Kerk en School Kunst en Kennis OVERVEEN—BLOEMENDAJIL. Handel en Nijverheid Orde en Arb id Leger en Vloot. Gemengd Nieuws Sport en Spel iieufiteu bewijzen en heeft dit meermalen j gedaan. Ten slotte verklaarde spr. zich homo geen met het rapport. Hij ziet daarin voor dc tegenwoordige omstandigheden een goede oplossing, al voelt hij nog zooveel voor de ontwapeningsidée. Door Mr. Bomans, lid der Defensie-com missie werd met nadruk betoogd, dat het thans een compromis geldt, hetwelk tus- sehen de verschillende richtingen geslo ten is. Voor spr. is het een dure plicht, om uit alle kracht er toe mee te werken, dat het rapport wordt aangenomen en dat het thans wordt aangenomen. Wil dit rap port nuttig werken, dan moet het heden worden aanvaard. Nog zei spr. dat hij de commissie was in gegaan met idealen en het rapport te heb ben geteekend met een bloedend hart. Het is echter noodig, dat men offers weet to brengen, wanneer men ziet, dat zijn ideaal nog niet kan worden vervuld. Als men immers ziet, dat het volk niet warm loopt voor een zaak, dan heeft men zich neer te leggen bij de meerderheid van het volk, dat een andere richting in wil. Waar intnsschen dit rapport, zij het als tijdelij- ken maatregel, de Kegeering en de Katho lieke Staatspartij uit de impasse wil bren gen, waarin men anders dreigt te geraken, daar moet men het nog heden aannemen, zij het slechts voor den duur van een zit tingsjaar, Voor de eenheid in onze partij is het absoluut noodzakelijk dat heden de beslissing wordt genomen, opdat wij weten wat wij willen en de Regeering een hou vast heeft aau de 6terkste regeeringspar- tij. Krachtig spoorde Mr. Bomans daarom aan, het rapport te aafivaarden, zooals 't door de commissie is voorgelegd (toejui chingen). De heer Koemans uit Rotterdam zoude de defensie-commissie bestendigd willen zien, ook na de aanneming van het rap port om bij gewijzigde omstandigheden van advies te kunneu dienen en had voorts verwacht, dat de R.-K. Indische Staatspartij was geraadpleegd voor dat deel van het rapport, dat over Indië han delt. Bij de replieken verklaarde Mr. Bomans aog, dat het rapport z.i. tijdelijk moet zijn, omdat men naar gedeeltelijke of geheele ontwapening moet streven. Hierop constateerde de voorzitter, dat de grootste eenstemmigheid omtrent het rapport was bereikt en de hoop der tegen standers, dat onder de Katholieken on- eenigheid over dit rapport zou ontstaan, ijdel blijkt te wezen. Spr. vertrouwde dat die eenheid zal blijven bestaan en sprak als zijn meening uit, dat het voorstel-Den Haag, om een afzonderlijke commissie voor Indië in te stellen, na de gegeven toelichting, overbodig kan worden geacht. De voorzitter zou gaarne zien, dat de vergadering het rapport aannam op de wijze, zooals door Mr. Bomans was voor gesteld. Nadat de afd. Den Haag haar voorstel had ingetrokken, werd met algemeene stemmen aangenomen de volgende Motie. „De Alg. Bond van R.-K. Kieskring-or ganisaties in Nederland, verklarende zich met de Defensie-commissie te stellen op het standpunt, dat de militaire lasten persoonlijke zoowel als financiëele moe ten worden beperkt, zoover 's lands vei ligheid dit toelaat; overwegende, dat het niet op den weg lig! der vergadering' de technische on derdeden van het rapport te beoordeelen doch alleen de algemeene lijnen; dat in het bijzonder het verblijf in de kazerne moet worden verminderd zoover dit met de behoorlijke militaire opleiding vereenigbaar is; dat de geestelijke belangen in veel hoo- ger mate moeten worden behartigd; besluit onder dankzegging aan de commissie voor haar verdienstelijken ar beid niet te treden in een discussie over details; en zieh te vereenigen met de groote lij nen van het rapport. Tijdens de bespreking van het Defensie- Rapport waren de volgende telegrammen ingekomen „H. M. de Koningin betuigt de vergade ring van de R.-K. Staatspartij oprechten dank voor uitgesproken zegenbede en voor de gevoelens, vertolkt door uw tele gram." „Dankbaar voor de hulde, smeek ik Gods besten zegen af over nw vergadering. Mo gen allen diep beseffen den onafwjjsbaren plieht om de eenheid te bewaren tot heil van Kerk en Vaderland. Aartsbisschop." Na beëindiging der voorgaande discus sies werd door den heer Moerel hulde gebracht aan de Kamerleden, die in den laatsten tijd de afmattende vergaderin gen zoo trouw hebben bijgewoond. Aangenomen werd een voorstel-Fries- land, waarin een jaarlijkeeh uitvoerig ver slag van den Algemeen en Bond verzocht wordt. Ook werd aangenomen het voorstel, dat het Bondsbestuur van tijd tot tijd, vooral als voorbereiding voor de verkie zingscampagne (voor de Tweede Kamer) een politieke landdag zal houden, waarop niet slechts de bondsafgevaardigden, de kieskringbesturen, maar ook de bestuurs leden der plaatse!. kiesvereen. alsmede ge kozenen in politieke bestuurslichamen worden uitgenoodigd. Het voorstel-Friesland Het bondsbestuur late zich vertegen woordigen door een officieele deputatie op de groote politieke bijeenkomsten in Duitschland, België, Frankrijk en Enge land, wordt aangenomen, onder bepaling, dat er uitvoering aan gegeven zal worden, zoover de kas der vereeniging zulks toe laat. Gemeenteprogram. Bij de bespreking van het gemeente program door Mr. Wittert van Hoogland, stelde deze voor om dat program te aan vaarden en ai de punten daarvan van een toelichting te voorzien. Na eenige discussie werd dit voorstel aangenomen. Bij de Rondvraag wenschte de heer Bon een Centraal Bu reau voor de R.-K. Kieskringorganisaties. De Voorzitter wees in dit verband op den toestand der geldmiddelen, doch ver zekerde dat het Hoofdbestuur aan dit punt de noodige aandacht zal blijven wijden. Nog werd in overweging gegeven een populaire brochure uit te geven over de „Zondagwet". De Voorzitter wees ex op, dat dit puui de aandacht heeft der Katholieke pers en veilig aan haar kan worden overgelaten. Op de vraag van den afgevaardigde van Rotterdam, of de Defensie-commissie thans permanent is. antwoordde Mr. Bo mans, dat het niet in de bedoeling ligt der commissie om aan te blijven. Wordt ech ter de noodzakelijkheid daarvan gevoeld, dan zal de commissie gaarne bereid zijn om ook in de toekomst adviezen te geven. De heer Hoefnagels .bracht een dank woord aan den Voorzitter voor zijn goede leiding, waarna de vergadering met den Christel ij keu groet gesloten werd. Binnenlandsch Nieuws AANDEEL O. W.-BELASTING. „Het Volk" weet te vertellen, dat het aandeel, hetwelk Botterdam uit de O. W.- belasting krijgt toegewezen, tien millioen gulden zal zijn. Zeifs zou 't niet onmogelijk zijn, dat dit bedrag nog verhoogd wordt. EEN '24 UURS-STAKING. Naar verluidt, is op een Zaterdagavond te Amsterdam gehouden besturenveergado- ring van het P.A.S. aan de besturen opge dragen aan hun ledenvergaderingen te ad- viseeren op den dag dat, het wetsontwerp tot bestrijding van revolutionnaire woelin gen in de Tweede Kamer in behandeling zal komen, een '24 uurs-staking te procla- meeren. RECHTSTOESTAND VAN AMBTEr NAREN. Verschenen is het Voorloopig Verslag op bet wetsontwerp tot regeling van den rechtstoestand van ambtenaren. HET KAMERLID G. BULTEN. Bij. Kon. besl. is de heer G. Bulten be noemd tot burgemeester van Voorhout. MINISTER VAN KARNEBEEK. De Minister v. Buiteulandsche Zaken is uit het buitenland in de Residentie terug gekeerd. JHR.MR. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN De grijze staatsman, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman vierde Zaterdag zijn 83en verjaardag. HET NEDERL. COMMUNISTISCH SECRETARIAAT. Het ..Hbld." beeft het protocol ontvan gen, dat de Congres-secretaris heeft opge maakt over de „geheime" beraadslagingen van de internationale communistischo con ferentie in Mei te Konstanz gehouden. De belangrijkste beeihiten door dezo con ferentie genomen betreffen een motie van wantrouwen tegen bet „west. secretari aat" (Neder!, secretariaat) en het vaststel len van de „algemeene actie" op 15 Juni a.s. Wat precies het west. secretariaat ten laste is gelegd, wordt in het protocol niet gezegd. De algemeene overtuiging is geweest, dat het west-secretariaat niet revolutionnair genoeg is opgetreden. En over uit gebrek aan revolutionnairen durf en initiatief is 't gestruikeld. Besloten werd het tijdstip van de inter nationale actie te bepalen op 15 Juni a.s., al ontrieden djt ook de vertegenwoordigers van Nederland, Frankrijk en den Duitschen Spartacusbond. Alle anderen waxen er voor. Op 16 Juni zullen de Communisten dus hun „actie" in ons land beginnen. We zijn er benieuwd! naar. om te zien, waarin die „actie" zal bestaan. BESTRIJDING VAN REVOLUTION- NAIRE WOELINGEN. Do „Tel." verneemt, dat de voorzitter der Tweede Kamer deze week zal voorstellen om bet wetsontwerp, houdende maatregelen te gen revolutionnaire woelingen, zeer spoedig in behandeling te nemen. De soc.-uem. fractie heeft Vrijdagmorgen vergaderd, ten einde haar houding vast te stellen, doch ia met de bespreking daarvan nog niet gereed gekomen. Zij komt deze iweek opnieuw bijeen. Tegen een voorstel van den voorzitter om het debat te rant- soeneeren. zal zij zich krachtig verzetten, maar in parlementaire kringen ie men van meening. dat zü overigens niet veel kan doen en is men benieuwd naar de buiten gewone middelen, die de heer Troelstra op het congres heeft aangekondigd. De soci- aal-demokraten in de Kamer schenen zelf nog niet eens te weten, wat de heer Troel stra daarmede bedoeld heeft. Voor obstructie leent het ontwerp zich volstrekt niet. Obstructie kan gevoerd wor den bij groote wetsontwerpen, met zeer veel artikelen, maar het betrokken ontwerp telt er slechts enkele. Men verwacht echter al gemeen een zeer rumoerig en fel debat. DE STAND DER K. S. A. Bijna een honderdtal nieuwe PI. Comité's werden in de bisdommen Utrecht en Haar lem gedurende het afgeloopen jaar opge richt en steeds is er sprake van nieuwe aan winst. In de drie Zuidelijke Bisdommen was het veel stiller. De oude Comité's kwijnden en nieuwe werden maar zelden opgericht. Het verslag memoreert verder het houden van een Grooten Socialen Cursus voor voor mannen der R.K. Vakbeweging te Utrecht, en den eersten schriftelijken cursus in Sociale Economie, die met een bijzonder goed gevolg is geëindigd. Onmiddellijk na het eindigen van den eer sten cursus werd een tweede georganiseerd. Deze werd gsplitst in twee afdeeiingen: een voor sociale economie en een voor sociolo gie. Er lieten zich wederom ruim tweehon derd deelnemers inschrijven. Het Bureau te '6-Gravenhage bleef op de meest actieve wijze zijn taak vervullen. Daar wijzigingen in de statuten en de or ganisatie der K. S. A. door ons Doorluch tig Episcopaat moeten worden goedgekeurd en deze goedkeuring nog niet werd verkregen kan omtrent die bedoelde organisatie nog niets naders gepubliceerd worden. Op 1 Januari 1919 bedroeg het aantal abooné's op het tijdschrift 10643. op 1 Jan. 1920 was dit helaas met 224 verminderd en was adzoo 10419. Wanneer men bedenkt, dat in het afgeloo- pen jaar bijna een honderdtal nieuwe PI. Comité's der K. S. A. werden opgericht, dan durven wij. zegt de verslaggever, dezen achteruitgang van ons abonnementental op zijn zachtst uitgedrukt teleurstellend noemen Qe inkomsten verminderen en het werk en daarmede ook de uitgaven, nemen met den dag toe. „Hulp moet er komen en Kath. Neder land moet ons die hulp verleenen. indien het prijs stelt op ons bestaan. Dat wij die hulp verdienen, zal mede ons volgend overzicht duidelijk maken." Verstrekt werden 252 gewone en 472 bi bliografische adviezen. Het vorig jaar waren deze cijfers 205 en 390 in 't totaal 595. Aan 421 personen werden tezamen 1160 boeken, 523 statuten en 2504 knipsels in bruikleen toegezonden. Ondanks de zeer moeilijke financitele om standigheden waarin het Centraal Bureau der K. S. A. verkeerde, werden wederom 127 nieuwe boeken en brochures aangeschaft, ter wijl de Statuten- en knipselcollectie resp. met 237 en 3215 is verrijkt. Slechts 5985 vlugschrften. 1550 vliegende blaadjes, 316 programmaboeken en verslagen der Soc. Weeken. 706 Alg. Statuten der K. S. A. en 689 Encyclieken „Rerum Novarum" werden op bestelling verzonden. Het aantal ontvangen brieven bedroeg in totaal 2354 en dat der postwissels 3415, terwijl 2002 brieven en 1541 circulaires ver zonden werden. Voor 44 PI. Comité's trad namens het Cen traal Bureau der K. S. A. een spreker op. Aan giften werd f 2540 ontvangen, ter wijl men als vergoeding voor verstrekte ad viezen kon noteeren 144.19. Door den on vermoeiden arbeid van den heer H. van Rijckevoisel te Oegstgeest, werd nog een flink bedrag aan het fonds tot in standhouding van het Centraal Bureau ge schonken. Waren deze gelden niet binnengekomen, dan had het Bureau zijn werkzaamheden we gens gebrek aan zijn werkzaamheden wegens gebrek aan financien moeten staken. KATHOLIEKENDAG IN HET BISDOM HAARLEM. Het hoofdbestuur van den Katholie kendag in het bisdom Haarlem deelt mede, dat de boeren Prof. A. Barge te Leiden, jhr. G. A. A. Al ting- van Geu- sau te 's-Gravenhage en Pater van Ever- dingen SM. te Katwijk aan Zee, hunne benoeming tot afdeelingsvoorzitter voor den as. Katholiekendag te Leiden aan vaard hebben, respectievelijk van de le afdeeling (onderwerp gebed), van de 2e afdeeling (onderwerp Spaarzaamheid), van de 3de afdeeling (onderwerp arbeid). Z. D. H. de Bisschop had bereids zijne volledige instemming met deze benoe mingen te kennen gegeven. De datum van den Katholiekendag' is thans bepaald op 14 September a.s. Nederland en België DE AFGEBROKEN ONDERHANDE LINGEN. Volgens dien correspondent der „N. R. Crt." te Parijs, dringt de „Echo de Pa ris" naar aanleiding van hot afbreken der onderhandelingen tusschen Nederland en België op het tct stand komen van een Fransch-Belgisch verdrag aan. Uit onze Oost. DOUWES DEKKER VRIJ GESPROKEN Zooals men weet, was de bekende Dou- wes Dekker gearresteerd wegens op ruiing. Naar Aneta thans seint is hij vrij gesproken, daar volgens de RechtbanK het hem ten laste gelegde noch primair, noch subsidair overtuigend bewezen is. MGR. A. F. DIEPEN. In aansluiting aan het bericht der be- benoeming van Mgr. A. F. Diepen tot apostolisch visitator van Denemarken, Zweden en Noorwegen, vernemen wij nog dat dezelfde functie hém eveneens zal worden opgedragen voor Finland, dat, op herhaald aandringen, yan het bisdom Mo- hilef is losgemaakt. Finland, telt nog slechts een duizend katholieken met twee priesters; een dezer is een Pool; de an dere, een Fin bevind zich reeds geruimen tijd te Rome om bij den H. Stoel de kerke- llijke aangelegenheden yan Finland te re gelen. „Sint Clemenshuis" te Noordwijikerhout. Het hoofdbestuur van het Retraitenhuis „Sint Clemens" heeft de regelingen der administratie der Retraiten opgedragen aan den .WelEerw. heer J. J. M. Janssen Schmidt, Rector van het Sint Bavo Ge sticht te Noordwijkerhout. De correspon dentie gelieve men dus niet meer te zen den naar het Maagdenhuis te Amsterdam, maar aan bovengenoemd adres. PATER NORBERTUS O.F. CAP. Te Velseroord, waar' hij tot herstel van zijn gezondheid vertoeft, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, de WelEerw. Pater Norberius, kapelaan aan de kerk van den H. Antonius aan de Lijnbaansgracht te Amsterdam. Een foutief bericht meldde het over lijden van Pater Norbertus. NEDERLANDSCH KATHOLIEK DANTE-COMITE. Onlangs kwam in het „Kasteel van Ant werpen'' te Utrecht het Nederlandsch Ka- Gevraagd een nette 6I.K, Agent*Couranienbezorger, in het bezit van een rijwiel. Hoog loon. Zich in persoon aan te melden: Courant, Nassaulaan 49. Administratie Nieuw. Haar 1 57 3 tholiek Dante-Comité onder voorzitterschap van prof- dr. J. V. de Groot, voor de eerste maal bijeen. Na een korte uiteenzetting van de beteekenis der Dantehuldiging, gaf de voorzitter het woord aan den lsten secretaris Lr. B. H. Molken-boer. die meedeelingen deed over het ontstaan en de uitbreiding van het Comité. Door het Italiaansch hoofdcomité te Ravenna 'bij monde van prof. dr. G. Stang hetti daartoe aangezocht en OP 't voorbeeld van de Fransche, Spaansche en Belgische Comité's, is er naar gestreefd ook katholiek Nederland op waardige wijze in de interna tionale hulde aan den grooten katholieken dichter en wijsgeer te doen deelen. Diensvoi- gens is het voorloopig bestuur erin geslaagd 'n eeie-comité te vormen, dat aldus is samen- gesteüd, waarvan o.m. Mgr. H. v. d. Wete ring, Aartsbisschop van Utrecht en de Bis schoppen van Nederland, eereleden zijn. Na de bespreking van de plannen der Ne- derlandsehe Katholieke Dantehulde, welke binnenkort zullen worden meegedeeld, werd het voorloopig bestuur bij acclamatie a!s de finitief aangesteld. Het Uitvoerend Comité staat diensvolgens uit: Prof dr V. de Groot. Amsterdam, voor zitter; M. P. A. C. Poelhekke, Nijmegen, on dervoorzitter; Lr. B, H. Molkenboer, Huis- sen, le secretaris; Prof. dr. J Hoogveld, Cu- lemborg, penningmeester; Dr. G. Brom, Nijmegen, 2e secretaris.1 INTERNATIONALISEERING der JAARBEURS. In de te Utrecht gehouden algemeene leden-vergadering van de Vereeniging tot het houden yan Jaarbeurzen in Neder land is het voorstel van het algemeen bestuur om op de in 1921 te houden vijf de Nederlandsche Jaarbeurs buitenland- sche deelneming toe te laten met op twee na algemeene stemmen aangenomen. CONFLICT IN DE STEEN INDUSTRIE. De arbeiders op de ringovens langs de Waai eischen, dat het loon per dagwerk steenen, zal worden gebracht van f 1.20 op i 1.30. Wordt aan dezen eisch niet voldaan, dan wordt gestaakt. Naar aanleiding yan dezen ciseh over weegt het bestuur der Vereeniging van Steenfabrikanten stopzetten yan de fa brieken barer leden. EEN VLOOTPLAN. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag betreffend 't aangenomen wetsontwerp inzake den afbouw der kruisers Java en Sumatra, deelde de Min. v. Marine ad interim, luite nant-generaal Pop. mede, dat een interde partementale commissie, waarin de ministe ries van Marine, Koloniën. Oorlog en Fi nanciën zullen zijn vertegenwoordigd, zal worden ingesteld, met de opdracht Yoor de eerstvolgende jaren een plan op te maken van het materieel, dat nog voor aanbouw in aanmerking zal moeten komen om. met het geen reeds voorhanden en in aanmerking zal moeten komen om, met hetgeen reeds voorhanden en in aanbouw is, te geraken tot de vorming van een logisch samenstel. Naar thans verluidt, zal met het voorzit terschap dier commissie worden belast, de kapitein ter zee A. F. Gooszen. chef van den marinestaf en van 6e afdeeling defensie van het departement van Marine. JAMMERLIJK VERDRONKEN. Do landbouwer Nieuwenhuis uit Nieuw koop bogai zien Vrijdagmidlag per rijtuig met zijn familie, ten getale van 7 personen naar I-siden. Ter hoogte van Leiderdorp geraakte bet rijtuig te water in de Zijl- Drie der inzittenden sprongen tijdig aan den wal. vier geraakten te water, waarvan 2 werden gered. De 23-jarige zoon van den beer N. en de 17-jarige dochter werden le venloos opgehaald. Ook het paard verdronk. jONTROUWE GEMEENTE-ONTVANGER. Reeds sedert eenigen tijd hadden B. en W. van Roekan je, Z.-H., de boekhouding van (den gemeente-ontvanger, tevens secretaris, gewantrouwd. Dit gaf aanleiding dat bü de kasopname werd verzoent voorkomende bedragen nader toe te lichten. Deze bedra gen zouden dan door hem worden uitge werkt, maar nimmer werd hieraan voldaan. Thans is gebleken dat de administratie schandelijk in de war is en dat deze war boel al loopende is van jaren terug, üogen- schijnlijk scheen alles netjes en accuraat in orde, doch de secretaris hield naast de of ficieele administratie nog een officieus© en deze diende tot dekking der gepleegd® frau de. Een en ander beeft geleid tot zijn in hechtenisneming. Het tekort wordt globaal geschat op 20.000; een accountants-onder zoek zal noodig zijn om bet juiste bedrag vast te stellen. VIJF GEDUIKELDE AUTO'S. Tusschen Overschie jen Delft, zitten niet minder dan .vier uit de richting Rot terdam gekomen automobielen in de sloot, waarvan er 'n paar zelfs in ezer ongunsti ge positie zijn neergekomen. Van de vier ver ongelukte wagens waren er 3 bestemd voor personenvervoer. De andere is een met hout geladen vrachtauto van de Betonmaatschap- pij De Maas. Deze laatste is. onder de Zweth het goede spoor bijster geraakt. De kort bij Overschie van den weg verdwenen automobiel is ten deele onder een brugje ge schoten. Van persoonlijke ongelukken heeft men niet vernomen. Ten vijfde is op het emplacement van de halte Hillegersberg van de Ceintuurbaan een vrachtauto, welke geladen werd, achterwaarts te water gereden. Korte Berichten In het Haagsche Bosch op het 2de kerk- pad heeft een aanrijding plaats gehad tus schen twee wielrijders, waardoor beiden vie len. Een van hen heeft zijn linkeronderbeen gebroken en is door den hulpdienst naar het Ziekenhuis vervoerd. De ander kwam met den schrik vrij. Naar men aan het Hbl. bericht, heeft de ex-keizerin van Duitschland zich bij de verhuizing naar Doorn overspannen, zoodat de behandelende geneesheer, prof. Hijmans van den Bergh uit Utrecht, de meest moge lijke kalmte en rust heeft voorgeschreven. Bij de politie te Maastricht werd aan gifte gedaan dat aan verschillende huizen al daar, waarvan de gevels door de schilders patroons zelf geverfd waren, het verfwerk 's nachts vernield is door sterk bijtend vocht. Vermoed wordt, dat stakende schildersge- zelen hierin de hand hebben gehad. Te Gorsel is in een sloot het lijk ge vonden van mej. W. uit Zutphen. Vermoe delijk is haar een ongeluk overkomen. De 26-jarige sigarenmaker H. Heesak ker uit de Aegidiusstraat te Rotterdam, is Vrijdagavond bij het zwemmen in den Re- serveboezem verdronken. Zijn lijk is opge haald. Te Katwijk werd Zaterdag een lid van den Raad aldaar, met zijn hebben en houden op straat gezet. Schipper J. Bartels van Zuidbroek met zijn schip Rival op reis van Amster dam naai- Groningen, was halfweg ürk— Lemmer, toen zijn 6-jarig dochtertje al spelende overboord yiel. De vaaer gal onmiddellijk het roer aan zijn vrouw en sprong in .de sloep. Na bijna een kwartier zoeken, vond hij zijn kind drijvende ei levend. Gedurende een onweer, dat over een gedeelte van Noord-Brabant woedde, sloeg te Schijndel de bliksem in het huis, be woond door A- v. d. O, Huis en iuooeae' gingen in vlammen op. Te Dinther werden twéé koeien doodgeslagen, ie Heesch werd de woning van den koopman L. Jtt. getroffen en brandde af, terwijl ook on der JVanroy een huis door de ze li ae oor zaak een prooi der vlammen werd. Bij het passeeren van een b„eiouwa gen, waarvan het paard schicliug were en dwars over den wég steigerue, heide de vrachtauto beladeu met kisten uier, van de Zuid-Holi. Bierbrouwerij Maat schappij, te .veel over eu tuiineiae van den zeer hoogen .Waaldijk nabij hei, i-ueveu- steinsche veer te Dalen bij eruru.Caéia. De inzittende chauffeur en knecht uer brouwerij kwamen wonder fcoveu \ionaer met den schrik vrij, doch het zoontje van den heer M. de Kloe, dat voor piei- zier een ritje meemaakte, kreeg z„er ern stige verwondingen .en brak. een Leentje. In zorgwekkenden toestand weid het knaapje naar het ziekenhuis alhier over- knaapje naar 't ziekenhuis overgebracht. Wegens de toename van het smokkelen, nie alleen door Hollanders, doch ook, en vooral door Duitscheis, heeft de inspecteur der belastingen te Kerkrade het vervoer van boter, margarine, vet. spek en kaas zonder vervoerbewüs moeten verbieden. Vrijdag omstreeks half 10 on.sond door tot nu toe onbekende oorzaak brand in een werkplaats der gemeenfce-electriciteiiswerken aan de Hoogte Kadijk te Rotterdam waar transformatoren worden hersteld. Daa.tof wordt in eenige tanks olie verhit, welke v.am had gevat. Een tweetal werklieden, die op de straat voor de werkplaats bezg waren olie te gieten, bemerkten het vuur eerst toen dé vlam men reeds door het dak naar buiten sloegen. De brandweer was echter spoedig ter ptaaise en wist den brand te beperken, zoodat het aangrenzende houten gebouwtje der thans gesloten Israëlitische centrale keuken geen schade kreeg! Het dak der werkplaa.s werd vrijwel vernield, terwijl eenige transforma toren 'beschadigd werden. BE QUICK WINT ONDER PROTEST MET 1-0. EEN SUCCES VOOR ONZE HAAR LEMMERS IN UTRECHT. Dat het niet gemakkelijk een kam pioenswedstrijd te leiden, is gisteren weer eens gebleken. Tn een zeer epannenden strijd van (vol gens verschillende officieele personen) 1 maal 45 minuten en 1 maal 40 minuten, is Be Quick er in geslaagd met 1—0 van Go Ahead te winnen. Met rust was do stand nog 00. Voor rust werd een vol gens „De Crt." geldig doelpunt van Go Ahead, wegens buitenspel, door scheids rechter van Tricht geannuleerd. Na rust nam Be Quick, door toedoen van de Haas, uit een voorzet van E. Bul der de leiding. Ten gevolge van de zwak ke leiding werd er vrij ruw gespeeld. Van Tricht zag zich genoodzaakt. Prins it het veld te zenden, waarop uit pro test tegen de leiding, ook Pijpenbroeck Sr. het veld verliet. Volgens de meening der grensrechters zoo schrijft „DeCrt." en verschillende andere officieeÜ(JJfersonen, moest er nog 5 minuten gespeeld worden, toen de scheidsrechter 't einde aankondigde. Go Ahead heeft tegen 't te kort spelen ge protesteerd. Het opgewonden publiek wilde den scheidsrechter lastig vallen, doeh 't Go Ahead-bestuur en de Marechaussee voor kwamen erger. VOETBAL. j 1 De uitslagen. De uitslagen van de gisteren gehouden wedstrijden luiden; ~y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2