HAARLEM." De Zangwedstriid van „Zang en Vriendschap 'Laatste Nieuws Telegrammen Bankt voor hun belangstellende teirenwoerdig- rcid. I Nadat de heer Bamboorn zijn voorzitterfij- )cen plicht had vervuld, vericreeff d'e heer Jos. (Aug. de Lobei. uit Haarlem, het woord. Wij kregen een redevoering, niet een in grooten stiil. maar toch een redevoering, die uitmuntte door degelijkheid en uitblonk door geestigheden en raken, gen as ten humor. De toehoorders, geen enkelen uitgezonderd, hebben volop genoten en het dia ver end' gelach, dat soms de zaal doorklonk, was wel een Kruisverband. Vergadering van deze' vereeniging op Donderdag 10 Juni. Voorzit ter besprak na zijn opening, het lezen der Notulen, de circulaire, die verspreid was met de kermis en deed tevens de mede- deeling dat er geen afgevaardigde naar Rotterdam was geweest, wegens den slech ten toestand der kas. Tijdens de vergade ring werd er op aangedrongen, om zoo spoe dig mogelijk een vergadering uit te schrij ven met een spreker, in samenwerking met de vakvereenigingen, daar dat in dezen tijd hoog noodig is. Na eenige gedachten wisseling werd deze bijeenkomst gesloten bewijs dat de geestige rake zetten insloegen. De spreker was gekomen om te pleiten voor hei instituut „De Landstorm". Hii moest dus met gebed. Hikmetten de vraag, of de Landstorm, nu| HALFWILD. Raadsvergadering. Aater- het t. enschiinliik zoo kalm is in ons land dagmorgen vergaderde de gemeenteraad. nog wd noodig was. In breede. duidelijke trekken schilderde de heer De Lobei ons de Voorzitter Burgemeester Simons. Afwezig de. heeren Harwick, Bergisch, v. d. Berg revolutie in Rusland, Oostenrijk en Duitsch-;ën weth. .Vink. Na de gebruikelijke ope 'and om zoo vervolgens te komen 00 de re- j ning met gebed, kwam punt 1. Ingekomen irolutiepogingen in ons land. De dagen van stukken en mededeelingen. Voor kennis- November 1918 werden natuurlijk opgehaald geving aangenomen, en in dat gedeelte zijner rede kwam de Punt 2. Advies v. d. .vereeniging „Zui- geestige Lobei in volle kracht uit. De trot- tche Trcelstra in de 2e Kamer, die zieke Iroelstra daarna in Rotterdam's circus, waar men revolutie maakte bij een kopje thee met een taartje en waarbij "Iroelstra moest be kennen, dat hij zich vergist had. Dat waren illemaal momentjes, waarin de geestigheid /an De Lobei culmineerde en de toehoor ders hun buik moesten vasthouden van 't lachen. De bekende eenheidsmotie eter socLa- eenheidsworst en eenheidSsigaren..men kon er van alles uithalen." Troelstra wend verge leken. evenals zijn partij, met den bekenden Januskop en iang stond spreker bij deze vergelijking stü. d'ie aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. De slooiheld en schreeu wer Jan Duys; de held van Heerlen, Louw- tje de Visser en de held van de Oranje Nas- sau-kzeme David Wijnkoop moesten ook me nig veertje laten en de wijze waarop deze veertjes geplukt werden, was weer aanlei ding ilot een cinbedaariiik geiacht. In. de meer ernstige gedeelten zijner rede schetste de redenaar hoe noodig, ja noodzakelijk het is. dat alle mannen van alle ordelievende partijen zich moeien aansluiten bij den Landstorm, het instituut dat de revolutie van Wijnkoop en Troelstra moet voorkomen. Dank zij den krachOigen Landstorm door onze rechtsche regeeriag gevormd, zijn wij tot heden van de diepe diende der revolutie vrijgebleven. Daarom drong spreker er op aan om den landstorm te steunen en 4e vei sterken met alle macht, die in ons is. In een schoone peroratie, waarin de spreker wees op de wedterzijdsche trouw en liefde, die er steeds bestond en bestaat tusschen het al oude Oranjehuis en het Nederlandsche volk, waarin gewezen werd op de groote betee- kenis van onze geëerbiedigde Koningin Wil- heimina. die met ordelievend Nederland schouder aan schouder strijd voor het stof felijk en geestelijk heil van het volk. eindigde hij zijn betekenisvolle rede. Spontaan werd door de aanwezigen d'e twee coupletten van het Wilhelmus gezongen met den heer Boon aan de piano. Toen het dankbaar applaus wat bedaard was, nam de heer Bamhoom het woord om den heer Lobei in hartelijke woorden dank te brengen voor diens leerzaam en geestig betoog. Het doel was beieikt, hii die Assen- delfters was warme belangstelling opgewekt voor den vrijwil li gen landstorm en deze zou den het door hun daden toornen. Namens kapt. Schel werd aan de landstormers mee gedeeld, dat eerstdaags een schietwedstrijd zal worden georganiseerd voor dfe Landi- stormers van Assendelft en Krommenie en dat daarvoor f 50 beschikbaar ziin gesteld voor den aankoop van prijzen. Het fanfare corps „Crescendo"- omving' dankwoorden voor de welwillendheid om deze bijeenkomst met muziek op te luisteren, de aanwezigen werden vervolgens bedankt voor hun tegen woordigheid en hierna werd de vergadering met christel ijken groet gesloten. "HEEMSKERK. In de raadszitting las de voorzitter o. nr. een brief voor van den heer C. Nijman, directeur van het gemeen telijk electrisch bedrijf, waarin hij om nadere opheldering vroeg inzake een opmerking van den voorzitter in een vorige zitting over slordig beheer der boeken van dit bedrijf. De schrijver drong aan om voor of op 30 dezer van een accountant een te gengestelde verklaring te ontvangen. Voor de twee maal staakten de stemmen voor een verzoek van de Neutrale Bouwj. vereeniging tot het verkrijgen van een rijksvoorschot. Het verzoek is dus verwor pen. ZAANDAM. Tegen de revolutie. Dins dag 15 Juni, 8 uur, groote vergadering, ter voorlichting van de katholieken om- ;rent den inhoud en strekking der revolu- "tiewettcn en de actie, die daartegen ge voerd Wordt. Spreker B. Th. de Wolf van Amsterdam. Entrée 10 cent. Toegang voor alle katholieken. ZAANDAM Personalia. Bij Konink- ijk besluit van 9 Juni 1920 No. 96 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Am sterdam Th. C. L. Smit, candidaat notaris, wo nende te Zaandam. WORMERVEER. Personalia. Met in* §ang van 1 Juni heeft de kantoorbediende ij de post en telegrafie, de Heer E. M. Bruijn, alhier, eervol ontslag gekregen. KROMMENIE Propagandaclub St. Antonias. Bovengenoemde vereeniging was Dinsdag avond in haar maandelijksche ver gadering bijeen. Voorzitter opende met gebed en heette de aanwezigen leden wel kom. Notulen gelezen en goedgekeurd. De propagandist H. Nielen werd geïnstal leerd. En over 3 nieuwe leden werd gestemd, Welke alle 3 werden gekozen, n. 1. G. Boon, W. de Graaf Lz. en P. v. Gelderen. De Versterking der financiën werd besproken, en tevens een nieuwe controle op de gelden der propagandisten klaar gemaakt. Voort- lan zullen alle vergaderingen lezingen wor- len gehouden. Een lid zal de volgende Vergadering met de eerste lezing beginnen, om de leden meer ontwikkeling bij te bren- \en. Na een gezellige rondvraag sloot de foorzitter met gebed. gelingenzorg" om subsidie over 1921. Toe gestaan wordt f 25. Punt 8. Adres van de afd. Noord-Bol land der vereeniging van Ned. gemeenten om een bijdrage malaria-bestrijding. B. en ,W. stellen voor om de gevraagde bijdrage a f 500 te ,verleenen voor 1 jaar en elk yolgend jaar een hernieuwde aan vrage in behandeling te nemen. Punt 4. Adres Ned. Bond van Gem. listen werd ook belicht en vergeleken met Ambtenaren, yerhooging pensioenen arnb- B. en ,W:- stellen voor de eenige 'gtepen- sionneerden der gemeente 40 pOt. toeslag te geven. jVVordt aangenomen. Punt 5. Adres N. R. K- (Politiebond St. Michael, tot regeling verlof en vaean- tietoesLag, veldwachters, jnet voorstel yan B. en ,W. (De heer .Vink komt ter vergadering.) B. en ,W. stellen voor een toelage te verleenen. Dit komt de gemeente te staan op f 500. Wordt aangenomen. Punt 6. Vaststelling instructie voor de gemeente-werklieden. De heer van Essen maakt bezwaar op artikel 6 dezer instructie, waarbij be paald wordt dat de gemeente-werklieden voor overwerk geen extra-belconing krij gen. Ook d e heer Stokman is sterk tegen dit artikel. (De heer v. d. Berg komt ter vergadering.) De voorzitter stelt voor, de zaak' te laten zooals ze is, in bijzondere gevallen kan men daarvan afwijken. De heer Harwick pas ter vergadering gekomen vindt de heele instructie een prul en bepleit in alle geval dat werk dat verricht wordt, betaald moet worden. De heer Biesheuvel was het met den heer Harwick niet eens. De heer Kruseman gelooft dat de heer Harwick met de beste bedoeling over drijft en stelt voor eerst af te wachten hoe deze regeling werkt en vindt deze verordening geen prul, maai- een zeer verstandige verordening. Geven wij B. en W. niet de vrije hand, dan wordt er een luiaardstroep gekweekt. De heer van den Berg vind ook' dat langer werk betaald moet worden. De heer Stokman maakt er een voorstel van om de arbeiders wanneer zij langer dan een half uur overwerken, dat per uur uit te betalen. Bij stemming staken de stemmen 5—5 en wordt artikel 6 aangehouden tot de volgende vergadering. Bij artikel 8 zegt de heer Harwick, dat hij meer en meer tot de conclusie kwam dat deze verordening een prul is. Het op leggen van boete of schorsing vindt de heer Harwick uit den booze De heer Stokman is ongeveer yan het zelfde gevoelen. De heer Kruseman vindt al die zwaar tillendheid voor 'n plattelands gemeente overbodig. Ook van dit artikel zou de heer Kruseman eerst de werking willen afwachten. De heer Bergisch komt ter vergadering, is ook tegen boete en de heer v. d. Berg dito. De heer Stokman betoogde dat een 'geld boete de werklieden de stuipen op 't lijf jaagt. "Welke uitdrukking door den voor zitter als juist bedoeld werd gezegd, ten slotte wordt het artikel met 64 stemmen aangenomen. Punt 7. Vaststelling Balans en Verlies en winstrekening van het waterleiding bedrijf en van het electriciteitsbedrijf, dienst 1919 wordt vastgesteld. Punt 8. Voorstellen van B. en W. tot verhooging der tarieven van water en electriciteit. De heer Harwick' vindt de voorgestelde verhooging van 50 pCt. te erg en vraagt of het mogelijk is dat minder te doen. De heer v. d. Berg vraagt hoe het staat met de watermeters. De Kruseman wees op de duurte der electrische stroom benoodigd voor den druk op de waterleiding en legt uit dat,, dat weidra tot het verledene zal behoo- ren. Door 'n nieuwe regeling met het P. E. en afgescheiden daarvan, vindt den heer Kruseman, het noodig thans het ver hoogde tarief te aanvaarden hoe onaan genaam het ook is. De voorzitter dankte de heer Kruse man voor de keurige wijze waarop hij het voorstel van B. en ,W. verdedigd. Zonder hoofdelijken stemming wordt de verhooging aangenomen. De heer Kruseman zet den heer Har wick terecht, omdat hij praat over dingen die hij niet schijnt beoordeeld te hebben. De voorstellen worden aangenomen. Punt 9. Crediet rijwiel gemeentebode. wordt toegestaan. Punt 10. Vaststelling kohieren van schoolgelden. Vastgesteld. Punt 11. Vaststelling suppletoir kohier Hoofd. Omslag. Wordt in geheime zitting behandeld. Punt 12. Reclames Hoofd. Onslag, eveneens in geheime zitting. De Rondvraag leverde niets op. HALFWEG. Diefstal. Bij een veehouder onder Spaardam werd een koe gestolen. De koe js terecht maar de dief niet. I HEVIG ONWEER BOVEN LONDEN. Marktnieuws. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. dj A A 4 9» tdX&l*6D- Zaterdagavond en Zondagmiddag- en avond heeft het eerste deel van den zangwedstrijd, uitge schreven door de kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap," ter herdenking van het 90-jarig bestaan, plaats gehad. De wedstrijd werd geopend met een kort openingswoord van den heer Dr. Broese van Groenou, voorzitter van „Z. en V." Zaterdagavond. Deze eerste avond, waarin de derde afdeeling- mannenkoren uitkwam, is al aanstonds een waar succes geweest voor dit zangers-concours. On willekeurig herinnert hij ons aan den laatsten wedstrijd die door „Haarlem's Zanggenot" werd uitgeschreven. Ook daar werd in deze laagste af- deeling buitengewoon goed gezongen. Op een enkele vereeniging na is er ook ditmaal geen koor geweest, waarbij niet te loven viel, er. voor 't meerendeel is er uitstekend, ja meermalen schoon gezongen. Ook waren er dirigenten in deze afdeehng, wier naam een uitstekenden klank in de zangerswereld heeft. Zij hadden met hun koor hun krachten te beproeven aan het verplicht koor „Morgenstem ming" van Theo van der Bijl, die alzoo ook was gekozen als Jurylid voor dezen avond. De vier andere jury-leden waren, behalve de directeur der feestgevende liedertafel de heer Fred. J. Roeske, de heeren H. J. Den Hertog, Anton Tierie en Hendrik Andriessen. Het verplicht koorwerk „Morgenstemming heeft als wedstrijd-nummer al dadelijk een in t oog vallende goede eigenschap. Het vraagt als dirigent een man, die veel zin heeft voor klank- schoon, en nu is 't opmerkelijk, dat er verschillende koorleiders waren, aan wie de meerdere momenten, waar in Palestrina-stijl moet gezongen worden, totaal ontgingen, Van der Bijl als leider van een Amsterdamsch kerkkoor gaat te dagelijks om met de kerkmuziek, om ook niet in zijn composi tie den kerkstijl, men mag zeggen, te laten domi- neeren. Regels als „overal heerscht heiige stilte," of „als sonore orgeltoon, of 't slot„om stra lend het Eeuwge Licht te loven," waar een abso lute reinheid van intonatie wel een der hoofd- vereischten is, kwamen meermalen geheel niet tot hun recht. Zoo werd b.v. in „want zijn zingen is een bidden," waar met zelfstandig zingende en V breerende stemmen, dus zonder reine intonatie niets te bereiken valt, ook door „Inter Nos" uit Schoten minder volmaakt werk geleverd, evenals in den regel „als sonore orgeltoon." Ook de regel „zwijgt de merel stil" werd voor veel koren een kritisch punt. Behalve dat evengenoemd koor hier in de eerste tenoren een leelijken keelklank ontwikkelde, zong zelfs 't mooie koor uit Vianen (Galesloot) hier een b, inplaats van ais, en t zelfde gebeurde bij 't niet minder mooie koor uit Loon-op-Zand, dat als plaatsvervanger voor zich zag als dirigent den zeer bekwamen Bosscnen koorleider Kallenbach. Er waren meerdere regels nog, die slechts door enkelen goed werden getroffen, n.l. „de eerste morgenglans, die scheemrend aanlicht, bevend teer." 't Best waren hier de dirigenten Galesloot en Keereweer. Bij den laatste was trouwens zijn vrije nummer „Populus Sion" een voorbeeld van fijne nuanceering en klankverfijning. Al te fijn, meermalen, te weinig mannenzang, zou men zeg gen, maar Keereweer, maakte alles goed met zijn slot' „Jeruzalem," dat me niet voor verbetering vatbaar leek. De mannen zongen zuiver, en de neventonen gaven aan een simpel tweestemmige bassenopzet als „sonore orgeltoon" een klank schoonheid als men zelden te hooren krijgt. Verder werd ook veel aangaande het tempo over gelaten aan den dirigent. De regel, een duizend- stemmig kweelen" werd door velen te langzaam genomen, 't Was vooral hier, dat de beide eerstop- tredende koren een indruk wan monotonie verwek ten in dit toch al niet bijzonder fleurig- geschreven deel in fistklein. Trouwens, bij Apollo en Zanglust was alles te saai, te brokkelig, te mat en monotoon, en zelfs een op-tcon-zingen kon den indruk van slapheid en fustloosheid niet wegnemen. De eerste die van 't verplichte werk een goeden indruk gai, was 't Baamsche koor onder Hamel. Jammer dat de tweede tenoren in de anticipatie in de voorlaat ste maat, juist de meest-karakteristieke noot van 't slot, te laag intoneerden. Zijn vrij nummer „De deerne" van Kools werd klankvol en spontaan ge zongen, hoewel de totaalindruk door een ietwat te overmoedige klankgeving naar 't ruwe neigde. Dat spontane zingen, zonder ruwheid, trof ons het allermeest in „De Bruid," het vrije num mer van „Euterpe" onder P. v. d. Rooiaard. Men zou zeggen dat de zangers en de directeur daarjuist „Pallieter" van Felix Timmermans hadden gelezen. Wat een gezonde, mannelijke, i-.ernige zang en directie. Emkel zou 'k de opmer king willen maken, zich te houden voor over drijving bij 't laten doorklinken der slot-n. Het was mooi, 't was best. Maar nu oppassen en niet overdrijeven. Dat van Roeske s „Groot is de Heer" op zijn plaats is, b. v. m „op zijn troon," maga liet te pas of te onpas aangewend worden,"p Navolgers weest gewaarschuwd 1 In vreemde talen werd, behalve een latijnsch nummer onder Keereweer, slechts eens gezongen in de Duitsche taal, of wat Duitsch moest ver beelden. Waarvoor toch noodig, als 't niet mo gelijk blijkt De grootste fouten worden gemaakt tegen oogenschijnlijk eenvoudige woorden als Hand" dat maar leukweg op zijn Hollandsen werd gezegd „Schlachtlied, dat tot „slachtlied" werd, om van „ballte, schabmte, enz. niet te reppen. Wat geeft al dat mooie zingen, als de taal niet deugt En jullie kans op een mooies prijs, mannen, is dan ook eerder verkeken door deze fautieve uitspraak dan door de bok of twee drie, die door te vroege inzet enz. werden gemaakt. Te middernacht dan kende de jury de vogende prijzen toe le prijs (4 tegen 1 stem) Euterpe-Amsterdam Dir. v. d. Rovaart.) 2e prijs (32 stemmen) Kunst en Br.schap- A'dam (Dir. Keereweer.) 3e prijs (32 stemmen) Harmonie-Vianen, Dir. Galesloot). 4 a. (32 stemmen) Baam's M.rang-Baarn, Dir. Hamel.) 4B. (32 stemmen) Inter Nos-Schoten, (Hoogerwerf.) 5A. Echo de Duinen-Loon op Zand, (Dir. Kallenbach.) 5B. Baam's M. koor-Baarn, (Dir Maarschaler- weerd.) Daar de volgorde der optredende koren ge- wijzigs moest worden, werd iets te laat begonnen. Anders verliep alles ordelijk. De jury zag zich slechts ééns genoodzaakt, af te tellen na 't in zetten van den toon, en dezen te doen corrigee- ren, n. 1. toen Euterpe-A'dam een zwevinkje of wat boven diapason inzette.. 2e Afdeeling mannenkoren Zondagmiddag. Ook in dezen strijd stond tengevolge der con currentie de spanning onder de aanwezigen vrij wel op gelijke hoogte met de temperatuur in de zaal. Zij bereikte haar hoogtepunt, toen de voor zitter der jury, de heer Den Hertogb, in enkele zielvolle woorden den componist van 't verplich te koor herdacht, onzen Philip Loots. Bij 't uit spreken van dezen naam ontblootte de menigte het hoofd, aldus een stille hulde brengend aan den man, wiens geestesarbeid ons dezen middag eenige oogenblikken van zuiver genieten gaf. De sympathieke spreker eindigde zijn ademloos aangehoorde toespraak met een variant op den tekst van dit lied „Wie zijn schoone werken kent, Zal hem zeker nooit vergeten." Het werkje van Loots dan, „Onze Duinen," is door een viertal koren naar den eisch vertolkt. De overige hadden verzuimd, den tekst te over denken, te „lezen." Zelfs de woorden „licht en levendig" waren voor hen geen voldoende aan wijzing in de goede richting om zich een opvatting van het eenvoudige tonenbeeli te vormen. Het eerste koor, dat deed verwachten, in de goede richting te zullen werken, was „"Haarlem's klein a Cappella-koor, dat met een keurig materiaal kwam. Men mocht van een mooi Haarlemsch koor niets minder verwachten dan een goede Loots-vertolking te zullen hooren. Niet waar Noblesse oblige. Er komen echter in dit werkje enkele maten, die door den oppervlakkigen zan ger voor moeilijk worden gehouden. Zoo in „sier lijk kunstloos saamgegroeid" op 't eerste woord. Deze eenvoudige dominantwisseling werd door de eerste tenoren als een voetangel aangezien, schoon het kritieke punt in de baspartij ligtze was ver keerd „ingekoord," door ontoereikende studie. En deze gewaande moeilijkheid werd er niet lich ter op, als 't tempo niet met eenige reserve werd genomen, (triale op „sierlijk.") Hoe eenvoudig en zaakkundig deed b.v. de heer Ant. Ter Heege deze lastigheid verdwijnen, door zijn bassen rus tig F te laten inzetten, waarna de overige stem men de zeer eenvoudige dominant-harmonie na men. Hoogerwerf zeng hier bijkans de kleine vone ges en kwam te laag uit. Erger werd dit bij „waar men 't oog ook henenrichL" De zeer gewone en in 't zelfde werk zelfs meermalen voorkomende overmatige sekst-harmonie B-Dis (Es) werd, als van Loots zijnde, natuurlijk weer als e n nieuwe moeilijkheid gezien. Schoon 't een eenvoudige kwestie van even „inkooren" is. Maar Loots geldt voor moeilijk. Nu is zijn muziek niet geborduurd op 't versleten stramien „twee akkoorden om een cent." Zulken mogen Franz Abt en familie gaan Z'Anton Ter Heege en de Amsterdamsche kerk zangers (Voci et Am.) begrepen terecht, dat bij wJLr men 't oog ook henenncht" een overgang naar den tectsklank, als naar hoogere regionen voerend, vanzelf een verlevendiging van tempo en voordracht vraagt. Ter Heege wist door vor- ausnuanciren" hier een effect te bereiken, dat gij- ook zonder de tempo-aanduiding stellig zou heb ben verkregen. Het slotcomplet verder werd bij zonder fijn voorgedragen. Ter Heege s leiding is minder druk en dwaas dan voorheen, maar irri teert nog steeds. Zijn vrije nummer, een zware opgaaf weliswaar, bevartte memg zeer prijzens waardig moment en deed den componist de hulde blijken van 't gehoor in ontvangst nemen. Het Rotterd. koor „De Stem des Volks zong Loots' muziek naar den eisch, schoon de opzet luchtiger kon. Altink en Piet Versloot (van Tiel s mannenkoor) hadden veel dingen gelijk. Al waren er mooiere en betere stemmen bij de andere koren, deze mannen overtroffen onder Versloots s muzi- kale leiding'zich zeiven meermalen, de zangtech- niek kwam dan als 't ware vanzelf tot hen, en voor meerdere deelen van 't verplichte koor kon men eenvoudig schrijvensuperbe. Dat was Loots- zingen, Jammer, dat het vrije nummer niet mee viel. Als deze menschen eens „Morgenbed namen? Me dunkt, dat moet hun liggen. Willen is kunnen" nam den opzet te forsch, het rythme echter beviel me met geheel. En ook in De Bruid" klonken stemmen de me te open, terwijl de midden stemmen duidelijker, pittiger konden, 't Was ietwat slordig ook. Aan dit koor viel de tweede prijd ten deel. Terwijl Altink met zijn Rotterdammers met zijn intens Loots-zinger. en zijn mooie vertolking van Harolds Bruid den dT,Ve%r™annênkoor" onder Oremus bad vee; zorg besteed aan zijn verplicht nummerhet slot echter was zonder effecten, te gewoontjes. Ook in ziin vrije nummer beantwoordde het koor niet aan de verwachtingen, die men aanvankelijk koesterde. De voorzitter betuigde vóór de prijs toekenning zijn tevredenheid over den goeden zang. Daarna wijdde hij eenige waardeerende woorden aan de gedachtenis van den te vroeg ont slapen college Ph. Loots, wiens composities dezen middag zeker door allen bewonderd waren en welke eenigszins doen gevoelen, welk een verlies zijn heengaan, vooral voor de Haarlemsche muziek wereld is. De uitslag was als volgt le prijs (alg. stemmen) Voei et Am. Amsterdam, dir. (Ter Heege.) 2e prijs (3-2 st.) Willen is Kun nen, A'dam, (dir. Van Zutphen). 3e prijs (4-1 st.) Stem des Volks, Rotterdam, dir. (Altink). 4e prijs (3-2st.) Klein a Cappelle koor Haarlem, dir. (Hoo gerwerf). Nog werd als extra prijs toegevoegd een 5e prijs (alg. st.) Tiels' mannenkoor Tiel, dir. (P. Versloot). le Afd. Mannenkoren. Zondagavond. Hierin kampten behalve twee Haarlemsche koren „Proza" en „Zanggenot" nog dne Amster damsche onder Dir. Keereweer, Jac. Hamel en George Robert, 't Koor van den laatste was zeer ongelukkig, waar de barytons op de woorden O wee" den toon uit dien der bassen hebben af te leiden. Alweer „inkooren." Ook 't ouder- wetsche vrije nummer was niet mooi. t Ging alzoo tusschen v. d. Rovaart, Pielage, Hamel en Keereweer. De mooiste koorklank gaf Keereweer met kunst en vriendschap - A'dam, de mooiste lezing van den tekst Henri Pielage met „Zang genot-Haarlem, de zekerste inzetten v. d. Ro vaart met Proza en Poezie -Haarlem, terwijl Hamel met 'een koor, geheel uit eigen materiaal bestaande, o. a. een prachtvertolkmg gaf van zijn vrije nummer „Dit zijn de stemmen die kla gen Ook Pielage deed wonderen, alles staal op toon dat is ook ieders werk niet. In „O nacht zette' de tweede tenors de as even te laag in maar voor wat volgde was 't niet hinderlijk. In 't midden rees het ietwat, terwijl op toon ge sloten werd. Wat bij elkaar hoort, werd bij el kaar gezongen. Hij bezondigde zich niet aan te sterke contrasten. Dat toch laat 't gedicht van Verriest niet toe. „Hoe helder is de dag Hoe koel en stil d'avond. Roeske schrijft in den eersten rege' een forte voor in den tweeden een piano. Waarvoor nu het forte aangedikt tot fortissimo, het piano ver zwakt tot pianissimo Is dit koorwerk enkel ge componeerd om den klank? Of om den zin van 't gedicht? Ik geef'echter toe, dat wat Keereweer liet hooren, in één woord enorm was van klank schoonheid. „De nacht is droef en stom. Dit koor het op 't laatste woord piano zingen, wat zeer goed gezien was. De anderen gaven te veel klank, natuurlijk om de hooge ligging. Keereweer zette bijna een halve toon te hoog in en werd door de jury-bel tot de orde geroepen. De tweede inzet was ook nog tamelijk hoog. Ook in „Bede werden, meerdere malen de uiterste grenzen van klankschoonheid bereikt. De heer Roeske als president der jury (deze samengesteld als voor heen) maakte den uitslag bekend. 1 e prijs (alg. st.) Kunst, vriendschap-A dam. 2e nriis (32) Excclsior-A. dam. 3e' prijs (32) Proza en Poerie-Haariem. 4e prijs (alg. st.) Haarl. Zanggenot-Haarlem. Daarna volgde de eerewedstrijd, waarin de drie eerste-prijs-winnaars uit de drie afdeelmgen rich feiten hooren. Van strijd kon hier moeilijk snrake zijn en de jury besliste dan ook als volgt le Eereprijs „Kunst en Vriendschap, Adam, D 2e priis^Voei et am. A'dam Dir. Ant. Ter Steege- De wedstrijd, die de volgende week wordt voort gezet met de drie af deelingen gemengde koren, vangt aan Zaterdagavond om 7 uur en wordt den Zondag daarop besloten. G. J. K. Ongecorrigeerd.) VOOR FATHER STAAL, Vorig bedrag 344.15 N.N. ter eere van het H. Hart 2.— Een half uur over werk 0.40 UÜwielcn. Gisteren zijn 6r wederom 2 rijwielen verdwenen, waaronder één trausportrij'wiel. DE AMEEIKAANSCHE PRESIDENTS VERKIEZING. CHICAGO, 13 Juni. Harding, senante- lid voor Ohio, is door de republikeinsche conventie candidaat gesteld voor het pre sidentschap der Vereenig'.de Staten. Er werd tienmaal gestemd. Bij de tiende en laatste stemming kre gen Harding 692, Wood 156 en Lowden 11 stemmen. DE VOLKENBONDSRAAD UITGE STELD. PARUS, 13 Juni. Uit Londen wordt aan het „Journal des Dóbats" bericht, dat ten gevolge van het vertrek van graaf Sforza naar Rome. wegens de ministerieele cri sis in Italië, de conferentie van den Vol kenbondsraad, welke tegen Maandag te Londen zou plaate vinden, zeer waarschijn lijk zal worden uitgesteld tot een neg na der te bepalen datum. TESCHEN. PRAAG. 12 Juni. Minister-president Tusar heeft in het Huis van afgevaardig den verklaart, dat T&jeoho-Blowakiie zich uit royauteit tegenover de geallieerden en in de overtuiging, dat do bevolking van het gebied van Teschen den Tsiccho-Siowaken vriendschappelijk gezind is. aan de arbi trage, voorgesteld door den Oppersten Raad, onderworpen heeft. Onder de Tsjechische bevolking heerscht over deze beslissing van den Oppersten Raad groote teleurstelling. LONDEN, 12 Juni. Volgons den „Times"- eorreapondent te Parijs wordt in goed-inge- lichte kringen daar ter stede verklaard, dat de conferentie der ambassadeurs den koning van België heeft uitgenoodigd als scheidsrechter op te treden in het Tsjechisch-Poolsche geschil betreffende Teschen. Het antwoord van den koning zou nog niet rijn ontvangen. DE GISTING IN THRACIE. SOFIA, 12 Juni. De revolutionaire re geering, welke zich in Ooet-Tharcië ge vormd heeft, is samengesteld uit zeven Turken en drie Bulgaren onder presi dentschap van Tewfik Bey. Deze regeo- ring, die naar de autonomie van Tbraeië onder protectoraat van de groote mogend heden streeft, heeft een proclamatie in de Eransche, Bnlgaaraehe en Turkse he taal opgesteld, waarin zij protesteert te gen de bezetting door Griekenland en den dank der bevolking jegens Frankrijk uitspreekt. Het bericht, dat de beweging voor de autonomie van Tbraeië geleid zon worden door het Macedoniech Comité, is van ei ken grond ontbloot. Een geweldig onweer, gevolgd door 'n aeer hevigen stortregen, barstte gisteren tegen den avond boven Londen los. De bliksem sloeg op verscheidene plaat sen in en doodde eenige personen. DE POLITIEKE TOESTAND IN DLTTSCHLAND. De Kabinetsformatie, BERLIJN, 14 Juni. De conferentie der Rijksfraetie der S. D.-Meerderlieidspartij, met het partijbestuur en de commissie uit de partij, heeft gisteren eenstemmig elke ooalitie met de beide rechtsche partijen, en, behalve deze, met op 6 na algemeene stemmen, ook een voortzetting dor hui dige coalitie geweigerd. BERLIJN, 14 Juni. De Rijkspresident heeft Zondag v.m. den voorzitter der Duitsche Volkspartij, Dr. Heinze, ontvan gen, en verzocht hem de vorming van een nieuw kabinet op zich te nemen. Dr. Heinze verklaarde zich daartoe be reid en was voornemens Zondagavond besprekingen daaromtrent te voeren met de S. D.-fractie. Na het besluit der confe rentie van de S.D.-Meerderheidspartij, oai niet deel te nemen aan een coalitie, heeft Dr. Heinze zijn opdracht weder ter be schikking van den Rijks-president gesteld. HET CREDIET AAN DUITSCHLAND. BERLIJN, 14 Juni. De bladen meldder uit Parijs, dat naar verluidt, de beraad slagingen der Internationale Commissie tot het verleenen van een crediet geëin digd zijn. De lcening aan Duitsehland zal bedra gen 5 milliard francs aan goud, welk be drag kan worden verhoogd tot 15 millioen le verrekenen mot de schadeloosstelling. AMSTERDAM. 12 Juni. Aardappelen. Andijker muizen grooto 8.909.50; kleine 5.60—7,50. Langedijkor muizen 9.G0—10.80. Aanvoer 5 ladingen of 1544 HL. HOOGKARSPEL. Ver. De Eendracht. 880 zak gr. aardappelen 5.50—6.—. kl. aar dappelen 3.854.10. SCHAGEN. Sohagermarkt van Donderdag 10 Juni 1920. 6 st. paarden, 275 a f 550 42 geldekoeien (mag.) 300 k 600 77 st. idem (vette), 450 815 30 st. kalfkoeien, 400 a 800 61 st. nuch tere kalveren, J 20 45 170 st. idem (vette) ƒ60 5 f 80.50 40 st. overhouders, 65 a 80 213 st. lammeren 24 j 43 35 st. idem (vette) p. K.G. 1.50 1.80; 45 st. biggen, 40 a 6028 st. konijnen, 0.15 2.— 100 kippen 470 K.G. boter, 2.20 2.60 5124 st.Kipeieren, 11.50 12.501452 st. Eendeieren, 10.50. AMSTERDAM, 11 juni. Aardappelen. Andijker muizen groote 8.509, idem kleine 7, Friesche redstar 7.25—7.50, Langedijker muizen 10.80— 11, Zeeuwsche redstar 7. Aanvoer 4 ladingen, of 931 H.L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 3