TWEEDE BLAB buitenland feuilleton SCHULD EN BOETE Gemengd Nieuws. ONS VROOLIJK HOEKJE Een vooze socialistische knol. De crisis in Duitschland. betalen, als onderpand te «beZlesx voor inter nationale leenimtea. düe door bemiddeling van de commissie voor de vergoedingen zouden worden uitgegeven en waarvan, het grootste deel aan Frankrijk wordt toegewe zen, als voorschot op zijn aandeel in de Duit sche vergoeding, opdat Frankrijk zijn verwoeste gebieden dadelijk op de been kan helpen. Een gedeelte dier leeningen zou Duitschland ten goede komen, om het in staat te stellen, daarna uit eigen middelen zijn financieele verplichtingen tegenover de geal lieerden na te komen. VRIENDELIJKE GASTHEER! Het Italiaaasclie blad Idea Nazionale schrijft: Bij het bezoek au het Italiaansche oorlogsschip Etna aan Noworossisk werd de gezagvoerder door de sowjetautoriteiten goed ontvangen, maar de sow jet-agent wilde aan boord van de Etna blijven en drong er op aan dat het schip vlak aan de kade werd gemeerd. Dat wekte argwaan en de gezag voerder deelde de sowjet-autoriteiten mede dat hij den 28en April weer ging vertrek ken. Daarop dreigde de sowjet het schip in den grond te boren als het waagde weg te gaan. Ondanks die bedreiging en een be schieting met kanonnen, slaagde de Etna er in uit de haven te komen en naar Batoem te stevenen. Een officier is door het vuur van de Bolsjewiiki gewond. De Etna beantwoordde het vuur niet, daar de regeering last had gegeven elk con flict te vermijden. De bemanning van de Etna heeft onderscheidingen gekregen. jffiT éCHJQG DER ROLEN. Naar gemeld wordt, heeft de ruiterij on der generaal Bordienny de Poolsche verbin dingslijnen tot vele mijlen achter het front afgesneden. Te Londen is het volgende Russische staf- bericht draadloos ontvangen: De roode troepen zijn Kiëf binnengerukt. De Polen bliezen, alvorens de stad te ontruimen, de Wladimir-kathedraal, het station, de electri- sche centrale en de waterleiding op. Dut laatste veroordeelt 700.000 menschen tot epidemieën. De Fransch en Engelschen ver schaften het daarvoor noodige dynamiet. De aangerichte schade werd volstrekt niet door militaire noodzaak ingegeven. GEMENGDE BU1TENL BERICHTEN, Essad pasja vermoord, Essad pasja kwam, uit het Hotel Continen tal. toen de moordenaar twee revolverscho ten op hem loBte. <jie hem in de borat trof fen. Essad werd naar ajjn kamer gedragen, waar hii atderi. De dader. Buatem Aveni, ia een 2&-jarig student, die den SI en Mei te Parijs was aangekomen. Hii verklaarde dat hii. Essad herkennende, de daad heeft ge pleegd in een opwelling van haat over hot lijden dat Essad de Albaneezen heeft be rokkend. De Echo Paria verneemt uit Stock holm: Het nieuwsagentschap Boota ver spreidt berichten over de toenemende bol- sjewisatie van Britsch Indië. Het nieuws komt van Kaboel, waar de leider der pro paganda Ketel heet. Alle fabrieken van Bengalen staan atil. Te Salapow staken 15,000 arbeider»de spoermaxmen van biet net van Bombay dxeieen met staking. Ver der meldt do bolsjewistische propagandist dat in Beloediiiatan bloedige oproeren rijn uitgebroken en Engel&che troepen meer dan 5000 dooden hadden. De G&nadeesche regeering heeft aan den Poolreiziger Stefanson voor dertig jaar do Zuidelijke helft van het Baffin-eiland verpacht voor het weiden van Muskusosaen en kariboes. Over de eerste vijftien i&ar be hoeft geen pacht betaald te worden, over de volgende vijftien 12,000 dollars 's jaars. Een dreigende staking van de boot werkers in do Tyne-havens, het grootste kolencentrum aan de Noordoostkust in En geland. is afgewend. De North Eastern Railway Company heeft beloofd voor hare vaste bootwerkers een beweeglijke loonschaal voor kolensjouwen toe to passen. Ten einde aan het nijpende gebrek aan krantenpapier tegemoet te komen, heeft de Hongaarsche regeering de vertruikavereenL ging Hangya het uitsluitend recht tot aan schaffing yan rotatiepapifcr verleend. Een commissie, besaande uit vertegenwoordigers van de xegeering en van de uitgever» van bladen zal de verdeeling van. het papier r6gelen en den omvang van de bladen vast stellen. De prijs van het papier mag ten hoogste 30 kronen P®r K.Q. bedragen. De uitgifte van nieuwe bladen is verbo den. Volgens berichten uit Sebastopol heb ben de bolsjewiki to Bakoe de generaals Roednef. Allief en Grosny vermoord. Er zijn te Bakoe 60.0UO roode gardes. In Georgië voeren de bolsjewiki een krachtig revolutionnaire propaganda. Grieksche troepen zjjn bij Adrianopel de Maritsa overgetrokken doch ziin door de Turken teruggeslagen. Dezen hebben, naar verluidt, op den westelijken oever van de rivier stellingen betrokken. Bijzonderheden over het gevecht en het aantal verliezen zijn tot. dusver onbekend. De Daily Telegraph meldt, dat vele koopers de aankomst van mooie Holland- sche kersen Zaterdag aan de Londensche markt met vreugde begroet hebben. Zij aeden 16 tot 18 sh. per halve bushel. De handel was blij over den aanvoer van deze betrekkelijk goedkoope kersen. Zondag heeft Rouaan met: veel praal, in tegenwoordigheid van onder-staatssecre taris Bignon, kardinaal Dubois, benevens een Engelsche en een Belgische delegatie de nagedachtenis van Jeanne d'Arc gevierd. In 't apbied van Rijssel is de prijs van de te Parijs gekaarde wol van 95 tot 65 frank gegakt. Een officieus bericht maakt gewag van een botsing tusschen een Ohineesche kanonneerboot en het Japansche garnizoen van Nikolajesk. Bijzonderheden ontbreken. DiOODELUK GESTOKEN. In bewaring' gesteld is de 25-jarige G. G., te Rotterdam, die aldaar Zaterdag nacht om één uur ongeveer twist kreeg met den 21-jarigen B. H. O. voor diens woning aan de Hoveniersstraat, welke twist zoo hoog liep, dat G. plotseling een mes trok, waarmee hjj dien ander in zjjn linkerschouder stak. B. J3. O. zakte in elkaar en werd in huis gedra gen, waar hij binnen weinige oogenblik - ken een lijk was. De dader Js in zjjn woning aangehouden en overgebracht naar het politiebureau aan de Meermansstraat. Het ljjk js naar het ziekenhuis vervoerd. BRAND IN DE HARSKAMP. Vrijdag is op een tot nog toe niet op gehelderde wjjze een der barakken in de legerplaats te Harskamp tot den grond toe afgebrand. Daar in deze barak geen manschappen gehuisvest .waren en er ove rigens geen andere oorzaken voor den brand aanwezig waren, bestaat volgens de „N. R. Ot." het vermoeden, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Eenigen tijd geleden heerschte er ontevredenheid onder de manschappen, over de hoedanig heid van het eten (dat er door den brand echter wel niet beter op zal zijn gewor den), OPZIENBARENDE MOORD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te .Yierpolders, een dorpje bij Brielle, de 21-jarige Lobs met een mes zóóda nig gestoken, dat hjj aan verbloeding korten tijd daarna overleed. Twee personen zjjn wegens dezen laf- hartigen manslag te Brielle in arrest ge steld. Eén yan hen staat onder de meest ernstige verdenking yan de dader te zijn. De verslagend was een oppassende boe renarbeider, oudste zoon uit een groot gezin. Hjy stond, kalm een pijp rockend, de aankomst ,van de laatste tram af te wachten, toen pen troepje arbeiders uit een naburig dorp waaronder de ver moedelijke dader den herberg yerliet van Jansen te Vjerpolder». Zonder eeni- ge feitelijke aanleiding moet de dader daarna plotseling op Lobs zjjn toegeloo- pen en hem den doodelfjken ©teek heb ben toegebracht. Men vermoedt het bestaan eener yeote, ofschoon nadere bijzonderheden daarom trent tot dusverre ontbreken, terwijl de aanvaller onder den invloed verkeerde van sterken drank. Terstond na het bekend worden van de misdaad is vanwege de politie te Brielle een voorloopig onderzoek ingesteld. Het ljjk van den verslagens ja Zon dagmiddag ter schouwing naai' Rotterdam vervoerd. Zooals begrijpelijk, heeft deze misda dige aanslag t e Brielle en in de omliggen de gemeenten groote beroering gebracht. WAT MOET MIJN ZOON WODDEN? Uit de nieuwsten druk van het nuttige handboekje voor den intellectueelen mjdden- siand geheeten: „Wat moet mijn zoon wor den?", 6taat volgens de „Telegraaf opi blz. 212, onder letter O: Opperman: zeer eervolle positie waarvoor zich steeds meer zonen van goede families bekwamen. Opleiding: lager onderwijs. Bewijs van loffelijk ontslag niet noodig. Eigenlijk ge zegd lager onderwijs ook niet strikt noodig. Bekende analphabeten hebben het zelfs als opperman zeer ver gebracht behooren tot wat men tegenwoordig noemt „de hoog staande mannen." Heeft men de lagere school al of niet doorloopen, dan volge men een cursus van eenige jaren als kalkjongen aan den kalkbak. Bij eiken behoorlijken aan nemer vindt men zulk een kalkbak. Condities: het zonder morsen kunnen ha len van eenige zendingen jenever uit de naastbijzijnde kroeg. Zij die genoeglijk vloe- NETTE FAMILIE. Onderwijzer: „Waarom kom je te laat. Jantje?" Jantje: „Omdat er 'n man naar 't po-< litiebureau werd gebracht die kippen ge stolen had .en 'n huis in brand gestoken en vijf politieagenten tegen den grond geslagen, en toen moest ik van moeder gaan kijken of 't vader soms wasl" DE SCHRIK! Jansen: „Dokter, wilt u dadelijk met me, meegaan?" De dokter: „Jawel! Iets ernstigs?" Jansen: „Nog niet, maar ik moet aan m'n meisje gaan vertellen dat ik een woning gevonden heb!" ken genieten doorgaans de voorkeur. Na den kalkbak is men rijp voor het eigenlijke vak. Eischen: een paar pootige scaouders en geen last van duizeligheden, vooral niet op Maandag. Het werk wordt beschreven ais niet zwaar. Veel stakingen. Als er niet ge staakt wordt, wordt er niet veel anders ge daan. Vooruitzichten: opperman. Daarna leider en Kamerlid. Bij een eenigszins gunstige oolitieke constellatie zelfs minister. Er zijn voorbeelden van. Salaris: honderd gulden per week met verhooging. Emolumenten: vrij jenever op verjaarda gen van het Vorstelijk Huis. Gestaakt wordt op een weekloon van 110 gulden. Zal wel verkregen worden. Verzekerd tegen ziekte en ongelukken. Als de woningbouw gesociali seerd wordt, een zeer benijdenswaardige rijksbetrekking. Warm aanbevolen voor jon gens met groote handen en groote monden. Had je me maar! Een der bewoners van het dorp Voor schoten had zich één dezer dagen wat ver laat, waardoor hii Moeders gramschap op den hals haaide. Toen hij thuis kwam. vond hij de deur gesloten. Hij belde en klopte, doch de toegang tot zijne woning werd hem geweigerd. Hij smeekte en bad vrouwlief de deur te openen, doch te veigeefs. Na eenigen tijd aan de deur te hebben gemopperd, hoort hij een raam boven openschuiven en gelukkig: vrouwlief schijnt medelijden met haar man te krijgen en roept heel lief: Wil je graag naar binnen komen man? en het antwoord luidde natuurlijk bevestigend. En ziet. daar komt verlossing. Vrouwlief laat heel langzaam, blijkbaar om den wachtende nog eens te plagen, den sleutel aan een touwtje naar beneden zakken. Maar de sleu tel daalt toch, al is het ook langzaam, en manlief verheugt zich reeds dat hij nu toch naar binnen kan. Nauwelijks is de sleutel echter voor hem bereikbaar of vrouwlief trekt nu niet langzaam, doch weer vlug dezen sleutel naar boven roept den man tartend toe: „Had je^me maar!" Dat spelletie duurt zoo een poosje voort, totdat ten slotte vrouwlief zich toch over ha ren man ontfermde en de sleutel nu zoo liet zakken dat hij eindelijk zijn verlosser kon bemachtigen. Het is hem echter geraden voortaan maar wat vroeger thuis te komen om van dergelijke onaangenaamheden be vrijd te blijven. OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Naar aan de „Msb." uit Brussel wordt geseind, zijn te Namen Maandagmorgen, de directeuren en commissarissen van de maatschij. „dee Grand Malades" gearres teerd wegens leverantie aan de Duitschers tijdens den oorlog. Volgens de .Libre Bel- gique" zou onder ate gearresteerden ook ziin de Nederlandsche vioe-consul. de heer van Prooyen-Keyzer, directeur van de Neder landsche waterleiding te Namen. De arrestaties hebben een groot 01 gewekt. DOOR EEN VRACHTAUTO VER MORZELD. Maandagavond heeft op de BeekLaan te 's Hage pen ernstig ongeluk plaats ge had. Do 18-jarige Suiker, die daar liep te wandelen wilde do straat passeeren, niettegenstaande op korten afstand een zware vrachtauto in tamelijk snelle vaart i» derde. Hjj kwam echte» te struikelen met het noodlottig gevolg, dat hij onder de vrachtauto geraakte, waarbij zijn borstkas geheel werd ingedrukt. De on middellijk ontboden Eerste Hulpdienst, welke spoedig ter plaatse was, bracht den ongelukkige, die reeds in stervens gevaar verkeerde naar het R. K. Zieken huis, waar hij kort na aankomst overleed. Volgens ooggetuigen moet den bestuur der van de vrachtauto geen schuld tref fen, terwijl S. enkele ©ogenblikken voor zijn dood nog mededeelde, dat hij zelf alleen aan het ongeluk schuldig was en niemand anders. DE EISCHEN DER IJSCO-MANNEN. Ondaaks hun vertrouwdheid inet het artikel ijs, konden de IJsco-mannen te DINSDAG 15 JUNI 1920 Wanneer wij beweren, dat de Socialisten, de lemers vooral, bij de propaganda hunner veraerieiijke beginselen, de atbeiders knollen voor citroenen trachten te verkoopen, m. a. w. leugens op üe mouw trachten te spelden, dan zal wel geen verstandig, waarheidlievend mensch dat tegenspteken. ten knol, beautmeid en vies geworden door het veelvuldig gebruik, maar die de Sociaiis- tiscne kopstukken zorgvuldig in hun zak bewaren, om hem op meetings en vergade ringen er uit te halen, en aan de „bewusten" en „zelrsiandigenmitsgaders aan de geloo- vtge aroeiüers als een reuzencitroen aan te tmeren, is liv bekende: wij Socialisten zijn oiet tegen oeii* godsdienstwij denken er niet aan het getool aan te randen. «Jok de groote mogol aer S. D. A. P. de heer iroelsua loopt rond met zoo'n knol in zijn zak. in zijn rede van Dinsdag j.l. in de Tweede Kamer, diepte hij het vooze ding op, en traenne et rtciame mee te maken, zooals Ja- cod Hollander op de Maandagmarkt te haarlem met een in de vuilnisbak thuis be- boorende omstoken kies. Mijne heeren. nep hij uit, nooit of te nim mer neeit het Socialisme het geloof willen aamanaen. in men de katholieke afgevaardigde, de heer \V intermaas, terecht tegen die leugen protesteerde, schreeuwde de man van No. vemoer 1918 hem toe: ..Noern de feiten." We zullen aan dtt verzoek van den soda- lisuschen leider voldoen. lo. „wij huidigen op godsdienstig gebied Jaigeue wat men Atheïsme noemt." Aldus beoel in de zitting van den Duitschen Rijksdag op dl December 1881. De invloedrijke socialist zeide niet: Ik Be- bel, maar wij, d. w. z. wij socialisten, en Atheïsme beieekent: loochening van het be staan van God. 2o. Dezelide Bebel schreef in zijn werk: Christeraum und Socialismus. de volgende korte, maar boekdeelen sprekende zinnetjes: „het Chiisiennom is de vüand van vrijheid en beschavmg. Een echt socialist is tegen allen gonsdienst. Uiristendom en socialisme Staan tegenover elkander als vuur en water.'' cw. Arcseele, een der socialistische kopstuk ken in België, zeide op 7 December 1884 in de Belgische Kamer: Wanneer men ons boaalisien viaagt, wat onze godsdienstige denkoeelaen zijn, dan antwoorden .wij met Lieumectu: Wij zijn godloochenaars. 4« In het nummer van 14 Juli 1891 van het socialistisch orgaan „Vooruit" te Gent, staat te lezen: „Wij socialisten ziin materia listen, (d. w. z. wij gelooven aan geen deugd, geen ondeugd, geen hemel en geen hel) en ook aan geen God. De Katholieke priesters heljien de dieven om te bedriegen en om de armen te bestelen. De kerken, de kloosters, de kapellen moesten verwoest en ia 't «tof vergruizeiü worden." We zouden zoo kunnen voortgaan met uit de geschrihen en redevoeringen van socia listische voormannen citaten op te diepen, ter karkteriseenng van den aan argelooze ka tholieken als lokaas toegeworpen knol: wij socialisten rijn niet tegen den godsdienst. Voorloopig meenen wij met het aangehaal de te kunnen volstaan. In „De Nieuwe Gids" van Februari 1903 schreef de socialist Or. Pannekoek: „Een katholiek, die ernstig voor het socialisme propageert, zal eenmaal voor de keuze ge steld worden, tusschen het Socialisme en de Kerk." Zoo is het. En daaruit blijkt zonneklaar de waarheid van Bebel's bekentenis, dat Chistendom en Socialisme tegenover elkander staan als vuur en water. Maar ook niet minder het hooge en ver lichte inzicht der kerkelijke Overheid in het wezen van het Socialisme, wanneer zij aan degenen harer kinderen, die in hun kortzich tigheid tegelijkertijd èn goed Katholiek èn socialist willen zijn, de genademiddelen van onze Moeder de H. Kerk weigert Gelijk wij reeds ia een deel onzer vo- fige oplaag meldden, hebben rijkskanse lier Mueller ,en de afgevaardigde Loebe len afgevaardigde Heinze officieel mede gedeeld, dat de meerderheidssocialisten, zich niet jn staat achten, deel te nemen aan de met de Duitsche .volkspartij ver groe te coalitie. Dr. Heinze heeft daarop zijn opdracht lot vorming yan een ministerie aan den rijkspresident terruggegeven. (Vrij naar het Engelscli van A gwan) Geautoriseerde vertaling L JEIUGDIGE LICHTZINNIGHEID. „Aaron Fletcher vraagt u te spreken meneer", kwam de jongste bediende zeg gen. Hij was niet erg op z'n gemak, want de patroon was den hielen dag ar sledhl gehumeurd geweest. Het was half vijf, de dagploeg kwam alweer uit de Branethorpe-schachten naar boven de dag liep op z'n eind. Arthur Faussit, mij nbezitier en landheer van Bra- nethorpe, was een man van groote werk kracht in dat opzicht een voorbeeld voor fillen die onder hem stonden. Op het oogenblik dat de bediende hem kwam ©toren, zat hij met saamgetnoikken wenk brauwen over een brief gebogen, die op zijn lessenaar lag, en zijn ergernis wat er ook de oorzaak van mocht zijn deed van zijn toch al ernstig, maar man nelijk schoon gelaat een ongewone streng beid spreken. Hij was lang ©n zwaar ge- In ©en gemeenschappelijke zitting Van: partijbestuur en rijksdaggroep der meer derheidssocialisten bleek eenstemmig de opvatting te heerschen, dat het .voor de partij onmogelijk was deel te nemen aan een regeering, die ook elementen van rechts omvatte. Nadat de onafhankelijken geweigerd hadden, deel te nemen aan ©en regeering, die de bescherming van de re publiek en van de door de revolutie ver worven rechten der arbeiders en onderge schikten, tot taak nam, moesten de onaf- haakelijken de verantwoordelijkheid dra gen voor een situatie, waarin slechts het vormen van ©en zuiver burgerlijke re geering mogelijk was, t DE BESPREKINGEN MET KRASSIN. De correspondent ,van de Temps te Lan den meldt, dat er aanleiding js om te geiooven dat, wanneer het antwoord yan de regeering te Moskou op de door het Engelsche kabinet aan Erassin gestelde vragen niet spoedig, komt, de positie ,van de missie van Krassin moeilijk zou kun nen worden, daar de vertegenwoordigers van de bondgenooten van Krassin .wen- schen te .weten of alle invoer en uitvoer in 't vervolg moet geschieden door bemid deling van de sovjet; of Moekou volledi ge bevoegdheid heeft voor aiie handels transacties; welke de waarborgen zijn voor uitvoering van contracten, de exploita tie van concessies; welke de waarborgen zijn voor de persoonlijke veiligheid en de bescherming ,v.an de indiviüueele en commercieele eigendom der vreemdelin gen in Rusland; welke wetten en regle menten er op het oogenblik in Rusland van kracht zijn ten opzichte ,van den handel, indien de regeering te Moskou niet de. noodige maatregelen zou nemen om het oprukken van de bolsjewistische troepen in Rerzië tegen te houden, zou de missie van Krassin verzocht worden Engeland te. verlaten, DE GEBEURTENISSEN IN ALBANIË De „Temps" verneemt uit Rome: De openbare meening houdt zich erg met de gebeurtenissen in Albanië bezig. Men schat het aantal gevangenen door de op standelingen gemaakt, pp ongeveer dui zend, onder wie 60 officieren met een generaal, Cavallo genaamd. De garnizoe nen landinwaarts moesten zich overge ven; alle materieel js den opstandelingen in handen gevallen. De socialistische par tij en h et algemeen verbond yan den ar beid dreigen met anti-militahstsch ver zet in het heele land als protest tegen de zending van versterkingen. De bloedige muiterij van de Arditi te Trië&t, die zich naar Albanië moesten inschepen, acht men een op zich zelf staand feit. ,Om strategi sche redenen zal Italië LWalona, dat de sleutel van de Adriatische Zee js, nooit opgeven. Giolittj zal wegens het anti-mi- iitairistische verzet, yan meet af met ern stige binnenlandsche, moeilijkheden te ma ken hebben. v In den nacht van 10 Juni vielen de rebellen JValona aan met op de Italianen veroverde kanonnen. Ze naderden tot 800 meter maar werden in een tegenaanval teruggeworpen en lieten 200 dooden ach ter. Eenige Albaansehe bewoners echoten in den rug dei- Italianen. Een duizendtal Mohammedaansche Albaniër» js gearres teerd en de Mohammedaansche wijk ont ruimd. .Vijf groote oorlogsschepen ver trokken naar ffi.alona met vele torpedo jagers. In. heel Albanië zou opstand uitgebro ken zijn om de regeering te Tirana omver te werpen, die door Italië wordt gesteund. DE ENTENTE EN DUITSCHLANDl- De Londensche correspondent vaa de Pe tit Parisien verneemt, dat de samenkomst van Millerand en Lloyd George, die op 21 Juni was bepaald, vermoedelijk eenige dagen wordt uitgesteld, om meer helderheid te hebben ten opzichte van de onderhandelin gen met Krassin en de Italiaansche crisis. Natuurlijk zal in de eerste plaats de Duit sche vergoeding besproken worden. Al maan den lang werken Fransche en Engelsche deskundigen aan de opstelling van een ont werp, dat. rekening houdend met de belan gen der bondgenooten en met de noodzak© lijkheid Duitschland te helpen, zoo ruim mo gelijk de rechtstreeksche behoeften van Frankrijk bevredigt Er is een soort tegen spraak tusschen die behoeften en de manier, waarop Duitschland zijn verplichtingen kan en moet inlossen. Frankrijk heeft aanstonds en voor de volgende 2 of 3 jaren het drin gendst behoefte aan geld, om het verwoeste gebied te herstellen. Als dit geschied is, kan het zich met verminderde aflossingen tevre den stellen. Daarentegen voorziet het stelsel van af lossingen een vermeerdering der annuiteiten naar mate de draagkracht van Duitschland toeneemt. Men zoekt nu naar een regeling, die de tegenstrijdigheden oplost, namelijk door de vergoeding door Duitschland te bouwd zijn gelaatstrekken spraken van groote wilskracht. De me©ste menschen waren bang voor Arthur Faussit slechts door weinigen was hij bemind. Hij had geen mede-eigenaars in zijn groot industri eel bedrijf, dat hij als met een vinger regeerde en volkomen beheerschte. Het beet werkte hij geheel alleen. Vroe ger toen hij het bestuur van de mijnen met niemand deelde, was hij gelukkiger en beter op dreef geweest dan nu, nu zijn zoons volwassen begonnen te worden Hij beroemde er zich op, dat hij zijn volk de baas was, en zeker waren er in de Branetborpe-mijnen verreweg de minste stakingen,, vergeleken bij wedt ander mjjn- gebied in Noord-Eugeiand ook. „Fletcher", vroeg hij zond©r op te zien, „goed, laat hem binnen komen". Het klonk niet onvriendelijk, maar eenigszins verstrooid, alsof het hem moeite kostte zijn gedachten los te maken van het onderwerp dat zo blijkbaar zoo geheel in beslag nam. De jongeman verliet het vertrek, en in zijn plaats trad Aaron Fletcher, de bestuurder van het ondergnondsche ge deelte der Liby-mijn, binnen. „Doe de deur dicht, als je wilt, Flet cher, en vertel sous wat gc yan je .ver langen is", sprak Faussit met bijzonder© welwillendheid, terwijl hij zijn kantoorstoel een kwartslag liet draaien en den man die dan voor hem stond vlak in het ga laat keek. Het was ipmand op leeftijd en hij: droeg nog de klaeren van bpneden in de mijn, dat maakte dat hij er nog grauwer en schijnbaar verwaarloosd uitzag Aan zijn neerhangende schouders herken de men terstond d©n mijnwerker, en zijn gelaatstrekken zagen er door het kolenstof aat ze nog bedekts eenigszins vcrwil- uerd uit „Ik heb geen prettige boodschap, me neer Faussit", sprak Fletcher,, en met een half verlegen, half verontschuldigend ge baar streek hij! met zijn hand over het hoofd. „Nu, kom er maar mee voor den dag, hoe gauwer hoe beter- Wat is er?" „Ik kom klagen, dat uw zoon, mr. Geoffrey werk maakt van mijn dochter Annie meneer". Er kwam een plotselinge verandering over Arthur Faussit's gelaat, en een vijandige trek die voor zijn zoon weinig goeds voorspelde, zette er zich vast. „„Hoe weet je dat, Fletcher"? „Ze wandelen haast iederen avond sa mén", antwoordde de mijnwerker bedaard. „Ik heb ze nu al drie of viermaal samen op den weg langs de heide gezien, en de lui praten er ai over ook. Dat moet ophouden, meneer Faussit. Ik heb er met Annie over gesproken en ik hoop dat u het uw zoon ook zult willen zeggen." Faussit voelde zich onaangenaam getrof fen door den weinig bescheiden toon waar op Fletcher dit toch ai weinig aangename onderwerp behandelde, maar al was hij heerschzuchtig en trotsch hij gold niet ten onrechte voor den meest rechtvaar digen man mijlen in den omtrek, en de gedachte aan de gerechtvaardigde be zorgdheid van den man daar vóór hem, deed hem zijn toorn bedwingen. Hij kende trouwens zijn menschen en hij wist Aaron Fletcher iemand van een op vliegend karakter, maar vol trouw en eerlijke toewijding te waardeuren. Heel zijn leven bijna had Fletcher in de Brane fchorpe-mijnen doorgebracht. en Faussit wist wht hij aan mannen als deze ver- echuld gd wa» jVJ „lioe lang heeft dit zoo al geduurd, Fletcher", vroeg hij na ©en oogenblik van opzettelijk stilzwijgen, om zoowel Flet cher als zich zelf gelegenheid te geven, hun rustige kalmte te hernemen. „Dat zou ik niet kunnen zeggen, me neer, maar in ieder geval al veel te lang,, en het moet dadelijk ophouden". „Dat ben ik met je eens. Wat zei je dochter wel toen je er haar over sprak?" „Niets. Ze is nogal stil van aard, en al sinds eenige dagen praat ze nog minder dan gewoonlijk. Maar stille waters hebben diep© gronden, en met meisjes als mijn Annie moet men dubtel oppassen omdat het genot er spoedig te diep zit". „Ik zal vandaag nog mr. Geoïfrey er over spreken", antwoordde Faussit kalm „Je zegt dus dat anderen het ook al ge zien hebben, ©n dat er in Branethorpiq al over gesproken wordt?" „Zoo is het, meneer. Niet dat ik mij daar» om nu zooveel bekommer. Ik ben gewoon de menschen te laten praten, maar als een meisje over de tong gaat en vooral een meisje dat geen moeder meer heelt dan wordt het wat anders. Er is nooit het minste op mijn Annie te zeggen geweest ze was altijd een bescheiden, braaf meisje, en ik bon niet van plan haar het hoofd op hol te laten maken door iMn lichtzin nigen knaap als mr. Geoffrey." ("Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11