WEEDEBLAÜ SCHULD EN BOETf FEUILLETON. Wat de Pers zegt BUITENLAND Uit den Baad van Velsen. ONS VROOLIJK HOEKJE t WOENSDAG 16 JUNI 1920 Algemeen is de klacht, dat IJmuid-en ten onder gaat aan de stiefmoederlijke behande. ling, welke onze visschersplaats van regee- ringswege ondervindt. Telkens weer reizen •deputaties uit reederskrlngen naar den Haag- en altijd opnieuw keeren de heeren onver- richterzake terug in ons midden. De regee ring. zoo heet het trekt zich het lot van IJmuiden niet meer aan. Onder deze omstandigheden aanvaardde onze nieuwe burgemeester zün ambt. De hemel vol vraagteekens schrok den heer Rij- kens niet at Hij voelde in zich het vermo gen licht te dooi stralen in deze Egyptische duisternis en orde te scheppen in dezen chaos. Hij kwam op 'het scheepje onzer ge meente, dat dobberde op de zwarte baren der oorlogscrisis naar den willekeur der demen ten en kelderen moet vroeg of laat omdat het miste den waren man aan het roer. Im mers Mr. Dr. Ver Loren van Thamaat mocht een goed stuurman ziin bij kalme zee, in den storm deugde hü niet. Hij miste de kracht zoo niet de kennis, om zün schip naar de veilige haven te dwingen.En ook ontbrak hem de noodige tact in de leiding van zijn stafi Bij zijn eerste optreden in ons midden toonde de heer Rijkens zijin helderen kijk op de dingen en liet hü gelden ziin leiders talenten. „Welaan, zoo kunnen wü zijn eer ste vertoog tot den Raad, zün staf, samen vatten. welaan, laat ons opschorten het eeu wig geklaag over den precainen toestand der financiën. Laat ons ophouden met het ei genhandig vernietigen van ons crediet. Im mers onze financiën zijn niet slecht. Alleen ontbreekt ons het vertrouwen der regeering en van het kapitaal. Dat terug te winnen is onze taak, waarvoor ik niet boven u of naast u, maar met u wil staan in gemeenschappe lijke behartiging van het gemeentebelang, waarvoor gij hier züt evenzeer als ik." Die woorden, gedragen op een fclaarblij- kelijken sterken wil en een waarachtige lief de voor het ie verrichten werfc. sloegen in bij de zevenden leden van den RaarL De staf kende zijn meester en was tevreden. Het is dus gedaan met het eeuwige geherrie en geklets tusschen het dagelüksche bestuur en de heethoofden van den Raad. Het ge meentebelang wordt niet meer vertreden en verschopt onder de persoonlijke kabaaltjes, welke aan Velsen in den loop der laatste ja ren een zeer schadelijke vermaardheid schon ken in den lande en er mede de oorzaak van waren dat de Regeering hare beschermende handen van Velsen of liever IJmuiden terug trok. Nog zwalkt het scheepje ver van de haven. Hoog is de nood.Het einde der ellende wordt nog niet aangekondigd door het schouwspel der landbaak. Wij mogen echter niet meer wanhopen, nu die ellende in duur afgemeten is op den afstand naar de haven en het ge vaar voor ondergang bijkans verdwenen is. dank zij de stuurman&gaven van den heer Rükens. Met den dag groeit ons vertrou wen, dat eindelijk die regeering meer oog en oor zal gaan hebben voor de belangen van IJmuiden. Per slot van rekening is de bloei der zeevisscherij toch ook een landsbelang. Dat bewijst Frankrijk te beseffen, welks se naat een dezer dagen een crediet van ik-her- inner me niet meer hoeveel millioen toestond voor de opleving en den bloei der kuslvis- scherij. De ondergang van IJmuiden als vis- schershaven zou de finale uitdroging be tee kenen van een belangrijke bron van inkom sten voor de gemeente en voor het land. Keeren wij nu tot den Raad terug e» be zien wij sommige elementen van den staf.Wij constateeren dan op de eerste plaats, dat de Hnksche fracties hebben opgehouden altijd en immer verzet te plegen tegen de voorstel len van het dagelijksch bestuur, dat, gelük burgemeester Rijkens in de laatste vergade ring zeer terecht opmerkte, schooljongens- werk gelük was. Het heeft er nu eenigen schn van dat de anti-revolutionair Vermeulen en het lid van den Economischen Bond Tusenius zich geroepen zijn gaan ge voelen om veto's uit te vaardigen. Uit de verslagen moet de trouwe lezer de zen indruk wel gekregen hebben. Dit nu zou te betreuren kunnen zijn. ware het niet. dat reeds de heer Rijkens het middel gevonden heeft om dergelijke sleur-oppositie voor te z«n. In de eerstvolgende vergadering komen B. en W. met het vöorstel om eene commis sie van wetgeving in te voeren. Deze zal tot taak hebben tezamen met B. en W. de voor stellen te bespreken en te ontwerpen alvorens die in den Raad worden gebracht. Daardoor wordt veel tijd. veel moeite en veel duur pa pier bespaard en vooral wordt het persoon lijk element in de besluiten van het college van raadsleden zoo goed als geheel buiten gesloten, zoodat meer dan ooit alleen het (Vrij naar het Engelsch van A. 8. gwan] Geautoriseerde vertaling 2.) Al meer en méér kwaim' er een soort koppige openbartighied en vrijmoedigheid over den man, en op een ander oogen blik zou Faussit zich hierover stellig boos hebben gemaakt, maar hij scheen ditmaal wat te vermoeid te zijn om te re detwisten of zich aan Fletcher's optreden te ergeren. „Ik zal zien wat ik er aan doen kan, Fletcher", sprak hij. „Je begrijpt zeker wel dat ik er minstens evenveel belang bij heb als gij om deze zaak zoo spoe dig mogelijk uit te maken. Mr. Geoffrey speelt gevaarlijk spel. Hij is goed op weg om zijn heele toekomst te bederven, en mijn geduld met hem is zoo tamelijk wel uitgeput." „Dat kan ik best begrijpen", antwoord de Aiiron op vertrouwelijk, sympathie- ken toon. „Als u mij veroorlooft het eens waarachtige gemeentebelang staat gediend te worden. Uit de jongste vergaderingen willen wij ten algemeenen nutte enkele details relevee- ren. Een vermeldenswaardig detail is het nog al eens voorkomende gestrubbel tusschen den socialistischen wethouder en zijn partijge noot Schilling. Deze zit hier voor den ver drukten arbeider en komt steeds voor hem alleen op. Dat dit zou zün om bii de klein tjes in 't gevlei te komen, gelooven wij niet. Hier schijnt eerder roeping in het spel te zijn. Telkens echter botst Schilling tegen de politiek van Landeweert. die zich houdt op het terrein der nuchtere werkelijkheid, er de voorkeur aan gevend te bouwen op den vlakken grond liever dan te timmeren in de ongemten lucht. In dit streven heeft deze wethouder als zoodanig onze sympathie, Waar Velsen's vooruitgang en het herstel van IJmuidien ons aller hart heeft meenen wij ons te mogen verheugen in het opbou wend streven van dezen wethouder, die niet is een sta-in-den-weg voor den nieuwen stuur man, maar ziin rechterhand met wethouder Dunnebier in het optomen tegen de moei- lükheden van de reis naar de haven. Moge het zijn. dat de zeventien afgevaardigden van het kiezerscorps hun politiek blijven regelen naar het eene gnoote en waarachtige ge meentebelang en dit niet meer, gelijk maar al te vaak in de toekomst gebeurd is, ten deele uit het oog verliezen en in het gedrang brengen door begunstigers en bevoorrech ting van een bepaalde klasse van menschen, wier stembiljetten hen naar hun zetel hebben gedragen. Allen met den stuurman en de stuurman met allen. dan landen we spoedig aan veilige reê. IKOELSTA'S jSxlitiek geknauwd. De „Rotterdammer" bespreekt den ge- duchten knauw, die aan de politieke repu tatie van de sociaal-democraten is toege bracht. Haar leider brengt dan ook deze partij op heillooze paden en hij zelf zakt al ver der en verder af. Het anti-revolutionnaire blad zegt er o.a. van „Zielkundig is deze verwording zeer wel te verklaren. November iqi8 beteekent het einde van Mr. Troelstras politieke loop baan. De feilen* destijds door hem begaan, zijn van zoo verbazingwekkenden omvang, dat, zoolang wij behouden onze pariemen- tair-constitutioneele staatsorde door hen geen leidende rol, die positieve verantwoor delijkheid met zich brengt, kan worden vervuld. Hij zelf schijnt dit te voelen en de erger nis daarover wordt gelucht in allerhande re- volutionnaire grollen, die duidelijk teekenen den weggeslagen schipbreukeling op de po litieke levenszee. Hoe anders te verklaren zijn huldebetoon aan Duys, die als vlegel-adjudant onover trefbaar bleek Hoe anders te verklaren zijn kwajongensachtig optreden, toen hij op in- stantelijk verzoek van den voorzitter wei gerde te stemmen en antwoordde met het symbolische„ik ben weg Ja, hoe anders te verklaren de ergerlijke obstructie, welke de waardigheid der Kamer op zoo droeve wijze neerhaalde „Weerzinwekkend was de wijze, waarop de socialistische leidsman Dinsdagmiddag in de Kamer de houding van hem en de zijnen zocht te rechtvaardigen. Sterke verscher ping van de politieke tegenstellingen was m de laatste jaren ingetreden dit erken de hij. Maar aan wie de schuld Aan de rechtsche pers, die hem, Mr. Troelstra, zoo krenkend bejegende. Zoo klaagt over hardheid in den politieken strijd de man, die in November 1918 Neêr- land aan den rand van den afgrond bracht. De man, die ai wat aan de rechterzijde te genover hem stond, met weergalooze felheid hoonde, de man die Dr. Kuijper in 1919 om kleine onvoorzichtigheid stnemde en trapte met onheilige bitterheid! Die man, die eenmaal de christelijke ar beiders smaadde met het woord „Als Kuij per zijn lompe voet op hun nek zet, dan juichen zij nog," beklaagt zich over onbil lijke hardheid Een man, die aldus lamenteert, geeft blijk van een beklagenswaardige zelfver blinding, die op algeheel herstel weinig hoop biedt." Gelukkig geeft de regeering en de meer derheid der Kamer van helderder inzicht blijs. Ingrijpende sociale hervormingen laat zij niet achterwege, maar daarnaast heft zij terecht de straffende hand op tegen agita toren, die door vergissingen rampen te weegbrengen en zich daarna voldoende voor verontschuldigd houden, als zij ziek te bed kruipen. ronduit te zeggen, meneer, clan heeft hij het (Altijd veel te goed gehad. Laat hem eens met een mijnwerkers-daggeld moeten toekomen, en geef hem geen loon als hij niet gewerkt heeft Dat is het ecni- ge middel voor zulke naturen.' Fletcher oacht er geen oogenblik aan aat zijn meester door die laatste woorden wel eens beleectigd kon zijn. In zijn hart wil de hij met Faussit mede, begreep hoe het dezen tg moede was, en met een har telijk woord van dank ging hij heen. In de gang die het particulier kantoor van den patroon van het bediendenvcrtrek afscheidde, ontmoette hij Brian Faussit, den tweeden zoon van den mijnbezittar, en hij ging dezen met een vertrouwelijken groet voorbij. Had de landheer ernstige zorgen over het gedrag van zijn oudste, daartegenover beleefde hij groot genoegen van zijn jongsten aoon, met groot succes zijn studiën afgemaakt had en nu in het groote mijnbedrijf al flink werk deed. De beide zoons van Faussit hadden te Oxford gestudeerd hun moeder was er vast van overtuigd dat buiten Oxford een goede Engelsche opvoeding eigenlijk niet mogelijk was. Arthur Faussit was zelf met op egn universiteit geweest, «n DE REGEERINRSCR1SIS IN DUITSCKLAND. De meerderheidssocialisten en nationaal- liberalen hebben in Mueller en Heinze hun kabinetsformator gehad. Nu zij beiden gefaald hebben, is Trim bom, de leider van het Centrum aan de beurt. De. „Berliner Morgenpost" schreef gis teren: Naar wü vernemen zal Trimborn zelf geen deel uitmaken van de regeering, maar zich er toe bepalen, den rijkspre sident geschikte personen voor te stellen. Zoo zou hij voorstellen den voorzitter van Je Nationale Vergadering, Fehrenbacb, tot Rijkskanselier te benoemen en verder eenigszins tegemoet te komen aan bet streven om de ministeries te bezetteu door op partij-politiek gebied neutrale vakmenschen. Politiek zal de nieuwe re geering op de burgerlijke partijen steunen .naar ook knappe mannen uit de gelede ren der sociaal-democraten zullen er zit- .ing in hebben. Deze zullen echter niet als sociaal-demoeraten maar om hun ge schiktheid als deskundigen voor zekere meer onpolitieke posten worden benoemd. Tegenover zulk een ministerie hoopt men dat de sociaal-democraten een welwillen de houding zullen aannemen. Het soeiaal-demoeratisehe hoofdorgaan, de „Vorwiirts" geeft het volgende over zicht van het verloop der besprekingen, die Trimborn tot nu toe gevoerd heeft: „Ook Trimborn stelde zich om to be ginnen met de onderhandelaars der so- eiaal-democraten, Müller en Loebe, in verbinding. Hij vroeg hun, of zij aan een naar rechts uitgebreide coalitie kondei deelnemen, wanneer het Centrum daarin de leiding had. Na bun ontkennend ant woord nam hü zijn toevlucht tot een tweede combinatie, waardoor practisch de oude coalitie zou worden voortgezet en die met inbegrip van de Beiersche Volks partij 243 mandaten, aldns een kleine meerderheid zou hebben. Met zulk een kleine meerderheid was Beieren vüf en België vier jaar met succes geregeerd. Partijgenoot Loebe antwoordde hem, dat de sociaal-democraten ook aan zulk een combinatie niet zouden kunnen deelnemen- Ten eerste kon de toekomstige meerder heid niet steunen op de Beiersche Volks partij van dr. Heim, en ten tweede gaven deze cijfers slechts in sohün een meerder heid aan, die door het niet deelnemen aan de verkiezingen door de gebieden, waar een volksstemming gehouden wordt, ont staan was. Partijgenoot Muller voegde hieraan toe, dat een regeering, die op zulk een geringe meerderheid steunde, niet met de noodige autoriteit naar Spa kon gaan. Daarop bracht de heer Trimborn een derde mogelijkheid ter sprake, n.l. een bloc van de middenpartijen, dat uit demo craten, centrum en Volkspartü zou kun nen bestaan. Dit bloc zou weliswaar slechts 188 afgevaardigden tellen, maar misschien op de welwillende neutrali teit van de buur-partüen, in het bijzonder de sociaal-democraten, kunnen rekenen De sociaal-democraten, die toch zei:er ook de samenstelling van een kabinet wen- schcn, dat in staat is te regeereu, zouden zulk een kabinet waarschijnlijk niet kortaf van de hand wijzen, maar den band met verleden en toekomst trachten te behou den. Zij zouden als veiligheidsmaatregel een vakminister in het kabinet kunnen laten blijven. Een allen partijen welge- valligen rijkekanselier zou wellicht de heer Fehrenbacb zün. Vooraanstaande vertegenwoordigers van het groot-kapi taal of van de All-Duitsohers zouden niet in het ministerie zitting hebben. Daar de sociaal-democratische fractie haar houding tegenover een dergelijke re geering nog niet had bepaald, mo sum hare vertegenwoordigers hun oordcc. op schorten tot zij opnieuw met hun 0^.— gevers hadden gesproken. ParU*>w„... Müller verzekerde van te voren, an. *■«-. een regeering naar baar daden beoo.*"—-- moest worden en dat elke poging om au. tenlandsehe politiek te voeren volgens het recept van de Dnitsche Volkspartij door de sociaal-demoeraten zoo krachtig moge lijk moest worden tegengegaan. De heer Trimborn heeft in den loop van den middag met de drie andere bur- gerlyke fracties over dezelfde combinatie onderhandeld als de bovengenoemde, zon der veel kans op succes echter. Ook het verder bestaande plan, nog eens een co alitie van alle burgerlijke partijen te be proeven, zal nauwelijks meer kans van slagen hebben. Nog steeds is niet uitgemaakt of de on- afhankelijken werkelijk weigeren zullen aan eenige regeering deel te nemen. Zoo wijzen het blad der onafhankelyken, de „Freiheit" zoowel als het centrumsorgaan „Germania" op de mogelijkheid, dat men naar zijn meening was de hoogesehool al een heel slechte voorbereiding voor het practische leven. En zijn beide zoons wa ren in hun gedrag en hun karakter duidelijk voorbeelden van de voo. deelen en schaduwzijden der universitajre- op voeding. Geoffrey was ar stellig niet beter door geworden: Brian daarentegen met zijn ietwat verlegen ©n weinig aan trekkelijk uiterlijk, had op de hoogesehool een gemakkelijkheid in den omgang en een verfijnde beschaving verkregen die elders niet gemakkelijk zjj n deel gewor den zouden zijn. Nu nog was hij' geen man van uiterlijk schoon of van naar buiten blijkende schil terende hoedanigheden, en een eenvoudig mensch loopt ongetwijfeld minder gevaar in de verleiding dan iemand, die van natuur rijk begaafd is. Bryan was iemand van een zeer solied karakter, iemand die wist wat hij deed en wilde, en hij werd meer en meer zijn vader tot een krachtigen steun. De oude heer Faussit slaakt© een zucht van verlichting toen hij Bryan binnen zag komen. „Wil je de deur dicht doen, Bryan", sprak hij „Je hebt zek©r Fletcher wel ontmoet?" ïn de uitdrukking „op het oogenblik" in de verklaring van de meerderheidseoeia- listen van Zondag lezen kan, dat deze par ty hiermede slechts een tijdelijke weige ring om aan de oude coalitie-politiek deel te nemen heeft willen uitspreken en dat dus de mogelükbeid, dat ze toch nog zul len medewerken, niet is uitgesloten.. DE SLIMME KKASSIN. De Times zegt, dat er reden is om aan te nemen, dat in de gesprekken tusschen Engelsche kabinetsministers en Kraeein de kwestie ter sprake is gekomen van de aansprakelijkheid voor de Russ. schulden die Rus«. regeeringen tot November 1917 hebben aangegaan. Men gelooft dat Kras- sin zich op het standpunt heeft gestelld, dat de Sowjet-regeering daar niet in het minst voor aansprakelijk was. Rrassin gaf te verstaan dat, indien de dwang der om standigheden het yoor de Sowjet-regee ring gewenscht zou maken de aansprake lijkheid voor al die schulden te aanvaar den, de Sowjet-regeering als tegenwicht ook zou staan op het erven van de rech ten en voorrechten die vroegere traeta- ten aan Rusland hebben toegekend. Zoo zou de Sowjet-regeering dan met name aandringen op de uitvoering van het trac- taat van Londen van 1915 dat Konstan- tinopel aan Rusland heeft toegewezen. Verder zou de regeering indien zij ge-, dwongen werd den last van de schulden te erkennen en te aanvaarden, erop staan dat daartegenover afgeschreven werden de kosten, die de Sowjet zich heeft moe ten getroosten om de aanva.Ien van „re bellen" te boven te komen, voor zoover zuike aanvallen financieel of anderszins gesteund zijn door buitenlandsche mo gendheden. Lindeiijk zouden ook in reke ning gebracht moeten worden a.le kosten tot herstel en wederopbouw van het land, dat door deze veldtochten schade gele den heeft. TURKIJE EN HET VREDESVERDRAG. De groot-vizier js Zaterdag naar Pa rijs vertrokken om Turkijo's antwoord op het vredesontwerp te overhandigen. Hij hoopt, dat de Geallieerden hem in staat zuden stellen mondeiing de bezwaren der hurken tegen de territoriale -voorwaar den toe te lichten. In een persgesprek heeft de groot-vi zier die bezwaren tegen de ontworpen grenzen van Turkije nog eens uiteenge- gezet. Hij zeide o.a.: De aan Turkije op geiegde siraf js veel te zwaar en verschilt üemeisbreed van de behandeling der an dere overwonnen staten. In veroand met de voorwaarde, dat Turkije by voorbaat Wilson's scheidsrechterlijke bes.ising over Armenië moet aanvaarden, vroeg de grootvizier: Hoe kan Turkije dat doen, voordat het den aard van üie beslissing kent? Welingelichte kringen verklaren dat Turkije in zijn antwoord bezwaar zal ma ken tegen pe voorwaarden, die betrek king heuben op Smirna en Thracië, verder tegen verkorting der souvereini.eit van den sultan door de internationaliseering van de Dardaneden en den Bosporus en ten derde tegen de bepaling, die de. capi tulaties herstelt. De Porte zaï voorts de handhaving ver langen van de bevoegdheden van den sul tan ale chalief van de Moslims die van het Ottomaansche rijk worden geschei den en ten slotte de handhaving van de waarborgen voor de binnenlandsehe lee- ning, die tijdens den oorlog js uitge geven. De annuleering van die waarbor gen zou tal van inschrijvers ruineer en, wordt hieraan van Turksche zijde niet onhandig aan toegevoegd. DUnSCHLAND KOMT ZIJN VERPLICHTINGEN na. De commissie voor de schadevergoe ding heeft mededeeiingen gedaan over de aoriügen van kolen en vee, door de .uars, ais schadeloosstelling kracli- a tag van Versailles. Op 30 a.-. x i amuujk oihvangen 4,68a,042 .aa. iw.c, „aarvan 40j.o0j ton weder aan werden a.gestaan. Op den- zenaen da.um had Italië ontvangen 3Ib.0o3 ton en België 9fe.5o3 ton. Op 31 Mei 1920 had Frankrijk ontvan gen: 6547 paarden 40.720 rund. 67.476 schapen, 85<0 geiten, en België: 3116 paarden, 43.489 runderen, 32.844 schapen, 6140 geiten, 2o,b30 siuxs pluimvee. DE BOODSCHAP VAN LENIN. De Boodschap van Lenin aan de Brit- sche arbeiders is door den arbeidersleider en voormaligen minister Ciynes krachtig afgekeurd. Hij schrijft o.m.: Uit den bit teren en vecbtlustigen toon van het docu ment, dat Lenin goed heeft geacht met de Britsche delegatie mee terug te sturen, spreekt maar weinig vertrouwen in zijn methoden. Degenen, die zouden vermoeden dat zijn plan zal mislukken, zullen ge noegdoening en bevestiging van bun op- „Ja, wat kwam hij doen", vroeg Bryan want hij was niet gewoou een der werk lieden 'in zijn mijnwerkers-pak in dit ge deelte der kantoren aan te treffen. „Och, Geoffrey heeft weer een dwazen streek uitgehaald. Wist je dat Fletcher een dochter heeft?" „Ja, ik heb van haar hoeren spreken, en ik geloof dat ik haar ook een keer ontmoet heb," antwoordde Bryan,, en zijn vader bemerkte niet dat hjj kleurde. „Hebt ge haar naam ai eens in ver binding hooren brengen met dien van je broer?" „Daar ben ik niet zeker van, maar ik heb hem eens op een Zaterdagavond bjj Dingley Copse ontmoet." „Hoe lang is dat al geleden?" 1 „Het was verleden herfst". „Dus in den tijd dat hij nog met Clara verloofd was". „Helaas ja," antwoordde Bryan. De heer Faussit beet op zijn lippen en de verontwaardiging was op zijn gelaat te lezen. Je broer zal nog maken, dat ik myn geduld verlies, Bryan",, sprak hij. „Hij maakt hier schulden ook, en dat nadat ik zulke zware offers heb moeten brengen om al het geld dat hij te Oxford ge- VERKLAARBARE HAAST. Oude heer: „Zoo ventje, waar loop je zoo hard naar toe? Naar school zeker?" Kleine jongen: „Ja meneer, ik .wil niet te laat komenl" Oude heer: „Dat is erg flink' van je. Loop maar gauw door, als ik je weer eens tegen kom krijg je 'n kwartje van me. Leer je zoo graag?" Kleine jongen: „Nee meneer. do school staat jn brand!" GEVAT. Een bekend schrijver ontving eens eet. brief van 'n baron, met de uitnoodiging, samen een boek te schrijven; alle gelde lijke voordeelen zouden dan voor den schrijver zijn, de baron deed 't alleen om de eer. De schrijver antwoordde: „Mijnheer, Ik ben niet gewend 'n paard en 'n ezel voor éfen kar te spannen; ik kan dus van uw vriendelijk aanbod geen gebruik maken." De baron schreef terug: „Mijnheer, U hebt natuurlijk 't volste recht van mijn aanbod geen gebruik te maken, maar ik moet er toch tegen protesteeren dat u mij met 'n paard vergelijkt." vatting vinden in deze beleedigende en verboigen mededeeling, toegezonden aan lieden die hebben gestreden voor een bil lijke behandeling en voor het toestaan van redelijke kansen, zelfs voor hen wier methoden niet het minste vertrouwen in uiteindelijk succes verdienen. Om als .trouwe dienaren van het kapitalisme" ai diegenen te brandmerken, die de geweld dadige en zelfs moorddadige methode ver werpen, die verbonden zijn aan revolu tie en distatorsehap, is dogmatiek van de slechtste soort en onthult de ziel van een tiran veeleer dan van een socialist. Hel verraadt opvattingen, waarvoor ia dit land maar weinig plaats is. Wij hebben altijd geloofd in de rechtvaardigheid en de wijsheid van de hervatting van han del en van economische en diplomatieke betrekking met Rusland. Maar wjj wei geren de methoden na te volgen die de Russische communistische leiders met ge weld hebben kunnen invoeren in hun ei gen land. Die methoden waren hun zaak. maar onze politiek is het geweest Rusland te helpen om zich zelf weer tot normale economische toestanden te brengen." DE BAAD VAN DEN VOLKENBOND In het St. James-Pal eis te Londen zal heden, Woensdagmorgen, een openbare vergadering worden gehouden van den Raad van den Volkenbond waar de kwes tie van Perzië en van de repatrieering der Engelsche krijgsgevangenen uit Sibe rië zal worden besproken. De raad hield tevoren een huishoudelijke vergadering, waar men niet tot eenstemmigheid kwain. Teneinde die eenstemmigheid te bereiken, werd besloten, dat er een afzonderlijke bij eenkomst zou worden gehouden van de Perzische en Fransche vertegenwoordi gers. De uitslag daarvan zou heden, Woensdag worden meegedeeld. &EMEN6DE BU1TEKL. BERICHTE». De presidentsverkiezing in de V. 8. De AmenKaanstne senator Wanen O. Haiding, zal in zijn woning te Marion binnen enkeie dagen officieel bericht krijgen van zijn candiaaaistelling door de Repu- blikeinsche Partij voor het Presideniscaap. Harding zal het voorbeeld van wijlen vie- sident Mc. Kinley volgen en dezen zomer in zijn woning de partijleiders ontvangen voor het houoen van besprekingen en dus niet de gebruikelijke peisoonlijke propagan- aareizen hounen als Roosevelt, Wilson en vroegere candidaten deden. In de Fransche Kamer heeft de rap porteur Mourier 'bij de behandeling van de aangevraagde kredieten voor de sociale voor zorg medegedeeld, dat de tuberculose 300 Franschen per dag doodt en voor^. dat 15 tot 30 procent van het aantal dooden aan geslachtsziekten sierft. Op een vergadering der Engelscht vereeniging van marconisten op de Engel sche koopvaardijschepen werd gisterenavond definitief besloten heaen het werk te staken. Slechts vier stemmen waren ervoor om de staking een week uit te stellen. Luitenant Barin een van de Ameri- kaansche vliegers, die had deelgenomen aan een poging om over den Atlantischen Oce aan te vliegen, is i.l. Zaterdag te San Die- go bij een botsing tusschen twee vliegtuigen om het leven gekomen. In den schouwburg te Havana, waar Caruso zün afsclieidsvoors.elling gaf, heeft Zondagavond een bomaanslag plaats gehad. Een groote bom ontplofte op de gaanderij, leend had te betalen. Het wordt tijd om daar een eind aan te maken". Bryan' zag er diep getroffen uit. „Begrijp jij zulk een handelwijze, Bryan' vroeg de vader. „Geoffrey werpt een schit terende toekomst weg. Hij is rijk begaafd dat ziet iedereen hem aan, maar in plaats 'van die gaven te gebruiken vergeet hjj dat de eenige waarborgen voor iemands karaktervastheid ©en succes m tiet leven zijn een onbesproken gedrag, en de meest strenge rechtschapenheid. Hoe komt het toch dat Geoffrey en jij zoo verbazend verschillen?" „Ik kan het niet zeggen, vader mis schien staat hij aan meer verleiding bloot dan ik". „Het is mij volslagen onbegrijpelijk hoe ik aan kinderen kom zooals Geoffrey en Isabella", zuchtte de vadgr. „Er is geen voorbeeld van in heel onze familig, hoo ver ik ook terugga." Zijn toon klouK bitter bij de herinnering aan de jongste dochter het zonnetje van zijn huis die tegen zijn wil gehuwd was met een man uit Mew-Castle, en van wie ze sindsdien ongeveer niets meer gehoord hadden wordt veivonra.A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5