BUITENLAND ONS VR00LIJK HOEKJE FEUILLETON. SLECHTS EEN Nieuws uit Haarlem VRIJDAG 28 MEI 1320 Naar de Eeuwige Stad, :i f h i M Om te onthouden. tl. DE OPPERPRIESTER. III. ,Ten diepste nog onder den indruk, van al het heerlijke en bovennatuurlijke, wat ik heden zag en bijwoonde, zet ik mij neder om te trachten in woorden te zeg gen, wat niet te zeggen is en weer te geven, wat in het diepste van de z.el wel gevoeld kan worden, doch niet in woorden uit te spreken is. Wij hebben hem gezien, den H. Vader, den plaatsvervanger van Christus, gezien hebben wij hem in zijn allergrootste groot heid, als het onfeilbare Opperhoofd der Kerk, omstraald door de kracht van den JU. Geest. Als opvolger van St. Petrus en Christus' Stedehouder heeft Benedictus XV verklaard, dat Margaretha Maria en Gabrjël van O. L. Vrouw van Smarten, als heiligen in den hemel zijn en door alle geloovigen mo gen worden vereerd en aangeroepen en nagevolgd Welk een dag! In het Heideusche Rome stond eenmaal een zuil met opschrift: „op deze plek komen te zamen alle wegen der weereld." Met veel meer reent zou dit opschrift boven den ingang van den St. Pieter mo gen worden geplaatst, zoo dacht ik, toen ,k in den vroegen morgen van Donderdag mij begaf naar den Sc. Pieter. Het was half zeven, om 8 uur zou de plechtigheid beginnen, doch van alle kan ten stroomde men aan: te voet, per rijtuig per auto. Men hoorde spreken allerlei talen, men zag menschen van allerlei volkstype, gees telijken en kiooster.ingeu van allerlei or den en congregatie's, de Romeinsche adel, tailooze bisschoppen, enz.; van alk eerden der wereld was men gekomen, en nu begaven allen zich naar hef middel punt der wereld: het graf van Petrus, den visscher van Galiiea, waarboven zich tie heerlijk schoone koepel verheft. Een rij Italiaansche militairen bevond zich op het plein ter handhaving van de erde, dcch hun werk was gemakkelijk, alles was keurig geregeld, voor iederen ingang had men verschillende gekleurde kaarten, de gendarmen des Pausen en an dere commissieleden wezen ieder dan weg. De ruime St. Pieter vulde zich: ruim 50.000 menschen waren aanwezig; als men binnentreedt en zich aansluit bij de menigte vormt zich terstond een andere rij daar achter en zit men vast in die menigte als een stukje marmer in een mozaik. Den vorigen dag had ik een bezoek ge tracht bij Kardinaal van Rossum en door de welwillende goedheid van Zijne Emi nentie had ik een plaats naast het altaar te danken, vanwaar ik een goed gezicht had op het altaar en den Pauselijken troon. Wat een wonderwerk is de St. Pieters kerk toch! Ik had al den tijd om nogmaals te beschouwen die heerlijke bogen, dat wondere beeldhouwwerk, die kunstige mo- zaïken en vooral de overheerlijk "schoone koepel boven mij. Dé tijd van wachten vloog daardoor voorbij en het was een verrassing, het gezang te hooren van den stoet, welke nu de keik kwam binnentrekken: eerst de kloosterorden, ieder met het kruis, de Tassionisten, Norbertijnen, Dominicanen, Fianciscanen, Capucijnen, Canneiieten, Scr- viten, Trintiariers enz. enz., een volledige wapenschouwing van de legerafdeelingen der strijdende Kerk. De Kanunniken der hoofdkerken van Rome, de koren der Sixtijnsche kapel en van St. Jan van Lateranen, de edeiwacht in groot gala, met getrokken degen, de Zwitsersche lijfwacht in kuras met helle baard, de Generalen der kloosterorden, de Bisschoppen 258 in getal, waaronder alle Eransche bisschoppen (86), vele missie bisschoppen ook van den Griekschen ritus, in hun mooi ornaat, de kardinalen, enz. Daar klonken de schetterende kopertonen, die den komst van den Paus aankondigden, een rilling ging door de menigte, alles verhief zich, en ja, daar naderde op den draagstoel Christus' Plaatsbekleder, Bene dictus XV, met de opgeheven hand zege nend over de menigte, welke met zakdoeken wuifde; o, men had in luide jubeling willen uitbreken, als het niet streng ver boden was geweest. De Paus. daar was hij. de behouder des geloofs, de handhaver van het recht, de Vader der Christenheid, naar wiens woord jniilioenen eerbiedig luisteren. Nietig van gestalte, met een eenigszins verlegen trek om den mond, maar sterk eerbiedwekkend door zijn gezag, zijn waar digheid, zijn goedheid. Aller oogen waren op Kern gericht, alïer harten klopten in sneller slag. Gezeten op zijn troon aanhoorde de Paus het verzoek van een der Kardi nalen om tot de heiligverklaring over te gaan. Laten .wij bidden, zegt de Paus en stemt aan de Litanie van Alle Heiligen, en al de duizenden antwoordden telkens met een.: „ora pro riobis", „bid .voor ens Opnieuw wordt de vraag Herhaald; laten wij bidden zegt de Paus en het koor stemt aan de „Veni Creator". Nadat de vraag voor de derde maal herhaald is, gaat de Paus met zijn onfeil baar gezag tot de heiligverklaring over. Heerlijk en onvergetelijk was het „Te Deum", om beurt gezongen door koor en volk, de kristallen lustres glinsterden met tailooze electrische lichtjes, de klokken luid den, alles was vreugde en dankbare jubel. De H. Mis begon onder den schitte renden Gregoriaanschen zang van het koor van St. Jan; wat troffen al die plechtig heden; het epistel en evangelie werd 'ge zongen in het Grieksch en Latijn, twee dui ven werden geofferd, bij de Consecratie toonde de Paus het H. Sacrament naar alle kanten. Ik dacht aan het woord van den TL Jchannes: „ik zag rondom den troon yan liet Lam een groote menigte, welke nie mand tellen kon uit alle stemmen en yol- keien en talen." Naast mij had ik aan de eene zijde een Duitscher ter andere zijde een Fransch- man, achter mij hoorde ik eenige woorden Engelseh, Italianen waren er in groot ge tal, zelfs een neger-priester bevond zich in mijn nabijheid. O, wat ziet men in zulke oogenblikken de Goddelijke kracht, .welke er leeft in de Kerk. Wat voelt men zich dan gelukkig enfier, Roorasch te zijn. De woorden van den koepel blonken mij tegen: „Tu es Petrus", Gij zijt Petrus, en op deze rots zal ik' mijn kerk bouwen en de machten der hel zjilien haar niet En dan hoort men nog sommige mensch- overweldigen! jes Christus Kerk bespotten, of ziet men sommige menschjes nog de Kerk be strijden! Als zij eens zouden zien, wat wij aanschouwden, dan zouden zij het óók gevoelen: „non praevalebunt", geen helle macht zal de Kerk deren, want God blijft met haar alle dagen De terugkeer des Pausen was weer een ware zegetocht: gezeten op den draag stoel, gekroond met de tiara, toegewuifd door de duizenden, welke met diepe ver eering tot hem opzagen, ging de H. Vader zegenend heen, terwijl hij een traan uit de oogen wischte. „Viva Papa!" Hoorde ik een heer naast mij zeggen. „Do min us conservet sum", Leve de Paus, moge de Heer hem bescher men. De kerk stroomde leeg, het reusachtige plein, was zwart van de ontzaglijke menig te. Het was 2 uur geworden, van half zeven af waren wij in den St. Pieter ge weest, wel vermoeid, al dien tijd had den wij gestaan doch de tijd was onge merkt voorbijgegaan. Zondag zullen wij weer dit zeldzame voorrecht genieten bij de heiligverklaring van Jeanne d'Arc. „Ave Roma, urles beata", gegroet, gij, Rome, bevoorrechte stad, .waar Pe trus zijn zetel vestigde, waar Zijn opvolger thans nog troont, terecht moogt gij heeten: de eeuwige stad! JLLLLEEAND EN DE CONFERENTIE VAN ÏÏYTHEJ. Bij de behandeling van interpellaties betreffende de buitenlandsche politiek zal heden Millerand pen uiteenzetting geven van de besprekingen te Hythe en daaraan toevoegen, dat hij de handen absoluut vrij wenscht te hebben om jdeze moeilijke onderhandelingen voort te zetten. Hij zal dus geen motie aanvaarden, die niet een absoluut vertrouwen uitspreekt en hem geheel vrijlaat. royalist Baudry d'Asson, maar men yer- Als interpeilanten zijn voorloopig in geschreven de socialist Aubriot en de wacht, dat verschillende bekende perso nen, o.m. Tardieu en Klotz, ter .verdedi ging van de oorspronkelijke bepalingen van het .verdrag zullen tusschenbeide ko men, .J POLEN EN TSJECHEN. De „B. Z. a. M." verneemt uit Teschen, dat daar een geregelde burgeroorlog tus- schen Polen en Tsj'echen is uitgebroken. Sedert .Woensdagochtend js in de buurt van Karwin een verwoed vuurgevecht aan den gang. Aan beide zijden zijn de ver liezen aan jiooden en gewonden zeer groot. Er worden voortdurend nieuwe gevech ten gemeld. De Teschener arbeiders kwa men huh kameraden tb ïfulp, Zoodat fnbn in Karwin feen verdere uitbreiding yan den strijd, verwacht, DE TOESTAND IN IERLAND'. Na Paschen zijn, in Ierland vierhonderd politiebureuux verbrand pn honderd en vijftig belastingkantoren overvallen, i -j In den nacht van Zaterdag op Zondag; is in verschillende, districten .in ffiest Meath van verscheidene landen het yee weggedreven, .Ook Maandag werden .vele boerderijen overvallen en werd het vee uit de .weiden, verjaagd. Een vliegende colonne van het negende eskadron lancierg js aangekomen ter, be scherming der landerijen. De Sinn Fein candidaat voor een verkie zing in [West Meath zeide, over, dat .weg drijven van yee. het woord voerende, dat Sinn Fein een rechtvaardige taktiek zou volgen en dat een bank 280.000 p.st. had beschikbaar gesteld yoor den aankoop van land. i ij i.j j i-\ Een andere, daad van eigenrichting .wordt gemeld uit Kerry, Daar is de jachtopzie ner van L°r,d Ktenmare door pen groot aantal Sinn Fein vrijwilligers gevangen genomen, beschuldigd ,van het schieten op een strooper, Ook uit andere streken komen berich ten van de instelling yan Sinn Fein recht banken die op militaire leest geschoeid zijn. L De. misdadigers d.w.z. de gewone niet de zoogenaamde „politieke" tra den, mede, omdat Sinn Fein de politie het werk onmogelijk maakte, steeds dries ter ep. Nu heeft öinn Fein op. .verschei dene plaatsen zelf de zorg voor politie en justitie in handen genomen. .Volgens de. „5£estnünster Gazette" veelal met succes» I Uü de PUTSCHPLANNEN IN DUITSCH- UAND. fin Haile zijn ,de burgers, die in de nabijheid van .een kazerne wonen, er door de. veiligheidspolitie opmerkzaam op ge maakt, dat het terrein rondom d® kazer ne. den den en öen Juni operatiegebied zou kunnen .worden, daar ,op deze dagen een nieuwe overrompeling d.oor de. lin kerzijde. wordt voorbereid. Terwijl de rechtsche pers in Halle zich met de overrompelingsplannen der link- sche partijen bezig houdt, schuift de linksche, pers dezelfde plannen in de schoenen der rechtsche partijen, GEMENGDE BU1TENL BERICHTEN. •- Een vernuftelicK. Een oplichter, die in den loop der jaren veie menschen heeft bedrogen, en daarbij aanzienlijke bedragen jn zijn zak stak, is thans te Berlijn gevangen genomen. De man Morita K ami ut Js zijn naam beweerde een machine uitgevonden te hebben, .waar mee hii van twee duizendmarkbilietten e1 drie kon maken. Ta Berlijn noodigde Kamlut een inge nieur nit van dit experiment getuige te zijn. Eerst maakte hij een had van allerlei zuren en chemicaliën, .waarin hii een stukje metaal wierp. Er ontwikkelde zicüx een neweldige rook en het vpcht begon te koken. Hii mat met een thermometer, herhaaldelijk de warmte van het had. Daarop bestreek hij twee echte duizendmarkbiljetten met deze vloeistof, evenals een stuk geprepareerd pa pier, dat hjj tusschen de twee biljetten legde. Vervolgens wikkelde hii de biljetten in vet papier,dat hü stevig dichtplakte en wierp dit pakje in een machine, bestaande uit een vierhoekig metalen kistje, van binnen met ■.wart fluweel gevoerd. Hii draaide aan ©en hefboom én in het kistje snorde onmiddel lijk een vonkenspuwende motor. Nauwkeu rig. met een horloge in de hand. lette Kam lut'op het draaien van de machine. Plotse ling liet hii den motor stilstaan. Hij nam het pakje uit het kistje, duwde het onder een houten pers. Veertig minuten later nam hij het uit de pers weg. opende het pakje. En eruit kwamen.... drie nog natte duizend markbiljetten. De ingenieur had men kunnen overtuigen, dat het kistje leeg was toen Kamlut het pakje erin deponeerde. De proef was dus schitterend gelukt. Maar dit systeem had slechts één nadeel. De echt© bankbiljetten konden maar éénmaal gebruikt worden voor dit procédé. En daarom verzocht hij den in genieur hem 200 duizend-markbiljetten te leveren. Winst samen deel en. De ingenieur gaf er de voorkeur aan. de politie te waarschuwen, die.... den heer Kamlut al kende van 1914 af. Toen paste hü dit procédé reeds toe. had vele menschen overgehaald hem duizend markbiljetten te leveren. Deze goedgeloovigen kregen echter van de winst nooit iets te^zien en ook nooit meer iete van de echte biljetten, die zij ver strekt hadden. De gedupeerden durfden echter de politie niet in deD arm te nemen, bang dat zij zelf er in zouden vliegen. En daarom gelukte Hei 'den heer Kamlut .uit' Sé Voeten te komen. De politie onderzocht nu het vernuftige electrische kastje nauwkeurige® dan de in genieur had gedaan. En vond eus in een ge prepareerd pakje met drie natte, echte bil jetten. Zoodra Kamlut de moto® liet draaien viel dit pakje op den bodem van het kastje. En het pakje met de twee biljetten en het blanco papiertje daartussohen verdween in een dubbelen bodem! („Hbl.") Een noodlottige ramp ontstond giste ren ochtend tegen 9 uur in de chemische af- deeling van de universiteit te Munster. Bij een proef van prof. Schenck met nitraat- expjosiestoffen sprong de retort. Een hevige knal volgde, die de aanwezigen in hei eerste oogenblik bedwelmde. De gehoorzaal geleek een sls.gveld. De toehoorders vluchtten ont zet uit de zaai. verwijl een groot aantal zwaargewonden en dcoden achterbleef. Dok toren en brandweer waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste hulp. Het aantal slachtoffers bedraagt tot nu toe acht. terwijl tien studenten zwaar en vele andere lichter gewond zijn. Prof. Schenck zelf kreeg slechte een lichte kwetsuur aan den arm. De toestand van eenige zwaargewon den is bedenkelijk. Ook in de W.urtembergsche brouwe rijen doet zich in den laatsten tijd de ma laise gevoelen. Velschillende brouwerijen hebben het bedrijf moeten stopzetten en de fabriek moeten verkoopen. De ooisaken rijn altijd dezelfcüe: te dure productie en .Vermin dering van het verbruik. B'ii een ontploffing van mijngaa in de (mijnen van Barxuelos. werden twee men schen gedood en twintig gewond. De staat van beleg iB afgekondigd voor de geheele provincie Guipuzcoa (een deel <3er Baskiesche provincies). Offiojeele berichten uit San Sehastiaan melden, dat betoogers. dje op .weg .waren naar het paleis van den civielen gouverneur, om diens ontslag te eisehen, stootten op een afdeeling gendarmen, die vuur gaven, toen de menigte hen uitjouwde. Over en weer werd geschoten: een betooger werd gedood; drie gendarmen en zeven betoogers zijn zwaar gewond. De „Star" meldt dat de Engelsche Ko. ning bij zijn bezoek aan Edinburgh in Juli a.s. ©en conferentie van plaatselijke autori teiten zal bijeenroepen tot bespreking van het woningvraagstuk. De bedoeling is plannen in overweging te nemen .tot den bouw van woningen, die meer geriefelijkheden zullen geven voor ver- j -TT KAZERNE-BELEEFDHEID. „Korperaal Jansen", riep kapitein Hani; sen. „zeg tegen de manschappen, dat er morgenochtend U uur zonsverduistering is, en ik za] op de binnenplaats 't verschijnsel uitleggen." De korporaal was 'n man, die aan 'n half woord genoeg had. Hij riep de manschappen byeen en sprak: „Jongens, morgenochtend 11 uur is er zonsverduistering op bevel van den kapitein. Wii komen allemaal op dé binnenplaats en de kapitein zal de verduis tering in persoon leiden. Als t regent doen we de zonsverduistering in de sehermzaal." KAAK. 'n Man die "algemeen als geestig bekend stond, werdi op 'n partij uitgenoodigd niet uit vriendschap, maar voor 't vermaak der gasten. Hii' zei echter den heelen avond geen woord., en bleef met 'n allerstrakst ge zicht ritten. Dit bevreemdde den gastheer, „Hé, jongen,'1 riep hii. „ik geloof dat da grootste idioot jon vanavond niet aan lachen zou kunnen krijgen." „Probeer 't maar eens." klonk het' ant-' wordt droog. heids-Matinée plaats vinden ten bate van Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen te geven door mevrouw B'. Scheepers-Geuer met har© leerlingen en de Weeneche 15- jarige Violiste Annie Dietershofen. Het comité bestaat uit: Mejuffrouw Ally v. Baëza. mevrouw de Olercq-Stoop, me vrouw de Josselin de Jong-Kappeijne v. d. Coppedlo, mevrouw Kramer-Wijt. mevrouw Langelaan-Stoop. de heer O. Mendlik. me vrouw Oaieck-Herbst. mevrouw de Itoo van AJderwerelt-Diemont. mevrouw Stcrck- Proot. mevrouw Teding van. Berkhout» Camerling-Helmolt, mevrouw van Tien» hoven-Ktauwling. Officiéél© mededeeling-en genieten zelden het voorrecht van advertenties, dat ze nl, nooit worden overgeslagen en dat ze altijd worden gelezen. Daarom achten wij het niet overbodig, om te dezer plaatse ©ens te wijzen op de verklaring van de Commissi© van Toe zicht op het onderwijs te dezer stede, die in haar rapport over de in Maart IX gehouden examen, onder alle lagere scholen der stad, aan de Sint-Amtonius» school de eerste plaats toekent. Een erkenning, die ongetwijfeld bestuur, en onderwijzers hoogst aangenaam zal zijn, maar tevens een nieuw bewijs is.^oat de ur>g warming en koken door middel van gas en zoo vaak gehoorde bewering, dat H katholiek K ankde xookpiaag I onderwijs minderwaardig is. met moer eleotriciteit. .waardoor verminderd zal worden. D© Japansche commandant van de vijfde divisie heeft vredesonderhandelingen aangeknoopt met de xegeering van .Trans- bakalië. - De „Frankf. Ztg." verneemt uit Stock holm. dat volgens berichten uit Finland de bolsjewiki nu geheel Qost-Karelië bezet heb ben. De bevolking is in de bosschen. ge vlucht. De Karelische regeering begint op Finsch gebied manschappen te verzamelen om de bolsjewiki weer te verdrijven. Een bloemendag. Zondag a.s. zal de vereeniging tot bevor dering der gezondheid ia de Graphische vakken haar jaarlükschen bloemendag hou den. Zooals men weet komt de tuberculose zeer veel voor onder de typograien en zoo doende is het zeer noodzakelijk, dat zij extra gesteund worden in hun striid hiertegen. Mochten er nog jonge dames zijn (Me bloempjes zouden willen verkoopen, dan kun nen zij zich aanmelden bij den secretaris der vereeniging. den heer G. -Rijksen. Kam pervest 49 rood. Tentoonstellingscomité. Hier ter stede heeft zich gevormd eene combinatie van winkeliers, bestaande uit Exposanten op de hier gehouden H. A. W. E. T. welke combinatie zich ten doel stelt, gesteund door de ervaringen opgedaan op deze H. A. W. E. T, het volgende jaar eene op moderne wijze opgezette Tentoonstelling te orgaaiseeren, ontdaan van de aan het licht getreden fouten, waar dus het publiek alleen iets goeds en artistieks geboden zal worden. Het voorloopig bestuur wordt gevormd door de heeren: H. J. Sdheulderman. firma „Perfect," Jansiweg 51, voorzitter. F. Joh. Rohlfs, Anegang 17, secretaris. R. Schlat- mann, fa. „De Faam" L. Veerstraat, pen ningmeester. F. J. Monné, firma „De Adte- laar," Bfirieljorisstraat. J. A. Schouten, firma J. Kort, KI. Houtstraat 1719, Liefiladigl)ei<Is-Matinée. iZaterdagmiddag a.s. zal in dien Stads schouwburg Wjlsonsplein een Liefdadig. meer ia dan een praatje. In den put. Gisteren om half twaalf zakt© ©en vracht wagen van dé firma Doing., beladen met 5000 K.G. Portland-cement, op de Papen- torenvest, door het deksel van een beerput, hetgeen groot© stagna tie veroorzaakte. De wagen werd gelost en weggebracht. Ontspoord. Gisterenavond is op 't Stationsplein weer een tramwagen der E. N. E. T. ontspoord. Aangehouden. Door de politie, alhier, fciin enkel© kwajongens aangehouden, di© van af dé Hontvtaart. de voorbijgaand© treinen met otoenen wierpen. „Kennemer Keuken." Het geibouw voor de Coöp. Ver. „Kenne- mer Keuken" aan de ,Wilhelminalaan te Overveen nadert zijn voltooiing en zul spoe dig in gebruik worden genomen. Zondag 30 Mei a.s. heeft de officieel© opening plaats. Coll. Fonds Gewap. Dienst. De collecte, van het Fonds ter Aanmoedi ging en Ondersteuning van den Go wapen den Dienst in de Nederlanden, afd. Haar lem, heeft alhier opgebracht 263.45. Kaatsen. De heer Broersma te Schoten, van de Kaatselub „Frisia", behaalde Woensdag te Harlingen dén eersten prijs. De Gymnastiekfeesten te Edam. Op de Gymnastiekfeesten van „,F. E. John" te Edam, behaalde Ad je Paulen, den eersten prijs over 80Ö M. hardloopen in 2 min 2 2/5 sec. Rijkspostspaarbank. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Haarlem en elders, werd, in den loop der maand April te Haarlem ingelegd, f 188.346.15, terugbetaald f 241.587.50 Derhalve minder ingelegd dan terugbe taald f 53.242.35. Hieronder 89 formulieren ad f 1.JU spaarbankzegels van 5 cent en 632 formu lieren ad f 1— in spaarbankzegels yan 1 cent (Schoolsparen). Het aantal, te Haarlem nieuw uitge geven, spaarbankboekjes bedroeg 164. Door tusschenkomst der te Haarlem ge vestigde kantoren .werd, ter Directie op paar het Italiaans,qh door IVO, In welk een andere stemming zag zij ze terug, kalm en tevreden had ze Rome verlaten, al had ook de scheiding van haar zuster Char lotte een kloof in haar leven nagelaten, maar haar gemoedsrust en opgewektheid hadden er toch niet door geleden. En nu na één maand keerde ze als een geheel ander wézén térug. Ze was thans verloofd Vroeger had dat woord voor haar een Jeege klank gehad, nu kende ze de zoetheid ervan; nu kende ze de vreugde en smart der lieldt En wederom rezen twijfel en die onbewuste on zekerheid in haar op. En weer stelde ze Zich haar toekomst voor met een man, die veel jonger was dan zij, en wikte en woog ze de kansen van geluk. Bij haar ouderen leertijd kwam nog, dat zii leebjk, en zonder eenige bekoring was. Eu toch had ze geen spiit van1 haar stap. Beminde hij haar niet? En hoe zoet was het bemind te worden, juist als andere meisjes. Het gillend gefluit der locomotief wekle haar uit heur droomerijen op. Zo pakte haastig haar bagage bijeen, terwijl de trein hel slation binnenreed. Toen hij stilstond steeg ze uit de coupé, en volgde den stoet reizigers, die het perron verliet. Nauwelijks had ze het perron verlaten of een welbekende stem hoorde ze naast zien: „Juffrouw Jeannette". Op het zelfde oogenbhk werd ze van haar koffer en plaid ontlast, en drukte een hand krachtig de hare. Ze zag op, ze voelde„ wie dat alleen zijn kon. Een krachtige ma® van flinke gestalte met energieke trekken, gitzwart haar en baard boog zien naar haar over, en begroette haar hartelijk. Alleen bij zijn slapen waren eenige grijze haren te zien, die hem een ernstig voorkomen gaven. Bij het zien van Jeannette had de vreugde als een zonneglans zijn gezicht overtogen. „Dokter Anavanti", zei Jeannette hartelijk. Welkom te Rome," antwoordde hij met sympathieke etem. „Ik heb al een rijtuig besteld, ga maar mee." „Ge denkt toch altijd aan alles", zei ze ge roerd. Hoe wist ge, dat ik! met dezen trein zou meekomen?" „Ik ben even bij Sabina aangeloopen. Ze ver telde het mij toen; je trouwe, oude huishoud ster verheugtzich reedis op je komst." Ze stegen nu in het ïijtuig, dat Dr. Ana vanti besteld had. Jeannette keek onder het rijden meermalen om- Ahes leek haar zoo vreemd. Ze zag de Via Quatro Fonlane af, die af en opgaand naar de Piazza Barberini veert. Het pallazzo Barberini scheen Jeannette heden zoo groolsch en nieuw toe; de fontein op do Piazza had nog nooit zoo machtig ruischend in haar poren geldonken. En toen ze van het plein de drukke Via deli' Angelo Cu» Lode doorreden, om vandaar de Barbuino in te slaan, de straat waar de kunsthandelaars van Rome wonen, en waar het huis en de winkel van Jeannette gelegen waren, drukten haar dai levendig beweeg in de straten, het dooreenge» woel en geschreeuw in de Straten, het ratelen der rijtuigen. Alles komt me zoo vreemd voor, alsof ik jaren ben weg geweest", zei ze. Dr. Anavanti had haar stilzwijgend gade geslagen, nu antwoordde hij: „Het is ook een eeuwigheid geleden, sedert gij weggégaan zijt, en het werd hoog tijd, dat go weer terug kwaaml". Ze bemerkte niet de leederheid, die In dén klank van zijn stem lag, en luchthartig lachte zij: „En toch was het maar een maard". i „En is het je goed bevallen?" vroeg hij be- zorgd. Je ziel er een weinig bleek uiit. Da zeelucht schijnt je niet erg opgeknapt te hebben." Jeannette werd rood. „Vraag me niets, ik za\ je later wel alles vertellen als we thuis zijn." Hij keek haar weer aan, maar zei niets. Jeannette zag weer de bekend© winkets, toen ze in de Via Babuino kwamen. Daar had je het atelier v. dén fabrikant in kunstbrons Signor Fabiani. Voor het raam stonden de sierlijk gedreven lampen naar Pompeiaanschen etijl nog op, dezelfde plaats als voor een maand ge leden. Eenige huizen verder bevond zich het huis van den beeldhouwer Perelli. Perelli stond in de deur van zijn atelier, hij droeg een zwart mutsje, en op zijn tiaar zag men nog do stof van gips en marmer. Hij nam zijn muls af en riep zijn vrouw toe, die m het atelier zat, daar heb je Signora Do kleine vfouw kwam naar. de deur loo- Wat een aardig paar Oreste zei ze tot haar man" Hel is alsof ze voor elkaar gescha pen zijn. Waarom zouden ze zoo lang wach lCU j0 bent een kind, Pjccina", zei hij teedeij ze "zullen zelf wel het beste weten, waarom ze wachten. Misschien wel om Signora, Charlotte; cke nu weg js. „ik begrijp niet, hoe men zoo dom kon zijn", meende de kleine vrouw. „Ze Londen beiden reeds lang gelukkig zijn". „Dat komt omdat de Signorina üiet weet ho'e aardig het is een ouden, boozen man to hebben", en met deze woorden gaf ze haar maan een ondeugend tikje op. zijn waag. Inlusschen was Jeannette thuisgekomen, en met gejubel door de oude Sabina ontvangen geworden. Deze was reeds huishoudster bij den cuden heer Ia Fleur, toen Jeannette nog klein, en h"«r moeder gestorven was. Ze had do beide meisjes zien opgroeien, en als een tweédé moeder voor hen gezorgd. Doch van Jeannette hield ze toch het meest, daar ze deze geheel al leen had opgevoed, en CnarioUe meer ondeli de leiding en de zorgen van de oudere zuster groot g eworden was. Dr. Aventi kende ze eveneens van jong af, en was daarom vertrou welijker tegen hem, dan men anders zou ver wacht hebben. t Zo had voor deze gelegenheid een heerlij ken macronitaart klaar gemaakt, en na dé eerste begroeting zei ze: „U. moet hier vandaag blijven eten", wel wetende, dat ze in vol komen overeenstemming met haar. meesteres handelde (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5