Brandstoffendistrïhufie Brandstoffendisfributie Door Centraal Europa BUITENLAND BINNENLAND MAAKDA6 31 HIES 6320 "■M. 43»te JAABffAHfi Ho I5i»i DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,927*; PER WEEK 22Va BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEEL1N6 „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 3,25 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Ia aansluiting op de advertentie van 26 Mei j.l., wordt ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat zij, die hnnne brandstoffen betrekken van de brand stof fenkandelar en: G. v. d. HAAK No, 19 HONING Zn. 20 J. v. d. HAAK 21 N. Y. HOENDERDOS 22 y. d. HEUVEL 23 KOOIMAN - 25 KLINKENBERG 26 op vertoon der Legitimatiekaart, de ml- nimumrantsoenkaart kunnen afhalen, I op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 1, 2 en 3 Juni e.k. van 9—5 uur n.m. aan de Afd. Inlichtingen van het Brandstoffen- bureau. Legitimatiekaart medebrengen! Voor hen, die hunne brandstoffen van andere bandelaren betrekken, wordt het tijdstip voor het- afhalen van bovenbe doelde kaart nader bekend gemaakt, (Ziet de volgende advertenties.) Op de bons der Minimumrantsoenkaart wordt direct bij den betrokken bande laar beschikbaar gesteld: op Bon 1, 2, 3 en 4 elk X H.L. Anthraciet. op Bon 5 50 K.G. Bruinkoolbriketten op Bon 6 1 H.L. Cokes. Directeur Brundstoffenbureau, R. C. J. WILLINK. ZOMERRANTSOEN. Vanaf 1 Juni tot en met 31 Juli kunnen houders van een zomerrantsoenkaart be trekken op BON 3 en 4 elk EEN H.L. COKES. Met ingang van 1 Juni zijn de bons en 2 dier kaart niet meer geldig. Directeur Brandstoffenbureau, R. C. J. WILLINK. BRIEVEN UIT WEENEN. f IX. BI I EEN HOLLANDSCHEN PASTOOR oe HEX OOSTEN- RIJ KSC HE PLATTELAND. -t Kas afgesproken, dezen .winter, op een gezellige kapelaanskamer in Hol land, .waar .we den Hollandschen pastoor uit Oostenrijk (met een kinder trein uit Oostenrijk gekomen) op yisite vonden: Kan neer we eenmaal in Keen en zou den aanlanden, dan kwamen .wij Z.Eerjv. in zijn „home" beslist een bezoek bren gen! Dat zou voor ons, Hollanders, niet on interessant zijn, had de j.Hoch- .würde" ons voorspeld: Lwe zouden ten ziinent hij had zijn kerkje en zijn pastorie op een dorpje in de omgeving van een der voorsteden van Keenen in de gelegenheid zijn, het typische, landelijke volksleven der .Oostenrijkers eens van nabii te leeren kennen, ,we zouden eens zien en ondervinden, h o e het Oostenrijksche volk nog, ka tholiek is, hoe men te plattelande eet en drinkt in deze nood-tijden, alsook last not least hoe 't er .wel toegaat in zoo'n Oostenrijksche pastorie, een zaam daar staande, temidden van enkele ver van elkaar verwijderde huisjes en boerderijen. j 't Kas afgesproken; dus moest het er ook van komen. En het kwam ervan. Het toeval wilde, dat de Hollandsche pastoor op het Oostenrijksche platte land op een mooien morgen bit de zus tertjes, in wier „Anstalt" wii onze ten ten hadden opgeslagen, kwam binnen stappen en ons daar tot zijn niet geringe verbazing (hij wist heelemaal niet, dat er een levensmiddelentrein was binnengekomen en evenmin ook, dat jyii ons te Keenen bevonden) aan 't ontbijt vond. Hit moest in de stad zijn om jwat draad en nog .eemge andere ingrediën ten voor zijn electrische huis-installatie (eigen maaksel!) te koopen en nu was hij maar eens hier binnengeloopen/om terloops te informeeren, of er ook nieuws uit Holland èn.... iets te bikken of te rooken was! Spoedig was nu de definitieve af spraak gemaakt: na zijn boodschappen in de stad afgedaan te hebben, zou de pastoor ons in den namiddag in ons pension komen halen om getweeën per „Schieber"-trein naar zijn landelijk te huis te reizen, te réizen: want de 1 bedoelde voorstad lag meer dan uur snel sporens van Keenen derd. j Up het afgesproken uur troffen ,wii elkander en een half uur vóór het ver trek van onzen trein (dat is het uiter ste oogenblik om een ietwat behoorlijk plaatsje machtig te worden!) bevonden ,wi. .ons in het Station, vanwaar onze trein vertrekken zqu; lauge files van een verwij- me nschen, veelal zwaar bepakte man nen, vrouwen, jongens en meisjes verdrongen zich voor de loketten; onze eerwaarde geleider was daar even wel niet vreemd, en, vlugger dan jyii 't hadden kunnen denken, had hii voor ons een kaartje bemachtigd: derde klas. .Tweede en derde klas ontloopen el kander wel niet veel wat Betreft plaats ruimte, doch in de derde klas zouden wii volgens onzen vriendelijken zegs man een brok nieuw-Oostenrijksch leven; mede-maken, dat ons hèugen zou! Toen .wii twintig minuten vóór tiid aan onzen trein kwamen om ons een plaatsje te zoeken, was deze vol gens onze Hollandsche begrippen reeds geheel „vol"; onze eerwaarde gids moest erom lachen: vol!?, voli? 't Léék er nog niet naar! En al veroverden .wii ons ook slechts met groote moeite (ge lukkig, dat we geen bagage bij pus hadden!* een staanplaatsje op een ach- terbalcon, zóó, dat we van alle zijden vast stonden e!n onzen voet geen cen timeter verplaatsen konden: de trein was nog lang niet vol, bleef onze ge leider volhouden, en hii kon 't toch weten. Inderdaad kwamen nog aanhoudend groote drommen van met allerlei ver vaarlijk „Gepack" beladen reizigers op onzen trein afzetten, en al maar dichter, al maar compacter werd de menigte van menschen en pakken en zakken in de coupé's en op de balcons: 't werd één opeenhoping van menschelijke wezens en bagage, zóó dicht opéén, dat 't ons een raadsel was, hoe ieder ademend schepsel in dien chaos de op z'n minst noodige portie lucht (van versche lucht spreken we maar, niet) kon bin nenkrijgen. „Kan. nog veel meer bij!" lachte on ze eerwaarde vriend, en zoo waar! Daar geeft een omvangrijke jodin en echt type voor het Amsterdamsche Katerlooplein het voorbeeld, en zet zich doodkalm, als ging ze thuis op een stoel zitten, naast haar twee geweldi ge pakken op het oyerlöopje-voor-den- conducteur, dat den overgang van den eenen wagen naar den anderen moest mogelijk houden. Haar voorbeeld vond veel navolging, en het duurde niet lang, of het overloop- je en ook de bufferstangen zaten en lagen propvol met menschen en baga ge en tóen de trein eenmaal goed en wel in beweging was, (dergelijke trei nen rijden met een danig vaartje!* wees de pastopr ons. op 'n paar opgeschoten jongens, die raèt het noodige „Ge- pack" buiten voor het gesloten por tier op de treeplank zaten, rustin een sigaretje aanpijpend Terwijl de trein hier en daar rake lings langs den oever van iden bree- den, woest-stuwenden, van bergkalk wit- getlnten Donau ijlde Jusschen haakjesdie „schóne, blaue Donau" valt hier danig tegen'. De goede pastoor had er ons op voor bereid, dat we ten zijnent „geen weel de" en geen comfort moesten verwach tend ziin pastorie had maar enkele ka mers. en nu hii uit medelijden sinds ©enigen. tijd de zuster van zijn bejaar de huishoudster met haar drie-jarig zoontje in huis had genomen deze vrouw was getrouwd geweest met een Hongaarschen vliegerofficier, die in den oorlog, doodgevallen was, en. de wedu we .was thans zonder middelen van be staan nu kon hii ons als logeergele- genheid niets, anders aanbieden dan een oude canapé op zijn slaap-, woon- en studeer-kainer. En wat er, te eten. zou zijn? Hij zou thuis met de huishoudster eens overleg plegendat wist hij wel, dat er gisteren van oen boer uit de buurt nog een broodje gebracht .was, verder was er van gisteren nog wat „soep" overgeble ven Na eein kort bezoek aan TuUu ge bracht te hebben (dit was de bovenbe doelde voorstad), wandelden wij door een landschap, dat indien op den ach tergrond geen hppge bergen zichtbaar waren gew.eest evengoed in Hol land als in .Oostenrijk had kunnen lig gen, naar Erauenhofen, het doel .van onzen tocht. .Onderweg troffen ons, de. vele krui sen en kapelletjes, langs den weg en de woonhuizenzonder deuren: 't is een eigenaardigheid van de Oostenrijksche plattelanders, dat ze hun deur wegmof felen, zóó dat de voorbijganger niet anders dan vensters te zien krijgt:, de deur bevindt zich ergens in 'n verloren hoekje. De pastorie van Erauenhofen was te midden van deze behuizingen een der nederigste,; een laag. geel-getint, bepleis terd huisje, met drie raampjes aan de straat onbestraten dorpsweg en met op zij een deur, welke .wii „von den", dank zij het gezelschap van den bewoner zelf; 't was een zeer, zéér bescheiden behuizing jnet hier en daar een al dan niet caduc meubelstuk. De ontvangst door de tenslotte regéerende! huishoudster scheen niet bijzonder hartelijk, schéénwant 't goede tnensch méénde 't wel goed met ons, ze zat met ons alleen maar ..Jeelijk verlegen! Dat bleek ons ,uit het diplomatieke gesprek, dat de pastoor in de keuken, vlak naast ons, zopdat wie 't hooren moesten, aanstonds na onze aankomst met de huishoudster voerde. „Er is toch nog wel wat te eten!" „Ja, maar wat? Ik wist toch al niet, wat ik Vandaag klaar moest maken „Er is toch nog wat soep van giste ren overgebleven.... en dan wat spek met .wat brood... fen wat „mehlspeise" „Ik zal m n best doen."- „Hebben onze kippetjes nog wat ge legd? Dan zou je er misschien een eitje biv kunnen bakken!" (Wordt vervolgd.) fiume. Naar de dagbladen melden beeft de be volking vun Timne zioh dezer dagen in op tocht naar da brug begeven, welke Fiume van Susak scheidt en die bezet is door Ita- liaansche troepen. De menigte vernielde de afsluiting van de brug, verbroederde zich met de soldaten en keerde daarop naar Fiu- mo terug, waar de planken van de afslui ting werden verbrand. Tijdens de betooging werd d'AnnunzIo luide toegejuicht. De Botit Barisien verneemt dat d'Anun- zio met zijn arditi Let Zuid-Slavsche dorp Kavelaj heeft bezet en kennis heeft gege ven van zijn voornemen om Susaak te bezet ten. b..."^0 ^'">^'"'?^av:l^ohe regeering heeft Ita lië en de Geallieerden verwittigd dat zij zich met geweld tegen een dergelijke po ging zal verzetten. Naar het Journal uit Zurich verneemt, hebben ftauaansehe troepen Durazzo bezet, omdat naar verscheidene Italianen waren vermoord. RELLETJES te BEGTHEN. Vrijdagavond tegen 8 uur begonnen vijan dige betoogingen tegen de I'olen voor het hotel Lemnite den zetel der volksstemmings- counnissie. Byna alle ruiten van de bene den verdiepingen zijn vernield en de deuren ingedrukt. Ook in het bureau der Crauzztg., het or gaan der nationalistische Polen, zijn de rui ten ingegooid. De oorzaak der betooging was. dat een Fransohman een Duitscher had doodgesto ken. De I ranschnian had zich. aan een meisje vergrepen 6n de Duitscher had ge- tral<ft te bevrijden. De betoogingeji Lebben tot des nachts half een geduurd. D^ politie stond mach teloos. Er is gróótte schade aangericht en naar verluidt zijn 3 menschen gedood en 10 gewond. In het hotel Lemnitz Lebben de betoogers in de benedenverdieping brand gesticht, waardoor alles in vlammen is opgegaan. Om 3 uur 's ochtends leden de Polen een aanval op de Oost-Deutsche Morgenpcet, sloegen de ruiten kupot en trapten de .deu ren in. HET VREDESVERDRAG VOOR HONGARIJE, In de Hongaarsche nationale, vergade- ring. ia het bij de bespreking yan het vredesverdrag stormachtig jteegegaan. Oud-minister. Friudrich nam ten krach tigste stelling tegen Let vredesverdrag. Hij voorspelde een spoedige ineenstorting van de, macht der. Entente. De geallieer denzullen .weldra de onderdrukte volken tegenover zich zion, y.an Duitsch- land af tot aan Arable toe. De. zwakheid der Entente ja reeds gebleken bij den in val der Roemenen. Deze speelden de rol van de politie der Entente, een politie die. het land volkomen leeggeroofd heeft Hoe durft men rekenen op de welwillend heid der Entente, die Hongarije de Roe men op 't dak gestuurd heeft? De Entente heeft bij de bezetting een beklagenswaar dige. rol gespeeld, Eij beloofde .voortdu rend, dat .de. Roemenen zich zouden terug trekken,, doch haar vertegenwoordigers te Boedapest moeeten erkennen, dat zij de macht miste om de. Roejmenen de wet voor te. schrijven- De geallieerden wa ren bereid om met Bela Kun te onder handelen, doch stonden na d,en yal der boLsje.wiki met .wantrouwen tégenover de christelijke, concentratie en eischten, .dat deze. met de liberalen en socialisten zou samengaan. De .Volkenbond is geen li chaam, dat vertrouwen verdient. Als de overwinnaars bondgenootschappen sluiten, moeten de. overwonnenen zich eveneens aaneensluiten. Als men deze vrede tee kent, doet men het met de vooropgezette bedoeling om de. voorwaarden niet na te komen, (Levendige tegenspraak). De af gevaardigde Rassay. roept; Deze woorden zijn een zonde tegenover het volk, Jiu- sar roept: .Wij hopen op revisie, Friedrich gaat voort onder levendige protesten. De Entente, zegt hij, is tegen Rusland, niet opgewassen. Zij zal met de Russen moeten onderhandelen. Dan zal het oogenblik gekomen zij n yoor een al- gemee.ne herziening van het .vredesver drag* Dö Hoagaarsche regeering heeft niet het recht vrede te sluiten, daar, zij nog niet eens het verminkte Hongarije vertegenwoordigt* Zakany. wil zich niet met het vredes verdrag bezjg houden. Het land mag geen wanhoopspolitiek voeren. Het y.olk moet echter jn het ongeluk zijin trots tooi- nem i i DE TOESTAND, IN IERLAND. ,Te Kjilwallock, in het graafschap Ee- merick is de politie-kazerne aangevallen en verbrand. Tvee politie-agonten zijn verbrand,, eed burger gewond, De' Engelsche bladen hebben het be richt uit Washington, dat de. commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden uit het Hui» yah Afgeyaandiadsa met elf stemmen tegen zeven verkLaard heeft, te sympathiseeren met de wenschen van het Iersche yolk om een regeering naar eigen keus te krijgen. Deze resolutie komt deze week bij het Huis in behandeling. HEI' VETO. VAN WILSON GEHAND- l haafd. Het Huis van Afgevaardigden is er niet in geslaagd het veto yan president- Wilson tegen de. vredesresolutie van Knox te, wraken. Er waren 219 stemmen vóór wraking en 152 stemmen tegen. Dat was dos minder dan d,e. meerder heid van tweederde, die de grondwet eischt. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. De Journalistiek erkend. Generaal Obregoa. de as. president van Mexico, heeft op een zeer opmerkelijke wijze blijk gegeven van zijn moderne opvattingen omtrent de rol die de journalistiek in de ge meenschap zou kunnen vervullen, als zoek ster en verkondigster van de waarheid. Hij heeft zich nl. tot de groote pers van zijn land gewend met het verzoek, een onderzoek te willen instellen naar de omstandigheden waaronder president Carranza het leven had verloren. De generaal verzocht aan de vier bladen Universal, Excelsior. Heraldo en Democrata. elk een verslaggever te willen aanwijzen, die dan tezamen een commissie van enquête zouden vormen, om de omstan digheden vast te stellen waaronder Carranza was gedood. De officieren, die het laatst gezien waren in de omgeving van Carranza, zijn in hech tenis genomen. De journalisten zullen ter plaatse van de misdaad een uitgebreid onderzoek instellen. De voorzitter van den krijgsraad te Boe dapest heeft de vervolging gelast van graaf Michael Karolyi en een bevel tot inhechte nisneming tegen hem uitgevaardigd. Karolyi wordt beschulüigd van moord wegens het aanzetten tot den moord op Tisza. van mis drijf jegens de weerbaarheid en schennis van een opzetten tot angehoorzaamlieid jegens de militaire verplichtingen, majesteitsschennis en opstand tegen het wettelijk gezag. Deschanel heeft aan de Eransche ma trozen, die wegens muiterij op de Zwarte Zee veroordeeld waren, vermndering van straf of kwijtschelding van de rest van hun straf toe gestaan. Volgens de laatste berichten van het Letsche front tegen de bolsjewiki is de ver- kenniogsactie zeer verlevendigd. Op den rechterveugel wordt geschutvuur gewisseld en komen schermutselingen voor. De tweede zitting van de Constituante te Riga heeft met algemeene stemmen de plechtige verklaring van Letland als onaf- hankelijken staat op demokratischen grond slag. waarin het oppergezag bij het volk berust, goedgekeurd. Nadat door een scheidsgerecht de loo- nen voor heerenkappers op 150 tot 170 Mk., voor dameskappers op 180 tot 200 Mark en voor kapsters op 140 tot 100 mark per week zijn vastgesteld, is de kappersstaking te Keu len geëindigd. Ongeschoold personeel krijgt 110 tot 130 Mark per week. De bond van groote dagbladen in Duitschland heeft besloten, de abonnements prijzen tijdelijk opnieuw te verhoogen in ver band met de hooge papierprijzen. Sommige bladen kosten vanaf 1 Juni 15 mark per maand. De commissie uit bet Engelsche kabi net voor de volkshuisvesting heeft alle plan nen voor nieuwe regeeringsgebouwen nauw keurig onderzocht en besloten, dat alle nieu we aanbouw en contracten die arbedskrach- ten aan de volkshuisvestingsplannen zouden onttrekken, onmiddellijk geschorst moeten worden. Midderwijl houdt het ministerie van volksgezondheid scherp het oog op de plaat selijke overheden, om het optrekken van weelde"-gebouwen te verhinderen. De schatkistbewaarder in Engeland heeft het ministerie van arbeid verzocht, drastische beperkingen aan te brengen in de sterkte van zijn staf en verslag uit te brengen over de mogelijkheid van verdere bezuinigingen door inkrimping van het aan tal arbeidsbeurzen. Er mogen geen nieuwe gebouwen meer gehuurd worden als arbeids beurs, en indien het volstrekt noodzakelijk is. om nieuwe te openen, moet men zooveel mo gelijk houten barakken van het leger ge bruiken. De Duitsche douaneambtenaren te Ihrhove hadden opgemerkt, dat voortdurend bemande flessohen. die volgens de aangifte oie bevatten, naar en van Nederland ver voerd werden en hoewel volgens de visita tie met een peilinstrument de flessohen ook werkelijk olie moesten inhouden, vertrouwden zij de zaak toch niet. Toen zü eindelijk de flessdhen eens nauwkeurig onderzochten, bleek het gevlochten omhulsel een bus met 40 K.G. boter te bevatten, waarin in het midden, onder de kurk. een buisje met olie was aangebracht Op deze manier moeten de sluikhandelaars reeds groote hoeveelheden boter uit Oost- Friesland hebben uitgevoerd. Urfo Seitola directeur der dienstphcnt- afdeeling ia hel ministerie van oorlog te Helsingfors is onder verdenking van gel ei betrekkingen met de bolsjewiki gev nomen. Hij zal voor een krijgsraad terecht staan. Algemeene Bond van' R.-K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland. (Slot.) Na het uitspreken zijner openingsrede, stelde de heer an YV ijuherg'en, onder ap plaus voor, de volgende telegrammen te verzenden: Aan Hare Majesteit de Koningin. ,.De R.-K. Staatspartij in Utrecht in bondsvergadering bijeen, betuigt Uwe Ma jesteit trouw en aanhankelijkheid." Aan Z. D. H. den Aartsbisschop. „De R.-K. Staatsparty in de Zetelstad Uwer Doorluchtigheid bijeen, betuigt hul de en dank en vraagt uw zegen over haar arbeid." Vervolgens deelde hij mede, dat de heer Mr. Kolkman bericht van verhindering gezonden had. De secretaris ging daarna over tot de lezing van het jaarverslag. Door den penningmeester, mr. J. Heer- lcens Thijéssen, werd hierna het financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat ontvangen werd 1791.80, uitgegeven 1410.15. zoodat een batig saldo van 381.66 is verkregen. De penningmeester spoorde aan de kas der vereeniging te versterken, omdat zon der geld g-een actie is te voeren. In het bijzonder deed hij een beroep op de groote afdeelingen. Het Defensie-rapport. De Voorzitter begint met te herinneren aan de gemaakte opmerkingen, dat er te weinig tijd gelaten is ter bestudeering van het rapport. Z.i. moet het rapport thans in behandeling genomen worden. Ddt kan zeer goed, omdat men zich tot niets bindt en men door niemand wordt gedwongen. Er bestaat dus geen reden tot uitstel. Op de eerste plaats zou men thans kun nen behandelen de algemeene strekking van het rapport en spr. meent dat men zich daartoe moet bepalen. De behande ling zal zoodoende vrij eenvoudig zijn. Door den heer Serrarens uit Utrecht, werd de vraag gesteld, of de vergadering over het rapport zal stemmen. De voorzitter antwoordde, dat de be handeling zulks zal uitwijzen. De afgevaardigde van Amsterdam wil van te voren uitgemaakt zien ol' men thans het rapport zal behandelen of uit stellen. Daar niemand het voorstel ondersteunt, wordt tot behandeling besloten. Nog wordt besloten, dat alleen aan afgevaar digden het woord zal worden verleend. De heer Terstege, Almelo, acht het een moeilijke zaak zich over de technische zij de van het vraagstuk uit te spreken, slechts een persoonlijke meening wil hij hier uiten. Het rapport is zijns inziens te veel door militairen opgesteld. Spr. mist in het rapport het burgerlijk element. De loting is in het rapport gehandhaafd en daarmede kan spr. zich niet vereenigen. Volgens hem moet ons leger bestaan uit beroepsmensehen en moeten degenen, die niets voor de militaire loopbaan voelen, daartoe niet worlen gedwongen. De heer Bon, Den Haag, 6telde voor, een speciale commissie in te stellen voor de koloniale defensie. De heer Bader uit Leiden zegt, dat te weinig aandacht aan het kazerne-leven gteschonken is. Deze spreker wenschtel, dat ook de vrouwen over deze aangele genheid zouden gehoord worden. Volgens den heer Kusters uit Den Helder, deugen de grondslagen van het rapport niet. Het oude gebouw wordt te veel opgelapt eu gehandhaafd en om het systeem van het rapport in te voeren, is minstens een tijdvak van 10 jaren noodig. Het kazerneleven brengt voor geloof en zeden groote g'evaren mede en ook de op leiding dor aanvoerders behoort met alle zorg te geschieden. Dienaangaande mist spr. in Let rapport de noodige waarbor gen en maatregelen. De Leer Van der Bilt, Den Helder, is van oordeel, dat het rapport het te veel in eén richting zoekt. De Commissie zou z.i. goed doen haar conclusie aan te vullen met de bepaling, dat voor de. ma rine ook uit de koopvaardij kan worden gerecruteerd. Ook de heer Hoefnagels uit Nijmegen, wees op de leemte in het rapport omtrent de kazernes. Ook moet het leger z. i. niet optreden voor de handhaving der rust in 't buitenland. Door spr. werd een amende ment ingediend, waarbij wordt voorge steld het politieleger en corps der mare chaussee uit te breiden voor de handha ving der rust in het land. Het lid der Defensie-Commissie, de. heer Lambooy ontraadde aanneming der motie Den Haag, want geheel Indië zou daar door weerloos worden, hetgeen voor ons land een groote ramp zou zijn. Daardoor toch kan het gevaar ontstaan, dat ons land de kip, die de gouden eieren legt, ver, liest, hetgeen spr. door eenige cijfers over de opbrengst van Indië trachtte duidelijk te maken. Vervolgens trad deze spr, ia een be schouwing, wat door andere landen aan de defensie ten koste gelegd wordt. In 't bijzonder trof bij een vergelijking met België, dat zich onze meerdere voelt onder militair opzicht, terwijl het toch nog steeds zijn leger en verdedigingsmid delen uitbreidt. De heer Lambooy meende er aog op te. moeten wijzen, dat het rapport in de rich-1 ting van een vrijwilligers leger gaat door het aanmoedigen tot deelneming aan den Vrijwilligen Landstorm. Dat het leger uitsluitend moet dienen tegen den buitenlandschen vijand, noem-' de hij onjuist, want ook voor het bewaren der binnenlandsche rust. kan het goede

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1