Laatste Nieuws Amsterdamsche Beurs. Uit den Omtrek. Stadsnieuws De nieuwe Verkeersregeling. De staking in de Bouwvakken. Vend is. nog lang iii«t alle leden. omvat, .kelke aangesloten zijn bij niet gecontrac- \eerde veneer; i si neen. UITSLUITING STEENFABRIEKEN. Naar bet „Vadverneemt, zal op de be dden, Dinsdag, te Scheven ingen te houden Vergadering van den. Bond van Steenfabri- Vanten. algeheele uitsluiting in de steenfa brieken in Nederland worden overwogen. De booge loouen. de hooge prijzen dei" steenko len en de lage prijzen der sternen, maken roortzetting van het bedrijf onmogelijk. DE UITSLUITING IN HET BOU Wr BEDHUF. Te Leiden zijn de stucadoorsgezdlen. be halve die, welke aangesloten ziin bij den christelijken of R.-Kaiholieken Bond, door 4e patioons uitgesloten van alle voorkomen- de werken. EEN BELANGRIJKE BESLISSING. coral in landbomvkringen heeft de Pee ring van verscheidene voorzitteis der Raden van Arbeid ontstemming verwekt, dai. in geval een bedrijf wordt uitgeoefend door een vader en zijn kinderen, deze laatsten werden geacht in loondienst van den vader te ziin. en dus voor hen zegels meest worden ge plakt. Met groore belangstelling heeft men tegemoet gezien ce beslissing van den Cen- tralen Raad van beroep in dezen. Deze au is gevalien en houdt in. dat de werkzaamheden, op deze wijze verricht, door kiauren ten behoeve van hun ouders, niet worden verricht krachtens een arbeidsover eenkomst, maar krachtens de verplichtingen, voortvloeiend uit het familieverband. En cp ciien grond heeft dan de Centrale Raad van Bc-roep beslist, dat kinderen in die omstandigheden niet als arbeiders in den zin der Invaliditeitswet ziin te beschouwen, en dus voor hen geen zegels behoeven tee woor den geplakt. GROOTE BRAND IN OÖSTZAAN. iledenmorgen.o omstreeks zeven uur. wer den de bewoners van rei stadje Oostzaan, gteegen onder den rook van Amsterdam, uit hun woningen gedreven door het ge luid van de alarmklok voor brand. Door tot nu toe neg onbekende oorzaak was brand ontstaan in de bakkerij van den bakker R- Meysen aan den Ovenoom, behoorende tot dat gedeeLe van Oostzaan. dat binnenkort door Amsterdam zal worden geannexeerd. Aangewakkerd door een sterken Oosten wind bteidde het vuur, dat een gretig voed sel vend in het houten, door de warmte van ca laatste dagen uitgedroogde perceel, zich sterk uit. Het duurde niet lang. of het ge- heeie gebouwtje stond in lichte laaie. Met de zeer primitieve brandbluschmidde- len trachtie de v tij willig;» brandweer het vuur te blusschen. doch daar dit niet moge lijk 'bleek, werd de hulp ingeroepen van de Amsierdamsche brandweer, terwijl ook de vrijwillige brandweer uit Zaandam met een s.comspuit ier plaatse verscheen. Het vuur was intusschen overgeslagen op het belen dend, eveneens bomen perceel, bewoond aan de eene zijde door de weduwe C. Buth, en aan de andere zijde in de kelderwoning door v. Gtoef. terwijl in de kelderwoning onder de behuizing van de wed. C. Buth, de kleermakerij is gevestigd van P. Buth. Het duurde niet lang. of de vlammen deel den zich verder mede aan het volgende perceel, bewoond door den arbeider Buth, voorts is in het perceel gevestigd de bakke rij van Joh. Scho-ltsmriier. Bij het afzenden van dit bericht woedt de brand nog in alle hevigheid. Men vreest, dat het vuur. tengevolge van den sterken Oostenwind nog meer huizen in de asch zal leggen. De Amsterdamsche brandweer is juist aangekomen. De burgemeester van Oostzaan vertoeft op het terrein van den brand, terwijl de vele nieuwsgierigen door de politie op een af stand worden gehouden. Nader wordt gemeld, dat bij aankomst van een stoomspuit uit Amsterdam geen ver doe hulp meer noodig was, daar voor uit breiding geen vrees bestond. Daarom keerde de Amsterdamsche brandweer spoedig weer terug. Twee houten huizen1 ziin totaal en een derde gedeeltelijk afgebrand. de aankoop geschiedde alleen In *t ,yoor- uitzicht dat latex de houw van een R.K. kerk daar ter plaatse eventueel noodig zou kunnen blij Lee. De verwachting dat de aankoop van den grond dus zou be- teekenen, dat spoedig een nieuwe E.K. kerk in Aenrdenhout zou verrijzen, is dos onjuist. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij mei. van Houten, Blockers va ar twee 53. een portemonnaie met inhoud; Bureau van Politie. Raadhuis, een ceintuur: Neeskens. Molen werf la an 116, een badpak, badmutsen en handdoekP. H. Kalf. ©en hondeuhalshanoVan Laar. Raad. huisstraat 9, een rüwiellantaarnMej. Keper, Eindenhoutstraat 43. een dames- tasch met inhoudB. Koper. Binnenweg 34. broodkaarten. SCHOTEN. Brand. Van Zaterdag op Zondagnacht was, vermoe delijk ten gevolge van kortsluiting, brand ont staan in de fabrieken van het technisch bureau v. d. Plaat, welke fabrieken zijn gelegen in de Pieter Maritzstraat alhier. Gelukkig werd de brand opgemerkt door eenige visschers aan het Spaarne, die onmiddellijk zoodanige maatregelen namen, dat het gSvaar tot een minimum kon worden beperkt. De brandweer gealarmeerd, be hoefde niet daadwerkelijk op te treden. Door krachtig optreden van de omwonenden wist men erger te voorkomen en was men spoedig den brand meester. Veel glaswerk is vernield. Een automobiel is zoo goed als geheel verbrand, terwijl aan machinerieën eveneens schade werd toegebracht. Verzekering dekt de schade. SCHOTEN, tiet raadslid Hooy. Naar wij vernemen, ia yerband met ziin voorgenomen ontslagname als raadslid, is de heer Hooy van vlan zich te Haarlem te vestigen en een winkelzaak te oi>enen aan de Gedempte Oude Gracht nabij het Verwulft. Medegedeeld door „De Spaarnebank". De Beurs opende heden onveranderd. Slatsfondsen. 5% Nederland 86K. 6 Indië 100 Culturen. Koloniale Bank 870. Indi- sebe Bank 333. Vorstenlanden 408. H. V. A. 952. Industrieele waarden. Insnlinde olie 225. Oliewaarden. Koninklijke 712. Consols 334. Orion 89. Tabakken. Ametendar Deli 444K Be- eoeki 180. Rotterdam Deli 315. Medan 320. Rubbers. Amsterdam rubber 261. Deli Batavia 183. Nederl. Rubber 135. Rott. Ta- panoeli 158. Scheepvaartwaarden Holl Am, Lijn 405. Holl. Boot 192. Kon. Holl Lloyd 170. Japanlijn 333. Pakltvaart 22754. Scheepvrt. Unie 277. Marine 3554. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 104. Steel 105. Smelting G9. Ana conda 127. Cigar 72. Atchison Topeka 88. Voting Rails 24 J4. Denver 7. Southern Pacific 102. Union Pacific 127. Buitenlandsehe wisselkoersen. Lon den 10,95. Berlijn 6,75 Parijs 2110. Brus sel 22,05. New-York 2,78. Bazel 50,40. Wee- nen 2,10. Kopenhagen 46,80. Christ iauia 49,30. Stockholm 60,60. BLOBMKNDAAL. R.K. Kerk. In de jongste raadszitting der gemeente Bloe- mendaal was ingekomen een verzoek van jen heer B. J. Veldhuis, te Baarn, direc teur der te Amsterdam gevestigde N. V. Ned. ExpL Mij. 1916, om ten behoeve van den voorgenomen bouw eenerr R.K. kerk le Bloemendaal afstand te doen van de trfdienstbaarrheid van het betref.eade ka dastrale penceel. Het verzoek werd in luwden van B. en ,ff. gesteld om prae- advies. Naar .wij verrnemen betreft het Jbier een perrceel gTond in Bentveld, doclu AGENDA 16 JUNI Sociëteit Sint Bavo. 8 u. Bestuurs raad 6 u. R.-K, Openbar© Onderwij zers. Sociëteit Vereeniging. 7,30.8.30. 9.30 en 10.30 u.. Mr. George H. Watt. Het eieetrteebc raadsel. Kinderhuisfdn.gel Antoon Benaier's StoonK-aroussel. In den Hout, 8 u. Haarl. Muziekkorps Concert. Statenzaal Prinsenhof 114 u. Raads vergadering. Bisschoppelijk Museum. Eiken werk dag geopend. In de Kruisstraat was voor de zoo veelste maal! een melkwagen door de tram aangreden .en beschadigd. De bewoners der straat foeterden over den onhcudbaren toestand in den Kruis straat-trechter. De heer Van Liemt bracht die klachten jn den Raad; andere raads leden foeterden mede en... het gevolg van al dat gemopper ligt nu, na ettelijke we ken slechts, voor ons in den vorm van eenige bepalingen, die ten doei hebben het verkeer in Haarlem wat te regelen. Deze bepalingen .vormen een uittreksel van een heel stel nieuwe verordeningen, voorgesteld in een uitvoerig rapport van den Commissaris van Politie over de ver keersregeling in Haarlem. Ze zija echter niet aiie direct uitvoerbaar en daarom heelt men er nu al vast eenige uitgeno men, waarvan direct practiscli nut is te verwachten en ze zijn voldoende om ons alvast voorlcopig een dragelijker toestand in het vooruitzicht te stellen. Zoo zal de maximum-snelheid voor mo torrijtuigen worden bepaald op 15 K.M. per uur en in sommige straten op 10 K.M. Aan het kapot rijden onzer straten door vrachtauto's zal paal en perk worden gesteld door te gelasten dat de wielban den van rubber moeten zijn. Sommige straten zullen geheel of .een gedeelte van den dag voor het rjjverkeer worden gesloten, terwijl andere straten maar in één richting mogen bereden wor den. "Wij kunnen bovendien wel verklap pen dat het de bedoeling is een groot aantal verkeersagenten aan te stellen, die gewapend zullen worden met een ver- keersstok, aocals in anderre gemeenten. Een ieder, die z'n oogen wel eens laat rondgaan in Haarlem, zal bovendien toe juichen dat het „rechts" houden door voet gangers in bepaalde deelen der stad ver plichtend gesteld wordt en de wagen voerders zullen zich wel beleedigd ge voelen door de bepalingen die worden gesteld omtrent het nemen van bochten by het in- of uitrijden van straten. Dat die bepalingen worden voorgesteld is alreeds een bewijs dat zij noodig zzijn., inder daad is dat ook zoo. "Want bitter weinige, by'na geen enkele wagenvoerder of wiel rijder weet hoe hij een bocht moet ne men. Allen trachten langs den grootsten weg, d. i. langs de grootste bocht, hun doel te bereiken met tot gevolg gevaar voor botsingen enz. Bepaald wordt nu, per verordening, wat ieder voerman en wielrijder dient te weten, dat de bocht naar rechts in kleinen, de bocht naar links in grooten boog moet worden ge maakt. Zoo ziet men dat niet alleen de veilig heid en rust in de stad door deze ver ordening wordt bevorderd, maar dat zij ook opvoedend zal werken. Wij verwachten goede resultaten van deze bepa.ingen en welen daarvoor dank aan onzen commissaris van politie, en aan den aangereden melkwagen in de Kruisstraat, die de invoering er van ver haast heeft. Wij werden nadat 't vorenstaande reeds was geschreven in staat gesteld, eenige nadere mededeelingen te doen omtrent de plannen van den Commissaris van Politie, bijaldien de nieuwe verordening wordt aangenomen in den Raad. Het is de bedoeling allereerst een ver verkeersregeling te maken van Noord naar Zuid, dat wil zeggen vanaf het Station naar de Dreef en een regeling vanaf het centrum dei" stad naar den oostkant, om dat aan een regeling in deze beide rich tingen groote behoefte is. Aangezien er echter in Haarlem, evenmin als in weike oude stad ook, genoegzaam breede straten zijn, .waarop «.en verkeer jn beide rich tingen mogelijk is, is het noodig gebruik' te maken van parallelwegen. Dat wil zeg gen dat het verkeer' in één richting wordt geleid door een aantal opvolgende straten en in tegenovergestelde rieliting door een aantal straten, zoo dicht mogelijk langs de straten, waarin zich de eerste richting beweegt. Hiirbij moet er wei op gelet worden dat het verkeer geleid wordt door zulke straten, als het zich zelf reeds ge kozen heeft en niet door straten, die voor dit verkeer niet van belang zijn. Nu is het iedereen duidelijk, dat het verrkeer in Haarlem yan het Station zich beweegt langs den Kruisweg. Het is dan ook de bedoeling het verkeer te leiden jn beide richtingen langs Kruisweg, Kruisstraat tot aan. de Krocht waarbij streng zal worden gelet dat goed rechts wordt ge houden. x i Vanaf de Krocht gaat het verkeer naar de Dreef dan langs Bartdjoirisstraat, Ko ningstraat, Gierstraat, met de tram rich ting mede dus, totdat het verkeer in de Groote Houtstraat vanaf het Proveniers huis weer tn beide richtingen plaats heeft. Terug gaat het verkeer dan langs Groote Houtstraat, Groote Markt (langs de Vleeschhal), Smedestraat nam- de Krocht en Kruisstraat. Het lijkt one zeer jammer, dat geen oplossing is gevonden voor den zeer ge vaarlijken nauwen doorgang in de Kruis straat, nabij Hotel „De Leeuwerik". Het punt, dat als 't ware voortdurend de noodzakelijkheid vaa een verkeersregeling demonstreerde, komt er zoodoende het slechtst af. Zooals men weet is indertijd toegezegd dat in de Kruisstraat enkel tramspoor zal worden gelegd, wanneer de straat zal worden geasfalteerd. Wanneer dat zal zijn! Wat de verkeersweg vanuit het cen trum naar het Oosten betreft, is geble ken, dat de Spaarnekant het drukste ver keer heeft en dat er ©en algemeen© drang bestaat om door do Damstraat naar de Groote Markt te komen en naar bet Leiüsche Kwartier. Ook in de Anegaug D het dikwijle eeu warboel. Deze zal alleen bereden mogen worden vanaf de Groote Houtstraat naar de Lange Veerstraat en de Lange Veer straat alleen iu do richting naar die Groenmarkt Vanaf dte Groenmarkt zal bet rijverkeer moeten geleid worden door de Warmoesstraat en vanaf de Lange Veerstraat naar de Gr. Houtstraat kan gebruikt gemaakt worden van de Oude Groenmarkt en Spekstraat wat het voor deel oplevert dat deze straten in beide richtingen kunnen bereden worden. Wij hadden bet zoo juist over het „rechts houden". Daarop ml sterk gelet worden b.v. op de Groote Markt. Om vau Riviervischmarkt naar Zijlstraat te komen zal men langs Brinkana moeten bonden en om van Groote Houtstraat n. Zijlstraat te komen zal bet rijverkeer langs Vleeschhal en Brinkmaan moeten gaan. Hetzelfde zal streng worden toege past bij Eet Verwulft, wxxlat, om op de Gedempte Oud© Gracht te komen, men z&i weg zal moeten nemen langs de zijde waar de firma Van Liemt is gevestigd, enz. Hoewel er veel verbeterd zal worden met deze regeling, zal er echter ook nog wel wat te wensehen overblijven. Zoo zal het Stationsplein-verkeer voor- loopig niet veel verbeterd kunnen worden evenmin als het verkeer bij d? Groote Hout brug en Amsterdamsche Poort. Die oplossingen honden verband met zaken die maar niet één, twee, drie geregeld kunnen worden. Ook de Damstraat blijft onaangeroerd, hoe dringend Jaar ook verbetering noodig is, doch deze etraat sal wel verbreed dienen te worden. Komt deze regeling tot stand, dan zal een goede samenwerking en elkaar begrij pen tussehen politie en burgerij noodig sijn. Het publiek moet geïnstrueerd worden wat kan gebeuren b.v. door middel van een groot aantal borden en de C. v. P. te Rotterdam maakte indertijd ook gebruik van de bioscoop om het publiek regelen vaa den weg te leeren. Naar het Westeu zijn geen verkeerewegou noodig aange wezen te worden. Behalve de Zijlstraat, waar bovendien geen tram rijdt, loopen veie wegen naar het Leidsclie kwartier. Om wat meer ruimte aan het Station te krijgen, is bepaald, dat het post rij tuig voortaan onder de overkapping moet la den en lussen. Ook moet het plan bestaan om autovallen ia te stellen, teneinde mo torrijders te dwingen de gestelde maxi mum snelheden niet te overschrijden. Dit zijn de voornaamste nieuwe bepa lingen, die, hoewel geen afdoende verbe tering gevende, toch den tegenwoordigen ebaoüsehen toestand wat zal regelen. WEER EEN PIETER TEYLEr v> d HULST ZAAK. Naar wij vernemen is 'hedenmorgen, weder een nieuwe Pieter Teyler v. d. Hulst-zaak aanhangig gemaakt bij de Haarlemsche Rechtbank. De hoofdpersoon in dit geding is de heer Steenhouwer. Pro cureur is Mr. Hagemeijor. De kwestie is deze: In 1916 werd ook een P. T. v. d. Hulst- zaak behandeld voor onze Rechtbank. Toen was het de heer Olthof uit Nijmegen die een deel opeischte der nalatenschap van Elizabeth v. d. Hulst, een tante van zzden grooten Pieter Teyler. Teen werd de pre tea lie van eischer echter afgewezen. Thans eisekt de heer Steenhouwer de nalatenschap op van van P. T. v. d. Hulsl zelf. Naar de heer Steenhouwer meedeelt is bij er in geslaagd een geslachtsregister samen te stellen, waarop alle erfgenamen van Pieter Teyler voorkomen, iets, dat tot nu toe nog niet is gebeurd. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 15 Juni H. H. M. Dekker en J. B. C. Rcgouin. Getrouwd: 15 Juni. W. G. M Vngts en C. H. Bolle P. A. de Vogel en C W M Kop Geboren: 13 Juni. zoon van A. W. de NijsIteiju dochter van G. Teunissen —Mes 14 Juni. dochter van J. M. Kroe- se—Dudink zoon v. G. MeijerSchaap 15 Juni. zoon van C. M. v. d. Horst v. Bnrkuin. Overleden: 13 Juni C. M. Toornend- Burggraaf, 77 jaar, Antoniestraat 14 Juni. H. Meinsma, 49 jaar, Spaarne. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water van de gemeentelijke zweminrichting:, was beden- morgen 65 en hedenmiddag €7 graden. Concert in den H-out. Het programma voor 't concert, van mor. genavond luidt: 1. Marech, El Capitain. Sousa: 2. Oavert. Le Paupe de Nnrenberg, Adam; 3. Wak, Die Industriëlen. Straup; 4. Fant. Fausi, Gaunod; 5. Ouverl, Chariel VL Halavaij 6. Ungaria. Christel: 7. De Caravane. Asch; 8 Ballet. La Vie pour Je Ozaar. Glinka. Elders in dit blad vinden onze lezers een uiteenzetting van het conflict in de bouw vakken, voor wat betreft den algemeenen toestand in het land. Wat speciaal Haarlem betreft, zii het volgende gemeld: Gisterenavond is er een gecombineerde vergadering geweest tussehen „modernen"' en „federatisten". welke echter voor laatst genoemden weinig voordeel heeft afgeworpen De bedoeling was om samenwerking met de modernen te zoeken, teneinde gezamenlijk den loonstrijd te voeren en wel met de „daad der staking". Maar 't bestuur der modernen is van oor deel, dat de staking alleen maar geprocla meerd moet woiden in de drie grooie sleden van het land en niet te Haarlem. Hei zal daarom dan ook ziin leden adviseeren het werk niet neer te leggen. Mocht er een groote uitsluiting komen, dan zal wel verder beraadslaagd worden. Mochien de leden dit advies opvolgen, dan kan dit stagnatie ver oorzaken in de groote bedrijven. Velen onzer lezers zullen nog niet begrij pen, hoe 't komt, dat de staking zoo plot seling Vrijdag is uitgebroken. Dit zit zoo. Vorige week Zaterdag boden de patroons hun werklieden het bekende individueel con tract aan. waarbij den werklieden 90 cent per uur aangeboden wordt, (de federalisten eischen f 1.10). met de bepaling, dat ze Zaterdag's daarop moesten teekenen of het werk verlaten. Dus een behoorlijke opzeg gingstermijn van 8 dagen. Donderdag hield de federatie vergadering en 't gevolg hiervan was, dat Vrijdags de werklieden 't werk heb ben neergelegd. Mochten de modernen echter werk over nemen. dat anders de stakende federatisten deden, dan zullen zii door dezen als onder kruipers beschouwd en behandeld worden. De neulralen hebben beloofd geen werk van federatisten te verrichten. Hedenmorgen is ook een gedeelte der steenzetters in staking gegaan, omdat zij van een schip steenen moesten lossen, wat 't werk was van thans stakenden. De communisten schatten het aantal sta ke» thans op een kleine vijfhonderd man, bestaande uit metselaars, opperlui, grond werkers. beiers, steenzetters enz. Het betüHsr dér timmerltedenvereeniging „Eensgezindheid", waarbij een 200 man zijn aangesloien is van plan ziin leden te advi seeren hei individueel contract niet te onder teekenen en dus het werk neer te leggen. Naar ons van patroonsziide werd mede. gedeeld, zijn de patroons vastbesloten voet bii sluk te houden. De arbeiders, die niet het individueel con tract willen teek enen. worden onherroepelijk ontslagen. Dat het bouwen door deze conflicten ver traging kap ondervinden, is wel mogelijk, maar desondanks zullen de patroons aan hun eisch volhouden. De R.-K. ai Chr. en bijna alle modern- georganiseerden hebben het contract getee- kend. Alleen de „vrijen" en enkele heethoof dige modernen niet. 25-Jariz Jubileum. In den kleinen kring van vrienden en ken nissen herdacht dr. A. E. ten Oever den dag, waarop hii voor 25 jaar tot arts werd bevorderd. De jubilaris studeerde toen in Duitschland, alwaar hij ook promoveerde. Nadien koos hij Haarlem als zijn stand plaats uit. Hoewel Dr. ten Oever 't geheel stil gehou den had. ontving hij toch nog menig bloem stuk en werd hij meermalen harteliik geluk- gewenscht Personalia. Het bestuur van den Armenraad te Haarlem heeft in zijn vergadering van Vrij dag 11 Juni tot tijdelijk informator benoemd de heer W. H. J. van den Eijnde te Schoten. Naar wii vernemen is het den 21 sten dezer 25 jaar geleden dat de heer P. Th van Rijn, apotheker alhier, 't apothekers examen aflegde. De heer Van Rün was eerst een jaar provisor te Schagen en daarna 24 jaar apotheker alhier. Bij het Machinisten-examen zijn ge. slaagd voor het voorloopig diploma de hee ren: F. J. B. Heiimel en A. H. Ter Horst, beiden alhier. MALARIABESTRIJDING. De nfdeeling Noord-Holland van de Vereenig iag van Nederlandsche Gemeen ten, beeft aan den gemeenteraad verzocht voor de Malariabestrijding aan de afdee- ting een ere diet te verleenen van 5 oent per inwoner per jaar, gedurende 4 a, jaren, B. en W. stellen voor dit verzoek niet in te willigen en wel om de volgende redenen: In deze gemeente is het gemeentelijk la boratorium voor pathologische bacteriolo gie, belast met de bestrijding van mala ria. Bij eene eventueele samenwerking, wel ke beoogd wordt met de instelling der commissie, zooaLs in het adres omschre ven, is dus de medewerking van deze ge meente van zelf sprekend. B. en W. vinden geen aanleiding voor te stellen om boven deze medewerking nog een bedrag in geld beschikbaar to stellen en zoodoende ten behoeve van au de.re gemeenten, welke geen specialen diei et voor gemeld doel hebben, bij te ar a gen, te meer, daar, naar de meening van B .en W, deze medewericteg minsten* zeo Boog as te waardeuren als bet verlee» non van het door de VereeenigLng ge vraagde subsidie. Baden. In bet Doucbebadbuis aau dea Seboter» singeï zijn iu de sfgeloopen week 1062 baden genomen: in.dat aan eet Leid»eh» plein 830 en in dat aan den Koudeaiorn 404 baden, 'leyler's Stichting. Wegens vertrek naar Dordrecht van Mr. W. F. C. C. Fijnaoker Hordijk, is jnet in gang van 8 Augustus a.s. tot sacretarl» Tan Teyler's Stichting benoemd Mr. A. ilaciaine Pont. alhier. G ar n kociisbericli ten. Aan de dienstplichtigen A. j. Kemp. S. v. Poelgeest, T. Bol en Ch. Swaroea- burg. allen van het 10de regiment infanterie, is bij K.B. vrijstelling voor eeu laar ver leend van den dienst ba de milïüe. Yefganning drankwet. B. en W. van Haarlem brengen ier open- rare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van de weduwe J. Pruim, gesoi en Hendriks, om vergunning lot her ver soepen van sterken drank in het klein in hei voor- huis van het perced aan de Brouwersvaart no. 146. Vergoeding gemeentelijk speelterrein. Door verschillende vereenigingeu. onder- tcekend. is eeu request aan den llaad van Haarlem gezondea, tenemue te tracuteu hel voorstel van B. en W. ..Vergoc-diug gemeen telijk speelterrein en eemeenteliike Kyuu- nastieklokalen" te doen verwerpen. Het request luidt: Aau den Raad der gemeente Haarlem. Edelachtbare Heeren. Onder ge teekeruien nemen beleefd de vrij heid rich met het volgende verzoek tot uw college te wenden. In het beiang van da sport in het alge meen en in het bijzonder van de ciubs, die gebruik maken van het gemeentelijk speel terrein en gemeentelijke gymnastiekzalen, verzoeken wii u dringend het voorstel vaa Burgemeester en Wethouders (raadsstuk uo. 166) t© verwerpen. Op eene vergadering van belanghebbende ciubs en bonden is met algemeene stemmen besloten zich ten sterkste tegen de voorge stelde vergoeding, theoretisch klein, doch practiscli zeer verzwarend te verzetten. Op die vergadering bleek. dat. mocht het voorstel van B. en W. aangenomen worden, verscheidene clubs, haar toch zoo moeilijk bestaan zoo zeer bezwaard zouden zien. dat tot opheffing besloten zou moeten worden, wat toch niet ia het belang van de sport zou rijn. Zelfs eene ruime contributieverhooging zou de voorgestelde huur niet kunnen dek ken. Het onderstaand overzichtje laat uw col lege zien. welke sommen ongeveer door ver schillende clubs opgebracht zouden motten worden en tevens hoe gering het geldelijk voordeel voor de gemeente Haarlem zou zijn Voor de vereeniging ..A. J. C." (Arbeiders Jeugd Centrale) zou de vergoeding komen op ongeveer 200. De vereeniging telt pl.m. 120 leden van 1321 jaar. Voor de vereeniging „Turnlust," (60 ledenwordt het een bedrag i au 200—250. Deze vereeniging heeft al subsidie van eene hoofdorganisatie (Haarlemsche Jongeiiugs- Vereeniging). Voor de Vereeniging D. f>. V. (Door Sport Vereenigd) wordt het pl.m. 400. Voor Ö5e Korfbalclubs ..Haarlem" .Advendo" en Macbi ruim 100 Voor de Gymnastiekvereenigins ..Concor dia" pl.m. 700. De tegenwoordige vergoe ding bedraagt 180 (vuur en licht). Ook de pas opgerichte Haarl. Onderwij zeressen-club kan met de contributie de buur niet bestrijden. De Kaatselub „Imia" verklaarde zich. evenals H. S. sterk tegen vergoeding, om dat dan zeer zeker tot onttincting der club moest worden overgegaan. Wii vleien ons hiermee eenigszins toege licht te hebben, welke groote bezwaren de voorgestelde vergoeding meebrengt cn wijzen u er op. dat in dezen tijd toch zeker de Gemeente Haarlem, de sport, met zijn groote opvoedkundige waarde, in nlaat3 van te fnuiken, krachtig behoort te steunen. 't Welk doende, was geteekend namens onderstaand© vereenigingen Turnlust; D. S. V.; H. K. Boni: A. J. C.; A. D. V. E. N. D. O.: II. S. V.: BatoFrisia Concordia; Kracht en Vriendschap: Haarl. Onderwijzeressen-club: Haarl. Onderwijzers Sport Organisatie; EL K. C. ..Haarlem"; Macbi. GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor aan D. Been. W. A. J. Goeting. S. Martin. M. Martin en A. Meilink, allen woonachtig te lluiilem een gedeelte grond aan de Julianaatraat in koop af te staan. Belanghebbenden zijn voornenens op vorenbedoelden grond vijf woonhuizen to stichten. De minimuxn-verkoops prijs van den ou- derwerpelijken grond, bedraagt 13 per M2. Verzoekers hebben zich bereid verklaard om 14.per M2 te betalen. B. en W. stellen voor om, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Stalen der pro vincie Noordholland, hen te machtigen, om de boerderij, met erf en (uin aan de Zotner- vaart no. 20. met ingang van 1 Mei jl. tot 1 Mei 1921 onder nader door hen ie stellen voorwaarden ie verhuren tegen een hum prijs voor den geheelen huurtiid van f 250. (watergeld niet inbegrepen), of voor zooveel minder als de huurwaarde ingevolge de HuurcommissUwei mocht worden geschat,. B. en W. stellen voor om behoudens goed keuring van Gedeputeerde Slalen der pro vincie Noordholland, hel aan de Haarlem sche Woningstichting „Vooruitgang", geves. tigd alhier, toegekende voorschot ao f 175,993. te verhoog en met f 26.779 en alzoo te brengen op 202,772. B. cn W. stellen voor ooi aan de Gebrs. van Rijswijk loe (e staan het bouwen van een werkplaats, een loods, een bergplaats en een stalgebouwtje op 't terrein aan het Zui- der Buiten-Spaarne. meer dan 10 M. uil den openbaren, weg. VAN ONZE RECHTBANK. Oneerlijke Loopknecht} 27 Januari van het vorig iaar stuurde de beet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 8