Elck wat wils. Door Centraal Europa B ENLAND Wat de Pers zegt Kunst en Kennis ONS VROOLIJK HOEKJE ZATERDAG „TOESTANDEN." ij Dat er in een land als Oostenrijk ..Vier lange jaren uitgemergeld door den joorlog, in zijn éénigste heilverwach- iing ontgoocheld door de hopelooze ne derlaag, vooralsnog onherstelbaar ont- fvricht door de revolutie en, ten Siotte, afgesneden van zijn beste, zijn voedsel- fjroduceercnde gebieden alles hope- oos in de war is en dat er tengevolge van die verwarring de treurigste, de imalste, de lachwekkendste toestanden ïtoestanden-tusschen-aanhalingsteekens) Jteerschen,\vien zal het verwonde ren Men verwacht niet anders. Maar hoe treurig, hoe mal en hoe lachwekkend die „toestanden" wel zijn, daaromtrent kan de buitenlander, die liet huidige Oostenrijk en vooral het huidige Weenen niet bezocht, zich be- £waarii)k een denkbeeld vormen. lWo verbleven nog maar betrekkelijk horten tijd te Weenen, doch we hebben van die „toestanden" reeds zooveel be leefd en vvii hebben die ervaringen voor Weenen zoo kenmerkend gevonden, dat jvi. tekort zouden schieten in onzen plicht den lezer een indruk van het huidige Oostenrijk, van het huidige JWeenen te geven indien wii niet Zi< het ook in enkele losse trekjes iets van die „toestanden" verteld en. Onze eerste ervaring beleefden wn fnet het (weliswaar goedkoop, doch in eder geval éérlijk^ in Holland gekocht Dostenrijksch bankpapier: onze biljet ten waren niet rood afgestempeld, wa len voorloopig eigenlijk dus niets waard; niettemin hadaen wii ze wel hl betaling kunnen geven, als we op Op iedere banknoot van 1000 Kronen piaar ettelijke honderden Kronen had tien willen verliezen. We kozen de wijste partij, hielden de ongestempelde papiertjes in onzen Kak en wisselden goed Hollandsch pa pieren geld tegen afgestempeld Oosten rijksch dito in: op .Hollandsch pa pie ren geld is men in Oostenrijk ver slingerd, sommigen geven er ruim schoots de valuta-waarde voor, Hollandsch z i 1 v e r-geld daarentegen is pr van betrekkelijk weinig waarde. Waarom? We hebben het niet kunnen achterhalen, doch een feit is het. dat men voor een zilveren gulden, die toch altijd haar waarde aan zilver be houdt en bii ons juist, zeer terecht, de voorkeur geniet boven een zilverbon, piet meer dan ongeveer 40 of 50 Kro nen uitbetaa.d krijgt, terwijl een zilver bon graag tegen 75 kronen ingenomen tvordt. Dank zii ons Hollandsch papieren geld beschikten wii spoedig over een haast niet mee te dragen hoeveelheid Oosten- rijksch afgestempeld papier, en wii voel den ons safe tegenover alle gebeurlijk heden, tot we na weinige dagen geleidelijk tot de ontdekking kwamen, dat we niet dan met de grootste moeite een biljet van 1000 of 500 kronen ge wisseld konden krijgen Wat er gebeurd was? Er had juist in die dagen een bank- noten-vervalsching op groote schaal plaats gehad: geldschacheraars hadden ongestempe.de biljetten bij rnassa op gekocht, tegen „veel verminderde prij zen" ,zèlf een stempel vervaardigd, daar mede de ongestempelde biljetten van een stempel voorzien en de banknoten hierna tegen voile waarde in omloop gebracht; en die va.sche stempel was zóo echt, dat zelfs aan de banken een echt bi.jet niet van een valsch onder scheiden kan worden, weshalve een ieder ook de Staat wijs meende te handelen, door in 't geheel géén bil jetten van hoogere waarde in ontvangst te nemen. 't is gebeurd, dat men aan 't ééne loket van een ofiicieele instelling een bi. jet van 1000 kronen ontving en het zelfde biljet aan het loket daar vlak naast niet in ontvangst genomen kreeg! De papiertjes van 1. 2, 10 en 50 kro nen zijn nu aanmerkelijk in aanzien ge stegen, wat geen wonder is, als men bedenkt, dat men heden ten dage in Weenen met zakkenvol 1000-kronen- bi.ietten jammerlijk verhongeren kan! Wellicht komen bii dit alles de kan sen van het ongestempelde papier nog zeer gunstig te staanmisschien wordt dat binnenkort weer het goede geld; van ongestempeld papier weet men ten minste met zekerheid, jdat het aiet,...., valsch gestempeld is! Opstootjes, oproertjes, revolutie'tjes, ze zijn in Weenen welhaast aan fle orde van den dag! Niet zóó, dat de heele stad in rep ten roer is, dat is in een millioenenstad als Weenen niet zoo gauw, het geval: meestal blijft de onrust tot enkele stra ten of tot een wijk beperkt, en wie el ders in de stad woont, bemerkt mets daarvan, tenzii den volgenden dag, m zijn ochtendblad. Een soort sport is het van de Ween- sche communisten om vergaderingen van andersgezinden te verhinderen en uit elkaar te jagen, en niet zelden komt het hierbii tot formeele gevechten. 't Gebeurde kort geleden, dat de Weensche „Bürger-una Standerat" !een vergadering belegde fn een groot ge bouw in de Landstrasze. Lang vóór den aanvang der vergade ring was een sterke groep communis ten verschenen om de zaal te bezetten; de v ergadering bracht evenwel een zoo groote massa ordelievende leden van de „Bürger-und Standerat" bijeen, dat de communisten in de minderheid geraak ten, uit de zaal gedreven werden en zien 'op straat verzamelden. De vergadering kon alzoo ongestoord aanvangen, 't Duurde evenwel' niet lang, of een sterke afdeeiing van de „Volks- wehr" verscheen met de bajonet op het geweer en uitgerust met een ma chinegeweer ter plaatse, om (zooais de „Volkswehr"-mannen ronduit vertel den) de póiitie te overvallen en te ont wapenen. De politie trok zich in de tegenover het vergaderlokaal gelegen kazerne terug. De „Volkswehr" be- heerschte nu de straat en maande het publiek tot dóórloopen aan, daar met het machinegeweer geschoten zou wor den, zoodra de politie naar buiten zou durven treden. Toen de vergadering van de „Bürger-und Standerat" zoowat ten einde was, wisten bezadigde ele menten de demonstreerende communis ten ertoe te bewegen, zich in de in middels leeg gekomen zaal te begeven en daar zelf een vergadering te houden. Het hoofd der politie ter plaatse belde aanstonds de hoofdwacht van den vei ligheidsdienst op, met het vriendelijk verzoek, hem van die „veiligheids -man schappen daarbuiten te verlossen..... Tegeliikertijd trachtte hij 't met de „Volkswehr" op 'n accoordje te gooien, doch deze wilde van geen wijken weten: eerst moest een agent uitgele verd zijn, die zoo straks van zijn sabel gebruik gemaakt had! Drie „Vo'.kswehr"-mannen werden door den commandant binnen gelaten, om de kazerne te onderzoekenzii vonden den „boosdoener" niet, doch vertelden toen ze weer buiten kwamen niettemin om het gepeupel nog meer te prikkelen, dat men den agent ver borgen hield. Toen stormde de politie op de menig te, die tegelijkertijd het huis wilde bin nendringen, in en slaagde erin, haar te verstrooien, na zwaren strijd, niet het minst ook met de „Volkswehr", die in middels het vergadergebouw aan de overzijde tot haar vesting .gemaakt had. Het slot van de historie was, dat er tusschen politie en „Volkswehr" een „compromis" tot stand kwam, ten ge volge waarvan de „Volkswehr" na ver loop van enkele uren haar bezetting op brak en aftrok, om bi* een volgende gedegenheid weer present te zijn! Dagen achtereen hebben er betoogin gen en opstootjes van studenten plaats gehad opstootjes, die, naar wij met eigen oogen waargenomen hebben, nu en dan een gevaarlijk karakter aanna men, naar aanleiding van het feit, dat een Joodsche prof. gechicaneerd had tengunste van studenten-geloofsgenoo- ten tegenover een Zwitsersch huisves tingscomité: meermalen per dag kwam het in de omgeving .der Univer siteit tot massale volksophopingen, waar in geen Joodsch student zich waagde; besloten werd, dat geen niet-Joodsch student nog de Universiteit zou bezoe ken, zoolang niet de gehate prof. zijn ontslag zou hebben gekregen; anderen gingen nog verder, en eischten, dat alle Joden uit de Universiteit verbannen zou den worden JVe weten niet, hoe het afgeloopen is; dat weten we wel, dat na eenige dagen de Joodsche studenten, daarin bijgestaan door communisten, óók maar aan 't demonstreeren en aan 't betoo- gen gegaan zijn, wat natuurlijk ook weer aanleiding gaf tot de noodige rel letjes. Betoogten' etl demonstreeren zit den Wteeners tegenwoordig in het bloed; Alles betoogt, èlles demonstreert: sta kers. .werkloozen, uitgeknepen belasting betalers, communisten, die de „reactie" den kop in .willen drukken, S. D. A. P.-ërs, die mteenen, dat ze niet achter wege mogen blijven bii 'de Commu nisten en zich derhalve óók ontevreden moeten toonen. Interessant was vooral de demonstra tie tegen, de hooge belastingen door middenstanders van diverse pluimage. Op 'n mooien middag; tegen 'n uur of vier zagen wit plotseling overal de winkels gesloten worden; niéts bleef er open en na eenige minuten stond heel het 'stadsleven stil; alleen de electri- sche tram, van waaruit wit dit curieuse schouwspel .waarnamen, rééd nog.... [Wat zou er nou .weer aan de hand zijn?. .We informeerden eens bii den con ducteur: „Algemeene staking!" klonk het laco niek, „algemeene staking tot zes uur. om te protesteeren tegen de hooge be lasting; alleen de levensmiddelenwin kels en de tabac-trafics gaan straks nog een half uurtje open!" Toen we een uurtje later door de Karnterstrasze naar huis terugwandel den. kwamen ons eenige auto's achter op, en nóg eenige, èn nog.... honder den! Alle volgepropt met fatsoenlijk-, doch over 't algemeen sjofel-uitziende mannen en vrouwen. .Weer informeerden wij: 't waren de stakende middenstanders, die alle auto's in de stad hadden afgehuurd en nu demonstreerend door de stad trokken, op weg naar het Parlementsgebouw en hut Stadhuis om bii regeering en ge meenteraad in audiëntie te protesteeren tegen de schandalige belastingen, waar van zn onder socialistisch regime de dupe waren! Men heeft ons niet verteld, of de be lastingen reeds verminderd zijn, doch ons, nuchteren Hollander, kwam het reeds aanstonds voor, dat de luidjes die dure autokronen beter voor iets anders hadden kunnen besteden. Op een anderen middag kwamen wi, tot de bevinding, dat we bijna nergens een hotel open vonden om er iets te gebruwen: bij navraag vernamen wij, dat vrijwel alle kelln.ers in staking wa ren gegaan. ]W?.S het geval? Een kellner had de brutaliteit gehad. J P?esie van de hotelhoudster naar de andere wereld te helpen, en was des wegen ontslagen. En daar die kellner nu lid was van de kenners,organisatie, werd er algemeen gestaakt Algemeene werkstaking van het hotel personeel eener wereldstad om den ge- weiddadigen dood van een poesie! De Amerikanen verleenen in Weenen op hoogst loffelijke wijze hulp, door aan duizenden kinderen en ook aan behoeftige ouderen tegen mat'.gen pms dagediks een warm maaltje te ver schaffen. Het laat zich denken, hoe verlangend iederen dag door de bedeelden naar dezen maaitijd wordt uitgezien. Op den len Mei moest het te Weenen echter..... feest zijn! De roode arbei dersorganisatie s decreteerden, dat er dien dag absoluut niet gewerkt mocht worden, óók met in de Amerikaansche keukens, en zoo hebben de zwakke kindertjes en de behoeftige ouderen van Weenen op den len Mei feest mogen vieren met een Ieege maag. Liever honger lijden dan op 1 Mei werken „Toestanden"! Óf niet?! Binnenlandsch Nieuws GOEDERENVERVOER NAAR BELGIE. Luchtverkeer Uit Boek en Blad TREKJES CXLI BRIEVEN UIT WEEN EN. op te treden tegen het Franscha alge meen verbond van vakvereenigri,agc*ii. Ook in het Fransehe parlement i« ge lachen. Het was stellig ook op een lachsuc ces, dat Millerand rekende. De menschen, die het steeds zoo druk ïiehben over het imperialisme van het kapitaal, blijken veel grooter imperia listen te zijn, als men ergeDS ooit- zag. Zij schijnen te meenen als een soort van j wereldbestuur te moeten fungeeren, dat de regeeringen af en toe aanwijzingen heeft te doen omtrent haar optreden. Da aanmatiging bewijst duidelijk, hoe gemakkelijk de revolutionaire leiders de kluts kwijt raken en alle besef van de ware verhoudingen uit het oog ver liezen. Wat de revolutionaire vakorganisa tie binnen de grenzen van eigen lam aandurft, n.l. te trachten de macht aan zich te trekken en de wettige regee- ring op zij te zetten, dat wordt thans ook internationaal beproefd. Wat praat men nog over een vol kenbond en over een macht boven de natiën, die het recht kunnen handha ven? De heeren Oudegeest en Dimmen zijn immers reeds bezig om de wereld naar hun pijpen te doen dansen! Tot dusver verwekt dit slechts hila riteit. En er mag wel eens een vroolijke noot vernomen worden tusschen de ve le kwade berichten van allen kant Het is alleon maar jammer, dat dit Nederlanders treffen moet." Ons volk stond tot nu in het buiten land bekend als een soms al te nuch ter volk. Wij loepen gevaar, tengevolge van het luchtig getimmerte der Inter nationales, op politiek en sociaal gebied die reputatie te verliezen." Yan het Hof. Prinses Juliana heeft gedurende haar verblijf in Den Haag het wiel rijden ge leerd en maakt thans, vergezeld van een hofdame, rijtoertjes in Het Loo en omge ving. Bij het vervoer naar België van. tabak, sigaren, jenever, alcohol en bier van Ne derlands lie afkomst, is geen bewijs van oorsprong meer noodig. De Wittebroodkaart. Als wittebroodkaart voor het 139e tijd vak, dat loopt van 6 tot en met 14 Juni, zal dienen de broodkaart in de groo tte kleur op groenen ondergrond. De bons zullen evenwel reeds Deden geldig zijn. DE LANGSTE NIET-STOPVLUCHT. De beide bekende Fransche vliegers Bus sou trol en Bernard, zullen van het vliegterrein te Etampes opstijgen en eene poging doen om het wereldrecord te verbeteren voor de langste ononderbro ken vlucht. Zij zullen gebruik maken van een machine van het Goliath-type, dat ook gebruikt is voor de vluchten over do Sahara. De bemanning is die, welke de reis Parijs—Dakar lieeft meege maakt. De beide vliegers zullen om beur ten de machine besturen. Zij nemen 3300 liter gezuiverde benzine mee eu 300 liter petroleum. DE O. W.-PIANO, f Mevrouw Pasrijk stapte 'n pianomaga zijn binnen en vroeg naar 't duurste in strument dat voorradig was. Ze kocht 'n Praehtmeubel van rozenhout, met 'n heu len stapel muziekboeken. 'n Maand later kwam ze nog eens, om a pianokruk. De pianohandelaar liet er, haar 'n stuk of twintig zien, maar ze be vielen geen van alle. t Moet een groene zijn," zei mevrouw Pasrijk, „anders past ie jaiet bij de an dere meubels." „Maar mevrouw," zei de winkelier, „dan past de piano er toch ook niet bjj f" „Jawel," zei de dame, „die hebben we groen laten verven!" WAARHEIDSLIEVEND. Hij had gevischt, vruchteloos. Op weg naar huis ging hij 'n vischwinkel binnen. „Juffrouw," zei hij, „wilt u vijf flinke baarzen nemen, en die naar me toe gooien, terwijl ik in de deurpost blijf staan." „Best meneer, fnanr. waar dient dat gooien voor!" „Nou, ik moet thuis vertellen, dat ik, ze gevangen heb dan lieg ik tenminste niet!" SOCIALISTISCHE BLAASKAKERIJ. Toen die heer Oude,geest, de bekende voorzitter der internationale organisatie van socialistisch© vakvereenigingen, er zich in de Tweede Ivamer op beroemde, dat hij 20 inilüoen arbeiders achter zich had, werd daar in onze Volksvertegen woordiging hartelijk om gelachen. Veel leering schijnt de heer Oudegeest uit zijn socialistische blaaskakerij niet getrokken te hebben, meent de „Stand." „Wamt thans wordt bericht, dat do Fransche Minister-president Mille rand in de Franscbo Kamer een tele gram heeft voorgelezen, onderteekend door de heeren Oudegeest en Dimmen, waarin de Fransche regeering ge dreigd wordt als zij bet durft wagen ELKE KATHOLIEK ZIJ MISSJE- IJVERAAE! Zeker is, dat Gij uw Katholiek-zijn niet genoeg begrijpt of waardeert, wanneer uw hart niet brandt van verlangen dat de arme heidenen in 't bezit worden gesteld van den kostbaren schat desGeloofs dat de grenzen van Jezus' Rijk worden uitgebreid tot de eindpalen der wereld. Is de afgoderij der heidenen geen eerroof, Code aangedaan Heeft Jezus Christus, de wereidverlosser ook niet voor de heidenen zijn kostbaar bloed vergoten Zijn de heidenen niet onze naasten, die wij moeten beminnen Vraagt vooral thans de heilige Kerk niet van ons hare kinderen, dat wij haar helpen met ai o nze krachten, nu de Mahomedanen en Protestanten hun actie voor de zending hebben verdubbeld Is het geen plicht van dankbaarheid voor het ontvangen van de onverdiende genade des Geloofs, dat wij ijveren, opdat het H. Geloof gebracht worde aan hen, die buiten hun schuld nog onkun dig gebleven zijn van Christus' troostvolle leer en heilbrengende genade? Daaromdat alle Katholieken ijveraars zijn voor het heilig Missiewerkpropagandisten van de centrale Genootschappen tot Voortplanting des Geloofs, van de H. Kindsheid, van het Liefde werk van den H. Petrus tot opleiding van inland- sche geestelijken, en ook van de liefdewerken tot bijzondere ondersteuning van de Nederiandsehe missionarissen, vooral in onze koloniën. Daarom bidde ieder katholiek veel voor het welslagen van het moeizame werk onzer missieheiden, leze ieder ontwikkelde leek „Het Missiewerk". Daarom hanga in elk huis een missiekalender, die dagelijks da leden van het huisgezin herinnert aan hun heiligen missieplicht. Want Jezus' Rijk moet worden uitgebreid, nu, bij de menschen van dit ons geslacht. Mgr. H. VAN DE WETERING, Algemeen President. Mgr. A. HERMUS, Algemeen Secretaris. Dr. JAN SMiIT, Algemeen Penningmeester. Deze oproep staat op de eerste bladzijde van den prachtigen Missie-Kunst-Kalender, dien het Cen traal Bestuur van den Priesterrr.issiebond gaaf uitgeven voor het jaar 1921. De uitvoering is hoogst artistiek in het koper diepdrukprocédé. De rustige voornaamheid dia spreekt uit het keurig bewerkt8 schild, geteekend door Pater Berthold, -en de mooie reproductie van Rubens' Nederdaling van den H. Geest op hel. titelblad, maken, dat deze kunstkalender nu reeds een sieraad is voor salon, huiskamer en kantoor. Wanneer men de 26 bladen opslaat van dezs 14-daagschen kalender, dan ontmoet men pracht- foto's uit ome Nederiandsehe koloniale missiën, uit onze Oost (Java, Borneo, Flores en Nieuw Guinea) en uit onze West (Curajao en Suriname) en dl portretten van de Nederiandsehe missicoverslcn in onze koloniën, van de Bisschoppen Mgr. Luypen Vuylsteke, van Roosmalen en Bos en van dt> Apostolische Prefecten Noyen, Nollen, Ciuts en Vesters men ziet de beeltenissen van de vijf Neder landscha Bisschoppen, die door de diocesane missie comité's aan de missieactie in Nederland leidin^ geven men vindt het portret van hem, die ais opvolger van den H. Petrus een wereidzending t{ vervullen heeft, Z. H. Paus Benedictus XV, en van diens vertegenwoordiger in missiezaken, den Nedei landschen Prefect van de H. Congregatie tot Voort' planting des Geloofs, Kardinaal W. M. van Possum Iets zeldzaam moois wordt hier aan alle Kathc lieken van Nederland geboden voor den zeel geringen prijs van 1.Hoe deze kostbare uit gave slagen kan Alleen door massa-verkoop. Daarom bestelle ieder missieijveraar een tiental exemplaren, en alle hoofdzelatricen van hef centrale Genootschap tot Voortplanting des Ge loofs (Broederschap van den H. Geest) een hon derdtal exemplaren. (Bestellingen geschieden bi „Ars Catholica" Leiden betalingen bij Dr. Jat. Smit, Seminarie „Rijsenburg Driebergenf. Want in alle Katholieke huisgezinnen moet een missie kalender hangen, waardoor de belangstelling steeds levendig wordt gehouden in het moeizame werk onzer missionarissen. Zeiatricen, aan 't werk Plet Rost Verschenen is dc elfde aflevering van „He Roer" maandschrift van de R. K. Arbeiders organisatie. De Heilige Evange liën en de Handelingen der Apostelen. Teuling's Uitgevers Mij., 's-Bosch. Dit overbekende practische boekje, ook bekent onder den naam van „Canisius-bijbeltje" beleef, nu zijn vierden druk. De vertaling is geheel nieuw en we! van zeer bekende heeren Geestelijken als J. F. de Crool S. J. J- P. v. Kasteren S. J., R. A. G. Schutt« S. B. en D. A. H. Sloet, pastoor. De kaartjes vergemakkelijken voorai het lezer van de Handelingen der Apostelen en maken het lezen nog plezieriger en pakkender. Wij vertrouwen dan ook, dat de uitgeefster veel voldoening van haar nieuw werk zal ondervinden. Lentetijd, door F. J. Katers 5 stukjes. Uitgever d» N. V. Drukkerij de Spaarnestad, Haar km. Als er een boekje is, dat de kinderen op schoo] Couwe-bruilojt. Toen ze van d'r boodschappen terugkwam in 't e enigste kamertje van t reeds lang onbev/oonbaar verklaarde huisje met de kraak-molmige vloer planken, keek hij mat groote verwonderings-oogen naar 't dik-bultig-gevulde reticuultje, wat ze met 'n zucht op tafel legde. „Wat heb je daór allegaar?" vroeg ie, traag dooriurkend aan de zwart-gerookte, sputterende tabakspijp. Ze lachte geheimzinnig met 'n gebaar van wacht maar-es-eifies, en begon uit te pakken Eerst kwam er een zak boterspritsjes te voor schijn toen 'n kleinere met bruidssuikers, toen een met vijl groote sigaren en ten slotte haalde ze 'r met trotsch glinsterende oogjes 'n flesc'n zoeten bessenwijn uit. Stotterend van verbazing vroeg ie waar ze dat aües had vandaan gehaald en welke goeie ziel haar t geld voor al 't lekkers had verschaft. „Deze blufte ze met de borst vooruit en wees op zich zelf. „Van onze eigen center, gekocht van bijna vijf jaar opgespaarde haiiefies nou „Gos-nog-fin-toe, hoest-mogelekkon dkt 't nou nog van af „Konne.. konne.. nee., eigeiek niet., maar 'k tW> 't Jfl«arg«SDeeid, dat zie je". „Sjonge-sjonge, je bent me toch 'n wijfie, hoor" „Hè-hè-hè-hè", lachte ze smakelijk „merk je dat nou pas, na vijftig jaar?" „En sigarensigaaaaren.. in hoeveel jaren zou 'k ze niet gerookt hebben". „Ja, en da's nog niet alles, da's nog niet alles, zie je'k Heb eerst gezorgd voor 't andere.. Morgen wordt er in de kerk een Mis gelezen voor ons.heelemaal voor ons tweetjes alléén.en apart, zie je., apart voor ons eigen., tusschen de andere diensten door., om half acht., da's vroeg in de broek, hè baasie Zeggen kon hij niets. Alleen keek hij de oude vrouw aan, met groote dankbaarheid in de voch tige oogen. Terwijl zij de sigaren in een tumblertje deed, de koekjes op een boterhammenbordje stapelde, de bruidssuikertjes uitstalde op 'n glazen bakje, dat voldoende was voor een hoeveelheid vier maal zoo groot, zat hij stilletjes voor zich uit te denken Nou zouden ze toch hun gouwe-bruiloft nog vieren. Dat vond ie heerlijk. Hij had er heelemaal niet op gerekend. Z'n klein pensioentje als oud baanwachter van 't spoor was nauwelijks genoeg om den mond open te houden. Toch had ze nog weten te sparen hoe had ze 't in 's hemelsnaam klaargespeeld. Wie had dat kunnen denken. Want waarom zouden ze 't gevierd hebben? Niemand hadden ze op de heele wereld. Hun vier kinderen hadden ze overleefd.... ook de overige familieleden waren dood., 'n enkele verre bloed verwant zat ergens in Amerika. Nou had z'n vrouw 'r nog voor gezorgd, dat ze 't met z'n tweetjes vierden. Ja, niri- zn tweöen.. wie zou 'r anders bij moeten zijn Aan niemand hadden ze 't ver teld heelemaal stil hadden ze 't gehouwen om de lasten de onkosten. Gearmd gingen^ ze naar de kerk, den anderen ochtend. Hij in z'n vergroende sohootjas en den hoogen hoed op, die-die na z'n trouwen nog 'n paar keer had gebruiktzij in 't satinet-japonne tje van jaren-hér en t zwarte kapothoedje inet'de op-en-neer dansende begoniaatjes, die rood waren geweest. Ze spraken nietwaren onder den indruk van den grooten dag die komen ging. Aan 't zij-altaar in de parochiekerk werd hun mis gelezen.„de" ruis., voor hen alleen. Hun plaatsen waren op de voorste rij, vlak bij 't altaar. Nog nooit hadden ze zóó dichtbij gezeten. 'n Heerlijke verrassing was 't, 'n ontroerende verrassing, die hen tot schreiens bewoog, toen on der 't 'naderen tot de H. Tafel vartaf het koor de Veni-Creator langs de gewelfbogen ruischte. Dat was 'n attentie van den pastoor, waar ze nooit op hadden durven rekenen. En de arme, oudjes, die zoo weinig aardsche vreugde hadden genoden, dankten God met veel vreugde-tranen en weinig woorden, die veel spraken. Een nieuwe verrassing bracht de koster, die hen uitnoodigde hem naar de pastorie te volgen. Daar stond de tafel gedekt met 'n heerlijk ontbijt êri geurige koffie. De pastoor en alle geestelijken Kwamen feliciteeren en stapelden de twee bordjes yol met belegen broodjes en beschuiten, zoodat de oudjes op het laatst bijna geen weg er mee WIGeroerd, zenuwachtig dankten ze voor alles en werden tot op de stoep uitgeleide gedaan. Op straat hadden ze moeite niet opnieuw te gaan huilen en zeiden nog minder, dan bij 't ter kerke gaan. 't Was prachtig weer en ze besloten als vanzelf nog 'n straatje om te loopen. In geen jaren hadden ze de binnenstad gezien. Wat moesten zij met hun afgewerkte lichamen in de drukte doen, met 't gevaar van overreeën te worden door zoo'n otemebiel of stoomfiets Maar nou, op zoo'n kalmen Zondagmorgen, op hun gouden feest, wouên ze toch weer 's wat zien. Ze keken met bewondering en ontzag naar de reusachtige winkelkasten met costumes van over de honderd gulden., goud, zilver, kristal, koper. Ach ach, wat was dat allemaal verandeid bij vroe ger. Zóó aandachtig keken ze, dat ze mets merkten van 't medelijdende, of spottende glimlachen der menschen, om z'n sohootjas van n halve eeuw, z'n borstelige, bruin-rood uitgevreten kachelpijp, haar japonnetje met pofmouwtjes en „keu-de- paris"en 't kapothoedje met de vergeelde begonia's, die als maar ja-ja knikten In 'n plantsoen gingen ze op 'n bankje zitten, tevreden glimlachend, rustig babbelend, opsnui vend den geur der bloemen, genietend het gezang en gefluit van honderden vogels in 't wisselende groen van veel boomen. Toen ze 'n uur later 't steegje wilden binnengaan waar hun schamel woninkje van 'n daalder ia de week stond, bleven ze perplex staan. Uit elk raam wapperde een vlag en aan hun- deur was een eere poort gemaakt van slingers en sparren. De-buren stonden hen op te wachten en zongen van lang zullen ze leven. Ze werden binnengeduwd in de voorkamer van de weduwe Knaders, die 'n heele feesttafel had aangericht. En er was 'n man, die harmonica speelde. In den loop van het buurt-feest vernam 't gou den paar dat de bruid een jaar of wat geleden den datum van haar „eventueel" gouden feest had genoemd aan de weduwe Knaders, die 't al dien tijd had onthouden. Reeds weken van te voren was 't geheime plannetje gemaakt 's Avonds in hun eigen huisje gekomen stonden daar nog precies de lekkernijen, die ze den voriger avond zoo netjes had uitgestald en waarvan zt niet gedroomd hadden, dat ze onaangeroerd zou den blijven. In 't schamele bed grepen ze eikaars rimpel- handjes en drukten dis stevig.... hieiden ze ia elkaar. Zoo vielen ze in siaap. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5