DE BLAD buitenland Kunst en Kennis Vragtn >us FEUILLETON. SLECHTS EEN DROOM Een R.-K. Bevolkingsbureau, ZATERDAG 29 MEI 1920 Zoo zal Haarlem dan binnen afzienbaren tijd zijn R.K. Bevolkingsbureau hebben! De moeilijkheden zijn overwonnen en zelis het benoodigde geld maar dat wil wat zeggen! is er op eenige honderden gul dens na. Dochdie eenige honderden guldens moeten er nog komen! Wij meenen de andere he eren der commis sie de heeren Mr. J. B. Bomans. H. G. F. H. Pastoor en J. J. Brinkman, niets tekort te doen, wanneer wij een bijzonder woord van hulde voor dit resultaat brengen aan den heer Mr. F. M. J. Hagemeijer. De heer Hagemeijer toch is de ziel en de werkkracht in de bemoeiingen voor dit R.K. Bevolkingsbureau geweest en om onze lezers een en ander te kunnen mededeelen omtrent voorbereiding, doel en werking van dit nieu we instituut, meenden wij niet beter te kun nen doen dan hij den heer Hagemeijer onze en onzer abonné's nieuwsgierigheid te be vredigen. „Ik ben er al langen tijd over 'bezig ge weest," zeide ons de heer Hagemeyer, ,,en zelfs voordat ik deel uitmaakte van het cm mité der K. S. A. vond ik het een sympathiek idee. Teen ik voorzitter werd der K. S. A. leek mij dit een der aardigste punten ter ver wezenlijking wat het comité in Haarlem toen nog op 't programma had. Indertijd was door het comité der K. S. A. reeds een commissie samengesteld, bestaande uit een weieerw. heer H. Quant, kapelaan, J. Beyseiis. kapelaan en de heeren F. H. M. v. d. Griendt en B. Heiboer om over deze zaak te rapporteeren. Deze commissie was tot de conclusie ge: komen dat een R.K. Bevolkingsbureau wei heel erg wenschelijk was, maar dat het plan onuitvoerbaar moest worden geacht in ver band met de daaraan verbonden belangrijke kosten. Toen ik voorzitter werd trok mii het p'lan echier bijzonder aan, zooals ik reeds zeide. Met mij voelde ook de toenmalige secretaris van het comité der K. S. A., den heer Ka merbeek. er veel voor. Er werden eenige con ferenties gehouden om te zien wat gedaan kon worden. Zoo werden opgaven gevraagd aan het Bureau van den Burgerlijken Stand te Haarlem. Op grond mede van venvachie maar niet verkregen medewerking hadden de eerste plannen minder goed succes en werd de duur van de voorbereidingen daardoor verlengd. Later werd een subcommissie uit de K. S. A. benoemd, belast met de voorbe reiding van het R.K. Bevolkingsbureau. Deze subcommissie bestond uit de heeren Bomans. Pastoor en Brinkman, met ondergeteeken- de als toegevoegd voorzitter. Wij hebben in <jie commissie heerlijk gewerkt en ook het verkrijgen van het oprichfingskapitaal slaag de naar wensch, tot op eenige honderden guldens, die wij nog moeien krijgen. Wij vroegen den heer Hagemeyer even de voordeden te willen opsommen van zoo'n R.K. Bevolkingsbureau. Deze zijn velerlei, antwoordde hij. Voor politieke propaganda is het uitstekend voor de R.K. Propagandaclub. de R.K. Kiesveree. niging, enfin voor alles om een goeden uit- sla<r der verkiezingen te verzekeren. In so ciaal opzicht kan het nuttig effect sorteeren om het ledental te vergroeien van den R. K. Volksbond en Vakvereenigingen. Verder om het zoeken van R. K. kosthuizen te verge makkelijken, nuttig werkzaam te ziin voor de bescherming van jonge, vreemde meisjes, de Middenstanders op te zoeken, die nog geen Vid van hun vereeniging zijn, enz. enz. Terwijl op godsdienstig terrein b.v. ge vezen kan worden op de vergemakkelijking van het verkeer onzer heeren Geestelijken met de Geloovigen. hetgeen vooral bij ver huizingen van belang is. omdat alsdan kan worden voorkomen, dat Katholieken gerui- men lijd in eene parochie wonen zonder dat het der Geestelijkheid bekend is. Het mis leiden bij bedden in de parochie, wanneer dit geschiedt met valschen naam of gefin geerd adres is buitengesloten bi> eene gere gelde bijhouding van een bevolkingsregister. Het onnoodig vragen: .Wonen hier Katho lieken?" heeft dan opgehouden. Men gaat met het huizenregister de deuren van an dersdenkenden voorbij en kan zun bezoek al leen bepalen tot de woningen van Katho lieken. Het Katholiek Bevolkingsbureau kan door het opsporen der concubinaten de onwettige samenlevingen zooveel mogelijk beperken door deze gevallen aan de Geestelijkheid be kend te maken. Aan de Vereeniging tot be scherming van mdsjes kunnen alle inlich tingen worden verschaft, terwijl wekelijks eene opgave kan worden verstrekt van R. K. meisjes, die zich van buiten af komen ves tigen en de familie's bij wie zij zijn gaan in wonen of in betelcking zijn. Door de praktijk kan zoo langzamerhand een lijst worden ge maakt van adressen, welke minder betrouw baar zijn. Aldus beoogt het R.K. Bevolkingsbureau een godsdienstig en een sociaal doel. Hoe verzamelt u al die gegevens? vroegen wij den heer Hagemeijer. Op allerlei manieren,vooral door de ge gevens, die reeds op den Burgelijken Stand aanwezig zijn en voorts uit particuliere bron. Wij leggen de verkregen inlichtingen vast op kaarten, die gerangschikt worden volgens het kaartsysteem. Ieder gezinshoofd krijgt een kaart oip zijn naam. Deze kaart bevat van den betrokken persoonvoornamen, naam, woonplaats, geboortedatum, datum van huwelijk, godsdienst, lid van welke orga nisaties. beroep, welk dagblad hij leest; ver der de namen der kinderen, met datum van geboorte, godsdienst, lidmaatschap patrona ten of vereeniging, beroep, school. Aan den achterkant der kaarten is plaats voor adres- veranderingen. Voor de geestelijkheid zijn aparte kaarten bevattende: naam, voornamen, geboorteda tum, datum huwelijk, of de Paschen is gehou den, 't lidmaatschap der organisaties, welke scholen worden bezocht, patronaten, welk dag blad wordt gelezen, beroep enz. en er is plaats voor bemerkingen. Onderaan is een lijstje met de namen der kinderen. Voor de echtgenoote van 'n getrouwd gezinshoofd zijn afzonderlijke kaartjes op haar naam. waarop verwezen wordt naar de kaart, waarop de ge gevens betreffende haar echtgenoot en haar zelf vermeld staan. De kaarten bevatten dus om 't zoo eens te noemen, burgerlijke bijzon derheden en geestelijke bijzonderheden, v ak- vereenigingen en particuliere instellingen, allen die belang hebben bij de juiste gege vens van ons R.K. Bevolkingsbureau kun nen daarvan profiteeren. hetzij per abon nement, hetzij per inlichting, waarvan het tarief nog nader moet worden bepaald. Verder deelde ons de heer Hagemeijer nog mede dat aangaande de plaats, waar het bureau gevestigd zal worden, wel onderhan delingen zijn gevoerd, maar dat deze nog tot geen resultaat hébben' geleid en wat betreft de tijd van vestiging van het bureau zeiue de heer Hagemeijer ons dat dit voor een deel zal afhangen van het college van B. en W. Of dit namelijk meent dat de innemin gen, die men van den Burgerlijken Stand wenscht nu reeds kunnen worden gegeven, 01 wel dat die pas na de volkstelling, die zoo als men weet in Juli en Augustus plaats heeft, kan gebeuren. In het laatste geval zal men pas met Mei van het volgend jaar kunnen gereed zijn en andeis heel spoedig, zeide de heer Hagemeijer ons. Een schrijven aan B. en W. om genoemde inlichtingen van den Burgerlijken Stand te krijgen is reeds verzonden. In Utrecht, waar van Haarlem het systeem heeft overgenomen, heeft het R.K. Bevolkingsbureau bewezen le vensvatbaarheid te bezitten, evenals in Am sterdam. Ook in. den Haag bestaat zulk een bureau. Vooral voor de verkiezingen is zulk een bureau zeer nuttig. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de goede verwachtingen, die de heer Hagemeijer er van heeft, zullen niet bschaamd worden en Roomsch Haarlem zal in hem immer blijven gedenken den voor zitter der K. S. A. op wiens initiatief en door wiens krachtige bemoeiingen 't R.K. Bevol kingsbureau tot stand kwam. Het is een moo.i stukje werk. En wanneer dan eens waarheid zou worden wat de heer Hagemeyer hoopvol fluisterde tot slot van ons onderhoud, den vromen wensch n.l. dat aan het R.K. Be volkingsbureau een R-K. Openbare Leeszaal met R.K. bibliotheek worde veibonden, dan zal er in Roomsch Haarlem niet gefluisterd, maar gejubeld worden als dat tot stand komt. En de heer Hagemeijer verdient dan een eerezuilin de harten der Room- sc'ne Haarlemmers. Daarom duiven wij tot besluit dan nog even opwekken de ontbrekende financiën voor de totstandkoming allereerst van het K.K. 'Bevolkingsbureau uit ruime beurs te doen, vloeien. Dan is iedereen tevreden. Roomsen Haarlem en ook de commissie, die wel wat sympathie verdient. plicht zullen worden, dit besluit onge daan te maken. polen en russen. millerand tegen de syndi caten. In een onderhoud met vertegenwoordi gers van de commissie uit den Senaat, verklaarde Millerand de vorming van syndicaten van ambtenaren niet te zullen dulden. De regeering bereidt thans een wet voor op den rechtstoestand der amb tenaren, die. begin volgende week bij de Kamer zal worden ingediend. Deze ver oorlooft vereenigingen van ambtenaren, maar verbiedt deze vereenigingen zich te federeeren met andere, die niet hetzelfde beroepskarakter dragen. Hiermede bindt Millerand dus den grooten strijd aan tegen de ambtenaren, die juist hun adhaesie aan de C. G. T. hebben gestemd en die door hem ver- Uit Weenen wordt aan het „Hbld." ge seind, dat volgens mededeelingen uit Warschau de Poolsche regeering, onder den indruk van de „verontrustende" be richten van het front, zou hebben beslo ten om de Engelscfhe regeering te verzoe ken bij de Sovjetregeering te interveni- eeren opdat Rusland de vijandelijkheden zon staken en onderhandelingen over een wapenstilstand zouden kunnen beginnen. Intusschen echter werd den Poolschen opperbevelhebber opgedragen taai tegen stand te bieden, opdat een zoo gunstig mogelijke grondslag voor onderhandelin gen voor Polen zou worden behouden. Het schijnt den Polen dus den laatsten tijd niet voor den wind te gaan, wat ook al kan blijken uit het volgend legerbe- richt, 27 Mei uit Warschau afgezonden: Ten Zuiden van Borisof zijn sterke bol- spewistische troepenafdeelingen, die over de Beresina trokken, door onze concen trische aanvallen uiteengedreven. Wij vermeesterden vele mitrailleurs en maak ten honderden gevangenen. De overblij vende bolsjewiki vluchten in de bossehen. Onze afdeelbigen in het bruggehoofd van Krepf bezetten Krasitoeka en Pro- boe tsjewo. DE VREDE TUSSCHEN LETLAND EN duitschland. Gisteren zou de Lettisebe regeering den tekst publiceeren van het vredesverdrag, hetwelk door de vertegenwoordigers van Duitschland en Letland te Berlijn is on derteekend en na de uitwisseling van de bekrachtigingsoorkonden in werking zal treden. De voornaamste bepalingen zijn: Duitschland zal Letland in rechten er kennen, zoodra een der geallieerde mo gendheden dit heeft gedaan, de coptrae- teerende Partijen zullen geen vijandige aanspraken op een anderen staat steunen en geen vorming van vijandelijke troepen op hun gebiej toestaan; Duitschland ver bindt zich Letland, schadeloos te stellen voor de schade, door Duitsche troepen op zijn gebied teweeg gebracht. Ken gemengde commissie, die te Riga zetelt, zal de wederzijdsche op- en aan merkingen onderzoeken en de schadever goedingen vaststellen. Letland zal het oorlogsmateriaal ontvangen, dat de troe pen van Bermondt toebehoorde; Duitsch land zal Letland goederen op erediet le veren. UIT DE BELGISCHE KAMER. Het volgende js ontleend aan het .ver slag van een Belgische Kamerzitting: Van Cauwelaert. Mijne. Heeren. (Bij deze. .Vlaamsche. woorden ontstaat een geweldig lawaai. De LW.alen en .Franskil jons beginnen te schreeuwen en te tieren. Sommigen loopen heen. De voorzitter ha mert. Tegenover al dit geweld juichen de Vlaamsche leden, ook de socialisten, Van Cauwelaert toe. De betoogingen hou den eenigen tijd aan. Eindelijk wordt het vrij stil. Ha voorzitter (na lung gehamer). Ik zeg u, dat de heer Van Cauwelaert Vlaamsch zal spreken. (Handgeklap bij de. Vlamingen en lawaai en geroep bij de Walen pn Franskiljons.) Pepin. Ret gaat hier niet om het Vlaamsch, maar om de veiligheid ,van het land. De, heer. Van Cauwelaert heeft een Fransche, opvoeding genoten; hij kan Fransch spreken pn-(De rest gaat ver loren in het weer losbrekend kabaal. De Vlamingen juichen ,Van Cauwelaert op nieuw toe. .Vlaamsche socialisten rede twisten tegen Waalsche en eischen hun recht op. Eindelijk is het weer stil). Ten slotte .vermocht de heer .Van Cau welaert te. spreken, doch nog verschei den malen moest de voorzitter tegen het verstoren der orde protesteeren 11 GEMENGDE 3UITENL. BERICHTEN, Kanaaltunnel Dover—Calais. De onderhandelingen iusschen Engeland en Frankrijk omtrent den bouw van een on- derzeesche iunnel DoverCalais schijnen thans in een vergevorderd stadium gekomen te zijn. Engeland is thans bereid zijn hoog geprezen eenzame ligging o,p te geven, na dat in het Lagerhuis velschillende siemmen zijn opgegaan, dat Londen alleen dan de eerste stad der wereld zou kunnen blijven, indien de tunnel tot stand kwam. Als de plannen doorgaan zullen er vier tunnels worden gebouwd van 35 K.M. leng te. De Engelsche ingenieurs zijn tot de over tuiging gekomen dat in verband met den ge makkelijk te bearbeiden bodem van de zee tusscben Engeland en Frankrijk* het mo gelijk zal zijn, deze vier tunnels in tien jaren tijds gereed le maken. De kosien van alle werken worden geraamd op 20 mhlioen pond sterling. Het werk zal zoodanig bespoedigd worden, dat reeds na verloop van vijf jaren een der tunnels in gebruik kan worden ge nomen. Tegelijkertijd zal in Londen begon nen worden met den 'bouw van een groot mo dem spoorwegstaton daar de bestaande sta- toas net voldoende voor het drukke verkeer, dat verwacht wordt, zijn ngercht. Door middel van dezen tunnel zal men, zonder den trein te verlaten, in slechts zes uren van Parijs naar Londen v.v. kunnen rei zen en desnoods op den dag heen- en terug kunnen gaan, hetgeen vooral voor zaken- menschen van groot voordeel s. De spoorweg zal voor electrisch bedrijf worden ingericht en men zal 40 minuten noo dig hebben voor het passeeren van het on- derzeesche gedeelte. De prijs voor een rt zal 10 schilling (f 6) bedragen. Volgens de be rekeningen zal men dagelijks 30.000 perso nen en ook 30.000 ton goederen kunnen ver voeren. Op verzoek van Engeland zal het krachtstation, dat den electrischen stroom moet opwekken, in Kent. 10 mijlen land waarts worden gebouwd, en wel met het oog op de verdediging. Bovendien zal er een in richting gemaakt worden, waardoor men de tunnel zoo noodig direct vol water kan laten loopen. Wordt men verstandiger? Als een bemoedigend symptoom kan men hot besluit van de Hamburgsehe havenar beiders beschouwen om voorloopig geen hoogere loon-eiscben te stellen. In een ver gadering van havenarbeiders hebben de ver trouwenslieden zicli tegen het opzeggen van de tariefovereenkomst van 31 Mei verklaard, op grond van het feit, dat de situatie in tie haven van Hamburg thans niet zoo gunstig is, dat nieuwe looneischen met geweld zou den moeten worden doorgezet. De bakkersstaking in Madrid is geëin digd. Uit Madrid wordt gemeld, dat te Bar celona en Valencia de terroristische aansla gen voortduren. Te Valencia is tijdens eon voorstelling een bom geworpen tegen een Schouwburg, waardoor een ontzettende paniek ontstond; er werd echter niemand gewond. Een andere bom ontplofte in het Zwitsersche caie, waardoor een tiental per sonen werden gewond, o.w. een doodelijk, Xe Pariis en omstreken is het Woens dagavond noodweer geweest. Een onweer met geweldigen regenval en hagelslag heeft groot© schade aangericht. De bui ging ver gezeld van een wervelwind, welke talrijke daken heeft afgerukt; eenige treinen onder- venden aanzienlijke vertraging, hier en daar was de weg door het water weggespoeld. In de weiden werd veel vee gedood, Sinds eenige dagen heerscht in J-ta.ie zulk een hitte, dat men ten zeerste vreest voor den te velde staanden oogst. Xe Parus zijn een tiental personen ge arresteerd beschuldigd van onwettigen han del iu gouden en zilveren geldstukken, welke zij op het platteland opkoopen en met groote winst in het buitenland van de hand doen. Ook te Lyon ziin vele personen gevan. gen genomen. Bü betoogingen te Rome naar aanlei ding van de herdenking van de italaauseke deelneming aan den oorlog is het tot vrij ernstige botsingen gekomen tusschen natio- nalistischo studenten en soldaten van de koninklijke garde. Over en weer zijn daarbij schoten gelost. Volgens berichten in de Fransche bladen schijnt de schuld van het gebeurde te liggen bij de troepen. Op weg naar het Quirinaal n.l. vonden de studenten de straten afgezet door afdeelin- gen der guardia regia. een pas op voorstel van JNitti gevormd politiekorps. De hard nekkigheid van de betoogers. die verder wil den trekken, en hun scheldwoorden deden de politietroepen het hoofd verliezen. Een paar revolverschoten hadden ten gevolge, dat zij op de menschenmassa hun geweren afscho ten. waarop een geweldige paniek ontstond. In verband met deze incidenten heeft Nitti een langdurig onderhoud gehad met den minister van oorlog. Waarschijnlijk zal de bijeenkomst van de Kamer worden uitge steld. daar de regeering niet in het parle ment wil verschijnen onder den verschen indruk van deze feiten. In ieder geval ver wacht men een heftiaen aanval van de socialisten op het nieuwe ministerie. Caillaux is tot president gekozen van het landbouwoomité te Mamers. Met jngang van 1 Juli zullen op de Duitsche spoorwegen nog slechts twee klasse geldig zijn behalve .voor en kele internationale treinen, die de le klasse behouden. De coupés van de le klasse zullen ingericht worden voor zes reizigers. En in de rijtuigen van de vierde klasse zullen banken gezet worden, waar door ze veranderd, worden in derde klasse rijtuigen. .Voor den oorlog werden in Duitsch-1 land op 1500 K.M. spoorweg jaarlijks -120 K.M. rails vernieuwd. In 1916 werjjj dit cijfer verminderd tot 100, in 1917. tojj 70, in 1918 tot 48 en in 1919 tot 101 De directie tracht thans hierin ,verbete< ring te brengen, al zijn de rails duur eaf schaursch. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Dresï den: Groote troepen werkloozen saboteer reu hier thans de wet op de bedrijfsraderr, ,yerzamelen zich, zonder dat de autcw metten hun iets in den weg leggeD, in massa s van meer dan honderd man voor; de abri eken, .doorzoeken de gebouwen en ltU6n zicli (1g lijsten der .werJdieden voor,4 leggen. Zij gaan na, of er gehuwde vrou-: wen op de fabrieken werken" en stellen zich aan alsof zij de eigenlijke controleur# van de bedrijven waren. De door de ar-, beiders zelf gekozen bedrijfsraden wor< den geheel genegeerd. DB. J. J. A. VAN GINNEKEN S.J. Op de Jaarlijksche vergadering der Mij. van Nederl. Letterkunde, die op 9 Juni as. te Leiden wordt gehouden, zal de geniale taalkenner. Dr. J. J. A. van Ginneken, S. J., een voordracht houden over ..de beoefening der Nederlandsche dialecten". Uit Boek en Blad DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Inzegening van het beeldt der H. Margaretha Maria Alacoque. De stadsprocessie te Maastricht (3 foto's). Gouden feest van „St. Caecilia". Ba rend Brouwer en zün werk (3 foto's). Met het schetsboek langs straten en we gen (8 teekeningen). De eerste Rooin- sehe vrouwen aan de stembus. Post verbinding per vliegdienst. Concoura Hippique, gehouden te Bergen-op-Zoom (2 foto's). Wedstrijd in het Stadion (2 foto's). Gymnastiekfeest te Edam. Zweedsche ingenieurs beznotoa Amster dam. De HoogEerw. Heer Mgr. J. v, Oers. De heiligverklaring van do Maagd van Orleans (2 foto's). De reus achtige stoomer „Limburgia". De brand van de toazaanlooierii te Tilburg. Wilde bloemen (3 foto's), „Voor je pleizier uit." TEKST: Leola's Erfenis, roman door Charles Garvice. Mei-Koningin, door Wil. Barend Brouwer en zijn werk, door George. Bij het portret van Ba rend Brouwer, door W. H. J. In den nieuwen tijd, door P. De oude klok, door Cbr. G. K. Vr. Kunt u mij ook zeggen of dat onder zoek voor militairen is over kleeding en uit rusting? Qp weilken datum is het voor de militie 1916? Anlw. Informeer ter gemeente-secretarie, afdeeling Militie. Vr. Kunt u mij de maanden opgeven van het Joodsche jaar? Antw. Een gewoon jaar telt 12 maanden. Een schrikkeljaar 13 maanden. De namen der maanden zijn*. Tischri. Marcheschwan, Kislev, Tebefch Sohebat, Adar, Beadar, (voor het schrikkeljaar) Nissan, Ijar, Sivan, Tha- mus. Ab. Elul. Het kerkelijk jaar begint met Nissan, waarin het oogstfeest valt; het bur gerlijk met Tischri omdat in den herfst dag en macht bijna even lang zijn. Vr. Wij zijn met vijven broers. De eerste is afgekeurd, de tweede heeft 3y2 maand ge diend voor de militie, de 3de heeft 22 maan den. gediend bij den landstorm, de 4de heeft 18 maanden gediend bij den landstorm en ik ben de 5de. Moet ik nu nog nog dienen of is de Landstormbroederdienst ook al be krachtigd. Ik ben reeds ingedeeld bij het 3de regiment huzaren. Antw. Van vrijstelling valt niets te zeggen daar hieromtrent door de Kamer nog een besluit genomen moet worden. Alleen zijn zü vrij van eerste oefeningen. V r. Kunt o mij zeggen wie secre taris is of penningmeester van de Wo ningbouwvereniging „Rosenhaège" die aan den Zijlweg huizen bouwt en wanneer of die huizen klaar- kunnen zijn? Antw. Secretaris is de heer ,T. El- singa, Celebeestraat .4, die u alle inlich tingen zal kunnen geven. Vr. Mijn zuster heeft een werkhuis voor 2 dagen per week. Maar nu giaat mevrouw voor 6 .weken naar buiten. Heeft zij nu nog recht op loon voor die 6 weken? Antw. Uw zuster heeft recht op een vergoeding onderling met mevrouw te re gelen. Vr. Wanneer hebben de Duitsche Rijks dagverkiezingen plaats? Antw.: 21 Juni. Vr. van C. K. te Beverwijk. Antw. Wij zouden u aanraden eens ta gaan praten met den wethouder van be drijven. Anders hebt u er natuurlijk zeil den meesten last van Een raadslid zou g&ar het Italiaans*!» door IVO. 12. „Hoor eens mijn vriend', voegde Jeannette er aan toe. „ge moet Sabine's kookkunst eer aan doen. baarbij heb ik u veel te vertellen •zei ze er zacht bij. Ik neem die invitatie gaarne aan Jeannelte zei hij vriendelijk. „Bravo, Signor D.oktore", riep de oude huis houdster verheugd uit, „zoo mag ik' het hoo- ren", Don riep ze tot het keukenmeisje: Bep- pina, portate la ?uppa, presliasissimio eh". Ze zetten zich nu aan tafel en beproefden Sa- blna's kookkunst alle eer aan te doen. Alleen de keukenprinses genool van haar fijn gebak het meest. Jeannelte en Dr. Avanti waren verstrooid. Jeannelte dacht er over na, hoe ze haar vriend, het gewichtig nieuws zou mededeelen, aan hem die ze tot hedeu steeds in dergelijke aan gelegenheden, geraadpleegd, had en feitelijk voor bijgegaan was. De dokter zag, dat haar iets drukte, en dat hinderde ook hem. Hij had het weerzien met zoo'n innige vreugde tegemoet gezien, zulke zoete verwachlingeu daarop ge- sUld. Hij was tijdens hare afwezigheid, niet moede geworden, telkens zich voor le stellen hoe heerlijk het zou zijn, Jeannette nu geheel alleen te hebben, alleen zonder Charlotte, die tot heden de grootste plaats in haar hart inge nomen had. Hij jjad gehoopt, dat de vriend schap, die ze van haar kant voor heme gevoeld had, thans een zoeteren naam zou "krijgea En nu was ze teruggekeerd, bleek en ja, feitelijk ontdaan. Toen ze ging, had ze slechte eenige verstrooing noodig, thans kwam ze schijnbaar lijdend terug. Hij gevoelde het bij intiuti^ wam nij kende haar van heur jeugd af, én het was zijn gewoonte, op baar lief gelaat als in een open boek te lezen, wat zij ncheelite. Hij vermoedde, dat een groote smart haar gemoed drukte. Hij had niet bemerkt, dat zij stil gewor den was, tot hij door de stem van de oude Sabina opgeschrikt werd, die zei: „Dokter u eet niet. Thans moet ik naar de keuken, en zien of het meisje een en ander goed doet.'" Ze ging zonder dat een van heiden iets zei Toen ze buiten de kamer was, glinsterden haar oude oogen, en een lachje kwam op haar rim pelig gelaal, daf de weerspiegeling was 'van een jong hart. „Ik geloof, dat 't er heden door gaat, en mijn lean netje gelukkig zal worden. Ze zitten. beiden zoo stil en sip te kijken, en dat !s een goed teeken. Ik vzal nu tenminste mijn hoofd gerust kunnen neerleggen niet de gedachte, dal het kind van mijn besten meester en mees teres, die me reeds Zijn voorgegaan, goed bezorgd is. De kleine knaap, Arnor noemde te hem geloof ik, Lij staat op een steeeu uit gehouwen in de villa Borghese, heeft zijn koker leeg geschoten, en nu steekt een pijl hem in 't hart." De oude zuchtte en dacht aan haar eigen jeugd, toen haar man door een besmettelijke ziekte reeds vroeg van liaar zijde werd weg genomen. Nu had ze nog slechts jeannelte. Maar van haar zou ze ook gaarne afstand van doen, als deze slechts gelukkig was. Op eens werd' ze in haar gedachtengang gestoord. Er werd gebeld, en de deur openmakend, stond de vrouw van den beeldhouwer Perelli voor haar. Hoe big ze anders was, dat deze kwam, zoo gaarne miste zij haar thans. Doch ze bezat de gastvrijheid der Romeinen, en op de vraag of haar meesteres thuis was, antwoordde ze „kom binnen Signora". Ze liet de dame in den salon, die aan de eet kamer grensde en met een paar schuifdeuren hiervan gescheiden was. Ze schoof deze deuren echier niet open, ging builen de kamer om, en voor ze aanklopte, hoorde ze even aan de deur. Als ze zacht hoorde praten, knikte ze met he.' oude hoofd bevredigend. Ik' geloof, dat de kinde ren het eens zijn geworden. Enfin, ik zal eens kloppen en binnen gaan, mochten hun harten niet tot me spreken, ik zal het wel in oogen lezen. Ze klopte nu aan de deur. Binnen klonk de slem van Jeannelte. Toen de oude huishoudster binnentrad, zei Jeannette „Wat zijt ge heden officieel, waar om' komt ge niet als altgd zonder kloppen bin nen Het vriendelijk gezicht van de oude vrouw werd rood, het was gelukkig voor haar, dat het reeds schemer fn de kamer geworden was. Zej zei eenvoudig: „Signora Perelli van hiernaast is er, ze wacnt U, in den salon." Jeannette stond op en zei tot r. „Gaal u niet even mee, om onze buurvrouw te begroeien?" Ik blijf liever hier", zei bij. ",Maar ga nog niet heen, want ik neb je iiq/i meer te vertellen. 6Ik zal wachten", zeide hg eenvoudig. Terwijl ze ju den salon ging, liet ze de deur half openstaan. I-lij bleet' alleen in de donkere kamer achter, ging in den hoek op. de sofa zitten, zoodat men hem van uit den salon niet zien kon, en liet bet hoofd in de handen rusten. Dts oude buishoudster zag hem stilzwijgend aan, en ging heen. £e was nog niet veel wijzer. „Waren zij het al eens geworden, of moest het nog gebeuren? Door de openstaande deur drong het schijn sel van een l3mp, die Sabrina zooeven binnen gebracht had, en het gesnap van een tweetal da messtemmen was hoorbaar. Nu en dan kon hij een woord opvangen. Ze spraken Ilaliaansch. verheugd uitriep: „O, wat een vreugde, wat Hij vernam de stem van de kleine vrouw, dia zal Oreste daarvan zeggen. En wie i§ de ge lukkige? Het is toch natuurlijk Jeannetle's heldere slem antwoordde nu eenigszins opgewonden: „Ik leerde hem op Capri kennen". „Ach riep de jonge vrouw ontgoocheld uit, maar vertel me toch eens, hoe ziet hij er uit, wat doet hij? Is hij oud, of jong? Is hij blond of zwart? En wat voor oogen heeft hij?" „Hij is zeer jong," hoorde Dr. Avanti Jean- nette's stem na eenigen tijd zeggen. „Vier-ea-twintig jaar oud. Veel te jong voor mij. Maar hij bemint me en ik hoop hem ge lukkig te maken." Wat Jeannette verder zei, kon hij met meer hooreu Dus het was waar, wat zc hem zooeven met haj>erendei stem gezegd had, zc keerde als bruid terug. (Wordt vervoliïd.l :L,.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9