HIJ I Brandsioïïeïiciistrifetitïe Indrukken van den dag BINNENLAND Vereeniging van den H.Vincentius van Paulo, Haarlem VERLOTING ZftTESSBüS 5 JUKI 1920 43ste JAABGAMO Ho I518S? DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,921/2,* PER WEEK 2272 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,23 BIJ VOORUITBETALING Dit nummer bestaat uit vier bi aden waaronder het geïllustreerd Zondagsblad n acht bladzijden. EERSTE BLAD DUIJS VAN ANGST IN EEN SLOOT Aan onze liefdadige Stadgenooten van „Is dat na zoo erg?" INSTEMfóiïÉG MET HET ANTI-REVOLUTIE ONTWERP. Binnenlandsch Nieuws DE WERKING DEK INVALIDITEITS WET. verkeer met duitschland. TWEEDE KAftSEB. BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1428 EN 2741 TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Ia aansluiting op de advertentie van, 3 'dezer wordt ter kennis van. belanghebben den gebracht, dat zij, die hunne brand stoffen betrekken van de brandstoffen- handelaren OVERAKKER Co. No. 39 PERQUIN 40 PIK v. d. POL PAULEN VAN RIJN DE ROOIJ SCHOEN SLEUTEL 41 42 43 46 47 49 50 op vertoon der Lcgitimatiekaart de mini- mumrantsoenkaart kunnen afhalen op MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG, 7, 8 en 9 JUNI e.k. van 9—5 uur n.m. aan de afd. Inlichtingen van het Brand- stoffenbureau. Legitimatiekaart medebrengen! Ziet de volgende advertenties. Op de bons der minimumrantaoenkaart wordt direct bij den betrokken handelaar beschikbaar gesteld: op bon 1, 2, 3 en 4: elk Yt H.L. Anthraciet. op bon 5: 50 K.G. Bruinkoolbriketten, op bon 6: 1 H.L. Cokes. Directeur Brandstoffen-Bureau, R. C. J. WILLINK. XLV. DE TWEEDE BREUK. Toen de Engelscke premier Lloyd Ge orge, met vermijding van het Fransche grondgebied den zeeweg had gekozen voor de conferentie van San Remo, on danks de even te voren in het Engelsche Lagerhuis afgelegde verklaring, dat de eigenmachtige bezetting van Frankfort met Franscbo troepen niet den minsten invloed had op de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Brittannië en Ma rianne, toen wezen wij er in een beschou wing: „Ontier Vrienden" op, dat al hot ofricieele gepraat deze eerste ernstige breuk in de broedertrouw der geallieer den, met zou kunnen herstellen. De Engeischen, meesters in de diploma tie, lieten langs ofiieieusen weg de. groote fout van Miiierand eerst wereldkundig maken en breed uitspinnen en nadat Frankrijk bedektelijk maar duidelijk ge noeg excuses had aangeboden, sprak Londen weer van de noodzakelijke en on verbrekelijke samenwerking en onge- ïchokte vriendschap der geallieerden! Het is menschelijk, dat men de klappen van zijn vijand verdraagt en zelfs ver geet; een kaakslag van een vriend blijft eohter levenslang schrijnen. De gevoelige Franse lm: au zou zijn aard verloochenen, wanneer hij de gelegenheid lieit voorbij gaan, om zijn „vriend" het geleden échec betaald te zetten. Zonder dat wij wisten, wat er achter de hermetisch gesloten deuren van San Re mo besloten werd, durfden wij in April reeds voorspellen, dat Lloyd George te genover de agressieve politiek van Poeh sn de militaire partij een slag om den irm zou houden. En die troef is nu dezer dagen bloot gelegd: Frankrijk moest goedvinden, dat ie vertegenwoordigers der geallieerden net Krassin en de Russische handelszen ding bijeen zouden komen voor onmiddel lijke hervatting der handelsbetrekkingen door bemiddeling der Russische coöpera ties. En die samenkomst zou miet anders kunnen geschieden dan te Londen, waar- keen wijselijk de zetel van den Oppersten Raad was verplaatst. Wie is Krassin! De „Times" heeft bet dezer dagen verteld: Tegenover het beweren, dat de bolsje wistische gedelegeerde zou zijn een ge matigd mensch, met de beste bedoelin gen bezield, en eigenlijk niet veel ver schillend van den gewonen „bourgeois" stelt de „linies out Krassin is een over tuigd socialist van den ouden stempel eu overhellend tot extremisme. Jarenlang is hij een vooraanstaand lid geweest van de Russische revolutionnaire groepen. Hij heeft indertijd de belangen va/a zijn Duitsche patroons, de Siemens en Schuc- kert Werke, eeriijk behartigd, maar men kan niet van hem zeggen, dat hij een be taalde agent van het kapitalisme was. Toen de Bolsjewiki de regeeringsmacht in handen kregen, was Krassin de eer ste, die met hart en ziel hun beweging- steunde. Met zijn gezond verstand en zijn zakenkennis zag hij de fouten van het nieuwe stelsel zeer goed in, maar zooals zoovele andere vooraanstaande mannen, meende hij in staat te zijn, zijn persoonlij ken invloed ten goede te kunnen aanweD' den. Hij werd echter door den stroom meegesleurd, in plaats van dien te beheer ichen en geraakte verward in het net, dat hij zeif had willen ontwarren. Leniu, gaat bet blad dan voort, zag spoedig in, dat Krassin de geschikte man was, om een goeden indruk in Europa te verwekken en hij 6telde hem dan ook aan het hoofd van de handelsdelegatie. Krassin heeft echter geenszins een on beperkte volmacht, zooals velen g-eloo- ven, vervolgt het blad. Hij heeft te ge hoorzamen aan Litvinof, Nogin en Klisj- ko. Deze drie mannen bezitten bij lange niet de capaciteiten van Krassin, maar bun bolsjewistische gevoelens zijn boven elke verdenking verheven. Het is voor Engeland van het hoogste belang vrede te krijgen en te houden met bolsjewistisch Rusland. Wanneer straks de vrede van Turkije is afgeperst, moet het Aziatisch gebied aan Kaspische en Zwarte Zee veilig zijn. Want een der mooiste vruchten der overwinning voor Engeland is zijn belang in Afrika en Azië aan elkander te verbinden. Lloyd George ontving dus dezen Itus- sischen agent met open armen: hij im mers kan den Engeischen handel een voorsprong geven en de Engelsche in dustrie doen profiteeren, wanneer straks de grenzen van het onmetelijke land met zijn braakliggende natuurlijke rijkdom men open gaan. Maar dat zou heulen zijn met de grootste schurken der wereld, de bolsjewiki, die terecht de minachting dragen der beschaafde maatschappij. Toen kwam de Fransche klap raak en juist: Frankrijk wenscht het Russische goud der bolsjewiki niet te aanvaar den, voor geen cent! Nu was hot aan de Engelsche diplo maten, verontschuldigingen te zoeken. En weldra heette het: de onderhande lingen zouden slechts loopen over ruilen van goederen tegen goederen (goods for goods) en „een weinig goud zou slechts noodig zijn om de zaak aan het rollen te brengen. Maar de Fransche openbare meening laat zich niet verschalken en de Fransche kranten spuwen vuur en vlam tegen de „vrienden" over bet Kanaal. Het wan trouwen tegen Albion is opnieuw her leefd. Openlijk wordt geschreven, dat de Fransche industrie gedood wordt door de hooge prijzen, welke Engeland voor steenkool vraagt en men beveelt aan het treffen van een overeenkomstmet Duitschland. En wanneer wij nu een zoo voornaam en gematigd blad als de „Manchester Guardian" zien schrijven, dat-, wanneer de Fransche politici de Engelsche blijven dwarsboomen in bun pogingen om den Volkenbond stevig en levend te maken, het maar beter is, dat Engeland zijn vol ledige onafhankelijkheid weer herneemt, dan moet mon ons straks, wanneer het Russische handelsincident is afgelocpen, weer niet aankomen met officieele ver klaringen over de ongeschokte en blijveu- de vriendschap der geallieerden: de twee de, ernstige breuk is er en de mooie vaas, die men na de nederlaag der Centralen op een voetstuk plaatste, ligt weldra in stukken. i- Wereldberoemd en bewezen is het, dat David Wijnkoop zich destijds belachelijk maakte met het beroemde glaasje water, tijdens de Ainsterdamsche relletjes. „Het Volk", dat dit uitbracht, spotte me den lafbek, die wel anderen kon op hitsen en in het gevaar brengen, maar een halve flauwte kreeg toen er bloed vloeide ten gevolge van zijn gestook. Dit gemis aan zelfbeheerscking en aan zenu wen in een persoon, die anderen ophitst tot daden, waarvan niet zij, doch wel hij zelf de gevolgen behoort te kunnen over zien, die zelf in de verknijping raakt, zoodra zijn eigen body een beetje in het gedrang komt, is natuurlijk als volkslei der in revolutietijd onbruikbaar. Dat zag „Het Volk" terdege in. Blijkbaar wist het blad evenwel niet, dat dit gebrek aan moed een tegenhanger had. Er zijn meer revolutionnairen van dezelfde kracht, zegt de „Nieuwe Crt." „Het was najaar 1918. Langs de zuid grens van ons land drongen de Belgische troepen op, weken de Duitsehers terug, al vechtend. Een Kamerlid, dat, terwijl er zelfs voor den hospitaaldienst geen benzine te krij gen was, zoodat zieke militairen vaak uren ver op hooiwagens moesten worden getransporteerd, in een auto mot regee- ringsbenzine naar Sas van Gent was ge komen om aan zijn nieuwsgierigheid te voldoen want te maken had hij er geen steek stond bij een grenspaal. Piotseling in de nabijheid vond er een botsing plaats tusschen Belgen en Duit sehers. Schoten weerklonken en een paar kogels floten over de grenslijn, sloegen in de boomen of in het zand. liet Kamerlid in kwestie werd bleek en beefde. Een der omstanders riep hem toe: er is ge vaar, dekking zoeken. In dien greppel uaar. Het Kamerlid was gehoorzaam. Alet handen en voeten in den modder zak te hij, onder dekking van den ietwat hoo- geren weg in het water, dat kalm onder zijn voorovergebukt lichaam heen bleet stroomen. In die ezeltjeabonding bleef bij staan, tot bij eigenlijk den moed vond nadat er eenigen tijd geen schot gevallen was, zoo half en half weer op te kijken en met een verbaasd gezicht aan de omstan ders te vragen: maar heeren, waarom blijft ge op dien dijk staan, waarom zoekt u ook geen dekking! DER Toegestaan bij Konink. besl. van 26 April 1920, No. 85 Met Bisschoppelijke goedkeuring van 17 Februari 1920, Het Bestuur van den St. Vincentius-Vereeniging heeft de eer ter algemeene kennis te brengen, dat zij besloten heeft dit jaar hare groote te houden van Voorwerpen van kunst en smaak; de opbrengst daarvan komt ten goede aan de liefdewerken der Vereeniging. In het vertrouwen dat U zult willen medewerken aan het slagen onzer onderneming, bevelen wij U het koopen van loten bijzonder aan. Twee onzer leden zullen in den loop dezer maand bij U de loten komen aanbieden. De prijs der loten is gesteld op een gulden» Prijzen zullen met dankbaarheid aanvaard worden door alle leden der Vereeniging en aan het gebouw NIEUWE GROENMARKT 22. De Bijzondere Raad: P. J. VAN KESSEL, Voorzitter. J. Ch. V1NTGES, Secretaris. En een van het groepje, een officier en twee journalisten, waaronder een da me, bromt terug: omdat wij van bet vak zijn; en kijkt een beetje minachtend naar den weggekropen volksvertegenwoordiger Die held was de hoogedelgestrenge lieer Jan Buys, d0 man, die dag in dag uit aan het opruien is en ook na weer in het Parlement de leiding' schijnt te willen nemen in de campagne tegen de wet, die oproer en bolsehewisterij wil bestrijden. Dus als zijn daden in overeenstemming zijn met zijn woorden: een aanstaand bar- rieadebcld." Als het eens tot een revolutie komt, weten zijn aanstaande slachtoffers waar zij hem kunnen vinden, als er schoten vallen: ergens in een natten sloot. Wedden, dat hij met zijn „Unverfroren- heit" naderhand zegt, dat hij daar alleen maar zat om voor Wijnkoop een glaasje water te schoppen! In de Apll-rvaeing vrian Mannenadel en Vrou weneer bespreekt de Weleerwaarde Pater H. M. onder den titel „Is dat nu zoo erg de aotie die ailerwege over de wereld gevoerd wordt tegen de onzedige kleeding, en antwoordt net volgende aan die Katholieke Dames, die zieb van bet mm of meer meedoen met de verkeerde mod afmaken met een nietszeggend I» dat nu zoo erg U zoudt natuurlijk gaarne hebben, dat ik in uw bijzonder geval zou zeggen ,,'t Is niet zoo erg," niet waar? Veronderstellen we eens, dat ik in waarheid aldus zou kunnen sprekendat „zoo'n beetje coeur", gelijk u dat noemt, op zich genomen nog niet de taxatie verdient van „erg" aanstootelijk, erg wuft, erg immodest, erg onwelvoegelijk, in één woord van „ergerlijk" dan moet ik evenwel nog zeggen, dat uw „beetje coeur" toch nog „erg" is om andere redenen. Is uw beetje coeur met erg onzedig, (laten wij het aannemen( dan is het toch erg ontstichtend, erg eigenzinnig, erg onkatholiek. Vooreerst erg ontstichtend. Daar is in de tegenwoordige mode een fatele strekking dat staat vast. Daartegen dient iedere christenvrouw en meisje zich schrap te zetten. Maar U met uw beetje coeur, doet dat met. U huilt mét de wolven, waarmee U in het bosch ziit U animeert aldus de toonaangevers der slechte mode zij zien in U een medestandster, die nog wel niet d'oor dik en dun met hen meegaat, maar hen toch ook niet verloochent. U vergiltigt, zooal niet met een groote, dan toch met een kleine dosis, mede "de publieke opinieU is immers mede schuld dat anderen, die aan geen jak-halzerij zonden denken of er zich anders niet aan zouden wagen? het nu ook zoo erg niet gaan vinden. U verlamt de actie, die tegen de anti-christelijke mode gevoerd moet worden U is in den noodza- keiijken strijd tegen de mode minstens een non combattant, en U weet, wat Christus zegt„Die geen medestrijder is, is een tegenstrijder". Door uw z.g. eea bestie coeur is u daarbij erg eigenzinnig. A Zoo'n beetje coeur is toch met noodzakelijk niet onontbeerlijk. Ge kunt U toch best anders kleeden Waarom doet ge bet dan niet? En waarom eigenzinnig u verzet tegen uw geestelijke overheid die toch waarachtig niet zonder gegronde, ernstige, dringende redenen zien met blousjes en kousen zal gaan bemoeien? En als nu de geestelijke over heid van U het onmogelijke of het onaesthetische vroeg I Maar gij kuiu an<iers kleeden en gij kunt3 smaakvol u anders kleeden. Waarorn, nog eens, doet gij het dan niet, als uw geestelijke over heid dringend en herhaaldelijk:, en om ernstige haar bekende redenen het van u vraagt? Eigenzinnigheid 1 Door uw z.g. een oeetje coeur is u erg onkatho- liek. is het katholiek, aan anderen aanleiding te ge ven om de Kerk te bespotten als een machtelooze als een moeder zonder gezag, ais een pruttelaarster, om wie men zich niet druk maakt En toch, dat doet u. U, die misschien nog vaak communi ceert, u, die nog denkt een vroom meisje te zijn, u zijt door dat onscnuidig(?) zoo'n beetje coeur aanleiding, dat, om met Paulus te spreken „de naam (der Kerk) mm uwentwil gelasterd word onder de Heidenen (Hom. ii Z4). Ja, dat doet U, vrome jufferu maakt door het meedoen van wuite ot althans lichte mode de Kerk tot een risee voor andersdenkenden en afvalligen. Hoor sleonts. In ce N. Rotterd. Crt. laat men vaak een indi vidu, „de Katholieke zijde", katholieke toestan den bespreken. Als üismarek nog leefde 't zij tusschen haakjes gezegd ZOu dat individu bepaald in aanmerking komen voor een ilink Judas loon uit het KeptiliCn-fonds. Dat individu glundert, dat de Roomsche Kerk toch zoo'n bedroefd beetje gezag en invloed heeft dat haar eigen kinderen hun geestelijke moeder maar laten praten, zoo ongeveer als men een oud besje laat mopperen. bn gij, katholiek©vrouw en meisje met uw beetje 1[ coey.i, gij zijt de schuld, dat ongeloovigen en afval ligen van de Roomsche Kerk zeggen„Zoo'n stumperd, die niets meer te commandeeren heeft l" Is U dat beetje coeur zóóveel waard, dat ge daar door uw moeder met slijk laat gooien Al zou uw kleederdracht uit en op zich nog niet „erg" zijn van zedelijkheids-oogpunt beschouwd, dan is zij toch nog „erg" om andere redenen Gij vergiftigt de publieke opinie inzake kleeding of doet althans niet, wat gij, katholieke, doen moest om de publieke opinie te hervormen en voor ver der afdwalen te behoeden. Gij verzet u zonder doorslaande redepen tegen een duidelijk uitgesproken en gegronden wensch van uw geestelijke overheid. Gij zijt schuld, dat uw glorieuze Moederkerk dooi; andersdenkenden veracht wordt als een prut telaarster, naar wie zelfs de eigen kinderen niet eens meer luisteren. Is dót nu zoo erg?.... „Ja." Door een groot aantal Katholieke en Christelijke sociale organisaties is Vrij dag een adres aan de Regeering gezon den, waarin instemming' betuigd wordt met het wetsontwerp tot bestrijding van het revolutie-gevaar. Bedoelde organisaties zijn de volgende: De lig. R. K. Werkgeversvereeuiging, de Christelijke .Werkgeversvereeuiging, de K. K. Middenstand, de Vereeniging voor den jChris-telijken Handelurij venden en Industrieeien Middenstand, de Ned. Boerenbond, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de Federatie der Diocesane Volksbonden en werkiiedenorganisaties, de Federatie den Diocesane Vrouwenbon den, het Bureau voor de R.K. Vakorga nisatie, het Centraal Verbond der St. Jo- zefgezellen-vereenigingen, de R. K. Bond van Dienstplichtigen, de Unie der R IC Studentenvereeiiigiugen, het Christelijk Nationaal Vakverbond, het Ned. Werk liedenverbond Patrimonium, de Christe lijke Nationale Werkmansbond, het Ned. Luthersch Werkliedenverbond Maarten Luther, de Algem. R. IC Ambtenarenver- eeniging eu de R. IC Handelsreizigeraver eeniging St. Christoffel. In liet adres verklaren de Hoofdcomi- té's van oordeel te zijn, dat bij dit wets ontwerp van oen uitzonderingswet tegen eenig deel yan het Nederlandsche yolk geen sprake is; dat het t.e betreuren is, dat de handelwijze en het optreden van een zeer kleine minderheid in het Ne derlandsche volk, welke minderheid stel selmatig blijkt aan te sturen op het ver wekken van revolutionaire gewelddaden, gericht tegen de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk, een wets ontwerp als het aanhangige noodig maakt. Zij zien .derhalve in het wetsontwerp niets anders dan een noodzakelijk geworden uitbreiding der strafwet om de voorberei ding van gewelddadige aanslagen op de vrijheden en het recht van het Neder landsche voik te kunnen keeren; betuigen daarom hun jnstemming met het wetsont werp en besluiten met alle middelen waar over zij beschikken, de regeering in haar sympathiek pogen, om het revolutiege vaar buiten het land te houden, te steu nen. Zij houden zich voorts ervan over tuigd, dat te dezen aanzien de regeering zal mogen rekenen op den steun van ieder verstandig mensch in Nederland. Voor het eerst sedert de inwerkingtreding van de Invaliditeitswet zijn er dezer dagen in de „Stcrt." eenige cijfers gepubliceerd be treffende de uitvoering der wet. Het aan lal vei plicht verzekerden, inge schreven op 28 Maart 1.1. was in totaal 1,844,109; hiervan zijn ingeschreven bij de Kaden van Arbeid te Amsterdam 175,802, Rotterdam 155.149 en 's-Cii avenhage 108,000. Het kleinste aantal ingeschrevenen is genoieerd voor den Raad van Aibeid te Heerlen, n.b 23.077. De geldswaarde der over de maanden No- vember 1919 tot en met Maart 1920 ver- kochte rente-zegels bedraagt, voor den ver koop door de Raden v„n Arbeid in totaal f 4,202,928.45% en voor den verkoop door de gezamenlijke postkantoren f 6,533,194.95 het totaal-generaal is 10.736.123.40%. Verkocht werden door de Raden van Ar beid te Rotterdam voor f 755,614,50, te Am sterdam f 588,091,27 en te 'sGravenhage 256.556.95. .Voor bet geringste totaalbe drag werd verkocht door den Raad Arbeid te Zeist. n,l, voor f li. 858 75 De directie van het Intern. Verkeersbu reau te Amsterdam deelt het volgende mede: In de pers werd dezer dagen een bericht gepubliceerd, dat voor de Duitsche badplaat sen geen visum verstrekt zal worden. Het Duitsche consulaat-generaal deelde ons me de, dat aan het consulaat van zulk een be paling niets bekend was en dat wel degelijk het visum voor badplaatsen als Ems. Wies- baden. Wildbad e. a. voor een lang verblijf gegeven wordt. >- Vergadering van 4 Jnni. Zonder, een greintje fatsoen of schaamte wordt de laffe obstructie door de Revolutionnairen voortgezet. Dat hieraan JAN DUYS, de held in do sloot (men zie elders in dit nummer) hieraan een werkzaam aandeel neemt, behoeft nauwelijks vermeld. Ofschoon door hun kwajongens-tactiek de Kamer weinig ernstig werk kon af doen en daardoor een Kamerverslag eigenlijk de moeite van het samenstellen niet waard is, zoo laten we hier toch een kort relaas der zitting volgen. Men heeft dan een proefje van het ver achtelijke socialistisch en communistisch gemier. De heer v. RAVESTEIJN (O. P.) vraagt het woord over de notulen. De VOORZITTER: Ik stel voor, dat de ze discussie binnen 5 minuten geëindigd moet zijn. De heer DUYS (S. D. A. P.) vraagt hierover het woord. De VOORZITTER: Volgens art. 77 van het R. V. O. wordt hierover geen discus sie gevoerd. (Groot geschreeuw en ru moer bij de sociaal-democraten.) De heer DUYS schreeuwt: De heer Ha a ze voet scheldt tegen ons van ploer tendom. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 59 tegen 17 stemmen De heer v. RAVESTEIJN (0. P.) be spreekt de notulen en protesteert er tegen dat zijn verzoek om een interpellatie to houden, op het eind der agenda is ge plaatst. Nu komt zijn verzoek nooit aan do orde. Hij vraagt stemming over de no tulen. Do Voorzitter brengt do notulen in stemming. De heer DUYS schreeuwt, dat art. 77 onjuist was toegepast. Tijdens de stemming roept de heet DUYMAER v. TWIST (A R.) tot de lin kerzijde: „Tuig", wat een helsch kabaai veroorzaakt. De VOORZITTER verzoekt den leden zich van schelden te onthouden. De notulen worden goedgekeurd met 61 tegen 11 stemmen. De heer DUYS weigert te stemmen. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Bakker verhinderd is aanwezig te zijn. Hij 6telt voor deze brief voor ken nisgeving aan te nemen. De heer DUYS vraagt hierover het woord. Do VOORZITTER vraagt hierover stemming. Het voorstel van den voorzitter* wordt aangenomen met 63 tegen 14 stemmen. De sociaal-democraten schreeuwen door elkaar. De heer DUYS krijgt het woord en stelt voor deze kennisgeving niet aan te nemen, maar een commissie van onder zoek te benoemen. Dit voorstel wordt verworpen met 63 tegen 14 stemmen. De mededeeling van den heer Bakker wordt met 71 tegen 17 stemmen voor ken- nisgeving aangenomen. Bij de ingekomenstukken, welke de VOORZITTER voorstelt voor kennisgc- ving aan te nemen, vraagt de heer, KLEEREKOOPER het woord. Met 71 tegen 17 stemmen wordt beslo- ten den duur hiervan op 5 minuten te be palen. Na de verwerping van het voorstel-Klee- rekoper om Dinsdag te laten interpelleeren. wordt behandeld de Interpellatie Schaper. De lieer RUGGE S. D. A. P. zet zijn rede voort. De heer VAN STAPELE betoogt, dat het overheidspersoneel belang heeft bii de invoe ring van de Arbeidswet. De heer SMEENK A. R. betoogt, dat de motie-Schaper, vragende om de invoering der Arbeidswet vóór 1 Juli overbodig is. De heer NOLENS R. K. komt op tegen .de bewering van den heer L. M. HERMANS S. D. A. P. dat de obstructie een gevolg is van het voorstel-van Sasse van ljsselt om de revolutiewet Dinsdag te behandelen. Het omgekeerde is het geval. Als het revolutie- ontwerp de bedoeling der Regeering niet juist weergeeft, moet de Kamer zien wat ervan te maken is. De heer TROELSTRA S. D. A. P. ver klaart dat de S. D. A. P. de verantwoorde lijkheid van obstructie aandurft. Hij doet een beroep op de sympathie van het arbeidende volk. Hij wil niet spreken over de vraag wie schuld heeft doch verklaart wel dat het ver zet evenzeer het voorstel van den voorzitter om de Revolutiewet na de Lager Onderwijs wet (e behandelen zou hebben gegolden. Minister AALBERSE verklaart dat invoe ring van de Arbeidswet vóór 1 Juli onnioge^ lijk is. E- De motie-Schoper wordt verworpen met 57 tegen 18 stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1