8 - 9 - 10 - 12 - 15 18 - 20 en 25 cents St. Franciscus Xaverius NATIONALE BANKVEREENIGING N.V.Brandstoffenhandel Nieuws uit Haarlem ^Ka&JkTiïCSVS f§. ior: Bakeoessergraciit 78, Telef, 10. Schoowtjeslaan 23, Telefoon 848. KUNSTGEBITTEN Handel en Nijverheid Kerk en School In bet bereik van iedere beurs, In den smaak van eiken rooker. In prijzen van EINDHOVEN. AL GEfflEENE BELEGGING BIJ DE DEPOSITO-RENTE. BIJKANTOOR De Landbouwbank SAFE-DEPOSIT jt_aPITAAL en RESERWEN 7.500.000 GULDEN. i HAARLEM Gedeniute Oude Gracht 39. v jjL voorh. N. VAN BREEMEN Co. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, Üfe voorzitter meende, dat het betrokken hoofd niet zonder redten aldus gehandeld zou hebben, waaraan mej. van Berleken toevoeg de, dat het aan de autoriteiten zou zijn. de handelingen van dit hoofd te critiseeren. De drukke Pinksterdagen Fabrikant t (O^Lé?/&0/*f7a&/a e/a étfa&aA //r?ur/t?/a vara ee/a ^/>at?A/sa caa/fiaafie/t/SU'/a. /AZtaaetz Kantoor s HAALEM - NASSAUPLEIN I. Telefoon 2103. 3121 en 372 Telefoon 2103, 3121 en Met 1 das opzegging 2% (bedragen tot f to.ooo.— terstond opvraagbaar). Andere termijnen nader overeen te komen. )0 @)aeye/a+ \A€aa/xe/ -hJbóaaat/e/a, ff A )Ak£aa/2dk/a, faas*- te UTRECHT verstrekt op gemakkelijke voor waarden gelden ter leen aan landbouwers, neringdoenden en anderen. 107 Vertegenwoordigd door den Heer L. J. VALLENTGOED Gemeente-ontvanger te Halfweg. Bij wien schriftelijk of mon. deling nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. "»E. 6 d. tot 3 sh.. zullen geleverd worden tegen 6 d. Daarna komt de jam aan de beurt, die met 2/3 in prijs zal verminderen. Voorts zullen groote hoeveelheden man nen en vrouwenkleeren en schoenen tegen sterk verminderde prijzen verkrijgbaar wor den gesteld. Papier uit bamboe. Met een enkel woord maakten we reeds melding van de plannen van professor Duncan, directeur yan het Imperial In stitute, om papier uit bamboe te vervaar digen. In de „Times" wijst iemand er op, dat in 1883 de Britsch-Indische regeering bamboe naar Engeland zond waaruit uit stekend papier werd vervaardigd. Toen waren de productiekosten echter nog te hoog. Nu de papierschaarschte zorg begint te baren, verdient het denkbeeld zeker, op nieuw overweging. Vooral ook voor Ne derland, dat jn zijn koloniën over een onuitputtelijken voorraad bamboe be schikt, lijkt ons de uitvinding van groot belang schrijft het „Hbl." In elke dessa op Java groeit de bamboe, zijn vooral langs de rivieroevers deze gewassen, de „bamboestoelen" te yinden. In het oer woud, tegen do bergen, in de ravijnen, groeit de bamboe in dichte bosschen. Als de oude bamboe gekapt is, schie- teu in zeer korten tijd nieuwe loten op, die in een jaar de volle lengte bereiken. De grondstof js er en zal zijn, langer dan de papierschaarschte zal duren. De groote kosten kunnen niet afschrikken als het gaat om duur papier of heelemaal geen. De Bngelschen geven reeds hot voorbeeld. Twee Engelsche fiima's zijp bezig tc Burma de machines te plaatsen voor de papierfabricage uit hamboe benoodigd. Een ander schrijver geeft den raad, in andere ver afgelegen streken bamboe te gaan aanplanten, bijv. in Trinidad, van waar het transport naai' Engeland niet zoo moeilijk en kostbaar is ais van Britsch Indië uit. Een pacifist gedood. In verschillende Duilsehe bladen wordt meegedeeld, dat de gewezen kapitein-lui tenant ter zee Paasche op zijn landgoed .Waldirieden bij Hochzeifc (Kreits Fifehne) door een Duitsche patrouille, die zijn land goed naar wapens doorzoeken zou, is dood gescheten, toen hij een poging deed te ontvluchten. Kapitein-luitenant Paasche was een hartstochtelijk pacifist. Hij heeft in de eerste dagen vaa de Berlijnsche revo lutie een groote rol gespeeld ais lid vap den arbeiders- pn soldatenraad. De pacificatie van Marokko blijft offers eischen. .Thans zijn weer in een bloedig gevecht ten Zuiden van Taza te gen de Beni-Ouarain aan Fransche zijde dertien (lootten gevallen, o.w. een offi cier, en 21 gewonden. Acht booten zijn dezer dagen uit NewYorlc naar Europa vertrokken, met ongeveer 10.000 passagiers aan boord, ,vpn wie de meesten toeristen zijn dio de Fransche slagvelden gaan bezoeken. De „Mongolia", die via Cherbourg naar Hamburg stoomt, heeft 1700 koopl,eden en industrieelen aan boord. Tengevolge yan een overeenkomst met de maatschappijen besloten de „in- scrita" in Frankrijk' de staking te. beëin digen. Het werk wordt hedeh hervat, Zes gemaskerde mannen hebben de Eerste Nationale Bank in Finleyvjlle, een voorstad van Pittsburg, beroofd. Zij ont snapten in een auto met honderd vijftig duizend dollars waardepapieren en vijf tien duizend dollars gereed geld. Duitsche bladen berichten, dat op last van het openbaar ministerie te Hil- desheim, de aanvoerder der communis ten, August Merges, de gewezen presi dent van de sovjet-republiek Brunswijk oud-lid vau de nationale vergadering, is gearresteerd. De „Frankf. Ztg." verneemt uit StockholmTYegens het gebrek aan stook- materiaal heeft de Zweedsche regeering een uitvoerverbod yan hout uitgevaar- Hamburg stoomt, heeft 1700 kooplieden De Zweedsche rijksdag stond twee millioen kronen toe voor de oprichting van een groot radio-station voor het ver keer met Noord-Amerika. OPSLAG YAN TABAK. Vrijdag en Zaterdag brachten tjalken uit de Amsterdamsche Veemen te Huizen 800 pakken Deli tabak aan. om in de groote rookerijruimten te worden opgeslagen. Ais men nagaat dat ieder dezer pakken plm. 70 K.G. weegt en kostbaar dekblad bevat, kan men nagaan voor welk een waarde in het tijdelijk veem hier opgeslagen is- Een dezer „hangen", zooals men ze noemt, is verzekerd voor anderhalf millioen gulden. EEN ADRES. DAT HOUT SNIJDT. Het Centraal Bureau voor Beurs-, Be- drüis- en Handelsinlichtingen te Amster dam. heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen bij de behandeling van de betreffende ontwer pen van wet. bii elke credietverleening aan Duitschland, als eerste voorwaarde te stel len, dat zonder eenige beperking door de Luitsche regeering of door den Duitschen handel wordt nagekomen wat ia toegezegd en overeengekomen. Iledenen van dit adres ziin de onaange name ervaringen, welke Nederlandsehe be leggers en handelaren in dat land onder vinden. Zoo is thans weer gebleken, dat de opbrengst van de in Duitsche gemeente- of andere leeningen belegde kapitalen worden onderworpen aan de 10 pet. belasting, niet tegenstaande ia de prospecti van uitgifte uitdrukkelijk was bepaald, dal dit nimmer het geval zijn zou. Een afschrift vaa het adres is gezonden aan de Duitsche autoriteiten en aan het Nederlandsch gezantschap in Berlijn. R. K. LEERGANGEN. Gaarne voldoen wij aan het verzoek tot opname van het onderstaande: Wegens de bijzonder groote kosten verbon den an de opleiding voor M. O. natuurkun de, scheikunde en oosmographie (K 3j was door het curatorium der R. K. Leergangen aanvankelijk besloten deze leergang niet lan ger voort te zetten en hem met ingang van het nieuwe cursusjaar op te heffen. Op drin gend verzoek van verschillende zijden on derwijsinrichtingen en particulieren is thans echter besloten, dezen voor het onder wijs bijzonder gewichtigen. leergang te oon- tinueeren. Het curatorium vertrouwt thans, dat dit besluit, hetwelk de financieel© posi- te der R. K. Leergangen ernstig bemoei lijkt, door Katholiek Nederland öp prijs zal worden gesteld. Ee oproep yan Eet curatorium cm de B.-K. Leergangen in hun financieele moei lijkheden te steunen, heeft tot nu toe niet het resultaat gehad, dat redelijkerwijze daarvan mocht worden verwacht» Weidt het tct nu toe toegezegde bedrag van 4500 aan jaarlijksche bijdragen niet veel grooter, dan zal het curatorium, hoe ongaarne ook, moe ten overgaan tot opheffing van verschillen de der thans bestaande leergangen, wat de toch al ten aanzien van de leerkrachten uiterst benarde positie van vrijwel alle ka tholieke middelbare scholen nog moeilijker, ja onhoudbaar, zal maken. Ook zal er reke ning mede moeten worden gehouden, dat aan de bevoegdheden van het personeel der kweekscholen voor onderwijzers en onder wijzeressen hoogera eischen zullen worden gesteld. Het curatorium der B.-K. Leergangen herhaalt daarom ziin oproep tot katholiek Nederland. Men kan zich opgeven als donateur a ƒ10 's jaars of als begunstiger voor ƒ25 's jaars aan het Bureau der B.-K. Leergangen, Mozartstraat 21. Tilburg. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L. O. In de oude Raadzaal kwam. Vrijdagavond de plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O. onder presidium van den heer Vincent Loosjes bijeen. Afwezig waren de heeren Reinalda en Heijman. De vergadering werd door den heer Boes. arrondissements schoolopziener en den heer Bruch, wethouder van Onder wijs, bijgewoond. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van den heer Sevenhuijscn. 0m het daarheen te leiden, dat aan de H. B. S. een aparte le klasse wordt toegevoegd, voor die leerlingen, de geen Fransch geleerd hebben. Medegedeeld werd. dat het Moderamen daarop geantwoord heeft, dat in verband met de toelatingseischen aan dit verzoek geen gevolg kon worden gegeven. De heer Ter Haar. 2e secretaris, legde daarna verslag af van Eet gehouden school examen, waarbij bleek, dat de St. Antonius- school de eerste pk ate en de St. Veronica- school de laatste plaats bezette. Wat de behaalde cijfers betreft, het reke nen bleek over 't algemeen te hoog ge taxeerd, Zoo was er een bijzondere meisjes school, waar niet meer dan gemiddeld het cijfer 2 voor het rekenen koa worden toe gekend. wat geweten dient te worden aan het nogal veelvuldig handwerkonderwiis. Wat het taalonderwijs betreft, opgemerkt werd. dat er vele leerlingen bijvoorbeeld het woord mijnheer nog niet konden spellen en het Haarlemsch d'ialect velen leerlingen parten speelde. Het teekenonder wijs bleek over het alge. meen met veel vrucht gegeven te ziin. Dit jaar was gebroken met het systeem, een plaat uit de methode Zwier en Jansmas te laten teekenen. Een. commissielid, de heer W. Rob bers, had twee platen ontworpen, die thans nagetoekend wérden. Hierna werd het jaarverslag (dat den leden reeds in proefdruk was toegezonden) behandeld. De heer Engel geer maakte er aanmerking op. dat een der hoofden hier ter stede niet deelnemen van leerlingen aan het zwemonderwijs, als onwettig verzuim aan rekende. Naar aanleiding van dit verslag werden eenige opmerkingen gemaakt, waarbij mevr. Van Gil.se o.m. opmerkte, dat uniformiteit in de eischen van beoordeeling van de op stellen 2©er gewenscht was. Na dankbetuiging aan de secretaresse, werd het verslag goedgekeurd. Vervolgens kwam het Herhalingsonder. wijs ter sprake. Allereerst werd de vraag gesteld, of huishoudonderwüs voor meisjes gewenscht was en voorts, of aan het natuur kundige onderwijs niet hygiëne-onderricht voor meisjes, te geven door een onderwij zeres. is toe te voegen. Me.i. vau Berlekom leidde het onderwerp in. Zij betoogde, dat de veranderde tijds omstandigheden Huishoud onderwijs ten volle wettigden. Spr. hoopte dan ook, dat de proef, met een aantal meisjes in de afgeloopen jaren genomen, zou worden voortgezet, al zal aan dit onderricht, in ver band met de komende onderwijswet de noodige ruimte moeten worden gegeven. De R.-K. Huishoudschool kan in deze een voor beeld zijn en voor het openbaar onderwijs is het te wenscben. dat althans het Herha. lingsonderwijs als leervak de Huishoudkunde omvat. Wat het hygiëne-onderwiis betreft, spr. ijverde er voor, dit door vrouwelijke leer krachten te laten geven. Een onderwijzer zal nuttiger lessen geven, een onderwijzeres daarentegen zal meer het innerlijk leven der meisjes, immers de a.s. moeders trachten te beu aderen. Na eenige opmerkingen werd besloten, dat het gemeentebestuur geadviseerd zal worden het Herhalingsonderwijs aan te vul len met het hier bedoelde onderwijs. Mevr. MaarschallKomin stelde voor, daaraan toe te voegen, dat de Commissie bot eveneens gewenscht achtte, de meisjes in het 2e jaar, ook een uur per week Staatsin richting te doceeren. De voorzitter ging hiermede aceoord. Mej. v. Berlekom meende, dat er practische bezwaren tegen bestaan. Het zou van bet H and wer konder vrijs moeten worden afgeno men en dit is zeer lastig, te meer. omdat een leerlinge des avonds geen hoofd meer heeft voor een dor vak als Staatsinrichting. Spr. wenschte het onderwijs in Staatsinrichting gaarne zien gegeven, maar dan in de 7e klasse der Lagere School. De heer Brueli gaf in overweging eerst eens over de practische uitvoerbaarheid van het voostel-MaarschallKomin te overleg gen. Spr. achtte een advies meer klemmend, wanneer de Commissie kon aanduiden, waar voor onderwijs in Staatsinrichting in de plaats zou kunnen komen of welke uren aan het onderwijs dienden toegevoegd. Nog meer gewenscht achtte spr. het, wan neer de Commissie zich tot Den Haag wend de. waar thans 't voortgezet onderwijs staat geregeld worden. De voorzitter meende, dat het advies meer algemeen gesteld diende te worden. Mej. v. Berlekom verklaarde zich nogmaals tegen Staatsinrichting op de Herhalings- school. Het voorstel van mevr. Maarschall Komin werd met 115 stemmen aangeno men. Voor de vacature dr. Borst Pauwels. werd een voordracht opgemaakt, luidende als volgt: no. 1. dr. J. J. Haak en no. 2. dr. H. v. <J. Heuvel Blinders. Door den lieer Bartels was voorgesteld dé heer L. M. Weterings. omdat het een R.-K. vacature gold. De voorsteller wees er op, dat niet te veel de politiek in het geding moet worden gebracht. Het is nu van belang, dat een onderwijsman in de commissie zitting neemt. Daarop werd benoemd de beer J. J. Haak met 12 st. De lieer M eterings verkreeg 2 stemmen. De heer Bartels protesteerde daarop en zeide, dat de politiek indertijd door den heer Reinalda in do commissie was gebracht, waarop de voorsteller ant woordde, dat de heer Bartels zelf in de plaats was gekomen van een niet R.-K. vaca ture. n.l. in die van den heer v. d. Ban. Bij de rondvraag antwoordde de voorzitter op <le vraag van mevr. van Gilse, of bij het Huishoudonderwijs. dat misschien zal komen, do Commissie controleerend zal optreden, dat dit waarschijnlijk wel het geval zijn zijn. Mevr. MaarschallKomin vroeg antwoord op haar vraag, of de leeftijdsgrens voor het voorbereidend onderwijs niet verhoogd dient te worden, waarop de heer Robbers mede deelde, dat aan de door hem bezochte R.-K. bewaarscholen geen rode tot klagen bestond. De heer Robbers vroeg, of langzamerhand het bedrag van 2.per kind voor leermid delen niet verhoogd dient te worden. De heer Bruch meende, dat, waar er op liet oogen- blik nog geen aandrang plaats heeft van de zijde der schoolvergoeding en van de hooi den, dat het Gemeentebestuur nog geen reden heeft, te handelen in den geest vaa den lieer Robbers. De vergadering werd daarna gesloten. Te Zand voort. Uit Zandvoort meldt men ons, dat 't ook daar vreeselijk druk is geweest. Onophoude lijk voerden treinen, trammen, rijtuigen, au to's fietsen, nieuwe reizigers aan, die zich op het strand vermengden in een bonte wrie meling van deftige, burgerlijke en ordinaire kleuren en poses. Tot laat in den avond kon men de prop vol gestopte wagons zien voorbijtrekken, waarbij goederenwagens een even grage ver blijfplaats waren als de zachte kussens der le klas wagons. Men was in vroolijke stem ming. Alles werd luchtig opgenomen en men was al wat blij, als men mee kon. al was het ook in een goederenwagon. Een vliegongeval. Den eersten Pinksterdag vloog een vlieg machine, de D 97, uit Schiphol, over Haar lem naar Zandvoort. Eerst vlogen de beide inzittenden, de heer Kessner en echtgenoote. een eind over zee en daarna zwenkten ze. ten noorden van het „Grand-Hotel", naar de duinen. Bij het maken van de 'bocht bleek reeds, dat de motor haperde. De machine viel eenige tientallen meters naar beneden en toen een 100 M vooruit. De bestuurder trachtte het strand te bereiken maar door den Noord-Oostenwind en het stilstaan van den motor gelukte dit niet. De machine kwa-m op een zandplaat te reöht, sloeg over de kop en brak een schroef blad, terwijl ook de wielen eenigszins bescha digd werden. De inzittenden, die in een zeer benarde positie verkeerden, werden gered door den groentehandelaar Van Amalel en diens zwa ger. die beiden voor hun moeite een rijks daalder ontvingen. Itii wiel verduistering. Te Amsterdam is aangehouden een zekere A. P., die beschuldigd wordt, dezer dagen ten nadeele van een rijwielhandelaar hier ter stede een rijwiel ontvreemd te hebben. r. P. i. H. 1M ill; ■-ó/aae/ VCTe/erf S/fcN/y Ar Levert alle soorten Turf. Joh. G. Scholier uitsluitend voor het vervaardigen van I Spreekuur minverm. 9-II. behalve Zaterd. part, 1-4 Fr. Halsstr. 54. hoek Berckheljdedr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 12