SGHUlD en boete Uit den Raad van Velsen. Wat de Pers zegt BUITENLAND ONS VROOLIJK HOEKJE FEUILLKTf )N WOENSDAG 16 JUNI 1920 t Algemeen is de klacht, dat IJmuiden 'ent onder gaat aan de stiefmoederlijke behaUQe- Rng, welke onze visschersplaats van regee- fingswege ondervindt. Telkens weer reizen deputaties uit reederskrineen naar den Haag «n altijd opnieuw keeren de heeren onver- "ficiiterzake terug in ons midden. De regee- ring. zoo heet het. trekt zich het lot van IJmuiden niet meer aan. Onder deze omstandigheden aanvaardde onze nieuwe burgemeester zijn ambt. De hemel vol vraagteekens schrok den heer Rij- kens niet af. Hij voelde in zich het vermo gen licht te doen stralen in deze Egyptische duisternis en orde te scheppen in dezen chaos. Hij kwam op het scheepje onzer ge meente, dat dobberde dp de zwarte baren der oorlogscrisis naar den willekeur der elemen ten en kelderen meet vroeg of laat, omdat het miste den waren man aan het roer. Im mers Mr. Dr. Ver Loren van Theunaat mocht een goed stuurman zijn bij kalme zee, in den stoim deugde hij niet. Hij miste de kracht, zoo niet de kennis, om zijn schim naar de veilige haven te dwingen. En ook ontbrak hem de nocdige tact in de leiding van zijn stafv Bij zijn eerste optreden in ons midden toonde de heer Rijkens zijn helderen kijk op de dingen en liet hii gelden ziin leiders talenten. „Welaan, zoo kunnen wij zijn eer- He vertoog tot den Raad. zijn staf, samen- /atten, welaan, laat ons opschorten het eeu- vig geklaag over den precainen toestand der financiën. Laat ons ophouden met het ei genhandig vernietigen van ons crediet Im mers onze financiën zijn niet slecht. Alleen ontbreekt ons het vertrouwen der regeering en van het kapitaal. Dat terug te winnen is onze taak, waarvoor ik niet boven u of naast u, maar met u wil staan in gemeenschappe lijke behartiging van het gemeentebelang, waarvoor gii hier zijt evenzeer als ik." Die woorden, gedragen op een klaarblij kelijken sterken wil en een waarachtige lief de voor het te verrichten werk,sloegen in bij de zeventien leden van den Raad. De staf kende zijn meester en was tevreden. Het is dus gedaan met het eeuwige geherrie en geklets tusschen het dageliiksche bestuur en de heethoofden van den Raad. Het ge meentebelang wordt niet meer vertreden en verschopt onder de persoonlijke kabaaltjes, welke aan Velsen in den loop der laatste ja ren een zeer schadelijke vermaardheid schon- Len in den lande en er mede de oorzaak van garen dat de Regeering hare beschermende handen van Velsen of liever IJmuiden terug trok. Nog zwalkt het scheepje ver van de haven. Hoog is de nood.Het einde der ellende wordt nog niet aangekondigd door het schouwspel der land'baak. Wij mogen echter niet meer wanhopen, nu die ellende in duur afgemeten is op den afstand naar de haven en het ge vaar voor ondergang bijkans verdwenen is. dank zij de stuurmansgaven van den heer Rijkens. Met den dag groeit ons vertrou wen, dat eindelijk de regeering meer oog en oor zal gaan hebben voor de belangen van IJmuiden. Per slot van rekening is de bloei der zeevisscherii ioch ook een landsbelang. Dat bewijst Frankrijk te beseffen, welks se naat een dezer dagen een crediet van ik-her. inner me niet meer hoeveel millioen toestond voor de opleving en den bloei der kustvis- jcherij. De ondergang van IJmuiden als vis- Bchershaven zou de finale uitdroging betee- kenen van een belangrijke bron van inkom sten voor de gemeente en voor het land. Keeren wij nu tot den Raad terug en be zien wij sommige elementen van den staf.Wij constateeren dan op de eerste plaats, dat de linksche fracties hebben opgehouden altijd en immer verzet te plegen tegen de voorstel len van het dagriijksch bestuur, dat, gelijk burgemeester Rijkens in de laaiste vergade ring zeer terecht opmerkte, schooljongens- werk gelijk was. Het heeft er nu eenigen schn van dat de anti-revoiutionair Vermeulen en hei lid van den Economischen Bond Tusenius zich geroepen zijn gaan ge voelen om veto's uit te vaardigen. Uit de verslagen moet de trouwe lezer de zen indruk wel gekregen hebben. Dit nu zou te betreuren kunnen ziin. ware het niet. dat reeds de heer Rijkens het middel gevonden heeft om dergelijke sleur-oppositie voor te zfjn. In de eerstvolgende vergadering komen B. en W. met het voorstel om eene commis sie van wetgeving in te voeren. Deze zal tot taak hebben tezamen met B. en W. de voor stellen te bespreken en te ontwerpen alvorens die in den Raad worden gebracht. Daardoor wordt veel tijd. veel moeite en veel duur pa pier gespaard en vooral wordt het persoon lijk element in de besluiten van het college van raadsleden zoo goed als gebed buiten gesloten, zoodat meer dan ooit alleen het waarachtige gemeentebelang staat gediend te worden. Uit de jongste vergaderingen willen wij ten algemeenen nutte enkele details relevee- ren. Een vermeldenswaardig detail is het nog al eens voorkomende gesirubbel tusschen den socialistischen wethouder en zijn partijge noot Schilling. Deze zit hier voor den ver- diukten arbeider en komt steeds voor hem alleen op. Dat dit zou zijn om bii de klein tjes in 't gevlei te komen, gelooven wij niet. Hier schijnt eerder roeping in het spel te zijn. Telkens echter botst Schilling tegen de politiek van Landeweert. die zich houdt op het terrein der nuchtere werkelijkheid, er de voorkeur aan gevend te bouwen op den vlakken grond liever dan te timmeren in de ongemien lucht. In dit streven heeft deze wethouder als zoodanig onze sympathie, Waar Velsen's vooruitgang en het herstel van IJmuiden ons aller hart heeft, meenen wij ons te mogen, verheugen in het opbou wend streven van dezen wethouder, die niet is een sta-in-den-weg voor den nieuwen stuur man, maar ziin rechterhand met wethouder Dunnebier in het optornen tegen de moei lijkheden van de reis naar de haven. Moge het ziin, dat de zeventien afgevaardigden van het kiezerscorps hun politiek blijven regelen naar het eene groote en waarachtige ge meentebelang en dit niet meer, gelijk maar al te vaak in de toekomst gebeurd is, ten deele uit het oog verliezen en in het gedrang brengen door begunstigers en bevoorrech ting van een bepaalde klasse van menschen, wier stembiljetten hen naar hun zetel hebben gedragen. Allen met den stuurman en de stuurman meevallen, dan landen we spoedig aan veilige reê. TROELSTA'S POLITIEK GEKNAUWD. De „Rotterdammer" bespreekt den ge- duchten knauw, die aan de politieke repu tatie van de sociaal-democraten is toege bracht. Haar leider brengt dan ook deze partij op heillooze paden en hij zelf zakt al ver der en verder af. Het anti-revolutionnaire blad zegt er o.a. van „Zielkundig is deze verwording zeer wel te verklaren. November 19x8 beteekent het einde van Mr. Troelstra's politieke loop baan. De feilen, destijds door hem begaan, zijn van zoo verbazingwekkenden omvang, dat, zoolang wij behouden onze parlemen- tair-constitutioneele staatsorde door hen geen leidende rol, die positieve verantwoor delijkheid met zich brengt, kan worden vervuld. Hij zelf schijnt dit te voelen en de erger nis daarover wordt gelucht in allerhande re- volutionnaire grollen, die duidelijk teekenen den weggeslagen schipbreukeling op de po litieke levenszee. Hoe anders te verklaren zijn huldebetoon aan Duys, die als vlegel adjudant onover trefbaar bleek Hoe anders te verklaren zijn kwajongensachtig optreden, toen hij op in stantelijk verzoek van den voorzitter wei gerde te stemmen en antwoordde met het symbolische „ik ben weg Ja, hoe anders te verklaren de ergerlijke obstructie, welke de waardigheid der Kamer op zoo droeve wijze neerhaalde i" „Weerzinwekkend was de wijze, waarop de socialistische leidsman Dinsdagmiddag m de Kamer de houding van hem en de zijnen zocht te rechtvaardigen, bterke verscher ping van de politieke tegenstellingen was 111 de laatste jaren ingetreden dit erken de hij. Maar aan wie de schuld Aan de rechtsche pers, die hem, Mr. Troelstra, zoo krenkend bejegende. Zoo klaagt over hardheid in den politieken strijd de man, die 111 November 1918 Ncêr- land aan den rand van den afgrond bracht. De man, die al wat aan de rechterzijde te genover hem stond, met weergalooze ielheii hoonde, de man die Dr. Kuijper in 1919 om kleine onvoorzichtigheid striemde en trajte met onheilige bitterheid Die man, die eenmaal de christelijke ar beiders smaadde met het woord „Als Kuij per zijn lompe voet op hun nek zet, dan juichen zij nog," beklaagt zich over onbil lijke hardheid Een man, die aldus lamenteert, geeft blijk van een beklagenswaardige zelfver blinding, die op algeheel herstel weinig hoop biedt." Gelukkig geeft de regeering en dc meer derheid der Kamer van helderder inzicht biijm Ingrijpende sociale hervormingen laat zij niet acnterwege, maar daarnaast heft zij terecht de straffende hand op tegen agita toren, cue door vergissingen rampen te weegbrengen en zich daarna voldoende voor verontschuldigd houden, als zij ziek te bed kruipen. QE RE6EERM0SCRISIS IN BUITSCKLAND. De meerderheiclssocialisten en nationaal- liberalen hebben in Mueller en Heinze hun kabinetsformator gehad. Nu zij beiden gefaald hebben, is Trim born, de leidei' van het Centrum aan de beurt. De Berliner Morgenpost" schreef gis teren: Naar wij vernemen zal Trimborn zelf geen deel uitmaken van de regeering, maar zich er toe bepalen, den rijkspre sident geschikte personen voor te stellen. Zoo zon hij voorstellen den voorzitter van Je Nationale Vergadering, Fehrenbaeh, cot Rijkskanselier te benoemen en verder aenigszins tegemoet te komen aan het streven om de ministeries te bezetten ioor op partij-politiek gebied neutrale vakmenschen. Politiek zal de nieuwe re geering op de burgerlijke partijen steunen maar ook knappe mannen uit de gelede ren der sociaal-democraten zullen er zit- Ang in hebben. Deze zullen echter niet ris sociaal-democraten maar om hun ge schiktheid als deskundigen voor zekere meer onpolitieke posten worden benoemd. Tegenover zulk een ministerie hoopt men dat de sociaal-democraten een welwillen de houding zullen aannemen. Het sociaal-democratische hoofdorgaan, de „Vorwiirts" geeft het volgende over zicht van bet verloop der besprekingen, die Trimborn tot nu toe gevoerd heeft: ,Ook Trimborn stelde zich om te be ginnen met de onderhandelaars der so ciaal-democraten, Muller en Loebe, in verbinding. Hij vroeg hun, of zij aan een naar rechts uitgebreide coalitie kondei deelnemen, wanneer het Centrum daarin de leiding had. Na hun ontkennend ant woord nam hij zijn toevlucht tot een tweede combinatie, waardoor practiseh de oude coalitie zou worden voortgezet en die met inbegrip van de Beiersche Volks partij 243 mandaten, aldus een kleine meerderheid zou hebben. Met zulk een kleine meerderheid was Beieren vijf en België vier jaar met succes geregeerd. Partijgenoot Loebe antwoordde hem, dat de sociaal-democrat en ook aan zulk een combinatie niet zouden kunnen deelnemen- Ten eerste kon de toekomstige meerder heid niet steunen op de Beiersche Volks partij van dr. Heirn, en ten tweede gaven deze cijfers slechts in schijn een meerder heid aan, die door het niet deelnemen aan de verkiezingen door de gebieden, waar een volksstemming gehouden worot, ont staan was. Partijgenoot Muller voegde hieraan toe, dat een regeering; die op zulk een geringe meerderheid stennde, niet met de noodige autoriteit naar Spa kon gaan. Daarop bracht de heer Trimborn een derde mogelijkheid ter sprake, *3.1. een blcc van de middenpartijen, dat uit demo craten, centrum en Volkspartij zou kun nen bestaan. Dit bloc zou weliswaar siechts 188 afgevaardigden tellen, maar misschien op de welwillende neutrali teit van de buur-partijen, in het bijzonder do sociaal-democraten, kunnen reseii-en De sociaal-democraten, die toch zeker ook de samenstelling van een kabinet weu- scheu, dat in smat is te regeeren, zouden zulk een kabinet waarschijnlijk niet kortaf van de hand wijzen, maar den bami met verleden en toekomst trachten te behou den. Zij zouden ais veiligheidsmaatregel een vakminister in het kabinet kunnen laten blijven. Een allen partijen weige- valligen rijkskanselier zou wellicht de heer Fehrenbaeh zijn. Vooraanstaande vertegenwoordigers van het groot-kapi taal of van de Ali-Duitschers zouden niet in het ministerie zitting hebben. Daar de sociaal-democratische fractie haar houding tegenover een dergelijke re geering nog niet had bepaald, moesten hare vertegenwoordigers bun oordeel op schorten tot zij opnieuw met hun opdracht gevers hadden gesproken. Partijgenoot Muller verzekerde van te voren, dat zulk een regeer ing naar haar daden beoordeeld moest worden en dat elke poging om bui ten lands oh e politiek te voeren volgens het reee.pt van de Duitscbe Volksjiaiiij deer de sociaal-democraten zoo krachtig moge lijk moest worden tegengegaan. De heer Trimborn heelt in den loop van den middag met de drie andere bur gerlijke fracties over dezelfde combinatie onderhandeld ais de bovengenoemde, zon der veel kans op succes echter. Ook liet verder bestaande plan, nog eens een co alitie van ai le burgerlijke partijen te be proeven, zal nauwelijks moer kans van slagen hebben. Nog steeds is niet uitgemaakt of de 011- afhankelijken werkelijk weigeren zullen aan eenige regeering deel te nemen. Zoo wijzen het blad der onafhankelijken, «ie Freiheit" zoowel als het centrumsorgaau „Llcrmania' op de mogelijkheid, dat men fn cfe uitdrukking „op het oogenblik" in de verklaring van de meerderheidssocia listen van Zondag lezen kan, dat deze par tij hiermede slechts een tijdelijke weige ring om aan de onde coalitie-politiek deel te nemen heeft willen uitspreken en dat dus de mogelijkheid, dat ze toch nog zul len medewerken, niet is uitgesloten. DE SLIMME KBASSIN. De Times zegt, dat er reden is om aan te nemen, dat in de gesprekken tusschen Engelsche kabinetsministers en Krassin de kwestie ter sprake is gekomen van de aansprakelijkheid voor de Euss. schulden die Russ. regeeringen tot November 1917 hebben aangegaan. Men gelooft dat JKras- sin zich op het standpunt heeft gestelld, dat de Sowjet-regeering daar niet in het minst voor aansprakelijk was. Krass in gaf te verstaan dat, indien de dwang der om standigheden het voor de Sowjet-regee ring gewenscht zou maken de aansprake lijkheid voor al die schulden te aanvaar den, de Sowjet-regeering als tegenwicht ook zcu staan op het erven van de rech ten en voorrechten die vroegere tracta- ten aan Rusland hebben toegekend. Zoo zou de Sowjet-regeering dan met name aandringen op de uitvoering van het trac- taat van Londen van 1915 dat Konstan- tinopel aan Rusland heeft toegewezen. Verder zou do regeering indien zij ge-, dwongen werd den last van de schulden te erkennen en te aanvaarden, erop staan dat daartegenover afgeschreven werden de kosten, die de Sowjet zich heeft moe ten getroosten om de aanva.len van „re- oeilen" te boven te komen, voor zoover zu.ke aanvallen financieel of anderszins gesteund zijn door buiteniandsche mo gendheden. Cindeiijk zouden ook in reke ning gebracht moeien worden aile kosien tot nerstel en wederopbouw van het land, dat door deze veldtochten schade gele den heeft. TURKIjE EN HET VREDESVERDRAG. De groot-vizier js Zaterdag naar Pa rijs vertrokken om Turkije's antwoord op het vredesontwerp te overnandigen. Hij hoopt, dat de Geallieerden hem in staat zu.len stellen mondeling de bezwaren der .turken tegen de territoriale voorwaar den toe te lichten. In een persgesprek heelt de groot-vi zier die bezwaren tegen de ontworpen grenzen van irurkije nog eens uiteenge- gezet. Hij zeide o.a.: De aan Turkije op- geiegde s.raf is voel te zwaar en verschilt iiemeisbreed van de behanoeling der an dere overwonnen staten. In veroand met de voorwaarde, dat Turkije bij voorbaat Wilson's icneictsrechterlijke bes.ising over Armenië moet aanvaarden, vroeg de grootvizier: Hoe kan Turkije dat iloen, voordat het den aard van uie beslissing kent? \v eiingeiichte kringen verklaren dat Turkije in zijn antwoord bezwaar zal ma ken tegen ne voorwaarden, die betrek king heooen op Smirna en Thracië, verder tegen verkorting der souvereiniteit van den suiian door de internationaliseering van de Dardane.len en den Bosporus en ten derde tegen de bepaang, die de capi- tu.aties herstelt. De Porie za. voorts de handhaving ver langen Van de bevoegdheden van den sul tan a.s okalicf van de Moslims die Van het Uttoniaansche rijk worden geschei den en ten slotte de handhaving van de wa morgen voor de binnenlandsche lee ning, die tijdei\s den oor.og js uitge geven. De annu.eering van die waarbor gen zou tai van inschrijvers ruïneeren, wordt hieraan van 'lurksche zijde niet onhandig aan toegevoegd. DUI1SCHLAND KOMT ZIJN 1 VERPLICHTINGEN NA. De commissie voor de schadevergoe ding heeft mededeciingen gedaan over dc leveringen van kolen en vee, do-or de Duitschers, a.s schadeloosstelling krach tens het .verdrag van Versailles. Op 80 Mei had Frankrijk ontvangen 4,682,042 ton ko.en, waarvan 40o.o0J ton weder aan Luxemuurg werden afgestaan, üp den- ze.fden datum had Italië ontvangen ólo.O-3 ton en Belgie 98.5o3 ton. Op 31 Mei 1920 had Frankrijk ontvan gen: 6347 paarden 40.720 rund. 67.47b schapen, 85 <0 geiten, en Beigië: 3116 paarden, 48.489 runderen, 32.8*4 schapen, 6140 geiten, 23,330 siuxs pluimvee. DE BOODSCHAP VAN BENIN. De Boodschap van Lenin aan de Brit- sehe arbeiders is door den arbeidersleider en voorinaligen minister Clynes kraohtig afgekeurd. Hij schrijft o.m.: Uit den bit teren en veebtiustigen toon van het docu ment, dat Lenin goed heeft geacht met de Britseha delegatie mee terug te sturen, spreekt maar weinig vertrouwen in zijn methoden. Degenen, die zouden vermoeden dat zijn plan zal mislukken, zullen ge noegdoening en bevestiging van hun op- .VERKLAARBARE HAAST. Oude heer: „Zoo ventje, waai' loop je zoo hard naar toe? Naar school zeker?" Kleine jongen: „Ja meneer, ik .wil niet' te laat komen!" Oude heer: „Dat is erg flink van je. Loop maar gauw door, als ik je weer eens tegen kom krijg je 'n kwartje van me. Leer je zoo graag?" Kleine jongen: „Nee meneer, de school staat jn brand 1" GEVAT. Een bekend schrijver ontving eens een brief van 'n baron, met de uitnoodiging, samen een boek te schrijven; alle gelde lijke voordeelen zouden dan voor den schrijver zijn, de baron deed 't alleen om de eer. j De schrijver antwoordde: „Mijnheer, Ik ben niet gewend 'n paard en 'n ezel voor één kar te spannen; ik kan dus van uw vriendelijk aanbod geen gebruik maken." De baron schreef terug: „Mijnheer, U hebt natuurlijk 't volste recht van mijn aanbod geen gebruik te maken, maar jk moet er toch tegen protesteeren dat u mij met 'n paard vergelijkt." vatting vinden in deze beleedigende en verbolgen mededeel ing, toegezonden aan lieden die hebben gestreden voor een bil lijke behandeling en voor het toestaan van redelijke kansen, zelfs voor hen wier methoden niet het minste vertrouwen in uiteindelijk succes verdienen. Om aks .trouwe dienaren van het kapitalisme" ai diegenen te brandmerken, die de geweld dadige cn zelfs moorddadige methode ver werpen, die verbonden zijn aan revolu tie en distatorschap, ijs dogmatiek van de slechtste soort en onthult de ziel van een tiran veeleer dan van een socialist. Het verraadt opvattingen, waarvoor ia dit iand maar weinig plaats is. Wij hebben altijd geloofd in de rechtvaardigheid en de wijsheid van de hervatting van han del en van economische en diplomatieke betrekking met Rusland. Maar wij wei geren de methoden na te volgen die de Russische communistische leiders met ge weld hebben kunnen invoeren in hun ei gen land. Die methoden waren hun zaak. maar onze politiek is het geweest Rusland te helpen om zich zelf weer tot normale economische toestanden te brengen." DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND In het St. James-Paieis te Londen zal heden, Woensdagmorgen, een openbare vergadering worden gehouden van den Raad van den Volkenbond waar de kwes tie van Perzië en van de repatrieering der Engelsche krijgsgevangenen uit Sibe rië zal worden besproken. De raad hield tevoren een huishoudelijke vergadering, waar men niet tot eenstemmigheid kwam. Teneinde die eenstemmigheid te bereiken, werd besloten, dat er een afzonderlijke bij eenkomst zou worden gehouden van d« Perzische en Fransehe vertegenwoordi gers. De uitslag daarvan zou heden, Woensdag worden meegedeeld. GEMEKGDE BUITENL. BEBICHTEh. De AineiiKaausLiie senator watten G. Hatding, zal in zijn woning ie Marion binnen enkeie dagen officieel bericht krijgen van zijn candioaaislelling door de Kepu- blikeinsche Partij voor het Presiuentscaap. Harding zal het voorbeeld van wijlen vte- sident Mc. Kinley volgen en dezen zomer in zijn woning de partijleiders on.vangen voor het bouoen van besprekingen en dus niet de gebruikelijke peisoonlijke propagan- dareizen houden als Roosevelt, Wilson en vroegere candidaten deden. In de Fransehe Kamer heeft de rap porteur Mouiier bii de behandeling van de aangevraagde kredieten voor de sociale voor zorg medegedeeld, dat de tuberculose 300 Franschen per dag doodt en vooras, dat 15 tot 30 procent van het aantal dooden aan geslachtsziek,en sterft. Op een vergadering der Engelsche vereeniging van marconisten op de Engel- scne koopvaardijschepen werd gisterenavond definitief 'besloten heden het werk te staken. Slechts vier stemmen waren ervoor om de staking een week uit te stellen. Lui.enant Barin. een van de Ameri- kaansche vliegers, die had deelgenomen aan een poging cm over den Atlantischen Oce aan te vliegen, is j.l. Zaterdag te San Die- go bij een botsing tusschen twee vliegtuigen om het leven gekomen. In den schouwburg te Havana, waar Caruso ziin afscheidsvoors.elling gaf. heeft Zondagavond een bomaanslag plaais gehad. Een groote bom ontplofte op de gaanderij, (Vrij naar net Engelsch van A S. Swan: Geautoriseerde vertaling 2.) Al meer en meer kwam' er een soort koppige openhartigiiied en vrijmoedigaeid over den man, en op een ander oogen blik zou Faussit zich hierover stellig boos hebben gemaakt, maar hij scheen ditmaal wat te vermoeid te zijn om te re detwisten of zich aan Fletcher's optreden te ergeren. „ik zal zien wat ik er aan doen kan, Fletcher", sprak hij. „Je begrijpt zeker wel dat ik er minstens evenveel belang bij heb als gij opt deze zaak zoo spoe lt g mogelijk, uit te maken. Mr. Geoffrey tpeeit gevaarlijk spel. Hij is goed op weg om zjjn heele toekomst te uedyrven, en ruj 11 geduld met hem is zoo tamelijk vol u.'gepuf," „Dar kun ik best begrijpen", antwoord de A éron op vertrouwelijk, sympathie- ken toon. Ais u mij veroorlooft het eens ronduit te zeggen, meneer, dan heeft hij bet Ultijd veel te goed gonad. Laat hem eens met een mijnwerkers-daggeld moeten toekomen, en geef hem geen loon als hij met gewerkt heeft. Dat is het eeni ge middel voor zulke naturen. Fletcher aacht er geen oogenblik aan oat zijn meester door die laaiste woorden wel ééns baieeaigd kon zijn. In zijn hart wil de hij met Faussit mede, begreep hoe het dezen te mo-ede was, en met een har telijk woord van dank ging hij heen. Tn de gang die het particulier kantoor van den patroon van het bedienden vertrek afscheidde, ontmoette hij Bnan Faussit, den tweeden zoon van den mijnbezitter, en hij ging dezen mat een vertiouwelijken groet vooiOij. llad de landheer ernsdge zorgen over het gedrag van zijn ouds.e, daartegenover beleefde hij groot genoegen van zijn jongsten zoon, die met groot succes zijn studiën afgemaakt had en nu in het groote mijnbedrijf al flink werk dééd. De beide zoons van Faussit hadden te Oxford gestudeerd hun moeder was er vast van overtuigd dat buiten Oxford een goede Engelsche opvoeding eigenlijk niet mogelijk was. Arthur Faussit was zelf niet op een universiteit geweest, en naar zijn rneening was de hoogeschooi al een heel slechte voorbereiding voor liet practisclie leven. En zijn beide zoons wa ren jri hun gedrag en hun karakter duidelijk voorbeelden van de voo.declen en schaduwzijden der universiiaire- opvoeding. Geoffrey was er stellig niet beier door geworden: Brian daarentegen met zijn ieiwat verlegen cn weinig aan- trekkeljjk uiterlijk, had op de hoogeschooi een gemakkelijkheid in den omgang en een verfijnds beschaving verkregen die elders niet gemakkelijk zijn deel gewor den zouden zijn. Nu nog was hij geen man van uiterlijk schoon of van naar buiten blijkende schil terende hoedanigheden, cn een eenvoudig mensch loopt ongetwijfeld nnnder gevaaJ in de verleiding dan iemand, die van natuur rijk begaafd is. Bryan was iemand van een zeer solied karakter, iemand die wist wat hij deed en wilde, en hij werd nteer cn meer zijn vader tot een krachtigen steun. De oude heer Faussit slaakte een zucht van verlichting toen hij Bryan binnen zag komen. „Wil je de deur dicht doen, Bryan", sprak, hij „Je hebt zeker Fletcher wel ontmeet „Ja, wat kwam hij doen", vroeg Bryan want hij was niet gewoon een der werk lieden in zijn mijnwerkers-pak in dit ge deelte der kantoren aan te treffen. „Och, Geoffrey heeft weer een dwazen streek uitgehaald. Wist je dat Fletcher een dochter heeft?" „Ja, ik heb van haar hooren spreken, en ik geloof dat ik haar ook een keer ontmoet heb," antwoordde Bryan,, en zijn vader bemerkte niet dat hjj kleurde. „Hebt ge haar naam al eens in ver binding hooren brengen met dien van je broer „Daar ben ik niet zeker van, maar ik heb hem eens op een Zaterdagavond bij Dingley Oopse ontmoet." „Hot- lang is dat al geleden?" „Het was verleden herfst". „Dus in deu tijd dat hij nog met Clara verloofd was". „Helaas ja," antwoordde Bryan. l)e heer Faussit beet op zijn lippen cn de verontwaardiging was op zijn gelaat te lezen. „Je broer zal nog maken, dat ik mijn geduld verlies, Bryan",, sprak hij. „Hij maakt hier schulden ook, en dat nadat ik zulke zware offers heb moeten brenge: om al het geld dat hij te Oxford ge leend had te betalen. Het wordt tijd om daar een eind aan te maken". Bryan zag er diep getroffen uit. „Begrijp jij zulk een handelwijze, Bryatr vroeg de vader. „Geoffrey werpt een schit terende toekomst weg. Hij is rijk begaafd dat ziet iedereen hein aan, maar in plaats van die gaven te gebruiken vergeet hij dat de eenige waarborgen voor iemands karaktervastheid een succes in fiet leven zijn een onbesproken gedrag, en de meest strenge rechtschapenheid. Hoe komt het toch dat Geolfrey en jij zoo verbazend verschillen?" „Ik kan bet niet zeggen, vader mis schien staat hij aan meer verleiding bloot dan ik". „Het is mij volslagen onbegrijpelijk ho« ik aan kinderen kom zooais Geoffrey en Isabella", zuchtte do vad^r. „Er is geen voorbeeld van in heel onze family, hoe ver ik ook terugga." Zijn toon klomc bitter bij de herinnering aan de jongste dochter het zonnetje van zijn huis die tegen zijn wil gehuwd was met een man uit N.ew-Oastle, en van wie ze sindsdien ongeveer niets meer gehoord hadden. I Wordt vervoijtaA £>e presidentsverkiezing in de V. 8. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11