Elck wat wils. BINNENLAND Kerk en School Sport en Spel ONS VROOUJK HOEKJE ZATERDAG 29 Aigemeene Bond van' B.-K. Bsjks kieskringorganisaiies in Nederiand, fHedon, Zaterdagmiddag, is in het ge bouw voor .Kunsten en Wetenschappen, te Utrecht een algemeen© vergadering ge houden van bovengenoemdem bond. Te elf uur was te voren in de Kathe drale Kerk een H. Mis opgedragen voor de Katholieke Staatspartij, waarbij ver schillende afgevaardigden tegenwoordig waren. Te twaalf uur opende de voorzitter, mr A. J. M. J. baron van Wijnbergen, de bijeenkomst met de volgende rede: Voor de eerste maal komt op heden de R. K' Staatspartij, gereorganiseerd in den Algemeenen Bond, waar onze politieke organisaties der acht tien Kieskringen, zonder uitzondering, zijn toege. gtreden, onder haar nieuw en voltallig Bestuur bljZwaar is onze taak, doch blijmoedig en met groot vertrouwen zal ze door ons worden aangevat. De geslachten, die kunnen bogen op een verleden, blijven welgemoed te midden der grootste beroe ringen, wijl dat verleden hun schenkt veilig hou- vast. Tot de zoodanige behooren ongetwijfeld wij katholieken, aan wie een historie van schier twin tig eeuwen de zware verplichring voorhoudt een heerlijke traditie trouw te blijven, tevens richt snoer biedt, waarlangs die taak kan worden vol bracht. Anderen mogen in deze dagen van oordeel wezen, dat het oude, als niet doelmatig gebleken, vernie tigd moet worden, dat een gansch nieuwe orde moet worden daargesteldmogen in grenzen- loozen hoogmoed, in God-tergenden scheppings waan zich inbeelden, uit den chaos, dien zij ons voorbereiden, door een „het worde" een nieuwe wereld te kunnen doen ontstaan, wij weerstaan dat noodlottig streven met alle kracht, die in ons is. Neen, de nieuwe orde, die komen moest, is ge komen, is daargesteld, eens en voor goed. Doorstoken werd de zijde En bloed en water vlood; Daar uit de wond de wijde O wonder Godlijk groot. Herboren en herschapen Trad daar de menschheid uit De bruidskroon om de slapen Gods uitverkoren bruid. En mede kreeg ze, de herboren menschheid, bi den aanvang der nieuwe orde, op haar tocht door de eeuwen, die een zoo zware en moeitevolle zou blijken te zijn, de Kerk, die haar met moederlijke bezorgdheid zou leiden aan de hand, telkens haar er op zou wijzen, het heden in verbinding te houden met het verleden, teneinde goede ma'atregelen te treffen voor de toekomst, telkens den rechten weg zou toonen van uitganspunt naar einddoel, en haar manend zou toespreken, mocht zij dreigen van dien weg af te wijken. Trouw volbracht de Kerk haar taak de histo rie ligt daar, om het te bewijzen en nog onlangs mochten we tijdens de verschrikkelijke oorlogs jaren de stem vernemen van den huidig regeeren den Paus, die in zijn Vredes-encycliek de mensch heid terugriep naar den weg, die verlaten was, er op wijzend, dat men heeft opgehouden bij de in richting van het Staatsbestuur de voorschriften en regelen der christelijke wijsheid toe te passen en dat daarin een der voornaamste oorzaken der tegenwoordige ellende te zoeken is. Aan den oud-voorzitter van dezen Bond, Mr, Kooien, komt de eer toe, in zijn magistrale rede over de Katholieke Staatkunde op den eersten Nederlandschen Katholiekendag 's Pausen Ency cliek ten dezen opzichte helder te hebben toege licht, en duidelijk gemaakt te hebben tot welke toepassing ze leiden moet. En de omstandigheden hier te lande, waar geen enkele politieke groep de meerderheid bezit, wijzen er met beslistheid heen, dat de plicht, de voor schriften en regelen der christelijke wijsheid in toepassing te brengen in 't Staatsbestuur het verst en het zekerst volbracht wordt in blijvende samen werking met hen, wier beginselen in het staatkun dige op zoo menig belangrijk punt met de onze samenvallen, in blijvende samenwerking met de anti-revolutionnaire en de christelijk-historische partij, aan wie van deze plaats van heeler harte een groet zij gebracht. Of staat aan sommigen in min of meer verwijder de toekomst een andere groepeering voor oogen, die nu reeds geleidelijk, schier ongemerkt zou kunnen worden voorbereid Zijn sommigen wel- licht onder den indruk gekomen van hetgeen over onze grenzen door de onzen naar wij moeten aannemen gedrongen door den nood, die wetten breekt wordt aanvaard, en dat naar hun meening ten onzent zou kunnen worden geïmporteerd? Er is reden, meenen we, de vraag te stellen. Voor zoover het antwoord bevestigend zou moeten luiden, zij met allen nadruk gezegd, dat moeilijk een bedenkelijker en gevaarvoller poging tot ondermijning der katholieke Staatspartij aan te wijzen zoude zijn. Neen vóór alles onze eenheid bewarend gaan we, geleid door onze christelijke beginselen, kloek en vastberaden voort, teneinde te volbrengen, wat op politiek terrein te volbrengen valt. Niettegenstaande het vele, reeds daargesteld, valt nog zooveel te verbeteren onze voornaamste wenschen hebben we in 1918 neergelegd in ons program. Welnu met dankbaarheid zij geconstateerd, dat onze huidige Regeering met een spoed en met een degelijkheid, boven onzen lof verheven, in de twee aren van haar bewind, zoovele en zoo voorname punten van ons program reeds tot verwezenlijking heeft gebracht. Het zoude ons te ver voeren daar thans nader op in te gaan. Een bijzonder woord van lof en dank zij noch tans gebracht aan hem, die in dezen buitengewo nen tijd een buitengemeen zware taak op voor treffelijke wijze te vervullen wist, die onze rechten en aanspraken wist te doen eerbiedigen, de eere van ons land wist hoog te houden met zijn niet genoeg te prijzen Staatsmansbeleid, onzen Minister van Buitenlandsche Zaken. Onze Regeering, die tot dusverre alle reden gaf tot tevredenheid, zullen wij blijven steunen met hart en ziel, en alle middelen aanwenden, teneinde haar in 1922 niet slechts te behouden, doch haar bovendien te schenken eene grootere meerderheid. Daartoe mede te werken is plicht van allen in en door deze organisatiein die richting te sturen is vooral de taak der Voorzitters van Kieskringbe- sturen, en van locale of parochiale kiesverenigin gen op hen persoonlijk rust een geheel bijzondere verantwoordelijkheid. Zorgen zij er voor, dat den kiezers de noodige ontwikkeling worde bijgebracht. Zorgen zij er voor dat ons kiezerscorps die mate van ontwikkeling bereikt dat eenieder tot den laatsten man en de laatste vrouw toe door zijn daden blijk geeft overtuigd te wezen, dat alle andere overwegin gen daargelaten wij vóór alles katholiek stem men, omdat wij katholiek zijn. Zorgen zij er voor, dat onze kiezers op de hoogte zijn van de geschiedenis der katholieke Staatspartij, op de hoogte zijn van hetgeen door de werkzaam heid der tegenwoordige Regeering en door hen, die haar steunen, werd en wordt bereikt. Zulks worde niet eens, doch bij herhaling en bij herhaalde herhaling den kiezers voorgehouden. Op onze katholieke pers, aan wier steun, leiding en voorlichting dit zij met groote waardeering gezegd de goede gang van zaken op politiek terrein voor een zoo groot deel te danken ij, zij een krachtig beroep gedaan in deze richting mede te werken, niet het minst op onze locale Pers. Zoo gaan wij, in 't belang van Kerk en Vader land, van Staat en Maatschappij, voort op den weg, ons op nieuw als den waren gewezen, terwijl ons leger zoozeer is versterkt door de groote schare van vrouwen, toegetreden tot onze Kiesvereni gingen, dank zij de op bijzonderen prijs gestelde aansporing der hoogste kerkelijke overheid, dank, zij den ijver der kiesvereenigingen en propaganda- clubs, dank zij de stuwkracht van den R. K. Vrou- wenbond. uat aan geen vrouw een plaats in het Bondsbe- stuur werd toegewezen, is o. i. een betreurens waardig verzuim, dat nochtans makkelijk te her stellen is. En thans gaan wij aanvangen onze beraadsla gingen, die beloyen belangrijk te zullen zijn, en die opnieuw mogen aantoonen, dat, bij verschil van meening, onze eenheid, die ons vóór alles noodig is, en waarin onze kracht gelegen is, niet behoeft te loor te gaan. Met de bede, dat God onzen arbeid moge zegenen, verklaar ik deze vergadering geopend. (Applaus I) (Wordt vervolgd.) Drankbestrijding. Sterke drank. Namens de Nat. Comm. tegen Het Al coholisme, waarbij, met uitzondering van den Volksbond, alle Nederlandsche Drank weerorganisaties van volwassenen aange sloten zijn, is een adres aan de Tweede Kamer ingezonden, met verzoek, in bet Wetsontwerp tot nadere omschrijving van de in de Drankwet genoemde dranken onder sterken drank te begrijpen alle al coholhoudende dranken, die meer dan 15 pet. alcohol bevatten, en onder alcohol vrije, die welke niet meer dan K pet. be zitten. Luchtverkeer PAABDEN-VERYOEK per vlieg tuig. Een paard, bestemd voor een paard en- tentoonstelling te Santa Barbara (Cali- fornië) werd van. Los Angelos uit der waarts vervoerd aan boord van een spe ciaal daarvoor ingericht vliegtuig, nadat de politie-autoriteiten zich eerst ervaa hadden overtuigd, dat deze wijze van ver voer geen marteling voor den viervoeter beteekende. Uit onze Oost. zwijnenjacht te buitenzorg. Uit Buitenzorg wordt aan do „Java- Bode" geschreven, dat in den morgen van 19 April omstreeks half 9 uur bet vredig stadje iQ rep en roer werd ge bracht door een ongewoon bezoek: een pootig wild zwijn, sjokte op een sukkel drafje laags den Hoepitaalweg. Geheel van streek door de voor hem vreemde omgeving en het misbaar, der verschrikte voorbijgangers, rende het een erf op en caramboleerde tegen een oude dame op, die rustig met haar plantjes bezig was. Lichamelijk letsel bekwam de ze laatste gelukkig niet, want het ongure dier draafde dadelijk door naar de Iburen en zocht daar een wijkplaats in het kip penhok. Aanstonds wiero een heldhaftige bediende de deur dicht, doch de gevange ne, danig in het nauw gebracht, baande zich een uitgang dwars door het ijzergaas van den wandj, om daarna een geweldige consternatie te veroorzaken onder de schooljeugd der 1ste school. Gelukkig li®P het de lokalen voorbij, doch drong bin nen in de kamer van den concierge, wiens kind danig door beten verwond wierd. Door de inmiddels gewaarschuwde poli- tiedienaren en het noodige publiek op gejaagd, nam het dier zijn weg door den Binnenweg, over het erf van den assis tent-resident iumv «Jon Plan tontuin, waar bet eindelijk door de kamponsfrevoJking met lanssteken werd afgemaakt. In, totaal werden vier menechen ver wond en in het hospitaal behandeld. Hoe het dier in de straten belandde, zal wel altijd een raadsel blijven. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft heden in de Kathedrale Kerk van St. Ba- vo te Haarlem de HH. Wijdingen van het Subdiaconaat toegediend aan de Eerw. Heerën: J. N. A. Beenakker: J. Th. van Bemmelen; L. A. J. M. Beune; H. F. Coppens; J. P. Doeswijk; J. Duyves. J. J. Henneman; P. J. A. Juffermans; N. Moo- lenaar; A. J. van den Oudenhoven. P. Poppen; J. Rijk; G. F. Schneiders; Th. J. J. van Seggelen; Th. A. L. Sprenger. J. J. A. Starrenburg; N. M. A. Velzeboer; P. M. Verhoofstad; P. C Vollebregt en J. L. C. Witkamp. En do H. Priesterwijding aan de vol gende WelEerwaarde Heeren: J. Berger; A. G. de Boer. C. Dekker; H. Th. H. Heijink: A. Th. L. Hendriks; J. H. v. Kessel; J. F. v. d. Kolk; A. Kramer. C. J. Lansbergen; J. M. H. v. d. Lugt; J. Mol; W. P. Nijssen. J. J. Sehoorl; L. A. v. d. Weiden en J. B. Th. v. Woesik. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. VOETBAL OVERZICHT. Dat menige Rotterdammer Zondag j.l. op een Rood-Zwarte overwinning had ge hoopt, daar zijn we van overtuigd. Maar dat Be Quick zoo'n verpletterende neder laag zou te slikken krijgen, zal de vurig ste V. O. C.-er wel niet hebben kunnen denken. D© Rotterdammers hebben met .dat al nog een flinke kans op bet kampioen schap. Ze hebben hun lot zelf in handen. Maar, won V. O. C. niet op eigen terrein van Go Ahead met 6—0 en verloren z,e een week daarna niet met 30 te Deven ter? De Rood-Zwarten kunnen 6 Juni op een warme ontvangst in Groningen rekenen. Voor d© beker-competitie zal V. U. C. tegen C, V. V. in de finale komen. V. U. C. won met 1—0 van H. V. C. en C. V. V. met 2—0 van Hollandia. A.s. Zondag wordt gespeeld; Kampioenschap van Nederland. Gk> Ahead—Be Quick. West. afd. 3de klasse. N. O. S.—D. W. S. Jaap Bulder c.s. trekken dus naar De venter en willen zij 't V. O. C. zoo lastig mogelijk maken, dan dienen ze met flin ke cijfers te winnen. Of dit ook zal luk ken? R.K. SPORTBEWEGING IN HET BIS DOM HAARLEM. Door de reeds opgerichte of nog op te richten R.K. vereenigingen voor lichame lijke opvoeding (Sport-, Gymnastiek- of Turnvereeniginigen) worde jn het Bisdom Haarlem het volgende in acht genomen. 1, Reeds opgerichte of nog op te rich ten vereenigingen doen goed over te ne men de Concept-Statuten voor R.K. Sport- of Gymnastiekvereenigingen ju het Bis dom Haarlem (in „St. Bavo" afgedrukt), opdat er eenheid kome in de R.K. Actie voor Lichamelijke .Opvoeding. 2. Geen enkele Vereeniging voor Li chamelijke Opvoeding .zal worden erkend als R.K., tenzij hare statuten bisschoppe lijk zijn goedgekeurd en een geestelijk adviseur voor haar door Z. D. H. den Bisschop is benoemd; Pat «maats- vo e tb al- GEZONDHEID EN VREUGDE. Ti „Zoo, dokter Kerf, hoe maak je 't „O, dank u, ik verheug me in 'n ellen, di&e gezondheid." Je bedoelt: ik verheug me in 'n uiL stekende u T "Welnee ik heb 't over de gezond heid van m'n patiënten!" VERBEELDING. >,noor eens meneer," zei de dokter, „u moet uw verbeelding eens wat beter gebrui ken. üa nu neen in de vaste verbeelding dat u niets mankeert, 'blijf u dat ecu week lanjj zoo krachtig mogelijk verbeelden en kom me dan eens zeggen of 't niet veel beter gaat." 'n Week later kwam de man terug. „Hoe is 't nu?" vroeg de dokter. „O, wonderbaar goed," zei de man. „Ziet u wel?" zei de dokter „Heb ik u niet gezegd hoe machtig de verbeelding is?" „Ja",zei de man. ,,En hoeveel ben ik u schuldig „Veertig gulden zei de dokter". „Nu", zei de man, „verbeeld u dan maar dat u ze al ontvangen hebt!" clubs of -gymnastiekvereenigingen dor St. Josephsgezellenvereenigingen. 3. Op iedere plaats mogen verschelen de R.K. Sportvereenigingen of Gymna stiekvereenigingen worden opgericht naar gelang de plaatselijke behoefte, wanneer hiertoe door het bestuur van den desle- treffenden diocesanen bond, gehoord de plaatselijke geestelijke overheid, goed keuring is verleend. Patronaatsbesturen beslissen hierin zelf. 4. Iedere plaatselijke R.K. Sport- of Gyninastiekvereeniging moet zich aanslui ten bij den desbetreffeudea diocesanen bond. 5. De verschillende plaatselijke R.K. Sportvereenigingen kunnen zich plaatse lijk tot ééne vereeniging vormen, tenein de de plaatselijke competities te regelen; voor algemeen plaatselijke belangen is deze centralisatie zeer gewensebt. 6. a. Nieuw opgerichte R.K. Voetbal- vereenigingeu of R.K. Voetbalclubs, welke nog niet in een centrale competitie spe len, mogen niet aan een dergelijke com petitie gaan meedoen; vereenigingen, wel ke op het oogenblik daai-in spelen, mo gen niet aan een dergelijke competitie gaan meedoen; vereenigingen, welke op het oogenblik daarin spelen, mogen daar in blijven na verkregen dispensatie van het Bestuur van den diocesanen R.K. Haarlemschen Voetbalbond (D. H. V. B.), welke dispensatie ieder jaar moei wor den aangevraagd. Kan echter de D. H. V. B. voor sommige plaatsen voorloopig nog niet een competitie samenstellen, dan kan ook aan eerstgenoemde vereenigin gen ontheffing verleend worden door bo vengenoemd bestuur. b. Nieuw opgerichte R. K. Gymnastiek- of Turnvereenigingen, of andere derge lijke katholieke vereenigingen, welke nog niet aangesloten zijn bij een neutralen boud, onthouden zich zooals vanzelf 3preekt van verdere aansluiting; vereeni gingen op dit gebied, die reeds zijn aan gesloten bij pen neutralen bond, kunnen dit blijven, zoolang tot dat het bestuur van den Dioc. Ilaarl. Gymnastiek Bond (D. H. G. B.) zal pubüceeren dat deze aansluiting moet worden verbroken. c. Leden van R. K. vereenigingen voor lichamelijke opvoeding kunnen niet tege lijkertijd lid zijn eener neutrale vereeni ging. „Sint Bavo." TREKJES CXL Avontuur. „U heeft 't geval toch zeker onmiddellijk bij de politie aangegeven „Néé, meneerdat wil Ts juist niet. Op zoo'n politiebureau moet je alles haarfijn uit leggen en dan komt 't zoo precies in de krant te staan hoe je heet, waar je woont, wat je doet, hoe oud je bent, enzoovoorts." „U kunt ook aan den commissaris verzoe ken het niet aan de pers mede te deelen." „O ja, maar da's eigenlijk óók weer de bedoeling niet. Ik wil 't graag in de krant heb ben, ziet u als 'n soort van waarschuwing. Maar niet zoo met naam en toenaamzou 'k vreeselijk eng vinden. 'kZou me dood scha men als de halve stad 'r achter kwam, dat mij zooiets was overkomen. En me oom zegt ook„ik Zou voor geen geld van de wereld Willen, dat de politie er achter kwamdan blijft 't toch niet geheim en dan heb 'k nog 'n half jaar de last van 't vragen en 25 maal per dag uitleggen. Oom zeiga naar meneer N. en vraag, of die T 'n trekje van maken wildan komt 't bij wijze van ver haaltje in de krant, zonder namen en signa lementen en dan is 't meteen toch 'n aansporing voor andere, meisjes, om voorzich tig te zijn. Als u 'r dus niets op tegen heeft „Integendeel, juffrouw ik ben blij, dat u mij aan 'n interessant onderwerp helpt't scheelt mij weer 'n week." „Nou dan dan zal 'k maar precies ver tellen, zooals 't gebeurd is.... u zoekt 't wel uit. „M'n oom is dokteru denkt er om, géén namen en géén letters?" „Wees u gerust." „Geen straat ook ?"- „Ook geen straat." „M'n oom woont alléén met 'n ouwe dienst- i meid. U begrijpt dus, dat ie zich wel 's een zaam gevoeltvooral in den zomer, als 'r niet zoo erg veel zieke menschen zijn. Elk jaar vraagt oom mij voor 'n paar maanden te logeeren, wat dan nu óók t geval is.... 'k woon zelf in Breda, ziet u." „Ik zie 't niet, maar 'k geloof u." 1 „Ja, als u 'r nou 'n lolletje van maakt." Op dat oogenblix heb 'k Waarschijnlijk bijzonder nuchter-onschuldig gekeken, want direct maakte ze excuus voor 't vinnig- heidje en vertelde verder „Ik zal dan ook maar direct met 't eigen lijke geval beginnen. Dinsdagavond dan was 'k alleen thuis. Doortje, dat is de dienst bode, was naar '11 vriendin, die op 'n hofje woont waar ze zich zelf 't andere jaar ook wil inkoopen. Oom Was opgebeld voor.... afijn, voor iets, dat dikwijls nogal lang duurt, 't Was heerlijk weer en ik maakte 't mij in m'n eentje zoo gezellig mogelijk. Ik ging voor 't open raam zitten met 'n kopje thee en 'n verrukkelijk boek, dat heel m'n aan dacht in beslag nam. 't Begon wat schemerig te worden en ook wat killer, zoodat 'k 't maar verstandig vond naar binnen te gaan. Juist wil 'k 't raam dichtschuiven en daar blijft op de stoep ineens 'n meneer stilstaan, die heel be leefd z'n hoed afneemt. Ik groet terug, maar misschien wel wat vriendelijker dan gewoon lijk, Want die meneer kwam me zóó bekend voor.... ik kon me op dat oogenblik ab soluut niet herinneren, waar ik hem had ge zien.... en toch kende ik 'm.... Maar ik had weinig tijd, om na te denken, want hij begon me aan te spreken hij zei„Kijk, juffrouw, Wat is dat toevallig. Als 't niet te brutaal is, mag 'k dan even naar uw welstand informeeren.... en die van uw oom „Dank u, meneer" zei ik „we maken 't goed.maar, neemt u me niet kwalijk. ik ken u niet.... of tenminste...." „O pardondan wil 'k u niet verder vraag wel excuus.... Maar, herinnert u zich niet meer.... verleden jaar.... 't di ner bij de familie „u-weet-weldat groote diner met meer dan honderd gasten 't Was in de „Kroon." „Ja jadat Weet 'k nog't wa ren goeie kennissen van oomen was u daar ook „Zeker, juffrouwwe hebben nog '11 poosje met elkaar gesproken, terwijl uw oom even werd weggeroepen voor 'n patiënt, 't Was 'r heel gezellig, vind u niet „Ja, bijzonder.... ik heb me toen wel geamuseerd. En nu herinner ik me uW ge zicht toch óók. U was, meen ik, alleen." „Juist, juffrouw.behalve den gast heer had ik daar geen kennissen. Ik heb maar zoo'n beetje de galante jongeman gespeeld, al zeg ik 't zelf. Ik sjouwde gebakjes aan en presenteerde champagne, wijn, sigaren. Ik had ook 't genoegen u 'n heerlijke tros drui ven aan te bieden.' „Ja, ja, nu weet ik 't weer goed.u was in rok met witte das." „Precies.toen 'k u die druiven bracht had ik 'n zeer aangenaam gesprek met u en uw oom. Weet u niet meer, waar we 't over hadden Over korfbal, tennissen en fietsen. U had juist den dag te voren zoo'n heerlijk tochtje gemaakt." „Ja, dat is zooja jamaar uW naam herinner ik me toch niet meer.", Hij noemde toen 'n heele deftige naam en zeide candidaat-notaris te zijn. Toen vlot te het gesprek niet meer en hij nam 'n siga ret uit 'n zilveren kokertje. Hij zocht ia al z'n zakken naar lucifers, maar scheen ze niet bij zich te hebben. Toen vroeg ie aan me, of 't niet te veel moeite was hem even aan 'n lucifer te helpen. Ta en Bou komt de domste streek, die 'kooit van me leven heb uitgehaald." „U liet 'm binnen." Ta dat deed ik. Maar als u m mijn plaats was geweest, 't Was beslist n elegante jon gengekleed naar de laatste mode.be schaafd, bijzonder beschaafd zelfs in 6preken en manier van doen. Hij had absoluut iets deftigs over zich- „En 'n knap gezicht, natuurlijk. Vind u dat zoo natuurlijk - "U liet 'm toch binnen?" LAIS u zóó begint „Pardon, da's n heel gewoon gevolg. We behoeven elkaar toch niets Wijs te maken. Maar u liet 'm dan binnen.' Ta aan den eenen kant vond ik t gek hem door 't raam 'n doosje lucifers aan te geven.'k vond, dat 'k dan erg onbeleefd zou doenonbeschoft zelfstegenover iemand van stand- En aan den anderen kant Was 't weer mal 'n vreemden meneer m huis te halen.vooral als je alleen bent. Waar om begint u nou weer te lachen - 'n Onhebbelijkheid van medat leer 'k niet af...-'k had gemeend, dat t in m'n trouwen weg zou gaan, maar t lukt niet. Let u 'r maar met op." Nou 'k zei dan tegen m: „Komt u maar even in de gang uw sigaret opsteken." Nu juffrouw, ik vind 't heel vriendelijk van u.'... als 'k zoo brutaal mag zijn.... 'n oogenblikje danmisschien kan k mijnheer uw oom n°§ even de hand drukken we hebben tow z°° gezellig gepraat over de litteratuur.' Onder 't binnenlaten zei 'k hem, dat ie 't niet trof want datm'n oom nietthuiswas. Dat speet'm geweldig zei die.hij hoop te oom bij 'n volgende gelegenheid nog s te spreken. Door de openstaande deur van t salon keek ie in de huiskamer, die r aan grenst. Z'n gezicht kreeg 'n blijde uitdruk king en z'n oogen bleven gevestigd op oom s boekenkast die naast den schoorsteen stond. „Kijk —'kijk," rieP ie „heeft uw oom ook de werken van StreuvelsWil u wel gelooven, dat k reusachtig dweep met Streuvels Kent u z'n nieuwste Werk over de boomen? Verrukkelijk, juffrouw. En wat zie 'k daar staan De gedichten van Mag 'k misschien even zoo vrij zijnu neemt me niet kwalijk. Meteen wipte hij met galante pasjes naar de boekenkast in de huiskamer. Ik vond 't gek, 0111 alleen in de gang achter te blijven en ging ook maar bij de boekenkast staan Toen gebeurde 't. - Nooit zal 'k dat vreeselijke oogenblik en wat 'r op volgde, vergeten. Met 'n sprong Was ie bij de schuifdeuren en smeet ze dicht. Ineens werd z'n gezicht heel anders... met 'n akelige, boef-achtige grijns er in. „Ziezoo, juffie" zei-die grinnekend „nou ben 'k waar 'k wezen moet. Ga nou 's heel zoet daar op dien stoel zittenen als je één kikje geeft, 'n heel klein kikje, dan maak je kennis met dit instrumentje. Uit z'n binnenzak haalde de vent 'n dolk mes. ik schrok me naar. Al had 'k willen schreeuwen, 'k zou 't niet gekund hebben, zoo was 'k van streek. Bevend liet 'k me in den leunstoel van m'n oom zakken, vlak bij den schoorsteen. „Nou zal ik je kalm laten zitten, meisje als je tenminste geen beweging maakt, an ders zal ik, hoewel zeer tot m'n spijt, genood zaakt zijn je 'n dwangbuisje ami te meten in den vorm van 'n meter of drie koord van uitstekende kwaliteit. Dus afgesproken, dat je heel braaf zult blijven zitten? Trillend knikte ik van „ja." Toen begon ie op z'n gemak, maar met groote handigheid de laden en kasten te doorzoeken.stopte zilveren lepels, vorken en allerlei andere voorwerpen van waarde in z'n binnenzakken, die 'n Duitengewone afmeting schenen te hebbenen vertelde me intusschen spot lachend, dat hij op dat bewuste diner tafel dienaar Was geweest en of ik mij met kon herinneren, dat er na dat feest n neele par tij zilverwerk zoek was, Wat de familie nog gedeeltelijk had vergoed. Hij lachte om m'n slechte geheugen en raadde mij- aan voortaan wat beter na te denken, al vorens zich met vreemde jongelui in te la ten, al kwamen ze dan ook wat bekend voor. Dat ie al 'n uur geleden had staan gluren en gezien, dat de dienstbode uitging en 'n poosje later m'n oom. Dat ie 't 'n oer-ko- mische samenloop van omstandigheden vond en nog nooit in z'n dieven-loopbaan zoo n interessant geval had meegemaakt. Maar zoo langzamerhand kwam ik wat op m'n verhaal. Allerlei gedachten vf°SeiJ mij door 't hoofd en ik zon op n middel tot redding. Ik keek onwilleWg naar den schoorsteenmantelen bad ué oom's de haast 'n gil Willen geven Daar lag oom s revolver, 't Was al haast donker mMe kamer, maar toch kon ik d. omtrekken van t Wapen duidelijk onderscheiden.J(k Tmisschien wel door schaamte en spijt'over m'n domme handeling.... Opstaan en 't wapen grijpen duurde nog geen tel. Hij schrok en Wilde op me toesprm gen. Maar daar zag ie op eens 't blinkende ding op z'n hoofd gericht en deinsde terug. „Halt, of ik schiet,"- schreeuwde ik. „Wat? Wat heb je daar" vroeg ie angstig. ,,'n Geladen revolver, meneer, van m'n oom. Daav had je heelemaal met op gerekend, hè, mannetje Dacht je nu werkelijk, dat ik in deze onzekere tijden alléén in huis zou gaan zitten, zonder me te wapenen. Denk er om er zitten vier patronen op en ik zal geen oogenblik aarzelen het wapen te gebrui ken." Ik voelde, dat m'n zenuwen, die me dit alles deden zeggen, de overhand zouden krij gen m'n hand begon te beven. Maar toen ik de groote angst zag in z'n houding en z 11 gebaar kreeg ik nieuwen moed en riep zoo hard en schel mogelijk„Je zakken leeg Direct al je zakken leeg I Gauw, of ik schreeuw om hulp en dan ben je dr bij.... Als 'n gek begon ie z'n zakken leeg te maken en smeet alles op den grondook z'n inbrekerswerktuigen, z'n zilveren si garettenkoker, z'n dolkmes, zn lucifers en nog andere dingen. Toen bleef ie schuw wachten. „En nu onmiddellijk t liuis uit en wees blij' dat ik je zóó laat gaan." Als ie geweten had, dat 'k haast geen bee- nen meer had om te staan, zou ie misschien niet zoo hard 't huis zijn uitgevlogen. Met 'n slag ging de voordeur, dicht. Toen viel ik van me zeiven. Toen 'k bijkwam zag 'k oom en Dora over me heen gebogen. In m'n hand ge kiemd had 'k nog.... „De revolver." Nee, nu raadt u toevallig mis. t Was niet eens 'n revolver'n soort mstiu- ment van oom, of 'n stuk d r van o kiezen mee te trekken, t Ding had op den schoorsteen gelegen om den volge"*en dag gerepareerd te worden Hoe vind u t "Reusachtig, ik feliciteer u. Zou u 'r zoo 'n schetsje van kunnen p>» ra\enis al gebeurd, juffrouw. Ons gesprek staat hier al in aangeteekend." „Met alles en alles mee toch niet „Hm.... zoowat wel" „Jakkes, ha'k dat geweten.... afijn... d'r komen toch heelemaal geen oamrt1 o? ...persoonsbeschrijvingen in dat Trekje „Heelemaal niet. Ofschoon van w*sta- nalement op zich zelfal P aardig st k) te schrijven zou zijn." Drie seconden later was ze de deur uit. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 15