Nieuws uit Haarlem Kerk en School. Uit den Omtrek Rechstzaken. Korte Berichten, Landbouw en Visscherij gemeenteraad. INGEZONDEN Goddelijk Mart van Jezus, heeft een gebeur tenis plaats gehad, die als een der grootste gloriefeiten in de geschiedrollen van Roomsch-Amsterdam onuitwischbaar staat opgeteekend. De Koning, zoolang een bescheiden plaatsje in de verborgenheid van kapel of kerk gehad hebbende, praalt nu in het open baar in 's lands Hoofdstad. Om half vier ving het huldigingsfeest in den Bagijnhof met een Lof aan. gecelebreerd door Mgr. Th. Bosman, Deken van Am sterdam, met assistentie van rector F. Berg- hegge en pastoor J. In. Lagerwey. Vele geestelijken der stad, de kerkbesturen en be- I staande katholieke organisaties waren ver- tegenwoordigd; Na het Magnificat sprak de Deken een het perron van het Holt. Spoorwegstation telkort® aa£ f 's-Hage een 69-jarige Amsterdammer be.-1 gevoelens van vreugde en dankbaaiheid, trapt op het „rollen" van een gouden hor- vervolgde de ïoogÊerw. redenaar: Haec est "Amsterdam toch niet ijskoud blijven voor den algemeenen eiseh van loonsverlioo- ging en hebben, gebruik makend van de gunstige gelegenheid, loonsverhocging ge vraagd. De directie weigerde, met gevolg, dat de mannen Maandag, ten getale van 24, niet uitreden. De naar lafenis smach tende meuschheid zal het nu zonder ijs moeten stellen. Als de heeren een meeting ia den zin hebben, zij hun het IJselubterrein aanbe volen, teneinde in een passende sfeer te blijven; maar bij de bespreking der 2ischen de hoofden koel gehouden, raadt ie „Msb." Zondagavond omstreeks half 11 is op iiron van het- Holl Snnorwe.ar&fa4iAri iel loge en ketting, van een heer. die met den trein uit Amsterdam aldaar aankwam. De zakkenroller werd naar het politiebu reau aan het Huygensplein gebracht. On* derweg wierp hij horloge en ketting weg. Bei de voorwerpen zijn in beslag genomen. Zaterdagmiddag brak brand uit in 'n stal van den heer Koopmans bij Roosen daal. De zich in den stal bevindende paar den, w. o. 2 hengsten, waarvan er éen 'n waarde had van ongeveer f 38.000.zijn in de vlammen omgekomen. De belendende gebouwen bleven gespaard. Oorzaak wordt gezocht in het spelen met vuur van een 3- jarig kind. De paarden zijn niet verzekerd. Zaterdagavond is op het stille strand op de grens van Loosduinen een 18-jarige jongeman bij het zwemmen verdronken. De jongeman was, niettegenstaande hij niet kon zwemmen, van het eind van een golf breker in zee gesprongen, met het noodlottig gevolg, dat hij in de diepte verdween en verdronk. Pogingen tot redding bleven zon der resultaat. Het lijk is denzelfden avond nog aan het strand aangespoeld. De 11-jarige Jan Vrieling. wonende op De Laan te Groningen, is spelender wijze in het Reitdiep geraakt en verdronken. Op den Helvoirtschen weg bij Vught is zekere v. O. uit Made van zün rijwiel gesleurd en van 600 gulden beroofd. Te Beugen is ingebroken in het sta tion. De brandkast werd meegenomen en is in een boschje teruggevonden. De inhoud, circa f 125.—. was verdwenen. Op den Soestdijker straatweg bij Utrecht, is Zaterdag een motorrijder met een duo-riider achier, in botsing gekomen met een rijtuig, tengevolge van verkeerd uitwijken van den motorrijder. De toestand van den motorrijder is ernstig. Later op den dag is een chauffeur van de Billsche garage, tegen een kinderwagen op gereden. Het kind kreeg geen letsel doch de chauffeur werd bewusteloos opgenomen en is kort daarna overleden. Achter den Dolder, prov. Utr., woedde gisteren een ernstige heidebrand. Het vuur werd geblusclit met behulp van de brand weer uit Utrecht. Uit 's-Bosch wordt gemeld, dat door personen uit Orthen ondeugdelijk vleesch naar Bossche slagers wordt vervoerd. De slager De G. heeft thans reeds 7 processen- verbaal loopen. Bij van V. te Orthea was 'n koe gestorven en het kadaver ia den gj-onc gestopt. Twee dagen later werd er lont ge roken en bleek, dat het vleesch opgegraven was en van dc beenen verwijderd. Te Leiden wordt sinds eenige dagen een 14-jarige knaap, J van Donk. vermist De politie te Leiden verzoekt opsporing. De in Umuiden thuisbehoorende traw ler Oceaan IV is reeds zeventien dagen in zee en wordt nu als vermist beschouwd. In den nacht van Zaterdag- 0p Zon dag' is ingebroken i.d. goudsmidswinkol van den heer E. Pauwels aan d>e School straat te 's-Gravenhage. Een vrij aanzien lijk bedrag aan sieraden wordt vermist. De inbrekers hebben zich tot den winkel toegang verschaft door een verbindings deur in den gang naar het bovenhuis. Het tweejarig zoontje van den lieer D. te Zoeterwoude, is nabij de ouderlijke woning te water geraakt en jammerlijk verdronken. Te Heelsum (Geld.) zijn Maandag middag omstreeks 12 uur twee knaapjes van 9 en 10 jaar, kindoren van Hageman en Jansen, door een automobiel overreden en gedood. De kinderen zaten op een bier kar en sprongen er af, toen de auto uit de richting van Arnhem naderde en hen aanreed, met het treurig gevolg. Tengevolge van de stijging van de tanveprijzen hebben de broodbakkers te LeL den besloten, den prijs van het vrije tar webrood met 2 cent per 400 gram te ver- hoogen en zoodoende te 'brengen van 16 op 18 cenfs. Maandagmorgen is de boerderij van j. Broekman te Malden bij Nijmegen tot den grond toe afgebrand. Er werd slechts weinig gered. Verzekering dekt de schade. Dondrdagnacht heeft het in verschil lende streken van Twenthe zóó hard gevro ren. dat de meeste boekweitvelden als verlo ren kunnen worden beschouwd. Als een bijzonderheid mag vermeld worden, dat de Wormer-ringdijk nabij Pur- merend deze week gemaaid werd met de maaimachine. Voor de paarden zoowel als voor den rijder een kunsttukje. dies quani fecit Dominus: dit is waarlijk de dag. welken de Heer gemaakt heeft. Gevoe lens van dank bezielen mij jegens God, Die ons deze nieuwe vreugde schonk en jegens li, omdat gij als vertegenwoordigers van ka tholiek Amsterdam hier hebt willen komen. Ik dank u hartelijk daarvoor, omdat wij straks met het volste recht zullen kunnen zeggen, dat wij geheel Roomsch Amsterdam aan het Allerh. Hart toewijden. Ik dank u ook voor den mélden steun voor deze plech tigheid geschonken., een steun, zoo ruim, dat wij straks ook den tuin rondom de beeltenis van het Allerh. Hart passender zullen kun nen doen maken en meer in overeenstemming brengen met de verhevenheid van het beeld. Mgr. las daarop de Bisschoppelijke breve voor, waarin Z. D. H. de Bisschop van Haarlem de Vereeniging goedkeurt en aan moedigt en 't als Zijn groot verlangen te kennen geeft, dat deze Vereeniging over ge heel ons Bisdom worde verbreid. Daarom draagt Z. D. H. de Bisschop aan al de re guliere en seculiere geestelijken van zijn Bis dom op. de plechtige Intronisatie in de huis gezinnen c'er geii.-ovigen te bevorderen. Pater Boiroraaeus de Greeve sprak de feestrede uit op een voor de kapel opgeslagen verhooging met kleed overdekt en met gouden koord afgesloten. De gevierde redenaar wekte de aanwezigen op om Christus' Koningschap over ons te tconen in al onze handelingen, in elke daad, die wii stellen, In de kapel werd daarna de lofzang Te Deum gezongen en de zegen met het Aller heiligste gegeven. Buiten stond het Beeld midden in den Hof onder de hooge boomen, omringd door pal men en keurige bloemstukken (hulde van verschillende bonden en particulieren). Het is het werk van den heer J. P. Maas uit Haarlem, en verrijst in kalme rust met forschen ernst. „Symmetrisch, zoo zien we in de „Tijd", golven de haren langs liet krach tig voorhoofd en de kleederen langs het lichaam. De bewuste, rustige Kracht. Die wachtend staat op de hulde van Ziin onder danen, Die kalm zich verheft te midden van het rusteloos wereld-gewoel. Het Beeld der Sterkte en der Hope. Bijzondere vermelding verdient, dat tijdens de plechtige intronisatie aan de pastorie ar riveerde Z. D. H. Mgr. P. XIII Terzian, Armeensch patriarch van Clticië. Z. D. H. geniet de gastvrijheid van Mgr. Th. Bosman. Deken van Amsterdam. ACHTERUITGANG VAN HET AANTAL ONDERWIJZERS. „De Katholieke School" meent, uit de aan tallen advertenties voor onderwijzers-vaca tures te kunnen opmaken dat het aantal on derwijzers afneemt: in de eerste drie maan den van 1919 waren er 214 oproepingen voor een ondcrwijzer(es) in 1920 bedroeg dit aantal 451. „Het Katholieke Schoolblad" vond er voor 1919 en 1920 resp. 115 en 295. „De School met den Bijbel" gaf voor eeniget; lijd aan, dat de aantallen kweeke- lingen op 15 Januari 1916 enz. tot en met 1920 achtereenvolgens bedroegen 2877 2576, 2060. 1979, 1861. EEN GROOTSCHE GEBEURTENIS. Met de intronisatie op het Bagijnhof en de iGewijding van geheel Amsterdam aan het DE KATHOLIEKEN TREDEN UIT. Wij lezen in het „Ned. Landbouw Week blad": De R.K. Diocesane Land- en Tuinbouw bond. gevestigd te Leiden, heeft met ingang van 1 dezer het lidmaatschap van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité op gezegd. De heer N. Dekker, te Obdam is, in ver band met het uittreden van den R.K. Dioce- sanen Land- en Tuinbouwbond, gevestigd te Leiden, afgetreden als lid an het bestuur van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- J. Engels- te Leiden. H. Klaver te Alkmaar, als plaatsvervangend lid. Door het uit het Comité treden van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond zijn de heeren N. Dekker te Obdam, A. H J. Engels te Leiden. H. Kaver te Alkmaar, G. J. v. Marrewijk, te Loosduinen. H. Ruijter te Leiden, en J. Pijnacker te Usse. afgetre den als afgevaardigden bij het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité. DE ZUIDER<0EE -ANSJO VIS. Naar wij vernemen, is tot héden slechts een gering aantal zoutersfirma's te Huisen aan het inleggen van ansjovis gegaan. Van de 9 a 10 Huizerzouterijen bv, maar één, die tevens een inleginricliting op Urk exploi teert. Het laat zich aanzien, dat van de Zuider- zee-ansjovis-industrie dit jaar weinig werk gemaakt zal worden. ONZE VISSCHERS IN ENGELAND NIET UITGESLOTEN. Uit IJmuiden wordt aan de Visscherij- Oourant gemeld, dat, ondanks de vertoogen der Engelsche reeders en den aandrang die er wordt geoefend om op 15 dezer dc En gelsche havons voor de Hollandsche traw lers te sluiten en geen kolen meer te geven, de Engelsche regeering gemeend heeft hier aan niet te moeten voldoen. Voor onze trawlers ziin dus de Engelsche markten nog vrij. Dit bericht is officieel, aldus voegt ,,De Visscheri.1-Courant" aan haar mededeeliug toe. Vliegdeinonstra ties to Schoten. Naar wij vernemen, i-s thans officieel vastgesteld, dat de vliegdemoustraties. in Schoten, georganiseerd door den lieer A. Ben.no, doorgaan. De aanvragen voor deel name in hefc Luna-park een vliegterrein zijn van dien aard, dat het voorloopig comité zich genoodzaakt heeft gezien, nog e enige perecelen grond er bij te hu ren. Vreemd bezoek. Vrijdag kwam een in zeer -overspannen toestand verkoe rende juffrouw e: ri winkel ia dc Schagehelstraat biun-enijlen. Zij rende de. trap op en liep een slaap'ea rn er Dinnen, waar na de deur, te heb ben afgestoten, den boel kórt en. klein begon te slaan. De politie .werd gewaar schuwd, die y;an buiteen af de slaapkamer binnendrong en zich daarna van de ongelukkige kon meester maken. Zij' werd naar het St, Elisabetksgas thuis vervoerd. Brandje. Maandagmiddag ongeveer 2 uur ont stond brand jn een perceel in de De Witst raat. Een gordijn geraakte in brand, terwijl het yuur zich mededeelde aan een bed. Met eenige emmers water werd het vuur gebluscht. De staf der brandweer was aanwezig. De IBtarlemsche Brandverzekering Maat schappij en de Mij. „Holland." Men schrijft pns: De nauwe samenwerking t usse hen de Haarlemsche Brandverzekering Maat schappij en de Brandverzekering Maat schappij „Holland," waarvan reeds in Januari van het jaar melding werd ge maakt, is .door de aandeelhouders dier maatschappijen bekrachtigd pn dus een feit geworden. De vereischte statutenwijzigingen wer den aangebracht en de besturen werden uitgebreid. Zoo werden de Commissaris fsen van de „Holland" de heeren E. C. Deking Dura, ,WR. A. C. Graaf van Recht ere ii Limpurg, A. C. Volker Azn., Mr. J. C-. Stoop en L. F. D. van der Minne, tot commissarissen van de Haar lemsche en d© commissarissen van laatst genoemde maatschappij cie heeren Jhr. Mr. J. ,W. G. Boreel van Hegelanden, Jhr. Mr. I'. Te.ding van Berkhout, Vin cent Loosjes en G. 8. de Cleroq, tot com missarissen van de „Holland" benoemd en werd do heer K. Lotsy, directeur van de „Holland" tot mede-directeur van de Haarlemse!, j en Mr. W. F. C. Pijnacker Hordijk, directeur van de Haarlemsche, tot mede-directeur, yan de „Holland" be noemd. Voorts werd het kapitaal va-n de „Hol land" uitgebreid, omdat de groote meer derheid van de aandeelhouders van de Haarlemsche verklaard heeft gebruik te willen maken .van de aangeboden gelegen heid tot inwisseling hunner aand'eelen te gen aandeden van de „Holland." De kantoren der maatschappijen blij ven te Haarlem en te Dordrecht gevestigd en in de wijze van werken wordt geen verandering gebracht. Voor de verzeker den blijft alles als tot dusverre. Vergadering van den raad der gemeente Haarlem op Woensdag 16 Juni 1920, des namiddags ten d/z u., zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld|g Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoek ontslag als leeraar H. B. S. 3). c. enz. J. G. Tuytel. Herstemming voorstel B. en W. vaststelling tarieven en gymnastieklokaal. Voorstel B. en W. vaststelling staat „Onvoor ziene uitgaven", diénst 1919. Voorstel B. en W. tot vaststelling 4e suppletoire kohier pl. dir. bel., dienst- 1 gxt). Voorstel B. en W. tot goedkeuring rekeningen verantwoording over 19x9, Commissie voor schoolkleeding. Voor stel B. en W. tot goedkeuring rekening en verantwoording over 1919, Vereeniging „Kindervoeding". Voorstel B. en W. tot goed keuring rekening 1919 en vaststelling subsi die bewaarschool v.m. Barbara Gasthuis, benevens goedkeuring begrooting 1921. Voor stel B. en W. verleenen vrijstelling art. 10, 2a, der Bouwverordening. Voorstel B. en W verleenen vrijstelling art. 10, 2a, der Bouw verordening. Voorstel B. en W. verhooging honorarium der leden van het Burgerlijk Armbestuur. Nader Voorstel B, ei W. ver huur perceel Zomervaart 20. Voorstel B. en W. tot aanvulling ambtenarenreglement Voorstel B. en W. bijdrage gymnastiek- onderwijzers-vereeniging, houden openlucht- dagen. Voorstel B. en W. uitgifte grond in 'öurg, j. A. PWöiingenhüis", J. Koster, H. P; j, v. Daalen, C. L. Stolk, J. Schaar, E. Hartog. J. Hartog. Chr. Bot, Th. L. M. Lansdaal, C. W. Kok, en P. Heijmans allen van het 10e Regiment Infanterie, worden met ingang van 20 Juni a.s. bevorderd tot milicien korporaal. De sergeant E. A. Lahaije van het 10e Regiment Infanterie is toegelaten tot een ver bintenis van zes jaren bij de troepen in N. O. I Desertie. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e ar rondissement te 's-Hertogenbosch is de land- stormpliohtige soldaat P. van S. van de Xe In fanterie Brigade veroordeeld tot vier maanden militaire gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, wegens tweede desertie in tijd van vrede, gepleegd door een soldaat, door na ter zake van eerste desertie reeds te zijn gestraft, langer dan twee dagen zonder verlof van zijn korps afwezig te zijn, zonder de reden van afwezigheid ten ge noegen der Rechters te kunnen bewijzen, opge volgd door arrestatie, driemaal gepleegd. erfpacht Woningstichting „Vooruitgang". Voorstel B. en W. verhooging voorschot Woningstichting „Vooruigang". Voorstel B. en W. in zake adres afd. Noord-Holland Vereeniging van Nederl. gemeenten, betref fende malariabestrijding. Voorstel B. en W. verkoop grond Julianastraat. Voorstel Com missie art. 166 Gemeentewet tot wijziging Algemeene Politieverordening (verkeers regeling). Voorstel B. en ML benoeming lid Commissie van toezicht op bet lager onderwijs Voorstel B. cn W. benoeming Directeur dienst Werkloosh'jidsbestrijding Uit liet Boodbroekenfeamp. De bekende Haarlem-aanvoerder P. Tec kelenburg, die onlangs naar West-Ind'ig vertrok, zal binnenkort weer terug keeren. Sanders, de freehitter van „Haarlem", zal eveneens binnen enkele weken weer voor „Haarlem'' uit kunnen komen. Personalia. Geslaagd voor het voorbereidend examen voor den Ned.-Ind. administratieven dienst de heer P. Ferwerda. van hier. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor om te benoemen tot directeur van uen Kemp entelijken dienst der werkèloosheiiibestrüdlng tegen een jaarwedde van 4OO0 tot 0000, den heer J. Vader B. cn W. van Haarlem dragen den raad ter benoeming voor, ten einde te kunnen voorzien in de vacature van lid der Plaatselijke Oommissie van Toezicht op het lager onderwijs, noodig wegens het bedanken van den heer Dr. ,W. M. Borst Pauwels, 3e. de heer Dr. J. J. Haak, en 2o. doktor H. van den Heuvel Bijnders. B ,en W. van Haarlem stellen den had voor, gezien de rekening en verant woording, alsmede liet verslag, beide over het tijdvak 1 October 1919—31 Maart 1920 ingediend door de Vereeniging Kinder- alhier; I. Vorengeinelde reke ning goed te keuren tot een bedrag, in HEEMSTEDE. Burgerlijke Stand. On dertrouwd: J. H. van Bilderbeek en A. Redeker. G. A. Larger en M. H. Gregory. Getrouwd: H. Cassé met M. M. E. v. d. Eem. J. Swen mot B. van Sitteren. Geboren: z. van E. Munk-smit. d. van M. E. v. Bakel-Veering. Overleden: J. van Hacringen. 52 j. SCHOTEN - Burgelijke stand. Geboren Agatha, Norbertha, d. v. H. J. Dubelaar en A. de WitPetrus, z. v. E. Zonneveld en C. van Wieringen Cathrina, Elisabeth, d. v. M. C. Bou- ma en P. van Geldorp Beatrix Fetronella, d. v. K. P. van Ingen en B. Perier. Overleden Adrianus Mattheus van Draaijen, 2 jaar. Gehuwd E. de Rek met C. de Boer H. J Dame met J. Wildschut Ondertrouwd H. J. Belterman en H. Th. B. LeemhorstB. JBeringen en E. F. van Munster. BLQEMENDAAL. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal te houden op Donderdag, 17 Juni 1920 ten Raadhuize te Over- veen, des namiddags 2 uur. De agenda vermeldt 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 3. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. School te Bloemendaal. 4. Voorstelling vakonderwijzer (es) in den zan 5. Wijziging bouwverordening. 6. Vaststelling verordening tegen beperking van woongelegenheid. 7. Grond aankoop voor verbreeding Margrie tenlaan. 8. Grondaankoop aan de Rollandslaan. 9. Af- en overschrijving begrooting 1919. 10. Beschikking over post „Onvoorzien" dienst 1919. 11. Suppletoire begrooting 1919. 12. Bespreking watervoorziening in Vogelenzang. 13. Reclames belasting Hoóidelijken Omslag. OVERVEEN. Bioemboliendiefstau Yer- chillende bollenkweekers komen de laat ste dagen 's morgens tot de ontdekk'ng, dat er 's nachts clieven zijn geweest, die 't op de blo-emen en de bollen van de irissen gemunt hebben. De politie heeft de daders nog niet kunnen vatten. OVER VEEN, Duur „tukkie." Een juf frouw uit Haarlem heeft zich bij de po litie beklaagd .over het feit, dat een an der er met haar taschje van door is ge gaan, terwijl zij even in 't duin luid lig gen rusten met de oogen dicht. Behalve andere voorwerpen, bevatte het taschje ce.11 portemonnaie met plm. f 3. BLOEMENDAAL. Niet giufen op den bok. Zaterdagavond reed een met paard bespannen melkwagen op de Kleverlaan over den overweg (van den zuid- naar den Noordkant van de tramlijn) voorbij een stilstaande tram op 't oogenblin, dat aan den anderen kant een tram in aantocht was. Had de wagenbestuurder niet de .eiectrische rem in werking ge steld, dan zouden paard, wagen en koet sier tusschen de beide trams bekneld zijn ontvangst en uitgaaf van f 8749,60, G a rnizoensberichfcen. De dienstplichtigen F. Kaart, J. v. d. Steeg, Ch. C. Stuttenheim, P. Stroo.-Cloeck, J. Vaal- geraakt. BLOEMENDAAL. Verbetering. Door 't aanbrengen van langere telefoonpalen, waardoor de draden niet meer met de boomtakken in aanraking komen, zuilen klachten over slechte werking der tele foon, wel op houden. OVER VEEN. Onge uk .voorkomen. Door flink optreden yan den wagenbestuurder is de vorige week een groot onge.uk voor komen. Een dame, op den Zijlweg voor een tram uitrijdende, kwam met haar ach terwiel in de railgleuf terecht cn kwam te vallen, Iedereen dacht, dat de tram haar vermorzelen zou. Maar door de eiec trische rem te gebruiken stond dc tram rakelings voor haar stil. Alleen de fiets was beschadigd. De wagenbestuurder was begrijpelijkerwijs van streek. BLOEMENDAAL.Programma Open luchtdag, Vrijdag 25 Juni 9Vs v.m. verza melen van alle schoolkinderen uit Bloe mendaal en Overveen op het schoolplein gem. Muloschool aan den Vijverweg. In optocht naar 't speelterrein tegen over 't Pompstation. Gemeenschappelijke vooroefeningen voor 's middags. Te iy3 uur n.m. verzamelen als 's mor gens en (zoo mogelijk) met muziek naar. 't speelterrein. Vrije oef. estafetteloop, verschillende spelen en als iets nieuwft, nummer naar keuze, 't Geheel staat onder leiding van den heer A. J. Meijerink. BLOEMENDAAL. Veel moederzorg voor niets. ,4 Lange weken had ze ge broed en als resultaat daarvan moclit moedereend zich verheugen in 't bezit van een dozijn donzige kuikens. Maar de Duin ,en Daalsche vijver herbergt ook een grooten vraatzuclitigen snoek, voor wien. jonge eenden een versnapering zijn. Voor en na werd er een bij de pootjes naar beneden getrokken en moeder eend zag haar kinderschare steeds kleiner worden. Zaterdag waren er nog 2. En dezen zouden waarschijnlijk nog doodge beten zijn door een hond, als een voorbij ganger hem niet uit 't water gejaagd had. Uitstel van .executie echterl SCHOTEN. Te water. Vrijdag avond 7 uur wierp een iongen een hond van den sternen wal voor de gasfabriek in het Noorder Buiten-Spaarne. Het beest spartelde in het water en al spoedig verdrong een groote menigte zich aan den waterkant. Er werd nogal gedrongen, zooals dat gewoon lijk gaatEen 2-tal knapen was hiervan de dupe en vereenigde zich met den hond in het ruime sop. Het drietal werdi nu spoe dig aan wal gebracht. ZANT VOORT Motorfiets-berijders lijden den kerkdienst. Ds. G. Posthumus Me ij je» schrijft in De Zondagsbode van 6 Juni het na- volgende „L. I. Zondag hebben telkens eenige motor fiets-berijders oorverdoovend lawaai gemaakt in de onmiddellijke nabijheid van de kerk, ter wijl ik predikte én onder het nagebed. Ze mogen de Kerkstraat niet afrijden, nemen dus hun helsche machines bij de hand en, op het Kerk plein trappen ze daar hun driemaal en nog eens driemaal vervloekte moord-instrumenten aan, niet het gevolg dat er uitbarstingen ontstaan die de lucht tot ver in den omtrek doen dave ren en "verpesten. Blijkbaar waren die benzine braniemakers 1.1. Zondagochtend zoó ingenomen met de door hen verwekte explosies, dat ze inplaats van ijlings op te stijgen en den dood te gemoet ie ijlen, bij hun knallende stink-stanks bleven staan. En zoo hebben ze de godsdienst oefening langdurig verstoord. Ik ben mij Maandagochtend bij den burge meester gaan beklagen. En ik ontving de toe zegging dat de politie er voortaan voor zou zor gen dat s Zondags, als de kerk aan den gang is. Kerkplein en Kerkstraat voor het motorverkeer gesloten zullen zijn. Ze kunnen dan via den Hoo- genweg of de Haltestraat zeewaarts loeien. Ook zou de burgemeester onderzoeken of en hoe het beste zou zijn op te treden tegen die door de bebouwde kom der gemeente met open knal- pot voortjakkerende lawaai-schóppers. Mij dunkt, het hoofd onzer politie mag zich verzekerd honden van de sympathie aller inwo ners en badgasten van Zandvoort, die nog prijs stellen op levensbehoud, als hij tegen die niets ontziende, trommelvlies-verscheurende, de at mosfeer-bezwadderende, ieder-ine t-den-dood-be- dreigende motor-maniakken, optreedt met nie mand en niets ontziende strengheid. BLOEMENDAAL. Gemeentezaken. B. es W. stellen voor om de volgende verordening tegen beperking van de woongelegenheid vast te s.elien. Het is, behoudens vergunning van Bur gemeester erf wethouders verboden: a. een perceel of peiceelsgedeeltee, dat voor woning bestemd is, te sloepen of door verbouwing aan die bestemming te onttrekken; b. een woning eene andere bestemming te geven. B. en W. stel lert'voor om behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van den heer B, N. Roose eenige perceeien te koopen met de zich riaaiop bevindende on bewoonbaar verklaarde woningen voor den prijs van f 3000. B. en W. stellen voor om behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Jonkvrouwe Anna Barnaart. echigenoote van Jhr. L. G. Boreel te Vogelenzang, aan te koopen tegen na te melden prijzen eenige perceeien welke noodig zijn ter verbreeding en verbetering van de Margrietemaan. BLüEAiENDAAL. Aanrijding. .Gister middag ongeveer een uur kwam de ban ket baivkersoedieiKte H. ja razende vaart den Bijpecweg af fietsen, toen juist ecu automobiel den Bloemeiidaaischen weg kwam afrijden, die hem greep, waardoor de fiets onder de auto kwant en toitaal vernield werd. .WüiKler boven wetioer kwam de fietser er ia zóóverre nog goed af, dat weliswaar zijn kleederen zeer ge havend wegden en ii ij zeil eenige ver wondingen aan het hoofd bekwam, doch overigens geen nadeeiige gevolgen van het ongeluk zal hebben. Begrijpe ijkerwijze was hij zeer over stuur. Met dezelfde auto, waarmede het ongeluk had plaats gegrepen, werd hij naar Dr. .Westenberg vervoerd, die hem de eerste hulp verleende. Voor dei inhoud dezer ruanetf sterf de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur 1 Gaarne zag ,ik 'l 0. s. aLs ingezonden stuk opgenomen bij voorbaat mijn ,dank. In veroand met ue steeds wedenreeren- de opgaven der geiden ingekomen voor bather Staal, welke tus&chen. haakjes maar zeer matig toevloeien, en welk® inzzending einde «Juni, de maand van het H. Hart sluit, zend ik u 40 centen, zijnde een half uur loon en jk voeg daarbij dat ik hoop dat 'velen, zoo niet alle R.K. arbeiders van Hnar.em en Omstreken mijn voorbeeld mogen navolgen om onzen col lega arbeider, daar in 't onbeschaafdste doei van .Borneo te steunen jn zijn strijd voor betere levensomstandigheden voor zich en .de zijnen. Wij arbeiders, die zoo dikwijls een half of heel uur loon als extra contributie betalen aan onzen vakbond om daardoor onzzen strijd te stevigen, wij kunnen toch onmogelijk lijdelijk toezien dat Fa ther Staal jn zijn mooi pogen stuit, op hetgeen ook jn onzen strijd zou zijn een doodsteek n.l. geen geld. Daarom Roomsch georganiseerde arbeiders, staaf een half uur loon als een extra contributie af aan onzen oud-stadgenoot Father Staal en wij kunnen, zeggen: Wij R.K. arbeiders van Haarlem en Omstr. subsidieeren on zen collega arbeider Father Staal in zijn prachtig streven .voer betere levensvoor waarden, opdat daardoor ook 't zieleleven mooier opbloeie. Met dank voor de plaatsing. B. W. DE GR A AEK. Voorzitter afd. Haarlem v. d. Bond van Houtbew., Meubelm., Behan gers en aan ver w. vakgienooten. DE SPOORWEGRAMP BIJ WEESP. In do procedure der betrekkingen van 36 slachtoffers bij de spoorwegramp bij We esp (13 Sept. 1918) heeft reeds vroeger de gedaagde H.IJ.S.M. den Staat der Ne derlanden in vrijwaring opgeroepen, na daartoe verkregen verlof van de recht bank. De Staat deed daarop tot de rechtbank het verzoek, dat het ooilege de voeging zou uitspreken van. de vrijwaringszaak en de 36 hoofdproeedures. Op'dit verzoek is Maandag door de Eer ste Kamer der A msterdaniscko rechtbank gunstig beschikt, met bepaling dat voort- geproeedeerd zal worden tegen den 7en September a.s., 's morgens om half 12. De behandeling dezer zaak is dus tot 7. Sept. uitgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6