H. Sacramentsdag Donderdag 3 Juni GEEin "STEEK' k l -aWEPKBQILS vah WERED &Z1 De Haarlemsche Bankvereeniging SPAARDEPOSITO'S 4' Tabellarische Kasboeken P. VAN CITTERT ZONEN - Spekstraat 14. zuilen ondergeteekenden hunne magazijnen op HAARLEM - Zijlstraat 76. Co., BUITEN LAN D Orde en Arbeid Kerk en School Kunst en Kennis Rechtszaken. Wegens den Feestdag van den geheelert dag ge sloten houden. Fa. HOLT STRAATHOF. D. J. VAN BEMMELEN, HERM. A W1LLENBORG Gebr. HOLT-Magazljn JONCKBLOEDT's-Lederhandef KREUITER,0'® raïl Vreemde Valuta's, Effecten LAAT IK Ml VALLEM ikheb eem,h eerlijke.' pninQSTRTO_HAARLE/A Nette Jongens en Meisjes gevraagd. A. van Hotten INGEZONDEN Vergoedt op met 6, 9 en 12 kolommen, voorhanden bi) firma 5531 F. LOS, Dameskapper .wiè vvii m Oostenrijk ook hebben hoo- ren klagen, de Hollandsche pastoor die in zijn eigen land toch allicht een behooriiike verzorging in een behoor- liike pastorie had kunnen bekomen, h ii klaagde niet; ais een waarachtig mis sionaris heeft hiï geleerd, zich alles te ontzeggen, en nog steeds moeten .wii eraan denken, met hoe heilige over tuiging hi: ons verklaarde, dat hij zich innig k dukkig voelde in zijn grooten, schooner, plicht, het Oostenrijksche plat- telandsvolk zoo kinderlijk-, zoo gelukkig- katholiek te doen blijven, als het thans nog is, ondanks het veeivuldiger wor dend bezoek van roode propagandisten. Voor géén pastoraat in Holland zou hii zijn schoons geestelijke functie wil len vaarwel zeggen! DL LO:jMa&iLB VAN HERSTEL TE BERLIJN. Uit goed ingelichte bron wordt aan de Duiische bladen meegedeeld, dat de Parij- sche commissie van herstel heeft besloten in Beiiiin een vertegenwoordiging van deze commissie te vestigen, die beslaan zal uit eén Franschen, haliaanschen, Engelschen en Belgiscnen axgevaardigde. Over het deelne men van een Amerikaanschen afgevaardigde worut nog onderhandeld. De Volkenbond zal den 27en Juli te San Seaasuan ciieenkomen en te Brussel in den aanstaanden herfst. MOND AKI JE EN HET VREDES VERDRAG. De Flongaarsche ministerraad hield zich bezig met de vraag betreffende het afvaar digen van een lid der regeering ter onder- tecivening van het vedesverdrag. Volgens een besluit van üen ministerraad werd de mi nister van verdediging, geneiaal Karl Stoos, met de onderteekening van het vredesver drag belast, üeneraal Stoos zal een dezer dagen naar Parijs vertrekken. DESCHANEL. Deschanel heeft eenigen tiid in het park van net tlysee gewandeld, en ontving daar na den voorzitter van de Kamer, met wien h« zich enkeie oogembhkken onderhield. Waarschijn tijk vertrekt hij a.s. Donderdag naar Normandië voor een rustkuur. GEMENGDE BUiTENL BERICHTEN, Een eigenaardig eereteeken. Bij decreet der Fransche regeering is in gesteld onder den naam van „Médaille de la familie frangaise'' een onder scheiding om hulde te brengen aan de verdiensten van Fransche huismoe ders, die op de goede wijze talrijke kinderen hebben grootgebracht, waardoor zij recht hebben op de erk en tel ij:kh ei d Van de natie. De medaille kunnen alleen huismoeders van Fransche nationaliteit bekomen, die door hun uitnemende zorgen en toewijding er onafge broken voor geijverd hebben hun kinderen on der de beste hygiënische physiöke en moreele omstandigheden op te voeden en hun liefde bij te brengen voor den arbeid, voor recht schapenheid en gevoel voor hun sociale en vaderlandslievende plichten. De decoratie wordt verleend door den mi nister van het gezondheidswezen en kan, aan een lint 'bevestigd, gedragen worden. De Belgische Socialisten en de traeta- rnenten der Geestelijken. In den loop van een bijeenkomst te Char leroi van de socialistische federatie van het arrondissement Charleroi, heeft Brunet, pre sident van de Kamer, nadat de vergadering een motie had aangenomen om de socialisti sche Kamerleden uit te noodigen tegen trakta mentsverhooging van de geestelijkheid te stemmen, verklaard, dat het hem onmogelijk was, dit mandaat te aanvaarden en dat hij zich genoodzaakt zag om zijn functie von afgevaardigde neer te leggen. Destree, minister van kunsten en weten schappen legde dezelfde verklaring af. De verklaring van Brunet veroorzaakte een hevige beroering. Maar men constateerde, dat een zeker aantal afgevaardigden aan deze stemming hadden deelgenomen zonder een behoorlijk mandaat daartoe te hebben gehad! en dat onder die omstandigheden de stem ming als ongeldig beschouwd zou kunnen worden. Over twee weken zal een nieuwe 'bijeen komst plaats vinden. Volgens mededeelingen Van den minis ter van openbare Werken heeft de spoorweg staking in Frankrijk, hoewel lang niet alge meen. toch ongeveer een milli0ea per dag ge kost aan mindere recettes, zonder te reke nen de schade, veroorzaakt door het blijven liggen van bederfelijke waren. In totaal zijn ontslagen 2636 cheminots, niet inbegrepen de arbeiders der werkplaatsen,, welke, zooals men weet. thans gesloten zijn en waarvan de werklieden moeten trachten in de parti culiere industrieën plaats te vinden. De her vatting van den arbeid werd hier en daar gekenmerkt door aanslagen op treinen en gevallen van sabotage. noopt gezien, ia verband met de steeds stijr gen de kosten van papier, inkt, loonen, enz. den abonnementsprijs opnieuw en aanzien lijk te verhoogen,. Zoo zal het „Berl. Tagebl." nu maandelijks moeten kosten 15 mark, tegen 2.50 mark voor den oorlog. De Krijgsraad te Konstantinopel heeft Raouf bey, ex-minister van marine en Moes- tafa Zevi pasja, exminister van oorlog ter dood veroordeeld. Uit Beyroeth wordt gemeld, dat een Fransche kolonue Syrische plunderaars streng gestraft heeft. In een te Mecklenburg gehouden ver kiezingsvergadering door de Duitsch-natio- nale partij werd den bekenden aanvoerder van deze partij Von Graefe een bierglas naar de borst geworpen. Verschillende an dere deelnemers aan de vergadering liepen verwondingen op. Tengevolge van nieuwe eischen i8 tua- schen de uitgevers van dagbladen en het technisch personeel der drukkerijen te Ko penhagen een conflict uitgebroken. Tot nader order zullen de couranten niet verschijnen. Er schijnt nog eenige kans te zijn, dat de dreigende staking van het tram- en omni- buspersoneel in Engeland voorkomen wordt. Heden zou n.l. een bespreking plaats heb ben tusschen een vertegenwoordiger van het ministerie van arbeid en vertegenwoordigers van, het personeel. De eerste Oostenrijksche Stedendag heeft een besluit genomen, waarin een zoo spoedig mogelijke aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland wordt geëischt. STAKING VAN TRAMPERSONEEL- Het personeel der Geld.-Overijsclsche stoomtram maatschappij heelt Maandag morgen op de geheele lijn Deventer— Borculo den arbeid gestaakt. Het eiScht een uitkeering jneens van f 100 en een minimum-loons verhooging van f 5 per week. DREIGENDE .TRAMSTAKING IN DEN HAAG. Omtrent het referendum onder het trampersoneel der H- T. M. of er al dan niet gestaakt zal worden, vernemen wij, dat een groote. meerderheid van stemmen zich heeft verklaard voer een staking. Er zijn echter zeer. veel H. ,T. M.-man nen, die. niet aan het referendum hebben deelgenomen. De meerderheid onder het .geheele personeel echter zou niet heel groot zijn. De. juiste, uitslag van het referendum zal bekend gemaakt worden in de nachtver- vergadering, welke hedenacht gehouden zal worden. In deze nachtvergaderinig zou ook de beslissing voor ,een staking, welke dan .Woensdagmorgen zou ingaan, genomen worden. I i PATER ,W. de .WILDT f. Zondagmiddag overleed in. het Mis siehuis van het H. Hart te Tilburg, de WelEerw. Pater W- de jWildt. Geboren te. Wijk aan Duin 30 Maart 187.7, studeerde de overledene op het Seminarie. Hageveld en trad vervolgens in de Congregatie der Missionarissen van het Heilig Hart, waarin hij ,den ls ten November 1897 zijne geloften aflegde. Priester gewijd te Antwerpen den ,7en December 1902, ,was hij gedurende de laatste vijftien jaren te Tilburg in het Missiehuis werkzaam. MGR. NICOTRA. Uit Brussel wordt aan de „Ms.b," ge seind, dat Mgr. Nicotra, de nuntius, op 7 Juni naar 'sGravenhage zal .vertrekken en. daar tot omstreeks half Juli .verblij ven zal, Mgr. Vflllega, secretaris van de Nuntia tuur, zal met verlof naar. Italië .vertrek ken. HET NEDERLANDSCH EPISCOPAAT. De „Msb." meldt, dat Maandag en heden het Doorluchtig Episcopaat in het Aarts bisschoppelijk paleis te, Utrecht verga dert, OPENLUCHT-THEATER VALKEN BURG. Naar de „Mhb." verneemt, is de heer Henri Brondgeest te Valkenburg aange komen om er persoonlijk de repetities van het Romantisch Ridderspel „De Roos van Valkenburg" te leiden, waarvan de première op Zondag 6 Juni zal plaats hebben. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling yan het Handels informatiebureau van ,Van der Graaf en Co.'s. Bureaux yo.or den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Mei in Nederland .uitgesproken 21 faillissemen ten tegen .21 faillissementen in .dezelfda week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Mei 1920 542 faillissementen tegenover 487 over hetzelfde tijdperk yan het vorige jaar. Landbouw en Visscherij DE ASPERGE-TEELT. De aspergeteelt ïs in het Westland ia de laatste jaren sterk ingekrompen, voor al in het midden en Oosten der streek. Deze inkrimping teekent zich duidelijk af in den aanvoer op de, veilingen, die uitsluitend nog aanzienlijk is te 's-Grave-: zande en Monster, waar de zandgronden langs de zeekust liggen, die voor deze teelt bijzondere geschiktheid hebben. Volgens „de, .Tuinbouw" moet deze teelt beperking toegeschreven .worden aan de stijging der arbeidslooneii, die vooral haar invloed doet gevoelen bij een teelt als die der asperges, .welke zeer veel handen arbeid .vraagt. De prijzen bleven tot heden gunstig, waartoe, niet alleen de geringe aanvoer, maar ook het meestal koude weer mee werkte. Eerste soort witte konden zich geregeld handhaven pp f .46f 55 per 100 bos. Groote Houtstraat 52. Groote Houtstraat 85-87. Frans Halsstraat 29. Anegang 44. Gedo Oude Gracht 94, Gestort Kapitaal f 4.050.000, Reserve c.a, f 850.000 Reglementen worden op aanvraag gratis verstrekt. Salaris naar bekwaamheid. Bonbonfabriek „Het Spaarne", Nassauiaan II Telef, US. Paul Krugerkade 25 - Timmerlieden, Metselaars, Aannemers, onderhoud van Huizen en Fabrieken. 5552 Tevens speciale inrichting: Pakkistenmakerij Concurreerende orilzer» Spoedige aflevering. Warmoesstraat 6, Tel. 883 Haarwerker en haargolver met NESTLE'S permanent (eleo- trisoh werkend) golfapparaat, welker haargolf bestand istegen 5500 DE PUTSCHGEV VUEN IN DUiTSCH- LA.ND. De Berlijnsche correspondent van de „Frankf. Ztg.". heeft, naaj* aanleiding van de geruchten omtrent pogingen tot 'a nieu wen. militairen Putsch, den rijksweernunis- ter. druüeasler. naar zpu meening gevraagd en een antwoord gekregen, dat blijk geeft van het bekende optimisme der regeering. Volgens de meaedeelingen van den corres pondent onderschat de minister het gevaar, dat volgens ziin meening zonder twijfel be staat. in geenen deele. Ook de bekende ge beurtenissen ziet hü niet zonder meer in blind vertrouwen over 't hoofd, 'legen de pogingen, om de vrijcorpsen, dip met 31 Mei moeten zi.iu ontbonden, verder te laten voortbestaan, zal hii met alle kracht optreden. De Kijksweer-Minister heeft zich. Vrijdag, op grond van do bepalingen van de rijksgrondwet, door den rükspresi- deut buitengewone volmachten laten geven om eiken tegenstand tegen dit bevel te bre ken. Tegen het nog steeds bestaande werf- systeem wordt met dergelijke buitengewone middelen opgetreden, terwijl daarmede ook een eind zal worden gemaakt aan de werk zaamheid van den nieuwen opgerichten boud van frontsoldaten. De nieuwe bepaling der riiksgrondwet stelt de aansporing van vroe gere of tegenwoordige leden der vrijcorpsen tot ongehoorzaamheid aan of gewelddadig verzet tegen de bevelen der bevoegde autori teiten strafbaar met tuchthuisstraf en in dien er verzachtende omstandigheden zijn met gevangenisstraf. He rijksweertroepen in verschillende dee- Jen van het Ruk, zijn in die laatste weken óf door den rüks weer minister zelf. óf in zijn opdracht door generaal Von Seeckt bezocht en de situatie ter plaatse is nauwkeurig on-' dei'zoeht. In de eerst volgende dagen zal de rijkswecrminister nog de in Silezië staande troepen inspecteeren. De onder bevel van generaal Reimhardt staande brigade Doboritz is geformeerd en volgens de meening van den minister volkomen gereed om op te treden. Wanneer van de een of andere zijde een Putsehplan zou worden uitgevoerd, dan is de i'üksweerminister er volkomen zeker van, dat er niet geaarzeld mag worden, maar dat elke nieuwe poging om den grondweite- lijken toestand omver te werpen, met. alle middelen en de grootste kracht kracht on derdrukt moet worden. Het Rijiksweer-ministerie deelt mede Haar aanleiding van de talrijke Putsch- geruchten verschenen Zondag de bevelheb bers van het garnizoen Berlijn en voorste den bij den UijksweerministeT en legden liem het volgende besluit voor; „Wii, de gezamen lijke bevelhebbers van het garnizoen Befliju en voorsteden, leggen hierbij aan den rijks- weerminister de plechtige verklaring af, dat wij en de ouder ons bevel staande troepen- afdeelingen onvoorwaardelijk achter de grondwettige regeering staan en dat wii en onze troepen bereid zijn de grondwet tegen elke gewelddadige omwenteling, deze moge van rechts komen of van links, indien noo- dig ook met. de wapens te beschermen. Wij verzoeken u deze' verklaring ook aan den lijkspresident over te; brengen. De rijksweerminister antwoordde daarop, dat de lie gee ring deze trouw op lioogen prijs stelde en nu de komende weken met gerust heid tegemoet ging. DE TOESTAND IN IERLAND. Twaalf gewapende en vermomde maunen deden bij Bantry een aanval op den mailtrcin van Öork. Zij namen de postzakken mee en ontkwamen in auto's. De Engelsche bladen geven uitvoerige ver slagen van den aanval, .Vrijdagmorgen vroeg gedaau op de politiekazerne te Kilmallock, waarbij, zooals een Reuter-telegram reeds meldde, twee politie-beamblen den dood in de vlammen vonden. Te twee uur ini den morgen werd de be zetting van tien maa door een bende van vierhonderd man gesommeerd zich ever te geven. Dit werd geweigerd, waarop de ka zerne aan de voor- en achterzijde met ge weervuur en bommen werd aangevallen. De oezetting antwoordde oip dezelfde wijze en het luide knallen der bommen en het ge knetter van het geweervuur waren mijlen ver in den stillen nacht te hooren. Uit een huis bü den westelijken vleugel van de kazerne wjgrpen de aanvallers boni- men. brandende petroleum Cn paraffine door het dak en weldra stond d!eze vleugel in brand. Daar bevonden zich twee politie beambten; zij kwamen in de vlammen om; een andere beambte werd aan het hoofd ge wond. Toen de westelijke vleugel was uitge brand. bleef de bezetting de verdediging van het onbeschadigde deel uit volhouden. Van het dak van een huis achtar de kazerne na men scherpschutters de kazerne voortdurend onder vuur. Daarop concentreerde d& be zetting haar vuur, met .welik resultaat is niet bekend. Tot zeven uur 's morgens: duurde de ver_ bittter&e strijd. lüen k.waxtie>r later "verlieten de acht man. die overgebleven waren, met getrokken bajonet de puinhoopen der ka zerne, waarbij nog een hunner ernstig door een schot werd gewond. Blijkens het officieele bericht over den aanval werden nog vijf der beambten even eens gewond, doch niet ernstig. De aanval op de kazerne werd voorafge gaan door de gebruikelijke voorzorgsmaatre gelen. Niet alleen waren de wegen om het dorp heen versperd dioor gevelde boomen en waren de telefoon- en telegraafdraden door gesneden. doch ook de spoorbaan van de Great Southern and Western Railway was opgebroken. HET VATIC AAN EN DE VOLKEN BOND. Volgens de Romeinsche „Tribuna" heeft de heer Balfour in een der laatste verga deringen, op initiatief van graaf de Sa- lis, den isritschen gezant bij den Heiligen Stoel, voorgesteld het Vatikaan tot den Volkenbond toe te laten. Het voorstel werd niet aangenomen; er werd op ge wezen, dat de volkenbond bestaat uit ver tegenwoordigers van naties en niet uit vertegenwoordigers van regeerders of staatshoofden als hoedanig de Paus nog steeds beschouwd wordt. ....j De Berliinsche kranten; hebben zich ge- Tengevolge van een wolkbreuk is de stad Mansfeld in M i dd en-Duitse hl and overstroomd. Het water staat anderlial- ven meter hoog. Er zijn 50 huizen inge stort. Vergissen wij- ons niet, dan is het de eeiste maal dat een Ridder-Legende- naar ivederlandsche gegevens gedramatiseerd cioor Nederlandsjhe auteurs, op een be- roeps-tooneel ten aanschouwe wordt ge bracht. De toespelingen op de trouw van Lim burg aan Oranje zullen de sympathie voor het werk in breede kringen versterken, terwijl de Ridderslag en het tournooi op den Dwingel de aantrekkelijkheid van het Romantisch Drama ongetwijfeld' nog zullen verhoogeu. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zieh niet aansprakelijk. DEZE MOET HEERSCHEN. Zou ik de maand Juni kunnen laten be ginnen zonder aanbeveling van het liefde werk der Arme Nieuwe Parochiën van het Bisdom van Haarlem? Dan zou ik zeer ondankbaar ziin. Want ruim drie jaren lang heeft het Goddelijk Hart onze inz.amelinir ruim geze gend en aeze dus willen gebruiken als een der vele middelen, waardoor het de heer schappij over de mensehen-zielen winnen wil. Moet ik dan niet aan de intentie van het Goddelijk Hart beantwoorden door opnieuw miin stem te verheffen, vragend een flinke ondersteuning voor liet Liefdewerk der Arme Nieuwe Parochiën? Iedere hulp toch, welke d<it liefdewerk verleent, bevordert de uit breiding der zielzorg, brengt dus den pries ter in gemakkelijker aanraking met het volk en doet Jezus' Hart heerscheu over meer deren. Daarom, vereerders van dat liefdevolle Kart., beantwoordt ook gij aan de Godde lijke bedoelingsteunt ons liefdewerkver zekert vooral de blijvende werking daarvan, door een ruime jaarlijksche. halfjaarlijksche, of driemaandelijksclie bijdrage. Nog slechte twaalfhonderd gulden ontbreken or aan do vijfduizend, die wii (ïit .jaar als opbrengst der periodieke bijdragen wilden bereiken. Laat ons in de Junimaand die som bin nenhalen. Het Goddelijk Hart zal uw mildheid ia- genen. De Eedactie van Sint Bavo te Voorschoten. TH. M. i\ BEKKERS. Rector.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 12