"eerste blad Indrukken van den dag BINNENLAND DINSDAG S JÜSÏS 9320 43ste JAARGANG No 15187 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,927*; PER WEEK 22yfl CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 13,25 BIJ VOORUITBETALING RiiRFAU- NASSAULAAN 49 HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELlNG „DRUKKERIJ» No. 1748 ADVERTENTlEN 30 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit 2 bladen XLVI, De Duitscfie Verkiezingen De verkiezingen, welke Zondag in Duitsch- lancl zijn gehouden, zijn van buitengewoon beiang. De heieeken is van den uitslag strekt zich veel veider uit dan de binnenlandsche politieke constellatie hij onze oosterburen; bij uien uitslag is geheel fcuropa geïnte resseerd. Immers rust in Duitschland betee- kent teiugkeer tot normaler toestanden, voor heel turopa; enkele ledematen mogen dan nog ziek bliiven, wanneer het hart weer ge zond is en levenskrachtig slaat, is de hoop op algeheel herstel met iidel meer. lleiaas komen ons de berichten over den uitstag der eerste verkiezingen voor de nieu we Kepuoiiek-Duitschiana" zulke gunstige tijdingen met brengen. Veeleer wordt men er uoor versterkt m de meening. dat Europa nog altijd ziek is en de beterschap nog verre Jb'Het beeld immers, dat de voorloopige uit slag der vieikiezingen geeft, is dit, dat uit de paiiiigroepeermgen geen regeering, laat suian een s.evige regeering te vormen lijkt Ueujk bekend, bestaat de tegenwoordige regeering uit een coalitie van meerderheids- socialisten, demooaien en het KauioueKe Centrum. Men weet hoeveel moei te het heeft gekost deze drie paruien op een program te vereenigen, leder voor zien moest teikens concessies doen. die tegenovei de kiezeis ïeitelijk met te verantwoorden wa ren. iViaar men had althans zoodoende een nieerueinud in de Nauonale Vergadering en een zeer sterke. Van de ru,m 30 ïnillioen stemmen in Ja- nuau iviiv uugeüracnt veikregen de meer. derlieiussocialisien er toentertijd bijna lD/2 mnuceii 01 loJ zeiels; de democraten 5'/2 miiuoeu met 74 zetels en het Centrum bijna nniiioeu stemmen met V2 zeteis. De coa- litie-regeeiingbeschmkte aldus over 320 van 11e izr zeiets. tvien wist de iegeering gaande te houden door het voeren van een soort democratische politiek, telkens echter bleek. hoe aeze midden pat tijen memand kon- oen bevredigen. De sociaal-democraten, die in de regeering den boventoon voerden, er- geiuen oe 0naïitauke 1 ijkemeer vooruustie- venue socialisien doordat zij niet radicaal- socialistisch genoeg waren» maar anderdeels otttsiemueu zij niet minoer de behoudende elementen door hun politiek, die ami-Duitsch. ann-nauonaal werd geacht. De deüioaaiea devouuieti ziui eerst reent in de positie van: „zoon midden-man, wat heb je er an." Voor den eén waren zij te de mocratisch, voor den ander niet democra tisch genoeg. En het Katholieke Lentrum, dat zicii laat het dan ziin uit vaderlands lievende redenen tot de coalitie had ia- ten verleiden, moest telkens de ongunst en oen toorn ondervinden van eigen partijge- nooteu, cue met ten onrechte in hun verte genwoordigers een te slappe houding tegen over de sociaal-democraten constateerden, waardoor zoowel de vaderlandsche als de godsdienstige belangen scnade leden. De uitslag der verkiezingen heeft de ont stemming over deze schipper-politiek op scherpe wijze aan het licht gebracht. Er heeft een algemtene stormloop naar rechts en een sterke verscnuiving naar links plaats gehad, helaas heeft men onder ..rechts" in Duiischland niet te verstaan, wat wij daar mee in onze binnenlandsche politiek bedoe len. „Rectus'» in Duitschland noemen zich de conservatieven, de nationaal-Uberalen. de mannen van het „Deutschiand uber alles." het zijn de rumoerige elementen, die, evenals de Spartacisten door gewelddaden het communisme willen invoeren, door het uitbroeien van Puischplannen een chaos willen bewerken om op de puinen der ver warring een reactionnair bewind ie vestigen. T eekenena weraen zii den laatsten tijd de „rectus-boisiewiki" genoemd. Daarom is het zoo betreurenswaardig voor het arme Duitschland en het zieke Eu ropa, dat miliioenen kiezers, moede van de sociaal-üemociatische willekeur, de commu nistische troebelen, de uitputting en ellende, de hooge belastingen, en niet het minst de slappe houding der coalitie-regeering tegen over den buitenlandschen overweldiger, ge vlucht zijn naai dien uitersten rechtervleugel, om daai redding en steun te vinden. Niet minder onrustbarend is. dat in het sociael-democralische kamp een sterke ver schuiving van de gematigde naar de onaf hankelijke socialisten heeft plaats gehad. Teekenend b.v. is. dat in het industriegebied de democraten en meerderheidssocialisten de helft van hun stemmen verloren en de con servatieven en onathankeliiken in dezelfde mate vooruit gingen. Het volk komt dus in zijn vertegenwoordiging nog veel scherper man tegenover man te staan: de klassen- strijdt wordt bitterder en heftiger, wat meer onrust, meer achteruitgang bc teek ent. De eenige lichtzijden in den voorloop tgen uitslag zijn, dat het katholeke centrum tamelijk ongeschokt uit den strijd komt. Het heeft wel eenige veeren moeten laten, vooral doordat een gioep ontevredenen zich af scheidde; maar veel van zijn macht zal de oude partij toch niet inboeten. Moge de crisis haar geleerd hebben, dat zich zelve te zijn een eerste eisch is voor de levens kracht eener polriieke partij. De christelijke overtuiging der kiezers die der vrouwen vooral niet te vergeten! heeft de partij der Katholieken nu nog van een uiteenvallen gered. Een tweede crisis zou gevaarlijk zijn. Een ander lichtpunt is, dat liet volk zich begint af te wenden van de uiterste linker zijde, de communistische. Deze politieke rooversbende schijnt gelukkig geen zuig kracht op de massa te bezitten. Alles bijeen genomen, rijst nu de vraag: welk een regeering zal er na zulk een verkie zingsuitslag te vormen zijn. Het lükt bijna onmogelijk, dat het huidige coalitie-bewind zich handhaaft en zeker niet zonder ernstige reorganisatie. Na den definitieven uitslag zal de binnenlandsche strijd over de vorming der Regeering eerst recht beginnen. En wij vree zen, dat zii even heftig en stormachtig zijn zal, als de verkiezingsdag zelf kalm en zon der de minste ordeverstoring voorbijging. De kalmte van Zondag was de stilte, die den storm voorafging! EEN PRACHT MANIFEST. Lioor liet Bureau vcor da R.-K. Vakorga nisatie», is. in samenwerking niet de Fede ratie van Dioc. R.-K. Volks- en Werklieden- bonden en het Cirri at. /Nationaal Vakver bond, het wlgende manifest, een waar prachit-manifest gericht aan de Nederland- sche arbeidersklasse. Men leze en herlezo dit aaakrijk en overweldigend antwoord oP de roodel reclame van het N. V. V. en het N. A. S. Kameraden. Nu etr in de Tweede Kamer der Staten- Generaal onder leiding v.an Dolkter van Raivesteiin en Meester Troelstra. door een twintigtal onwaardige volksvertegenwoor digers een allorniLsselijkst en arbeidersyijan- dig spel gespeeld worcft, moeiten wij aan onzo verantwoordelijkheid verplicht te zua dien ..intellectueeleii" groot-saboteurs, namens 250.OUO georganiseerde arbeiders ons krachtig protest in 't gezicht te moeten slingeren. Wij worden tot dit protest en dit vtoorloo- pig verweer bovendien aangezet, nu zelfs arbeidersorganisaties zich openlijk opmaken om dit onwaardig spel, dat elk redelijk den kend menisoh, doch. vooral don arbeiders, tegen den borst moet stuiten, te gaan 6teuneu. Men wil de arbeiders eraan wagen Men wil. dat zij den' arbeid demostratief zullen) neerleggen, om met het lage gedoe, in de Tweede Kamer instemming te bet ui gen. Dit is wei het toppunt van volksbedrie- gerii! Men wil het. wolk. in dit geval de arbei ders. opruien om daardoor die onverdedig bare handelingen te kunnen voortzetten. Men, dat zijn de groot© heeren in de roode partij, wil, dat de arbeidersklasse haar eigen brandstapel bouwen zal. waarop zü. aan de heerschzucht van enkelen zal ten offer wor den gebraakt. De arbeidersklasse zal zich ocihter wan volks misleiders weten ta ontdoen. Do denkende arbeiders hebben genoeg van de sekandelijko vertooning in Den Haag. Zij spuwen ©r van en zouden zich schamen, als een van hun minder ontwikkelde kameraden zich op wulk een onbeschofte wijze wou ge dragen. En. nu wil men nota-benet, voor dit misse- lijke werk, de arbeiders nog de straat op halen. Mannen, daartegen gaat onze verontwaar digiagl daartegen gaat ons protest I Tegen zulk een bedriegerij zullen wij ons met alle kracht en met alle geoorloofde middelen weten te verzetten. Wir zullen er voor waken. «Jat enkele sabo teurs onze sociale wetgeving en dus ook den 8-uren dag zuilen verkrachten. Wij hebben te lang gestreden voor sociale rechtvaardigheid en sociale genoegdoening voor de arbeidersklas so. dan dat wij zuil an gedoogen, dat Aalberse's werk door de roode sloopers wordt neergehaald. Het gaat te goed met het sociale werk naar het oordeel van de roode misleiders. Aalberse gaat verder als zü het zouden wil len 1 Daardoor verliest men den invloed op de arbeiders I De S. D. A. P. veiilioor in het laatste half jaar ongeveer 2000 leden. Vandaar diat nu gesaboteerd, tegenge werkt. de boel stuk-gemaakt moet worden! Aalberse mag niets tot stand brengen, omdat elke goede maatregel van hem, den rooden misleiders, den wind uit de zeilen neemt. Nu de Regeering, de onwrichters onzer maatschappelijke samenleving, den revolu tie-verwekkers. evenals andere misdadigers „de boeien" wil aanleggen, nu komen de politieke socialisten met hun verderfelijke handelingen. Nu de Regeering maatregelen wil nemen, waardoor voorkomen wordt, dat de sociale wetgeving wordt kapot gemaakt, waarvan op <Je eerste plaats de arbeiders het slacht offer zouden worden, nu stelt men zich aan als waanzinnigen en erger. Wat deed de Regeering. wat deed' Minis ter Aalberse sedert haar (zijn) optreden? Ie. Hü bracht de nieuwe Arbeidswet met den achturendag; 2e. Hij bracht verhooging der loongren zen in do Ongevallenwet: 3e. Hij bracht- verbeteringen iix d Inva liditeitswet 4e. Hü bracht de Ouderdomsrente van 2 en 3 op 3 en 5 gulden per week voor alle behoef tigen 5e. Hü verlaagde de leeftijdsgrens voor de Ouderdomsrente van 70 op 65 jaar; 6e. Hü bracht de wet op de vrijwillige rmderdomwverzekering met belangrijke bij drage uit de staatskas 7e. Hü bracht de wet op de keuring van levensmiddelen, om het volk te behoeden tegen knoelpraktijken en de volksgezondheid te bevorderen: 8e. Hü bevordert op krachtige wiize den volkswoningbouw en stelt daarvoor honder den miliioenen beschikbaar: 9 e. Hij steunt niet steeds meer en nieuwe miliioenen dei 'werkloozenkaeaen van allo vakbonden om hen door den crisistijd heen te helpen, Hüju waar zouden wij eindigen! Genoeg. Onze Nederlandsche vertegenwoordigers op de International© Conferentie te Was hington konden vaststellen, dat Nederland inzake Sociale Wetgeving staat aan de spits der volkeren. Hii stelde daarnaast in een Hoogen Raad van Arbeid, wiaarin de vertegenwoordigers der arbeiders, eventala in de commissie van dien Raad,, de belangen van de arbeiders met kracht kunnen verdedigen. In eenige maanden tijd gaf hü ons. trots alle reactie, de nieuwe Arbeidswet en aan zijn voortvarendheid ia het ta danken, dat reodö met October het grootste deel van, de arbeidersklasse den 8-urendag hebben zal. De saboteurs on de sla,venzielen, welke hen volgen, zullen de arbeiders van onze Centralen pertinent, zender een iff voo rbe houd. tegenover rich vinden. Onze mannen zullen toonen, kerels te zijn van de daadl Zij zullen onder se©n eoikele omstandig heid dulden, dat zij door wie ook worden geterroriseerd. Zü streden jaren tegen on derdrukking door hunne werkgevers, nu zullen zü, niet hunne plaatselijke en natio nale leiders. dezen aanslag weten af te slaan. Mannen, leden en. geestverwanten, sluit u in deze dagen hecht aaneen. Helpt elkaar, zoekt in de fabrieken en werkplaatsen, op de bureaux eu overal, elkanders steun, dan staat het ook nu weder vast', dat men zich den verwarden kop tegen onze muur van eenheid' zal ton pletter loopen. Wijkt niet voor revolutionnair terrorisme. Bedenkt, dat do Russische arbeiders daar aan danken hu®, door machinegeweren ge- controleerden 12-urigen arbeidsdag. Bedenkt, dat nog de vorige week te Am sterdam op de vergadering der Internatio nale Transiportfederatie de Duitecho ver tegenwoordiger verklaarde, dat Duitsche ar beiders den 8-urendag wel hebben op papier doch den 12-urigen arbeidsdag in de prak tijk. Verzet u daarom tegen een politiek avon tuur, waarin men u wu betrokken. Denkt er om, die anti-revolutiewet gaat niet tegen eenig© vrijheid des volk», doch uitsluitend tegen hen die op renolutonnair avontuur rijn belust en u willen storten in de ellende van het Russische bolsjewisme. Arbeiders van Nederland waakt 1 Waakt voor uw verkregen vrijheden eu uociiale rechten. Verzot .11 tos-en eik ruSadadiie psalitiak avontuur en blijft rustig aan den arbeid! Door ook maar één enkel woord toe te voegen aan dit grootsdh en heerlijk beroep op de solidariteit der goed, getzindo arbei ders. zouden wü den indruk er van ver zwakken. Het machtig manifest spreekt voor zich i'elf genoeg. EEN REVOLUTIONNAIR PROFESSOR. De heer J. F. Niermeyer, hoogleeaaai in de statistische politische, economische en algemeene Aardrijkskunde aan de Universiteit te .Utrecht, een heel geleerd man dus, yindt obstructie-maken in het Parlement een heerlijk ding. In de „TeL" het riool waai- tal van geetstes-producten der aart onze Chris te lijke Regeering1 vijandig gezinde deinen ten worden geloosd, schrijft de man, wiens geleerdheid een leelijke streep door zijn gezond verstand schijnt te hebben gehaald, een dwaas artikel tegien de anti-revolutiewet., waarmee volgens hoog geleerde heer, de Regeering „ons" vol muilbanden. Uit het artikel, een voos product .van professorale warhoofdigheid, diepen wij het volgende moois op: „Velen gaat het als mijaelve: (Wij juichen, eenigszins tot onze eigen ver wondering, de obstructie der socialisten toe. Wel weten wij> (lat ze de aanneming van het wetje niet verhinderen kan. Maai' we begroeten deze methode met .instem ming, omdat zij een tikje revolutionnair is, en omdat het wetje revotutionnair© neigingen in ons wakker roept." „Het Volk" on „De Tribune'" kunnen nu ten minste één troost noteerenin het professorale gemoed van den heer Niermeyer zijn revolutionnaire neigingen wakker geroepen. Ee nwereidschokkend feitl Niet alleen studenten, maar ook' pro fessoren hebben fltevel wat raars, 1 WIE LACHT DAAR? tDe burgerlijke pers is razend",- schrijft „Het Volk". 1 Wie lacht daar? ledereen die weet, hoe DuyB enkele dagen gieleden als een razende Roelant tegen alles wat achting verdient zijn smaad- schimp- en. scheldwoorden in de Tweede Kamer uitbraakte. „Het Volk" kan geen woorden en uit drukkingen genoeg vinden om aan. de gevoelens van razernij tegen de anti-revo lutie-wet, die het bezielen, lucht te ge ven. De symptomen van razernij zijn zoo overvloedig bij do „lfibun.8" dat de op somming er van, ettelijke kolommen van ons blad zou vullen, waarvoor .wij natuur lijk feestelijk bedanken. Wij volstaan met de aanbieding ,van het volgende eymptoomtje: De titel hoven het jongste hoofdarti kel van het luisterrijk yod luidt lettar- ^Sla, bijt en trap, van afl" Slaan, bijten fèn trapped yprmen, beden kelijke verschijnselen yan razernij. .We hebben ze nog niet bij de „burger lijke" pers kunnen waarnemen. „Het .Volk" soms wel? Nog eens: ÏWie lacht daar? HIJ IS WEG! Het gebeulde hij een van de vele stem mingen gedurende het obstructiedebat, toen de heeren sociaal-democraten wegliepen om te zorgen, dat het quorum er niet zou zijn wat niet gelukte dat de heer Troel stra bleef zitten. Toen ziju naam werd afgeroepen, weiger de hii te stemmen. iDe voorzitter maakte hem er op opmerkzaam, dat hii. aanwezig zijnde, stemmen moest. Hii antwoordde: ik ben weg! Het zou wel eens kunnen ziju. dat deze politieke leider daarmee een woord van die pere beteekenis had gesproken, dan hijzelf wel wist, zoo merkt de „Stand." ter snede op. Wij gelooven, dat dit obstrucfiedebat waar toe de politieke leider der sociaal-democra ten aanzette, maar waarbij bleek, dat, als hii zijn zin krijgt, de communist hem aan stonds de leiding uit handen neemt, de uit komst kan hebben, dat de heer Troelstra in ernst zuchten kan: ik ben een verloren man. Ik ben wèg. Gevallen in mijn iegen zwaard. ALLES APENKOOL. Het „Hbld." schrijft in een artikel, waarin de socialistisch-communistische obstructie in ons Parlement geducht onder handen geno men wordt, o.m. het volgende: „Men late zich door het vertoon van ver ontwaardiging en door het reclamegerucht over de „vertrapte heilige rechten der min derheden" toch niet van de wijs bengen. Het is alles blague (apenkooi). Seguah onder den naam van Duys. Deze heele obstructie is, evenals straks d'C „algemeene" staking, als daarvan nog wat terecht komt, niets dan een stuk Ravesteynsch chaotisme. Indien de obstructie tijdens de behandeling van het ontwerp tegen de revolutie wordt voortgezet, kan men haar althans nog eenigen practi- schen zin toekennen: het vertragen der tot standkoming van een wet, die men verderfe lijk acht .-en., al blijft zeeen roekelooze toepassing van een destructief middel. Maa de obstructie, die in d e z e week nu is ge voerd. had in het geheel geen praktïschen zin, nadat was vastgesteld dat de anti-Revo- lutiewet Dinsdag atui d'e orde komt. Men kon er niets nteer mee bereikendan het saboteeren van het werk en van het pres tige der Tweede Kamer. Er stond in deze dagen weer een lange rij van tribuoe-candi- daten 'bij den ingang voor publiek. Want de Tweede Kamer was opeens net zoo „mooi" geworden als de bioscoop, wan neer daar een sensatiefilm gedraaid wordt, 't Ontbreekt hier alleen 1100 aan pakkende reclame-prenten met de portretten der voor naamste filmacteurs in hun meest heerlijke momenten. De Communist Van Ravesteiia en 'diens broeder-in- de-revol u tie Kleerekoper zeiden „Wii krijgen op deze wijze geen tiid om de massa te doen begrijpen wat wij haar wil len doen begrijpen van deze wet." En. „wij hebben geen tüd voor onze agitatie Precies, 'daar gaat het om bij deze obstruc tie. Er moet tiid zijn voor agitatie. De kud de moet warden opgejaagd. Dit zichzelf is zij niet stooterig genoeg. Maar de Tweede Kamer heeft zich niet te storen aan de propagandafoehoeften eener partij. Alleen aan de studiebehoeften van hare leden. Doch om deze laatste is het den rooden heeren niet te doen. Zij wenschen meer tijd, niet voor verblijf ia hun studeerkamers, maar in volksvergaderingen. Niet voor nadenken en nazoeken, maar voor de brandstichting van tiet Mie woord in een wilde masaa. De heele obstructie is niets dan een echt stuk revolutie-bedrijf. VAARWEL iWe zijn niet de eenigen, in ons goede» Nederland, die een hartgrondigen afkeer hebben, en dit meermalen toonden van de Belgische manier yam onderhandelen, die wij herhaaldelijk, nu weer bij de Wielin gen-kwestie, als onbetrouwbaar moesten signaleenem. Do onderhandelingen yan onze Zuider buren, dio rijk doorzult zijn met genie pige leugens en verdraaide voorstellin gen, ontlokken aan 'fc „Handelsblad de volgende rake ontboezeming: „Waarlijk, wo mogen nu tocli eindelijk wel eens leeren met welk soort men- schen we daar in 't Zuiden te doen lieb- Mefc welk soort monschen? Dat heeft de uiteenzetting .van den Minister, al was zo volkomen zakelijk gehouden, óók heel duidelijk getoond. Met héél „nette" menschen. Alleen heb ben zo ietwat ander begrip van waar heid, van fatsoen, van eerlijkheid, ,van goede trouw, kortom van eenige eigen schappen van .een gentleman, dan wij er ooft van yormen. Maar dat komt zeker doordien zo zooveel meer mondain zqn dan wij, niet zoo in een uithoek van ae wereld leven, waar men un peu rustre is, zulle, en dus meent dat „ja" ook Lijk ja beteekent en niet ook wel neen kan zijn. wron Doch nu wo ze nader bebben leeren kennen, in .don oorlog, van ^ezicliltot aangezicht (bij 't millioen) en sinds ruim SSr door onze onderhandelingen nu ün we toch zeggen: Hm ze hebben S op Ven duur te zeer andere manie- ÏÏÏl dan wij- /Wc zullen toch maar liever afscheid van hen nemen. •t Zou ons een hooge eer geweest zijn, hun met kanalen gedienstig te mogen we zen die onze. eigen havens wellicht be dreigden. En 't js onzen onderhandelaars zekér steeds ©en vreugde en een stichting ge weest wanneer zij met de groote heeren uit Brussel aan één tafel mochten zitten. Maar op den duur hooren wij loch niet in zulk gezelschap. En daarom: Adieu, zulle 1 Vaarwel! Totdat ge, wie weet, óók eens zoo denkt over ja en neen als wij. Nederland en België EEN MERKWAARDIGE UITSPRAAK. Het „Belgische Laatste Nieuws" zegt, naar aanleiding van de verklaring van Minister van Karnebeek het volgende: Het is onze bedoeling niet, na hetgeen hier reeds vroeger over die Wielingeu- kweistie geschreven werd, die door den Nederlandschen Minister aangehaalde be wijsvoeringen van juridischen aard nog maals te weerleggen. Een oplossing, die de Belgische belangen voor Zrieland vrij waart, is van 'een nationaal en algemeen standpunt noodzakelijk. Wat wij echter wel rechtvaardigheids halve moeten laten uitkomen is dat in tegenstelling met de gevolgtrekking, wel ke men uit d'e redo van den heer Hymans, in de Belgische Kamer halen moest de handelwijze van de Belgische afvaar diging niet zoo „zuiver" is geweest, om geen scherper woord te gebruiken, als ze ons wel voorgesteld wordt. Binnenlandsch Nieuws TEGEN DE DEMONSTRATIEVE STAKING. De Centrale Vereeniging van Ambte naren in 's Rijks dienst, heeft een pro- clamatio aan de Rijks-Ambtenaren uitge vaardigd, waarin zij zich TEGEN de de monstratieve staking verklaart. Het Bestuur spoort de iedeu der Ver eeniging aan, hun plicht te blijven ver vullen, zooals ambtenaren dit hebben te doen, tegenover elke wettig gekozen ro- geering. EEN BEDREIGING. In een vergadering van de Ned. Veree niging van Spoor- en Tramwegpersoneel, Zondag te Maastricht gehouden, zeide d( secretaris van het hoofdbestuur, de heer Nathans, o. m. het volgende, sprekende over die anti-revolutiewet: In het hoofdbestuur is besloten via hri Ncd. Vakverbond, aandrang te doen uit oefenen, dat, mocht de wet-Heemskerk worden aangenomen, alle vevtegenwoor- ligers der politieke arbeiderspartij in openbare lichamen hun functie zullen neerleggen. Alleen van de S.D.A.P. zou den dan 4 Eerste Kamerleden, 22 Tweedo Kamerleden en 1200 gemeenteraadsleden, 40 wethouders, 124 Statenleden eu Gede puteerden, alsmede tal van leden in ver schillende regeerings-commissies dusdoen de verzet aanteekenen togen de reactie. Van de revolteerende uitwerking hier van op de arbeiders en van de onmoge lijke situatie, waarin de regeering zon komen, verwachtte het hoofdbestuur veel goeds voor de geheelc arbeidersklasse. Een verwachting, d'e wal eens heel ver keerd voor de revolutionnairen kon uit vallen. IN OPTOCHT NAAR DE TWEEDE KAMER. In verband toet een door het N. V. V. in. zake de Anti-revolutiewet verspreid menu fest. waarbij de modern georganiseerde ar beiders worden opgeroepen tot een demon stratieve staking op Dinsdag, is ook door den 1 iaagsclien Bestuurdersbond een procla matie tot de arbeiders gericht. Daarin wordt medegedeeld, dat personen uit de Haagsdie arbeidersbeweging met dc sociaaldemocratische Kamerfractie aan het hoofd in een stoet naar het gebouw der Tweede Kamer zullen trekken. EEN WAARSCHUWING AAN HET TRAMPERSONEEL. Naar aanleiding van een circulaire van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen den Amsterdamschen Bestuurders, boud, 'en den Haagschen Itestuurdersbojid, waarin wordt aangedrongen op een politie ke staking gedurende 24 uren op Dinsdag 8 Juni, heeft de directeur der Haagscke Tramweg-Maatschappij in een circulaire aan het personeel dier maatschappü mede gedeeld, dat hii er op rekent, dat dit perso neel zich niet zal laten verleiden aan deze politieke actie deel te nemen en herinnert aan de bepaling in het algemeen arbeids- ïeglement dat een beambte die ziin werk zonder geldige reden niet uitoefent, wegens willekeurige verbreking van ziin dienstbetrek king zonder inachtneming van den opzeg< giugstermiia niet eervol wordt ontslagen. TEGEN de PROTESTSTAKING. Hét comité yan actie en voorlichting uit de R.K. vakbeweging heeft per ad vertentie en strooibiljet de arboiders ver zocht niet te staken. Bovendien werden Maandagavond vergaderingen .van Katho lieke arbeiders gehouden, oen (voor het overheidspersoneel) in het St. .Willobror- duspatronaat op den Amsteldijk en een voor de particuliere werklieden in heb gebouw der St. Jozefgezellen-vereeniging op de Stadhouderskade. BETOOGING VOOR DE ANTI REVOLUTIE-WET. De, Diocesane Bond van R-K. Work* lieden-Vereenigingien in het aartsbisdom Utrecht, die Éondag en Maandag te De venter, een centrale Raadsvergadering lieeft gehouden, heeft aan do regeering) 't volgend telegram gezonden; H ^1^ O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1