Gremengd Nieuws Orde en Arbeid. Kerk en School Handel en Nijverheid Kunst en Kennis Leger en Vloot. STROOMBEDENA 90 ECHT PANAMA Cl 75 Nieuws uit Haarlem HET VERTREK DER „LIMBURGIA." Korte Berichten DE NEDERLANDSCBE PELGRIMS TE ROME. v HAARLEM ANEGANü 17+TELEF: 2685. Landbouw en Visscherij een blad als „Het Volk" kunnen constatee- ren, dan vaas dit wel met een extra-streepje aan den balk gemerkt worden, want tevreden hebben we dat chagrijnige, zure blad nog maar zelden gezien. Enfin „Het Volk" is tevreden over (lacht niet lieve lezeressen en lezers) den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen te Maastricht. Weinig scheelt het, of het dagblad voor de arbeiderspartij slaat er over aan 't jubelen. „De uitslag is niet onbevredigend," schrijft het blad heel deftig en zonder te knipoogen. Onze lezers weten, dat de Raad in Maas tricht met 6 leden werd uitgebreid; van de S.D.A.P. werden er twee ledenuitge leid. Zoo iets noemt „Het Volk" niet onbevre digend Misschien wil het daarmee zeggen; er had den nog meer onzer partijgenootenuit- geieid kunnen worden; het had nog erger kunnen zijn. In dien zin is de voor de Socialisten zoo droevige uitslag der gemeenteraadsverkiezin gen in Maastricht, inderdaad bevredigend te Boemen. We denken hier aan het geval van den man die zijn vriend bezocht, van de trap rolde en zijn been brak. Een oogenblik daar na knielde de vriend lachend naast hem neer en feliciteerde hem hartelijk met het groote geluk, dat hij zijn nek niet had gebroken. DE SOCIALISTISCHE MEPHISTO, De verbeten woede en ergernis over de geleden nederlaag der Socialisten bij de gemeenteraadsverkiezingen te Maastricht hebben „Het Volk" een uitval in de pen gegeven, die onze aandacht verdient. ,.Ja, nu voor 't eerst zoo zegt het blad grijnslachend komt de Roomsche vrouw binnen ons bereik en wij zuilen baar de heilige haat tegen uw samenle ving leeren met dezelfde uitkomst, welke gij reeds bij uw mannen zoo terecht hebt waargenomen." Onze Katholieke organisaties en onze Katholieke vrouwen zelf, zullen een waar dig en afdoend antwoord op dit voorne men van den Socialistisehen Mepbisto ge ven, door te zorgen, dat zij buiten het bereik van den kwaad willenden verzoeker blijven, in welke gedaante hij zich ook aan baar moge vertoonen. Onze vrouwen, dochters en zusters, zijn door baar ergsten vijand zelf gewaar schuwd. BELGIE EN NEDERLAND. Naar de „Libre Beigique" d.d. 20 Mei meedeelt, zijn de heeren Segers en Ort, als afgevaardigden der Belgische regee ring naar Parijs vertrokken, om aan de besprekingen der Nederl. Belgische ver dragen deel te nemen. Het blad voegt er aan toe, dat het als gevolg van de moeilijkheden, die zijn ge rezen betreffende de kwestie van de Wie lingen en de Nederlandsehe aanspraak op de scuvereiniteit over de doorvaart, waar schijnlijk is, dat men, voor de besprekin gen over de herziening te kunnen voort zetten, er op bedacht zal zijn, dat België op deze punten voldoening ontvangt. DE NEDERLANDERS IN JAPAN. Voortdurend komen berichten in va# de schitterende ontvangst, die aan de beman ning der Nederlandsehe oorlogsschepen in Japan is ten deel gevallen. Thans wordt weer uit Tokio aan de „N. R. Crt." geseind, dat na een schitterend! ker- «enbloesemfeest in de tuinen van het keizer lijk strandpaieis. de feestelijkheden het hoogtepunt bereikten in een gastmaal, aan geboden aan 10 Nederlandsehe officieren, gezant de Gnaeff en den militairen attaché door den minister van marine Kato. Hierbij waren aanwezig Japan's drie nationale hel den, admiraal Togo, die in 1905 de Russische vloot vernietigde, admiraal Inoeji de held van den Chineesch-Japanschen oorlog, en admiraal Ijoeïn. Tevens was aanwezig de chef van den marinestaf en de vice-minister van marine. Bijna ail© Japansehe officieren droegen de Oranje Nassau-orde. In verschillende toespraken getuigden deze admiraals van hun onvergankelijke ge hechtheid aan Nederland, dat hun vaderland gedurende 2Va eeuw gelegenheid bood ken nis te nemen van de westersche beschaving. Zn zeiven leerden in hun jeugd de Neder landsehe taal en verkregen marine-kennis van Nederlandsehe officieren. Bij de Japan sehe vloot zal dankbaarheid tegenover Ne derland onuitwischhaar gegrift blijven. Alle aanwezigen ontvingen een zilveren doos. waarin de handteekenmg van den minister van marine was gegraveerd. D© directeur van de Eastern Service, een oud-Nederlander. wonend n Japan, vertelde in een interview, dat in de 50 jaar van zijn aanwezigheid nooit eene vreemde vloot zoo schitterend ontvangen was als thans de Nederlandsehe oorlogsschepen. Hy ziet hier in een bewijs van de groote vreugde der Japanners over het verdwenen wantrouwen bij de Nederlanders te hunnen opzichte, het geen hier steeds als zeer grievend en onver- iiend gevoeld werd. VOORLOOPIG OP VRIJE VOETEN. Na verhoor door den Rechtercommissaris, la de heer T., die op vermoeden van fraudu leuze handelingen als bedrijfsleider eener in itaat van faillissement verklaarde verbruiks- vereeniging te Arnhem was gearresteerd, voorloopig op vrije voeten gesteld. De heer T.. die lid van den Raad van Arnhem is. heeft thans ontslag als raadslid genomen. Honderden menschen stroomden Woens dag reeds om 2% uur naar de nieuwe sluis te IJmuiden, om getuige te zijn van het uit varen der .JLimburgia". Hun geduld werd on zware proef gesteld, want eerst om ruim vier uur kwam het kolossale schip, dat ver boven de lage weilanden uitstak, naby Vel- sen in het zicht-. Eerst om vijf uur lag het goed en wel in de sluis gemeerd. Het was een wuiven van belang, toen de passagiers aan boord en d© verwanten aan .wal alkander herkenden. De groote statie trap aan bakboord, werd neergevierd om communicatie met het land te verkrijgen, teneinde de verschillende leden van de di rectie en genoodigden. alsmede hen, die ambtshalve aan boord moesten zijn, in staat te stellen, van den wal aan boord te gaan. De sluis ging aan de buitenziide open, de sleepboot „Cycloop" van bet bureau Wijs muller gaf zijn zwaren sleeper over op het voorschip, ter einde te assisteeren. De sleep boot Sims on" van hetzelfde bureau lag reeds klaar om op het achterschip vast te maken. Langzaam kwam het gevaarte in be weging. Even dreigde het verkeerd te gaan onmiddellijk na het verlaten van d© sluis kreeg de harde zuidwester vat op het booge voorschip en dreef dit in noordelijke rich ting af. Met bethulp van de beide krachtige sleepbooten en een tros aan land. gelukt© het evenwel, weer slaags te komen, waarna de tocht werd voortgezet. Door d© havenautoriteiten waren alle voorzorgsmaatregelen getroffen voor een veilige vaart: op de semaphore, waar alle signalen waren weggenomen, woeien twee rood© vlaggen boven elkander, als teeken, dat geen schepen mochten binnenkomen. Een voorgaats van de pieren kruisend stoomschip moest derhalve wachten tot de .-Limburgia" het ruime sop gekozen had. wat niet te lang duurde. Het was een prachtig gezicht, de beide sleepbooten buiten den havenmond naast het majestueuse schip te zien op en neer dansen op de golven. Nadat de trossen waren losge- worpen, kwam de „Simson" langszijde om den zeeloods af te halen, wat nog veel zee manschap vereisebte. Nauwelijks was de loods veilig op d© sleepboot, of de vlag- en fluitsignalen werden tot afscheid gewisseld, de sleepbooten wendden de stevens haven- waarts en de „Limburgia" zette koers naar haar bestemming, nagestaard door velen. DE MISLUKTE ROOF TE AMSTER DAM. Uit het verhoor van den dwazen jon gen man, die Woensdagmorgen een mis lukte poging deed om de Oranje-Nassau Levensverzekering in de Hoofdstad te be- rooven, bleek, dat hy de zoon is van thans in vrij goeden doen verkeerende burgerlieden. Als kind en knaap reisde hij met zijn ouders naar verre oorden, naar Afrika en Amerika, later in Euro pa. Op 15-jarigen leeftijd ging- hij naar den Hoofdcursus in Kampen. Toen hij niet slaagde voor 't officiers examen, vroeg de jongeman ontslag. Zijn loopbaan nam nu een heel andere rich ting. Een handelaar in schrijfmachines nam hem op zijn kantoor; een tweede handelaar in hetzelfde artikel, troonde hem mee naar diens bureau. De gesjeesde aspirant-officier huwde in dien tijd en als kort daarop de oorlog uitbrak, meldde hij zich als vrijwilliger en kwam als ser geant in het leger. Hij bracht het spoedig tot sergeant-majoor, werd in 1916 reser ve tweede luitenant en is dat gebleven tot October 1919. Toen bij uit den dienst werd ontslagen kwam de misère. De man trachtte met de hulp van zijn familie in Weenen goederen te koopen, maar de buitenlandsche toe standen waren oorzaak, dat geen voort gang zat in den boel. Toen heeft de den of andere booze in geving, wellicht ook de verhalen uit Amerika naar hier gekomen over avon tuurlijke, gemaskerde, goed geslaagde plunderingen en roofpartijen, den een-en- dertigjarige er toe gebracht, zich een sa tijnen maskertje te koopen en óók „op avontuur" uit te gaan, met het bovenver melde resultaat. Hij had, naar hij vertel de, dringend geld noodig. EiEiN VORSTELIJKE GIFT. Door den heer en mevrouw ten CaiteKor- tenbout van der Sluijs te Almelo, is aan de arbeiders der firma H. ten Cate Hzn, en Go. aldaar, een stamkapitaal geschonken van f 50.CC0 voor een fonds tot verpleging van tuberculose patiënten. VALSCHE BANKBILJETTEN IN OMLOOP. ix Commissaris van Po litie bericht, dat er valsche bankbiljetten van f 25.in omloop zijn, die waarschijnlijk uit Duitschland zijn ingevoerd'. Ze zijn verschil lend genummerd. De kleur is gewoonlijk wat donkerder, dodh ze zijn te herkennen aan den slechten druk, waardoor de figuren on duidelijk zijn en de letters der strafbepaling ineenvloeien. Het papier is glad, voelt vet tig aan. is bros. zoodat het bij vouwen ge makkelijk breekt. Het watermerk is aanwezig, maar de letters zijn vlak en, scherp afgete kend. Woensdagnacht js ingebroken in de olie-fabrieken „de Liefde" van de firma Jan Prins, te Wormerveer. Gestolen werden 1200 K.G. lijnkoeken, ken. Het bootje, waarmede de vracht blijkbaar werd vervoerd, is blijkbaar om geslagen. Men vond het omgekeerd jn de Zaan; terwijl de koeken op den bo dem werden gevonden. De politie heeft den dader gearresteerd. Een groote melkauto van Van Huls- fabrieken te Kampen, beeft een boeren wagen aangereden met bet ongelukkige gevolg, dat de daarop zich bevindende man van 23 jaar is doodgedrukt. De auto kwam in de sloot terecht. Op het Y bij de aanlegplaatsen van de Kon. Holl. Lloyd is een ijzeren motor dekschuit beladen met zakken vijgen do-or den golfslag van een voorbijvarende sleepboot omges agen, waardoor de lading te water geraakte. De schuitenvoerder sprong te water, en is door personeel van de .Gemeentepont gered. In de gemeente Doniawerstal (Fr.) heeft iemand alle visch gekocht, die in een vijver aldaar aanwezig is. Hij betaalt er f 2000 voor. De vijver zal nu worden leeg gemaien. Te Wormer zijn uit de boterfabriek „de Wormer" 13 vaten boter ontvreemd, 't Is de politie nog niet mogen gelukken den dader te arresteeren. Te Hilversum is ingebroken jn het magazijn van Perry op den 's-Graveland- schenweg. Er worden een aantal .voor werpen vermist» tWoensdagocmend, zijn te. Zevenaar van een goederentrein vier wagens ont spoord. De schade is vrij groot, persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Dinsdagmorgen is d© veehandelaar H. D,, te Zuidbroek (Gr on.) in den vroe gen morgen, op weg naar den eersten treim, die hem naar de veemarkt te Gro ningen moest brengen, aangevallen en heeft men getracht hem te berooven van de geldswaarde, die hij bij zich droeg. Met eenige enijwonden wist hij te ontko men. De dader® bleven onbekend. D. heeft zich onder genoskundige behandeling ge steld. In do Planciusstraat te Amsterdam, is een 8-jarig knaapje doer een vracht auto overreden, tengevolge waarvan het onmiddellijk overleed. GEEN UITSLUITING. De fabrieksarbeiders yan de Coöpera tieve Aardappelmeelfabrieken t© Nieuwe Pekela hebben het loontarief der werk gevers aanvaard, zoodat de. uitsluiting vervalt. EEN JAARLIJKSCHE MISSIEDAG. Het is .een verblijdend iets, dat de Msi- sie-aetie bij ons Katholieken, alle teeke nen van groeten komenden bloei .vertoont. De afdeeling Maastricht van den Bond „Jong Limburg" heeft aan het hoofdbe stuur van den Bond een ontwerp-program ingezonden voor pen jaarlijksch te houden Missiedag. Besprekingen met het Roer- mondsche. Missiecomité zijn reeds begon nen. De bedoeling is dezen jaarlijkschen Mis siedag te openen of te sluiten met een missieweek, in een der groote plaatsen van Limburg te houden. Getracht zal worden dezen provincialen Missiedag te doen uitgroeien tot een lan- delijken. PATER OVERWATER f In het klooster der E.E. P.P. Francisca nen, te Venray (L.) is na een langdurige ziekte pater Beatus Overwater, oud- pastoor der parochie van den H. Antonius van Padua (Boechje), te Rotterdam over leden. De godsvrucht tot het H. Hart. Iu de parochiekerk te Wormerveeris een nieuw altaar ter eere van het H. Hart van Jezus geplaatst, dat door een tweetal bekwame arbeider® der parochie in vrijen tijd ter liefde Gods vervaardigd werd. Maandenlang hebben deze na hun dagwerk, gearbeid aan het altaar, ver vaardigd naar een teekening van den ar chitect der kerk, den heer Joh. Stuijt, ter wijl de materialen bovendien door de ver- vaardigere werden geschonken. In de roo- de Zaanstreek zijn naast felle socialisten, ook vele vurige katholieken. De „Msb." verneemt uit de Eeuwige Stad, dat $e pelgrims, onze landgenoten, Maandagmorgen, na op het HolLandsch- Duitsche kerkhof pen. bezoek gebracht te hebben aan het graf van Dr. Schaep- man, deelgenomen hebben aan de audiën tie, welke door den H. Vader aan de Fransche pelgrims werd verleend. In Sint Pieter was vóór de Confessie een troon opgeslagen. Z. H. de Paus kwam te voet de basiliek binnen. Namens de pelgrims sprak Mgr. Touchet een korte toespraak tot den H- Vader, die d,aarop in het Fransch geruimen tijd tot de verzamelde bedevaartgangers sprak, hun wijzend op verschillende deugden, .waarin de eenvou dige Maagd .van Orleans heeft uitgeblon ken. MGR. A. F. DIEPEN NAAR SCANDI- NAVTë. Naar aanleiding yan de benoeming yan Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch tot Apostolisch Visitator, fleelt het „Hsgz." nog mede dat bij decreet van de H. Con gregatie „de Propaganda Fide" op bevel van Z. H- Benediclus XV, van 6 Maart 1920 aan Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-liertogenbosch, is opge dragen, zich als „Apostolicus Visitator" te begeven naar Denemarken, Zweden en Noorwegen. Deze visitatiereis heeft tot doel, in overleg met de Apostolische Vicarii van die landen, aan de H- Congregatie voor stellen te doen over te treilen maatrege len, tot toenemenden bloei van het Ka tholiek geloof jn die landen. Overeenkomstig de op 13 Mei ontvangen nadere instructie, zal Z. D. H. trachten reeds in de eerste dagen van Juni zijne Visitatiereis te kunnen beginnen, welke vermoedelijk een afwezigheid van twee maanden zal yorderen. EEN INTERNATIONALE BIJLEN KOMST VAN JAARBEURS-LEDEN. Naar de „Tel." verneemt, worden op 't oogenblik stappen gedaan om een bij - komst te organiseeren van leiders of ver tegenwoordigers van Jaarbeurzen in de verschillende landen, ten einde bij onder ling overleg de data vast te stellen waar op deze Internationale zoowel als Natio nale Jaarbeurzen zu len worden gehou- houden, opdat deze niet samenvallen. Zoo als men weet, is het reeds voorgekomen dat twee Jaarbeurzen in verschillende lan den op denzelfden datum werden gehou den. Dit was o.a. het geval met de laat ste Jaarbeurs te Utrecht en die te Lon den (Chrystal Palace.) De voorgenomen bijeenkomst beoogt dit nu te voorkomen. E1ERCONTROLE VAN REGEE- RINGSWEGE. De regeer ine wensebt oan. in samenwer king met de P.V.N. een rijkscontrole op eieren in te voeren. Dit is door de Vereent ede Eierhandelaren van Bameveid en Scheraenzeel afgekeurd. 12.50 6.90 5.90 4.90 3.90 mam 17.50 13.50 O m wijl daardoor de boeren in hun vrijheid van verknopen zouden worden belemmerd en de kleinere koopliedten door de grootare zouden wordlen verdrongen, terwijl die verbruikers hoo giere prijzen zouden moeten besteden. EEN SUBSIDIE VAN f 20.000 AAN DE NED. OPERA. In de Donderdagavond verschenen sup- pletoire begrooting yoor Hoofdstuk 5 A (ouderwijs enz.) 6telt Minister De Visser aan de Staten-Generaal voor, aan de Ne derlandsehe Opera een subsidie toe te kennen van 20.000. Bij de oorspronkelijke begrooting was alleen in beginne besloten een subsidie toe te kennen en was daarvoor een me- moriepost uitgetrokken. EEN „ZOEKGERAAKT" DOSSIER. Men schrijft aan de >,Tel.": „Tijdens het Ministerschap van den heer Bosboom is een duistere kwestie verdoezeld in zake de niet bevordering van den kornet der cavalerie Sythoff. Blijkbaar moesten er reputaties ge spaard worden en zoo dreigde de zaak, niettegenstaande „oommissies van onder zoek" en persoonlijke onderzoekingen", in den doofpot te geraken. Dank zij vooral den tegenweordigen minister van binnenlandsche zaken is de ze zaak opnieuw en goed aangepakt. Er is een commissie benoemd onder voorzit ter-Schap van mr. H. O. Dresselhuys, om de vertroebelde zaak tot klaarheid te brengen. Men meldt thans met groote stelligheid dat, toen de commissie-Dresselhuys dezer dagen aan het Departement van Oorlog inzage vroeg van bet dossier betreffende de zaak Sythoff, dit boekdeel op onver klaarbare wijze spoorloos verdwenen bleek te zijn. Ieder die zich de bijzonderheden om trent de Sythoff-zaak herinnert, moet «Rt feit van hoogst ernstigen aard achten. Wij hopen, dat het verdwenen dossier alsnog te voorschijn moge komen. Is dit niet het geval, dan is een hernieuwd en openbaar onderzoek aan het departement (.yan oorlog noodzakelijk, om aan het licht te brengen, wie voor de verdwijning van het dossier aansprakelijk is. Ieder, die geen vreemde, is aan het de partement van oorlog, weet toch dat een dergelijk dossier niet zoek kan raken." UITVOER VAN MELK EN MELKPRO-' DUCTEN. Volgens de ,,Tel." hebben de onderhan delingen met de „Deutsche Reiehsstelle für Speisef ette" tot resultaat gehad dat de volgende hoeveelheden melkpoeder en ge condenseerde melk naar Duitschland zul len worden uitgevoerd: 1500 ton mager melkpoeder, tot 65 per 100 kilo netto. 28.000 kisten gecondenseerde volle melk tot 21 per kist; 84.000 kisten geconden seerde magere melk tot 16.50 per kist. De prijzen gelden franco spoorwegstation in Nederland geleverd. Verder wordt gemeld, dat de minister van landbouw aan zes zuivelfabrieken in ons land voorwaardelijk vergunning zal verleenen voor den uitvoer van eenige honderdduizenden liters melk per maand naar België. Als eerste voorwaarde wordt gesteld, dat do gemeenten, waar de ex- porteerende fabrieken gevestigd zijn, zoo wel als de omgeving daarvan, zeer vol doende van cons amp t ie melk voorzien zijn Verder zal een recht van 60 cent per 100 liter nit te voeren melk geheven worden, waarvan 40 cent aan de N. U. M. ten goede komt. Mocht tijdens den duur van dezen uit voer blijken, dat in een der gemeenten, waar de bedoelde zuivelfabrieken geves tigd zijn, schaarschte aan consumptie- rnelk ontstaat, dan behoudt de minister zich het recht voor, de vergunning tot melk-uitvoer onmiddellijk in te trekken. Notariaat. Ainier is oenoemd tot lid der kamer van Toezicht op de Notarissen en Candidaai-No- tarissen, arrondissementen Haarlem en Alk maar, notaris H. J. J. Verhoeff, te Aven- horn. thans plaatsvervangend lid van die Kamer. VAN ONZE RECHTBANK. In dronkenschap. Beklaagde en aanklager waren in den nacht van 8 op 9 Februari wat je noemt „smoordronken". De aanklager tenminste had, zooals hij aan den president vertelde, vijf glazen bier en negen glaasjes „Cats" op. Onderweg dan kregen ze ruzie, 't werd een kloppartijtje en daarna een steekpartijtje, waaruit Pr., d'e aanklager, met twee ontzaglijk groote sneden over 't gezicht te voorschijn kwam en bloedend als een rund. Thans had hij er echter spijt van, dat hij 't aangegeven had, want 't was toch maar een aardigheidje van vrienden on der elkaar geweest. De Officier van Justitie eischte tegen den hardhandigen vriend drie weken ge vangenisstraf. 20.000 Briefkaarten. De 26-jarig© expediteur by de Post en Telegrafie R. J. R„ stod te reokt wegen» diefstal van 20.000 briefkaarten. Uit 't ver hoor bleek. dat bek], een soort van vertrou- wenspost bekleedde, die hij eenige malen mis bruikte, om 200 pakjes van 100 briefkaarten te ontvreemden. Hii werd aangehouden te Amsterdam, toen hij op 't pont stond 11.00 briefkaarten te verkoopen aan G. G. zou ze koopen voor 1.50 de honderd Een der rechters las G. hierover de les en voegde hem de minder vleiende woorden toe >>De grootste boeven loopen vrij rond". De controleur der posterijen deelde mede, dat er op 't oogenblik 154,500 briefkaarten vermist worden, 't Valt zoo moeilijk te con troleeren. omdat er ettelijke millioenen in voorraad zijn. De Officier van Justitie vond 't zijn piich om. waar 't Rük voor 5800 benadeeld is en bekl. misbruik van vertrouwen maakte, een strenge straf te eischen en vroeg 9 maandet gevangenisstraf. Mr. Blankevoort ging na. hoe beklaagde door treurige omstandigheden tot zyn daad is gekomen. Hoe hij trouwde op een salaris van ongeveer 800; Hoe er absoluut geer controle bestond, daar de controleur zeitf zeide, dat controle practisch onuitvoerbaar is. Tenslotte, dat de secretaris van 't genoot schap tot zedelijke verbetering van gevange nen zelf bekl. onder zijn hoed© wilde nemen. De raadsman achtte verder absoluut niet bewezen, dait al die 154.500 briefkaarten door zijs dient gestolen zijn en vond daaiom dat er wel reden bestond voor eene voor waardelijke veroordeeling. Koffer. 7 Januari liet mejuffr. Z. door D. K. een koffer naar het station brengen. De koffer heeft het echter n-ooit zoover ge bracht, want D. K. verkocht koffer en inhoud aan verschillende opkoopers. 't Zaakje lekte echter uit en de ver schillende voorwerpen als ecu naaidoos, courantenhanger, theedoekhanger eu^ werden door ,de politie in besïag genomen. De officier eischte tegen den niet ver schenen beklaagde 3 maanden gevange nisstraf. Cacao. De 39-jarige bakkersknecht C. C. was vroeger bedrijfschef bij den heer N. Toen bij bekl. thuis een kind ziek lag, zeide de heer N., dat hij wel eens een versna peringetje mee mocht nemeu, ais bijv. een zakje cacao. Eenigen tijd later nu, toen 't kind al lang beter was, werd er in der jaszak van bekl. een pond cacao gevon den, waarvoor hij zich nu moest verant woorden. De heer N. vermiste n.m. 4 vaten cacao Deze vaten stonden in het laboratorium, waarvan alleen C. de sleutel had. En telkens had men C. met pakjes op zijn fiets naar huis zien gaan. Bekl. ontkende echter ooit iets ont vreemd te hebuea. De officier achtte dan ook niet bewe zen, dat bekl. die groote verduisteringen zou gepleegd hebben en vroeg voor de ontvreemding van 1 pond cacao de voor waardelijke straf van 1 maand met een proeftijd van twee jaar. De raadsman van bekl., mr. Deenik, sloot zich bij het requisitoir van den of ficier van justitie aan. UITSPRAKEN. M, S., los werkman te Haarlem, overtre ding distributiewet. 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis; J. S.. scheepsbouwer te Haarlem, thane ged. H. v. Bew. te Haarlem, vrijge sproken; H. A. F. v. F., zeeman te Lm-on, thans ged. H. v. Bew. te Haarlem, diefstal gevangenisstraf van 5 weken met aftrek preventieve hechtenis; H. V., metselaar te Zaandam. 1 maami gevangenisstraf; D. v. K. loopknecht te Haarlem, overtreding art. 246 W. v. S.. 2 maanden gevangenisstraf: C. J. L., los werkman te Haarlem, by verstekJ F. t. d. V., los werkman te 's-Gravenhage bii verstek, diefstal door 2 vereenigde per sonen, ieder 1 week gevangenisstraf; L. Th. B., landarbeider te Spaarndam. bii verstek, het voortgezet misdrijf van diefstai, 3 maanden gevangenisstraf; B. v. P., los werk man te Haarlemmermeer; H. W.. los werk man, te Haarlemmermeer; H. v. D., los werkman te Haarlemmermeer; B. v. i„. smidsknecht te Haarlemmermeer; W. A. v E., boerenarbeider te Haarlemermmeer, het openlijk met veeenigde krachten geweld plegen tegen goederen, ieder 1 maand ge vangenisstraf; J. K.> los werkman te Purme- rend, verduistering, voorw. gev. straf van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar; J. J. K., koopman te Purmerend, het opzettelijk uit de opbrengst van eenig door misdrijf verkregen voorwerp voordeel trekken. 2U boete, subs. 10 dagen hechtenis; A. H. v. D.> dienstbode te Rottedam. verduistering, voorw. gev. straf van 1 maand met eer proeftijd van 2 jaar; P. de L.> los werkman te Velseroord gem. Velsen. bij verstek, mis handeling. 20 boete- subs. 20 d. hechtenis Beëcdigd. De heer T. Bruyn Pzn.. benoemd notaris ter standplaats Haarlem, heeft als zoodauic den eed afgelegd. Hooger geroep. Hooger beroep werd aangeteekend door: 1: J. v. d. Z. te Lisse. ter zake ..diefstal" veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf; 2. J. J. P. te Velsen. ter zake „verduiste ring". veroordeeld tot eene geldboete var 25, subs. 10 dagen hechten if

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6