Parlementaire Kroniek Wat de Pers zegt BUITENLAND Nieuwe fiaarlemsclte Courant BINNENLAND ftlA&HDAS S4 I3SS DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 2,927*; PER WEEK 227s CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 3,25 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELIN6 „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL. Bll CONTRACT BELANGRIJKE KORTING DEN HAAG, 12 JUNI 1920. Zoo lieeft dan de Kamer, nadat een ge weldige stroom van spreekwater was ge vloeid, Vrijdag n.m. om 6 uur, een punt gezet achter de algemeene beschouwin £en over het anti-revolutie-ontwerp. Het had best in korter tijd gekund. Veel zaaks waren de replieken niet. De tegen standers der wet, de heeren Troelstra en Kolthek, bleven zeuren uit den treure, dat net ontwerp een gevaar oplevert voor de vakbeweging. Laten ze maar blijven zeu ren. Al zou meu nog veel beter dan de Minister van Justitie gedaan heeft, het te gendeel bewijzen, Socialisten en Commu nisten zijn nu eenmaal nooit van ongelijk te overtuigen. Als een voorstander der wet, ministe rieeier dan het Ministerie, deed zich de afgevaardigde van het Platteland, de heer Braat kennen. Van halve maatregelen houdt deze volksvertegenwoordiger niet. Zijn rede verdient hier, ook al cuxiosi- teitskalve, meer uitvoerig te worden weergegeven. De heer Braat, kan geacht worden op de hoogte te zijn, van de ge voelens waarvan de landbouwers in 't al gemeen jegens onruststokers en revoluti- onnairen als Troeistra, Wijnkoop, Koltkek Duys e.a. zijn bezield. Van welwillendheid vloeien deze gevoelens niet over. Met vreugde, aldus de heer Braat, heeft het platteland het anti-revolutie-ontwerp begroet. In tegenstelling met de bewering der socialisten, dat de wet te vroeg is in gediend, meende hij, dat dit reeds jaren vroeger had moeten gebeuren. Op het platteland vroeg men herhaaldelijk: mag dat opruien nu maar zoo geschieden? Waarom sluit men die opruiers tot sta king niet op? We zouden niets liever zien, dan dat die oproerkraaiers achter slot en grendel werden gezet. Het wetsvoorstel, riep de heer de Braat uit, is veel te zacht. Er wordt in geëischt een straf van ten hoogste 5 jaren. Dit zou z.i. minstens 10 jaren moeten zijn. Men bedenke, dat 98 pet. der bevolking op het plattelasd tegen de revolutie is en de kleine rest moet de orde niet kunnen verstoren. Op het laud wil men rustig voortwerken aan den op bouw der maatschappij. Krijgen de revo lutionnairen nu de macht in handen, dan zal na dien gekken 8 uren-dag de werk tijd tot 6 en 4 uur dalen en het platte land niet in staat zijn de steden van voed eel te voorzien. De opvorderingen zouden dan toenemen, want van het platteland zou het moeten kamen. Van betalen zou echter geen sprake zijn, al bepaalde die revolutionnaire itegeering ook den prijs en de leveringsplaats. Onder het revolu jionnaire bewind zouden moord en brand (Oenemen. De heer Braat verklaarde na- nens de bewoners van het platteland te spreken, als hij de meening uitsprak dat ioor de leiders der revolutionnaire bewe ging onschadelijk te maken, men geen re solutie in ons land zou krijgen. Wij be jrijpen drommels goed, waarom de soeia- 'sten en de communisten de wet niet wil len. De heeren Troelstra en Van Itave- stcyn aldus de heer Braat kunnen wat hem betreft gerust de „bajes" ingaan. De socialist Van Zadelhoff had de duizen den gehuldigd die staakten om aan de de monstraties deel te nemen. Het waren geen duizenden, slechts enkele honderden, met een menigte bijloopers. Maar spr. wenschte hulde te brengen aan de tien duizenden arbeiders die niet gestaakt had den, maar rustig aan den arbeid waren gebleven. Natuurlijk zal ik, zei spreker, voor de wet stemmen, onverschillig of zij gewijzigd of ongewijzigd blijft. Hij be treurde het alleen, dat aan de wet geen terugwerkende kracht wordt verleend. Zooals gezegd, het zijn geen halve maat regelen, die deze raddeale absolutist, tegen de anti-revolutiewet voorstaat.. Men behoeft, wat ook Minister Beeskerk niet deed, niet alles te onderschrijven wat dó heer Braat in zijn rede te berde bracht, om het met den bewindsman toch eens te zijn met meer dan één zijner opmerkingen. In zijn even degelijke als behendige re de, heeft de Minister het de geheel© Ka mer duidelijk gemaakt, tegen wie het ontwerp is gericht. ZJExc. herhaalde eerst de reeds in de stukken genoemde leemten, welke er nog zijn in het Wetb. v. Strafr. in de artike len betreffende de veiligheid van den staat on de opruiing. In het aanvullen van deze leemten zou reeds voldoende rechtsgrond te vinden zijn, voor het indie nen van het onderhavige ontwerp. Een bijzonder© beweegreden geeft echter het ^reactionair, imperialistische streven" van fle Russische Sovjet-republiek. Zeer uit voerig heeft de Minister dit streven, dat gericht is op het stichten eener interna tionale communistische republiek, toege licht aan de hand van een proclamatie van het al-Russische Communistische Dongres te Petrograd in Februari 1920. Tan een proclamatie van het congres der Internationale van Januari 1919, en van een memorandum betreffende de sovjet republiek en den toenmaligen Arneri- kaanechen minister van Buitenlandsche I Zaken, Robert Lansing, in October 1919. Uit deze, meerendeels dus authentieke ge gevens, bleek o.a„ dat in de gekecle we reld de internationale revolutie moet wor den gesteund, dat de burgeroorlog, als „de eenige rechtvaardige oorlog" moet worden verheerlijkt, dat vrijheid van vergaderiug en vrijheid van drukpers eerst kan worden toegestaan, als door de scherpste onderdrukking elk, aan het communisme vijandige streven afdoende is vernietigd, dat alle vijandelijke agen ten, agitatoren en bestrijders der sovjet republiek op staanden voet moeten worden doodgeschoten, dat in Moskou alle welgestelden en vroegere officieren gear resteerd werden en eiken avond uit de overvulde gevangenissen twintigtallen van deze werden doodgeschoten, hetgeen werd „gemotiveerd" met het betoog, dat het voldoende zou zijn als er op honderd gefusilleerde een schuldige was dat wat de sociale toestand betreft, de 8-urige werkdag de. facto is afgeschaft e.m.d. Het was goed, dat de Minister al deze gruweldaden aanhaalde, gruweldaden, die voor het meerendeel in de „Tribune" óf worden vergoeilijkt óf verheerlijkt! Uit de meegaande houding van den heer Heemskerk tegenover de amendementen op het wetsontwerp, die van Liberale zij de zijn ingediend, mag het besluit getrok ken worden, dat ook van die zijde aan de tot standkoming dor wet vruchtbaar werk zal geleverd worden. DE OPENBAARHEID IN DE PERS. In het weekblad „De Amsterdammer", komt een artikeltje voor van de hand van den heer W. C. van Meurs, over openbaar heid en de pers. De schrijver stelt voorop, dat zonder open baarheid geen maatschappij, geen gemeen schapsleven mogelijk is en diat zonder pers openbaarheid practisch weinig waarde heeft. „Ten dienste van de openbaarheid heeft het volk de pers noodig, dat wordt in den regel wel beseft; anders staat het dikwijls met de andere helft van deze stelling: dat namelijk de overheid evenzeer de pers noodig heeft om te kennen hetgeen er, in het volk leeft. De pers brengt tot uiting hetgeen er omgaat ondier het volk en dat geschiedt ten behoeve van het volk en van de overheid, die daardoor kunnen kennis semen van de verschillende meeningen en stroomingen. In den regel wordt dit wel erkend en toegegeven; de andere helft van deze stelling wordt echter minder algemeen aanvaard en zeker niet voortdurend door de overheid: dat namelijk de pers óók voor de overheid het voornaamste orgaan is. om het be ginsel der openbaarheid in toepassing te kunnen brengen." Het artikel besluit als volgt: „De overheidsdienaar moet modern genoeg durven zijn om de consequen ties te aanvaarden van de erkenning, dat die pers niet gemist kan worden, als het aankomt op openbaarmaking. Zonder de pers zou „openbaarheid" feitelijk niet meer dan een fictie zijn.'' De politieke toestand in Ouitschiand. I De nieuwe Rijksdag., Fehrenbach, de president van de Nationale Vergadering is te Berlijn aangekomen. Hij zal vermoedelijk den nieuwen Rijksdag tegen Donderdag 24 Juni bijeenroepen. Dit natuur- lijk voor het geval op dien dag reeds een nieuw kabinet zal zijn samengesteld. Het aantal vrouwelijke leden van dien Rijks dag is niet zoo groot als dat van de Natio nale Vergdaering. Deze telde 36 vrouwelijke leden, terwijl er slechts 22 in den Rijksdag zullen zijn en wel 3 Duitech-Nationalen, 2 van de Duitsche Volkspartij, 1 van het Cen trum, 3 Democraten, 8 meerderheids-socialis ten. 4 onafhankeiijken en 1 Communiste. De Kabinetsformatie. De rijkskanselier Muller heeft zijn opdracht tot samenstelling van het nieuwe kabinet weer neergelegd, maar president Ebert heeft zich daarop niet gewend tot Trimborn, zoo als algemeen werd verwacht maar tot Dr. Heinze. Vermoedelijk, omdat de fractie van die Duitsche Volkspartij, waarvan Dr. Heinze voorzitter is. sterker is dan de centrums-frac tie. De bladen bespreken intusschen de mo gelijkheid van de vorming van een kabinet, dat uit economische deskundigen zou bestaan. De groote verdediger van dat plan is Toe- gier, directeur van de Luxemburgsche-Deut- sche Gesellschaft. Toegler, die tot de Duit sche volkspartij behoort, gaat van het stand punt uit. dat bii alle combinaties, die thans worden voorgesteld om een regeering te vor men, de partijbelangen een te groote rol spelen, maar men breekt zich het hoofd niet over het feit. dat er weldra te Spa met de entente zal moeten worden onderhandeld.. Men denkt niet aan de economische crisis en aan de middelen om de productie te ver beteren en uit te breiden. Men denkt niet aan een reorganisatie der spoorwegen, die met een deficit van 2 milliard werken. Men denkt niet aan de vereenvoudi ging van de administratie en aan de noodza kelijke opheffing van het distributiebedrijf. Men denkt er niet aan om eens eindelijk op te houden met het uitgeven van nieuw pa pieren geld. Ook denkt men niet aan de noodzakelijke vereenvoudiging van het belastingsysteem. Over dat alles wordt niet nagedacht. Men zoekt alleen naar middelen om de partij een voordeelige rol te laten spelen en daarom is liet noodzakelijk een kabinet van heropbouw ie vormen, waarvan de medewerkers liet ver trouwen van alle economische organisaties genieten. De nieuwe minister-president moet zijn medewerkers zelf kunnen uitkiezen en deskun digen om zich heenscharen. Elke partij, die zulk een kabinet niet ondersteunt, belemmert den heropbouw van Duüscrland's economisch leven. Trouwens, de oppositie-partijen zullen met een economisch kabinet dikwijls gelegen heid van samenwerking vinden. Arbeiders, boeien en vakmenschen moeien in de nieuwe regeering opgenomen. Zoo spreekt Toegler. maar de partijen schij nen den strijd om de macht niet te willen op geven. meldt de Berl. corresp. van de N. R. Ct., en in de Duitsche volkspartij zelf schijnt men zich bitter weinig om de wijze raadge vingen van het id Toegler te bekommeren.De democraten schijnen bovendien niet veel te voelen voor het voortbestaan van de oude coalitie met welwillende goedkeuring van de Duitsche Volkspartij, en blijven voorloopig 'n gereserveerde houding aannemen. Rijkskan selier Muller, die in geen geval met de Duit sche Volkspartij wil onderhandelen, zou dus voor het geval, dat hij daar toch nog een oo- genblik aan gedacht zou hebben, ook verzei bij .die democraten hebben ontmoet. De Duit sche volkspartij heeft reeds een vergadering van leiders gehouden en daar heeft men on derzocht, welke voorwaarden moeten worden gesteld voor een deelnemen aan de regeering Deze voorwaarden zal dr. Heinze tot richt snoer moeten nemen. Voordat men in den kring van de Duitsche volkspartij echter kon vermoeden, dat Ebert dr. Heinze ontbieden zou. had men daar reeds herhaaldelijk ver klaard. dat geen parlementsleden door de partij als ministers zouden worden aange wezen. In hoeverre men zich daar thans nog aan zal houden, staat mog te bezien. Men zal er althans in geen geval in berusten, dat Her man Müler rijkskanselier blijft of opnieuw minister van buitenlandsche zaken wordt. Het Berliner lageblait noemt dr. Heinze de beste van ziin partij. Hij heeft zoowel in het parlement als in den verkiezingsstrijd een gereserveerde houding aangenomen en heeft zich daardoor van zijn partijgenooten onder scheiden. Dr. Heinze wa6 tijdens den oorlog onder-staatssecretaris bij het 1 urksche depar tement van justitie, in 1918 Saksisch minister van justiiie.Hij heeft één groote verdienste :hij heeft in Maart onmiddellijk stelling genomen tegen Kapp en zijn aanhangers op een oogen- blik, dat er in de Duitsche volkspartij men- schen waren, die alle heil van den tegen-re- volutionnairen. staatsgreep verwachtten. Dr. Heinze is 55 jaar oud. De nationaal-liberale Correspondenz van de Duitsche volkspartij deelt mede, dat de partij in geen geval de rol van stille vennoot te genover de oude coalitie wil spelen. De partij wil mee regeeren met dezelfde rechten en de zelfde verantwoordelijkheid als de andere par tijen. Er bestaat voor haar geen tusschenweg tusschen regeeren of oppositie zijn. (Zie verder onder Telegrammen.) De Beiersche volkspartij heeft zich bereid verklaard om een coalitie te vormen met iede re partij, behalve de onafhankeiijken. De eerste voorwaarde voor een aansluiting met het centrum was, dat Erzberger geen en kele rol in de partii zou spelen. De aansluiting van de Beiersche volkspar tij bij het centrum hangt af van de toestem ming van de Beiersche Landsvergadering. frankrijk kn Engeland. De „Radical" zegt, dat de Fransch-En gelsche overeenkomst te San-Remo ge- teekend, inhoudt, dat Frankrijk voor 25 proeent deel zal nemen in de petroleum- productie van Mo&soel. Verder zullen oom binaties tusschen Engeland en Frankrijk plaats hebben overal waar dat mogelijk is. ITALIË EN ALBANIË. Vrijdagnacht hebben er heftige betoo gingen plaats gehad om te protesteeren tegen het zenden van troepen naar Al banië. Er werden geweerschoten gelost, hand granaten geworpen. Er zijn 4 gewonden onder de troepen. Uit Valona wordt aan de „Tempe" ge- meldt, dat de Itatiaansche troepen bezig zijn het Montenegrijnsche grondgebied te ontruimen- Zij hebben Antivari reeds ver iaten, Men heeft geen berichten over het garnizoen van Skoetari. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. Aanslag te Kaïro. Er is Zaterdag een bom-aanslag gedaan op den Egyptischen premier. De aanslag mislukte. De chauffeur van den premier en twee voorbijgangers werden gewond. De dader nam de vlucht en schoot met een revolver op een politie-agent, die hem vervolgde. Hij vluchtte een huis bin nen, waar hij gepakt werd. De premier is wel geschokt, maar is ziin ambtsbezigheden bliiven waarnemen. Te Düsseldorf is een staking uitgebro ken onder het gemeente personeel, voorzoo ver dit aangesloten is bii de radikale arbei- dersvereeniging. niettegenstaande hun loo- nen veel hooger zijn dan in het Weatfaalsche industriegebied en het gemeentebestuur nog een toeslag van 10 pet. wilde geven. Hierdoor is het electrisch bedrijf bijna geheel stopgezet de tram loopt bijna niet meer, en ook de overige gemeentebedrijven tijden zeer onder de staking. In het derde proces over den moord op de gijzelaars te München, werd de be klaagde Josef Walleshausen wegens moord, als voortgezet misdrijf gepleegd, ter dood veroordeeld. Hotter werd vrijgesproken van de aanklacht van moord, maar daarentegen wegens medeplichtigheid aan hoogverraad veroordeeld tot 7 jaar tuchthuis en 10 jaar verlies van eer. Zonder de GEIEN volledige publiciteit in Haarlem en Omstreken. Toen Zaterdagmiddag eenige gymna siasten te Gleiwitz spotten over de opvallen de uniform van een Schotschen soldaat, hieuwen, naar de Ober-Schlesische Wan derer meldt, Fransche soldaten met hun sabel op de scholieren in, van weke er drie zwaar gewond werden. Het Chileensche kabinet is afgetreden. Op het terre'n van de miin Sterkrade zijn eenige honderden K.G. dynamiet ge vonden, dat, evenals de reeds meermalen ontdekte kleinere hoeveelheden, afkomstig is van een voor de firma' Thyssen bestemd transport, dat t. z. t. door dc rood© gardis ten werd geroofd, met het doel er stations, bruggen e. d. mede op te blazen. Intusschen werden ook den laatsten tijd nog hier en daar dynamietdiefstallen ge pleegd, waaruit bliikt. dat de Spartacisten nog steeds actief ziin. Door de spoorwegdetectieven ia het district Düsseldorf. is tengevolge van een anoniem schrijven een groot complot onder het spoorwegpersoneel ontdekt, dat sedert korten tiid de goederen op de stations stel selmatig beroofde. Reeds zijn 45 man. alles spoorwegpersoneel, gearresteerd, waaronder een hoofd-assistent, 5 machinisten. 22 ran geerders en wisselwachters enz. Te Wattenscheid is een heele tendc meisjes van 14 tot 20 jaren gearresteerd, die er hun werk van maakten, op de drukke punten der stad zakkenrollerij t® plegen. Een. der meisjes bekende, reeds 23 dergelijke diefstallen te hebben gepleegd. In de lang3 het rijks woud gelegen Duitsche dorpen is de hoschbessenvacantie begonnen. Er ziin. er veel en ze brengen aan de plukkers 6 mark per pond op. Hoewel de uitvoer van fruit verboden is. werden dezer dagen toch op één dag 3500 K.G. uit Granen burg naar Nederland uitgevoerd. Aan de douane-ambtenaren is opgedragen, scherp op den verboden uitvoer te letten. Uit Landau wordt gemeld, dat in de Palts eenige uitgevers en redacteuren van dagbladen door de Fransche autoriteiten tot geldboeten van 10,000. 6000 en 1000 mark veroordeeld zijn wegens artikelen over de zwarte bezettingstroepen. De Fransche auto. riteiten achtten die artikelen beleedigend. De bedrijfsraden in de Saksische mijn industrie hebben met groote meerderheid besloten tot het wederinvoeren van den aehturigen werkdag ter leniging van den geweldigen kolennood. Ofschoon de Belgische regeering voort gaat alle voorbereidselen te treffen voor de conferentie te Spa, twijfelt men er in parle mentaire kringen aan, dat de conferentie doorgaat. De controle over de vreemdelingen zal in Duitschland binnenkort worden afge schaft. Om te beginnen zullen zii, die zich in Duitschland met voor een bepaalden tiid geldende passen bevinden, zich niet meer bij de plaatselijke autoriteiten behoeven aan en af te melden. Ook zullen de pasformaliteiten vereenvoudigd worden. Da invoer van fruit en groente, met uitzondering van fruit voor de weelderige tafel, is in Duitschland weer toegestaan. Naar luid van een mededeeling in de Vossische Ztg., heeft het Amerikaansche dept. van koophandel aan de Duitsche re geering medegedeeld dat de verleening van een krediet van 45,000,000 dollar is overeen gekomen met vleesch-export firma's. Dien tengevolge kan onmiddellijk een begin wor den gemaakt met de verscheping van levens middelen naar Duitschland. Uit Temesvar wordt gemeld, dat in de schacht Hungaria van de mijnen van Anina. door onbekend gebleven oorzaak een ont ploffing ontstaan is in de dynamiet-berg plaats. Het was juist vóór d© arbeiders de schacht verlaten hadden. Tot nu toe zijn 173 liiken gevonden. Er worden nog 20 mijn werkers vermist, 36 liggen in het ziekenhuis met ernstige vergiftigings-verschiinselen. Vrijdag, 18 dezer, zal er voor het eerst op de Fransche spoorwegen een locomotief dienst doen. die gestookt wordt met stook olie. De proef wordt genomen door de Orleans-maatschappii. De stad Keulen overweegt, teneide de den middenstand tegemoet te komen, inko mens beneden 9000 mark per jaar vrij te stellen van gemeentebelasting. Naar de bladen uit Cremon© vernemen, is het spoorwegpersoneel daar in staking gegaan, omdat het beweerde dat een naar Terni gedirigeerde trein met munitie voor Polen bestemd was. Het spoorwegpersoneel te Milaan staakt uit solidariteit mede. De treinen komen wel aan. maar vertrekken niet. Het station te Milaan is zonder eenig incident door mili tairen bezet. Te Frankfort is een bericht uit Hel- 3ingfors ontvangen, dat er door soldaten van de Roode garde een nieuwe aanslag op Lenin is gepleegd. Lenin werd aan de hand gewond. ZOO ZIJN ZE. Als men de roode heeren. op vergade ringen en meetings hoort, dan smelten zij van medelijden met het arme volk. Zij zullen de nooden des volks lenigen, de wonden lieelen, de misstanden opheffen. Ook voor het volkskind beweren zij in medelijdende ontferming .verre boven „de bourgeoisie" uit fe gaan. Zij zuilen het volkskind voeden, kieeden op kosten der gemeenschap natuurlijk zelf be talen ze. er geen cent apart voor, ook niet de roode heeren en dames, die op villa's en landhuizen wonen. ,,'t Is prachtig en roerend... in theorie, zegt de „N. Zeeuwsche Crt.," maar nu de practijk: „In Amsterdam bestaat een gemeente lijke kindervoeding. Nu loopt door het gemeentebestuur, den gemeenteraad en. het gemeentepersonesi een dikke roode draad. Men zou dus denken: de roode broederen hebben hier volop gelegenheid hun liefde voor het arme volkskind ie. daden om te zetten. Ziehier, lezer, een staaltje. Dnisdag j.l., op den grooten demonstratiedag van het roode proleta riaat tegen Ueemskerk's „worgwet," was het geheele personeel, dat voor de kin dervoeding moet zorgen, op drie man na. gaan demonstreeren, zoodat 6000 kleine kinderen dien dag met leege maag naai huis moesten .worden gestuurd 1 Leve de roode liefde voor het arme volkskind 1" EEN JUIST BEELu. De „Volkskrant" schrijft: „Straks zal de wet tegen de revolutie er zijn pn zit de S. D. A. P. dieper dan ooit jn de modder. Duys de ob structionist en Duys, de man, die bij ge vaar zijn heil zoekt in een sloot, is het beeld van zijn partij I" Juister geteekend kan het haast niet. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. Uit ^Vieringen .wordt aan het „Hbid." geschreven; „Thans begint de afdamming van het Amsteidiep begin van het grootsche werk, de. drooglegging der Zuiderzee, vasten vorm aan te nemen. Reeds prijkt daar, ale een kasteel op de hoogte de fraai.©, houten dtiectietent. De aanlegstei ger voor lossing der steenschepen func tioneert reeds, bergen rijshout voor zink- stukken zijn aangevoerd, en nu verwacht men hier, de e.v. week een groot aantal werklieden. Voor hun verblijf op ,Wlerin gen zijn drie groote pakhuizen aan de haven gehuurd. ^Vieringen, voorloopig door den dam in het Amsteidiep yerbonden met Noord-Hol- land's vasten .wal, straks door den dijk van den .Oever naar Piaam met Friesland, zal dan niet langer het „Weeringen .typee- rende" kunnen bewaren. Afgezien van de materieele voordeelen, vreezen wij dat ^Vieringen er eer bij zal verliezen dan winnen. Toch verheugen wij ons over onze aanstaande, verlossing uit het isolement." Nederland en België EEN MOTIE-VAN ORDE. In de Kamerzitting te Brussel heeft da socialist Camiel Huysmans een motie van orde ingediend, waarin Bii den "wensch uitspreekt, dat de regeering op het bureau der kamer de documenten zal neerlegges waarop de Nederlandsche minister v. Kar- nebeeik, en minister Hijmans doelden. Huys. mans constateerde door de lezing van Ne- derlandsche bladen, dat de uitleggingen ver schillen en schreef dit toe aan het feit. dat men een uiteenzetting geeft in plaats van het document zelf. Onder de voorlezing der motie riepen verschillende leden: Zeer juist. Binnenlandse h Nieuws TOENEMEND SCHEEPVAART VERKEER. In de haven van Amsterdam is de scheep vaart toenemend. Het aantal in- en uib gaande schepen is grooter, dan vóór deo oorlog. Zaterdag zjjn, wat een zeldzaamheid in twee passagiersschepen van do Maatschap?' pij „Nederland", vertrokken. Om twaalf uu verliet de ,Vondel" en drie uur later „Oranje" Amsterdam. Zij varen dus same naar Indië; op beide schepen bevinden ei' vele passagiers. 1 DE REGELING VAN DEN SUIKER PRIJS. Thans wordt door den Minister van Lv N. H., in aansluiting aan zijn kenni* geving van 14 Mei bekend gemaakt, daé voor de laatste 3 perioden van het 8e tijd? vak der Rykssuikerkaart en de le periocW van het 4e tijdvak, aanvangende 14 Juni 1920 en alzoo eindigende 11 Juli daaraan/ volgend, voor suiker eerste hand de thans geldende prijs van 94 per 100 K.G. ga/ handhaafd blijft, terwiil bii levering van ten minste 100 K.G. de grossiers wederom! 95.25 en bii levering van kleinere hoe/ veelheden 95.75 per 100 K.G. in rekening mogen brengen. Ook de waarde van 400 tons voor bovenbedoelde 4 perioden fclijffl dezelfde, n.l., 39.75. De inlevering der bons over deze perioden (bons 37, 38. 39 en 40) aan bet Eijkskantoor voor Suiker kan geschieden tot uiterliik Maandag 12 Juli,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5