1 De beroemde ESSEX „41 üog slechts ©nk@le d te gewen» TELEF- 414 ED. KMAN Co, BAA1CS 51 55 fü' 4 kS persoon* torpedo met 6 draadwielen en 6 Good-Year banden, «IfstarSer en elee- frisco iiciify grijs geschilderd mef roede wseiesi voor DE BOERDERIJ AAN DE ZOMERVAART. 6066 ietraat Ï9 «wart. schrijfboek: E. J. Kievit, fiN. GeldeloozepaiJ 82, tansr: S. Buis. Saen- ïedamstraat 33rood. tienrittenkaart tram H. Misset. Lange "Vlamingstraat 15, taschje det inhoud. GEMEENTERAAD. p| n (Vervolg). Onder de ingekomen stukken was o. m. Een verzoekschrift van H. Borger bewaarder der school v. g. 1. o. No. 4 om eervol ontslag inga: n de 1 Januari 1921. Wegens het bereiken van den 65 jarigen leeftijd. Een verzoekschrift van F J. A. Paesis om eervol ontsiag als leeraar aan de Avondschool voor Han delsonderwijs met ingang van 1 September 1920. Een schrijven van den heer M. L. A. Klein houdende mededeeling dat hij bedankt als lid der Commissie van bijstand in het beheer der gemeen te bedrijven (sub commissie voor de Lichtfabrie ken). Een verzoekschrift van de Haarlemsche Handels school Vereeniging om in de vacature van directeur der Hoogere Burgerschool met 3 jarigen cursus en daaraan verbonden hoogere Handelsschool met 2 jarigen cursus iemand te benoemen die naast paedagogische eigenschappen zooveel mogelijk practische handelservaring bezit en meer speciale kennis heeft van en bevoegdheid tot het geven van MiideLaar Onderwijs in handelseconomie, be- drijfshoudkunde, handelsrecht, boekhouden' en handelsrekenen. Welke kennis in hst handels verkeer onmisbaar is en welke vakken het gehee'.e handelsleven omvatten. Een verzoekschrift van H. B. Weijland om eer vol ontslag n.__ mgang van 1 Juli 1920 uit zijne betrekking van Directeur der gemeentelijke Bank van Leening in verband met zijne benoeming tot hoofdcommies ter Secretarie. Een besluit van Gedeputeerde Staten tot ver daging hunner beslissing omtrent het raadsbesluit van 5 Mei 1920 no. 15 betreffende het in erfpacht uitgeven van aan de Kleverlaan en de Molijnstraat gelegen grond aan de Woningbouwvereeniging „Haarlem". Een schrijven van Fr. du Maine en 15 bewoners en/of gebruikers van perceelen in de Kruisstraat om te besluiten dat het dubbel tram spoor in het gedeelte van die straat gelegen tus- scben de Krocht en de Nassaustraat onverwijld zal moeten worden vervangen door enkel spoor. Worden gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Een verzoekschrift van de Commissie voor schoolkleeding om voor 1921 een subsidie te mogen ontvangen van 3600.en zoo noodig een aan vullingssubsidie indien mocht blijken dat het be drag van 3600.ontoereikend is. Een verzoekschrift van het Bestuur der Haar lemsche Huishoud- en Industrieschool om over 1919 alsnog te willen uitbetalen een som van 11381 zijnde 40% van het bedrag der verhoo ging der salarissen van het onderwijzend personeel ingevolge de nieuwe door den Minister van Ondere wijs, Kunsten en Wetenschappen goedgekeurd- lasarisregeling. Een schrijven van denzelfde ten geleide van de begrooting der Huishoud- en Industrieschool voor 1921 en met verzoek om de subsidie voor dat jaar te willen verhoogen met 9990.en te bepalen op 15990.—. Een verzoekschrift van het bestuur der Coöpe ratieve Haarlemsche Groentenveiling om den grond aan het Donkere Spaarne waarop het Veilingsgebouw is geplaatst met ingang van 1 januari 1921 opnieuw voor den tijd van een jaar te mogen huren en om de huur in verband met moeilijkheden in het tuinbouwbedrijf te willen verlagen tot 300. Een verzoekschrift van de Woningbouwver eeniging „Huis Ter Gleeff" om 10500 M grond aan de Noordzijde van de Kleverlaan tusschen de Kweekerij en het Speelterrein in erfpacht te mogen ontvangen voor de stichting van 74 middenstands woningen. Worden gesteld in handen van B. en W. ter afdoening: Een verzoekschrift van de Woningbouwver eeniging „Ons Genoegen" om geen vergunning te geven aan Gebr. van Rijswijk firma H. London voor de Oprichting van een timmerfabriek waarin gebruik zal worden gemaakt van electriciteit voor het aandrijven van werktuigen op een terrein gelegen tusschen het Zuider Buiten Spaarne, de Bakkerstraat en de Casteleijnstraat. Een verzoekschrift van M. H. Sliggers en 12 andere bewoners van de Hoogstraat om het berij den van deze straat met zwaar beladens en vrachtauto's te verbieden. Een schrijven van Fj. de Jongh houdende een klacht over de wijze van afdoening van door hem aan den Raad gerichte bezwaarschriften tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting n.h. inkomen en verzoekt om teruggaaf van sinds 1918 naar zijne meening teveel betaalde gelden. Medegedeeld werd door iemand die onbekend wenscht te blijven aan den Burgemeester toegezonden een bedrag van 25.om te storten in de kas der Algemeene Armen. En dat door B. en W. pensioen is verleend aan J. J. M. Beerenhout eervol ontslagen agent van politie der 2e klasse ten bedrage van f 221. 's jaars met ingang van 1 September 1917. Aan U Dijkstra eervol ontslagen tremmer in lossen dienst bij het gemeente-electriciteitsbedrijf ten bedrage van 407.'s jaars met ingang van 13 April 1920. En een aanvullingspensioen is verleend Aan G. Traksel eervol ontslagen agent van poli tie der le klasse ten bedrage van f 154.'s jaars met ingang van 15 September 1919. Aan A. Nieuwenhuizen eervol ontslagen agent vail politie ten bedrage van 18U.s jaars n'tH1 ingang van 1 Januari 19201 ONVOORZIEN. De financieele Commissie stelt den Raad voor een staat tot beschikking uit den post voor „Onvoorziene Uitgaven" tot een bedrag van /5485.77 vast te stellen. Goedgekeurd. _riTr,^ SUPPLET01RE KOHIER. B. en W. bieden ter vaststelling aan, het vierde suppletoire kohier der Plaatselijke Dir. Belasting naar het Inkomen, dienst 1919. Het kohier wijst aan vier aanslagen met een balastbaar inkomen van 133.550 en met een belasting-opbrengst van 3452.07. Goedgekeurd. KINDERVOEDING. B. en W. stellen voor, goed te keuren de rekening en verantwoording van de Vereeniging Kinder voeding, loopende van 1 October 1919 tot 31 Maart 1920, bedragende in ontvangst en uitgaaf 8749.60. En van de commissie voor schoolkleeding. Goed gekeurd. BEWAARSCHOOL. B. en W. stellen voor goed te keuren de rekening 1919 en de subsidie voor de bewaarschool van het voormalig Barbara Gasthuis. Goedgekeurd. AFWIJKING BOUWVERORDENING. B. en W. stellen voor aan Gebr. Van Rijswijk voor het bouwen van een werkplaats, een loods, een bergplaats en een stalgebouwtje op een terrein aan het Zuider Buiten Spaarne vrijstelling te verleenen van het bij art. 10, 2 a, der Bouwveror dening vereischte. Goedgekeurd. BURGERLIJK ARMBESTUUR. B. en W. stellen voor het honorarium der ledeb van het Burgerlijk Armbestuur te verhoogen. Na een inlichting aan den heer v. Liemt. Goed gekeurd. Naar aanleiding van de in de Raadsvergadering van 19 Mei j.l. gemaakte opmerking omtrent een voorstel inzake het verhuren van het perceel aan de Zomervaart no. 20 is onderzocht of het mogelijk zou zijn voor genoemd perceel een huur te bedingen van f 250. Nu gebleken is dat een dergelijke huurprijs is te motiveeren, geven B. en W. den raad, onder intrekking van een eerder genoemd voorstel, in overweging hen te machtigen het perceel aan de Zomervaart no. 20 alhier voor het tijdvak van 1 Mei 1920 onder nader te stellen voorwaarden te verhuren tegen een huurprijs van 250 (water- geld niet inbegrepen) of zooveel minder als de huurwaarde ingevolge de huurcommissiewet mocht worden geschat. Goedgekeurd. AMBTENARENREGLEMENT B. en W. stellen voor in het reglement voor de ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem een regeling op te nemen, ten aanzien van den tijd gedurende welke aan een tijdelijk (niet op proef) aangesteld ambtenaar loon moet worden uitbe taald in geval van ziekte. De voorgestelde bepaling komt overeen met die, geldende voor de werklieden ^'subsume GYMNASTIEK-ONDERWIJZER B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor, ingevolge het verzoek van de Haarlemsche gymnastiek-onderwijzersvereeniging, om een cre- diet van ten hoogste f 1000, ten behoeve van de drie in Juni a.s. te houden openluchtdagen voor de Haarlemsche openbare lagere scholen en ae Haarlemsche sportvereenigingen, welk crediet te verminderen zou zijn tot hoogstens f 700, als een dier uitvoeringen moeten vervallen, aan voren genoemde vereeniging voor gemeld doel eene bij drage in de kosten te verleenen tot een bedrag van hoogstens f 800, in evenredigheid te ver minderen voor eiken dag, dat een voorgenomen uitvoering niet doorgaat. De heer BRUCH deelde mede dat, m evenredig heid beteekent dat voor één dag f 400.— wordt gegeven, voor 2 dagen f 650voor drie dagen f 800.De raad vereenigde zich met deze ziens wijze. De heer REINALDA stelde voor f 1000.— te geven, waarop de heer BOMANS betoogde dat men wel f 1000.— en wel meer daarvoor kan gebruiken, maar dat B. en W. meene, gezien het feit dat verleden jaar f 800.voldoende was, dat B en W. het met deze oefeningen goed meenen maar dat zij ook rekening houden met de schatkist van Haarlem en daarom het bedrag stelden op f 800. Op een vraag van den heer BOES deelt de heer BRUCH mede dat hij aanvankelijk is geweest voor een som van f 1000.maar ook voelt voor de overwegingen van den heer Bomans. Het voorstel Reinalda om f 1000.te geven werd aangenomen met 21-9 stemmen. Vaststelling tarieven speelter rein en gymnastieklokaal. Aan de orde is de stemming over het voorstel om een tarief te bepalen voor het gebruik van een gemeentelijk speel terrein en gymnastieklokaal. In de vo rige vergadering staakten oyer dit voor stel de stemmen. Het voorstel van B. en W. was om vergoeding te heffen. De heer v. LIEMT vraagt herorpening van het .debat, omdat hij de vorige maal niet tegenwoordig was. Sedert zijn adres sen ingekomen, die zich verzetten tegen 't voorstel van B. en W. en het is spr. ge bleken dat .er vereenigingen zijn, waar door deze bepalingen benauwend geacht moeten worden. Spr. heeft het oog op de vereen. „Concordia" b.v. De tarieven zijn te hoog. Spr. vraagt het voorstel terug te nemen, en de tarieven te herzien, zooda nig dat zij niet de liquidatie der vereeni gingen ten gevolge hebben. 1 De heer DL BRAAE zal ook na, zou- uls vroeger, voorstemmen, in de over tuiging dat B. en W. wel zullen rekening houden met vereenigingen, die niet be talen kunnen. De lieer BEUOH behandelt het uitvoe rige adres van „Concordia" en zegt dat de berekening in het adres, te goeder trouw neemt spr. aan, niet juist is en rekent dat voor. Da vereeniging rekende ongeveer 50 pCt. te veel. Per lid zal de vereeniging 2 cent 'per week meer moe ten betalen. Dat, meent spr., is nu niet zoo veel. Maar zelfs als dit wel het geval zou blijken zijn, kan aan die vereeniging geheele of gedeeltelijke ontheffing ver leend worden. Spr. meent dat liet alleen gaat om de vraag of men het gratis of niet gratis wil geven. Wil men het niet perse gratis geven, dan kan men niet tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer VAN LIEMT zal na deze uit eenzetting vóór stemmen. In stemming gebracht staakten de stem men over het voorstel van B. en W. we derom (1515) en wordt het geacht te zijn verworpen. Er zullen dus geen tarie ven worden geheven. VERHOOGING VOORSCHOT. B. en W. adviseeren gunstig op een verzoek van de Haarlemsche Woningstichting „Vooruitgang" om 't aan de stichting verleende voorschot van f 175.993 voor den bouw van 23 woningen aan de Garenkokersvaart te verhoogen tot f 202.722, daar de aanbesteding heeft aangewezen, dat het oorspronkelijk aangevraagde bedrag te laag ge raamd was. De uit deze verhooging voortvloeiende meerdere j aarlij ksche uitgaven zullen deelen B. en W. in de toelichting mede door de stichting uit de opbrengst der huren worden bestreden. In verband hiermede stelt de stichting zich voor den week- lijkschen huurprijs per woning te brengen van 5.35 op f 6.45. De heer JONCKBLOEDT vraagt waarom hier onderhandsche aanbesteding is toegepast. De heer KLEIN vraagt ook waarom hier onder handsche aanbesteding is toegepast. Het is wel waar dat dit dikwijls voordeelig uitkomt, vooral omdat tusschen het opmaken der plannen en de openbare aanbesteding langen tijd soms verloopt en de aanneemsom dan lang niet meer in overeen - stemming is met de raming.wat door onderhand- che aanbesteding kan worden voorkomen, maar dan moet dezelfde houding worden aangenomen te genover alle vereenigingen, en deze vereeniging niet bevoordeeld worden. Voor de bouwvereeni- ging „Sint Bavo" had spr. ook verzocht onder handsche aanbesteding te mogen houden voor wat betreft het tweede deel. De heerSLINGENBERG: U is toch ook vergund onderhands aan te besteden De heer KLEIN. Absoluut niet. Wij hadden' het aangevraagd en men liet ons 6 k 7 weken op antwoord wachten, met het volg dat de aanneem, som veel hooger werd en 15% opliep. Dat vindt spr. meten met twee maten De heer v. d. KAMP vraagt den heer Slingen- berg eens uiteen te zetten hoe het staat met de woningbouw en de woningvoorziening. De heer GROENEND AAL vraagt dat de ge meente aandringt in den Haag dat de grenzen voor de bouwprijzen der arbeiderswoningen wor den verhoogd. Vroeger werd gezegd dat ze f 8000 mochten kosten, nu zegt men in den Haag f 6500 en ook wel- f 7000. Men schijnt het zelf niet goed te weten daar. Verder betoogde hij dat onder handsche aanbesteding in dit geval veel goed- kooper uitkwam. Waarom B. en W. dat toeston den laat spr. aan den Wethouder over te beant woorden. Verder zegt deze spr. nog een en ander over de groote sommen, die de aannemers op de sommen leggen om zich te dekken, bij welk be toog de heer KLEIN interrumpeerde dat de aan nemers dat samen afspreken, waarop de heer GROENENDAAL hem vroeg dan een middel aan de hand te doen om dat te voorkomen. De heer GERRITSZ wijst er nog eens op dat hij indertijd bij B. en W. aandrong op overleg met de organisaties van werknemers en werkgevers teneinde stagnatie in den bouw te voorkomen en ook te voorkomen dat de prijzen te hoog worden opgezet. Spr. heeft indertijd op de gevolgen ge wezen. B. en W. hebben geen gevolg aan die vin gerwijzing gegeven en nu zitten wij in een conflict. Om nu in te grijpen zal bezwaarlijk gaan. Men had het werk in regie kunnen doen uitvoeren, zooals in de metaalnijverheid het geval is met werken. De heer SLINGENBERG antwoordt dat er alle aanleiding was om in dit geval onderhandsche aanbesteding toe te passen, Omdat deze aan merkelijk goedkooper was dan openbare. Ook andere bouwvereenigingen is onderhandsche aan besteding toegestaan. O.m. aan Patrimonium. Voor een deel ook aan „Sint Bavo," naar hem uit de zoo juist van 't stadhuis gehaalde stukken blijkt. Er was een openbare aanbesteding geweest, waar door bijzondere omstandigheden alleen de firma Metselaar en de Paus overbleef als inschrij ver:. De gemeente l al reeds zaken met dezefirma gedaan en had daarop geen bezwaar de bouw aan deze firma te gunnen, nadat zij de som wat ver laagd had. Een nieuwe aanbesteding vroeg de ge meente ook toen niet. Tot op zekere hoogte was dan deze aanbesteding ook onderhandsch. Vanuit Haarlem is reeds aandrang naar den Haag uitge gaan om de grenzen der bouwprijzen te verhoogen en reeds met eenig succes, want Rosehaghe heeft de bouwprijsgrenzen reeds hooger zien gesteld. Wat de inhoud der woningen betreft, die niet meer dan 300 kub. meter mag bedragen, willen zij voor steun in aanmeridng komen, daar is niet veel aan te doen. Spr. had daaromtrent deze week een hoopvol gesprek met den inspecteur der Wo ningvoorziening. Wat de bemiddeling betreft, waarover de heerGerritsz sprak. B.en W. kwamen.' tot de conclusie dat ingrijpen niet gewenscht was Maar overigens behoort dat werk tehuis bij den heer Heerkens Thijssen. Wat de langzame afwer king der bouwwerken betreft, dat ligt voor een goed c'eel bij de langzame afdoening in den Haag der aanvragen. Wat denhuidigentoestandvanden woningbouw betreft deelt spr. het volgende mede. In 1920 zijn gereed gekomen 404 arbeiders woningen, kostende f 2.802.220 en w.l van St. Bavo 176 woningen kostende f 1.308.506 Haarl. woningstichting 184 won. met f 1.203.500. Spaarnoog 44 won. met f 290.224. In uitvoering zijn 720 woningen kostende f 6.440.780, en wei voor T atrimonium aan de Kloppersingel 324 vooi f 3.Ou 6. JOO; Brouwersplein 198 woningen voo f <122,9°°; Rosehoghe 135 woningen voor f 1.545.000; „Vooruitgang" 23 voor f233.000; „St. Bavo" 40 voor f349850voor de gem. Haarlem 25 woningen groote gezinnen f 145.000 89 aan de Slachthuis straat f 639.000. In voorbereiding zijn 1096 arbeiderswoningen kostende f 10.100.000 voor de gemeente Haarlem 246 woningen f 1.600.000, diverse woningbouw vereenigingen 850 woningen met f 8.500.000. Miudenstandswoningen Huis ter Cleetf 70 wo ningen inclusief grond f 944.600Haarlemsche St.chting 74 woningen voor f 1.1-5.000 Vereeni ging Haarlem 50 cvoor f 800.000 1 uinwijk 5z woningen f 824.000; Patrimonium 80 woningen f 1.20U.000; Flatbouw 72 voor f 1 millioen, .Bloem hof 154 woningen kostende f 2 millioen, lotaa. a,zoo 552 woningen kostende ongeveer f 8 mil lioen, Als deze woningen zullen gebouwd zijn, zuhen wij echter nog niet verder zijn dan in 1913, en toen was er reeds woningnood. Dus de moeilijk heden zijn nog niet overwonnen. Van de arbeiders woningen geeft Haarlem jaarlijks een bijdrage van f 300.000.Yoor de middenstandswoningen f l millioen ineens a fonds perd en voorts is zij geld schieter voor f 8 millioen, maar dat is niet wegge gooid want dat geld komt terug in den vorm van rente en aflossingen. De heer HEERKENS THI JSSEN beantwoordt den heer Gerritsz, wiens kennis van zaken in dezen spr. apprecieert. Maar in de bemiddeling, door den heer Gerritsz, voorgesteld, ziet spr. niet veel heil. De toestand is zoo dat het volgende stel sel in de bouwvakken wordt toegepast men begint een bouw en wel 2, 3 maal wordt het werk neergelegd. Zoo zelfs dat nu van werkgevers zijde krachtige maatregelen worden genomen om aan dezen toestand een einde te maken, leder welgezind man zal moeten getuigen dat het nu niet langer meer zoo kan gaan. B. en W. schrikken niet terug, te onderhandelen. Dat heb een zij ge toond. En wat de heer Gerritsz vertelt is niets nieuws. Maar B. en W. hebben heusch zulke idyllische verwachtingen niet van den door den heer Gerritsz voorgestane opzet. Intussohen zullen B. en W. de zaak nog eens overwegen. De heer KLEIN constateert dat de verandering van Wethouder een vluggeren woningbouw bevor derd heeft. Hij brengt daarvoor hulde. Wat de aanbesteding van St. Bavo betreft deze kan niet onderhands genoemd worden. Spr. heeft indertijd gevraagd onderhands te mogen aanbesteden en men liet hem toen 3, 4 maanden op antwoord wachten. Spr. had dan ook liever gehad dat ae Wethouder royaal verklaard had, dat de zienswijze van B. en W. veranderd zijn. Intusschen hoopt spr. in 't vervolg dat alle vereenigingen, die er om vragen, onderhands mogen aanbesteden. De heer DE BRAAL zegt, met verwijzing naar de metaalnijverheid, dat hij niet al te optimistisch is gestemd tegenover het denkbeeld Gerritsz. De heer GROENENDAAL meent dat de wo- ningbouw-vertraging niet in den Haag ligt, want wij hebben een raadsbesluit, dat toestaat te bou wen, ook als de toestemming uit den Haag nog niet is. afgekomen. Verder wijst hij er op dat de Wethouder aan de Slachthuisstraat aan zijn ver eeniging bouwgrond onthield, omdat daar, naar men zeide, gemeente-woningen moesten komen, deze zijn er nog niet en zijn vereeniging had kun nen bouwen. Dat is niet den bouw bevorderen. Verder had spr. wel gedacht dat de heer Klein inplaats van B. en W. te prijzen aanmerking zou hebben gemaakt op den steun aan middenstands woningen. Immers aan de middenstandswoningen wordt f 1 millioen gegeven, aan de arbeiders woningen maar f 300.000. STEMMEN per jaar 1 en aan de middenstands woningen maar één keer. De heer SLINGENBERG wijst er o.m. op dat de gronden aan de Slachthuisstraat noodig waren voor de gemeente-woningen. Om die te bouwen hadden de soo. dem. een zeer dringende motie in gediend. Spr. moest zich aan de uitvoering van die motie houden en reserveerde daarvoor °P eerste plaats grond. Om dus een soo. dem. wensen uit te voeren reserveerde spr. grond en nu maa de heer Groenendaal daar nota bene bezwaar tegen. Spr. verwacht zeker van den heer Groenendaal geen dank, maar spr. heeft toch wel zooveel welwillend heid tegenover den voorzitter van „Vooruitgang, den heer Groenendaal, betracht er niet zoo te wor den behandeld. De f 1 millioen aan de midden standswoningen is bedoeld als bijdrage ineens de steun aan arbeiders als bijdrage per jaar het millioen voor den zelfden maatstaf g^end wordt dus aan de middenstandswoningen t bb.uou. per jaar gegeven en daar het aantal dezer won gen het vierde deel is der arbeiderswoningen, is uit te rekenen dat de bijdragen aan de midden standswoningen naar verhouding kleiner is, da dan die aan de arbeiderswoningen. De heer GERRITSZ repliceert. Ook spr. heeft niet gemeend dat men zeker zou slagen. Maar B. en V/. hebben zelfs geen pogingen geaaaw «ndaar- om meent spr. dat B. en W. niet vrij uitgaan. Ve» der bepleit hij nogmaals het overleg van B. en W. met ondernemers en werknemers. B. en W. hebben het niet geprobeerd en kunnen dus niet met zeker heid zeggen dat het niet slagen zou. In dit verband Jit Spr" esn beroeP °P de R.K. bedrijfsraden, in welke nchtirg ook dit overleg gaat. Spr. is optimis tisch gestemd over dit voerleg. De heer HEERKENS THIJSSEN is niet zoo optimistisch als de heer Gerritsz en verzet zich tegen den toon van den heer Gerritsz, die hier wat al te zeer doceert. Spr. zit hier niet om aan te hoo- ren van raadsleden wat hij punt voor punt moet doen. Natuurlijk is spr. gehoorig voor nuttige wenken uit den Raad en heeft daarvan blijk ge- gegven, maar hij weigert zich door den heer Ger ritsz de les te laten lezen. In B. en W. is dikwijls over het door den heer Gerritsz aangevoerde ge- iproken, maar men meende dat het niet luk- ken zou. De kwestie is niet plaatselijk, maar lan; lelijk, en waar alle overleg met die menschen iaalt, met menschen, ci; het er blijkbaar op toe leggen den boel in het honderd te laten loopen, Jaar zou het hard te verwonderen zijn geweest als het in Haarlem zou zijn geiukfc Denkt de heer Gerritsz dat het hier anders zou zijn geloop en, wanneer men tot de werklieden was gegaan met het verzoek huizen te bouwen voor 1 u broederen a zusteren, die daarin moeten wo„-n. Dat weten zij' nu ook wel en toch mislukt dit overleg. Het zijn onwillige menschen. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd UITGIFTE ERFPACHT. B. en W. van Haarlem, stellen den raad v- or 1ste aan de Haarlemsche Woningsticntmg „V.. r- uitgang" in erfpacht tegeven het terrein gel e i aan de Garenkokersvaart, groot 2480 M om da„i« op te stichten 23 arbeiderswoningen, met voor schot ingevolge de woningwet. 2o. aan Hare Majes teit de Koningin te verzoeken om aan de gemeente een voorschot uit 's Rijks kas te verleenen als tegemoetkoming in de kosten van aankoop en inrichten tot bouwterein van meergenoemden grond. Goedgekeurd. VERKOOP VAN GROND. Door de heeren D. Been, W. A. J. Goeting, Martin, M. Martin en A. Meilink, allen te Haar lem, is aan B. en W. verzocht, om aan ieder van hen een gedeelte grond aan de Julian ast raat alhier, in koop af te staan. Belanghebbenden zijn voornemens op voren- bedoelden grond vijf woonhuizen te stichten. De minimum-verkoopprijs van dezen grond bedraagt ingevolge raadsbesluit van 12 Febr. 1908 13 per M Verzoekers hebben zich bereid verklaard om 14 per M te betalen. B. en W. prae-adviseeren gunstig. Goedgekeurd. MALARIABESTRIJDING. De Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek zeer spoedig te willen besluiten tot samenwerking met deze vereeniging tot het verleenen van een crediet van 5 cent per inwoner voor de bestrijding der malaria gedurende 4 a 5 jaar. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. mede, dat hier ter stede het gemeentelijk labaratorium voor pathologische bacteriologie belast is met de bestrijding der malaria. Bij een eventueele samenwerking, welke beoogd wordt met de instelling der commissie, zooals in het adres omschreven is.dus de medewerking van deze gemeente van zeil spr ekend. Geen ^inleiding wordt er gevonden om boven deze medewerking nog een bedrag in geld beschik baar te stellen en zoodoende ten behoeve van ande re gemeenten, welke geen specialen dienst voor gemeld doel hebben, bij te dragen, te meer, daar naar de meening van B. en W. deze medewerking minstens zoo hoog is te waardeeren als het verlee nen van het door de vereeniging gevraagde subsi die. B. en W. stellen dus voor op het verzoek aiwij zen te beschikken. Goedgekeurd. Hierna werd een geheime zitting gehouden. DE VERKEERSVERORDENING. De heer VAN LIEMT zou gaarne hooren welke straten worden afgesloten voor het verkeer. Spr,. heeft het gisteravond wel in de N. H. Crt" gelezen, maar zou het hier nog eens gaarne offi cieel bevestigd zien. De heer BOES wil een bepaling dat voertuigen niet eerder een pas gesloten brug over mogen dan nadat de brugwachter daartoe vergunning geeft. De heer PEPER vraagt of het niet wenscnelijK is dat wagenvoerders in 't bezit van een rijbewijs moeten zijn. De heer GERRI TSZ Weet u dat de politie die moet afgeven en intrekken? (gelach). De heer PEPER Ja. De heer GERRITSZ Dus nu maakt u gebruik van de politie. De heer PEPER Ze is voor zoo weinig goeds te gebruiken. Daarom kan ze wel dienen en wil ik haar diensten wel aanvaarden. De heer VISSER wijst op het gevaar der dobbel- steenen aan de te smalle Groote Houtbrug. De heer KOPPEN vraagt of de Heerensingel wordt opgenomen onder de voor auto s verDOden straten. Vooral op feestdagen is de toestand daar onhoudbaar. De heer GERRITSZ heeft niet met zoover vreUg- de de verordening begroet. 15 K.M maximum snelheid acht spr. te laag. In Heemstede heeft men 20 K M. Beter acht spr. dat de voetgangers voor zichtiger zijn en zich niet buiten de trottoirs bege- ven Spr. stelt voor de cijfers 15 en 10 K.M. te vervangen in 20 en 15 K.M. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren Reinalda en van Ommerei De heer HEERKENS THIJSSEN vraagt ov het niet mogelijk is te verbieden om te rijden met open knalpotten. (Zie vervolg pag. 3 Hoofdblad). - m N.V. Haarlemsche Rijwiel- en Automobiel Maatschappij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 15