KINDERCOURANT Handel en Nijverheid Kunst en Kennis Leger en Vloot. IN 'T PRIEEL. WIE WIL RUILEN. INGEZONDEN MOTORRIJDEN. De Elfstedentocht. De uitslag van den, door Friesland, gehou rdcn elfstedentocht luidt als volgt: Afdeelicfi' Solomachines: 1. J. D. Jaars- ma. Leeuwarden (Eysink); II, J. Donker, Arnhem, (Motosolo)- III, R. Huizinga, 'Leeuwarden (Indian); IV, H. K. de Vries, Assen (Wanderer); alle 4 na loting met 0 straipunien; V. A. Mebius, Huizem (Indian) Afdceling Duomachines: I, C. Werkhoven, Witmarsum (Blackbume); II, M. J. de Dilde. Sneek (H. D.>; III, J. F. M. Smits, 's-Gravenhage (H.D.); alle 3 na loting met 0 strafpunten. Den vierden priis bekwam P. J. Straaatsma, Witmarsum (Blackbume) met 1 strafpunt. met welke kwalificatie de heer S. Blindeman van Sneek (Indian) afviel Afdeeling Automobielen: Voor de vijf 'be schikbare prijzen kwamen van de 25 automo bielen er 5 in aanmerking, welke alle 0 straf punten hadden. Na de noodzakelijk gewor den loting was de uitslag: Hoofdprijs (o.a. wisseibker) J. de Wind. Sneek, met Adler 12; len prijs: H. Baakman, Assen met Piiancmobiel 5/19; 2den priis S. Kooistra, Leeuwarden, met Adler 5/14; 3den prijs L. Huuze, Assen, met Wanderer en 4den prijs: M. Schott, met Wiily's Knicht (45). De zilveren plaquette, door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer uitgeloofd voor den verstwegkomenden deelnemer, ver kreeg de heer J. F. M. Smits, te 's-Graven hage. LOTEN PANAMA-KANAAL. Trekking van 15 Mei No. 1342058 Lr. 250.000, no. 570478 fr- 100.000, no. 371694 fr. 10.000, no. 1021909 fr. 5000, nos. 382954 354215 1232973 859985 454204 elk fr. 2000. Met fr. 1000 302142 1207183 1599831 592012 1379406 2x5713 1472479 1137990 723669 806281 1305350 74660 1058144 !364853 XS89436 1678675 694880 505651 1597759 X05065S 159373 628281 254629 593013 1218962 990985 1042003 1500720 1435344 1002439 381046 592931 364925 542567 1596760 1272905 1910613 295x67 472705 999722 671614 1818555 989622 2755150 81367 406203 522857 1863389 1108185 246669 STUDIEBEURZEN. In 19*20 zullen van Rijkswege beurzen voor muziek- en zangstudie worden be schikbaar gesteld ten behoeve van on- of minvermogende jongelieden en wel; a. drie beurzen, elk groot ten hoogste 1500 voor jongelieden van buitengewonen aan leg, die zich, ter voltooiing hunner stu diën naar het buitenland wenschen te begeven; b. twee beurzen, elk groot ten hoogste 750. ten behoeve van hen, die muzikalen aanleg toonen te bezitten, doch wonen in plaatsen, ver van muziekcentra gelegen, ten einde hun de gelegenheid te geven, zieh te vestigen in eenige groote stad, waar zii een cursus in het door hen verlangde muziek- of zangonderwijs kun nen volgen. Belanghebbenden zullen zich aan een examen voor een door den minister van Onderwijs te benoemen examencommissie hebben te onderwerpen. Uit Boek en Blad „Met'. De Mei-uitgave van „Mei" bevat een vier tal prachtige kuns (platen, welke nog meer in waarde toenemen, door het stukje, dat de heer E. H. Dy mugs er bij geschreven heeft, a.m. „Waar een schilder naar kijkt." Zooals altijd is wederom het nuttige met het aangename vereenigd, wat juist „Mei" zoo aantrekkelijk maakt Ook de verdere pla ten en verhalen zijn keurig verzorgd en ma ken van deze aflevering een bijzonder inte ressant geheel. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. STEEDE MINDER? Geachte Redactie. In uw verslag van „de drukke Pinkster dagen", eergisteren geplaatst, komt een zin snede voor, die een misvatting weergeeft. Er staat: „Natuurlijk zwierf wel hier en daar een walgelijk, luidruchtig troepje dron ken kerels, maar dan was 't een exceptioneel geval, want ook drankellende wordt steeds minder gezien." Dit laatste is. jammer genoeg, niet waar. Tot voor enkele jaren terug mochten we met vreugde waarnemen, dat het drankgebruik- geregeld afnam. Door het onafgebroken pro pagandawerk der drankbestrijding, door de opleving der sport en vele andere factoren, zagen we ieder jaar het gebruikscijfer van alcoholische dranken dalen en gelijk doar- meüe de drankellende verminderen. Toen in de crisisjaren een rantsoeneering van alcoh. dranken werd ingevoerd .de prijs verhoogd en de hoedanigheid verlaagd werd, scheen 'het zelfs dat ons drinklustig Neder land zich voorgoed van zijn oud'e zonde be keerde. In dien tijd had uw verslaggever met volle recht kunnen zeggen, dat er steeds min. der drankellende werd gezien. Maar nu is 't, helaas, anders. De beproe- 7!?h€n uit den oorlogstijd hebben ons volk blijkbaar niet beter of verstandiger gemaakt ook met op het punt van drankmisbruik. Er is in de menschen een geest van onverschil ligheid voor hoogere belangen en een zucht naar minderwaardig genot, gevaren, die zich ook uiten in vermeerderd drankgebruik. Er js weer drank ener is geldTer wille van de gezinnen, die in dezen iijd behoefte heb ben aan grootere inkomens, worden de loo- nen verhoogd en een ongewenscht gevolg daarvan is. dat dit meerdere geldi ook komt jti handen van hen, die 't niet noodig heb ben of 't niet goed weten te besteden. Voor al voor drankzuchtigen en genotzuchtige jongelui is deze toestand bijzonder gevaar- Bik. Wat zien wij nu gebeuren? In de meeste plaatsen van ons land gaat het drankge bruik schrikbarend omhoog. Dit is geen op pervlakkige meening, maar een feit. door officieele cijfers aangetoond. Met de vermeer dering van het alcoholgebruik stijgt de el lende, de verborgen ellende in het hart der huisgezinnen en de openbare ellende, die ie dereen kan waarnemen, als hij zijn oogen goed gebruikt. Wie in onze stad bekend is en niet moed willig zjjn oogen sluit voor de feiten, uit liefde voor het armzalig glaasje alcohol, zal moeten erkennen, dat ook hier den laataien tijd het drankmisbruik sterk vermeerderd is. Men ziet 't op straat, vooral op Zaterdag avond en Zondag, men ziet 't binnenshuis bij alle gelegenheden, die het schenken van al- oohoiischen drank meebrengen, men voelt het ontzettende er van. wanneer men weet dat alleen in Haarlem tweehonderd katholieke drankzuchtigen op de lijsten onzer reddings brigade staan. Zij die meenen de drankbestrijding onver schillig of minachtend te mogen passeeren, hebben er geen denkbeeld van, hoe ontzet tend veel geestelijke en stoffelijke ellende hier geleden wordt door het drankmisbruik. La ten ze zich toch niet inbeelden, dat het mis bruik van hun geloofsgenooten hen niet aan gaat onze godsdienst leert anders la ten ze zich toch ook niet wijsmaken, dat die ellende wel „vanzelf" verminderen zal. We hebben 't immers gezien en kunnen 't dage lijks opmerken: zonder een voortdurende be strijding van die kwaal woekert zii voort en velt steeds meer slachtoffers. Katholieken, steunt daarom het liefdewerk der Roomsohe drankbestrijding! Doet het door lid te worden van Mariavereeniging of Kruisverbond, of als dit offer u te zwaar valt werkt dan tenminste door uwen mo rden en fimancieelen steun mede om de groeiende drankellende te keeren. U, geachte redactie, die onzen arbeid met uwe sympathie schraagt, dank ik voor het plaatsen van deze opmerking. kruisverbonder. DE ARTILLERIE-INRICHTINGEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Ter Hall heeft den minister van Oorlog gevraagd om inlichtingen inzake het toegezegde onderzoek naar de toestanden bij het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen. Landbouw en Visscherij EEN JBELANGRHJKE BESLISSING. In het „Alg. Land- en Tuinbouwblad", schrijft de Inspecteur der Centrale Boeren leenbank te Alkmaar, de heer S. J. A. Kees- om, het volgende: Een Inspecteur der Directe Belastingen deed ernstige pogingen om tot de geheimen der Boerenleenbanken door te dringen, ver moedelijk om daaruit gegevens te putten voor bel astingaanslagen Hij ging daarbij als volgt te werk Een ambtenaar der inspectie diende zich bij de kassiers aan om inzage der boeken. Werd dit geweigerd, dan luidde het ant woord: Nu, dan zullen we wel langs een an deren weg probeeren het gedaan te krijgen! Wat deed de inspecteur dan? Hij zond den weigerenden kassiers een aangiftebiljet voor de O. W.-belasting. De kassiers vulden dit zoo goed mogelijk in en zonden het den inspecteur toe, meestal vergezeld van de noodige balansen, uittrek sels. enz. Kort daarna kwam dan ,de inspecteur of een deskundige bij den kassier op bezoek om op grond van art. 42 der Wet. .inzage dei- boeken van de Bank te erlangen. De kassiers ontvingen de heeren .in den regel heel vriendelijk, lieten hen op hun kan toor. boden hun een stoel en zelfs een si gaar aan. En nu de boeken! Om te beginnen: Groot boek I, waarn de spaargelden! Maar wat is dat? Heeft u de namen be plakt? Waarom houdt u de namen bedekt? Dat heb ik gedaan, luidde het antwoord van den kassier, omdat ik meen tot geheim houding verplicht te zijn, zelfs tegenover de bel as t ing-ambten a ven Ja. maar ik verlang de namen te weten, om te kunnen controleeren! was het strenge wederwoord. Die mag ik u niet mededeelen! hield de kassier hardnekkig vol. Dan ga ik heen antwoordde de ambte naar u zult er veel meer van hooren! En onverrickterzake ging hij. Nu, de Inspecteur had beloofd, lui 2*>u er wel wat van hooren. maar hij hoorde er ook wat van. Namelijk in den vorm van een aan slagbiljet in de Oorlogswinstbelasting, bij de meeste lezers welbekend. De aanslagen waren betrekkelijk heel wil lekeurig; een boerenleenbank b.v.. die 7 200 winst had gemaakt, moest 50 oorlog» winstbelasting 'betalen en een ander, die verloren had nota bene 200. De kassiers dienden na ontvangst van dit receptje al heel spoedig een reclame in. Maar die reclame werd afgewezen, wijl de inspecteur zich beriep op art. 47 der wet, hetwelk luidt: „Indien de vereisclite aan gifte niet is gedaan of niet volledig is vol daan aan de verplchting ingevolge art. 42 tweede lid of art. 4(5 laatste lid (het ter in lage geven van boeken en andere bescheiden) wordt de aanslag gehandhaafd, zoo niet ge bleken is. dat en boever hij onjuist is." M.a.w.; kassiers, gij hebt niet volledig uw boeken opengelegd, dus ik handhaaf uw aanslag. De kassiers legden zich hierbij ech ter niet neer. doch gingen in hooger be roep. Eenige dagen geleden diende deze zaak voor den raad van broep te Alkmaar. De kassiers van de bi.i de Centrale te Alkmaar aangesloten Boerenleenbank te Medemblik en Westerblokker waren de ap pellanten. Mr. H. P. M. Kraakman trad voor de Centrale op: de inspecteur, de heer S. J. A. Keesom, was als deskundige aanwezig om het systeem der boekhouding van Raiffei- senbanken aan te toonen. Bij de behandeling dezer zaak bleek dui delijk. dat het den Inspecteur er om te doen was om langs den gekozen weg er achter te komen, hoeveel door de boerell en tuinders in eenig jaar op de spaarbank was ingelegd; want dat er geen boerenleenbank in Neder land is, die zooveel winst heeft gemaakt, dat zij in de torinon valt aangeslagen te worden in de O.-W.-belasting, wist liy zoo goed als iedereen. Dat het voor het controleercn der balans en rekening en vcraniwoordig door de Inspectie niet noodi.g was de namen der inleggers te kennen, tag de Raad van Eeroep heel spoedig iu. 17?q beroep op art. 17 ging dan ook niet op. De boekhouding der Boeren leenbanken is zooda.ü|L ingericht, „dat er geen speld tusscheu te%eken is. De Raad van Beroep te Alkmaar hand haafde dan ook den aanslag van den Inspec teur in geenen dcele; integendeel, hij ver nietigde den aanslag en stelde de Boeren- leenbanken vrij van het betalen van de Oor log s w i n s tb el a st in g. Een succes voor de Centrale, die dezo vooi het bestaan der Boerenleenbanken ook neogst belangrijke beslissing heeft uitge lokt! Immers niemand is er meer op gesteld, dat „wat hij op do Bank heeft staan," ge heim blijft voor anderen dan een boer! Dit succes is naar wij vernamen nog vergroot door eeno aanschrijving van den Minister aan de inspecteurs, waarin wordt verzocht. niet meer langs dezen weg te trachten de inkomens van belastingplichti gen te controleeren. Summa summarum: de landbouwers en veehouders kunnen gerust hun geld aan de Boerenleenbanken toevertrouwen, omdat de kassiers tot de grootst mogelijke geheim houding verplicht zijn. zelfs tegenover den fiscus. TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. In de „Boerderij" ecyijft de heer Hoef nagel een opstel over het mond- en klauwzeer. „In het moeras" heet het arti kel. De naam is niet kwaad gekozen, want deze besmettelijke veeziekte heeft onze veeteelt leelijk in het moeras ge bracht; zü wordt al meer en meer alge meen en kwaadaardiger. Het aantal sterfgevallen onder het volwassen vee neemt toe en vooral voor jonge kalveren is de ziekte in zeer veel gevallen nood lottig. Het artikel is echter niet hierom belangrijk, dat het deze algemeen beken de zaken releveert, maar omdat de schrij ver naar wij meenen Rijkskeurmeestei te Utrecht een middel aan de hand doet, dat naar zijn zeggen voorbehoedend werkt. Dit mag niet onvermeid blijven en is in elk geval het onderzoek waard. Schrijver raadt aan. koeien, die aan mond- en klauwzeer lijdende waren, onge veer 6 dagen na hun herstel pl.m. 2 Jitei bloed af te tappen, daarvan het serum te nemen en den jongen kalveren en bigger hiermede een onderhuidsche inspuiting van 130 gram te geven. Het middel if zeer eenvoudig en waard door deskundi gen te worden onderzocht, vooral ook om het gevaar dat serum-inspuitingen soms voor het individu kunnen opleveren LANDBOUWTENTOONSTELLING TE HULST. Op 1 Juli as. zal door de Zeeuwsche Landbouwmaatsehappij een tentoonstel ling te Hulst worden gehouden. ItULUA. (Vervolg.) Vroolijk stapte de schooljeugd met den onderwijzer en een hulponderwijzer het dorp uit. De oudste jongen, burgemeester's Pieter genoemd, omdat zijn vader burgemees ter was, opende den trein met een trom pet, het oudste meisje liet Duitschland's vlag wapperen en od de maat marcheer den de kinderen op. Het was uitgezocht weer voor een lan delijk feest, den vorigen avond waren er donkere wolken aan de lucht geweest, maar het dreigend onweder was voorbij gedreven. Het doel van den tocht was de ruine van een kasteel, die op den top van een der omliggende bergen staat. De weg er heen voert door een prachtig benken- boscb, waaruit men tus&chenbeide een kijkje heeft op bet dal en de bergen aan den overkant. Nadat de wandelaars twee uur hadden afgeiegd, zagen zg de reode pannen van een dak door de groene takken scheme ren. „Daar zjjn wij al bij de boerderij," riep de meester. Nog een paar kronkelingen van den weg en ze hadden het nette huis vóór zich met de weide en den ouden eik bij de kinderen welbekend, waaronder lange tafels en banken stonden. De boerin was bezig, bordjes en kom metjes op de gedekte tafels te zetten, zij ontving het gezelschap zeer vriendelijk, „Dat tref je vandaag," zei ze, ,,het is prachtig weer, komt gaat zitten je zult moe wezen na zulk een lange wande ling." Hit zeggende verdween ze in de huie deur. Vragend keken vele oogen haar na, (nieuwsgierig, waarmee ze terug zou ko men. Ze behoefden niet lang in onzeker heid te zjjn, een oogenblik later stonden een paar heerlijke tuilebanden, boter hammen met worst en kannen met melk vóór hen. Of het smaakte! Niemand behoefde ge- noodigd te worden. Nadat alles gebruikt was er werd niets voor de eer van den schotel over gelaten werden er spelletjes gedaan en bloemen gezocht. Geurige thymiaan, klokjes in allerlei kleuren, klaver en kamillen bloeiden in menigte in het gras en in het bosch. Wat een genot voor Hulda! Zij kon nu naar hartelust met- de andere kinderen spelen en zingen, haar lief stemmetje en haar vroolijk lachen klonk boven alles uit. - „Komt jongens," riep burgemeestex's Pieter, ,,laat de meisjes hier verder al leen spelen wjj gaan naar de ruine". In een oogenblik waren ze naar boven geklauterd en riep Pieter ot» het hoogste punte van een ouden toren staande: „Ik ben de ridder van dit kasteel en uü zijt mijne vasallen. Te wapen! mijne knapen, wjj zullen een uitval doen en die meisjes daar beneden gevangen nemen. Herman! Blaas op de trompet! Dat al mijn volk zich verzamelel" Nauwelijks had Pieter dit gezegd, of een hoorn klonk door het bosch. Verbaasd keken allen naar den kant vaawaar het geluid kwam en een scha terend gelach volgde toen ze een gan zenhoeder to voorschijn zagen komen, die bezig was zijne ganzen bij elkaar te bla zen om met hen naar het naburige dorp terug te gaan. Het uitzicht van den man was aller- potsierlijkst, het was een klein manneke met woest haar en een even ruwen lan gen baard, hij droog een glinnneuden loeren hoed, had een bonten doek om zjjn hals geslagen en over zjjn kort buis hing aan een groen koord een koperen hoorn. Met eon langen boomtak joeg hij de ganzen, die kakelend kwamen aanwagge len uit bet bosch, naar den buitenkant van het woud. Het was een weerspannig volkje dat hij had te regeeren, en ver scheiden ganzen liepen het bosch verder in in plaats van hem te gehoorzamen. Hulda wilde den ouden man helpen, zij joeg achter een paar ganzen aan, die, schuw geworden, steeds verder het bosch inliepen en vergat, dat zij hier onoekend was, geheel anders, als op den berg by liet huis van baar ouders, waar zij ieder paadje keroe. Toen zjj naar haar speelmakkertjes te rug wilde gaan en een pad naar boven insloeg, geraakte zij op den tegenover- g es telden kant a ar waar zii gekomen was, geen kinderen, geen ruine waren te zien Zij zocht, door kreupelhout gaaud?, nog hooger op to komen, maar de weg voer de, nadat zij wat gestegen had. weer naar boneden, nergfoi.fi zag ze een pad of een wagenspoor. Het arm© kind rien uit al haar macht, slechts de echc, antwoordde, schreiend en snikkend dwaalde ze rond. De meisjes hadden zich onder I-jsjc hen verdeeld en zoo had niemand gemerkt, •lat Hnlda er liet was, sommigen waren bij de boerderij gebleven en maakten ©r kransjes; anderen waren de ruine opge klommen, maar ze door ridder Pieter en zjin vasallen vriendelijker ontvangen wer den dan men zou gedacht hebben want zij werden als bondgenooten tegen zijne vijanden waaronder de onderwijzers er de jongste knapen in dienst genomen. Eindelijk werd het tjjd om te vertrek ken. De onderwijzer liet de trompet blazen, de kinderen stelden zieh in rei en gelid. „Hulda, waar ls Hulda"t klonk het van alle kanten. Niemandi wiet he<tl, Al het roepen was vergeefs, niets dan een somber zwijgen was bet antwoord. „Ik blijf hier om Hulda te zoeken," riep de hoofdonderwijzer. „Pieter, zeg in het dorp, dat ik Hulda spoedig hoop te vin den, ik zal aan den hoer een lantaarn vragen." De kinderen, die zoo vroolijk waren uit getrokken, gingen nu angstig naar huis terug. „Man, waar ben jef' riep de boerin, toen zij van het ongeluk gehoord had, „er is een kind verloren, je moet mee om het te zoeken." Natuurlijk allemaal heerlijke Pinksterda gen gehad, niet waar? Daar behoef ik ook eigenlijk niet naar te vragen, want wat was het maar geen heerlijk weer. Ik kan het best merken, dat 't heerlijk weer is en dat mijn nichtjes en neefjes bijna altijd buiten zijn en spelen, went 's winlers komen er heel wat meer brieven. Enfin ik neem 't jullie heusch niet kwalijk, hoor, en ik begrijp heel goed, dat je liever buiten aan 't sioeien en 't ravotten bent, dan dat je in een snikheete kamer niet een vel letje postpapier voor je zit te prakkezeeren „Wat zal ik dien oom Bernard nu weer eens vertellen." Maar, als 't nu eens een enkele keer regen achtig is. zoodat ie wel binnen moet blijven en je je toch zit te vervelen dan zou ik het wel leuk vinden als je dan eens een brief af een briefkaartje naar me schre Afgesproken? Ja, hè? Nu, ik zal eens zien hoor, dag. OOM BERNARD. ONZE BRIEVENBUS Antoinette R. te Dekkerswald. Je wordt wel bedankt voor ie mooie kaart. Daar deed je me werkelijk pleizier mee. Van ie zusje hoor de ik, dat ie nu reeds 20 ons bent aange komen. Ga maar zoo door. hoor. Ik hoor nog wel eens gauw iets van ie, he? Dag, Antoinette, het beste hoor! W. B„ te Obdam. Wat ik daar nu van denken moet. dat weet ik genist niet. Ten eerste oom Koos is al vier a vijf maanden weg en tegenwoordig is er een oom Bernard. En wat je met je bond bedoelt, daar snap ik heelemaal niets van. Je moet maar eens een brief schrijven zeg, waarin ie precies ver telt. wat je plan is. Doe ie 't? Josephine R., te Haarlem. Bedankt voor je lief briefje en voor je beste wenschen. Ge lukkig hè, dat Antoinette zoo mooi vooruit gaat; ik geloof vast. dat ze binnenkort weer is zooals ze vroeger geweest is. Geloof je 't zelf ook niet? Nu tot een volgende keer hoor, dag! Nico M., te Harenkarspel. Jii doet mee hoor, zooveel en zoo dikwijls je maar wilt. Des te meer neefjes en nichtjes er komen, des te liever ik het heb. Dus ie weet het /Nico. ie ddet maar mee hoor! Om van ons ruil- en verzamelhoekje gebruik te maken, zendt men mij maar 'n briefje waar in duidelijk geschreven staat, wat men wenscht, met vciledigen naam en adres. Dan zet ik dat in de Kinderkrant en de verzamelaartjes weten dan waar ze eikaar kunnen vinden. De briefjes moeten in enveloppe gezonden worden AAN DE REDACTIE VAN DE KINDERKRANT N A S S A U L A A N 49, HAARLEM. Ik heb vreemde postzegels: 50 Fransche, 10 Ruiterzegels, 15 van Nederi. Indië. 19 van Zweden, 14 van Denemarken. 13 van Noorwegen, 64 v. Engelond, 15 van België 1 van Columbus, 1 van Luxemburg. 14 van Zwitserland, 12 van Italië. 7 van Rusland, 2 van New South Wales, 2 van Victoria, 2 van Argentina, 27 van Beieren. 2 van Brazilië, 1 van Egypte. 1 van Japan. 4 van Spanje, 9 van Kanada. 72 va Duitschland, 61 van Oostenijk, 4 van Hongarije, 48 van Amerika en 25 van Oud-Holland en 1 van Chili, die ik ruilen wil voor andere vreemde postzegels. Adres: C. Vlaar, Verdronken oord no. 47, Alkmaar. Ik heb vreemde postzegels die ik wil rui len voor andere. Ik heb er 2van Duitsch- Oostenrijk. 2 van Nieuw-eeland, 8 van Bel gië. 8 van Duitschland. 5 van Amerika, 13 van Engeland, 1 van Czecho-Slowakije. 9 van Frankrijk, 5 van Beieren. 5 van Honga rije, 5 van Denecarken. 6 van Zwitserland, 8 van Oostenrijk, 10 van weden. 1 van Por tugal. 1 van Nedeiland (oude), 1 Ruijter- zegel. Alle verschillend. Ik heb ook nog 25 Kwattasoldaatjes, die ik ook wil ruilen voor postzegels. 1 tegen 1. Nader overeen te ko men. Th. Nieuwenhuyzen, Bethlehemslaan 2a, Hillegom. Ik heb vreemde postzegels. 50 Fransche, 10 Ruiterzegels. 15 v. Nederi. Indië, 19 van Zweden, 14 van Denemarken. 64 van Enge land, 15 van Beligië. 1 van Columbus. 1 van Luxemburg, 14 van Zwitserland. 12 van Ita lië, 7 van Rusland. 2 van New South. Wales, 2 van Victoria, 2 van Argentinia. 27 van Beieren, 2 van Brazilië, 1 van Egypte, 1 van Japan, 4 van Spanje. 9 van Kanada. 72 van Duitschland, 61 van Oostenrijk. 13 van Noor wegen, 4 van Hongarije. 48 van Amerika en 25 van Oud-Holland, die ik ruilen wil voor andere vreemde postzegels. Mijn naam is O. Vlaar, Verdronkenoord 47. Alkmaar. Ik heb 52 IJscobeertjes van Schoten die ik wil ruilen voor 15 Kwaüa-soldaa'ies. Mijn adres is Neity van Leeuwen, Brouwersstraat Ik wil ruilen Kwatta-Soldaaijes voor Honing's Mazen a-plaatjes. No. 2L5 214 217 219 220 223 224 234 241 242 248 249 250 253 2öG 257 273 275 276 277 281 282 292 295 29C en 30(5. Ik geef 1 om één. Miiu adres is: J. At. L. Zoutman Jd„ Zujtwükermeer. polder No. 605. hij Bewerwiik. Ik heb Ter Wee's plaatjes, nummer 2 3 17 18 27 31 34 36 3S 41 45 60 01 68 en 28 plaatjes van het Maanmannetje. dit alios wil tjes die ruil ik alleen oor plaatifta van 't album de IJsei. Ook heb ik Oldenkots-wapen- tjes, die ruil ik alleen voor paatjes van 't Friesland Album van Verkade. ik wil drie wapentjes tegen 1 plaatje. Mijn adres is; A. de Neyn van Iloogwerff. Zijlvestr. 81, Haar lem. Ik heb vreemde postzegels. 8 Amerikaan- sche, 4 Zwitsersehe. 24 Belgische. 19 Duit- sche, 9 Engelsehe, 37 Fransche, en 18 uit Italië, die ik wil ruilen, 1 postzegel voor 1 Kwatta-soldaatje. Piet Jol, Eendraehb- straat 8, Alkmaar. Ik heb Honing's Maizenaplaatjes, No. 2 6 10 13 15 18 22 27 34 36 37 53 54 en 68 en ik heb nog 29 omslagen vau Bendorps reepen, die ik allen wil ruilen voor Kwatta soldaatjes, alles 1 om 1. Adres: Jan v. Baar, St. Paneras, bij de Spoorhalte. Ik wil ruilen. Bosch en Heide No. 2 3 4 8 12 15 16 17 18 19 28 25 33 36 37 4? 43 49 50 54 55 59 64 65 66 80 109 115 12(1 121 140 en 141, Bonte Wed No- 4 6 12 28 25 29 33 34 36 38 41 42 43 44 47 48 49 55 56 52 60 61 62 64 65 66 67 72 74 107 108 110 111 112 121 122 123 125 126 en 131. Dit wil ik ruilen voor vechtplaatjes No. 1 3 4 5 6 7 10 11 15 17 23 28 33 35 38 43 46 51 52 53 55 56 59 60 61 62 63 66 70 72 73 74 78 81 82 84 89 90 92 94 95 97 98 99 101 105 106 107 108 109 110 111 112 114 115 116 118 119 120 121 I23 124 125 128 129 130 131 132 134 137 138 143. M. v. Hanschek p-'a Th. Spronk. Ridder straat 79. Ik heb 8 plaatjes van de Vaderlandsche Geschiedenis, de nummers van 37, 44, 46, 50, 78, 83, 87 en 91, en 4 Keg's thee-plaatjes de num mers van 4t 46 67 68 69 74 86 96 ro2 ro4 107 113 116 en 131 en 19 pi'aatjes van Koorn's koffie en thee de nummers van 2 3 4 5 7 ro 19 26 27 32 39 42 45 46 47 54 58 59 en 8r en ik heb 27 Hoaig's Maizena plaatjes, de nummers 4 6 13 16 r7 26 27 29 32 33 38 39 45 50 56 58 59 67 69 70 110 t86 268 292 303 316 en 317, die ik wil ruilen voor Kwatta-soldaatjes, 1 om één. Mijn adres is Alfra Duin, Molenweg, Heerhugotvaard, Noord. Ik heb de Delta reclame plaat op een na, die ik wil ruilen voor 40 kwatta-soldaatjes en 50 ontbijtkoekbonnen van Delft en Zonen voor 50 kwatta-soldaatjes, eu nog 7 plaatjes van IJsei. de Nos. 20. 66. 64. 82, 104, .114 en 120 voor Honings-maizenaplaatjes. dén om één. Coruelis Stet. Heerenhugowaard. Ik heb 10 plaatjes van Langs d« Zuider zee, No. 7 13 28 79 84 89 108 92 122 125 en 136. 17 van Bosch en Heide, No. 12 14 22 31 35 37 52 03 79 81 88 105 110 120 125 130 142. 10 Maizenaplaatjes. No. 72 217 218 224 240 245 2C0 267 277 en 288. 2 plaatjes van d© Bonte Wei. No. 82 en 67. Deze wil ik ruilen rooi vreemde postzegels. Marinus van Emmerik, Station, Den Helder. Ik wil Kwatta-soldaatjes geven voof, Wapens van GkienVott, één om één. Théo Verheggen, "Eginond-Binnen. n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6