SLECHTS EEN DROOM Door Centraal Europa FEUILLETON. Blieven uit België. ONS VR00UJK HOEKJE DINSDAG I JUNI 1920 (Van onzen correspondent). Scheuring in de Katholieke partij. Het Katholiek Vlaamseh congres te Antwer pen. Onze nationale politiekers afge straft. De onderhandelingen met Ne derland. Taalincidenten in de Kamer. BRUSSEL. 29 Mei. Zooals wij ten tijde der Belgische vei'kie- lingen breedvceiig aantoonden en zooals trouwens de uitslagen deizer verkiezingen duidelijk bewezen, zijn er sinds den oorlog spijtige dingen gebeurd in den schoot der ka tholieke partii. Als oorzaak van den ach ter- uitgang gaven we toen aan: de aigemeene onverschilligheid, voortspruitende uit den oor logsicesiand, de aigemeene ontevredenheid en de Vlaamsche Beweging, die door een deel der katholieken, en wel door de vooraanstaande, niet begrepen werd. Alles wees er teen op dat het, wanneer deze laaisten in hun hardnek kigheid volhardden, onvermijdelijk tot een scheuring motet komen. Die scheuring is er thans nog niet „nominatim". maar zeker wel in feite. Men is wat huiverig om van „scheu ring" te spreken, doch ieder onbevooroordeeld toeschouwer ziet duidelijk dat ze bestaat. Hoe zit de kwestie eigenlijk in ellkaar? De groote staatsman Woeste, vvien we hier gaarne saluut brengen voor zijn nog altijd onverminderde arbeidskacht en bewonderens waardig uithoudingsvermogen, was steeds met de heeren de Broqucviille, Segers en de andee vooraanstaande katholieken, die in zijn periode zoowat 30 jaar lang, tot de hooge staatsfuncties geroepen werden, de grooie leider der katholieke partii. Geduren de die dertigjarige periode kwam iniusschen de Vlaamsche Beweging zeer sterk naar vo ren en vond de meesle aanhangers onder de katholieken. In uiterste instantie is immers de Vlaamsche Beweging een zuiver katholieke beweging. In de kiesvereenigingen deed zich dit langzamerhand gevoelen,, allerwegen gingen er stemmen op om de Vlaamsche ei schen in het programma te doen opnemen. De hoog ere leiders wilden daaivan op de mees te plaatsen niet hooren en hielden geen reke ning met deze stemmen. Maar die beweging groeide aan in klacht en vóór den oorlog was de katholieke Vlaamsche Landsbond in zooveel plaatsen doorgedrongen en vertegen woordigde hij een dergelijke macht, dat reeds toen te voorzien was, dat het vroeg of Iaat tot een botsing tusschen die jongere elementen en de conservatieven moest komen. De oorlog kwam en dit werd een zalige tijd voor de conservatieven., die zich uit puften in patriotisms. annexionisme en natio nale politiek. Met de Vlamingen was het thans voor goed afgeloopen! Al de Vlaam- scre Bewegers waren ten slotte niets anders dan wat „Flaur-Boches" aan Duitschland verkochten of activisten, terwijl ze op de massa van het Vlaamsche volk toch geen in vloed hadden, aangezien Vlaanderen drie vier de van de dappere Vlaamsche soldaten le verde aan den Ijzer, die niet luisterden naar het zoogenaamde defaitisme der Vlaamsche leiders. Zoo meende men. Doch nauwelijks was de oorlog ten einde of er ontstond een geweldige reactie. De soldaten brachten de Vlaamsche frontpartii mede. geboren uit de ontevredenheid der Vlaamsche soldaten, die aan den Ijzer behandeld geweest waren, als een kudde vee en die op een simpele verdacht making in donkere gevangenissen of in som bere bosschen als houthakkers werden opge sloten. Van Cauwelaert rassemibleerde de ver spreide leden van den katholieken Lands bond en stichtte daarmee het katholieke Vlaamsch Verbond. Groot was het gehuil dat in het franskiljon&h kamp opsteeg. Doch er kwamen merkwaardige bekeeringen. Minis ter Poullet. staatsminister van de Vijvere en andere voorname persoonlijkheden kozen openlijk partij voor den Vlaming Z. D. H. Mgr. Rutten, bisschop van Luik sprak zich duidelijk uit ten gunste der beweging en stond zün priesters in het Limburgsche toe overal afdeeiingen van liet Katholiek Vlaamsch Verbond op te richten. Z. D. H. Mgr. Segers van Gent keurde de werking eveneens goed. De gevolgen bleven niet uit. In de kiesvereenigingen klonken de stemmen thans luider op. Op verschillende plaatsen vlogen de conservatieve katholieken van de school Woeste buiten. In Brussel kwam het openlijk tot afscheuring. De Vlaamsche ka tholieke democraten kwamen met een apar- ten lijst tegen de katholieke conservatieve „Patria" op. In Antwerpen moest men alle middelen in het werk stellen om de scheu ring te vermijden. De katholieke Vlamingen machten meer dan 25 afgevaardigden naar de IKamer. Men zou gezegd hebben, dat de oogen der conservatieven hiermede openge gaan zouden zijn en plaats zouden inge ruimd hebben voor het jonge element. Doch eilaas, op het onlangs te Brussel gehouden congres der conservatieven, bleek spoedig, dat men uit dit alles niet het minste geleerd had. Er werden veel schoone woorden gesproken, de katholieke partij stond nog rosyast, de eerstkomende verkiezingen zouden dit bewij zen, maar zei de heer Woeste op 't eind: .jammer genoeg, de jeugd ontsnapt ons." In cauda venenum! 't Vergif zit in den si I art. Hoewel men dus ziet en zelf bekent, dat de jeugd ontsnapt, blijft men hardnekkig de eischen dezer jeugd afwijzen,. En dat die jeugd hoe langer hoe meer ont snapt, is weer bewezen op het schitterend ge slaagd Katholiek Vlaamsch Congres dat op beide Pinksterdagen te Antwerpen is gehou den. Alle standen waren er vertegenwoordogd en alle belangen werden er besproken: gods dienstige en zedelijke belangen, Vlaamsche cultureele belangen, vrouwen, arbeiders, be dienden, landbouwers en middenstanders. Ontelbare hooge persoonlijkheden zoo geeste lijke als wereldlijke namen er aan deel. Eere voorzitters waren Z. D. H. Mgr. Rutten, mi nister Poullet en staatsminister Helleputte. Voorzitter staatsminister v. d. VijVere. onder vormt! er mej. Belpaire, hoogleeraar Vlie- bergh kanunnik Luytgaierens kan. Am. Joos enz. „Een crisis van overvloed" werd dit congres genoemd en de benaming is niet misplaatst. De inrichters zagen hun stoutsten verwach tingen overtroffen en we zijn nog duizelig van die geweldige drukte, van die overbrui- sende geestdrift, gepaard aan twee dagen onverpoosd en ernstig organisatiewede. De slotvergadering was wezenlijk indrukwek kend: de geweldige zaal van den Burger kring eivol van duizenden opeengepakte menschen, beneden de zwarte massa in het schip en op de verdiepingen recht staande om plaats uit te sparen, ademloos toeluiste rend of juichend met oogen,waarin bezieling branddeheel vooraan op het verhoog, die prachtige rij van Vlaamsche en katholieke voormannen: het paars van den bisschoppe- lijken sluier, het witte gewaad van de mis sionarissen, scher pcontrasteerend met de zwarte kleedii des staatsmannen en der se culiere geestelijken. Vooral bet woord, door Minister Poullet op deze vergadering gesproken ja van be lang geweest. „Enkelen, tijd geleden," aldus de minister, „heeft de Conservatieve partii gesproken. Vandaag is het de beurt aan de democra tische vleugel om het woord te voeren. Wfl maken de overgroote meerderheid uitvan de Katholieke partij en onze stern moet aan hoord worden. In de laaitste kjozing hebben de Katholieken ongeveer 650.000 stemmen bekomen. Daarvan behaalden onze Waalsehe Katholieken er 200.000. Do afgescheurde onserva.tieven van DrusseK Patri al 50.000 en de Vlaamsche Katholieken 400.000. Zii die zich door Franscho Maden laten „voor lichten", kennen Vlaanderen niet en weten niet welke zijn eischen rijn. Die tendentieuze mededeelïngen zijn gevaarlijk voor de toe komst van het vaderland. Wij hebben daar met dopven te doen en wii moeten tegen die menschen hard spre ken. Wii moeten goed begrijpen, dat wii in onze partij, zoo a ls trouwens in alle partijen, te kiezen heben tusschen de vooruitstrevende, democratische, volksgezinde richting en de konservatieve richting. Het is mijn volle overtuiging, dat wii, willen wii rust en vrede in het vaderland bewaren en den bloei van de Katholieke partii bevorderen, eensgezind de volksgezinde richting moeiten kiezen. (Ovatie). Er moet. volgens Z. H. Pans Leo XIII, door den Staiat geholpen, worden. Het ver schaffen der noodzakelijke middelen behoort eveneens tot den werkkring van d'en Staat. De billijkheid vordert dat de Staat riohi de werklieden aant rekke. Als men de woorden van den Paus, dertig jaren geleden uitgegeven, vergelijkt met al de verbeteringen diie het Katholieke minis terie bracht opi het gebied van den arbeid1, dan komt men tot het besluit, dat de toe komst nog diepe hervormingen zal tot stand brengen tusschen arbeid en kapitaal. Laat ons. met vastberaden wil. die toekomst te gemoet zien en laat ons den vasten weg blij ven bewandelen, opdat wii ons woord zullen hebben mede te spreken. Betreffende de buitenlandbche politiek zei de Minister ongeveer het volgende: „De Vlamingen hebben niet alleen 't recht hun stem to laten hooren inzake binnen- landisehe politiek, maar het komt mij voor, dat wii' ook over buiten!andschie politiek mo gen spreken. Lang genoeg hebben wij. uit vaderlands liefde, gezwegen. Thans is het woord vrij. En ik meen hier dte tolk te zijn van het geheele Vlaamsche Volk als ik met de meeste be slistheid afkeur de politiek van liet „Comité de Politique Nationale". (Eindelooze toejui chingen). Die annexionistische en 'imperialistische politiek is onwaardig van België. Ik spreek zelfs niet. alleen uit naam van het Vlaam sche, maar van het Begiselie volk. want de socialistische partij is het eens met mij, veel liberalen en ook veel Waalsehe vrienden keu ren die onwaardige politiek af en wij samen maken de uit van het Belgische volk (Toejuichingen) I Verder vragen wii de vol ledige spuvereiniteiit voor onze .zeekust. Kan er tweedracht komen in de Katho lieke partij? Ja, indien men voortgaat met de voormannen van. de Vlaamsche Beweging als slechte vaderlanders voor te stellen.; in dien er geen eind komt aan de verdachtma kingen ten opzichte van onze vrienden. Ik zelf ben besloten, mij tegen geen enkelen aanval nog te verdedig. Wü staan' daar b.o- aanval nog te verdedigen. Wü staan daar bo- heeft zooads een Van, Hoeck, een Catteeuw, een Tkeelen, die nu nog da wonden van den oorlog in hun lichaam dragen, dan ontvangt men geen lessen in vaderlandsliefde, dan geeft men die. EB is geen vrede, geen rust mogelijk, zoo lang er geen gelijkheid bestaat tusschen Vlamingen en Walen (Ovatie). Het was te voorzien, dat dit congres den franskiljonschen bladen en den franskiljon- schen kamerleden ©en doorn in het oog was. Dit was al dadelijk merkbaar in d© Ka mervergadering van gisteren, waarin de be ruchte Paul Hymans, onze kraan op bmiten- landsch gebied, een uiteenzetting deed van den stand der onderhandelingen met Neder land. De heer A an Gauwelaort nam daar het woord in het Nederlandseh. 't Nederlandsch spreken in de Kamer was den laatsten tijd langzamerhand een gewoonte geworden en niemand nam er nog grooten aanstoot aan. Gisteren had de heer Van Cauwelaert ech ter nauwelijks de .woorden: „Ik ben zeer verwonderd, dat....'' gesproken, of er ont. stond een belscli lawaai bjj de socialistische en liberale (W alen, terwijl al de Vlamingen aan den spreker een lange oo r ver do o ven de ovatie brachten. Do Voorzitter kwam tussekenbeide en zegde: „Het is het recht van den. heer Van Oauvvelaere, hier .Vlaamsche te spreken." Opnieuw stak toen een storm van gehuil en gebruil op. De Walen en Franskiljons gingen te keer als losgebroken wilde boesten. Slechts na vele minuten kon de spreker voortspreken. Het was trouwens van geen belang ont bloot hetgeen hij zegde. (Zooals men weet, werden de onderhande lingen met Holland van Belgische zijde ab soluut niet in '>t volle daglicht gevoerd. Er waren daar verschalende vraagstukken, die voor de Kamerleden een gesloten boek wa ren. Desniettegenstaande werd door do Re geering een goedkeuring van het verdrag gevraagd, terwijl de heer Max een motio van goedkeuring indiende. Van Cauwelaert zei daarop: „De Regee- hebben, dan beteekent. dit voor de Kamer :ook een zekere verantwoordelijkheid en daarom heeft zii bet recht te weten, wat zij stemt. Het in in het belang van bet land, dat wij zullen weten, wat er gebeurt. Ik pro testeer hier met klem tegen de geheimzin nigheid, waarmede de onderhandelingen ge voerd werden en tegen de geslotenheid die de commissie van Buiten!andsohe Zaken omringt. Dat is een beleediging tegenover al de Kamerleden, die men als kleine jongens schijnt aan te zien. en aan wien men het recht weigert om de zettingen van die com missie bii te .wonen of iet® van hare be sprekingen te vernemen." Deze woorden, toonen aan, op welke wijze de onderhandelingen van dezen kant werden gevoerd. Zooals men weten zal is bat voor naamste punt van geschil gelegen in de pas sen' van Wielingen, waarvoor België de vol ledige souvereiniteit opeischt en anders niet zal teekenen. Het fameuss „Comité d© Politique Na tionale" is intuascken altijd nog aan 't sto ken om nog meer OP te edaohen. En de on gure bladen als „Soir" en „Nation Beige" steuneni dit gestook uit alle kracht. Deden ze het op eerlijke wijze, dan kon het er nog door, maar, ze doen het op een wijze, die niet meer door den band kan. Iedere .gelegenheid de beste nemen ze ter hand om den naam .Holland" hatelijk te maken, zóódanig, dat het woord .Hollan der' bijl een Zeker publiek even verachte lijk klinkt ais „boclie" en „activist". De ,;Soir" is nu weer bezig ta ineinuce- ren. dat Nederland de passen van: Wielingen niet wil afstaan omi zijn laatste kruit niet te verschieten. Want Nederland' doet niets anders dan die paseen in reserve houden. Het doet, alsof ze onder geen voorwaarde afgestaan worden, terwijl nu reeds besloten is, ze wel af te staan als laatste tegemoet koming. onder voorwaarde, dat- de reet van 't verdrag .onmiddellijk geteekend! wordt. Zoodiat er aan die rest thans getornd gaat worden. Men ziet waar men heen wil en hoe rein de Belgische buitenlandsche politiek is. BRIEVEN UIT WEENEN. lil'1 X. BII EEN HOLLANDSCHEN EASTOOR OB HEX OOSTEN RIJKSCHE PLATTELAND. Triomphanteliik kwam de pastoor weer in de kamer; 't was gelukt: het menu was in orde, en zijn zwarte ias verwisselend (hii moest zuinig zijn!) te gen een colbert-huisjasje, vertelde hii ons met een beminnelijk optimisme, dat we vergeleken bii vroeger yan daag een feestelijk menu hadden, dat men vroeger vaak gewoonweg Jrönger had geleden. 't .Was gedurende en na den oorlog steeds erger geworden: aan alles kwam gebrek, aan, alles, maar vooral aan vet. In 1919, toen had hii nog eens een buitenkansje gehadbii een der boe ren was een koe aan darmziekte ge storven, en van dat beest had hii 7 K.O. vet gekregen3 K.G. daarvan?- \vas eenigszins eetbaar, met de overige 4 K.G. had hij een kaarsenmakerij voor kerkelijk en huiselijk gebruik opgezet, want u moet weten, zoo vertelde onze eerwaarde gastheer levendig, dat .we in dien tijd geheel zonder licht zatenging „het groote licht" uit, dan moesten we naar bedde zelfgemaakte electrische „installatie" dateert van later. We hebben onder gemoedelijk ge praat het menu van den dag „afge werkt"- en nu zou 't van grove on dankbaarheid getuigen, .wanneer .we zei den. dat 't ons niet bijzonder gesmaakt heeft; doch 'n goed verstaander heeft maar 'n half woord noodig gaar ne hopen ,wij, dat de goede Holland- sche pastoor, die zich daar op het Oos tenrijksche platteland in .waarheid op offert voor het zieleheil der menschen, als een missionaris in .onherberg- zaam oord ook eens twat echte le- vc; middelen ,uit Holland ontvangen mag In Holland hebben de priesters hot over 't algemeen allesbehalve rijk, doch in Oostenrijk zijn zii er veel slech ter aan toe, ondanks het feit, dat Holland in Oostenrijk nog steeds half en half als missieland, „in partibus in- fidelium" beschouwd wordt en Oosten rijk gis een Roomsch land geldt! Het Oostenrijksche volk vooral ten plattelandeis nog kinderlijk Roomsch dat bleek ons uit den eerbied, .waar mede onze priester-gezel op een mid dagwandeling door de landlieden aller wegen begroet werd: „Gelobt sèi lesus Christus!" klonk het luid over de velden en van uit huizen en stallen, ai waar wii1 Jangs traden en van over al huppelden de kinderen naderbij om den priester eerbiedig, de hand te kus sen; midden in het dorp, op «en soort marktveld, .waar zich bet paar- denwed bevindt en .waar 's zotners- avonds jong en oud zich verzamelt om het landelijke nieuws knus gemoede lijk te vernemen, over te vertellen en uitentreure te bespreken, midden in het dorp, half verscholen onder het lommer van wat eeuwenoude boomen, vonden .we een kapelletje, en de dorps priester vertelde ons, hoe de bevolking van heinde en verre iederen Zaterdags avond hier bijeenkomt om zonder pries ter geheel op eigen gelegenheid gezamenlijk den Rozenkrans te bidden, een oude dorpeling bidt vóór en tot ver in de omgeving klinkt door den stillen avond het luid-smeekende na-bid den der verzamelde dorpsmenigte. Die devotie moet stammen uit den tijd, toen de zwarte pest in de ,14de eeuw: schrikbarende verwoestingen aanrichtte onder de bevolking, waar aan nog vele steenen kruisen langs de landwegen herinneren, waaronder, naar de volksoverlevering wil, tallooze pest- 0EESTIO ANTWOORD. Kardinaal Boumé sprak met een AmerN kaan over rivieren. De Amerikaan zei. dat de Mississippi een ved grootscher stroom was dan de Theems, en: beoordeelde die En-- gelsche rivier ten laatste als 'n „akelig, suf, zwak, ziekelyk riviertje." >,I<an wel zijn", antwoordde de Engel- sche Kardinaal, „maar jullie rivier moet toch ook altiid 't bed houden?" MOEDER (WIST 'T AL! Moeder en dochter wandelden op 'n mooien dag buiten de. stad. Ze zagen 'n aardappelveld. „Wat zijn dat .voor. planten?" yroeg de. dochter. „Aardappelplanten." „Maar waai'om zitten aan de eene plant witte bloemen en aan de andere blauwe." „Dat za.1 jk u es zeggen, juffrouw. Die witte worden nieuwe aardappelen en die blauwe oude.' „Maarlieve Bet je," zei mama toen, wijs, „wist je dat nog niet eens?" lijders begraven zouden liggen; an dere kruisen, alsook devotie-kapelletjes, zouden herinneren aan eenig daar ter plaatse gebeurd ongeluk: dat er een man of een vrouw door den bliksem getroffen werd of dat er iemand ten gevolge van een beroerte plotseling dood inéénzakte Het volk van Frauenhofen en om streken heeft in den loop der eeuwen wèl geleerd, een eigeiv priester te ont beren; in de 17e eeuw toch werden tot tweemaal toe al de kerken en ka pellen daar door de .Weenen-belegcrcn- de Turken met den grond gelijk ge maakt, met het gevolg, .dat er mede in verband met gebrek aan priesters vaak lange tijden voorbij gingen, dat Frauenhofen geen eigen priester had. Zoodat men aan het Zaterdagavond- sche Rozenkransgebed der dorpelingen in het marktveld-kapelletje tevens ook eenige historische beteekenis toekennen mag. Dit .Oostenrijksche volk we heb ben het ervaren en gevoéld bii ons be zoek aan enkele boerderijen, dit Oos tenrijksche volk is nog kinderlijk Roomsch, al kunnen wü ietwat Fran- sche luchthartigheid in hetzelve niet mis kennen, dit volk leeft nog geheel op in het geloof zijner vaderen, eenvoudig, oprecht, gemoedelijk ènblij. .Gaarne zouden de landlieden hun nen pastoor den strijd om een sober be staan wat verlichten, hem méér bijstaan met gaven en giften, en men gééft ook inderdaad, .wat men maar eenigszins mis sen kan, doch men is over 't alge meen arm, en wat men missen kan, is zóó weinig, dat de pastoor een (laten we 't maar ronduit zeggen) armoedig bestaan heeft, en dat hii van angst zijn hart vasthoudt, wanneer de wind, die er geweldig .spoken kan in het dal, rond het oud-verweerde en vervallen kerkje giert; zoo nu en dan vliegt er maar eens een stuk van 't dak ai, en dan klimt de pastoor zélf omhoog, om het manke ment zoo goed en zoo kwaad als 't gaat .weer te herstellen, - doch wat zou hii moeten aanvangen, wanneer de .wind (dat kan toch ieder oogenbiik gebeu ren) eens érgere verwoestingen aan richtte aan zijn yeel-geliefd gebeden huisje?, SKeinig had het gescheeld, of in den jongsten oorlog, was er van héél Frauen hofen niet veel over geblevengeduren de meerdere perioden bedreigden de binnengevallen Russen de landstreek zóózeer, dat de bevolking in de stellige meening verkeerde, als zou aan een Russische invasie niet te ontkomen ziin; de militaire autoriteiten dachten er niet optimistischer over, want alles .werd in Tulln voor de „ontvangst" der Russen int gereedheid gebracht't was toén reeds teekenend voor de militaire posi tie van Oostenrijk, dat men slechts .wat oude. versleten kanonnen en een hand jevol manschappen beschikbaar had om Tulln in staat van verdediging gesteld te houden; het volk ontging zulks niet en de stemming w.erd er niet opgewek ter onder. De Russen zijn echter met gekomen- het land is niet verwoest, doch dé duld'looze ellende van den oorlog heeft men er yolop .geleden en lijdt men er. nóg, zij 't dan ook in ietwat min dere mate dan in de groote steden. De Hollandsche pastoor op het Oos tenrijksche platteland lijdt van die ellen de niét het kléinste deel mee, doch naar bet Italiaaa.S£.b: door IV O, 12. Hij wilae een smartkreet slaken, maar bij beet zicb op de lippen en bedwong Zich. En in zijn hart klonk een stem: >,Een knaap heeft mij mijn kleinood geroofd, een knaap!" Zoo zat Dr Anavanti in stil gepeins ver zonken, toen hij een hand op zijn schouder voelde Hij schrok op; het was Jeannette. Het lichtschijnsel viel nog door de ge- lopende deur, maar het toeslaan van de huis deur was een teeken, dat de buurvrouw ver trokken was. En voor Dr. Anavanti iwist wist .wat er gebeurde, sloeg Jöannette die armen om zijn schouder, vleide zich kinderlijk tegen hem aan en zei: „Lieve Oom Anavanti, ik heb zeer eigenmachtig gehandeld, mis schien dwaas gehandeld, maar ik kon niet anders, ik bemin hem." Onbewust had ze hem weer den naam gegeven, mjet .welken zij als kind den vriend van haar vader placht aan te spreken. Ook deze smart bleel hem niet bespaard Wat had hij gegeven, als'ze hem als zijn bruid zoo omhelst had! En nu te weten, dat dit geluk een ander beschoren .was, o, het .was bovenmenschelijk dat te ver- dranaj» Dr. Anavanti sprong heftig op, Jeannette liet verwonderd de armen zinken, „Zij t ge erg boos?" vroeg ze verwonderd. „Wie zou op jou boos kunnen zijn," zei hij innig. Maar ik moet nu naar een zieke. Ik wensch je véél geluk, kind; veel geluk, God zegene je.' Toen Sabina nog dienzelfden avond d© lief desgeschiedenis van haar lieveling hoorde, had ze gehoopt, dat Dr. Anavanti de uitver korene van haar hart zou zijn. Doch ze kon met boos op haar zijn, als ze dan maar gelukkig was. Jeannette scheen van Anavanti's liefde niets te vermoeden, want onbeschroomd vertelde zetegen Sabina dat hij een weinig hoos op haar geweest was, omdat zij zoo eigenmachtig gehandeld had en ze moest toegeven, dat hij gelijk had, ze had zich als een kind. een dwaas kind aangesteld. Doch wie haar Felix zag, zou het begrijpen, of die goed© Sabina het ook zou begrijpen, zonder hem te zien'?' De geheele wereld soheen Sabina toe Op haar kop te staan, Sabina zou zien ook in Dr. Anavanti vergissen. Hij was wel is waar, ernsLig en stil, maar overigens onveranderd, en hij ging evenals altijd vriendelijk en har telijk met Jeannette om. Een Italiaan zon dat anders niet goed afgaan Als die een meisje bemint, wil hij alles of niets. Misschien ver giste Sabina zich en had Dr. Anavanti Jean nette slechts als een tweede vader liefgehad Na eenigen tijd kwam uit Frankrijk pen brief van Charlotte, als antwoord op dev er- lovingsbrief van Jeannette. Ze schreef: Mijn dierbare Zuster! Eigenlijk moest ik boos zijn Gp Felix, «lal hij me uit je hart verdreven heeft, maar- ik wü beproeven hem niet te haten. Tante en Oom zijn zeer goed voor mij. Ik mag echter niet weg voor de drie jaren om zijn. Vooral zeggen zij, nu ge een plaats vervanger voor mij gevonden hebt! Ik voel, dat ik thans over ben, die stoute Felix! Doch neen, hij moet goed zijn, daar gij hem bemint. Tante en Oom wenschen je eveneens veel geluk toe, evenals je innig liefhebbende zuster CHARLOTTE, P.S Waarom .willen jullie zoo eeuwig tang wachten^ Jeannette raakte nu weer in den sleur Van haar dagelijksctie beslommeringen en voelde, zich gelukkig in haar verkeer met Dr. Ana vanti, de pude huishoudster Sabina en haar buren de Perellis. Daarbij hielpen Felix brie ven haar over den zworen tijd van het wach ten heen. Hij schreef dikwijls ujt Napels en hield haar pp de hoogte met zijn plannen en vorderingen. Professor Armaio, dezelfde aan wien Jeannette hem indertijd een aanbe veling meegegeven bad, had gezorgd, dat Fe lix als butejnlander ,van een deel der studie werd vrijgesteld. Zoo hoopte Felix reeds na drie en een half jaar zijn titel te halen en hij genoot het voorrecht professor Arnato in de klinie ken te mogen assisteeren, .wat een uitste kende leerschool voor hem was. Dit bracht echter mee, dat hierdoor veel van zjjjn studiën tijd in beslaggenomen werd en zoodoende bleef hem weinig vrije tijd over en kon hij zelden of nooit naar Rome. Toen hij Jean nette om raad gevraa;gd had, had ze direct teruggeschreven, dat hij deze gelegjenJiieiia dankbaar met beide handen moest aanvaar den, Eerst kwam hem deze raad Eenigszins koel voor, maar haar degelijk karakter ken nende, schreef hij het geenszins aan onver? schilligheid ten zijne opzicht toe. H(j schreef daarover niet in zijn brieven', maar deelde haar mee, dat hij haar dankte voor de bereidwilligheid, waarmee zij zich naar omstandigheden sahikie. Mochten ze el kaar ook al in geen tiid zien, de toekomst zou alles goed maken. Het besluit had reeds zijn vruchten gedragen, want professor Ar- mato wilde hem na beëindiging van Zjjm stu die als assistent-arts aan zijn kliniek verbin den Groet Dr. Anavanti van mij, hoewel onbekend. Met «lit laatste besloot h(j Zijn brief. 1 T Zoo verliepen drie jaren, zonder dat Jean nette het merkte'en do druiven wederom be gonnen rijp te worden. Het meisje hoopte in stilte, dat Felix met Kerstmis komen zou In het voorjaar zou hij dus zijjn (doctoraat halen Het was begin October, dut Jeannette een brief kreeg, waarin hij er zich eCUigs- zins ongeduldig over uitliet, dat ze elkaar nooit zagen, doch zijn brief eindigde met de gebruikelijke teedere ontboezeming^. .Toen zij den brief gelezen had, dacht ze er over na, Of het wel goed was geweest van haar, haar verlangen naar hem ül die jaren verborgen te honden? Ze .was aan het rekenen. Maar de brief nam zoo haar ge dachten in beslag, dat ze niet optellen kon. Door de cijfers heen zag ze het vriend^ lijke gezicht van een jongen man met zwart haar, «lie haar peinzend aanzag. Ze nam hare pen en kraste daarmee het profiel van fa jongen man, zonder er erg jn te heb ben, dat ze in het grootboek aan het teekenen was. Wat had zo gedaan? In het grootboek, «lat ze anders pijnlijk in orde hield had ze geteekend. Ze schaamdi zich over haar zwakheid. Ze nam het cadcW- mes ter hand cn begon .uit alle macht te cadeeren. Terwijl ze daarmee bezig was, ging de deur open. Jeannette zag op^ Twee personen traden binnen. Een zwarte heer met sjoviaai i-ood gezicht, en een jong meisje. Dezo liep, zoodra ze Jeannette zag, haastig naar haat toe en viel haax" lachend en lielkoozend om den hals, a,Ach, wat ben ik blij, dat ik je eindelijk zie, ik heb daar zoo naar verlangd. We zijn destijds in aller haast van Capri moeten vér- trekken, wegens sterfgeval in mama's familie en hadden geen tijd te Rome aan te komen. Uw adres ben ik helaas verloren, anders bod ik U. eens geschreven. Nu .wc Üians weer te Rome waren, heb ik uitgevischt, waar 0: woonde, jen zoo zjjn .we hier gekomen, met papa f s (Wordt vervolgd.j Wat moet nu gedaan worden om morgen tucht en eendracht te brengen in de Katho lieke Partij? ring vraagt een goetl'keurinw. maart indien de regeering do Kamer acJiter zich. -wil j (Vervolg-.) .J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5