IPariemematre tuomek ftechtszaken. Orde en Arbeid Vragen bus EAAfSTE isThÜWS Uit den Omtrek. Stadsnieuws Amsterdamsehe beurs. 'pvereenkoinet hoeft Duitaehland~zich o.m. (verbonden om gedurende een tijdperk van k jaren maandelijks ten minste .90.000 'ton steenkolen en aanverwante produc ten aan Nederland te leveren. Duitsch- lancl verbindt zich zoo mogelijk meer te leveren HET WETSONTWERP FINANCIERDE iVERHOEDiNG KIJK EN GEMEENTEN» Naar het „Dagbl. v. N. B." verneemt, ligt het jn de bedoeling, dat in de Twee de Kamer, na behandeling van het anti revolutie-ontwerp, en na afdoening, on middellijk daarop, yan de onderwijswet, terstond daaraanvolgend en nog voor het reces, het wetsontwerp regelende de fi- nancieele verhouding tussehen rijk en ge meenten jn behandeling zal worden geno men. Vóór de Kamer-vacantie hebben we dus het financieele debat tegen minister De Vries te wachten. EEN TELEGkAM VAN „ST. JORIS." Door den Ned. E.K. Bond van dienst plichtigen „St. Joris" is Dinsdag aan den minister-president het .volgend telegram gezonden: „Hooldoestuur Nederlandsehen Boomsch Katholieken Bond van Dienstplichtigen Sint Joris, kennis genomen heboende van de op het revo.udonnair congres te Haar lem aangekondigde actie ter verkrijging van massale dienstweigering, belooft piechtig tr~uw aan de wettige regeering, zal met kracht ijveren deze actie te doen mistuiken en stelt zich geheel ten dienste Ier regeering." Luchtverkeer DE MILITAIRE VL1EGDIENST. Naar verluidt, zal de kapitein-vlieger F. A. van hevst den militairen vliegdienst vaarwel zeggen, hij moet reeds non-auivi- teii helmen aangevraagd. Met htm veraiwint een onzer oudste en bekwaamste oiiicie.en uit het vliegersieven. Met de iuuenanus Versieegh, Komijn en Roeper Bosch behoorde Van tieysc tot het 1-tal militaire vliegers, waarmede de mili taire Luchtvaart op 1 Juli 1913 werd opge- Ticat oneer bevel van den toenmaligen commandant Waliaardt Sacré. Alken luit. Versieegh doet thans nog diens>t ais militair-vlieger, als laatste ver tegen wooidiger der oude garde. TWEEDE KAtotH. Vergadering van 15 Juni. De heer ÏK.OELSTRA S.D.A.P., dieut ten moiie in, vragenoe om schorsing der beraaeisiaguigen, teneinde de regeering gelegenheid te geven nauere gegevens te verschatten omtrent de urgentie van het ontwerp. Het voorstel van hen voorzit ter om voor de benandeling der motie een had' uur toe te staan, wordt met 54 tegen lo stemmen aangenomen. De heer *1 KOELS! KA. S.D.A.P., licht de mode toe, uie nader wordt gesteund uoor uen heer Van Kavesteyn en wordt verworpen met 50 tegen 15 stemmen. He heer DRESSELHUIJS, V.L. licht anienuement toe op art. 2, bedoelend de luOgeiykiieid open te iaten -va» Btratïc- 'oosueiü by vrywillige terugtreding van sen oaüer van een poging tot aans.ag. roe uter BEU MEK, A.K., jicht het amen dement toe, nat uiigaat van dezeifüe be- ioeiiug, ais het amenuement. doch eene anuere redactie wensent. De heer MAKGHANT V. D. wil den 7rywiiiig teruggetreden oaaer eteeut. straffeloosheid verzekerd zien. l)e heer VISSER VAN 1JZENDOORN V. l. Wil aueen ae mogelijkneid van suai- klooshud, namat ce moueven van terug- ueeen met a.md straffeloosheid waard zyn. De neer eddLcN R.K. heeft bezwaren •egen ce reuacue van amendement en suo- am etuiemem. De ueer TROELSTRA betoogt dat het veo.ges.eluC arukel gericht is regen go vry- heiü.üia van prepaganaa. Min.sier itt.cMSKE.KK acht amendeering oveiuoaig. daar ook het voorgestelde aruke, tirajieioodie.a bi) vrijwillig terug.reaen mo- gtnik tnai. Wil men verandering, dan zou ui) ce voorkeur geven aan het sub-amenae- mem-rkunier. De neer dRESSELHUIJS neemt nu het jub-amencement over. waarna de Minister het gewijzigde amenaement overneemt en ar tikel 2 wordt goedgekeurd met oó tegen 24 .temmen. De heer DRESSELHUIJS licht een amen dement toe om n.et s.raiuaar te s.eilen de morotieiG.ug to. revoiuue in het aigemeen, cccü a..eeu oe vooieereiomg tot ten bepaal de revolu.ie. De heer Marchant betoogt dat artikel 4 ean het onrwe.p veel te ver gaat ten aan zien van bestratiing van voorbereiding van revolutie. Na de rede van den heer Marchant stelt de utcr Vrtw kaVr-oiEtjN U P. voor de beiaaus.ag.ng te schorsen tot Woensdag. De voorziuer siuu de vergadering ie 5.10. DEN HAAG, 15 JUNI 1920. Het Anti-Revolutie-ontwerp. De uag, waarop eeu begin gemaakt werd met de arukelsgewyze behandeiin: van het veel besproken, veel be- en om schreven, veel be- eu omstreden wetje, beeft een kalm verloep gehad. Duys, de lawaaimaker, was er niet. Hij zit koest te Zaandam, vermoedelijk nog lijdend aan de gevolgen van de overbe lasting zijner stembanden. Troelstra, die sterk afgekoeld is. waag de nog een zwakke poging om de bekau- deling der wet te vertragen. Hij dienue daarom een motie van orde in, waarin de Kamer de wensehel ijk beid uitsprak dat de Kegeering alsnog in de gelegenheid wor de gesteld mede-deelingen te doen omtrent de urgentie van dit ontwerp en in afwach ting daarvan het ontwerp terug te zen den. Natuurlijk had die poging geen sneces Het voorstel werd met 56 tegen 15 stem men verowrpen. Toen de vindingrijke heer Van Kave steyn de Regeering en de Kamer trachtte Uiets te maken, dat Minister Heemskerk het ontwerp" ingediend" Had ondeV pressie van de Amerikaansehe en Fransehe haute finance, barstte een algemeen gelach uit. Artikel 79 W. v. Strafrecht bepaalt, dat aanslag bestaat, zoodra een strafbare po ging tot het voorgenomen feit aanwezig is. Een poging is strafbaar, wanneer het voornemen des daders zieh door een be gin van uitvoering heeft geopenbaard en de uitvoering alleen ten gevolge van om standigheden van zijn wil onafhankelijk, niet ie voltooid. Bij niet-voltooiing door eigen wil, m.a.w. bij vrijwillig terugtre den van den dader, is poging volgens art, 15 niet strafbaar. De Regeering stelde nu voor art. 79 te lezen: „Aanslag tot een feit bestaat, zoo dra het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft geopen baard". Hier wordt dus de aanslag ais een zelfstandig, voltooid misdrijf strafbaar gesteld. De heeren Dresselhuys c.s. hadden voor gesteld in plaats van het regeeringsarti- kel 79 te lezen: „Aanslag tot een feit be staat, zoodra het voornemen des daders zieh, in den zin van artikel 45, door een begin van uitvoering van het feit heeft geopenbaard. En de beer Beumer wilde 't aldus lezen: „Aanslag tot een feit bestaat zoodra het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering, in den zin van artike 45, heeft geopenbaard." Op het juridisch debat dat hierop volg de, gaan we niet in. De Minister verklaarde zich voor de re- dactie-wijziging-Beumer en de heer Dres selhuys nam die over. Daarop werd het aldus gewijzigde artikel met 55 tegen 24 stemmen aangenomen. Nog passeerde zonder hoofdelijke stem ming art. 3, met een duidelijke omschrij ving van het begrip omwenteling. Bij de behandeling van art. 4, had de heer Van Ravesteyn, die anders niks aar dig is, de aardigheid, om tegen 5 uur on geveer. eensklaps, natuurlijk ongemoti veerd, schorsing der vergadering voor te stellen. De voorzitter vreesde blijkbaar een on- volnoende aanwezigheid der leden en liet het niet op een stemming aankomen, zoo- aat de vergadering gesloten werd. CASSATIE-BEROEP VERWORPEN. De Hooge Raad verwierp bet cassatiebe roep van Anne Berkbout, te Anna Paulow- na, wegens bet vergiftigen van harenechtge noot. Zü was door bet Amsterdamsehe Ge rechtshof tot 8 jaar veroordeeld. MEUBELMAKERSSTAKING TE ZAANDAM. Aan de Nederiandsehe Meubel- en Hout- warenfabriek te Zaandam, hebben onge veer 50 arbeiders bet werk gestaakt als pro test tegen de weigering van de directie om Oen secretaris der plaatselijke afdeeiing te vergunnen als afgevaardigde bet congres modernen. Heden, Woensdagavond vergaderen de Katholieke en Christelijke organisaties om bun houding te bepalen. Vr. van A. C. v. V. te H. Antw. Als het niet volgens afspraak gebeurt, behoeft u niet te fce.aien. Scha devergoeding kunt u wel eischen, maar als men ze niet geeft, zal het u meer kosten om ze in rechten te krijgen, dan de heeie schadevergoeding die u ont vangen zult Medegedeeld door „He Spaarnebank". De Beurs opende heden onveranderd. Staatsfondsen. 5 Nederland 87. 6 Indië 100. Culturen. Koloniale Bank 375. Indi sche Bank 336. Vorstenlanden 403. H. V. A. 914. lndustrieele waarden. Insulinde olie 223. Oliewaarden. Koninklijke 708. Consols 322. Orjcn 92. Tabakken. Besoeki 180. Rotterdam Deli 315. Medan 310. Rubbers. Amsterdam Rubber 257. De- li Batavia 180. Nederl. Rubber 136. Rott. Tapaneeli 157 Sc-lieepvaartwaarden Holl Am. Lijn 400. Kon. Holl. L'oyd 166. Scheepvaart Unie 274. Marine 36. Amerikaansehe waarden. Hide and Leather 104. Steel 106. Smelting 70. Ana- onda 126. Cigar 74. Atchison Topeka 88% Voting Rails 25. Denver TA. Southern Pacific 103. Union Pacific 12714. Buitenlandsehe wisselkoers an. Lon den 10,97. Berlijn 7,02'A. Pari' Brus sel 22,45. New-York i 50.30, Weenen 1,80 Kopenlu -,4) Christia- nia 49.Stockholm 60,2d. VOORSTEL TOT STAKING. Het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, beeft aan den R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël" voorgesteld, om met ingang van 2o Juni a.s. de staking van het personeel der Haagsehe Tramweg Maatschappij te proclaxneeren. INTERNATIONAAL CONGRES DER CHRISTELIJKE VAKBEWEGING. Dinsdagavond had in hotel de Witte Brug le 's-Hage de begrcelingssamenkomst plaa.s van het Internationaal Congres der Christ. Vakbeweging, dat van 15 tot 19 Juni in de Resideniie wordt gehouden. Deze begroe iingsavond droeg het karakter van een lees- lelijke samenkomst, waarin de buitenland sehe congressisten en gasten nog niet het woord voerden. VALSCHE BANKBILJETTEN. Te Enschedé zijn valsehe bankbiljetten van 25 in omloop gebracht. De recherche is er in geslaagd, aan de grens meerdere valsehe bankbiljetten in beslag te nemen, terwijl haar onderzoek in samenwerking met de Duitsehe politie tot resultaat had, dat te Gronau in. verband met de uitgiften, 3 personen zijn gearresteerd. De hoofd dader een Nederlanler. dien men meent, op 't spoor te zijn. vertoeft eveneens in Buitschland. SCHOTEN. De secretaris der Hunrcommissie. Indertijd bepaalde de Raad, dat ge meente-ambtenaren geen bij-betrekkingen mogen bekleeden. Dit werd in een veror dening vastgelegd. Naar aanleiding daarvan -werd onlangs in den Raad' aanmerking gemaakt, dat de heer R. Baas, de gemeente-ontvanger, te vens secretaris der Hnurcommissie der gemeente Schoten is. B. en W. gaven in verband daarmede aan den heer Baas in overweging om ontslag als secretaris der Hum-commissie te vragen. Baar de heer Baas dat niet deed, namen B. en W. 't besluit om hem ongevraagd eervol ontslag te vérleenen als secretaris der Hnurcommissie. Hedenmiddag weid deze zaak in een openbare zitting van Ged. Staten behan deld. waarbij de heer Bies 't standpunt van B. en W. nog eens uiteen zette en de leden der Huurcomniissae, de boeren v. Leeuwen eu Magendans, er op wezen, dat het èn voor de Huuroommissie èn voor de huurder» van Schoten een zeer groote ramp zou zijn, als de heer B. Baas zijn ontslag als secretaris zou moeteu nemen. Daarna ging de openbare zitting in een geheime over om over de zaak te be raadslagen. De uitslag volgt later. IJMUIDEN. De bemanning van de Oce aan IV. De opvarenden van den stoom- treiler Oceaan IV waarvan wij gisteren reeds meldden, dat hij als vermist be schouwd wordt, waren: E. Prins, schip per, van IJmuiden; Jb. Wijker, stuurman. de Groot, M. Duin, A. Krab Hbz., K- Wijker, A. YVijker, matrozen; K. v. d. Meuten, kok, allen van Egmond aan Zee: J. Senff, le machinist en J. Mautjes, sto ker, beiden van Velsen; Joh. Slobbe. 2e machinist, van Beverwijk en H. Smit, tremnxer, van Velseroord. VELSEN. Waar al niet de revolutie oroeien kan, leert een bericht uit Velsen. Nadat zekere geitenfokvereeniging te Wijkeroog een tentoonstelling gehouden had, hield des avonds iemand in Hotel .JJe Prins" aldaar een lezing over de gei- tenfokkerij, die druk bezocht was, voor het meerendeel door dames. Toen daar na de voorzitter een voordracht hield van JDe jeugdige schildwacht by het kanon", protesteerde een der aanwezigen heftig, omdat hy deze toespraak een aansporing tot revolutie noemde. AGENDA 17 JUNI dering Bouwvakbon 8 u. Herwonnen Levenskracht Sint Marthavereeniging. KJ. Houtweg. 13. 34 u. Betrekkingbureau. Processie van Haarlem naar Heilo. Groote Keik. TA8'A n. Orgelbespe ling door den heer Lonis Robert. Elisabethsvereeniging. 12 n. Aanvr. om versterkende middelen voer arme zie ken. K inderhu issi ngelAnton Beimer's Stoomcarouseel. Bisschoppelijk Museum. Eiken werk dag geopend. RLOEMENDAAL. 2 u. Raadsvergade ring. Bekroond. Aan de firma E. H. Krelage en Zoon alhier, is een certificaat van verdienste met toejuiching en gelnkwenech der ju ry toegekend voor pioenen, ingezonden op de tentoonstelling van Nederiandsehe bloemen te Antwerpen. Onze vischvoorziening1. Heden is eindelijk de heugdqke dag aangebroken, dat onze nieuwe vischtent- jos in gebruik genomen zijn en onze stad in 't bezit is van gemeente visch. Onze vischvoorziening zit thans zoo jn elkaar. De Bond van Vischhandelaren hoort van zijn leden, wat ze dien dag willen bestellen. Dan gaat een dier leden, de inkooper ,naar IJmuiden en ziet daar rond naar de beste en goedkoopste visch, bijgestaan door een controleur, die van gemeentewege is aangesteld. Vervolgens gaat de aangekochte visch per transport-auto zoo spoedig mogelijk naar Haarlem, de controleur brengt ver slag uit voor hoeveel de visch gekocht is, transportkosten worden er bij opgeteld enz. en van gemeentewege wordt de ver koopprijs vastgesteld. Dan wordt jn de vischhal de visch ver deeld onder de leden van den bond van vischhandelaren en ondergebracht in de desbetreffende vischtentjes en winkels. Zoodoende hebben we in Haarlem steeds prima versche en goedkoope visch. De broodprijs verhoogd De broodbakkerspairoonsvereeniging be sloot gisteravond, met ingang van Donder dagmorgen, den broodpriis te verhoogen me. 1 cemt per 4{jO-gramsbioodie- De coöperaties en de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek hebben zulk een 'besluit nog niet genomen. De coöperaties vergaderen er hedenavond over. A.s. Zaterdag zullen nu ook de verhoogde loonen aan de gezeken worden uitbetaald. hl dit verband zij er even op gewezen, dat de broodverbruikers den broodbakkers veel schade berokkenen door seen of in on voldoende male broodbons in te leveren. Er wordt op aangedrongen trouw de bons in te leveren. DE BROODBONNEN. Dooi' de afd. Haarlem van de Nederl. Vereen, van Werkgevers in het Bakkersbe drijf en de Haarlemsche broodbakkers-pa- troonsvereenigioff is gan den Minisler van L'.. N. en H. verzocht over te gaan tot af schaffing van de broodkaarten voor de ge meente Haarlem. Voor het geval dat die niet direct mogelijk is, vragen zü voor Haarlem zoo veel regeeringsbloem en meel beschik baar te stellen tegen den Prijs van resp. f 36 en f 17.50 per 100 K.G., als noodig is voor het bakken van 75.000 maal 311 gram brood per dag ongeeht weüke hoeveel heid broodbonnen ontvangen worden. Het binnenkomen der broodbonnen gaat met steeds meerdere en grootcre moeilijkhe den gepaard, vooral nu in Amsterdam een proef wordt genomen met het afschaffen der broodkaarten, zoodat de bakkers genood zaakt zijn meel en bloem aan te koooen, het welk vrij. doch tegen betaling van hooge prijzen alleen verkrijgbaar is, wat fnuikend is voor het broodbakkersbedrijf. Haarlem heeft recht op 75.000, (aantal in woners) maal 2800 grm per negen dagen of 210.000 K.G. bloem en nrcel per periode. Van het 120ste tot het 137sle tijdvak is echter 864.850 K.G. minder gevraagd dan waarop de bevolking recht heeft, zoodat dit aantal K.G. vrijwel geheel door de bakkers van duurder meel is moeten bijgekocht wor den. GEMEENTERAAD. I Hedenmiddag vergaderde do gemeente raad onder presidium van den heer Maar schalk, burgemeester. Afwezig waren de heeren .Wolzak, Roosjes, Kuenen, mevr. Wiilekes Maedonald. Aan den heer J. G. Tiiytel werd eer vol ontslag verleend als leeraar aan de II. B. 8. 3-j. c. I y ihir (De vergadering duurt voort.) Haarlemsche vereeniging lot maatschappe lijke zorg voor zieken. Men bericht ons: Op de jaarlijksche algemeene vergade ring dezer vereeniging werd allereerst het jaarverslag van oen Becretaris uitgebracht. Daaraan moge ontleend worden, dat de zusters der vereeniging, evenals het vorige jaar met uitmuntend resultaat haar werk verricht hebber. In ruim 2250 gevallen konden gezinnen, die door ziekte maat- sehappelyk achteruit dre'gden te gaan, wor den geholpen. En men kan zeggen, dat in den regel die hulp aan het doel beant woordde. De vereeniging heeft als stel regel, waar het geldt materieel® hulp in al lereerste plaats samenwerking te zoeken met bestaande vereeniglngen en lichamen. Deze samenwerking was een uitmuntende en hoe langer hoe meer blijkt, dat de ver- sehillende lichamen van armenzorg, de ge neeskundige dienst, do tuberculosevereeni- ging enz. de voorlichting van Maatschap pelijke zorg voor zieken niet missen kun nen. Groote móeilykheden werden echter tel kens ondervonden, waar 't geldt het tijde lijk onderbrengen van kinderen, wier ou ders leiden in een ziekenhuis zijn, het blij vend onderbrengen van gehuwde ouden van dagen en het vinden van een verblijf voor chronische ziekten. Inrichtingen voor d&ze categorieën zyn evenals elders, te Haarlem wel zeer noodig. Daarnaast ziia do zusters, wier ervaring stellis van belansc is. seer overtuigd van het tekort aan ziekenhuisruimte voor Haar lem en omliggende gemeenten. De kwijnen de toestand van de vereeniging „Huisver zorging" wordt door de vereeniging zeer betreurd. De zorg voor het vervangen van de zieke huisvrouw is een belangrijk onder deel van alle m a a sch a pp el ijke ziekenzorg en eigenlijk onmisbaar. Gedurende den tijd waarin reeds van ouds „Huisverzorging" niet werkt, voorzag een fondsje door een belangstellende aan onzo vereeniging ge geven, in de allernoodigste behoeften. Dit fondsje raakt echter spoedig uitgeput. Er werd hieruit bijna 600 besteed I Door bemiddeling der zusters werden verder ruim 2000. herkomstig van particulieren, instellingen van armenzorg, vakvereenigin- gen keeteed ten behoeve van de gezinnen van patiënten. De vereeniging zelf gaf slechts 175 voor dit dool uit. Toch z«n de financiën blijkens het ver slag van den penningmeeser allerminst in eer. goeden staat. Door overlyden en ver trek ging het ledental regelmatig en vrij wel achteruit (van 434 op 390). Echter ook indien dit aantal door het werven van nieuwe leden weer op 't oude peil kon worden gebracht, zou er een groot tekort blyven. Dit komt in hoofdzaak door de zeer noodi- ge 8alarisverkoogin2 der zusters. Waar bij de oprichting een salaris van f 1100 a 1200 nog voldoende was. zal dit nu moe ten gebracht worden op 15002000. En dan nog is het salaris zóó dat het zeer moeilijk zal zijn de krachten, die onze ver- eeziging noodig heeft te verkrijgen en to behouden. In maatschappelijk werk goed geschoolde gediplomeerde verpleegsters hebben tegenwoordig in gemeente- en Rijks betrekkingen een goede toekomst met hoog salaris en goede pensioensregeling. Ver meerdering van het ledenaantal is derhalve wel zeer noodig. Zuster Hellema, die het werk deed voor het St. Elisabeths Gasthuis moest wegens ziekte ontslag nemen. In zuster de Vries werd een goede tijdelijke vervangster ge vonden. die tnans is opgevolgd door Zuster De Wilde. Voor de beide katholieke zieken huizen werd zuster Woerdeman vervangen door zusteT van den Brink, voor het Diaco- nessenhuis bleef zuster Havelaar werk zaam. Met één bond van vakvereenigingen wera een overeenkomst aangegaan, waarbij de bond door bijdragen der leden een fonds vormde, waaruit de zusters leden dier vak vereenigingen bij ziekte financed konden helpen in overleg met een bestuurder. Deze regeling bevredigt beide partijen en men hoopt ook met andere bonden een dergelyke semenwerking te verkriieen. De aftredende leden van den Raad van Bestuur Mevr. de wed. C. A. A. Dudok de Wit-Moltzer. Mevr. EnschedéKoog, Mevr. Douair. H. M. J. van Lennep Cloetta, Jonkvr. W. v. d. Goes. Mevr. LaanLaan en de heeren W. Dyserinck. J. A. Fontein, P. H. G. van Gilse, M. A. Jacobson, Th. S. J. Janzen en Vincent Loosjes werden herkozen evenals de leden van het Dage- lyksch Bestuur, Dr. P. Blaauw en P. H. G. van Gilse. De rekening en verantwoording van den penningmeester .werd goedgekeurd. De afóakïugleu tu tie houw vakken, De toestand is nog juist dezelfde als gis teren. Slechts één •belangrijk feit valt er i€ constateeren en wel dit: Gisterenavond heeft de Algemeene Bouw. vakai'beidersbond vergaderd en bij stem ming bleek de meerderheid geneigd het in dividueel contract te teekenen. zoodat de le den van dezen bond wel niet in staking zul len gaan. Hedenavond vergadert de timmerliedenver- eeniging „Eensgezindheid." wier bestuur den leden zal adviseeren het werk neer te leg gen. Met spanning wordt de uilslag afgewacht, alhoewel zii toch niet den doorslag zal ge ven tot het welslagen van de staking. Molestaties zijn er. voor zoover ons be. lcend, nog niet voorgevallen. Wel stonden er gisteren een vijftigtal stakers met ver ontwaardigde blikken te kijken naar eenige werkwilligen in de Lange Magdalenastraat en werden enkele werkwilligen 'by het naar huis gaan geëscorteerd door een stakers-ee- rewacht, maar ernstige molestaties hebben nog niet plaats gehad. Van Katholieke zijde meldt men ons, dat de staking bij de steenzetters niet veel te beduiden heeft. Een schuit steenen moet, volgens contract, gelost worden door 6 man. Nu kwam er gisteren, zooals we ook gemeld rebben, in 't Spaarne een schuit aan voor het werk aan het Brouwersolein. Twee van de zes steenzetters staakten, omdat het vol gens de federatisien „besmet werk" was. De Katholieken ontkennen dit. En zoodoende moesten de vier anderen ook niet lossen uitscheiden. Dus waren er twee Christelijke georganiseerde steenzetters bij de hand ge weest. dan had men van die heele staking niets vernomen. Donderdagavond half acht zal er een ge combineerde vergadering plaats hebben van R.-K. en Christelijke Bouwvakarbeiders in Sint Bavo, waartoe z« op het bewijs van hun lidmaatschap vrijen toegang hebben. Laten de leden er vooral aan denken, hun contri butieboekje mede te brengen. Het spreekt haast vanzelf, dat er zeer veel leden ter ver gadering verwacht worden. De centrale voor de R -K. Bouwvakarbei ders is den geheelen dag in Sint Bavo. zoo. dat daar altijd om inlichtingen en raad ge vraagd kan worden- Jubilé. Heden herdenkt de heer M. H. Kluit chef der Erven Bohn. alhier, den dag waar op hg voor 40 jaar bij genoemde firma in dienst trad. Hem werd een enveloppe met inhouci aangeboden, terwül hij 't verdere gedeelte van den dag vrüaf had. Programma, voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 17 Juni 1920 ,s avonds van half 8 tot half 9 uur, door den Heer Louis Robert. 1. Passacaglia, G. Frescobaldi; 2. Foc- cata et Fuga d. kl. t. J. S. Bach; 3. Twee de Sonate, F. Mendelssohn, Grave Adagio Bartholdy, Allegro Maestoso e vivice, Fuga; 4. Hénédiction Nuptiale, C. Saint- Saëns. 5. Marche aux flambeaux, Alex ÏWagen te water. Maandagmiddag reed de koetsier van een handelaar jn koloniale waren op de Bakenessergracht met een beladen wagen het pakhuis uit. De volgeladen wagan, die achteruit reed, geraakte by het draaien in de gracht. Door bijtjjis de strengen stuk te snijden, gelukte net om (.het paard nog van het voertuig af te spannen. Wagen met inhoud geraakte ech ter te water. Het duurde geruimen tl, eer mende volgeladen kisten en zak:: had opgevischt. Later werd de v, den wal getrokken. „Herwonnen J>venel acht". Deze vereenjginer zal oo Donderdag 17 Juni ten 8 uur in hei jgpouw Sint Bavo een groote vergadering houden voor de Pa rochiale leiders en Parochie-comités. Alle comité-leden en Reorganiseerden wor. den dringend uitgenoodigd deze vergaderins by te wonen, om den V.inderdag. die in aan tocht is, schitteren te doen slagen. Daarvoor is de medewerking van allen noodig. Het bestuur vertrouwt dat niemand zal ontbreken op de vergadering. Bioembollenkweeker3 genootschap. In de gisteren gehouden vergadering van het „Bloembollenkweekers genoot schap" werd als de betaaltijd voor de bloembollen vastgesteld 1 Mei. Do heer W. G. Droog te Haarlem werd tot eero- lid benoemd. Tot slot had er een prijsra- ming plaats yan tulpen, hyacinthen en narcissen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 16 Juni. C. de Graaf en W. M. Frensen. J. West en G. O. do Lang. J. v. Bergen en A. A. v. d. Aar. P. A. de Groot en A. Blok. A. Remmers en J. v. d. Lans. T. H. Wullems en M. C. v. Roon. S. de Vries en G. Urbach. Getrouwd: 16 Juni. D. Smits en J. J. H. Severijnse. H. J. A. v. Zomeren eu O. Geisderfer. P. J. Slais en E v. d. Pieterman. J. Baas eu M. Dorrepaal. A. K. de Vos en M. Schreuder. H. J. nijiioerii en J. Jonkmans. T. T. A. Langenidijk en L. S. Posluma. A. F. Hillebrand en A. A. v. d. Putten. Cr't-ren: 15 Juni. d. van C. M. Smit —v. Puivelde. z. van H. BuijsPruis. l. van G. Kruijcrïuij'.el. d. van J. P. Breukelsv. Rooijea. 14 Juni. d. van .O. Marsv. Hoof. 16 Juni. z. van A. W. v. PuttenVlieland. Overleden: 14 Juni. M. v. Geloven Böhm, 67 jaar, Begijnhof. Jarr.ifksch H-B.S. sportlccst. Dit feest der le II.B.S.-5 j.c. zal plaats hebben op Donderdag 24 Juni a.s. op het veld der H- F. C. De nummers zwemmen en tennis en z ,'n van het programma, dat er thans als volgt uitziet, geschrapt. Om v.m. 9 uur Drie-, vier, en vijfkam- pen; v.m. 10.S0 Hockeywedstrijd 2a—2c; v.m. 11 uur Repetitie, vrije oefeningen le en 2e klassen, afdeeiing „Sport" Jl.H. B.S.V. Hierna bestaat gelegenheid voor de turners en turnsters om aan 't terrein koffie, te. drinken te "Utrecht bij te -wonen,. De stakers v-ijn alle Sociëteit Sint Bavo, 8 o. Lodenverga- GuiLnaant.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 8