TWEEDE BLAD - Woensdag 9 Juni 1919. BINNENLAND De Demonstratieve Staking. BUITENLAND FEUILLETON. SLECHTS EEN DROOM 0NS VR00UJK HOEKJE DE STAKING ALS DEMONSTRATIE BEDOELD, EEN FIASCO. VAN DE «000 HAVENARBEIDERS IN AMSTERDAM, STAAKTEN SLECHTS 70. TE ROTTERDAM WERD WEINIG DEELGENOMEN AAN DE STAKING. - WEINIG LUST TOT STAKEN IN DE RESIDENTIE. Als algemeen protest van arbeiderszij de tegen het wetsontwerp inzake de re- volutionnaire woelingen, mag de staking onze lezers zagen dit reeds in, in ons nummer van gisteren jammerlijk mis lukt heeten. Dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat gisteren hier en daar in ver schillende bedrijven niet gestaakt is. Maar de toeleg, die er van revolution- naire zijde was, om het werk overal stop te zetten en daardoor schrik en ontstelte nis te verspreiden, heeft jammerlijk ge faald. IN AMSTERDAM. Het trambedrijf. Bij de stabsrs was in 't algemeen een weifelende houding te bespeuren. Af en toe kon men zien, dat conducteurs of bestuurders, die aanvan kelijk posters waren, zich bij den remise chef gingen melden. Men had blijkbaar van de samenwerking van de twee groote vakcentrales, het N.V.V. en het N.A.S. veel grooter resultaat voor dte staking verwacht; er was zelfs voorspeld, dat er geen tram rijden zou. En wat zag men vele stakers doent Zij maakten gebruik van de trams om op and'are punten der stad kameraden te gaan posten! De. Amsterdamsche Wethouder voor de Bedrijven en de Arbeidszaken was dan ook voldaan over het verloop der werk zaamheden. Van een normalen dienst kon tegen het middaguur nog niet gesproken worden. In cijfers uitgedrukt kon geconstateerd worden, dat 2/3 gedeelte van het bedrijf funetionmeerde. Wijl er zich steeds meer personeel aanmeldde, hoopte de directie des namiddags een vrij normalen toe stand te bewerken. Bij de Veren. Daar ging het aan den IJkant rustig toe. In overleg met de or ganisaties bleven twee ponten varen: de zoogenaamde Tolhuisboot en die naar den Valkenweg. Deze diensten bleven in tact met het oog op hulp bij mogelijken brand of voor ziekenvervoer. De ponten van de overige veren (Han delskade en Boorstraat) voeren niet. Later op den morgen werd het op de De Ruyterkade drukker, daar van hier de bootjes vertrekken naar de fabrieken, droogdokken en werven, aan de overzij de van het IJ gelegen. Op het bootje van de „Droogdok-Mij." zag men vele werk lieden, die niet tot staking waren over gegaan; echter bleef er een even groot aantal nog op den steiger achter. Ook de bootjes met personeel van de „Neder land" vertrokken van de De Ruyterkade zooals op gewone dagen. In de havens was gistermorgen vóór den aanvang der werkzaamheden niets van eenige actie te bespeuren. Overal zag men de bootwerkers, kraan drijvers en de personeelen der groote stoomvaart-maatschappijen naar de eta blissementen wandelen en op een enkele na aan het werk gaan. Voor zoover kon worden nagegaan, is sr bü alle groote scheepvaartmaatschap pijen, als de stoomvaart Mij. Nederland en die Kon. Holl. Lloyd, de Kon. Holl. Stoombootmaatschappij, gewerkt. Ook bij de Steenkolen Handels vereent ging. Aan het kantoor de „Haven-Reserve" was de toestand vrij normaal. De losse krachten, die „bestoken" waren, konden zich zonder moeite bij die diverse maatschappij er melden. Het politietoezicht in de haven was als op gewone dagen. In de vervoerbedrijven was van sta king ook niet veel te bemerken, want reeds vroeg in den ochtend zagen we in de haven-kwartieren tientallen van ■vrachtkarren naar de kaden en loodsen rijden, om te gaan laden. Nader wordt medegedeeld, dat van de ongeveer 4000 havenarbeiders er niet meer dan 70 gestaakt hebben. Bij nagenoeg alle veemen werd ook ge werkt. De Gasfabrieken. Aan de gasfabriek „Zuid" werkte 50 pet. der arbeiders, van wie een deel het kolenlosserswerk over nam. Da opkomst was grooter dan ver wacht werd. Op de gasfabriek „West" (Haarlem merweg) werkte maar 30 pet. der werk lieden, echter op de „Oost" daarentegen 90 pet. Electrische Centrale. V'iel arbeiders waren weggebleven, echter was er vol doende stroom. Er werd 15 pet. minder geleverd dan in normale tijden. Aan het oorspronkelijk voornemen van B. en W. om het publi'ik te verzoeken in den „spitstijd" (invallen der duisternis) zoo spaarzaam mogelijk te zijn, behoefde geen gevolg gegeven te worden. Stadsdrukkerij. Van de 130 man per soneel waren er 55 opgekomen. Waterleiding. Alle machimas werk ten. Een deel van het personeel staakte, doch zulks had geen invloed op de wa terlevering. Gemeente-telefoon. Alle telefonisten waren opgekomen, hoewel zij den avond te voren in een vergadering nog een eenigszins weifelende houding aannamen. Het getal stakers onder het technische personjel was vrij groot. Stadsreiniging. Ongeveer Vi gedeelte van het personeel meest federatiele den staakte. De vuilverbranding was geheel stopgezet en er is geen vuilnis op gehaald. Ambtenaren. Onder de gemeente ambtenaren waren geen stakers. (Ten etadhuize alleen drie werklieden). De stakingsleiding bad medegedeeld, dat zij zorgen zou, dat Woensdagochtend alles te zes nur ia vollen gang kan gaan. Daartoe zou het noodige personeel, noo- dig om de vuren aan te. liggen, om vier uur reeds present zijn. De typografen. Het afdelingsbestuur van den Ned. Typografenbond verspreid de onder de Amsterdamsche leden een circulaire, waarin medegedeeld werd, dat d© actie zooveel mogelijk gesteund dien do te -worden, doch dat personeelen, die bijzondere bezwaren hadden, niet behoef den te staken. Bij het „N. v. d. D." werd door slechts 15 man gewarkt; op het „Alg. Handelsblad" werd ook gestaakt, zoomede bij „Het Volk" en „Ch r. Amster dam", waardoor alzoo de meeste bladen op beperkte schaal uitkwamen. By Standaard en Tijd werd wel ge werkt. Hit Volk is niet verschenen; De Tribune wel. Particuliere bedrijven. De stakers waren in verhouding het grootst in aan tal by de Gemeentebedrijven en -diensten Bij de meeste groote particuliere bedrij ven ward gewerkt. 't Oude Entrepotdok ondervond niet de minste stagnatie en het nieuwe dok had zeer weinig staker». By „Trompenburg" op den Amsteldijk, was evenwel do sta king1 algemeen, ook op het kina-etabllö®j- ment en op de lettergieterij der firma Tetterode in de Bilderdijkstraat. Hoewel er geen staking in de haven was, kwam er toch eenige stagnatie om dat de werklieden van de afdiaeling „Hy- dTauliek", de gemeentelijke Handelsin richtingen (kranen) nagenoeg allen staakten. IN ROTTERDAM. In de tweede stad des lands was de toe stand zeer kalm: aan de stakingsbewe ging wird weinig deelgenomen. Alleen de tram ondervond last. Lijn 6 en 7 reden niet en de andere Ujnen reden ongeregeld. Het Hotel-, Café- en Restaurant-perso neel had besloten in zün geheel te staken als de staking algemeen werd. Daar was dus geen stoornis. In de haven werd nagenoeg niets van de staking bemerkt De bakkers besloten te staken, doch daarvan waren slechts een paar fabrie ken de dupe. Bü particuliere bakkerijen werd gewoon gewerkt Aan hit Hofplein verzamelden zich Dinsdagochtend slechts kleine groepen om naai- Den Haag te gaan, waarvan 't grootste deel nog uit nieuwsgierigen be stond. De afdeeling Rotterdam van den Boad van Nederlandsehe Werklieden in open baren dienst en bedrijven had Maandag avond een huishoudelyko vergadering gehouden, waarin door het bestuur met kracht en klem was aangedrongen het advies van het bestuur van het N. V. V. op te volgen. Er was echter tegen het sta kingsadvies een zoodanige oppositie, dat de vergadering zonder dat het bestuur 't noodig oordeelde, er over te laten stem-® men, basloot niet te staken. De bü-de moderne organisatie aange sloten bakkers besloten te staken. TE 'S GRAVENBAGE. In de Residentie was de staking verre van algemeen. De trams reden als gewooniyk, want te gen het advies van hit hoofdbestuur der Nederl. Vereeiiiging Van Spoor- en Trampersoneel, was met groote meerder heid besloten aan bet werk te blijven. Een gelyk besluit werd genomen door de ver gadering van Handels- en Kantoorbe dienden. In Rijks- en gemeentedienst werd ge regeld gewerkt. In particuliere bedrijven als drukkerijen, broodbakkeryen, meubel fabrieken werd gedeeltiiyk gestaakt. Bouwerken en transportbedrijf, lagen, zooals wij reeds meldden, vrüwel stil. TE GRONINGEN. Na een groote demonstratieve vergade ring dür S. D. A. p. en moderne vakbe weging werd Maandag aan de Tweede Kamer een protest-motie gezonden tegen het aan de orde stellen van het anti-re- volutie-ontwirp. De vergadering trok daarna met muziek en zingend door de stad. Op de Groote Markt beklom het Kamerlid Rugge yet bordes van het Stadhuis en sprak de menigte toi. De commissaris van politie, aast wien geble ken was, dat geen toestemming was ge vraagd voor een optocht, verzocht Rug- go den stoet te ontbinden. Rugge werd door de politie van hit bordes verwü- derd. De menigte ging daarna kalm uit een. TE LEIDEN. Een 150-tal werklieden uit den moder nen bond en 100 onafhaakalijken, meest uit de bouwvakken waren Dinsdagmor gen per rijwiel uit Leiden naar Den Haag vertrokken. Het bouwwerk aan de kooi lag stil; overigens gingen alle bedrijven d"or. In de stad was alles rar.ig. TE ZAANDAM. In deze brand-rood© stad waren Dins dagmorgen alle arbeiders op d'i gewone wijze aan het werk gegaan. Nergens werd gestaakt. In bet havenbedrijf en aan de artillerie-inrichtingen ging alles zijn ge wonen gang. TE HENGELO. Te Hengelo (O.) staakten ongeveer 1000 man. Meetings cn betoogingen te Amsterdam. Door bet P. A. S. werd op het terrein van den voormaligen Parkschouwburg te Amsterdam omstreeks 1 uur n.m. een meeting gehouden. Eenige duizenden syn dicalisten, communisten en socialisten namen er aan deel. Boven de menigte staken eenige roode banieren en roodo doeken uit. Aan den ingang van het terrein las men op een doek: „Het veriet van dén arbeid brengt Als sprekers traden op de bekende re- volutiounairen Sneevliet en Ds. Scber- mer horn. Na afloop van de meeting trokken de betoogers, die een aanzienleken optocht vormden, door Plantage, Roeterstraat, Sari) hatiestraat, over Frederiksplein en Weteringschans, langs het Leidsehe- bcschje naar den Overtoom, waar bü dt le Const. Huügensstraat d© ontmoeting zou plaats vinden met den optocht van de „moderne" werklieden, komende van het Stadion. De trams in de Hoofdstad hebben het gisteren danig moeten ontgelden. Van niet minder dan 20 wagens zijn de ruiten vernield; verder zÜn meerdere tocht schermen op de balcons verscheurd of met messen opengehaald. Relletje. Dte staart van den optocht, dïii on geveer in zün geheet een kwartier lang was, had slechts weinig politie en al gauw bleek, dat het soort betoogers, dat in dit deel mee liep, relletjes wilden be ginnen. By opzet werd zoodanig met de borden, houten stokken met daaraan be vestigde teekeningen °f opschriften, ge manoeuvreerd, dat de ruiten der trams vernield werden. Soms wisten eenige agenten door op de balcons tii springen, nog baldadigheden tegen te gaan, doch de optocht was lang, het aantal trams op Weteringschans en Sarphatistraat zeer groot en dte politiemacht was aan het einde niet bijzonder sterk. Behalve het stukstooten der ruiten en het openscheu ren van de tochtschermen, trokken dii betoogers de pennen vaa de koppeling er uit, wat overigens heel gemakkelük ging Het gevolg was, dat bü- en hoofdwagens van elkaar gescheiden werden. Gewoon lijk verlieten dan verscheidene passagiers voornamelijk dames of meisjes, uit vrees voor molestaties, de wagens. Op het Fre deriksplein zag men de passagiers mee helpen een losgemaakten bijwagen weer tegen den motorwagen aan te duwen. Naarmate de Spiegelgracht genaderd werd, namen de baldadigheden toe en c-en lelletje ontstond rondom een losge maakten ouderwetscben büwagen van lijn 7. De conducteur werd daar mishan deld en de wagen is door de betoogers van d'e Spiegelgracht tot bü het gymna sium teruggeduwd onder veel gejoel eu geschreeuw, nadat de verschrikte passa giers er uitgesprongen waren. Toen dij politie, welke ten slotte van verschillen de kanten kwam opzetten, naderde, ein digde het relletje. Het getal stakers. Op de meeting van het Vakverbond in 't Stadion waren naar schatting 'jen lO.OOÜ-tai menschen. Daar werd meegedeeld, dat het getal stakers was als volgt: telefoon van 200 werklieden 180 stakers, kindervoeding 40 ■eëmploy eerden, 40 stakers; Reiniging 813: 086 staker»; Electric heilswerken 920 stakers van de 1000; Gasfabrieken 1271 van de 1546; Stadsdrukkerij 65 van de 130; Waterleiding 105 van de 120. Gemeen lelijke Handelsinrichtingen alle kraan drijvers, Technisch personeel Gem. Tram 500 van de 600, henevens alle raiisvegers cn stratenmakers. Men honde in 't oog dat van deze cu tters en vermoedelijk meerderen geflat teerd zün. In de omgeving der Tweede Kamer. Reeds in den vroegen ochtend stonden Dinsdag vóór den ingang van de publie ke tribune dér Tweede Kamer een paar honderd personen. Tegen twaalf uur hadden zich op d'i Prinsegracht en omgeving nabij bet Volksgebouw, waaruit de roode vlag was ontplooid, eenige duizenden personen ver zameld, welke menigte even later nog versterkt ward door een groeten troep communisten met Kolt hok, mevr. Wol da cn De Viseer aan het hoofd en büna te gelijkertijd door een stoet van een paar duizend Rotterdammers, die opschriften droegen: „Tegen <fc anti-uavolutiewei-" Ook bewogen zich tusschen de saamge- pakte menschenmassa een aantal vrouwen die biljetten droegen met het woord „Moedersehapszorg". Do overgekomen Rotterdammer» war den met gejuich begroet; nu en dan weer klonken socialistische liederen. Tegen halfeen uur was op de Prinse- graekl en omgeving d'i menigte aange groeid tot naar schatting 15 tot 20 dui zend personen, die toen met de socialisti sche Kamerfractie en andore socialisti sche en revolntiomnair© leiders aan het hoofd naar het Tweede Kamergebouw trokken. Dit ging ordülük in zijn werk. Hetzelfde geschiedde mot wagens van de gemeentereinig ing, vrachtauto's enz. Precies om 1 uur arriveerde men op 't Binnenhof, 't welk kwart over twaali reeds was ontruimd, terwijl alle toegan gen reeds waren afgezet. By de publieke tribune voor de Tweede Kamer, waar on geveer 500 menschen hadden postgevat, mochten slechts 50 menschen blijven staan Bü het Binnenhof trad de sociaal-demo cratische Kamerfractie met den heer Kolthek uit den stoet; zü werden door de menigte langdurig en luide toegejuicht. Een oogenblik moest de politie hier krachtig optreden, toen de. menigte op drong naar het Binnenhof, maar dii me nigte koes spoedig do wijste party en ging terug. Do beer Duüs die hier de menigte nog wilde toespreken, werd hiertoe niet in de gedegenheid gesteld. De stoet werd langs den Vüverberg geleid naar het Malieveld maar omderwig scheidden de Rotterdam mers zich weer af om den terugtocht te ondernemen. Het kostte de politie, die op het Bui tenhof de zeer zware taak had om ti be letten dat met uitzondering van de soci- aal-dtmocratische Kamerleden geen en kele der duizenden manifestanten het Binnenhof betrad, ontzaglijke moeite en vooral veel zelfbeheersching om die plich ten te vervullen. Op een gegeven oogen- HOE HET KWAM DAT HIJ NOG LEEFDE. De redacteur: „Die vervelende meneer Van der Klad heeft weer zoo'n vervelend artikel gestuurd. U raadt nooit hoe 't heette waarom leef ik nog?" De hoofdredacteur: „En wat hebt u er mee gedaan?' De redacteur: „Teruggestuurd. En onder den titel geschreven: omdat u 't artikel over de post hebt gestuurd en 't niet persoonlijk hebt gebracht." DIE HAD AMBITIE! 'n Inbreker sloop de trap af, met 'a zwa- ren zak op den rug. Kleine Willy was juist wakker, hoorde geraas en opende de deur van zijn slaapkamer om te zien wat er was. „Meneer," riep hii tot den die!, die ver schrikt al vlugger liep. „wilt u de piano óók even meenemen? Morgen heb ik weer les!'' blik werd het opdringen naar de poort, welke Buiten- en Binnenhof afscheidt te machtig en wirden de manifestanten kalm maar vastberaden achteruit ge drongen, waarby het noodzakelük een paar malen hardhandig moest toegaan. Het was een angstig oogenblik, toen een der bereden agenten de sabel Hok. Dit verwekte luide protesten. Eenigszins werd de politie geholpen door een per soon, die op een verhevenheid klom en aanmaande tot kalmte, met den raad er bü om thans geregeld weg te trekken naar het Malieveld om te manifesteeren. Toch moesten nog eenige charges wor den uitgevoerd tegenover groepen, die halstarrig weigerden zich uit het reus achtige kinwen los te maken en daar door veroorzaakten, dat ook de groote massa niet circulceren ging. Ten slotte wird een gedeelte met sabel en gummistok bewerkt en achtervolgd door de bereden manschappen, welke charge althans tengevolge had dat een groot deel van de menigte door de Ge vangenpoort naar de plaats gedreven wird. Langzamerhand kwam er bü de massa weer geneigdheid om ruim baan te maken, maar het bleef verre van rus tig op het Buitenhof en omgeving. En kele arrestaties werden gedaan, waarbü de aangehoudenen warden onderzocht op verborgen wapens. TE DEVENTER heeft zich het curieuze, min of meer ver- makeiyke geval voorgedaan, dat een deel der gemeenteraadsleden staakte. Dinsdag bü de opening van de vergade ring van den Raad deelde een der leden namens de S. D. A. P. en de S. P.-raads- fractie mede, dat zü als protest tegen de anti-revolutiewet niet aan de beraad slagingen wilden deelnemen waarop alle 9 leden der fractie de vergadering verlie ten en deze wegens onvoltallighwid niet kon doorgaan. Nog verdient vermelding, dat Dinsdag avond om 8/4 uur, het geheele tramver keer te ROTTERDAM uit vrees voor on geregeldheden, is stopgezet. De verkiezingen in Duitschiand. Terwijl wy dit scinyven staat de uit slag van flOo zetels vast. Hierbij komen dan nog de 36, die reeds zitten voor de gebieden waar een voiksstemmi..g geitou- den moet worden, Opper-bhezio en oost- Truisen in hoofdzang. Gebieden, waai' cen trum en conservatieven en meerderheids- socialisten het hoogste woord spieken, de tegenwoordige coa.iiie echter de meer derheid heeft, zij het dan ook een niet belangrijke. Er mankeeren dus nog een kleine hon derd uitslagen afgezien van de 36 ple- besciet-gebieden. Met eenige zekerheid kan omtrent den definitieven uitslag pas iets meegedeeld, worden, zoodra de samenstelling der rijks- Lijsten bekend js. Van deze 30b heeft de coalitie van meerderheidssoci'aiisten, centrum en de mocraten er 162, de oppositie conser vatieven, nationaai-lieraien, onathannelij- ken en communisten 138, terwijl zes zetels zyn toegevallen aan de .Wellen, Beiersciieu en Wurtembergschen boeren bond. In etemmencijfers beunen verkregen van de tot nu toe getelde 19.18 milaoen stemmen, de coalitie 9.39, de oppositie 9.52 (0.27 voor Weüen, etc.) Naar ruwe schatting zal de volledige uitsrag ais volgt zijn: Meerdei'iieiüösociaastea 80, democraten 40, centrum 80, de coaatie dus 200; de oppositie van rechts: nationaal-iiberalen 7ü, conservatieven 45, samen 115, met de 80 ouafhankeiijkeu 195. Wanneer deze becijfering uitkomt dan zou de coalitie eeu kleine meerderheid hebben. saar het Italiaamjgjtl idoor IVO.' 16. In plaats van een antwoord viel Charlotte haar zuster om den hals. Het was haar ais wilde ze in snikken uitbreken, maar zij be dwong zich, ze gat haar zuster een kus en verdween uit de kamer. Jeannette keek haar na. Daarop ging ze op een stoel zitten en bleef met haar handen in haar schoot ge- ruimen tijd zoo in gedachten verzonken zitten. Toen de deur na eenigen tijd weer open week de roode kleur van haar wangen en jnaakte plaats voor een doodelijke bleekheid. Felix was binnengetreden. Hij hield een bouquet heerlijke rozen in de hand en reikte haar die over, iets wat hij tot heden nog niet gedaan had. „Wat vriendelijk van je; ik dank je wel," lei ze kalm, terwijl ze den bouquet aannam. Doch zij bemmerkte, dat zijn oogea zoekend In de kamer rondgingen „Charlotte is er niet!" zei ze, zijn gedachten radend. „Zoo?" vroag hij eu trachtte onverschillig te kyken. „Ja, ik heb haar zoo lang cle deur uit gestuurd, waarom zullen we nog langer zwij gen. Ik moet je spreken, Felix!" Hij zag haar vorschend aan, als wilde hij op haar gezicht lezen, ot zij wist, wat ei tusschen hem en Charlotte besproken was. Maar hij zei geen woord en zij ging voort „Felix, onze trouwdag nadert en ik voei toch, dat ik niet dal voor je voel, wat ik fei telijk voelen moest. Het was slechts een droom dien we gehad hebben op Capri, een vergis sing. Ik had je slechts lief als een zuster lsaiU nooit je vrouw worden." Tot nu toe had Jeannette kalm gespro ken, thans ging ze met haperende sLm voort: „En daarbij komt, Felix, dat ik slechts ten koste van mijn zuster gelukkig zou wor den. Ze is leeder en zou daaraan ten gronde gaan, als gij me geeliel in beslag naamt.' Dat ze van huil helde wist, daarvan repte ze geen woord. Hij echter zonk aan haar voeten en verborg ziju hoofd in zijn handen, daarna omvatle hij haar beenen en legde zijn hoofd op haar scuoot. Hij nain de rozen en slingerde die ver van zich af, zoodat het binugaren, dut ze bijeen hield, losg.ug, en zij over den vloer verspreid werden. „Ook dit onrecht heb ik je nog aange daan!" riep hij hij hevig bewogen uit. Hij had cr vroeger nooit aangedacht, zijn ver loofde bloemen te brengen, daar hij haar niet als een ander meisje beschouwde, wie men zulke attenties bewijst. En nu scheen hem dit toe als huichelarij, als ds laatste iroppels, die een kelk doen overvloeien. „Ge weet alles," fluisterde liij ontdaan op slaande. Jeannette legde vertrouwelijk haar haud op zijn schouder en zei zacht: „Zie dat ge ge- iukkig wordt. Het was niet jouw schuld, .haak „haar" gelukkig, zij is jong, ik beu te oud daarvoor...." Toen de oude Sabina eenige oogeiibhkken later de kamer binnentrad, knielde haar uiees- steres voor den stoel, waarop Felix zooeven gezeten had. Ze lag met het hoofd in de nanden en snikte hevig. Om haar heen lagen de rozen op den ijskouden marmeren vloer verspreid, waar ze verwelkten bij gebrek aan wafer. Op zekeren dag werden le Rome twee, men schen voor het leven in dea echt vcrooiiden. Het was een knappe, jonge zwarte man en, een breeder meisje met schoone, maar ge lukkige oogen. Het was Felix en Chuvolotie, Tot nu toe had Jeannelle het werk geleid, nu was haar taak ten einde. Ze had deze beiden tot huu geluk gebracht. Met koorts- achligen haast had ze de voorbereidingen voor hun huwellijk genomen, als wilde ze daarmede hel heftig kloppen van haar hart tot zwijgen brengen. Ze had slechts een ge dachte, en die was, het geluk van deze twee mensclieu lot stand te hrengen, die haar dier baar waren. Thans was alles voorbij, ze voelde als in een droom den kus van Cüarlotte op haar lippen; voelde zijn kus op haar hand. thans lag ze thuis op haar bed in de Via llarbuino. Haar hoofd en ledematen deden haar pijn, zooals nooit te voren. De gedachten joegen in haar hoofd wild dooreen, maar niets was haar duidelijk oi klaar. Was zij heLzelf of een ander die dat droomde? Had ze heden wezenlijk het hu welijk van Felix bijgewoond; had zij Ckai- lolte als bruid voor haar gezien, of waren het slechts beelden van baar koortsachtige fantasie Terwijl Jeannette zoo droomde, zat de oude Sabina alleen in haar kamertje. (Jok zij dachl na over helgeeu de laatsie dagen was voor gevallen. Nu wist ze niet meer wat ze er van denken moest. Dal Jeaouetle Felix, hei- had, dial voelde ze, eu toch had haar mee steres de beide jongelui ais 't ware m het huwelijk gedreven. U, waarom was Dr. Ana- vanli in deze dagen met hier geweest in plaals van mijlen ver weg, in Duilschlano. Hij zou haar meesteres met raad hebben bijgestaan, tiaar meesteres had zichzelf van een geluk berooid, en dat aan anderen geschonken. De oude vrouw had nog met zooveel nage dacht ais heden. Haar grijs hoofd dieed er zeer van eu toen de klok van de SL irinila dei Menli twaalf uur sloeg, was ze in weerwil van haar zorgen in haar stoei ingesluimerd. Hoe lang ze zoo slapend gezeteu had, wist zie zelf niet, misscli,eu een halt uur. Ze schrikte wakker, toen een warme liand op haar schouder gelegd werd. Sabina opende slaapdronken haar oogeu liij het schijnsel van de lamp, die nog steeds brandde, zag ze eeu wille gedaante iu nacht kleed voor zich. ilet was Jaunnelte. Hel rijke naar hing welig op naar sctiouders af, haar wangen g.oetaen eu haar oogen glinster den. Ze iuciue gelukkig eu ze spoorde uaar oude vrienuni aan met de woorden „Sta op, Saoina, maak voort, en help me tweeden, heden is het mi ja huwelijksdag." (WoTdt vervolgd.) den vrede". Voorts waren er vele op schriften teg-en tic nieuwe anti-revoiutie- wet, zooals: „Arbeiders laat u niet door Heemskerk muilkorven", het woord „worgwet" was natuurlijk schering en in slag. Een groot aantal gemeente-werklie den die in de Brederodestraat samenge komen waren, trokken in optocht geëscor teerd door politie naar het terrein.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5