Ruime keuze WITTE SCHOENTJES EERSTE BLAD Brandstoffendisfributie BINNENLAND" In en om jtiaarlem. VRIJDAG 4 JURI 1923 43ste JAARGANG No 15184 OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92ya; PER WEEK 22'/s JUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEEL1N6 „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,25 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, BU CONTRACT BELANGRIJKE KORTING iTn aanaluitiniz op die advertentiën van 26 en, 31 Mei j.l. wordft ter kennis gebracht van belanghebbenden, diat zij. die hunne brand stoffen betrekken de bjrandstoffenhande- isaen KRUL No. 2b KONING - 2» KRAALT 30 LIEFHEBBER 31 LtiOKE u 3a LOURBNBURG 83 HOLEN AAR 33 MANDEMAKER 38 op vertoon der legitima/tiek aart ate MINI- MOMORMjNTSOENKiAART kuinnen afhalen, iTViaaraan geiiecut coil limine ixio bons recht- gevende op 10 eenheden brandstof, op .VB LID AG 4 JUNI a.s. van 95 uur en op SATERDAG 5 JUNI d.a.v. van 9—12 uur Tvin. aan die aid. Inlichtingen van het BranxL Btoffenhureau. Voor h«n. die hunne brandstoffen betrek ken van handelaren van een hooger volg nummer, zal het tijdstip voor het afhalen van de minimumrantsoenkaart nader wor den bekend gemaakt. De ingezetenen der buitengemeenten, die van boven ver melde handelaren hun brand stof betrekken, kunnen desgewemscht even eens hunne kaarten op 4 en 5 Juni komen afhalen; t.r,.t. zal echter ook in die ge en centen de gelegenheid tot het afhalen der kaarten en bons worden gegeven. LEGITIM ATU1KA ARTEN MEDEBREN GEN. Ziet ds volgende advertentie in de plaatse lijk® bladen. Op de bon» der minimumrantsoemkaart wordt direct bij dien betrokken handelaar beschikbaar gesteld Op bon 1. 2. 3 eu 4 elk H.L. Aathraeiet. pp bon 5 50 K. G. Bruinkool briketten, op bon 0 1 H. L. Cokes. Directeur Brandstoffen-Bureau, R. J. WILLINK. om HenGemeemeraad. Om half drie leek de mededeelLnc boven de agenda: „zoo noodie des avonds te acht uur voort te zetten" een erapje. Wij waren toen n.m. aan het laatste der 21 punten ge komen. Wat kan de Raad toch veel wan neer hij wil en zakelijk blijft! berst de benoeming van een nieuwen se cretaris, Mr. Wesstra werd het met 28 van de 30 stemmen, een benoeming, waarbij het vertrouwen van den Raad in den loco-secre taris wel zeer sterk uitkwam; een verstan dige daad tevens, om de gemeentebelangen nu het mogelijk was nie in vreemde, maar in bekende en beproefde handen te leggen. De nieuwe secretaris heeft geen gemakkelijke taak. waar hij de opvolger is van een zoo bekwaam ambtenaar als mr. Wytema. Maar hii zeide zijn nieuwe functie met vertrou wen te beginnen. En frisch gewaagd is half gewonnen. De instelling van een gemeentelijken dienst der werkloosheidsbestrijding vond uiteraard geen tegenkanting in den Raad. De zorgvul dig voorbereide voordracht vond algemeene instemming. Alleen wilde de heer Gerriisz nog de toezegging dat er ook een afzonder lijke afdeeling voor de beroepskeuze zou wor den ingesreid, waartegen wethouder Heer- kens Thijssen geen bezwaar had, mits het plan maar nie aanstonds werd doorgevoerd wat ook de bedoeling bleek. De behandeling van deze zaak deed ons echten- nog kennis nemen van enkele in stilte reeds verrichte mooie daden van werkloos heidsvoorziening in deze gemeente, welke nu min of meer toevallig door een vraag van den heer Klein aan het licht kwamen. Laatst genoemd raadslid wees n.m. op hetgeen het gemeentebestuur van den Bosch bezig is te doen voor de „uitgetrokken" sigarenmakers (werkloozen. die hun laatsten steun ont vangen hebben) de opleiding n.m. tot met selaar en opperman, waarover wij kot ge leden het een en ande mededeelden. Mr. Heerkens Thijssen zei. dat Haarlem op dit gebied niet meer behoefde te gaan studee- ren. maar reeds werkzaam was. Met behulp van den directeur der Ambachtsschool is men hier n.m. bezig om opperlieden tot met selaar te maken en de vrij komende plaat sen der opperlieden door werkloozen aan te vullen. Zoo bestrijdt men de werkloosheid en helpt de bouwvakken aan de hoog noodige krachten. Een verblijdende mededeeling, waarbij wij voor ons alleen deze opmerking maakten: schijnen er in Haarlem misschien nog meer van zulke lichten? Waarom worden zij dan zoo lang onder de korenmaat gehouden? Een eenvoudige voordracht om het bedrag, waarvoor- door de gemeente hypotheek ver- ieenod wordt uit middenstandswoningbouw te verhoogen van f 12.000 op f 15.000, ondervond zoo waar nog eenigszins te°-en- stand. De heer Miezérus meende, dat" de tegenwoordige arbeiderswoningen (die der woningbouwvereenigingen) eigenliik mid- denstandswoningen zijn en de midden standswoningen. welke met steun van rijk en gemeente worden gebouwd „heerenhuizen", docr hij verga aan te toonen. wat er dan wel overbodigs is beide typen van woningen was. „Waar is het einde der middenstands woning?" vroeg hii verontwaardigd, doch was aanstonds ontwapend, toen hii bemerk te, hoe zijn vraag den lachlust van den Raad wekte. Ernstiger leek het bezwaar van den Wet houder van Financiën. Mr. Bomans zei: „Ik wil wel voor de voordracht stemmen, omdat ik ze enkel beschouw als een mooi ge baar en daaraan wil ik in dezen tijd wel meedoen. Maar de Raad moet wel bedenken, dat er voor die hypotheekverleening geen cent meer gegeven kan worden. Dat klonk ernstig en verontrustend. Woningbouw, en vóór alles middenstands-woningbouw, blijft voorloopig een der eers'.e plichten van over heidszorg. Gelukkig kwam Mr. Slingenberg verklaren, het geheel en al oneens te zijn met zijn collega van financiën. Hii zal voort gaan met het vragen van credieten voor wo ningbouw. niet tien- maar honderdduizenden guldens. De Raad weet dus, wat hem staat te wachten Met deze en dergelijke korte bemerkin gen waren wii de agenda doorgehuppeld. Zou het een zomerzittinkje van een uurtje worden? Dat zou te mooi geweest zijn! Zoo men wil kan men over alles praten en dus nam men die onschuldige voordracht van de veststelling der tarieven voor het gebrcik van Gemeentelijke speelterreinen en gymnas tieklokalen maar tot slachtoffer. De discus sie was vervelend en verward, wat geen won der was, eerstens omdat er zwaar geboomd werd over iets waarvan de sop de kool niet waard was en tweedens, omdat men bezig was onder denzelfden naam over verschil lende dingen te praten. De heer Peper wilde natuurlijk niets van dergelijke contributies weten geheel in de liin van zijn formule: gemeentelijk speelterrein gemeentelijke zorg voor het kind; dus moet de gelegenheid gratis gegeven worden. De heer Koppe had het over „de ongeorganiseerde straatjeugd" waarmee bedoeld werd de sPes patriae, wel ke niet in clubs of vereenigingen, voet- of korfbalt, maar die in het wilde weg de stra ten onveilig maakt, met het voorttrappen van een sardineblik of andere vermaken. De heer Reinalda bracht het onderwerp op prin cipieel terrein met 'n zwaren boom over over heidsbemoeiing. waarop de Wethouders Bruch en Bomans niet minder ernstig re pliceerden. Het gelijk was aan den kant van de laatsten, ie op het paedagogisch juiste der verordening wezen, dat men n.m. reeds vroegtijdig moest leeren niet alles voor niets te krijgen. Bovendien, er moet verschil in ge bruik van deze terreinen en lokalen worden gemaakt: „de georganiseerde straatjeugd" wordt nu reeds in de vacantie gratis bijeen gebracht om zich onder toezicht van spellei ders te vermaken. Blijft over de rijpere jeugd die in voe-- en korfbalclubs vereenigd is. Deze laatste zijn te verdeelen in gegoede, en on vermogende clubs. Wat is er nu legen om b.v. een wijkvereeniging van de Wiihelmina- straat f 100 per jaar te laten betalen voor gebruik van een terrein? Bij de stemming over het eenste arti kel der verordening staakten de stemmen, 15 tegen 15, zoodat de zaak een volgende maal opnieuw aan de orde komt. Afwezig waren de heeren van Liemt, Hagemeyer en Visser, zoodat mr. Bruch dus vermoe delijk wel zijn zin krijgt. Nog een debatje naar aanleiding van het voorstel vau B. en W. om op bevel van Minister de Viseer, een vroeger ge nomen besluit in te trekken, om bij voor drachten tot benoeming van 'n directeur eener middelbare school officieel liet ad vies der leeraren in te winnen. B. en W. althans mr. Bruch waren zeer onte vreden over deze inmenging van den Mi nister, maar adviseerden den Raad zieh naar het advies van Z. Exc. te schikken. En dit niet alleen voor de Hoogero Han delsschool en de Avondschool voor Han delsonderwijs, waarop de minister met name gewezen had, maar ook voor de ove rige middelbare scholen. Aanvankelijk wilden de heeren Boes en Reinalda het instituut van „georganiseerd overleg" met de leeraren der H. B. S. en de meis jesschool voor M, O. behouden. Maar, zei mr. Bruch, dan komt er ongelijkheid eu bovendien dreigde hij de Minister zou straks ook bij deze scholen met zijn verbod komen. Toen legden de heeren Boes en Reinalda er zich bij neer. Men schijnt in Haarlem nog maar niet te kunnen begrijpen, dat het onderwijs Rijkszaak is geworden! Het zou nu welletjes geweest zijn. Maar daar was nog de rondvraag. En deze werd ditmaal nu eens de eigenlijke raadszitting. Eerst een aantal vragen van den heer Groenendaal betreffende de verordening op het on verhuurd laten van woningen. Het lijstje van den spreker zag er nog al dreigend uit. Maar im\ Slingenberg wist met uitvoerige gegevens aan te toonen, dat B. en W. zich strikt aaa de bepalin gen der verordening houden. Toen kwam.... een debat over de ker mis. Ja heuscli, lezer, over de kermds. Maar die is immers in Haarlem afge schaft? Juist. Maar er waren Raadsleden, die op eens spoken gingen zien en een terugkeeren van de kermis vreesden. Hoe zoo iets mogelijk is? Luister. Er komt een aantal aanvragen van vermakelijkheids- exploitanten om mot een of andere kin derpret naar Haarlem te komen. B. en W. weigeren de meeste, -maar staan toe, dat er één stoomcaroussel mag komen. Do politie houdt, begrijpelijkerwijze, niet van die drukte, die vermeerdering van toezicht eischt. En een over-ijverig amb tenaar van Hermandad gaat naar een re dacteur van een der plaatselijke bladen oia hem in te fluisteren: „Heeft u wel gezien, dat er een groote tent komt- aan den KindorkuissingeJU mag wel eens protesteeren, dat Burgemeester en Wet houders bezig zijn om zoo ter sluiks in Haarlem de kermis weer in te voeren."' De ingelichte redacteur zou geen Haar- lemsehe journalist zijn, wanneer hij van deze „oorspronkelijke" gedachte geen hoofdartikel maakte. En, de kermis vrees, eenmaal in 't publiek gebracht, komt nu natuurlijk in den Raad, in den vorm van een interpellatie. Dat zij geschiedde bij monde van den heer Wolzak, laat zieh verklaren. Maar dat de heer Reinalda in diens goed be doelde, doch wat heftig geredigeerde motie van afkeuring aan het adres van B. en W. een aanleiding zag om het da gelijks ch bestuur an den kaak te. stellen, als een gemeentelijke overheid, die poog de, tegeu den wil van den Raad, hier weer banale pet in te voereu, die poging had toch al te veel schijn van een gezocht be ginsel ter wille van een kleine politiek. En men hield vol, ook nadat de burgemeester overtuigend had aange toond, dat het heele geval de moeite van ruzie niet waard was. Er waren aan vragen ingekomen voor bet plaatsen van een poffertjeskraam, van een onderzee boot met andere vermakelijkheden, een suiker kraam on dergelijke. Maar dat alles was geweigerd. De firma Beuner vroeg om met een earoussol te mogen kornen, waarvoor hij 5000 wilde betalen in 10 dagen en later voegde hij er nog een vliegtuig een vermaak voor kinderen aan toe, waarvoor hij nog' een 2500 staangeld wilde geven. En die enkele kin derpret hadden B en W. toegestaan. Inde via! Toen men den burgemeester nog niet geheel gelooven wilde, begon mr. Bomans het gevalletje nog èens uit te spinnen, met al Jeu luehthartigen spot, die tegen- oje,r zu'ko zwaarwichtige debatten past. le^ gevolg, (lao het verzet in elkaar zakte, an de moliq werd eerst do tweede helft, \vaavbij B. en, W. werden uitgen-oo- digd de vergunning in te trekken, te ruggenomen; en djartaa ook het eerste stuk, waarbij tegen het besluit van B. en W. afkeuring werd uitgesproken. Maar den heer van de Kamp werd dat toch te kras. Dan neem ik de motie over, riep hii, al stem ik ©r zoif tegren. E11 de eerste helft kwam in stemming: werd ver worpen met algemeene stemmen! De Raad was dus eenstemmig, dat er niets af te keuren viel. Mr. Slingenberg zette toen de pret voort door een motie in te dienen, waarbij het plaatsen van een enkele caroussel nu en dan werd toegestaan. En deze motie werd met 17 tegen 11 stemmen aangenomen. Een aantal sociaal-democraten hielp daarbij trouw mee, aldus collega Reinalda in den steek latende. En om de fraaie vertooning te vervol maken, diende de heer Reinalda nog een motie in om te doen besluiten, dat voort aan de Raad en niet B. en W. over ver gunningen voor bet plaatsen van carous- sels en dergelijke zal beslissen. Eu ook deze motie vond een meerderheid! Hiermee was de corned ie volmaakt. Wij hebben ten minste ouzo kermispret dit .jaar in den R®®" gehad; je lieer Reinal da op het slappe koord, met assistentie van den heer I'oppe en gratis thee met krakelingen. En de naweeën van deze kermis zijn, dat nu voortaan in Haarlem B. en W. bij den Raad moeten komen, wanneer er er gens in een cafe een muziekdoos moet worden geplaats..^ Zoo wil het de Raad van Haarlem! Pro ficiat! EEN REGERINGSVERKLARING. In de Donderdag gehouden Kamerzit ting heeft d° Minister van Buitenland- sche Zaken, de aangekondigde verklaring over do Nederlandsck -Belgische onder handelingen en "c M ielingen-kwestie af gelegd. De Minister gei allereerst een uitvoerig overzicht van den bekenden loop der on derhandelingen' waarbij op voorstel van de Belgische r eg eer in g begin Maart werd overeengekomen, dat de Wie lingenkwestie onopgelost zou blijven, on der voorbehoud, dat- beide partijen in een nota aan de Commissie van Vcertieu zouden doen blijken van hare aanspraken op de souvereiniteit over dit watergebied. Bij de besprekingen met de Belgisohe delegatie over de Wielingen-kwestie heeft de Nederlandsehe delegatie zich bereid verklaard tot iedere redelijke schikking to willen medewerken. Verschillende denkbeelden, berustende op de gedachte, dat de Wielingen volgens den dalweg tus- aclien do beide landen zouden worden ver deeld, waardoor België van ZeebruggrJ een eigen verbinding met de zee zoude verkrijgen en Nederland zoodanige ver binding van de Wester-Schelde met de zee ioudo behouden, heeft zij aan de hand gedaan. Ook heeft zij in overweging gege ven de gehcele zaak bij deze gelegenheid te laten zooals zij in liet verleden was, vertrouwende dat men met- wat goeden wil ook in de toekomst practische moei lijkheden zoude kunnen vermijden. Ook heeft zij het denkbeeld de kwestie door arbitrage te doen beslissen, ter tafel ge bracht. In de bijeenkomst van 21 Mei, deed de Belgische delegatie voorlezing van de verklaring, dat de Belgische Regeering met het oog op de door de Nederlandsehe delegatie op 3 Mei toegezonden nota be treffende de Wielingen, het onmogelijk achtte, de ouderhandelingen betreffende de herziening van de traetaten van 1839 voort te zetten, zoolang niet het „door de Nederlandsehe Regeering in het leven ge roepen geschil" betreffende de Wielingen een oplossing zoude hebben gevonden, die de rechten van België verzekert en zijne essentieele belangen waarborgt. Tot discussie over dezen brief verklaar den de Belgische gedelegeerden zich niet gemachtigd. De Nederlandsehe delegatie heeft hare verwondering over dit onverwachte inci dent uitgesproken, verklaard, dat zij het opwerpen daarvan in strijd achtte met wat tussehen de beide delegaties in over leg met de Regeerin,gen was overeenge komen en in de vergadering der commis sie zijn. beslag had gekregen, terwijl zij bovendien als hare meening uitsprak, dat van schorsing der onderhandelingen moeilijk sprake, kon zijn, waar deze in werkelijkheid reeds waren geëindigd. Van den voorzitter der commissie heeft de delegatie nog geen toezending van den brief ontvangen, noch is op ©enige andere wijze de oom missie met het incident in keunis gesteld. Na aan de Kamer opgemerkt te hebben, dat hij zieh bepaald had „tot een groote uiteenzetting der feiten, zonder daaraan eenige gevolgtrekkingen te verbinden," zeide de Minister nog: „Alleen weneeh ik op grond der mede gedeelde feiten, dit vast te leggen, dat de Nederlandsehe delegatie geenszins het conflict betreffende de Wielingen heeft in liet leven geroepen, dat zij het hare heeft gedaan, om, toen de Belgische delegatie ©ene oplossing der van ouds hangende kwestie begeerde, tot eene bevredigénde oplossing bij te dragen, dat zij het denk beeld der arbitrage naar voren heeft ge bracht, dat zij, zieh ook genogen heeft verklaard het geschil in het status quo te laten en, toen dit door de Belgische de legatie met machtiging der Belgische re geering, onder bepaalde voorwaarde werd voorgesteld, dit voorstel heeft aanvaard en zieh volkomen daarnaar heeft gedra gen. „Nadien heeft de Belgische delegatie niet voorgesteld hierop terug te komen en de besprekingen over de zaak te her openen, maar ingevolge opdracht, harer regeering zonder overleg met en zonder voorkennis van de Nederlandsehe delega tie aan den voorzitter der commissie de schorsing der onderhandeJingeu harer zijds gemeld. „Onder deze omstandigheden behoeft het geen betoog, dat het onverwachte optreden der Belgische regeering de Ntderlandsche uiterale heeft verbaasd. „Wat de kwestie van de Wielingen zelve betreft, op het oogenblik behoef ik daarop niet ia te gaan. Ik teeken slechts aan dat af gescheiden van zijn rechten, daarbij voor Ne derland belangen zijn betrokken, die en ik leg hierop nadruk niet mogen worden onderschat. Van de Nederlandsehe Regee ring. die zich van eene redelijke oplossing niet afkeerig heeft betoond en bereid blijft daaroe mede te werken, kan niet worden ge vergd. dat zij, met algehede terzijdestelling van het standpunt, dat van oudsher werd in genomen. en met wijziging van eeuwenlange beslaande toestanden, eene solutie zou aan vaarden. die alleen met de Belgische belan gen en niet ook met de Nederlandsehe reke ning houdt. Te minder, waar in dit geding de actie van België aanvankelijk op niet minder dan de heerschappij over de geheele Schelde gericht was en uit dien hoofde bij de regeling van rechten voorzichtigheid ge boden is met het oog op de toekomst. „Gok treed ik op het oogenblik niet in eene beschouwing over de aangekondigde niet-voortzetting der onderhandelingen. Ik zou het. ter wille van de betrekkingen tus- schen de beide landen, betreuren, indien na het langdurig overleg de vastgestelde trae taten ten slotte niet tot stand kwamen. Ne. derland heeft echter de herziening der' ver dragen van 1839 niet gezocht en heeft die ook niet noodig. Aan Nederland wordt door die herziening geen voordeel geboden. „De vraag, waar het thans op aan komt, is of op Nederland een odium gelegd kan worden in verband met hetgeen is gebeurd. Deze vraag beantwoord ik met nadruk ont kennend en ik stel er orijs op dit in het openbaar te doen met het oog op de stem men, die zich in het buitenland doen liooren- Naar de overtuiging der Regeering kan Ne derland te dien aanzien met gerustheid het oordeel van de gesch iedems ei^ hfena" en den verderen loop van zaken afwachten. Binnenlandsch Nieuws UITVOER van vroege aardappelen Uit Langendük wordt gemeld, dat. als gevolg van een conferentie van vertegen woordigers der tuinbouwers en dio der koop lieden door den betrokken Minister de uit- voer van vroege aardappelen is toegestaan. TEGENBEZOEK UIT JAPAN. Uit Tokio komt het bericht, dat het B. JONCKBLOEDT BARTEUORISSTRAAT 27. TELEFOON 177C Ziet de etalage. Japansche oorlogsschip „Kasuga," hetwelk het eeuwfeest der Ainerikaansche marine gaat bijwonen, op de terugreis een tegen bezoek aan Nederland zal brengen ter be antwoording van het bezoek der Nederland sehe oorlogsschepen aan Japan. DE VERDEDIGING VAN NEDEBL. INDIë. Op het radio-station te Sambeek is een radio-gram ontvangen. gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer, van den vol genden inhoud: „De vereeniging „Indië Weerbaar," ge hoord de besprekingen in de algemeen© ver gadering op 24 Mei 1920. dringt er bij de regeering ten sterkste op aan. dat spoedig een afdoenae beslissing worde genomen, in zake de verdediging va.n Nederlandscli- Indië". HOOGE RAAD VAN ARBEID. D© voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid, heeft aan den heer A. Heldring op dien» verzoek ontslag verleend als lid van de commissie voor d© bedrijfsorganisatie uit den Hoogen Raad van Arbeid en benoemd tot leden van die commissie de leden van den Raad Paul Nijgh en J. F. H. Spier. Bovendien heeft hij aan de commissi© voor de arbeidersverzekering uit den Raad toegevoegd als lid den heer, G. J. H. peters, directeur van de Herverzekering van den Nederlandsehen Boerenbond t© 's-Graven- hage. DE WERKELOOSHEID IN DE DIAMANTINDUSTRIE. In zake de onderhandelingen tusschen den minister van Arbeid, het gemeentebestuur van Amsterdam en den Alg. Ned. Diamant- bewerkersbond over de uitkeering aan d© „uitgetrokken" werklooze bondsleden, vér- neemt „Het Volkdat di© minister bezwaar, heeft gemaakt tegen eenige punten der be kende overeenkomst, enkel© weken geleden hem door B. en W. d&r hoofdstad aangebo den. Het hoofdbezwaar van den minister geld het voorschot, ten behoeve eener regel matige uitkeering, dat ongeveer 1 miilioen guldens zou moeten zijn. De minister bood aan. dat de helft van dat bedrag zou worden verstrekt uit 's Rijks ka», doch wensehte, dat de andier© helft door den A. N. D. B. ter beschikking zou wordeu gesteld. Daartegen had men t© Amsterdam be zwaar. En Maandag j.l. hebben B. en W. der iiooidstad telegrafisch nieuw voor- stel ingezonden waarop nog deze week ant woord is gevraagd. ANTI-REVOLUTIE-ONTlWERP. k.eei;ea Di'esselliuijs, itini, ïreub, tei Hail, Vain Doom en Visser van IJzen- tegediend der volSeüde amendementen ingediend en ,wei om art. ,79. van het Wel, boek van Strafrecht te. lezen als volgt f Aanslag tot een feit bestaat, zoodra het voornemen der dadere zjch, in den zip v#,ii ürt. f15, door een begin ,v;an uitvioe.-. iing van het feit heeft geopenbaard, en Art, 9b. ,len aanzien van het in art. y4 omschreven misdrijf is niet strafbaar hij van ,wien blijkt, dat hij enkel in aL gemconen. zin staatkundige veranderingen voorbereidt of bevordert. Verder' stellen zij voor in art. 131 de wooiden: „gewelddadig optreden tegen df openbare orde" te vervangen door de woorden „gewelddadig optreden tegen het wettig gezag." opheffing uitvoerverbod. Met ingang van 8 Juni js het verbod van uitvoer ,van draadnagels, klinkboutcn en spijkers en met ingang ,van 9 Juni dat van nikkel als grondstof en bewerkt, opgeheven. CONGRES VAN DEN OR, K. BK- DBIJFSRAAD. In verband mot de, verschuiving van het Internationaal Christelijk Arbeiders,-' congres, dat thans gehouden zal worden op Donderdag 17, Vrijdag 18 on Zaterdag 19 Juni a.s. in Den Haag, zal ook het tweede congres van den R. K .Centralen Raad van Bedrijven een week worden uit gesteld en plaats hebben op Maandag 21. en Dinsdag 22 Juni da..v. ZUIDERZEEWERKEN. Woensdag werd ia het gebouw der Zuider zeewerken, te 's Gravenhage. aaubesteed: hef maken van werken tot beteugeling van het Amsteldiep tusschen den vasten wal van Noord-Holland en Wieriagen. met eenige bij komende werken. De raming: was f 700.000. Laagste inschrijvers waren de N. V. 1. v. d. Velde en Co.'s Aannemers-Mpij., te Amster dam, voor f 668.000. MINISTER RENKIN'S AFTREDEG. Bijna alle bladen zijn het er over eene, dat de Minister van Binnenlandsche Za ken, die. zooals men weet, een heftig an- nexionist is, js heengegaan, om zijn ge schil met de andere leden van de regee- ring inzake Je Nederiandsch-Belgische kwestie. In zijn ontslag-schrijven aan deri mi nister-president Delacroix moet Renkin o.m. verklaard hebben, dat hij niet langer mede de verantwoordelijkheid wensehte te dragen van de internationale politiek der regeering. c/it nummer bestaat uit 2 bladen voorh. P. W, TWEEHUIJSEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1