EERSTE BLAD in en om Haarlem. Het Anti-Rsvolutie-ontwerp aangenomen. D0NC5E£sDAG 8? SUM Br? 43sie JAARGANG No 15195 BE ABOMNEKENTSPRliS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92i/2; PER WEEK 22»/a BUREAU: NASSAULAAM 49, HAARLEM TELEFOON 1428 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 CENTFRANCO PER POST PER KWARTAAL t 3,25 BIJ V00RUIT8ETAL/NB ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REBEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit 2 bladen UIT DE GEMEENTERAAD. „Het woord is aan c'en heer De Braai". Ja, meneer de voorzitter: maar mag ik Berst eens even een een kopje thee nemen?'' Mijnheer de voorzitter, ik zal even wachten, tot de heeren aan den overkant zijn uitgepraat; daar kan ik niet over heen schreeuwen Deze citaten zouden wij met een tiental kunnen vermeerderen. Maar de lezer zal er weinig belang in stellen. Wij geven bovenstaande, om de stemming van onzen Raad op een heeten zomermid dag aan te duiden en te verklaren hoe het mogelijk is. dat men vier en een half uui blijit praten over een agenda zonder één belangrijk punt. Bij den aanvang werd ons al dadelijk een verrassing bereid. Er zou opnieuw gesterm. worden over de voordracht van B. en W. tot vaststelling van tarieven voer het ge bruik van gemeentelijke sport- en sPeeltet- reinen. waarover den vorigen keer de stem men staakten. De heer Van Liemt, die de vorige maa niet aanwezig kon zijn, vroeg heropening der discussies, zeicie, dat hii een der adres sen tegen de voordracht had onderzocht en dat hem verlaging der tarieven billijk voor kwam. Mr. Bruch betoogde nogmaals, da niemand eenige onbillijke bejegening van he, voorstel te duchten had. Wie niet betalen kon, zou heusch niet behoeven te betalen, enz. De heer Van Liemt gaf zich gewonnen. Er werd gestemd ende stemmen staak ten opnieuw, zoodat het voorstel verwor pen was. Een onverwachte uitkomst, alleen te wij.en aan het toeval, dat eenige voor stemmers (de heeren Wolzak en Loosjes) af wezig waien. Bij een volgend punt waren B. en W. al evenmin gelukkig De Haarlemsche Gymnastiek-onderwijzers vereeniging had f 1000 crediet gevraagc voor hel houden van drie openluchtdagen. B. en W. wilden f 800 geven evenals ver leden jaar; waarop natuurlijk een voorstel van den heer Reinaida kwam om de ge vraagde som van f 1000 toe te staan. Mr. Bomans vocht als een leeuw orn de f 200 te behouden, natuurlijk meer a's wet houder van financiën legen het karakter dei gevraagde verhooging. dan wel om het lut tele bedrag zelf. Wij konden daarom zijn ver omwaardtging begrijpen, toen zijn collega mr. Bruch zich door den heer Boes de be kentenis liet on.lokken, dat hi.i, Wethoudei van Ouderwijs in het college van B. en W. voor f 1000 had gepleit, maar dat de meer derheid van het college zich aan de zijde van den wethouder van financiën had ge schaafd. Natuurlijk kwam toen het voorstel Reinaida er met vlag en wimpel door. Mr. Bruch was aanstonds bij cojlega Bomans om te zien. hoe deze den uilslag opnam en ont ving daar zulk een vriendelijke ontvangst dat cto perstribune 't verloop van de ruzie op de gezichten der heeren kon volgen. De twee wethouders verwijderden zich ten slotte en kwamen even later weer 'broederlijk weer om. De twist scheen met een glas water af gedronken. Een groot aantal punten werd kalm afge hamerd, tot wij opeens steken bleven bij -een onschuldig voorstoiletje tot verhooging van het voorschot der Woningstichting Voor uitgang". De heer Jonckbloedt deed niets anders dan vragen, waarom deze stichting een onderhandsche aanbesteding had mogen houden. De heer Klein ging daar wat dieper op in en zette uiteen, dat niet alle bouwvereni gingen gelijk-berechtigd weiden. Aan Sint Bavo b.v. was onderhandsche aanbesteding geweigerd, wat aan de vereeniging maar even een schadepost van f 40.000.en twee maanden vertraging in den 'bouw had bezorgd. Verder vroeg de heer Klein inlichtingen over de verhoogin.g van het voorschot. De vorige secretaris van „Vooruitgang" had in Maart nog gezegd: Wanneer ik dat zaakje voor dat bedrag (het oude voorschot dus) mag hebben, zit er nog een zoet winst je aan. En nu komt men plotseling met een aanvrage om een verhoogd voorschot. Daar gingen de poppen aan 't dansen. De heer Green en da al, voorzitter van „Vooruitgang", vatte vlam en zette een boom op over onderhandsche aanbestedin gen. Meteen kreeg het dagelij'ksch bestuur, speciaal wethouder Slingenberg. een smeer uit de pan over vertraging van den wo ningbouw, tegenwerking der woningbouw- vereenigingen, enz. Middelerwijl had de heer Van der Kamp mondeling een vraag gesteld, die hij reeds te voren schrifielijk aan den Wethouder had gezonden en die niets minder inhield dan de informatie: „hoe staan wij in Haarlem nu eigenlijk op 't oogenblik met den woning bouw." Aan het eigenlijke voorstel dacht natuur- Tij'k niemand meer en de voorzitter liet dan ook den heer Gerritsz gerustelijk een heftig requisitor tegen B. en W. afsteken over het feit. dat het dagelijksch bestuur fot nog toe al zijn raadgevingen in November bij de begrooting, later in de N. Haarl. Courant, nog onlangs in andere raadszittingen ten beste gegeven over bemiddelingspogin gen, door B. en W. aan te wenden, om een contact tusschen werknemers en werkgevrs te bewerkstelligen, in den wind had ge slagen. Speciaal voor de bouwbedrij ven had de heer Gerritsz gewaarschuwd; past op. dat gij daar tusschen komt, anders loopt het vandaag of morgen mis. En zie: daar is de staking in de 'bouwvakken uitge broken. Op verschillende werken ligt de boel stil. Aan wien de schuld? B. en W. hebben hun plicht ernstig verzuimdDat was eenvoudig om te rillen. En het'getuigde dan ook wel van een Siberische koelbloedigheid bij mr. Slingenberg, dat deze zich in eerste instantie van den heer Gerritsz afmaakte met de opmerking: B. en W. kunnen .geen collec tieve contracten afsluiten. Met de onderhandsche aanbesteding kon de wethouder zich niet zoo gemakkelijk red den. Wel betoogde hij. dat ook anderen daar- .oe gelegenheid hadden gekregen, dat ook Sint Bavo een vergunning had. die op 't zelfde neerkwam, maar dit laatste 'bleek ons na repliek van den heer Klein toch niet juist. Een vollediger en meer afdoend antwoord kreeg de heer van der Kamp. Toen mr. Slin. genberg uiteen ging zitten, wat er sinds Sep tember al zoo aan woningbouw in Haarlem was gedaan, kwam hij op dreef. Zijn gede tailleerde mededeeling kwam hierop neer. da. er in het geheel 2200 arbeidetsweaingen zijn gebouwd of in voorbereiding en dat er plan nen aanhangig zijn voor 552 middenstands woningen, waarvan er twee reeds den Raar gepasseerd hebben. De gemeente zal voor de arbeiderswoningen jaarlijks drie ton aan bij dragen moeten geven en voor 19 mjllicer Rijksvoorochot kassier moeten spelen. Voor de miiddenstandswoninigen wordt een 'bijdrage vóór eenmaal gegeven ad één millioen. ter wijl voor 8 millioen bouwvoorschot moet wor- ien verstrekt, waarover de gemeente 6 pet. rente krijgt en dat afgelost wordt. Wie nu zou meenen, dat met al deze mil- 'ioenen de woningvoorziening in Haarlem, opgelost is. vergist zich. De wethouder moest nm. aan zijn mededeeling toevoegen, dat de jongste woningtelling een aantal woningen van 16.603 had opgeleverd tegen 16.388 in 1913. Dan zijn er nog 2720 dubbel wo ningen. Wanneer dus na twee of drie jaar al bovengenoemde bouwplannen ziin uitge voerd zijn wij nog geen haar verder dan 'n 1913, toen er reeds woninggebrek was. Het blijft dus misère! Had Mr. Slingenberg weinig aandacht gewijd aan het standje van den heer Ger ritsz, niet zoo Mr. Heerkens Thijssen. die het ten deze voor B. en VV. opnam. Deze Wethouder, onder wien de werkloos heidsverzekering ressorteert, verklaarde aan den heer Gerritsz dat diens voorstelling heel idyllisch was. maar met de practijk vloekte. Daar was b.v. het huidige bou-wcon. mct. Gaat het nu aan. B. en W. te verwijten, dat dit uitgebroken is?Dit conflict is immers landelijk. De bouwvakarbeiders spelen een .reurig spelletje: zii beginnen eerst 'n bouw werk en staken dan twee, drie maal om hei loon op te voeren. Dit begint de werkgevers, begrijpelijk te vervelen en zij hebben nu hun toevlucht genomen tot krasse maatregelen En terecht! Want dat spelletje van de bouwvakarbeiders is je reinste schandaal. De heer Gerritsz trachtte daar later nog tegen aan te voeren, dat B. en W. toch wer kelijk in verzuim waren en hii deed een be roep ophet rechtsche college van B. en W. hii. sociaal-democraat! om toch eens te bedenken» wat de Katholieken met liet stelsel der bedrijfsraden voor hebben en ten deeie al hebben bereikt. Maar Mr. Heerkens Thijssen bleef den toon van den heer Gerritsz afkeuren. B. en W. hebben heusch geen lessen en voorschrif ten van den Raad noodig. Zii hébben een open oor voor goede raadgevingen, maar de heer Gerritsz moet hier niet den docent spe len gaan. Want dan bereikt hij niets! In het onderhavige geval is hij er glad naast: moeten B. en W. nu de bouwvakarbeiders en patroons bij elkaar brengen en tot de eersten zeggen: M'n lieve vrienden, weest nu eens verstandig en blijft aan het werk. Denkt aan je kameraden, je broers en zusters die moeten wonen in de woningen, die jelui mei je loonopdrijving zoo duur maken? En men gevoelde meteen uit deze carica- tuur. dat de arbeidsbemiddeling van den lieer' Gerritsz practisch nog wel heel wat meer moeilijkheden zal meebrengen, dan the oretisch wel lijkt. Min of meer vermakelijk was vervolgens nog de repliek van den heer Groenendaal die, na een complimentje, door den heer Klein terecht aan de voortvarendheid van Mr. Slingenberg gebracht, bleef mopperen en sputteren. En toen Mr. Slingenberg zeer raak opmerkte, dat bijna niemand zooveel tegemoetkoming had ondervonden als de woningstichting „Vooruitgang", maar dat de voorzitter daarvan (de heer Groenendaal) al zeer spaarzaam was in zijn dankbetuigin gen, toen repliceerde dat vrijmoedige raads lid onder gelach van den Raad ,,je behoeft toch niet altijd woorden van dank te spreken om dankbaar te zijn!" Neen meneer Groe nendaal, maar uw eeuwig mopperende dank baarheid is toch van een zeer bijzonder soort Na zooveel vermoeienis rustte d:e Raad in een geheime zitting een beetje uit en na heropening van de deuren begon men on danks het sluitingsuur al bijna was aange broken toch nog met de verkeersrege'ing. Wij dadhten, dat het nacht zou worden. Maar het viel mee. Geen der raadsleden vond hierbii aanleiding om eens algemee- ne beschouwingen over het verkeer te hou den. Toch anders wel een interessant onder werp, wanneer men nu eens iets aantrekke lijks wil zeggen. Het bleef bij kleine bemer kingen: de heer Visser wilde de dobbelstee- nen bij de Houtpoort opruimen; de heer Koppen wilde het autoverkeer op den Hee rensingel verbieden; de heer Boes wilde, dat handkarren en andere voertuigen halt zou den houden, wanneer de brugwachter zijn recliierhand ophief; Mr. Thijssen gaf de er gernis weer van paarden die schrikken en 't publiek, dat uit zijn humeur raakt door de open knalpoüen dér motorfietsen enz. Van eenige beteeken is was alleen het ver zet van den heer Gerritsz tegen de voorge stelde bepaling om bestuurders van automo bielen en motorfietsen te verplichten binnen den koin der gemeente niet meer dan 15 K.M. te rijden en in nader aan te duiden straten zelfs maar 10 K.M. De heer Gerritsz vond dat schandelijk weinig en stelde voor daar respectievelijk 20 en 15 K.M. van te maken. Mr. Toulon van der Koog moest als rap porteur der commissie voor de strafverorde ningen de sprekers beantwoorden. En nu bleek het, dal zoo'n teak. die anders altijd de weihouders of de voorzitter vervullen, toch nog zoo hed g-fcinakkc-lijk niet is. In de oppo sitie is een Raadslid vaak een beele Piet, maar in de verdediging!.... De rapporteur gooide alle opmerkingen met een breed gebaar over boord en waar schuwde vooral tegen het amendement-Ger- ritsz. Dit laatsie vond overigens krachtiger bestrijding bij de heeren van Liemt. die de meening van deskundigen aanhaalde en mr. Hageraeijer, zelf een beproefd motorrijder. Deze heeren beweerden, dat men gerust 10 K.M. in drukke straten en 15 K.M. in het overige deel van de stad kon rijden. Mr. Hagemeijer verdedigde het langzaam rijden in de stad zelfs in het belang der au tomobilisten en motorrijders! Het voorstel- Gerritsz werd dan ook met groote meerder heid verworpen, voornamelijk door toedoen van de vrouwelijke sociaal-democratische raadsleden en eenige mannelijke bij wie het goede hart voor het leven der voetgangers toch nog warmer klopt dan voor een amen- deerenden partijgenoot. De stemming ia den zeer rumoeiigen Raad bleef er intusscheu vroolijk bij. De beor van der Kamp maakte bezwaar te gen de voorgesteldo bepaling over hot rechts houden op straat: „Een ieder ia verplicht te loopen op de rechterhelft van do straat of weg enz." Maar als ik mi eens niet loop, maar op een fiets rijd, vroeg de heer Van der Kamp, wat dien hoer Póppo de geestigheid ontlokte: als je maar rechts houdt en links stemt! Mr. Bomans illustreerde intusscheu de ze geheelo potpourri in oen teek erring, waarop -do heer Gerritsz mot een auto partijgenoot Koppen overreed. En zoo zeer was men onder den indruk der nieu we verkeersregeling, dat gisterenavond Mr. Hagemeijer op zijn motor voor het huis van Mr. Bomans aan de Parklaan nog in. demonstratie gaf in 10 K.M. rijden. -Daaruit is ons gebleken, dat Mr. Hage meijer een handig advocaat was, toen hij gisterenmiddag in den Raad verklaarde: raten wij als maximum maar resp. 10 en 15 K.M. stellen, want in de praktijk wordt dat toch 15 en 20. Ja, want 10 K.M.! De benoemingen gaven nog een verras sing. Men zal zich herinneren, dat op de natste vergadering der schoolcommissie van Katholieke zijde is geprotesteerd, dat voor een Roomsehe vacature een voor dracht met twee -niat-Katfliolioken werd opgemaakt. Wij vermeenden, dat het geval hiermee zou uit zijn. Maar de Katholieke raadsle den lieten het daar niet bij. Zij wisten blijkbaar een groot deel van den Raad te overtuigen, dat het niet aan ging om met d'ie goede traditie te breken. En de Raad wees de voordracht van de schoolcommissie af. Met 15 stemmen tegen 14 op no. 1 van de lijst werd een Katholiek benoemd. Binnenlandsch Nieuws INTERN ELECTR1CITEIT-TENTOON- STELLING. Uit Leeuwarden wordt bericht, dat de verschillende commissies met de voorberei dende werkzaamheden voor do van 11 Augustus tot 15 September a.s. aldaar te houden internationale eleetriciteitstentoon- stelling, gereed ztin. De inzendingen over treffen de verwachtingen. De voornaamste industrieelen op elee- trisch gebied nemen aan de tentoonstelling deel, terwijl het bestuur tevens een gebouw zal inrichten voor inzendingen op elk ge bied. Do bouw zal eerstdaags beginnen. UITVOER VAN BROOD. Het Tweede Kamerlid, de heer Henri G M. Hermans, heeft aan den minister van L. N. en H. gevraagd of het Z.Exc. bekend is, dat uit onze grensplaatsen dagelijks groote hoeveelheden brood worden uitgevoerd naai Duitschland. Is. vraagt d0 lieer Hermans de minister bereid dezen uitvoer, alsmede den uitvoer van meel, in het belang van ODze eigen broodvoorziening, te verbieden? DE BELASTINGONTWERPEN. Naar aanleiding van het bericht dat de Minister van Financiën overweegt in hoe ver het wetsontwerp betreffende wijziging van de gemeentewet en de wet OP de in komstenbelasting alsnog zou kunnen wor den gewijzigd, heeft liet dageliiksch bestuur van het Verbond van Nederlandsche Fabri- kantenvereenigingen in een adres dien Mi nister te kennen gegeven, dat bii die ver- eenigjngen zeer grondige bezwaren bestaan tegen een speciaal onderdeel van bet be doelde ontwerp, n.l. dat, hetwelk de moge lijkheid opent, nat de gemeenten een zake lijke industriebelasting jn het leven roepen. Verzocht wordt de iu.dustriebelasting uit het ontwern t« nemen. PROF. DR. R. LIGTENBERG O. F. M. De zeereerw. hooggel. pater prof. dr. R- Ligtenberg, benoemd tot hoogleeraar in de geschiedenis der kerkelijke kunst aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, zal od Viijdag den 25en Juni te 2 uur in het groot-audito- rium der Universiteit zijn ambt aanvaarden met het houden eener redevoering in de Ne derlandsche taal. WAAROM HET AMSTERDAMSCHE COMMUNISTISCH SECRETARIAAT ONTBODEN WERD. Dat wordt uit Berlijn aan de „N. R. Ct." geseind: In een brief uit Moskou van 3 de zer schrijft de secretaris van de Communis tische Internationale, dat de bewering van 't Nederlandsche blad „Het Volk", als zouden financieele onregelmatigheden aanleiding tot dezen maatregel hebben gegeven, uit de lucht gegrepen is. Het bureau werd opgehe ven. omdat het een sectarische politiek voer de. die in tegenstelling was met de politiek van het Uitvoerend Comité en de Commu nistische Internationale. Het Amsterdamscbe bureau had in Mei een verklaring gedaan, waaruit bleek, dat het de Duitsche communisten Wolffheim en Laufenberg in de communistische rijen duldde, hoewel deze beiden tegen-revolution- naire en nationalistische manifesten in naam van hun organisaties hadden openbaar ge maakt. Dit feit bewees, dat het Amsierdam. sch bureau niet in staat was de taak te ver vuilen. die men het had opgedragen. Toen het bureau in Mei circulaires vertond. was het reeds door Moskou ontbonden, zonder dat dit het echter scheen te weten. Het Am sierdamsch bureau heeft dus geen recht meer in naam van de communistische Inter nationale op te treden. DE NAWEEëN DER STAKING. De „Haagsche ,Ot." meldt, dat een 25- tal losse .werklieden, werkzaam bij de afdeeiing Openbare .Werken der gemeente Den Ilaag, wegens verbreking hunner ar beidsovereenkomst (door dee.neming aan de demonstratieve staking van Dinsdag j.l.) zijn ontslagen. Van de vaste werklieden hadden bij Openb. Werken enkelen verlof of wettig verzuim gevraagd, doch ten aanzien van hen is geen veroreking van overeenkomst geschied of vastgesteld kunnen worden. Bij de overige bedrijven kwam in 't go- heel geen verzuim voor. In de Woensdag gehouden zitting der Tweede Kamer, is het Auti-revolutie-ont- werp aangenomen met 52 stegen 4 stemmen, die van de heeren L. Hermans (S. D. A. P.) Marehant en Teenstra (V. D.) en v. d. Laar (Oh. S. P.). 10.000 LITER MELK WEGGEGOOID. Tengevolge van de Maandag aan de fa briek van gecondenseerde meik „De Uit- uoom" te Alkmaar uilgebroken staking, zoo woidt uit Alkmaar aan het „N. v. d. D.-' gemeld, had men daar een groote hoeveel heid melk, die niet te verwerken was. zoodat men 10.1XK) liter in het kanaal liet vloeien. De directeur en het kantoorpersoneel zouden 4000 liter room karnen, maar daar kwam niet veel van terecht. De staking, ui.gobroken naar aanleiding van een kwestie over loon en arbeidsvoor, waarden, omvat ongeveer 70 man. d.i. op 7 man na het gehee:e personeel. De onder handelingen werden reeds sinds langen tijd gevoerd, die tot gevolg hadden dat de loo- nen van 19 op 26 were en gebracht. Gevraagd wordt nu 30, zes vacantieda- gen met dubbel loon en dubbele betaling voor Zondagswerk. Er worden thans 3 va- cantiedagen toegestaan en 50 pet, loonsver- hooging voor Zondagswerk. De voornaamste eisch is echter de erkenning der organisa ties van het personeel door de in Rotterdam zetelende hoofddirectie der fabriek. (Het per soneel is meest georganiseerd in R.-K. en Qu. Bonden). Na een weigering om met de bonden ie confeieeren, vroegen de besturen daarvan den 29en Mei opnieuw een bespreking aan, bij weigering waarvan op 5 Juni zou wor den gestaakt. Het antwoord was. dat een conferentie overbodig werd geacht en he, personeel de gevolgen eener staking had te dragen. Maandag brak dan de staking uit en hoe wel des middags de hoofddirecteur, de heer De Kat, uit Rotterdam, aanwezig was, had nog geen conferende plaats. Stakers en di rectie beschuldigen elkaar in dezen weder, zijds van onwil. De hoofdinspecteur van politie heeft zijne bemiddeling aangeboden, maar die woidt door de stakers afgewezen, omdat zij van meening zijn, dat hij ontactvol optrad tegen de bij de fabriek staande arbeiders. Een man kreeg daarbij klappen met den gummistok. Uit Rotterdam zijn reeds vijf werkwilligen aangekomen. Deze zullen echter het werk aan de fabriek niet kunnen verrichten. Moch ten er meerderen komen dan zal het con flict waarschijnlijk ook worden uitgebreid fot de fabrieken te Rotterdam en Uithoorn. Een lange duur der staking zal ook in vloed hebben op de melkvoorziening van Amsterdam. Eiken dag weid toch van de fabriek 5000 liter melk naar de hoofdstad gezonden op last der regeering. Dinsdag liet men weder een groote hoe veelheid melk in het kanaal vloeien. IIET BELASTINGGEBIED DER GEMEENTEN- Naar do „Msb." verneemt, is thans zeer binnenkort, als gevolg van het jongste overleg tusschen do regeering en de oom missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp betreffen de de verruiming van het belastinggebied der gemeenten, een nieuwe nota der re geering aan de Tweede Kamer te ver wachten. Het verluidt, dat in het stuk een nood maatregel zal worden in uitzicht gesteld tot verbetering yan de financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten. INTERNATIONAAL CONGRES DER CHRISTELIJKE VAKBEWEGING. Woensdagochtend opende de voorzitter, de heer J. van Bijzewijk, de vergadering met een rede, waarin hij o.a. de heeren mr. v. Meerbeke en van Mastenbroek be groette. die den minister van Arbeid op net Congres vertegenwoordigen, alsmede de Kamerleden, geestelijken, bestuurders van vakverbonden uit Nederland. Dit congres, aldus spr., dankt zijn ont staan aan den wensek om do verbroken internationale banden weer te herstellen In Februari 1919 kwamen een aantal af gevaardigden der Chr. vakvereerugingen te Luzern bijeen. Do daardoor ontstane vrees dat er twee internationale vakeen- trales zouden komen ,deed toen de Neder landsche Chr. vakvereenigingeu besluiten een poging te doen om tot eenheid te ko men. Die poging is geslaagd. Het deed spr. genoegen, dat men uit veie landen blijken van instemming met het initiatief der Hollanders had ontvan gen en dat men eiders in staat zou wor den gesteld de zaak der internationale Oir. vakbeweging ter bestrijding van het socialisme en het anarchisme te hervat ten. Spreker sloot met de bede, dat het con gres onder Gods zegen zou slagen in haar taak. Aan de orde was nu de verkiezing van het congres-bureau. De afgevaardigde van het Franscho Chr. Vakverbond dankte de Hoilauuseho kameraden voor de sclri Werende ont vangst en voor de voorbereiding van dit Congres. Hierover zou men bij alle ver schil van meening, die zich misschien op het congres mocht voordoen, het wel voi komen oens zijn. Hij steit voor dat de voorzitter en de secretaris uit de Hoiiand- sehe delegatie zouden worden benoemd. De Duitsche delegatie sloot zich daar bij aan, waarna een der Duitse hers aan drong op de benoeming van een presi dent, die ook vreemde talen machtig was. Bij acclamatie werd de heer Serrarens tot voorzitter en de heer Anieiink tct se cretaris benoemd. De heer Serrarens, alsnu het voorzitter- sol i p overnemend, drukte Int vei trou wen uit, dat men op hét congn-s geen retrospectieve beschouwingen zou a arden over hetgeen tegen de christelijke moraal geschied is in den oorlog, waaraan de Uhr. vakvereenigtngsn g .en schuld lu b ben en ctat men zieh geheel u-u wijden aan de taak. Je wereld te r.> Itleu van den rnoden stroom, üe haar Belg» te ver zwelgen. Men m.> 't trachten do groote nutssa te winnen vo.,r dmste.ijke in ternationale. De socialist'sche internatio nale heeft, wijl zij do ehristeli.ke voor ;s geweest, bij het herstel der internationale oetrekking en een invioed uitgeoefend, die met in overeanocmuiuug is met haar sterkte. Wij willen geen revolutie maken maar den vrede mter de arbeiders her stellen. Dat ile socialistische beweging aan invloed verliest blijkt zoover uit het geen in Frankrijk, ais uit hetgeen ia Hol land dezer dagen is geschied. De belan gen der arbeiders zijn niet veilig bij de revolutionnairen. De christelijke vakbewe ging gaat vooruit, in Frankrijk ten koste van de C. G. T., terwijl de laatste staking der roeden 'n groote socialistische neder laag en een groote overwinning der chris telijke vakbeweging is geweest. Spreker besloot met de eens door de Ko ningin gebezigde uitdrukking: „Cliristus vóór alles!" (Applaus.) Namens de Belgische delegatie werd voorgesteld drie ondervoorzitters te be noemen, één uit ieder der drie voornaam ste landen op het Congres vertegenwoor digd (Frankrijk, Duitschland eu Italië), terwijl hij als secretaris aanbeval zijn landgenoot Van Dijek, als een hulde aan hetgeen de Chr. vakbeweging in België had gedaan. Het congres werd nu geschorst voor het plegen van overleg. Na de pauze werd medegedeeld, dat nog op 't congres verschenen waren de Z.Eer- waarde heer Jos. Bloquaux, bestuurder van de Christelijke Sociale Werkers en de heer Paul Claessens, bestuurder van de Boekbewerkers, beiden uit Antwerpen. Aan het Bureau van het Congres wer den op voorstel van den voorzitter toege voegd: de heeren mr. dr. F. W Donker Curtius, prof. dr. J. R Slotemakers do Bruine en de 'heer J. J. R. Schmal Johz„ welke heeren als tolken fungeerden. De stichting der Christelijks Internationale. De Voorzitter stelde voor, dat het con gres zich zou uitspreken tot stichting van een Internationale Federatie van Christe lijke Vakverbonden. Dit voorstel werd bij acclamatie goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot benoeming eener com missie tot onderzoek van het voor-ont- werp-statuten, die de eventueel noodig geoordeelde wijzigingen zal voorstellen. In deze commissie werden benoemd twee personen voor iederen vakbond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1