T "buitenland SCHULD EN BOETE Een vooze socialistische knol. Gemengd Nieuws- FBUlLLLTOiM. De crisis in Duitschland. ONS VROOLIJK HOEKJE DINSDAG 15 JUNI 1920 Waaneer wij beweren, dat de Socialisten, de lekters vooral, bij de propaganda hunner ver oerlelijke beginselen, de aioeiders knollen voor citroenen trachLen te verkoopen, m. a. w. leugens op de mouw trachten te spelden, dan zal wel geen verstandig, waarheidlievend mensch dat tegenspreken. ten knol, heauimetd en vies geworden door het veelvuloig gebruik, maar die de Socialis tische kopstukken zorgvuldig in hun zak bewaren, om hem op meetings en vergade ringen er uit te halen, en aan de ..bewusten" en „zellsiandtgen", mitsgaders aan de geloo- vtge aroeioers ais een reuzencitroen aan te «neren, is h%t beken.de: wii Socialisten zijn tuet tegen oeii' goosoienstwü denken er niet aan het gemot aan te randen. Ook de groote rnogol aer S. D. A. P. de heer lroelstra loopt rond met zoo'n knol in zim zak. in zun rede van Dinsdag j.l. in de Tweede Kamer, diepte hij het vooze ding op, en tracntie er reclame mee te maken, zooals Ja- coo Hollander op de Maandagmarkt te haarlem met een in de vuilnisbak thuis be- boorende ontstoken kies. Mijne heeren, riep lui uit, nooit of te nim mer heeft het Socialisme het geloof willen aam armen. nn toen de katholieke afgevaardigde, de heer Wmtermans, terecht tegen die leugen protesteerde, schreeuwae de man van No. iremuer WIS hem toe: „Noem de feiten." We zullen aan dit verzoek van den socia- lisuschen leider voldoen. io. „wij huidigen op godsdienstig gebied datgene wat men Atheïsme noemt." Aldus beoei in de zitting van den Duitschen Rijksdag op 31 December 1881. De invloedrijke socialist zeide niet: Ik Be- bel, maar wij, d. w. z. wij socialisten, en Atheïsme beieekent: loochening van het be s.aan van God. 2». Dezeltde Bebel schreef" in zijn werk: Christeraum und Soaalistnus, de volgende korte, maar boekdoelen sprekende zinnetjes: „het Chnsienüotn is de vijand van vrijheid en beschaving, ten echt socialist is tegen alien goosaienst. Christendom en socialisme Staan tegenover elkander als vuur en water.' 3o. Arcsecle, een der socialistische kopstuk ken in Beigië. zeide op 7 December 1884 in de Beigiscne Kamer: Wanneer men ons Socialisten vraagt, wat onze godsdienstige denkbeelden zijn, dan antwoorden wij met Luoknecru: Wij zijn godloochenaars. 4o ln het nummer van 14 Juli 1891 van het socialistisch orgaan „Vooruit" te Gent, staat te lezen: „Wii socialisten ziin materia listen, (d. w. z. wü gelooven aan geen deugd, geen ondeugd, geen hemel en geen hel) en ook aan geen God. De Katholieke priesters heipen de dieven om te bedriegen en om de aimen te bestolen. De kerken, de kloosters, de kapellen moesten verwoest en in 't stof vergruizera worden." We zouden zoo kunnen voortgaan met uit de geschriften en redevoeringen van socia listiscne voormannen citaten op te diepen, ter karkteriseering van den aan arge.ooze ka tholieken als lokaas toegeworpen knol: wij socialisten ziin niet tegen den godsdienst. Voorioopig meenen wij met het aangehaal de te kunnen volstaan. In „De Nieuwe Gids" van Februari 1903 schreef de socialist Or. Pannekoek: „Een katholiek, die ernstig voor het sooialisme propageert, zal eenanaal voor de keuze ge steld worden, tusscnen het Socialisme en de Kerk." Zoo is het. En daaruit blijkt zonneklaar de waarheid van Bebel's bekentenis, dat Chistendom en Socialisme tegenover elkander staan als vuur en water. Maar ook niet minder het hooge en ver lichte inzicht der kerkelijke Overheid in het wezen van het Socialisme, wanneer zij aan degenen harer kinderen, die in bun kortzich tigheid. tegelijkertijd èn goed Katholiek en socialist willen zijn, de genademiddelen van onze Moeder de H. Kerk weigert Gelijk wij reeds in een deel onzer vo rige oplaag meldden, hebben rijkskanse lier Mueller en de afgevaardigde Loebe len afgevaardigde fleinze ofiicieel mede gedeeld dat de meerderheidssocialisten zich niét jn staat -achten, deel te nemen aan de met de Duitsche yolksparrij yer- groote coalitie. Br. Reinze heeft daarop zijn. opdracht iot vorming yan een ministerie aan den rijkspresident terruggegeven. In een gemeenschappelijke zitting van partijbestuur en rjjksdaggroep der meer derheidssocialisten bleek eenstemmig de opvatting te heerschen, dat het yoor de partij onmogelijk was deel te nemen aan een regeering, die ook elementen van rechts omvatte. Nadat de onaf hank elij ken geweigerd hadden, deel te nemen aan een regeering, die de bescherming van de re publiek en van de door de revolutie ver worven rechten der arbeiders en onderge schikten, tot taak nam, moesten de onaf- hankelijken de verantwoordelijkheid dra gen voor een situatie, waarin slechts het vormen van een zuiver burgerlijke re geering mogelijk .was, L DE BESPREKINGEN MET KRASSIN. De correspondent yan de Temps te Lon den meldt, .dat er aanleiding js om te geiooven dat, wanneer het antwoord yan de regeering te Moskou op de door het Kngersche kabinet aan Krass in gestelde vragen niet spoedig komt, de positie van de missie yan Krassin moeilijk zou kun nen worden, daar de vertegenwoordigers van de bondgenooten van Krassin iwen- schen te .weten of alle invoer en uitvoer in 't vervolg moet geschieden door bemid deling van ,de sovjet; of Moskou .volledi ge bevoegdheid heeft voor alle handels transacties; welke .de waarborgen zijn voor uitvoering van contracten, de exploita tie van concessies; welke de waarborgen zijn voor de persoonlijke veiligheid en de bescherming yan de indiviaueele en commercieeie eigendom der vreemdelin gen in Rusland; welke wetten en regle menten er op het oogenblik in Rusland van kracht zijn ten opzichte yan den handel. Indien de regeering te Moskou niet de jioodige maatregelen zou nemen om het oprukken van de bolsjewistische troepen in Perzië tegen te houden, zou de missie yan Krassin verzocht worden Engeland te. verlaten, DE GEBEURTENISSEN IN ALBANIë. De „Temps" verneemt uit Rome: De openbare meening houdt zich erg met de geoeurtenissen in Albanië bezig. Men schat het aantal gevangenen door de op standelingen gemaakt, pp ongeveer dui zend, onder wie 60 officieren met een generaal, Cavallo genaamd. De garnizoe nen landinwaarts moesten, zich overge ven; aile materieel is den opstandelingen in handen gevallen. De socialistische par tij en h et algemeen verbond van den ar beid dreigen met anti-militairstsch ver zet in het heele land als protest tegen de zending yan versterkingen. De bloedige muiterij van de Arditi te .Triëst, die zich naar Albanië moesten inschepen, acht men een op zich zelf staand feit. ,Om strategi sche redenen zal Italië Walona, dat de sleutel van de Adriatische Zee is, nooit opgeven. Giolitti zal wegens het anti-mi- litairistische. verzet, ,van meet af met ern stige biuneniandsche moeilijkheden te ma ken hebben. In den nacht van 10 Juni .vielen de rebellen Walona' aan met op de Italianen veroverde kanonnen. Ze naderden tot 800 meter maar .werden in een tegenaanval teruggeworpen en lieten 200 dooden ach ter. benige Albaanscfie bewoners schoten in den rug der Italianen. Een duizendtal Mohammedaansche Aibaniërs js gearres teerd e.n de Mohammedaansche wijk ont ruimd. Vijf groote oorlogsschepen ver trokken naar ®alona met vele torpedo jagers. In heel Albanië zou opstand uitgebro ken zijn om de regeering te Tirana omver te werpen, die door Italië wordt gesteund. DE ENTENTE EN. DUITSCMLANDt De Londensche correspondent van de Pe tit Parisien verneemt, dat de samenkomst van Millerand en Lloyd George, die op 21 Juni was bepaald, veimoedelijk eenige dagen wordt uitgesteld, om meer helderheid Ie hebben ten opzichte van de onderhandelin gen met Krassin en de Italiaansche crisis. Natuurlijk zal in de eerste plaats de Duit sche vergoeding besproken worden. Al maan den lang werken Fransche en Engelsche deskundigen aan de opstelling van een ont werp, dat. rekening houdend met de belan gen der bondgenooten en met de noodzake lijkheid Duitschland ie helpen, zoo ruim mo gelijk de rechtstreeksche behoeften van Frankrijk bevredigt. Er is een soort tegen spraak tusschen die behoeften en de man iet, waarop Duitschland zijn verplichtingen kan en moet inlossen. Frankrijk heeft aanstonds en voor de volgende 2 of 3 jaren het drin gendst behoefte aan geld, om het verwoeste gebied te herstellen. Als dit geschied is, kan het zich met verminderde aflossingen tevre den stellen. Daarentegen voorziet het stelsel van af lossingen een vermeerdering der annuiteiten naar mate de draagkracht van Duitschland toeneemt. Men zoekt nu naar een regeling, die de tegenstrijdigheden oplost, namelijk door de vergoeding door Duitschland te betalen, als onderpand te stellen voor inter nationale leeningen, die door bemiddeling van de commissie voor de vergoedingen zouden worden uitgegeven en waarvan het grootste deel aan Frankrijk wordt toegewe zen, als voorschot op zijn aandeel in de Duit sche vergoeding, opdat Frankrijk zijn verwoeste gebieden dadelijk op de been kan helpen. Een gedeelte dier leeningen zou Duitschland ten goede komen, om het in staat te stellen, daarna uit eigen middelen zijn financieele verplichtingen tegenover de geal lieerden na te komen. [VRIENDELIJKE GASTHEER! Het Italiaansche blad Idea Nazionale schrijft: Bij het bezoek aa het Italiaansche oorlogsschip Etna aan Noworossisk werd de gezagvoerder door de sowjetautoriteiten goed ontvangen, maar de sowjet-agent wilde aan boord van de Etna blijven en drong er op aan dat het schip vlak aan de kade werd gemeerd. Dat wekte argwaan en de gezag voerder deelde de sowjet-autorneiten mede dat hij den 28en April weer ging vertrek ken. Daarop dreigde de sowjet het schip in den grond te boren als het waagde weg te gaan. Ondanks die bedreiging en een be schieting met kanonnen, slaagde de Etna er in uit de haven te komen en naar Batoem te stevenen. Een officier is door het vuur van de Bolsjewiki gewond. De Etna beantwoordde het vuur niet, daar de regeering last had gegeven elk con flict te vermijden. De bemanning van de Etna heeft onderscheidingen gekregen. RET éCHEQ DER DOLEN. Naar gemeld wordt, heeft de ruiterij on der generaal Bordienny de Poolsche verbin dingslijnen tot vele mijlen achter het front afgesneden. Te Londen is het volgende Russische staf- bericht draadloos ontvangen: De roode iroepen zijn Kiëf binnengerukt. De Polen bliezen, alvorens de stad te ontruimen, de Wladimir-kathedraal, bet station, de electri- sche centrale en de waterleiding op. Dit laatste veroordeelt 700.000 menschen tot epidemieën. De Fransch en Engelschen ver schaften het daarvoor noodige dynamiet. De aangerichte schade werd volstrekt niet door militaire noodzaak ingegeven. GEMENGDE buitenl berichten, Essad pasja vermoord. Essad pasja kwam uit het Hotel Continen tal. toen de moordenaar twee revolverscho ten op hem loste. di© hem in de borst trof fen. Essad werd naar zijn kamer gedragen, waar hü stierf. De dader. Bustexn Aveni, is een 26-jarig student, die den 31en Mei te Parijs was aangeikomen. Hii verklaarde dat hü. Essad herkennende, de daad heeft ge pleegd in een opwelling van haat over het lüden dat Essad de Aibaneezen heeft be rokkend. De Echo Paris verneemt juit Stock holm; Het nieuwsagentschap Roota ver spreidt- berichten over de toenemende bol- sjewisatie van Britsch Indië. Het nieuws komt van Kaboel, waar, do leider der pro paganda Retel heet. Alle.fabrieken van Bengalen staan stil. Te Salapow staken 15,000 arbeiders: de spoormannen van het net van Bombay dreigen met staking. Ver der meldt de bolsjewistische propagandist dat in Beloedijiatan bloedige oproeren ziin uitgebroken en Engelsche troepen meer dan 50Ü0 dooden hadden. De Canadeesche regeering heeft aan den Poolreiziger Stefauson voor dertig jaar de Zuidelijke helft yan het Baffin-eiland verpacht voor het weiden van Muskusossen en kariboes. Over vijftien jft&r be- hoeft geen pacht betaald te worden, over de volgende vijftien 12.000 dollars s jaars. Een dreigende staking van de boot werkers in do Tyne-havens, het grootste kolencentrum aan de Noordoostkust in En geland, is afgewend. Do North Eastern Railway Company heeft beloofd voor hare vast© bootwerkers een beweeglijke loonschaal voor kolensjouwen toe te passen. Ten einde aan het nijpende gebrek aan krantenpapier tegemoet te komen, heeft de Hongaarsche regeering de verbruiksvereenL ging Hangya het uitsluitend recht tot aan schaffing van rotatiepapie-r verleend. Een commissie, besaande uit vertegenwoordigers van de regeering en van de uitgevers van bladen zal de verdeeling van het papier regelen en den omvang van de bladen vast stellen. De prijs van het papier mag ten hoogste 30 kronen per K.G. bedragen. De uitgifte van nieuwe bladen is verbo den. Volgens berichten uit Sebastopol heb ben de bolsjewiki te Bakoe de generaals Roednef. Allief en Grosny vermoord. Er zijn te Bakoe 60.000 roode gardes. In Georgië voeren de bolsjewiki een krachtig revolutionuaire propaganda. Grieksehe troepen zijn bij Adrianopel de Maritsa overgetrokken doch zijn door de Turken teruggeslagen. Dezen hebben, naar verluidt, op den westelijken oever van de rivier stellingen betrokken. Bijzonderheden over het gevecht en het aantal verliezen zijn tot dusver onbekend. De Daily Telegraph meldt, dat vele koopers de aankomst van mooie Hollaüd- sche kersen Zaterdag aan de Londensche markt met vreugde begroet hebben. Zij deden 10 tot 18 sh. por halve bushel. De handel was blü over den aanvoer van deze betrekkelijk goedkoop© kersen. Zondag heeft Rouaan met vee] praal, in tegenwoordigheid van onder-staatssecre taris Bignon. kardinaal Dubois, benevens een Engelsche en een Belgische delegatie de nagedachtenis van Jeanne d'Arc gevierd. In 't gpbied van Rfissel is de prijs van de te Parijs gekaarde wol van 95 tot 66 frank gezakt. Een officieus bericht maakt gewag van een botsing tusschen een Chineesche kanonneerboot en het Japansche garnizoen van Nikolajesk. Bfizonderheden ontbreken. DlOiODELIJK GESTOKEN. In bewaring gesteld is de 25-jarige 'G. G., te. Rotterdam, die aldaar Zaterdag nacht om één uur ongeveer twist kreeg met den 21-jarigen B. H. O. voor diens woning aan de Hoveniersstraat, welke twist zoo hoog liep, dat G. plotseling een mes trok, waarmee hij den ander in zyn linkerschouder stak. B. H. O. zakte in elkaar en werd in huis gedra gen, waar hij binnen weinige ©ogenblik ken een lijk was. De dader is in zijn woning aangehouden jen overgebracht naar het politiebureau aan de Meermansstraat. Het lijk js naar het ziekenhuis vervoerd. BRAND IN DE HARSKAMP. Vrfjdag is op een tot nog toe niet op gehelderde wijze een der barakken jn de legerplaats te. Harskamp tot den grond toe afgebrand. Daar in deze barak geen manschappen gehuisvest .waren en er ove rigens geen andere oorzaken voor den brand aanwezig waren, bes-taat volgens de „N. R. Gt." het vermoeden, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Lenigen tijd geleden heerschte er ontevredenheid onder de manschappen, over de hoedanig heid van het eten (dat er idoor den brand echter wel niet beter op zal zijn gewor den), OPZIENBARENDE [MOORD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Vierpolders, een dorpje bij Brielle, de 24-jarige Lobs met een mes zóóda nig gestoken, jat hij aan verbloeding korten tijd jaarna overleed. Twee personen zijn wegens dezen laf- hartigen manslag te, Brielle in arrest ge steld. Eén van hen staat onder de meest ernstige verdenking ,van de dader te zijn. De verslagene was een oppassende boe renarbeider, oudste zoon uit een groot gezin. HU stond, kalm een pijp rookend, de aankomst yan de laatste tram af te wachten, toen pen troepje arbeiders wit een. naburig dorp waaronder de ver moedelijke dader den herberg verliet van Jansen te Vierpolder». Zonder eeni- ga feiteLyke aanleiding moet de dader daarna plotseling op Lobs zijn toegeloe pen en hem den doodeüjken ©teek heb ben toegebracht. Men vermoedt het bestaan eener yeete, ofschoon nadere bijzonderheden daarom' treat tot dusverre ontbreken, terwijl de aanvaller onder den invloed verkeerde van sterken drank. Terstond na het bekend worden yan de misdaad is vanwege de politie te Brielle een voorioopig onderzoek ingesteld. Het lijk yan den verslagene ja Zon dagmiddag ter schouwing naar Rotterdam vervoerd. Zooals begrijpelijk, heeft deze misda dige aanslag t e Brielle en jn de omliggen de gemeenten groote beroering, gebracht. WAT MOEI1 MIJN ZOON WODDEN? -Uit de nieuwsten druk van het nuttige handboekje voor den intellectueelen midden stand geheeten: „Wat moet mijn zoon wor den?", staat volgens de „Telegraaf" op blz. 212, onder letter O: Opperman: zeer eervolle positie, waarvoor zich steeds meer zonen van goede families bekwamen. Opleiding: lager onderwijs. Bewijs van loffelijk ontslag niet noodig. Eigenlijk ge zegd lager onderwijs ook niet strikt noodig. Bekende analphabeten hebben het zelfs als opperman zeer ver gebracht behooren tot wat men tegenwoordig noemt „de hoog staande mannen." Heeft men de lagere school al of niet doorloopen, dan volge men een cursus van eenige jaren als kalkjongen aan den kalkbak. Bij eiken behoorlijken aan nemer vindt men zulk een kalkbak. Condities: het zonder morsen kunnen ha len van eenige zendingen jenever uit de uaastbijzijnde kroeg. Zij die genoeglijk vloe- NETTE FAMILIE. Onderwijzer: „Waarom kom je. te laat;- Jantje?" Jantje: „Omdat er 'n man naar 't po litiebureau werd gebracht die kippen ge stolen had .en 'n huis in brand gestoken en vijf politieagenten tegen den grond geslagen, en toen moest ik van moeder gaan kijken of 't vader soms was!" DE SCHRIK 1 Jansen: „Dokter, willt u dadelijk met ine meegaan?" De dokter: „Jawel! Iets ernstigs?" Jansen: „Nog niet, maar ik moet aan m'n meisje gaan vertellen dat ik een woning gevonden hebl" ken genieten doorgaans de voorkeur. Na den kalkbak is men rüp voor het eigenlijke vak. Eischen: een paar pootige schouders en geen last van duizeligheden, vooral niet op Maandag. Het werk wordt beschieven ais niet zwaar. Veel stakingen. Als er niet ge- staakt wordt, wordt er niet veel anders ge daan. Vooruitzichten: opperman. Daarna leider en Kamerlid. Bij een eenigszins gunstige oolitieke constellatie zelfs minister. Er zijn voorbeelden van. Salaris: honderd gulden per week met verhooging. Emolumenten: vrii jenever op verjaarda gen van het Vorstelijk Huis. Gestaakt wordt op een weekloon van 110 gulden. Zal wel verkregen woiden. Verzekerd tegen ziekte en ongelukken. Als de woningbouw gesociali seerd wordt, een zeer benijdenswaardige rijksbetrekking. Warm aanbevolen voor jon gens met groote handen en groote monden. Had je me maar! Een der bewoners van het dorp Voor schoten had zich één dezer dagen wat ver laat. waardoor hij Moeders gramschap op den hals haalde. Toen hij thuis kwam, vond hij de deur gesloten. Hij belde en klopte, doch de toegang tot zijne woning werd hem geweigerd. Hü smeekte en bad vrouwlief de deur te openen, doch te vergeefs. Na eenigea tijd aan de deur te hebben gemopperd, hoort hij een raam boven openschuiven en gelukkig: vrouwlief schijnt medelijden met haar man te krijgen en roept heel lief: Wil je graag naar binnen komen man? en het antwoord luidde natuurlük bevestigend. En ziet, daar komt verlossing. Vrouwlief laat heel langzaam, blijkbaar om den wachtende nog eens te plagen, den sleutel aan een touwtje naar beneden zakken. Maar de sleu tel daalt toch, al is het ook langzaam, en manlief verheugt zich reeds dat hii nu toch naar binnen kan. Nauwelijks is de sleutel echter voor hem bereikbaar of vrouwlief trekt nu niet langzaam, doch weer vlug dezen sleutel naar boven roept den man tartend toe: „Had ie me maar!" Dat spelletje duurt zoo een poosje voort, totdat ten slotte vrouwlief zich toch over ha ren man ontfermde en de sleutel nu zoo liet zakken dat hij eindelijk ziin verlosser kon bemachtigen. Het is hem echter geraden voortaan maar wat vroeger thuis te komen om van dergelijke onaangenaamheden be- vrijtd te blijven. OPZIENBAREN DE ARRESTATIE. Naar aan de „Msb." uit Brussel wordt geseind, rijn te Namen Maandagmorgen, de directeuren en commissarissen van de maat&chü. ,.d6s Grand Malades" gearres teerd wegens leverantie aan de Duitsckers tqdens den oorlog. Volgens de „Libre Bel- gique" zou onder de gearresteerden ook rijn de Nederlandsoh© vioe-consul. de beer van Prooyen-Keyzer, directeur van de Neder- landsche waterleiding te Namen. De arrestatie© hebben een groot, oj gewekt. DOOK EEN VRACHTAUTO VER MORZELD. Maandagavond heeft op de Beeklaan te 's Hage gen ernstig ongeluk plaats ge had. De 18-jarige Suiker, die daar liep te wandelen wilde de straat passé eren, niettegenstaande op korten afstand een zware vrachtauto in tamelijk snelle vaart udtrde. Hij kwam echtei to struikelen met het noodlottig gevolg, dat hij onder, de vrachtauto geraakte, waarbij zij'n borstkas geheel .werd ingedrukt. De on middellijk ontboden Eerste Hulpdienst, welke spoedig ter plaatse was, bracht den ongelukkige, die reeds in stervens gevaar verkeerde naar het R. K. Zieken huis, waar hij kort na aankomst overleed. Volgens ooggetuigen moet den bestuur der van de vrachtauto geen schuld tref fen, terwijl S. enkele ©ogenblikken voor zijn dood nog mededeelde, dat bij zelf alleen aan het ongeluk schuldig .was en niemand anders. DE EISCHEN DER IJSCO-MANNEN. Ondanks hun vertrouwdheid met heit artikel ijs, konden de IJsco-mannen te .(Vrii naar net Engeisch van A. S. Swan) Geautoriseerde vertaling L JEUGE^® LICHTZINNIGHEID, Aaron Fletcher vraagt u te spreken meneer", kwam de jongste bediende zeg gen. Hij was niet erg op z'n gemak, want de patroon was den liee'en dag ar slefkt gehumeurd geweest Het was half vijf, de dagploeg kwam hlweer uit de Branethörpe-schacbten naar boven de dag liep op z'n eind. Arthur Faussit, mijnbezitter en landheer van Bra- nethorpe, was een man van groote werk kracht in dat opzicht een voorbeeld voor allen die onder hem stonden. Op het oogenblik dat de bediende hem kwam Btoren, zat hij met saamgetrokken wenk brauwen over een brief gebogen, die op zijn lessenaar lag, en zijn ergernis wat er ook de oorzaak van mocht zijn deed van zijn toch al ernstig, maar man- ueiijk schoon gelaat een ongewone streng beid spreken. Hij was lang en zwaar ge bouwd zijn gelaatstrekken spraken van groote wilskracht De meeste menschen waren bang voor Arthur Faussit slechts door weinigen was hij bemind. Hij had geen mede-eigenaars in zijn groot industri eel bedrijf, dat hij als met een vinger regeerde en volkomen beheerschte. Het best werkte hij geheel alleen. Vroe ger toen hij het bestuur van de mijnen met niemand deelde, was hij gelukkiger en beter op dreef geweest dan nu, nu zijn zoons volwassen begonnen te worden Hij beroemde er zich op, dat hij zijn volk de baas was, en zeker waren er in de Branethorpe-mijnen verreweg de minste stakingen,, vergeleken bij welk ander min gebied in Noord-Enjgeland ook. „Fletcher", vroeg hij zonder op te zien, „goed, laat hem binnen komen". Het klonk niet onvriendelijk, maar eenigszins verstrooid, alsof het hem moeide kostte zijn gedachten los te maken van net onderwerp dat ae blijkbaar zoo geheel in beslag nam. De jongeman verliet het vertrek, en in zijn plaats trad Aaron Fletcher, de bestuurder van het ond&rgrondsehe ge deelte der Liby-mijn, binnen. „Doe de deur dicht, aLs je wilt, Flet cher, en vertel eens wat yan je ver langen is", sprak Faussit met bijzondere welwillendheid, terwijl hij zijn kantoorstoel een kwartslag liet draaien en den man die dan voor hem stond vlak in het ge laat keek. Het was iemand op leeftijd en hij droeg nog de kleeren van bpneden in de mijn, dat maakte dat hij er nog grauwer en schijnbaar verwaarloosd uitzag Aan zijn neerhangende schouders herken de men terstond den mijnwerker, en zijn gelaatstrekken zagen er door het kolenstof aat ze nog bedekte eenigszins verwil derd uit „Ik heb geen prettige boodschap, me neer Faussit", sprak Fletcher,, en met een half verlegen, half verontschuldigend ge baar streek hij! niet zijn hand over het hoofd. „Nu, kom er maar mee voor den dag, hoe gauwer hoe beter. Wat is er?" „Ik kom klagen, dat uw zoon, mr. Geoffrey werk maakt van mijn dochter Annie meneer". Er kwam een plotselinge verandering over Arthur Faussit's gelaat, en een vijandige trek die voor zijn zoon weinig goeds voorspelde, zette er zich vast. „,Ho© weet je dat, Fletcher"? „Ze wandelen haast iederen avond sa men", antwoordde de mijnwerker bedaard. „Ik heb ze nu al drie of viermaal samen op den weg langs de heide gezien, en de lui praten er al over ook. Dat moet ophouden, meneer Faussit. Ik heb er m©t Annie over gesproken en ik hoop dat u het uw zoon ook zult willen zegg>en." Faussit voelde zich onaangenaam getrof fen door den weinig beisoheiden toon waar op Fletcher dit toch ai weinig aangename onderwerp behandelde, maar al was hij heerschzuchtig en trotsch hij gold] niet ten onrechte voor d&n meest rechtvaar digen man mijlen in den omtrek, en de gedachte aan de gerechtvaardigde be zorgdheid van den man daar vóór hem, deed hem zijn toom bedwingen. Hij kende trouwens zijn menschen en hij wist Aaron Fletcher iemand van ©en op vliegend karakter, maar vol trouw en eerlijke toewijding te waardeeren. Heel zijn leven bijna bad Fletcher in de Brane fchorpe-mijnen doorgebracht. en Faussit wist w&t hij aan mannen ajs deze ver- Echuld gd was i l i i H! Hoe lang heeft dit zoo al geduurd, Fletcher", vroeg hij na een oogenblik van opzettelijk stilzwijgen, oaü zoowel Flet cher als zich zelf gelegenheid te geven, hun rustige kalmte te hernemen. „Dat zou ik niet kunnen zeggen, me neer, maar in ieder geval al veiel te lang„ en het moet dadelijk ophouden". „Dat ben ik met je ©ens. Wat zei ja dochter wel toen je er haar over sprak?" „Niets. Ze is nogal stil van aard, en al sinds eenige dagen praat ze nog minder dan gewoonlijk. Maar stille waters hebben diepei gronden, en mot meisjes als mijn Annie moet men dubbpl oppassen omdat het genot er spoedig te diep rit", „Ik zal vandaag nog 'mr. Geoffrey, er over spreken", antwoordde Faussit kalm „Je zegt dus dat anderen het ook al ge- "rien hebben, en dat er in Branethorpg al over gesproken wordt?" „Zoo is het, meneer. Niet dat ik mij daar om nu zooveel bekommer. Ik ben gewoon de menschen te laten praten, maai- als een meisje over de tong gaat ©n vooral een meisje dat geen moeder meer heeft dan wordt het wat anders. Er is nooit het minste op mijn Annie te zeggen geweest ze was altijd een bescheiden, braai meisje, en ik ben niet van plan haar het hoofd op hol te laten maken door ^n lichtzinniger! knaap als mr, Deoffrey." (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5