binnenland BrandsioffendlsfrlMIe Brandsioffendlstribufie Door Centraal Europa BUITENLAND Aigemeene Bond van' B.-K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland. MlAAKBA6 31 MEI S8Ï0 43sie JAAR6AMQ ■olSftf, DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,927*; PER WEEK 22% BUREAU: NA8SAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEEL1N6 „DRUKKERIJ" Wo, 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 13,23 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRUKE KORTING In aansluiting op de advertentie van 26 Mei j.L, wordt ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat zij, die hunne brandstoffen betrekken van de brand stof fenhandelar en G. v. d. HAAK No. 19 HONING Zn. 20 J. v. d. HAAK 21 N. V. HOENDERDOS 22 ,v. d. HEUVEL 23 KOOIMAN 25 KLINKENBERG 26 op vertoon der Legitimatiekaart, de mi- nimumrantsoenkaart kunnen afhalen, f op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 1, 2 en 3 Juni e.k. van 9—5 uur n.m. aan de 'Afd. Inlichtingen van het Brandstoffen- bureau. Legitimatiekaart medebrengen! Voor hen, die hunne brandstoffen van andere handelaren betrekken, wordt het tijdstip voor het afhalen va® bovenbe doelde kaart nader bekend gemaakt,; (Ziet de volgende advertenties.) Op de bons der Minimumrantsoenkaart wordt direct bij den betrokken hande laar beschikbaar gesteld: OP Bon 1, 2, 3 en 4 elk H H.L. Anthraeiet. op Bon 5 50 K.G. Bruinkoolbriketten op Bon 6 1 H.L. Cokes. Directeur Brandstoffenbureau R. C. J. WILLINK. ZOMERRANTSOEN. Vanaf 1 Juni tot en met 31 Juli kunnen houders van een zomerrantsoenkaart 'be trekken op BON 3 en 4 elk EEN H.L. COKES. Met ingang van 1 Juni zijn de bons 1 en 2 dier kaart niet meer geldig. Directeur Brandstoffenbureau, R. C. J. WILLINK. BRIEVEN UIT WEENEN. f IX. Bil EEN HOLLANDSCHEN PASTOOR OE HET OOSTEN- RIJKSCHE PLATTELAND. t Was afgesproken, dezen winter, op een gezellige kapelaanskamer in Hol land, waar we den Hollandschen pastoor uit Oostenrijk (met een kinder- trein uit Oostenrijk gekomen) op. yisite vonden; Wanneer we eenmaal in .Weenen zou den aanlanden, dan kwamen .wij Z.Eerw in zijn „home" beslist een bezoek bren gen! Dat zou voor ons, Hollanders, niet oninteressant zijn, had de „Hoch- würde" ons voorspeld: we zouden ten zijnent hij had zijn kerkje en zijn pastorie op een dorpje in de omgeving van een der voorsteden van Weenen in de gelegenheid zijn, het typische, landeliike volksleven der Oostenrijkers eens van nabii te leeren kennen, we zouden eens zien en ondervinden, h o e het Oostenrijksche volk nog ka tholiek is, hoe men te platteiande eet en drinkt in deze nood-tijden, alsook last not least hoe 't er .wel toegaat in zoo'n Oostenrijksche pastorie, een zaam daar staande, temidden van enkele ver van elkaar verwijderde huisjes en boerderijen. j - 't Was afgesproken; dus moest het er ook van komen. En het kwam ervan. Het toeval wilde, dat de Hollandsche pastoor op het Oostenrijksche platte land op een mooien morgen bh de zus tertjes, in wier „Anstait" wii onze ten ten hadden opgeslagen, kwam1 binnen stappen en ons daar tot zijn niet geringe verbazing (hij wist heelemaal niet, uat er een levensmiddelentrein was binnengekomen en evenmin ook, dat wii ons te Weenen bevonden) aan 't ontbijt vond. Hii moest in de stad zijn om -wat draad en nog .eenige andere ingrediën ten voor zijn electrische huis-installatie (eigen maaksel!) te koopen en nu .was hii maar eens hier binnengeloopen, om terloops te informeeren, of er ook nieuws uit Holland èn.... iets te bikken of te rooken was! Spoedig was nu de definitieve af spraak gemaakt: na zijn boodschappen in de stad afgedaan te hebben, zou de pastoor ons in den namiddag in ons pension komen halen om getweeën per „Schieber"-trein naar zijn landelijk te huis ie reizen, te réizen: want de bedoelde voorstad lag meer dan een uur snel sporens van Weenen verwij derd. Op het afgesproken uur troffen wii elkander en een half uur vóór het ver trek van onzen trein (dat is het uiter ste oogenblik om een ietwat behoorlijk plaatsje machtig te worden!) bevonden wiv .ons in het Station, vanwaar onze trein vertrekken zon; r- lange files van menschen, veelal zwaar bepakte man nen, vrouwen, jongens en meisjes verdrongen zich voor de loketten; onze eerwaarde geleider was daar even wel niet vreemd, en, vlugger dan, wii 't hadden kunnen denken, had hii yoor ons een kaartje bemachtigd; derde klas. Tweede en derde klas ontloopen el kander .wel niet veel wat betreft plaats ruimte, doch in de derde klas zouden wii volgens onzen vriendelijken zegs man een brok nieuw-Oostenrijksch leven, mede-maken, dat ons, heugen zou! Toen, wii twintig .minuten vóór tijd - aan onzen trein kwanten om, ons een plaatsje te zoeken, Lwas deze vol gens onze Hollandsche begrippen reeds geheel „vol"; onze eerwaarde gids moest erom lachen: vol!?, voll? 't Léék er nog niet naar! En al veroverden wii ons ook slechts met groote moeite (ge lukkig, dat .we geen bagage bij pns hadden!'4 een staanplaatsje op een ach- terbalcon, zóó, dat we van alle zijden vast stonden en onzen voet geen cen timeter verplaatsen konden: de trein was nog lang niet vol, bleef onze ge leider volhouden, en hl» kon 't toch weten. Inderdaad kwamen nog aanhoudend groote drommen van met allerlei 'ver vaarlijk „Gepack" beladen reizigers op onzen trein afzetten, en al maar dichter, al maar compacter werd de menigte van menschen en pakken en zakken in de coupé's en op de balcons: 't werd één opeenhoping van menschelijke wezens en bagage, zóó dicht opéén, dat 't ons een raadsel was, hoe ieder ademend schepsel in dien chaos de op z'n minst noodige portie lucht (van versche lucht spreken .we maar niet) kon bin nenkrijgen. „Kan nog veel meer bij!" lachte on ze eerwaarde vriend, en zoo waar! Daar, geeft een omvangrijke jodin en echt type voor het Amsterdamsche ter looplei n het voorbeeld, en zet zich doodkalm, als ging, ze thuis op. een stoet zitten, naast haar twee geweldi ge pakken op het overloopje-voor-den- conducteur, dat den overgang van den eenen wagen naar den' anderen moest mogelijk honden. Haar voorbeeld vond veel navolging, en het duurde niet lang, of het overloop- je en ook de bufferstangen zaten en lagen propvol met menschen en baga ge en toen de trein eenmaal goed en wel in beweging ,was, (dergelijke trei nen rijden met een danig vaartjeb jyees de pastoor ons. op 'n paar opgeschoten jongens, ,die mèt het noodige „Ge- pack"- Kuiten voor het ggesloten nor- tier op de treeplank zaten, rustig een sigaretje aanpijpend Terwijl de trein hier en; daar rake lings langs den oever van den bree- den, w.oest-stuwenden, van bergkalk wit- getuiten Donau ijlde..... Xusschen haakjesdie. „schóne, blaue Donau" valt hier danig tegen! De goede pastoor, had er ons op voor bereid, dat .we ten zijnent „geen weel de" en geen. comfort moesten verwach ten: zijn pastorie had maar enkele ka mers. en nu hii uit medelijden sinds eenigen tijd de zuster, van zijn bejaar de huishoudster met haar drie-jarig zoontje in huis had genomen deze vrouw was. getrouwd geweest met een Hongaarschen vliegerofficier, die in den oorlog doodgevallen was, en de wedu we was thans zonder middelen, van be staan nu kon hii pns als logeergeie- genheid niets anders aanbieden dan een oude canapé op zijn slaap-, woon- en studeer-kamer. En wat er te eten zou, zijn?, Hij zou thuis, met de huishoudster eens overleg plegen dat wist hij wel, dat er gisteren van een boer uit de buurt nog een broodje gebracht was, verder was er van gisteren nog wat „soep" overgeble ven Na eeia kort bezoek aan T.ulln ge bracht te hebben (dit was de .bovenbe doelde voorstad), wandelden .wii door een landschap, dat indien op den ach tergrond geen hooge bergen zichtbaar waren geweest evengoed in Hol land als, in Oostenrijk had kunnen lig gen, naar Frauenhofen, het doel van onzen tocht t Onderweg troffen ons de vele krui sen ou kapelletjes langs den weg en de woonhuizenzonder deuren.: 't is een eigenaardigheid van de .Oostenrijksche plattelanders, dat ze hun deur .wegmof felen, zóó dat de voorbijganger niet anders dan vensters te zien krijgt: de deur bevindt zich ergens in 'n verloren hoekje. De pastorie van. Frauenhofen was te midden van deze behuizingen een der nederigste een laag, geel-getint, bepleis terd huisje, met drie raampjes aan de straat onbestraten dorpsweg en met op zii een deur, .welke wii „von den", dank zii het gezelschap yan den bewoner zelf; 't was een zeer, zéér bescheiden behuizing .met hier en daar een al dan niet caduc meubelstuk. De, ontvangst door de tenslotte regéérendel huishoudster scheen niet bijzonder hartelijk, s c h nwant 't goede mensch méénde 't wel goed met ons, ze zat met ons alieen maar ....leelijk verlegen! Dat bleek ons uit het diplomatieke gesprek, dat de pastoor in de keuken vlak naast ons, zoodat we 't hooren moesten, aanstonds na onze aankomst met de huishoudster voerde. „Er is toch nog wel .wat te eten!" „Ja, maar wat?. Ik wist tóch al njet, wat ik vandaag klaar moest maken!"- „Er is toch nog wat soep van giste ren overgebleven.... jen dan wat spek met .wat brood... en wat „mehlspeise" „Ik zal m'n. best doen.'4 „Hebben onze kippetjes nog wat ge legd? Dan zou je er misschien een eitje bii kunnen bakken l"..... (Wordt vervolgd.) FIUMK Naar de dagbladen melden beeft de be volking van JTiunae zied dezer dagen in op tocht naar da brug begeven, welke Fiume van Snaak scheidt en die bezet is door Ita- liaansche troepen. De menigte vernielde de afsluiting van de brug, verbroederde zich met de soldaten en keerde daarop naar Fiu- me terug, waar de planken van de afslui ting werden verbrand. Tijdens de betooging werd d'Annunzio luide toegejuicht. De betii 1 arisiea verneemt dat d'Anun- zio met zijn arditi Zuid-Biavsohe dorp Kavelaj beeft bezet en kennis heeft gege ven van ziin voornemen om Susaak te bezat- ten. De Zuidv-Siayjscbe regeering heeft Ita lië en de Geallieerden verwittigd dat zij zieh met geweld tecen een dergelijke po- iginpr verbetten. Naar het Journal uit Zurich verneemt, hebben itahaansehe troepen Durazzo bezet, omdat caar verscheidene Italianen .waren vermoord. RELLETJES TE BEUTHEN. Vrijdagavond tegen 8 uur begounen vijan dige betoogmgen tegen de Polen voor bet hotel Lemiuita den zetel der volksstemmings- eomnussie. Bjjna alle ruiten van de bene denverdiepingen zijn vernield en. de deuren ingedrukt. Ook ia bet bureau der Crauzzig., het or gaan der nationalistische Polen, zijn de rui ten ingegooid. De oorzaak der betooging was. dat een Frainsohman een Duitscber bad doodgesto ken. De Franschmaa had zich aan een meisje vergrepen en de Duitscher had ge tracht het meisje te bevrijden. De betoogingen hebben tot des nachts half een geduurd. De politie stond mach teloos. Er is grooite schade aangericht on naar verluidt zijn 3 menschen gedood en 10 gewond. In het hotel Lemnita hebben de betoogers in de benedenverdieping brand gesticht, waardoor alles in vlammen i» opgegaan. sloegen de ruiten kapot en trapten de deu ren in. ftE® yBEDES VERDRAG VOOR HONGARIJE* In de liongaursche nationale, vergade ring; is het bij de. bespreking van het vredesverdrag stormachtig Jnegegaam Oud-minister Eriedrlch nam ten krach tigste. stelling tegen het vredesverdrag- Hij. voorspelde, fien spoedige ineenstorting van de. macht der Entente, De geallieer den— zullen .weldra de onderdrukte volken tegenover zich zien, yan Duitsch- iand af ,t,ot aan Arabië toe. De. zwakheid der Entente is reeds gebleken bij den in val der Roemenen, Deze speelden de rol van de politie der Entente, een politie die. het land volkomen leeggeroofd heeft Hoe, durft men rekenen op do welwillend heid der Entente, die Hongarije do Roe men op 't dak gestuurd heeft? "Do Entente heeft bij de bezetting een beklagenswaar dige rol gespeeld. Zij beloofde voortdu rend, dat d.e. Roemenen zjch zouden terug trekken, doch haar .vertegenwoordigers te Boedapest moesten erkennen, dat zij de macht miste om de Roejmeneu de" ,wet voor te. schrijven. De. geallieerden .wa ren bereid om met Bela Run te onder handelen, doch stonden na den ,val der bolsjewiki met .wantrouwen tegenover' .de christelijke concentratie en cischten, dat deze met de liberalen en socialisten zou samengaan. De Volkenbond fa geen li chaam, dat vertrouwen verdient. Als de overwinnaars bondgenootschappen sluiten, moeten de overwonnenen zich eveneens aaneensluiten. Als men deze .vrede tee kent, doet men het met de .vooropgezette bedoeling om de voorwaarden niet na te komen, (Levendige tegenspraak). De af gevaardigde Rassay, roept: Dez© woorden zijn een zonde, tegenover het yolk, Hu- sar roept: Wij hopen op revisie, Frjedrich gaat yoort onder levendige protesten. De Entente* zegt hij, js tegen Rusland niet opgewassen. Zij zal met de Russen moeten onderhandelen. Dan zal het oogenblik gekomen zijn yoor een al- gemeene herziening van het vredesver drag, Da Bongaarsche, regeering heeft niet het recht vrede te sluiten, daar zij nog niet eens het_ verminkte Hongarije vertegenwoordigt- Zakany wil zich niet met het vredes verdrag bezig houden. Het land mag geen wanhoopspolitiek voeren. Het .volk moet echter jn het ongeluk zijn trots too- nefl, i DE TOESTAND- IN IERLAND- Te Kilwallock, in het graafschap Le- merick is de politie-kazerae aangevallen en verbrand. Twee politie-agenten zijn verbrand, een burger gewond. De' Engelsche bladen hebben hot be richt uit .Washington, dat de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden uit het Huis yau Afgevaardigden met elf stemmen tegen zeven verklaard heeft, te. sympathiseeren met de wenschen van het Iersche, volk om een regeering naar eigen keus te krijgen. Deze. resolutie komt deze week bij het Huis in behandeling. HE® VETO VAN WILSON GEHAND HAAFD, Het Huis yan Afgevaardigden is er niet in geslaagd het veto ,van president Wilson tegen do vredesresolutie van Knox te .wraken. Er waren 219 stemmen vóór wraking en 152 stemmen tegen. Dat was dus minder dan d,e. meerder heid van tweederde, die de grondwet eischt. GEMENGDE BU1TENL. BERICHTEN, De Journalistiek erkend. Generaal Obrcgon. de a.s. president van Mexico, heeft op een zeer opmerkelijke wijze blijik gegeven van zijn moderne opvattingen omtrent de rol die de journalistiek in de ge meenschap zou kunnen vervullen, als zoek ster en verkondigster van de waarheid. Hij heeft zich nl. tot de groote pers van ziju land gewend met het verzoek, een onderzoek te willen instellen naar de omstandigheden waaronder president Carranza het leven had verloren. De generaal verzocht aan de viei bladen Universal, Excelsior. Heraldo en Democrata. elk een verslaggever te willen aanwijzen, die dan tezamen een commissie van enquête zouden vormen, om de omstan digheden vast te stellen waarender Carranza was gedood. De officieren, die het laatst gezien waren in de omgeving van Carranza, zijn ia hech tenis genomen. De journalisten zuilen ter plaatse van de misdaad een uitgebreid onderzoek instellen. De voorzitter van den krijgsraad te Boe dapest heeft de vervolging gelast van graaf Michael Karolyi eu een bevel tot inhechte nisneming tegen hem uitgevaardigd. Karolyi wordt beschuldigd van moord wegens het aanzetten tot den moord op Tisza. van mis drijf jegens de weerbaarheid en schennis van een opzetten tot ongehoorzaamheid jegens de militaire verplichtingen, majesteitsschennis en opstand tegen het wettelijk gezag. Deschanel heeft aan de rransche ma trozen, die wegens muiterij op de Zwarte Zee veroordeeld waren, vermndering van straf of kwijtschelding van de rest van hun straf toe gestaan. Volgens de laatste berichten van het Letsche front tegen de bolsjewiki is de ver- kenningsactie zeer verlevendigd. Op den rechterveugel wordt geschutvuur gewisseld en komen schermutselingen voor. De tweede zitting van de Constituante tc Riga heeft met aigemeene stemmen de plechtige verklaring van Letland als onaf- hankelijken staat op demokratischen grond slag,. waarin het oppergezag bij het volk berust, goedgekeurd. Nadat door een scheidsgerecht de loo- nen voor heerenkappers op 150 tot 170 Mk., voor dameskappers op 180 tot 200 Mark en voor kapsters op 140 tot töü mark per week zijn vastgesteld,'is de kappersstaking te Keu len geëindigd. Ongeschoold personeel krijgt 110 tot 130 Mark per week. i De bond van groote dagbladen in Duitschland heeft besloten, de abonaements prijzen tijdelijk opnieuw te verhoogen in ver band met de hooge papierprijzen. Sommige bladen kosten vanaf I Juni 15 mark per maand. De commissie uit het Engelsche kabi net voor de volkshuisvesting heeft alle plan nen voor nieuwe regeeringsgebóuwen nauw keurig onderzocht en besloten, dat alle nieu we aanbouw en contracten die arbedskrach- ten aan de volkshuisvestingsplannen zouden onttrekken, onmiddellijk geschorst moeten worden. Midderwijl houdt het ministerie van volksgezondheid scherp het oog op de plaat selijke overheden, om het optrekken van weelde"-gebouwen te verhinderen. De schatkistbewaarder in Engeland heeft het ministerie van arbeid verzocht, drastische beperkingen aan te brengen in de sterkte van zijn staf en verslag uit te brengen over de mogelijkheid van verdere bezuinigingen door inkrimping van het aan tal arbeidsbeurzen. Er mogen geen nieuwe gebouwen meer gehuurd worden als arbeids beurs, en indien het volstrekt noodzakelijk is. om nieuwe te openen, moet men zooveel mo gelijk houten barakken van het leger ge- bruiken^ Luitsche douaneambtenaren te Ihrhove hadden opgemerkt, dat voortdurend bemande flesschen, die volgens de aangifte oie bevatten, naar en van Nederland ver voerd werden en hoewei volgens de visita tie met een peilinstrument de flesschen ook werkelijk olie moesten inhouden, vertrouwden zij de zaak toch niet. Toen zii eindelijk de flesschen eens nauwkeurig onderzochten, bleek het gevlochten omhulsel een bus met 40 K.G. boter te bevatten, waarin in liet midden, onder de kurk. een buisje met olie was aangebracht. Op manier moeten de sluikhandelaars reeds groote hoeveelheden boter uit Oost- Friesland hebben uitgevoerd. Urfo Seitola directeur der dienstolicht- afdeeling in het ministerie van oorlog te HellXs* onder verdenktog v^ geheime betrekkingen met de bolsje^^' Sïï^SeSt nomen. Hij zal voor een krijgsraad terecht staan. (Slot.) Na het uitspreken zijner openingsrede, stelde de heer Van Wijnbergen, onder ap plaus voor, de volgende telegrammen te verzenden: Aan Hare Majesteit de Koningin. ,.De R.-K. Staatspartij in Utrecht ia bondsvergadering bijeen, betuigt Uwe Ma jesteit trouw eu aanhankelijkheid." Aan Z. D. H. den Aartsbisschop. „De R.-K. Staatspartij in de Zetelstad Uwer Doorluchtigheid bijeen, betuigt hul de en dank en vraagt uw zegen over baar arbeid." Vervolgens deelde bij mede, dat de heer Mr. Kolkman bericht van verhindering gezonden had. De secretaris gin,g daarna over tot de. lezing van het jaarverslag. Door den penningmeester, mr. J. Heer- kens Thijssen, werd hierna het financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat ontvangen werd f 1791.80, uitgegeven 1410.15. zoodat een batig 6aldo van 381.66 is verkregen. De penningmeester spoorde aan de kas der vereeniging te versterken, omdat zon der geld geen actie is te voeren. In het bijzonder deed hij een beroep op de groote afdeelingen. Het Defensie-rapport. De Voorzitter begint met te herinneren aan de gemaakte opmerkingen, dat er te weinig tijd gelaten is ter bestudeering van bet rapport. Z.i. moet het rapport thans in behandeling genomen worden. Dit kan zeer goed, omdat men zich tot uiets bindt en men door niemand wordt gedwongen. Er bestaat dus geen reden tot uitstel. Op de eerste plaats zou men thans kun nen behandelen de aigemeene strekking van het rapport en spr. meent dat men zich daartoe moet bepalen. De behande ling zal zoodoende vrij eenvoudig zijn. Door den heer Serrarens uit Utrecht, werd de vraag gesteld, of de Vergadering over het rapport zal stemmen. De voorzitter antwoordde, dat de be handeling zulks zal uitwijzen. De afgevaardigde van Amsterdam wil van te voren uitgemaakt zien of men thans het rapport zal behandelen of uit stellen. Daar niemand het voorstel ondersteunt, wordt tot behandeling besloten. Nog wordt besloten, dat alleen aan afgevaar digden bet woord zal worden verleend. De heer Terstege, Almelo, aekt het een moeilijke zaak zich over de technische zij de van het vraagstuk uit te spreken, slechts een persoonlijke meening wil hij hiér uiten. Het rapjrort is zijns inziens te veel door militairen opgesteld. Spr. mist in Let rapport het burgerlijk element. De loting is in het rapport gehandhaafd en daarmede kan spr. zich niet vereenigen. Volgens hem moet ons leger bestaan uit beroepsmensehen en moeten degenen, die niets voor de militaire loopbaan voelen, daartoe niet worlen gedwongen. De heer Bon, Den Haag, stelde voor, een speciale commissie in te stellen voor de koloniale defensie. De heer Bader uit Leiden zegt, dat te weinig aandacht aan het kazerne-leven gteschonken is. Deze spreker weuschta, dat ook de vrouwen over deze aangele genheid zouden gehoord worden. Volgens den heer Kusters uit Den Helder, deugen de grondslagen van het rapport niet. Het oude gebouw wordt te veel opgelapt en gehandhaafd en om het systeem van het rapport in te voeren, is minstens een tijdvak van 10 jaren noodig. Het kazerneleven brengt voor geloof en zeden groote gevaren mede en ook de op leiding der aanvoerders behoort met alle zorg te geschieden. Dienaangaande mist spr. in bet rapport de noodige waarbor gen en maatregelen. De heer Van der Bilt, Den Helder, is van oordeel, dat het rapport bet te veel in één richting zoekt. De Commissie zou z.i. goed doen haar conclusie aan te vullen met de bepaling, dat voor de. ma rine ook uit de kooi>vaardij kan worden gerecruteerd. Ook de heer Hoefnagels uit Nijmegen, wees op de leemte in het rapport omtrent de kazernes. Ook moet het leger z. i. niet optreden voor de handhaving der rust in 't buitenland. Door spr. werd een amende ment ingediend, waarbij wordt voorge steld het politieleger en corps der mare chaussee uit te breiden voor de handha ving der rust in het land. Het lid der Defensie-Commissie, de heet Lambooy ontraadde aanneming der motia Den Haag, want geheel Indië zou daar door weerloos worden, hetgeen voor ons land een groote ramp zou zijn. Daardoor toch kan het gevaar ontstaan, dat ons land de kip, die de gouden eieren legt, ve«r, li est, hetgeen spr. door eenige cijfers oven de opbrengst van Indië trachtte duidelijk te maken. Vervolgens trad deze spr. ia een ba-1 schouwing, wat door andere landen aan do defensie ten koste gelegd wordt. In 't bijzonder trof hij een vergelijking! met België, dat zich onze meerdere voelt onder militair opzicht, terwijl het toch nog steeds zijn leger en verdedigingsmid* delen uitbreidt. De heer Lambooy meende er nog op ta moeten wijzen, dat het rapport in de rich* ting van een vrijwilligers leger gaat door het aanmoedigen tot deelneming aan den Vrijwilligen Landstorm. Dat het leger uitsluitend moet dienen! tegen den buitenlandschen vijand, noem* de hij onjuist, want ook voor het bewaren der binnenlandsohe rust, kan het goeds i..,. n ..Mini Om 3 uur 's ©ohtouds. Joden de Polou een aaaval op Oiw»L-J3t?U.tscil© JVLor^enpcS't

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5