Nieuws uit Haarlem BUITENLAND FEUILLETON. ONS VROOLIJK HOEKJE VRUDAG 28 1920 Naar de Eeuwige Stad. DE OPPERPRIESTER. III. Jen diepste nog onder den indruk, .van SI het heerlijke en bovennatuurlijke, .wat ik heden zag en bijwoonde, zeit ik mij neder om te trachten in woorden te zeg gen, wat niet te zeggen is en weer te geven, wat in het diepste van de z.el wel gevoeld kan worden, doch niet in woorden uit te spreken is. Wij hebben hem gezien, den H. .Vader, tien plaatsvervanger van Christus, gezien hebben wij hem in zijn allergrootste groot heid, als het onfeilbare Opperhoofd der Kerk, omstraald door de kracht van den H. Geest. Als opvolger van St. Petrus en Christus' Stedehouder heeft Benedictus XV verklaard, dat Margaret'ha Maria en Gabriël van O. L. Vrouw van Smarten, als heiligen in den hemel zijn en door aile geloovigen mo gen worden vereerd en aangeroepen en nagevolgd Welk een dag! In het Heiüensche Rome stond eenmaal een zuil met opschrift: „op deze plek komen te zanien alle wegen der weereld." Met veel meer recht zou dit opschrift beven den ingang van den St. Pieter mo gen worden geplaatst, zoo dacht ik, toen »k in den vroegen morgen van Donderdag mij begaf naar den Sr. Pieter. Het was half zeven, om 8 uur zou cfe plechtigheid beginnen, doch van alle kan ten stroomde men aan: te voet, per rijtuig per auto. Men hoorde spreken allerlei talen, men zag menschen van allerlei volkstype, gees telijken en kloosterlingen van allerlei or den en congregatie's, de Romeinsche adel, tailooze bisschoppen, enz.; van alk eerden der wereld was men gekomen, en nu begaven allen zich naar het middel punt der wereld: het graf van Petrus, den visscher van Galiiea, waarboven zich tie heerlijk schoone koepel verheft. Een rij Italiaansche militairen bevond zich op het plein ter handhaving van de erde, doch hun werk was gemakkelijk, alles was keurig geregeld, voor iederen ingang had men verschillende gekleurde kaarten, de gendarmen des Pausen en an tiere commissieleden wezen ieder den weg. De ruime St. Pieter vulde zich: ruim 50.000 menschen waren aanwezig; als men binnentreedt en zich aansluit bij de menigte vormt zich terstond een andere rij daar achter en zit men vast in die menigte als een stukje marmer in een mozaik. Den vorigen dag had ik een bezoek ge bracht bij Kardinaal van Rossum en door tie welwillende goedheid van Zijne Emi nentie had ik een plaats naast het altaar te danken, vanwaar ik een goed gezicht had op het altaar en den Pauselijken troon. Wat een wonderwerk is de St. Pieters kerk toch! Ik had al den tijd om nogmaals te beschouwen die heerlijke bogen, dat wondere beeldhouwwerk, die kunstige mo- zatken en vooral de overheerlijk 'schoone koepel boven mij. De tijd van wachten vloog daardoor Voorbij en het was een verrassing, het gezang te hooren van den stoet, welke nu de kerk kwam binnentrekken: eerst de kloosterorden, ieder met het kruis, de Jassionisten, Norbertijnen, Dominicanen, Fianciscanen, Capucijnen, Carmeiieten, Ser- yiten, Trintiariers'enz. enz., een volledige wapenschouwing van de Jegerafdeelingen der strijdende Kerk. De Kanunniken der hoofdkerken van Rome, de koren der Sixtijnsche kapel en van St. Jan van Lateranen, de edelwacht in g root gala, met getrokken degen, de Zwitsersche lijfwacht in kuras met helle baard, de Generaien der kloosterorden, de Bisschoppen 258 in getal, waaronder alle Fransche bisschoppen (86), vele missie bisschoppen ook van den Griekschen ritus, in hun mooi ornaat, de kardinalen, enz. Daar klonken de schetterende kopertonen, die den komst van den Paus aankondigden, een rilling ging door de menigte, alles verhief zich, en ja, daar naderde op den draagstoel Christus' Plaatsbekleder, Bene dictus XV, met de opgeheven hand zege nend over de menigte, welke met zakdoeken wuifde; o, men hadi in luide jubeling willen uitbreken, als het niet streng ver boden was geweest. De Paus, daar was hij. de behouder des geloofs, de handhaver van het recht, de .Vader der Christenheid, naar wiens woord jniilioer.en eerbiedig luisteren. Nietig van gestalte, met een eenigszins Verlegen trek om den mond, maar sterk eerbiedwekkend door zijn gezag, zijn waar digheid, zijn goedheid. 'Aller oogen waren op hem gericht, aller harten klopten in sneller slag. Gezeten op zijn troon aanhoorde de Paus het verzoek van een der Kardi nalen om tot de heiligverklaring over te gaan. Laten wij bidden, zegt de Paus en stemt aan de Litanie .van Alle Heiligen, en al de duizenden antwoprdden telkens met een: „ora pro: nobis",; „bid voor ons!" Opnieuw wordt de vraag, herhaald; laten wij bidden zegt de Paus en het koor stemt aan de „Veni Creator". Nadat de vraag voor "de dorde maal herhaald is, gaat de Paus met zijn onfeil baar gezag tot de heiligverklaring over. Heerlijk en onvergetelijk was het „Te Deum", om beurt gezongen door koor en volk, de kristallen lustres glinsterden met tailooze electrische lichtjes, de klokken luid den, alles was vreugde en dankbare jubel. De H. Mis begon onder den schitte renden Gregoriaanschen zang van het koor van St. Jan; wat troffen al die plechtig heden; het epistel en evangelie werd 'ge zongen in het Grieksch en Latijn, twee dui ven werden geofferd, bij de Consecratie toonde de Paus het H. Sacrament naar alle kanten. Ik dacht aan het woord van den H. Jchannes: „ik zag rondom den troon yan het Lam een groote menigte, welke nie mand tellen kon uit alle stemmen en yol- keien en talen." Naast mij had ik: aan de eene zijde een Duitscher ter andere zijde een Fransch- man, achter mij hoorde ik eenige woorden Engelsch, Italianen waren er in groot ge tal, zelfs een neger-priester bevond zich in mijn nabijheid. O, wat ziet men in zulke oogenblikken de Goddelijke kracht, .welke er leeft in de. Kerk. Wat voelt men zich dèn gelukkig enfier, Roomsch te zijn. De woorden van den koepel blonken mij tegen: „Tu es Petrus", Gij zijt Petrus, en op deze rots zal ik mijn kerk bouwen en de machten der hel zullen haar niet En dan hoort men nog sommige mensch- overweldigen! jes Christus Kerk bespotten, of ziet men sommige menschjes nog de Kerk be strijden! Als zij eens zouden zien, wat wij aanschouwden, dan zouden zij het óók gevoelen: „non praevaiebunt", geen helle macht zal de Kerk deren, want God blijft met haar alle dagen De terugkeer des Pausen was weer een ware zegetocht: gezeten op den draag stoel, gekroond met de tiara, toegewuifd door de duizenden, welke met diepe ver eering tot hem opzagen, ging de H. Vader zegenend heen, terwijl hij een traafl uit de oogen wischte. „Viva Papa!" hoorde ik een heer naast mij zeggen. „Dorninus conserve! sum", Leve de Paus, moge de Heer hem bescher men. De kerk stroomde leeg, het reusachtige plein, was zwart van de ontzaglijke menige te. Het was 2 uur geworden, van half zeven af waren \yij in den St. Pieter ge weest, wel vermoeid, al dien tijd had den wij gestaan doch de tijd was onge merkt voorbijgegaan. Zondag zuilen wij weer dit zeldzame voorrecht genieten bij de heiligverklaring van Jeanne d'Arc. „Ave Roma, urles bëata", gegroet, gij, Rome, bevoorrechte stad, waar Pe trus zijn zetel vestigde, waar Zijn opvolger thans nog troont, terecht moogt gij heeten: de eeuwige stad! M1LLERAND JEN DE CONFERENTIE VAN HYTHEI. Bij de behandeling van interpellaties betreffende de buiterilandsche politiek zal heden Milierand een uiteenzetting geven van de besprekingen te Hythe en daaraan toevoegen, dat hij de handen absoluut vrij wenscht te. hebben om .deze moeilijke onderhandelingen voort te zetten. Hij zal dus geen motie aanvaarden, die niet een absoluut vertrouwen uitspreekt en hem geheel vrijlaat. royalist Baudry d'Asson, maar* men yer- Als interpellanten zijn voorloopig in geschreven de socialist Aubriot en de wacht, dat verschillende bekende perso nen, o.m. Jardieu en Klote, ter verdedi ging van de oorspronkelijke, bep: 'fngen van het verdrag zulien tusschenbeide w- men. i^ju ,u DOLEN EN TSJECHEN. De: „B. Z. a. M," verneemt uit Teschen, dat daar een geregelde burgeroorlog tus- sehen Polen en Tsjechen is uitgebroken. Sedert [Woensdagochtend js in de buurt van Karwin een verwoed vuurgevecht aan den gang. Aan beide zijden zijn de ver liezen aan dooden en gewonden zeer groot. Er worden voortdurend nieuwe gevech ten gemeld. De Teschener arbeiders kwa- mén hua kameraden te Kuip. zoodai inan in Karwin! teen verdere .uitbreiding den strijd, verwacht. DE TOESTAND IN IERLAND, j Na Paachen zijn in Ierland vierhonderd politiebureaux verbrand pn, honderd en vijftig belastingkantoren overvallen. In den pacht .van Zaterdag op Zondag is in verschillende, districten .in West Meath van verscheidene landen het ,vee weggedreven. Ook Maandag werden yele boerderijen overvallen en .werd het yee uit de weiden, verjaagd, Een vliegende colonne yan het negende eskadron lanciers is aangekomen ter be scherming der landerijen. De. Sinn Fein candidaat voor een verkie zing in West Meath zeide, over, dat .weg drijven van vee. het woord voerende, dat Sinn Fein een rechtvaardige taktiek zou volgen en dat een bank 280.000 pnt. had beschikbaar gepteld voor den aankoop Van i i «M -i i -• ui Een andere daad ven eigenrichting wordt gemeld uit Kerry. Daar is de jachtopzie ner van Lord Kenmare. door een groot aantal Sinn Fein .vrijwilligers gevangen genomen, beschuldigd, van het schieten op een strooper, i Ook uit andere streken komen berich ten van ,de instelling van Sinn Fein recht banken dia op. militaire leest geschoeid zijn, r i Dei misdadigers - d.w.z. de gewone niet de zoogenaamde „politieke" tra den, mede omdat Sjnn Fein de politie het werk onmogelijk maakte, steeds dries ter op. Nu heeft Sjnn Fein op. verschei dene. plaatsen zelf de zorg voor politie en justitie jn handen genomen. .Volgens de, „Westminster Gazette" yeelal met succes, UJ. DE PXJTSCHPLANNEN IN DUITSOH- LAND. rin Halle zijn .de. burgers, .die in de nabijheid van een kazerne wonen, ,er door de veiligheidspolitie opmerkzaam op ge maakt, dat het terrein rondom de kazer ne, .den Mn en öen Juni operatiegebied zou kunnen .worden, daar pp deze dagen een pie.uwe overrompeling door de. lin kerzijde wordt voorbereid. Terwijl .de. rechtsche pers in Halle zich met .de overrompelingsplannen der link- sche partijen bezig houdt, schuift de iinksche pers dezelfde plannen in de schoenen der, rechtsche partijen, GEMENGDE BU1TENL. BERICHTEN, Een vemuftelinif. Een oplichter, die in don loop der jaren vele menschen heeft bedrogen, en daarbij aanzienlijke bedragen in ziin zak stak, is thans to Berlijn gevangen genomen. De man Moritz Kamiut is ziin naam beweerde een machine uitgevonden te hebben, waar mee bü yan twee duizendmarkbiljetten er drie kon maken. Te Berlijn noodigde Kamiut een inge nieur .uit van dit experiment getuige te ziin. Eerst maakte hü een bad ven allerlei zuren en chemicaliën, .waarin hii een stukje metaal wierp. Er ontwikkelde zich een geweldige rook en het vocht begon te koken. Hü mat met een thermometer herhaaldelük de warmte van het bad. Daarop bestreek hü twee echte duizendmarkbiljetten met deze vloeistof, evenals een stuk geprepareerd pa pier. dat hü tusschen de twee biljetten legde. Vervolgens wikkelde hü de biljetten^ in vet papier,dat hü stevig dichtplakte en wierp dit pakje in een machine, bestaande uit een vierhoekig metalen kistje, van binnen met j.wart fluweel gevoerd. Hü draaide aau oen hefboom en in het kistje snorde onmiddel- iük een vonkenspuwende motor. Nauwkeu rig, met een horloge in de hand, lette Kam iut op het draaien van de machine. Plotse ling liet hü den motor «tilataan. Hü nam het pakje uit het kistje, duwde het onder een houten pers. .Veertig minuten later nam hü het uit de pers weg. opende het pakje. En eruit kwamen.drie nog natte duizend markbiljetten. De ingenieur had zich kunnen overtuigen, dat het kistje leeg was toen Kamiut het pakje erin deponeerde. De proef was dus schitterend gelukt. Haar dit systeem had slechts één nadeel. De echte bankbiljetten konden maar éénmaal gebruikt worden voor dit procédé. En daarom verzocht hü den in genieur hem 200 duizend-markbiljetten te le vei mi. «STnst samen deelen. Do ingenieur gaf- «r de voorkeur aan, de politie te waarschuwèn.-vjie.den heer Kamiut al kende van 1914 af. "Tccsn paste hij dit procédé reeds toe. had vele mensehen overgehaald hem duizend markbiljetten te leveren. Deze goedgeloovigen kregen echter van de winst nooit iets te zien en ook nooit meer iets van de echte biljetten, die zij ver strekt hadden. De gedupeerden durfden echter de politie niet in den arm te nemen, bang dat zü zelf er in zouden vliegen. En 'ctaaraim gelukte het 'den heer Kamiut uit' 'die voeten te komen. De politie onderzocht ma het vernuftige eleotrische kastje nauwkeuriger dan de in genieur had gedaan. En vond er ln een ge prepareerd pakje met drie natte, echte bah jetten. Zoodra Kamiut de motor liet draaien viel dit pakje op den bodem van het kastje. En het pakje met de twee biljetten en het blanco papiertje daarfcuesohen verdween in een dubbelen bodem! („HM.") Een noodlottige ramp ontstond giste renochtend tegen 9 uur in de chemische af- deeling van de universiteit to Munster. Bü een proef van prof. Schenek met nitraat- expjosiestoffen sprong de retort. Een hevige knal .volgde, die de aanwezigen in. het eerste oogenblik bedwelmde. De gehoorzaal geleek een slagveld. De toehoorde» vluchtten ont zet uit de zaal. terwijl een .groot aantal zwaargewonden en dooden achterbleef. Dok toren en brandweer waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste hulp. Het aantal slachtoffers bedraagt tot nu toe acht. texwül tien studenten zwaar en vele andere lichter gewond zün. Prof. Schenok zelf kreeg slechte een lichte kwetsuur aan den arm De toeetamj van eenige zwaargewon den is bedenkelük. Ook in de WnrtembergBche brouwe rijen doet zich in den laatsten tüd de ma laise gevoelen. Verschillende brouwerijen hebben het bedrijf moeten stopzetten en de fabriek moeten verkoopen. De oorzaken rijn altüd dezelfde: te dure productie en vermin dering van het verbraak. Bü een ontploffing van mjjngas in de (mijnen van Barruelos, werden twee men schen gedood en twintig gewond. De staat van beleg is afgekondigd voor de geheele provincie Guipuzeoa (een deel dier Baskiesehe provincies). Officieels berichten uit San Sebasliaan melden, dat betoogers, die op weg .waren naar het paleis van den civielen gouverneur, om diens ontslag te eisehen, stootten op een af deeling gendarmen, die vuur gaven, toen de menigte hen uitjouwde. Over en weer werd geschoten: een betooger werd gedood; drie gendarmen en zeven betoogers zün zwaar gewond. De „Star" meldt dat de Engelsche Km ning bü zün bezoek aan Edinburgh in Juli a.s. een conferentie van plaatselijke autori teiten zal büeenroepen tot bespreking van het woningvraagstuk. De bedoeling ia plannen in overweging te nemen tot den bouw van woningen, die meer geriefelijkheden zullen geven voor ver warming en koken door middel van gas en eteotrioiteit. .waardoor ook de xookplaag verminderd zal .worden. i De Japansche commandant van de vijfde divisie heeft vredesonderhandelingen aangeknoopt met de regeering van Iiana- bakalië. De .JTankf. Ztg." verneemt .uit Stock holm. dat volgens berichten uit Finland de bolsjewiki nu geheel Ooet-Karelië bezet heb ben. De bevolking is in de hosschen ge vlucht. De Kareiisohe regeering begint op Finsck gebied manschappen te verzamelen om de bolsjewiki wee® te verdrijven. -1 r kazerne-beleefdheid. „Korperaal Jansen", riep kapitein Ham; een. „zeg tegen de manschappen, dat ei morgenochtend! 11 uur zoneverduistering is, en ik zal op de binnenplaats 't verschijnsel uitleggen." De korporaal was 'n man, die aan 'n half' woord genoeg had:. Hü' riep de manschappen büeen en sprak: .Jongens, morgenochtend 11 uur is er zonsverduistering op bevel van den kapitein. Wii komen allemaal op de binnenplaats en de kapitein zal de verduis-" tering in persoon leiden. Als 't regent doen we de zonsverduistering in de sehermzaal." RAAK. 'n Man die "algemeen als geestig bekend stond, werd op 'a parbü uitgenoodigd niet uit vriendschap, maar voor 't vermaak der gasten. Hii zei echter den heelen avond geen woord, en bleef met 'n allerstrakst ges- zicht zitten. Dit bevreemdde den gastheer, „Hé, jongen," riep hü. .,ik geloof dat de grootste idioot jou vanavond niet aau lachen ao-u kunnen krügen." „Probeer 't maar eens," klonk het' ant wordt droog. Een bloemendag. Zondag; a.s. zal de vereeniginjz tot bevor dering der gezondheid in de Graphische vakken haar jaarldikschen bloemendag hou den. Zooals men weet komt de tuberculose zeer veel voor onder de typografen en zoo doende is het zeer noodzakelijk, dat zij extra gesteund worden in hun strijd hiertegen. Mochten er nog jonge dames zijn die bloempjes zouden willen verkoopen, dan kun nen zij zich aanmelden bij den secretaris der vereeniginsr. den heer G. Rijksen. Kam pervest 49 rood. Tentoonstellingscomité. Hier ter stede heeft zich gevormd eene combinatie van winkeliers, bestaande uit Exposanten op de hier gehouden H. A. W. E. T, welke combinatie zich ten doel stelt, gesteund door de ervaringen opgedaan op deze H. A. W. E, T. het volgende jaar eene op moderne wijze opgezette Tentoonstelling te orgaaiseeren, ontdaan van de aan het licht getreden fouten, waar dus het publiek alleen iets goeds en artistieks geboden zal worden. Het voorloopig bestuur wordt gevormd Mb lb' terugbetaald f 241.587AO door de heeren: H. J. Scheuldennan firma Derhalve' minder ingelegd „Perfect^ Jansiweg 51. ^voorzitter. F. Joh. - Rohlfs, L£4gr Riiigmeestë:- laar," Barteljonsstraat. J. A. firma J. Kort, KI. Houtstraat 17 Liefdadigheids-Matinee. Zaterdagmiddag a.s. zal in den Stads schouwburg Wilsons plein een Liefdadig- heid-s-Matinée plaats vinden ten bate vatt Oostenrijksche en Hongaarsche kiiuJeren te geven door mevrouw B. Scheepers-Gene® met har© leerlingen en da Weensche 15- jarige Violiste Annie Dieterahofen. Het oonodtè bestaat uit: Mejuffrouw Ally r. Baëzs, mevrouw de Olereq-Stoop. me vrouw de Jo&selin de Jomg-Kappeüne v. d. Coppallo, mevrouw Kramer-Wijt, mevrouw Langelaanr-Stoop. de heer O. Mendiik. me vrouw Osieck-Herbst. mevrouw da Itoo van Alderwerelt-Diemont. mevrouw Sterokn Proot, mevrouw Tedimg van Berkhout- C amerling-Heknolt. mevrouw van Tiem hoven-Kauwling. Om te onthouden. OffieiSeJe mededeelingen genieten zelden het voorrecht van advertenties, dat ze nl. nooit worden overgeslagen en dat ze altüd worden geleeen. Daarom achten wü het niet overbodig, om te dezer plaatse eens te wijzen op de verklaring van de Commissie van Toe zicht op het onderwijs te dezer stede, die in haar rapport over de in Maart 12- gehouden examen, onder alle lagere echoden der stad, aan de Sint-Antoniu3- school de eerste plaats toekent. Een erkenning, die ongetwüfeld bestuur en onderwijzers hoogst aangenaam zal zün, maar tevens een nieuw bewijs is. dat de nog boo vaak gehoorde bewering, dat 't katholiek onderwijs minderwaardig is. niet meer is dan een praatje. In den put. Gisteren om half twaalf zakte een vracht, wagen van de firma Döing, beladen met 5000 K.G. Portland-cement, op de Papen- torenvest. door het deksel van eeni beerput, hetgeen groote stagnatie veroorzaakte. D« wagen werd gelost en weggebracht. Ontspoord. Gisterenavond is oiP 't Stationsplein weel een tramwagen der E. N. E. T. ontspoord. Aangehouden. Door de politie, alhier, zün enkele kwajongens aangehouden, die van af do Houtvaart, de voorbügaande treinen met ateenen wierpen. „Kennemer Keuken." Het gebouw voor de Coöp. Ver. „Kenne mer Keuken" aan de .Wilhelminalaan te Overveen nadert zün voltooiing en zul spoe dig in gebruik worden genomen. .Zondag 30 Mei a.s. beeft de officieel© opening plaats. Coll Fonds Gfewap. Dienst. De collecte, van het Fonds ter Aanmoedi ging en Ondersteuning van den Gewapen- den Dienst in de Nederlanden, afd. Haar lem. heeft alhier opgebracht 263.45, Kaatsen. De heer Broers ma te Schoten, van do Kaatselub „Frisia", behaalde M oensdag te Hariingen den eersten priis. De Gymnastiekfecsten te Edam. Op de Gymnastiekfecsten van „F. L. John" te Ediam, behaalde Ad je Paulen den eersten prijs over 800 M. hardloopen in 2 min., 2 2/5 sec. Rijkspostspaarbank. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Haarlem en elders, werd, in den loop der TCAanri April te Haarlem ingelegd! an terugbef Het geven, spaarü3 Door tusschenkc vestigde kantoren yfè paar het Italiaansjgh door IVO,' U, In welk een andere stemming zag zij ze terug, kalm en tevreden had ze Rome verlaten, el heef ook de scheiding van haar zuster Char lotte een "kloof in haar leven nagelaten, maar baer gemoedsrust en opgewektheid hadden er toch Met door geleden. En nu na één maand keerde ze als een geheel ander wézén térug. 21e was thans verloofd. Vroeger had dat woord voor haar een Jeege klank gehad, nu kende ze dia zoetheid ervan; nu kende ze de vreugde en smart der liefde En wederom rezen twijfel en die onbewuste on zekerheid in haar op. En weer stelde ze lich haar toekomst voor met een man, die Rreel jonger was dan zij, en wikte en woog ze de kansen van geluk. Bij haar ouderen leeftijd kwam nog, dlat rij leeiijk, en zonder eenige bekoring was. Rn toch had ze geen spiit van haar slap. Beminde hij haar niet? En hoe zoet was het bemind te worden, juist als andere meisjes. Het gillend gefluit der locomotief wekte haar uit heur droomerijen op. Ze pakte haastig haar bagage bijeen, terwijl de trein het station binnenreed. Toen hij stilstond steeg ze uit de ecupé, en volgde den stoet reizigers, die het perron v erliet Nauwelijks had ze het perron verlaten of een welbekende stem hoorde ze naast zien: „Juffrouw Jeannette". Op. het zelfde oogenblik werd ze van haar koffer en plaid ontlast, eu drukte een hand krachtig de hare. Ze zag op, ze voelde,, wie dat alleen zijn kon. Een krachtige mam yan flinke gestalte met energieke trekken, gitzwart haar en baard boog zien naar haar over, en begroette haar hartelijk Alleen bij zijn slapen waren eenige grijze haren te zien, die hem een ernstig voorkomen gaven. Boj het zien van Jeannette had de vreugde als een zonneglans zijn gezicht overtogen. „Dokter Anavanti", zei Jeannette harfelijk. „Welkom te Rome," antwoordde hij met sympathieke stem. „Ik heb al een rijtuig besteld, ga maar mee." „Ge denkt toch altijd aan alles", zei ze ge- roerd. Hoe wist ge, dat ik met dezen trein zou meekomen?" „Ik ben even bij Sabina aangeloopen. Ze ver telde het mij toen; je trouwe, oude huishoud ster verheugt zich reeds op, je komst." Ze stegen nu in het rijtuig, dat Dr. Ana vanti besteld had. Jeannette keek onder het rijden meermalen om. Alles leek haar zoo vreemd. Ze zag de Via Quatro Fontane af, die af en opgaand naar. de Piazza Barberini veert. Het pallazzo Barberini scheen Jeannette heden zoo groolsch en nieuw toe; de fontein op de Piazza had nog nooit zoo machtig ruischend in haar peren geklonken. En toen ze van het plein de drukke Via deli' Angelo Cua lede doorreden, om vandaar de Barbuino in te slaan, de etraat waar de kunsthandelaars van Rome wonen, en waar het huis en de winkei van Jeannette gelegen waren, drukten haar dai levendig beweeg in de straten, het dooreenge- woel en geschreeuw in de klralen, het ratelen der rijtuigen. „Alles komt me zoo vreemd voor, alsof ik jaren ben weg geweest", zei z®. Dr. Anavanti had haar stilzwijgend gade geslagen, nu antwoordde hij: „Het is ook een eeuwigheid geleden, sedert gij weggégaan rijt, en het werd hoog lijd, dat go weer terug kwaamt". Ze bemerkte niet de leederheid, die In dén klank van rijn stem lag, en luchthartig lachte zij: „En toch was het maar een maand". j „En is het je goed bevallen f vroeg hij be zorgd. „Je ziet er een weinig bleek uit. Da zeelucht schijnt je niet erg opgeknapt te hebben." Jeannette werd rood. „Vraag me niets, ik zal je later wel alles vertellen als we thuis zijn." Hij keek haar weer aan, maar zei niets. Jeannette zag weer de bekende winkels, toen ze in de Via Bahuino kwamen. Daar had je het atelier v. dén fabrikant in kunstbrons Signor Fabiani. Voor het raam stonden de sierlijk gedreven lampen naar Pompeiaanschen stijl nog op dezelfde plaats als voor een maand ge leden. Eenige* huizen verder bevond zich hel huis van den beeldhouwer Perelii. Perelli stond in de deur van zijn atelier, hij droeg een zwart mutsje, en op zijn haar zag men nog do stof van gips en marmer. Hij nam zijn muls al en riep zijn vrouw toe, die in het atelier zat, daar heb je Signora Jeannette weer." De kleine vrouw kwam naar de deur loo- pen en knikte. „Wat een aardig paar Oreste", zei ze tot haar man". „Het is alsof ze voor elkaar gescha pen rijn. .Waarom zouden ze zoo lang wach ten?" „Je bent een kind, Piccina", zei hij teedeij ze zullen zelf wel het beste weten, waarom ze wachten. Misschien wel om Signora, Charlotte Me nu weg Js. „Ik begrijp niet, hoe men zoo ai meende de kleine vtouw. JZ/t kor reeds lang gelukkig rijn", „Dat komt omdat de Signorina fliet weet hoe aardig het is een ouden, boozen man te hebben", en met deze woorden gaf ze haar maan een ondeugend tikje op, zijn wang. Intusschen was Jeannette thuisgekomen, en met gejubel d'oor de oude Sabina ontvangen geworden. Deze was reeds huishoudster bij den ouden heer la Fleur, toen Jeannette nog kleiig en haar moeder gestorven was. Ze had da beide meisjes zien opgroeien, en als een tweédé moedér voor hen gezorgd. Doch van Jeannette hield ze toch het meest, daar. ze deze geheel ai- leen had opgevoed, en Charlotte meer ondeli de leiding en de zorgen van de oudere zuster groot geworden was. Dr. Avanti kende ze eveneens van jong pf, en was daarom1 vertrou welijker tegen hem, dan men andera zou ver wacht hebben- i Ze had voor deze gelegenheid een heerlij ken macronitaart klaar gemaakt, en na do eerste begroeting zei ze: „U, moet hier vandaag blijven eten", wei wetende, dat ze in vol komen overeenstemming met haar meesteres handdde (Wordt vervolgd.) J j I land, i i L_j - 4l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11