HAARL EM. ingezonden Kerk en School Orde en Arbeid i e.egrammen Laatste Nieuws algemeen nederlandsch VERBOND. Landbouw en V/isscherij DE L. T. B. EN HET KON. NED. Marktnieuws. .Tan de VeTeeniging „Nosokomos'' ter Vehartiging van de belangen van ver- Wegers en verpleegsters, was 't .verzoek' /igekomen de wijkverpleegster eene ge- teentelijke aamstelling te geven, met een jianvangsaiaris van f 1800, met vaste be palingen, betreffende pensioen, ziekteuit- xeeTing enz. B. en W. toonen evenwel freinig neiging daartoe te heebben, ver mits de wijkverpleegster pas korten tijd In functie is. De heer Wilker stelde voor eerst uitspraak hierover te doen, wan neer een conferentie met het „Witte Kruis" is gehouden. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen voor, ,1e heer .Wilker en Brommert stemden too r. Het voorstel B. en W. om het ver zoekschrift van „Nosokomos" voor ken nisgeving aan te nemen wordt aangeno men met de stemmen van de Raadsleden Brommert en .Wilker tegen. Aangaande een schrijven van den heer J. Kerssens va.n Akersloot betreffende 'n kwestie met den heer Th. Dekker, geeft }c lieer P. Twaalfhoven in overweging jen heer Dekker te verzoeken om de nestvaalt eenige meters verder te plaat- jen. Aldus wordt besloten. Vervolgens Verzocht de Spoörwegcomm. betreffende jeu eventueel aan te loggen, spoorlijn doornUitgeest, en belast met het ma ten van voorlcopige plannen, om ge meente-subsidie. Met algen:eene stemmen wordt f 800 voer dit doei gevoteerd. Ein- leiijlc vraagt de afd. Krommenie—Uit- jeest van den Bond van Nederl. Onder- vijzers om zco er adviezzen worden ver- tocht op gebied van onderwijs, ook bij genoemde afdeeling adviezen te willen nwinnen. Ook hier waren allen voor. Ten slotte komen ook .11 .H. Gedep. Sta len nog aankloppen om gemeente-subsi die en wel voor de Politieschool te Hilversum en de andere politiecursussen Nu dat er weer heel wat zou ge speecht worden, liet zich wel aanzien, gezien vroegere dergelijke besprekingen Vooral vcor onzen communistisch en beer Brommert was *t een rtuzengelegenhcid én om ai te geven op de dienaars van de kapitalistische maatschappij én orn pro paganda te maken voor zijn ideeën. Jam mer dat dat laatste het rechtsche ge deelte van den Baad niet zal bekeeren. Do heeren Brommert en Wilker zijn dan ook de eenige, de steramen tegen het voorstel van B. en W. om f 20 subsidie e vcrleenen. Het voorstel van B. en W. s dus aangenomen. Als ook dit punt van de baan is, breekt de heer J. H. Wil ker een lans ter overname van de vroe gere Nutsbibliotheek door do gemeente. B. cn ,W. zijn hier tegen en onzes Inziens ierecht. Waar de bibliotheek van den Volksbond uit 5000 deelen beslaat en f200 jaarlijks kost, terwijl de heer Brommert maar dadelijk f 1000 voor een gemeante- ljjko bibliotheek noodig oordeelt, is 't toch rondweg idioot om in vergelijking met de eerste bibliotheek voor f 20 zoo'n bedrag te voteeren. Wel meenen de heeren .Wilker en Brommert 't peil daardoor te zien verheogen onzer anders denkende burgers, maar dan zou 't beter zijn dat de vrijzinnigen maar stuiver bij stuiver legden en zoo een bibliotheek oprichtten. De besprekingen waren dan ook vermakelijk, vooral toen de beer Brommert den Wethouder Siarreveld zijn plichten, te dien opzichte als vrijzinnig Raadslid onder 't oog bracht en toen ge beurde wat weinig zouden verwachten, laatstgenoemd Raadslid, bezweek voor dien aandrang en hoewel in de vergade ring van B. en W. uit principe tegen een Gemeente-bibliotheek, was hij er nu plot seling voor. Wel een bewijs dat de ver schillende zalren grondige studie verkrij gen. Het slot van de behandeling is, dat Ben motie van den heer .Wilker, waarin van overname der vroegere Nutsbiblio theek door de gemeente gesproken wordt keldert met 3 tegen 4 stemmen, de hee ren Starreveld, Brommert en Wilker voor. Het voorstel van B. .en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemtmeu; de vroegere voorstemmers waren hier tegen stemmers. Dan wordt door B. en ,W> geadviseerd om het verhoogde bedrag, aangevraagd voor de woningen door „Goed Wonen," toe te staan. De heer Brommert, die nogal aardig overdrijven kan en de nieuwe woningen als krotwoningen betitelt is hier tegen, en meent dat de koningen in de Wilhelmina- «itraat er schitterend bij zijn. ,Wel een oowijs of hij ook goed met een en ander op do hoogte is. Ook hier schaadt over drijving. De Baad gaat op één na, de heer Brommert natuurlijk, mee met het advies van B. en W. De suppletoire begrooting »d f 60340 voor 1919 wordt goedgekeurd evenals een vastgestelde geldleening ad f 25650, waar alleen ook weer Raadslid Brommert tegen stemt. Bij de rondvraag worden goede en ruime politiemaatregelen gevraagd bij de &.s, kermis. Zelfs wil de heer Zonneveld nu do Zondagkermis nog afschaffen. Jam mer dat ZEd. Achtb. dit voorstel geen half jaar eerder deed, wellicht waren wij dan nog bevrijd gebleven van de vele uitspat tingen, die nu wel weer niet uit zullen blijven. Want dat het droogleggen der xermis maar een halve of eigenlijk heele- naal geen maatregel is, begrijpt ieder ge tond verstand. Zulke uitwassen als de tegenwoordige kermissen dienen terstond met wortel en al te worden uitgeroeid. Een voorstel Brommert ter geheele droog legging der kermis wordt verworpen, te gen de heeren Zonneveld, Groot, Starre veld en de Wildt. Daarna nog eenige min der be'angrijke zaken en sluiting volgt. UITGEEST. Schoolfeest. De Commis sie voor de schoolfeesten der leerlingen van de Openbare Lagere School heeft plannen ontworpen voer een boottocht naar Sohoorl. 1 J uli a.s. zal een definitieve beslissing worden genomen. UITGEEST. Burgerlijke Stand. Gebo ren: d. van B. Admiraal en M. Dekker. Ondertrouwd: Jan Schoenmaker en Neeltje Siffels. UITGEEST. Naar de „Heimat" terug. - Een deel der Weensche kinderen, die hier gedurende 3 maalnden; een zorgvul dige verpleging bij' verschillende katho lieke ingezetenen mochten ontvangen, zijd Maandagmorgen naar [Weenen terugge keerd. Een 15 tal blijft evenwel pog voor eenige maanden hier. VEiLSEN. Gemeenteraad. In de gdster- avond gehouden raadsvergadering was de heer Langendijlk afwezig. Ingekomen was ©en bericht van J. J. van Wijngaarden te Velseroord, dat hij ontslag neemt. aJs lid der Gomtmdsaie van advies voor de werkeloosheidsverzekering. Een door den inspecteur voor de volksge zondheid, Dr. Aldershoff. ondersteund adres van het bestuur der afd. Noord-Holland) van de Vereen, van Nederl. Gemeenten, waarbij ten behoeve der malaria-bestrijding wordt verzocht aan de afdeeling een crediet te ver- leenen van 5 cent per inwoner oer jaar, ge- durende 4 h.5 jaren, wordt in handen van B. en W. gesteld. Aan de Vereen, voor Ambachteondierwijs in Kennernerland wordt voor 1920 een subsidie van f 6000 toegekend. Het prae-advies van B. en W.. om afwij zend te beschikken op het verzoek van het bestuur der Harmoniekapel „De Eendracht", om beschikbaarstelling van een prijs, in ver band met het dit jaar te houden concours, wordt met 12—4 stemmen verworpen en be sloten een verguld zilveren medaille beschik baar te stellen. Op een verzoek van de Vereen, voor de Jeugd (e Amsterdam, om gebruikmaking van school F. voor vacantiekanip van school kinderen in het tijdvak van 2431 Juli, wordt goedgunstig beschikt. Een verzoek van de gymnastiekonderwijze- res, mej. 1. Th. Ni je. om verlof, buiten be zwaar van de gemeentekas, wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Aan M. C. G. de Vries—Lust wordt op verzoek eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan school H. ingaande 1 Juli en aan J. H. van Dalen als leeraar aan de Vissche- rijschool, ingaande 1 September. Nog zijn ingekomen adressen van eenige organisaties inzake de loonregeling en van P. F. C. Roeise e. a. te IJmuiden. om volks verzamelingen op het strand tegen ie gaan. Alie ie handen van B. en W. gesteld. Bij het voorstel tot verhooging van den gasprijs hebben verschillende leden bezwaar dat de meiers al reeds veranUtrd ziifl." vóór de Raad een beslissing neemt. De heer Scho ling acht verhooging van den prijs ciet noodzakelijk en is het niet eens niet de poli tiek van den weihouder, die het verlies op de waterleiding dekt uit de winst van hei gasbedrijf. Na veel discussie wordt gestemd. Een voorstel van den heer '1 usenius om de priizen nog 1 cent hooger te bepalen dan voorgesteld wordt, wordt niet voldoende on dersteund. Een voorsiel-Sluiters om de prij zen voor 't eerste halfjaar met 1 en voor t tweede halfjaar met 2 cent te verhoogen, wordt met 13—3 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 11—5 stemmen. Tegen: mevr. Beers en de heeren Sluiters, Baarda, Schil ling en Tusenius. Het voorstel tot uitbreiding der reserve fondsen voor het gasbedrijf en dewaterlei ding. wordt met 12—4 stemmen goedge keurd. De voorstellen tot verhoogmg der suo- sidie van het Schaal-armbeetuur over 19 uitbetaling van de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen, crediet voot stermverlee- ning aan uitgetrokken leden van werke- loozenkassen, toetreding als lid tot hel Centraal Nederlandsche Wegencongres verlenging van den termijn van ontrui ming van onbewoonbaar vei'klaarde wo ningen te Jan Gijzenvaart worden goed gekeurd. De voorstellen tot het verleenen van vergoeding voor het gebruik van eigen rijwiel in gemeentedienst aan den gym- nastiekleeraar J. H. Doderer en de gym nastiek o-nder w ijzeres J. Th. Ni je. worden verworpen. Het verzoek van do womngbouwver- eeniging „BIoemendaal-Noord" om een voorschot van f 310.000 voor den bouw van 42 woningen te Santpoort wordt in gewilligd. Aangenomen wordt hierbij een voorstel-Netscher-Schilling om in de voor waarden op te nemen, dat geen onder verhuring van deze huizen zal mogen plaats hebben. Op het verzoek van de plaatselijke vak- afdeeiing voor landarbeiders St. Engel- mundus om den kinderarbeid in het land en tuinbouwbedrijf af te schaffen wordt het prae-advics van B. en W. dat de raad hierin geen beslissing kan nemen, goedgekeurd. Op het verzoek van mej. G. Tram te Santpoort, hulptelegraaf- en telefoonkan toorhoudster om toekenning van vergoe ding voor behandeling van telegrammen en gesprekken boven het jaarljjksch aan tal van 2800 wordt besloten haar de door het Rijk uitgekeerde f 125 over 1919 toe te kennen. Tot lid der commissie inzake de win kelsluiting wordt benoemd de heer Buur- da, tot lid der Reclame-commissie inzake vergunningsrecht eveneens de heer Buur- Tot onderwijzeres aan school A te IJmuiden wordt benoemd Mej. L. Lieffers te Winkel, no. 2 der voordracht, tot on derwijzeres aan school B., Mej. C. J. Broek, aldaar. Na de rondvraag wordt de vergadering gesloten. Dierenbescherming:. Uittreksel uit het verslag van den inspec teur der vereenLging tegen het mishandelen van dieren, voor Haarlem en Omstreken over de maand Mei 1920. Op de paardenmarkt werd wederom drink water aan de dieren verstrekt. Herhaaldelijk werd het gebruik van kreupele paarden be let. Verschillende gevallen van mishande :ig en verwaarlooaing werden opgemerkt Zoo moest ter paardenmarkt een koopman bele worden zich aan de staart van een hit te laten meesleepen. Tijdens het lossen van het circus Hagenbeek werd aan een olifan tendrijver verboden zijne dieren met een «neren Haak tegen de pootten te róa&a. On derscheidene groentenhandelaa ra moesten worden aangespoord, ié kettingen, waarme de hunne honden onder de karren waren vastgebonden losser te' maken, omdat de dieren niet konden liggen, waardoor 't voer tuig stil stond. Ook moest worden toegezien dait transportwagens niet te zwaar geladen werden. Een voahit bleek zóódanig door le vend onrein aangetast,, dat het dier den in druk gaf van aan schurft te lijden. Opgetre den moest worden tegen een 12-jarigen knaap, die de gewoonte had een voor een melkwagen gespannen hit te ranselen. Meer, malen moest weder op te nauwe muilkorven geweizen worden, zoomede op het hinderlijke gebruik, ingespannen paarden na voedering met den voederzak aan het hoofd te laten staan. Het mocht niet altijd gelukken, bedrij vers van^ wreedheden daarop te betrappen. Een bijzonder geval van verwaarloozing werd ontdekt ten huize van een dame, die een poes onverzorgd en opgesloten in de tij delijk verinten woning had acl ter gelat en Het dier wae geheel vermagerd en verwil derd en kon slechts met moeite opgevangen worden om verpleegd te worden. Loonsverhooging. Naar wij vernemen is aan het personeel van de firma J, j Beijroe® een loonsver- hooging toegekend. ïtet uurloon, dat gemiddeld 53 cents beliep, is op 70 cents gebracht, Daaren tegen is bot percentage vam hut overgeld van 25 pet. tot 15 pet verminderd. Daaiv door is t uurinkomen nu 81 eente ge worden. Tevens is de werktijd op 48 uur ge bracht. Brandje. Gisteren ontstond er een brandje op het Leidsche Plein 37rd., in do woning van J. v. IJ. Een paar gordijnen verbrand den en yenige stoelen verschroeiden. Door den bewoner en door een agent van politie werd met een paar emmers water spoedig' het vunr gebluscht. De oorzaak is waarschijnlijk het spelen van een 1-jarig kind met lucifers. Oost en West. De vereemgang OoM en West zal op 6 Juli a.s. haar algemeene vergadering te Haarlem houden. Als aantrekkelijkheid zal daarbij de vol ledige rijsttafel worden gegeven, in een omgeving, die zooveel mogelijk herinnert aan de tropen en met bediening door in- landsche bedienden van do booten der Maatschappij „Nederland". Verwacht wordt, dat zeer velen als her innering aan vroegere dagen dezen maal tijd zullen moemaken en dat ook leden, nooit in Indië zijn geweest, daaraan zul len deelnemeu. De rijsttafel, met haar velerlei vleesch eu visch moet, naar kenners ons verzeke- ren,jiite^^makelijk zijn. etd tot vaststelling van «eu saiarm-egte rn ent voor het personeel, in dienst, der pro vincie. De Commissaris der Koningin in de pro vincie NooTd-Holland opende de vergadering- met gebed O.m. waren afwezig, voor zoover wij kon- len constateeren. alle leden der Provinciale Staten, diie tevens lid ziin der Tweede Kamer, behalve de heer Ketelaar. Van de socialisten waren niet minder dan zeven leden-Kamerlid afwezig. Als lid der Staten werd toegelaten de heer Mr. H. L. Israels gekozen in de vacature J. B'. A. Jonckheer. De geloofsbrieven van den heer W. v. d. Val. gekozen in de vaca turen mevr. Gaderius v. Veen, waren nog niet ingekomen. Hierna werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen. Op voorstel van den voorzitter werden de verschillende voorstellen verwezen naar de betreffende commissies en afdeelingen. De heer SLINGENBERU wees er op. dat sinds de aanneming der motie, die aanlei ding gaf tot heti voorstel van het ambte narenreglement.. een rijkaweteontwerp is in gediend op de rechtspositie der ambtenaren, -W.O. oo-k de Provinciale ambtenaren zullen vallen. Spr. vraagt- of het in verband hier mede niet nutteloos is het ambtenaren reglement -te behandelen. De voorzitter zeide het eens te zijn met den heer Siingenberg. dat wanneer het ontwerp-Dreseethnys wet wordt, vele bepa lingen dezer verordening zullen moeten ver vallen. maar spr. wil het reglement toch be handelen èn om de onzekerheid dat het wetsontwerp tot stand komt en om het werk dat de commissi o aan het ontwerpen van het reglement besteedde. Hierna werd de ver gadering verdaagd tot Dinsdag 22 Juni, des 'e morgens half elf. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 8 Juni. G. A. Spaan en A. J. Zwaai. Geboren: 4 Juni. dochter van H. A. Ja cobsv. d. Horst 6 Juni. zoon van P. Steenkiet—Toet 7 Juni. zoon van C. M. Maas—v. d. Berg dochter van C. M. Hartman—Schouten zoon van T. v. Zo- morenWesselius 8 Juni. dochter van M. T. v. HorickGeenevasen, Overleden: 5 Juni. P. D„ 8 dagen, zoon van D. Haan, Noorderschoolsteeg 6 Ju ni P. P. Wapstra, 63 jaar, Westergracht 7 Juni. H. Essenins, 76 jaar, Konin ginneweg C. v. Beaumont, 58 jaar, Janswyg A., 21 dagen, dochter van C. Weiboren, Kampearlaan P. P. v. d. Landen, 47 jaar, Tulpenstraat 8 Juni. P., 2 jaar, dochter van C. Castricum, Kamperlaan. VOOR FATHEK STAAL Vorigb edrag Ter ccic v2fl hel Goddelijk Ticirt M 1.50 Maatschappij yaij Nijverheid. Maandagavond 8 uur vergaderde in hel Paviljoen de Maatschappij van Nijverheid. De vergadering ving aan met het uitreiken van vereerende getuigschriften voor 25-jari- gen trouwen dienst. De begiftigden waren al.en typografen van de firma tnschdé en één van cc firma Küigrok, en o'e voorzitter, de heer F. C. Dufour. wees er dan ook op, dat juist in het typogralenvak vooral onder de zoigende handen van de heeren Enschedé, de kunst het hoogst in aanzien stond. Uit 't jaarverslag bleek, dat er dit jaar 6 lezingen, 2 cursussen en 4 bestuursver gaderingen geweest zijn. welke echter over 't algemeen slecht bezocht waren. De commissie tot het nazien der rekening en verantwoording 1919 adviseerde deze goed te keuren en den penningmeester te de- cnaigeeren. Bij de bespreking van de agenda der 143ste jaarlijksche algemeene vergadering, bleek, dat het departement met het voorstel van het hoofdbestuur om personen aan te wijzen iot 't nagaan van verbetering en veredeling der woningbouw, volkomen mee ging. Eveneens met de helling van een loeslag voor het tijdschrift, dat in de toe komst verdubbeld zal worden. Tot afgevaardigden van Haarlem naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren W. Hüarius en Mr. A. Enschedé. De heer O. v lussenbioek sorak daarop een inleidend woord, vooidat hii die dames en heeren langs de tentoonstelling van ce ramiek en weelkunst zou rondleiden. Hij zeide, dat het de bedoeling is jaar lijks twee groote ten te ons ie, 1 ingen te hou den (liefst internationaal) en ook eenige Déze tentoonstelling is internationaal en zoowel 'f hisim'sch tintje als de meest moderne textiel en ceramiek is aanwezig; Spr wees er nog op> dat deze kunst on- ombeeiliik is van ons hedendaagsche leven waarop de tentoonstelling bezichtigd werd. Onderwijl weid een s.emming gehouden om te voorzien in óe vacatuie van den heer C. Peereboom. die als lid van 't nes.uur altrad en niet herkiesbaar was. Met alge meene stemmen werd gekozen de heer Mr u. j. Enschedé. De voorzitter dankte ten slotte den heer van Tussenbroek voor ziju toelichtingen, waarna de vergadering gesloten werd. Maandblad voor Drankbestrijders. 1 Juli a s. zal. gesteund door een subsidie van den Raad der gemeente Haarlem, een maandblad voor drankbestrijdeis verschijnen. Het zal den naam dragen van „Het Maand blad van het Comne van Drankbes.rijdende Vereemgmgen te Haarlem" en zal iedere maand gratis worden verspreid. Als commissie van redactie zullen optieden de heeren M. A. Remalda. H. Dremh en w. P J Overmeer. de laatste als secretaris. De .iêeiên T P. van dér Leer en B. Doeven zul. len de commissie van administratie vormen Laatstgenoemde heer treedt op als secre.ans dezer commissie. PROVINCIALE staten van NOORD-HOLLAND. Dinsdagmorgen kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland in buitengewone zitting bijeen ter behandeling van: een voorstel tot wijziging van het Peneioenregie- ment Noord-Holland: een voorstel tot vast- stellng van een ambtenarenreglement voor de provincie Nooj^Hollandvan een voor Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Boeken en kranten. M. de R.l Nu dc oorlog is opgehouden en onze werekl daar ligt in de ontreddering van den vrede, die haast erger is, dan de oor log zelf, nu is het meer dan tijd voor ons om te trachten uit die verwarring voor ons zelf en onze verwanten weer orde te scheppen, bij elkaar te brengen en te houden wat bij elkaar hoort. De werk zaamheden van het „Algemeen Neder landsch Verbond" jin deze richting gedu rende een tiental jaren vóór den oor log zijn bekend. De Boekencommissie van het A. N. V. heel't de van hier getogen Nederlanders niet in den steek gelaten, heeft hun boeken en kranten verschaft in Michigan, Ontario en andere staten van Amerika, in het gebied van Essen heen, in Zeemanstehuizen, overal; de Afrika ners zijn door haar toedoen van bibliothe ken voorzien. Kortom, toen de oorlogsha vik over de velden en wateren zweefde, wisten de Nederiandschë kiekens daar buiten, waar de liefhebbende kloek zat. Nu zwermen zij weer uit en nu, meer dan ooit, moeten wij ze b.ij ven vasthou den de wereld is zoo verwilderd I onze boekverzending moet dus weer be ginnen. Wie nu boeken te missen heeft of jaargangen van tijdschriften, brochures of jaargangen van weekbladen, laat hij ze brengen aan het Prinsenhof achter 't Stadhuis, hoek Jacobijneslraat. Wij zul len voor verzending zorgen. Vooral meer en meer zich vrijmakend Zuid-Afrika (Ne- der.anders, volgt er de ontwikkeling van) Vlaanderen, dat ons geholpen heeft te gen do.le Franskiljonse annexatie-plan nen; ze roepen om onzen steun in dezen, ouze boeken. Er is veel strijd tegen ons en onze s-amverwanten; wij moeten op onze manier, ook in ons eigen belang, meedoeul Vandaar ook, dat er te Rotter dam in het Boekenhuis van het A. N. V. behoefte is aan geregelde toezending van kranten. Deze NIET zenden aan het Prinsenhof, maar liefst bij weelcpakjes rechtstreeks aan dat adres te Rotterdam 1 Ze gaan b.v. naar Zeemanshuizen in het uunen.and eu, als ze daar uitgelezen zijn en het nieuwe pakje komt, dan gaan ze met een Nederlandsch schip mee: ze wor den gelezen tot ze stuk zijn. Ik dank U, M. de R. voor de plaats ruimte, J. B. SCHEPERS. Fartieuliere bouw. Zwanenburg:. 7 Juli 1920. Mijnheer de Redacteur. Nu Donderdag a s. in ons Raadscollege van Halfweg de vraag zal wor Jen beslist, ot ue Gemeente de particuliere bouwniiverheid zal steunen, lijkt bet ons niet ondienstig, de aan dacht te vestigen °P een artikel in „r-'e Tüd" gedeeltelijk uit de N. Kott Ct. overge nomen, waarin een lans wordt gebroken voor de steunverleenmg aan de particuliere ondernemers. Geen overheidsbouw en geen vereenigings. bouw beoft uitkomst gebracht in d® penibele woningtoestanden. Toen de overheid meende dat zü zelf de woningproductie ter hand meest nemen, is de ellende begonnen, aldus het blad en de hoofdambtenaar, dc heer van der Raa, te 1 Amsterdam toonde to e<m lezenswaardig arti kel aan. dat een particuliere ondernemer een woning 53 procent goedkoooer bouwt dan een wionmgbouwveresniisitsc-. Geen Weinig heid voorwaar. Om den ellendigen toestand td boven te ko« men, geeft het blad de volgende aanwijzing i voor wie niet verblind is door eigen waan. is echter het middel niet moeilijk te ont dekken. Men moet aan de particuliere bouw ondernemers. wier nuchter 'inzicht en vak kennis, het duizend maal winnen van dat der „woninghervormers", (bedoeld worden hier de betroken ambtenaren) gelegenheid geven hiun bedrijf .te hervatten. Bovenstaande we tenschap in aanmerking nemende, zal een normaal denkend raadslid verplicht zijn vóór ftllas de particuliere t ouwnijverliaid to steunen en tc bevorderen. B. MGR. PAC1F1CUS BOS TE ROME. Z. D. H Mgr.. Pacificus Bos werd den 29 Mei 1.1. in particuliere audiëntie ont vangen door Z. H. den Paus. Z. H. had mot den bisschop eon echt vaderlijk eu vertrouwelijk onderhoud. De Paus stond aan de H.H. E.E. paters Stanis laus, Provinciaal der Capucijnen en Ana- stasius, ex-Provinciaal toe, dat ook zij bij den H. Vader werden toegelaten. Zij hadden de groote eer eenige oogenblik- ken met Christus' Plaatsbekleeder te mogen spreken. MGR. DIEPEN NAAK SCANDINA VI6. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Bosch, die zooato men weet be noemd is tot Apcslolisch Visitator van Denemarken, Zweden eu Noorwegen, heeft Maandag j.l. de reis naar die lan den aanvaard. EEN GEWICHTIG BESLUIT. Dc algemeene vergadering van den Bond van Patroons v ar eon i g ingen in ue Bouwbedrijven in Nederland, heeft een bindend besluit genomen, na oveneg met den Bond van R.-K. Bouwpatroonc, vol gens hetwelk het op straffe van boete aan <le leden verboden zal ziin. het stuk loon meer te laten bedragen dan 130 pet. van het uurloon. Dit is een besluit vaa zeer vergaande strekking voor het bouwbedrijf, tn het aigemcen en voor de kosten van den wo ningbouw in het bijzonder, daar hierdoor aan het schrik barende opdrijven der loonen in zoogenaamd aangenomen wsrk. paal en perk zal worden geste i. LANDBO U W-CO MITé. Naar aanleiding van het besluit, geno men op de vergadering der R. K. land bouworganisaties van 26 April j.l. te Utrecht, heeft de Diocesane Land- en Tuinbóuwbond in het bisdom Haur.em zijn lidmaatschap van het Kon. Nederlandsch Landbouw-comité opgezegd met ingang van 1 Juni 1929. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCH- LAND. BERLIJN. 7 Juni. Van alie districten, be halve Kohlenz-Trier zijn thans de uitslagen bekend. Gekozen zijn; Meerderheidssocialisten 86 Onalhankeiijken 57 Communisten 1 Democia,en 27 Centrum 43 Beiersche Volkspartii 12 Duitsche Volksparui -42 Dunsch-natiomale partij 41 Wurtembergsche burgerpartij - 1 Beiersche middenpartij 2 Sleeswijk-Holsteinsche democraat 1 Weiten 2 Wunambergsche boerenbond 3 Beiersche Boerenbond 2 MUNSTER, 7 Juni. Tot de gekozenen be- hooren nog de meerderheids-socialisten Dr. David, WisselL Braun. Hué. Schhcke; de onafhankelijker! DuwelL Daumig. Vogiherr Dittimann, Rosenfeld: de democraten Cer- trud Bauimer. Schitter. Gess.tr: de centrums, mannen Trimboin, Giesber,s, Bell, Spahn; de nationaalTibcialen Riesser. Von Kar- dorff. Rippler, hoofdredacteur van de „Tagli che Rundschau", de conservatieven Von Graefe. Roesicke, Dietrich, Fuhimann. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCH- LAND. BERLIJN, 9 Juni. Volgens een op het Rijksin in isterie van Binnenl. Zaken gemaakte berekening, zal de nieuwe Rijksdag uit 427 leden bestaan. Hieronder ziin begrepen de leden it de gebieden Oos.-Pruisen. Slees vrij k- Holstein en Opper-Silezië. waar tengevolge van de gehouden volksstemmingen, geen veikiezingen hebben plaats gehad. In den Rijksdag zullen zitting hebben 109 meerderheidssocialisten. 66 leden van 't Cen trum en 44 democraten, zoodat de partijen die tor nu toe de coalitie vormen. 219 zetels hebben. Voorts zullen zitimg hebben 02 Duitsch-Nationalen. 60 leden van de IKut- sche Staatspartij. 19 van de Christ. FeA Partii 76 onafhankelijken. 2 communisten, 5 Weifen en 3 leden van den Beiersehen Boerenbond. OTJDEWATER, Kaasmarkt Juni. Aangevoerd 99 partijen of 4455 stuks, ge wicht 22.275 K G. Prijzen le soort 69—72 glcl2.' kwal. 64-60 ffld. per 50 K.G, Handel stug. BODEGRAVEN 8 Juni. Aanvoer 849 partijen waaronder 142 m. Rijksmerk, ge wicht 102.774 K.G., 17.129 stuks. Eigen Goudsche Kaas le kwal. 70—73.—; 2e kw. 66—68.—; le kwal, m. R. M. 70—78. AMSTERDAM, 7 Juni. Aardappelmnrkt. Andijker muizen, groot 9 10.50; klein 6.90—8; Langedijker muizen 12—14; Zeeuwse lie redstar f 7.408. Aanvoer 2 ladingen of 1000 H.L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 3