta lers omspringt. Het Voorloopift Verslag is verschenen omtrent het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen tot bestrijding van revolu tionnaire woelingen. Verscheidene leden gaven hun verbazing er over te kennen, dat dit wetsontwerp eerst nu, een maand geleden ongeveer, is inge diend. In de afgeloopen jaren zijn er oogen- blikken geweest, waarop het gevaar voor de revolutie aanzienlijk grooter was dan thans. Vele andere leden konden zich met deze zierswiize niet vereenigen. Zii achtten het een daad van wijs beleid der Regering, da zij eerst nu dit wetsontwerp indiende, omdat zii daarmede heeft voorkomen, dat het niet ook maar eenigen schijn van recht als ge- egenheidewet zou worden gediskwalificeerd. Op spoedige behandeling van het wetsont werp werd van verschillende zijden aange drongen. Eenige leden, die in het ontwerp een ge- legenheidswet zagen, verklaarden zich tegen de voorgestelde bepalingen met kracht te zullen verzetten. Het revolutionnaire proletariaat zal zich door de bedreiging der Regeering met laten weerhouden, het zal op den eens ingeslagen weg voortgaan en hoe feller de tegenstand des te scherper zal zijn strijd zijn. Verschillende andere leden verklaarden zich met de in het ontwerp vervatte voor stellen al evenmin te kunnen vereenigen. Sommigen van hen wezen er op. dat de ontworpen bepalingen in hoofdzaak gericht schijnen te zijn tegen de communistische partij en de actie van personen, die tot haar behooren. Om deze te bestrijden heeft de Regeerng naar bun meening een wettelijke regeling als de onderhavige niet noodig. In onzen bodem kan de communistische plant geen wortel schieten. Zooara onze maatschappij weer wat ge regelder funetionneert. is er voor commu nisme geen plaats meer. Buitensporigheden, die op het geffiond ver stand moeten afstuiten, late men over aan de publieke opinie, zii zullen bii een volk als het onze vanzelf tot tegenspraak leiden. Bovendien laadt de Regeering, die zulk een wet voorstelt, den schijn op zich. dat zij een klasseregeering is. Zeer vele andere leden juichten de indie ning van het ontwerp ten zeerste toe. Z13 prezen het in de Regeering. dat deze ver.' staat, wat het overgroot© deel des volks wenscht; bescherming, ook door do strafwet, ftegen revolutionnaire bedreigingen. Het is bovendien volkomen onjuist, dat Je Regeering met dit wetsontwerp een aanslag zou bedoelen op d© vrijheid, die ook de ar» beidende klasse behoort, te hebben om in het openbaar te beraadslagen, propaganda te maken voor haar denkbeelden en politiek» actie te voeren. De voorgestelde bopalinger zijn met gericht tegen een bepaalde groej» oi' party. Zij zijn gericht tegen allen, die revolutionnaire woelingen voorbereiden of het slagen daarvan bevorderen. Do bescherming van de veiligheid van de» staat mag niet, gelvk werd aangeprezen, aai particuliere organisaties worden overgela ten: deze behoort bii de Overheid en bij haar alleen. Dat in de indiening van dit ont worp eon bewijs zon kunnen worden gezien van het twijfelen aan eigen kracht van' de ziid© der Regeering. Dat toepassing der voorgesteld© bepalitu gen tot zulke ongewenscht© toestanden aan leiding zou geven als sommige tegenstan ders van het ontwerp willen doen gelooves konden d© leden, die dez© beschouwing©* hielden, niet inzien. Op d© vraag': -welke zijn de oorzaken vao. d© overwinning by de gemeente raadsverkiezing te Maastricht, antwoordt de „Limb. Koerier": „Ook het vrouwenstemrecht Is een der oorzaken. De vrouwen van Maastricht voelen voor 't katholicisme; dat hebben ze by de voorbereiding dezer dagen getoond. En de Boc.-democratie zal zich achteraf geen geluk wenschen met de invoering van het vrouwenkiesrecht, -waarop zij zelve heeft aangedrongenin den tijd dat zy meende, dat de katholieken het niet zon den aandurven. Maar de medewerking der vrouwen is toch de eenige factor niet Er zijn meer dere oorzaken. Eerstens dat de katholieken verleden jaar een beetje vreemd stonden voor de nieuwe kieswetmethode en meenden, dat alles nn wel zonder de voorheen gebrui kelijke actie en propaganda kon gaan. De sociaal-democratie, tuk op haar nieu we kiezers, zette stevig aan, en zoo heeft Kath. Maastricht zich verleden jaar wel 'n beetje laten overrompelen. Maar nn was het tot Inzicht gekomen, en aan den ©norm georganiseerd en steun, dien vooral de nieuwe propagandaelub St Ignatius aan de Kath. Kiesvereeniging schonk, Is de mooie uitslag voor een goed deel te danken. Daarhü kwam, dat de omstandigheden zich merkbaar hadden gewijzigd. Toen misnoegen bij velen over de werking der distributie, nn verlies van populariteit der socialisten, wier houding in den Raad voor velen een teleurstelling, voor menigeen eene leering, voor enkelen een beduchtheid is geweest." DE ARMEEN SC HE PATRIARCH EN ONS LAND. De „Msb." verneemt, dat mgr. Paul Pierre XIFT fferziau, kathoaek Armeensch Patriarch van Cilicië, binnen een of twee wOken naar Holland hoopt to ko men. MGR. H. v. d. WETERING Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, mocht van H. M. de Koningin ©en telegram ontvangen, waarin H. M. dankbaar her denkt, wat de Aartsbisschop voor de katho lieken van het bisdom en van Nederland geweest is, hem geluk wenscht met zijn jubileum en den wensen uitspreekt, dat bij nog vele jaren zün herdersambt mag ver vullen. [MGR. A. F. DIEPEN. Z. D. H. Mgr. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, is door Z. H. den Paus benoemd tot apoetolisch-visitator van Denemarken, Zweden en Noorwegen. MGR. DR. J. E. H. MUNTEN f Volgens den uitdrukkelijken wensch van da overledene is het stoffelijk overschot van Mgr Dr. Men ten gekleed in het Franciskaansche kleed der Derde Orde. Het lijk. dat is neer gelegd in de ingerichte chapelle ardente U midden van bloemen, wordt afwisselend b© zocht door de geestelijken der stad. De begrafenis zal plaats hebben op Zater dag te half 10. Z. D. H. Mgr. L Schrijnen. Bisschop vai Roermond, zal de begrafenis bijwonen. BIJ DE AARDAPPELMEEL»- FABRIEKEN. Na een onderhandeling tusschen den gsving in een geheel nieuwe komen zou.. Te X a pels stond de Universiteit bijzonder goed aangeschreven en rij hau bovcudijji niet eem der professoren aldaar relaties, die datcCideu uit den tijd, toen haar vader uog leefde. Wel licht dat hem dit nog van voordeel zou kun nen zijn. Felix moest toegeven, dat Jeannelte in een en ander gelijk had, Hoewel hij niet gaarne naar Napels ging, daar hij zien reeds op een gezellig samenzijn le Home verheugd haa. Ze had in de maand, die ze samen op Capri hadden doorgebracht, hem al zijn levenslust weer teruggegeven cu hem van alle zwartgal ligheid bevrijd. E« hij voelde zich thans droef le moede, zou dit ook met haar het geval zijn'? vroeg uij rich atv, jO„ neen, ze was boven dergelijke zwak heden verheven. Ze had zoozeer op zijn ver blijf te Napels tijdens zijn studietijd aange drongen, zonder daarbij ook maar eenige zie kelijke sentimentaliteit aan den dag te leggen. Ze beschouwde de omstandigheden des levens met een nuchter oog. Nucnter! Het was een bitter woord. Het maakte hem eenigszins prikkelbaar, dat zij zoo koel en verstandelijk beredeneerd bleef, terwijl ze zag, hoe zwaar hem het na derend uur van aischeid viel Die stamming had hem reeds in de conversatie-zaal eenigs zins prikkelbaar gemaakt. Hij keek naar bin nen. Allen zalen uog in dezelfde houding Alleen do kleine Virgenie was mei haar vader in een hoekje druk aan het praten. Het schijn sel van een paar schemerlampen viel door de openstaande deuren op het balkon en viel op hel gelaat van Jeannelte. Felix keek haar aan. Hij kon duidelijk haar energieke trekken on derscheiden Was ze inderdaad zoo nucnter'/ Haar oogen hadden thans wel een droomerige uitdrukking, iets wal hij te voren nog mei bij haar had waargenomen. Uok de vaste trekken om de hoeken van haar mond wa ren thans weeker en vrouwelijker. Ze voelde, dat hij haar aankeek, m©t een helt,ge beweging scheen ze haar gedachten van zich af te schudden en met een glimlach, die heelemaal niet natuurlijk was, en een blik in de kamer slaande, zei se. „De kleine Virgenie is een aardig kind. Ja dat is ze Maar wat wilde ze toch gisteren van je hebben in den tuin?" O dat was maar een kinderlijk gril, zei"jeannette, rood wordend Ge hebt me toch anders nooit de waar heid verbloemd," zei hij ernstig, daar hij bij inliulie voelde, dal hel hier iets betrof, dat zij niet voor hem weten wilde. Jeannette voelde het verwijt, dat in zijn woorden klonk en zei dapper: „Ze wilde mijn haar losmaken en vlechltn en daarvoor ben ik te oud." Het was hem onmogelijk, tegenover haar 'n nietszeggende vleierij te zeggen, dat scneen hem haar onwaardig toe. En daarom zei iwj: „Hoe komt ge er toe, aan oud- en niet-oud- zijn te denken? Dat is toch hetzelfde." ,Ik weet het niet. Thuis bij mijn bezig heden scheen hel mij ook zoo toe, maar hier word ik steeds daaraan herinnerd, dat ik weldra dertig ben, een critieke leeftijd in een meisjesleven Zulke gedachten over vallen een mensch in ledigheid, daarom ben ik blij, dat ik weer spoedig aan den ar beid ga." „Ge zijt dus blij weg le gaan en mij te vertalen t' zei hij bitier „Zoo is het niet bedoeld, mijn jonge vriend." Beeldde hij het zich in, of was het werke lijk, dal zij dal „mijn jong- vriend met na druk uitsprak?. „Het is mijn schuld niet, dat ik jong ben, en ook is het mijn schuld niet, dal ia nog^ niets tot stand gebracht heb,' zei hij go krent CWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5