O© beroemie ESSEX 5S435 Kog slechts enkele af te geven. N.V. Haarlemsche Rijwiel- en Automobiel Maatschappij TELEF. 414 EO. KIMMAN Co. RA&&S 0 Uit den Omtrek. Ah 5 persoon» torpedo mei 6 draadwielen en 6 Good-Year banden, «Hstarter en elec- trisch licht, grijs geschilderd met roede wielen voor f B95öa »traat 15 zwart, schrijfboekE. J. Kievit, N. Geldeloozepad 32, tang: S. Buis. Saen- redamstraat 33rood. tienritten'kaart tram; E. Misset. Lang© Vlamingstraat 15, tasehje met inhoud. Onze visch voorziening». Heden is eindelijk de heugelijke dag aangebroken, dat onze nieuwe vischtent- jos in gebruik genomen zijn en onze stad in 't bezit is van gemeente visch. Onze vischvoorziening zit thans zoo in elkaar. De Bond van Vischliandelaren hoort van zijn leden, wat ze dien dag willen bestellen. Dan gaat een dier leden, de inkooper ,naar IJmuiden en ziet daar rond naar de beste en goedkoopste visch, bijgestaan door een controleur, die van gemeentewege is aangesteld. Vervolgens gaat de aangekochte visch per transport-auto zoo spoedig mogelijk naar Haarlem, de controleur brengt ver slag uit voor hoeveel de visch gekocht is, transportkosten worden er bij opgeteld enz. en van gemeentewege wordt de .ver koopprijs vastgesteld. Dan wordt jn de vischhal de visch ver deeld onder de leden van den bond van vischhandelaren en ondergebracht in de desbetreffende vischtentjes en winkels. Zoodoende hebben we in Haarlem steeds prima versehe en goedkoope visch. De broodprijs verhoogd De broodbakkersp a troons vereeniging be sloot gisteravond, met ingang van Donder dagmorgen, den broodprijs te verhoogen mei 1 cent per 400-gramsbioodje. De coöperaties en de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek hebben zulk een besluit nog niet genomen. De coöperaties vergaderen er hedenavond over. A.s. Zaterdag zullen nu óolc de verhoogde loonen aan de gezeken worden uitbetaald. In dit verband zij er even op gewezen, dat de broodverbruikers den broodbakkers veel schade beiokkenen door geen of in on voldoende mate broodbons in te leveren. Er wordt op aangedrongen trouw de bons in te leveren. DE BROODBONNEN. Door de afd. Haarlem van de Nederl. Vereen, van Werkgevers in het Bakkersbe drijf en de Haarlemsche broodbakkeis-pa- troonsvereeniging is aan den Minister van L, N. en H, verzocht over te gaan tot af schaffing van de broodkaarten voor de ge meente Haarlem. Voor het geval dat die niet direct mogelijk is, vragen zij voor Haarlem zoo veel regeeringsbloem en meel beschik baar ie stellen tegen den prijs van resp. f 36 en 17.50 per 100 K.G.. als noodig is voor het bakken van 75.000 maal 311 gram brood per dag ongecht welike hoeveel heid broodbonnen ontvangen worden. Het binnenkomen der broodbonnen gaat met steeds meerdere en grootere moeilijkhe den gepaard, vooral nu in Amsterdam een proef wordt genomen met het afschaffen der broodkaarten, zoodat de bakkers genood zaakt zijn meel en bloem aan te koooen. het welk vrij. doch tegen betaling van hooge prijzen alleen verkrijgbaar is, wat fnuikend is voor bet broodbakkersbedrijf. Haarlem heeft recht op 75.000, (aanlal in woners) maal 2800 grm per negen dagen' Of 210.000 K.G. bloem en meel per periode. Van het 120sfe tot het 137ste tijdvak is echter 864.850 K.G. minder gevraagd dan waarop de bevolking recht beeft, zoodaidu aantal K.G. vrijwel geheel door de bakkers van duurder meel is moeten bngekocht wor den. Haarlemsche vereenigintc tot maatschappe lijke zorg voor zieken. Men tericht ons: Op de jaarlijksche algemeen® vergade ring dezer vereeniging werd allereerst bet jaarverslag van den secretaris uitge rac Daaraan moge ontleend woiden, dat ue zusters der vereeniging, evenals het vorige jaar met uitmuntend resultaat haar werk verricht hebben. In ruim 2250 gevallen konden gezinnen, die door ziekte maat schappelijk achteruit dre'gden te gaan, wor den geholpen. En men kan zeggen, dat in den regel die hulp aan het doel beant woordde. De vereeniging heeft als stel regel, waar het geldt materieel© hulp in al lereerste plaats samenwerking te zoeken met bestaande vereenigingen en lichamen. Deze samenwerking was een uitmuntende en hoe langer hoe meer blijkt, dat de ver schillende lichamen van armenzorg, de ge neeskundige dienst, de tuberculose vereeni ging enz. de voorlichting van Maatschap pelijke zorg voor zieken niet missen kun nen. Groote moeilijkheden werden echter tel kens ondervonden, waar 't geldt bet tijde lijk onderbrengen van kinderen, wier ou ders heiden ia een ziekenhuis zijn, het blij vend onderbrengen van gehuwde ouden van dagen en het vinden van een verblijf voor chronische ziekten. Inrichtingen voor deze categorieën zijn evenals elders, te Haarlem wel zeer noodig. Daarnaast zijn de zusters, wier ervaring stellig van belang is. zeer overtuigd van het tekort aan ziekenhuisruimte voor Haar lem en omliggende gemeenten. De kwijnen de toestand van de vereeniging „Huisver zorging" wordt do-or de vereeniging zeer betreurd. De zorg voor het vervangen van de zieke huisvrouw is een belangrijk onder deel van alle maasckappelijk© ziekenzorg en eigenlijk onmisbaar. Gedurende den tijd waarin reeds van ouds „Huisverzorging" niet werkt, voorzag een fondsje door een belangstellende aan onze vereeniging ge geven, in do allernoodigste behoeften. Dit fondsje raakt echter spoedig uitgeput. Er werd hieruit bijna 600 besteed I Door bemiddeling der zusters werden verder ruim 2000. herkomstig van particulieren, instellingen vau armenzorg, vakvereenigin- gen testeed ten behoeve van de gezinnen van patiënten. De vereeniging zelf gaf slechts 175 voor dit doel uit. Toch zün de financiën blijkens het ver slag van den penningmeeser allerminst in een goeden staat. Door overlijden en ver trek ging het ledental regelmatig en vrij wel achteruit (van 434 op 390). Echter ook indien dit aantal door het werven van nieuwe leden weer op 't oude peil kon worden gebracht, zou er een groot tekort blijven. Dit komt in hoofdzaak door de zeer noodi- ge salarisverhooging der zusters. Waar bij de oprichting een salaris van 1100 a 1200 nog voldoende was. zal dit nu moe ten gebracht worden op 15002000. En dan nog is het salaris zóó dab het zeer moeilijk zal zijn de krachten, die onze ver eeniging noodig heeft te verkrijgen en te behouden. In maatschappelijk werk goed geschooide gediplomeerde verpleegsters hebben tegenwoordig in gemeente- en Bijks- betrekkingen een goede toekomst met hoog salaris en goede pensioensregeling. Ver meerdering van het ledenaantal is derhalve wel zeer noodig. Zuster Hellema, die het werk deed voor het St. Elisabeths Gasthuis moest wegens ziekte ontslag nemen. In zuster de Vries werd een goede tijdelijke vervangster ge vonden, die thans is opgevolgd door Zuster De Wilde. Voor d© beide katholieke zieken huizen werd zuster Woerdeman vervangen door zuster van den Brink, voor het Diaco- nessenhuis bleef zuster Havelaar werk zaam. Met één bond van vakvereenigingen werd een overeenkomst aangegaan, waarbij de bond door bijdragen der leden een fonds vormde, waaruit de zusters leden dier vak vereenigingen bij ziekt© financed konden helpen in overleg met ©en bestuurder. Deze regeling bevredigt beide partijen en men hoopt ook met andere bonden ©en dergelijke samenwerking te verkrijgen. De aftredende leden van den Raad van Bestuur Mevr. de wed. C. A. A. Dudok de Wit-Moltzer, Mevr. EnschedéKoog, Mevr. Douair. H. M. J. van Lennep Cloetta. Jonkvr. W. v. d. Gees, M»v*. LaanLaan en de heeren W. Dyserinck. J. A. Fontein, P. H. Q. van Gilse, M. A. Jaeobson, Th. S. J. Janzen en Vineent Loosjes werden herkozen evenals de leden van het Dage- lijkseh Bestuur, Dr. P. Blaauw en P. H. G. van Gilse. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. De stakingen in de bouwvakken. De toestand is nog juist dezelfde als gis teren. Slechts één belangrijk feit valt er te consiateeren en wel dit: Gistei enavond heeft de Algemeene Bouw vakarbeidersbond vergaderd en bij stem- mine bleek de meerderheid geneigd het in dividueel contract te teekenen, zoodat de le den van dezen bond wel niet in staking zul len gaan. Hedenavond vergadert de timmerhedenver- eeniging „Eensgezindheid," wier bestuur den leden zal adviseeren het werk neer te leg- gen. Met spanning wordt de uitslag afgewacht, alhoewel zij toch niet den doorslag zal ge ven tot het welslagen van de staking. Molestaties zijn er. voor zoover ons be kend, nog niet voorgevallen. Wel stonden er gisteren een vijftigtal stakers met ver ontwaardigde blikken te kijken naar eenige werkwilligen in de Lange Magdaienastraa, en werden enkele werkwilligen bij het naar huis gaan geëscorteerd door een stakers-ee- rewacht, maar ernstige molestaties hebben nog niet plaats gehad. Van Katholieke zijde meldt men ons, dat de staking bij de steenzetters niet veel te beduiden heeft. Een schuit steenen moet, volgens contract, gelost worden door 6 man. Nu kwam er gisteren, zooals we ook gemeld rebben, in 't Spaarne een schuit aan voor het werk aan het Brouwersplein. Twee van de zes steenzetters staakten, omdat het vol gens de federatisten „besmet werk" was. De Katholieken ontkennen dit. En zoodoende moesten de vier anderen ook met lossen uitscheiden. Dus waren er twee Christelijke georganiseerde steenzetters bij de hand ge weest. dan had men van die hecle staking niets vernomen. Donderdagavond half acht zal er een ge combineerde vergadering plaats hebben van R.-K. en Christelijke Bouwvakarbeiders in Sint Bavo, waartoe zij op het bewijs van hun lidmaatschap vrijen toegang hebben. I-aten de leden er vooral aan dienken. hun contri butieboekje mede te brengen. Het spreekt haast vanzelf, dat er zeer veel leden ter ver gadering verwacht worden. De centrale voor de R.-K. Bouwvakarbei ders is den geheelen dag in Sint Bavo. zoo- dat daar altijd om inlichtingen en raad ge vraagd kan worden. Jubilé. Heden herdenkt de heer M. H. Kluit, chef der Erven Bolin. alhier, den dag waar op hij voor 40 jaar bij genoemde firma in dienst trad. Mem werd een enveloppe met inhoud aangeboden, terwijl hij t verdere gedeelte van oen dag wryaf had. Programma- voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 17 Juni 1920 ,s avonds van half 8 tot lialf 9 uur, door den Heer Louis Robert. 1. Passacaglia, G. Erescobaldi; 2. Eoc- cata et Fuga d. kl. t. J. S. Bach; 3. Twee de Sonate, F. Mendelssohn, Grave Adagio Barthoidy, Allegro Maestoso e vivice, Fuga; 4. Bénédiction Nuptiale, O. Saint- Saëns. 5. Marche aux flambeaux, Alex Guilmant. ,Wagcu te water. Maandagmiddag1 reed de koetsier van een handelaar jn koloniale waren op de Bakenessergracht met een beladen wagen het pakhuis uit. De volgeladeu wagen, die achteruit reed, geraakte bij het draaien in de gracht. Door bijtijds die strengen stuk .te snijden, gelukte net om chet paard nog van het voertuig af te spannen. Wagen met inhoud geraakte ech ter te water. Het duurde geruimen tijd eer mende volgeladen kisten en zakken had opgcvischt. Later werd de wagen op den wal getrokken. „Herwonnen Levenskracht" Deze vereeniging zal op Donderdag 17 Juni ten 8 uur in het gebouw Sint Bavo een gioote vergadering houden voor de Pa rochiale leiders en Parochie-comités. Alle comité-leden en georganiseerden wor den dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen, om den Viinderdag. die in aan tocht is, schitteren te doen slagen. Daarvoor is de medewerking van allen noodig. Het bestuur vertrouwt dat niemand zal ontbreken op de veremrwiru* jjloembollenkweekers genootschap. In de gisteren gehouden vergadering van het „Bloembolienkweekers genoot schap" werd als de betaaltijd voor de bloembollen vastgesteld 1 Mei. Dc heer W. G. Droog te Haarlem werd tot eere lid benoemd. Tot slot had er een prijsra- ming plaats yan tulpen, hyacinthen en narcissen. Jaurlijikscli ILB.S. sportfeesfc. Dit feest der le H.B.S.-ö j.c. zal plaats hebben op Donderdag 24 Juni a.s. op het veld der II. F. O. De nummers zwemmen en tennissen zijn van het programma, dat er thans als volgt uitziet, geschrapt. Om v.m. 9 uur Drie-, vier, en vijfkam- pen; v.m. 10.30 Hockeywedstrijd 2a—2c; v.m. 11 uur Repetitie, vrije oefeningen le en 2e klassen, afdeeling „Sport" R.H. B.S.V. - Hierna bestaat gelegenheid voor de turners en turnsters om aan 't terrein koffie te drinken. Het middagfeest vangt aan om 1.30. De volgende nummers zullen worden te zien gegeven; lo. Vrije oefeningen le en 2e klassen; 2o. Kastie le klassen, Korfbal, meisjes; 3o. Estafetteloop; 4o. Slingerbal 4e en 5e klassen, Veldbal Be klassen; 5o. Stok- oeleningen meisjes afdee.ing „Sport" H. H.B.S.V.6o. Springtaiel, jongens, afdee ling „Sport" H.H.B.S.V.; 7o. Hindernis- baan; 8o. Hockey; 9o. Voetbal. De jury zal bestaan uit leeraren en leer lingen der H.B.S. zelve, integenstelling met vorige jaren, toen dit lichaam uit leerlingen der Rijkskweekschool yoor. on derwijzers bestond. We twijfelen er niet aan, of van vele kanten zal wederom getoond worden, dat sport een hoe langer hoe grooter onder- wijsfactor wordt. Keer zeker zal het wer ken van .directeur en leeraren ook fn deze richting, succes hebben. burgerlijke stand. Ondertrouwd: 16 Juni. O. de Graaf en W. M. Frensen. J. .West en G. O. de Lang. J. v. Bergen en A. A. v. d. Aar. P. A. de Groot en A. Blok. A. Remmers en J. v. d. Lans. T. H. Wullems en M. O. v. Roon. S. de Vries en O. Urbach. Getrouwd: 16 Juni. D. Smits en J. J. H. Severijnse. H. J. A. v. Zomeren en O. Geisderfer. P. J. Stals en E. v. d. Pieterman. J. Baas en M. Dorrepaal. A. K. de Vos en M. Schreuder. H. J. Rijnberk en J. Jonkmans. X. ,T. A. Langenidijk en L. S. Postuma. A. F. Hillebrand en A. A. v. d. Putten. Geboren: 15 Juni. d. van C. M. Smit v. Puivelde. z. van H. BuijsPruis. z. van O. Kruijer—Tufjtel. d. van J. P. JBreukelsv. Rooijen. 14 Juni. d. van .O. Marsv. Hoof. 16 Juni. z. van A. W. v. PuttenVlieland. Overleden: 14 Juni. M. y. Geloven Böhm, 67 jaar, Begijnhof, SCHOTEN. De secretaris der Huurcommissie. Indertijd bepaalde de Raad, dat ge meente-ambtenaren geen bij-betrekkingen mogen bekleeden. Dit werd in een veror dening vastgelegd. Naar aanleiding daarvan werd onlangs in den Raad aanmerking gemaakt, dat de heer R. Baas, de gemeente-ontvanger, te vens secretaris der Huuroonunissie der gemeente Schoten is. B. en W. gaven in verband daarmede aan den heer Baas in overweging om ontslag als secretaris der Huurcommissie te vragen. Daar de heer Baas dat niet deed, namen B. en W. 't besluit om hem ongevraagd eervol ontslag te verleenen als secretaris der Huurcommissie. Hedenmiddag werd deze zaak in een openbare zitting van Ged. Staten behan deld. waarbij de heer Bies 't standpunt van B. en W. nog eens uiteen zette en de loden der Huurcommissie, de heeren v. Leeuwen en Magendans, er op wezen, dat het èn voor de Huurcommissie èn voor de huurders van Schoten een zeer groote ramp zou zijn, als de heer R. Baas zijn ontslag als secretaris zou moeten nemen. Daarna ging de openbare zitting in een geheime over om over de zaak te be raadslagen. De uitslag volgt later. HAARLEMMERMEER A. D. LIJN DEN. Personalia. Tot onderwijzer aan de R.K. Mariaschool, alhier, is benoemd de cnr. Ntcling van Amsterdam en tot onderwijzeres mej. J. Dalhaus van Haar lem, beiden met ingang van 1 Juli. (HEEMSKERK. Patronaatsfeest. Zon dag jl. was het <je groote feestdag. s Morgens een aig^mc,eiie Commu nie en .predikatie over 't de H. Mis gezamenlijk ontbjj t in t inw. versierde patronaatsgebouw, 's Avonds 7 uur groote bijeenkomst van ouders en kin deren. De zaal was geheel bezet. Behalve de beide kapelaans en kapelaan Berkhout uit dc Beemster was ook de ZeerEerw. Heer Pastoor aanwezig. Voor muziek had de heer A. v. Woe- sik gezorgd. Op een prachtig versierde troon stond 't beeld van het H. Hart van Jezus, aan ,Wien 't patronaat is toege wijd. Na opening .een keurige rede van den WelEerw. Directeur kapelaan Sommer, waarin de ouders zeer zeker ten volle overtuigd werden van het heerlijke schoo- ne patronaatswerk op godsdienstig als maatschappelijk gebied. De jongens zon- gen. daarna keel mooi hun patrouaatsiied. Nu was 't de beurt aan Professor An- thonini, de bekende Goochelaar. Op schitterende wijze werden de toeren vol bracht, en gaven ze steeds aanleiding tot een onbedaarlijk gelach. Ook de moppen waren leuk en zoo was de tijd spoedig verstreken. Een woord van hartelijken dank en een tot weerziens, was de ver tolking van alle aanwezigen. Thans had uitreiking der insignes plaats en van de prijzen. Een toepasse lijk woord werd hierbij door den^ Zeer Eerw. heer pastoor gesproken. Bij 't slot woord werd vooral ook dank gebracht aan 'de: dames, file: yoor de consumptk hadden gezorgd. Met groot pleizier zullen allen deze* dag blijven gedenken. BEVERWIJK. Weensche kinderen. Woens^ dagmiddag arriveerde alhier andermaal een groep Weensche kinderen ten getale van cir-i ca vijftig. Zij zagen er in doorsnee nog iets slechter uit dan de vorige bezending. Arme kleinen, zooveel droefheid en vermoeienis lag op hun snuitjes gestempeld. Moeder misten ze en. vader en zoovele mooiere broers en zusters. Pas echter hadden de liefdadige handen der pleegouders hun de bange wolkjes van de voorhoofden gevaagd en (rokken ze weg naar de warme nestjes hun bereid door het milde Hollandscke hart. Wij zagen een goede vrouw weenen van aandoe, ning. Een andere, die een kind „besield" had. nam het om zijn zusje schreiende jochie op den koop toe. En een derde, die ternauwer nood brood voor de eigen kleuters heeft, had zoo gaarne zoo'n stumper er bii genomen. Een volk met dat hart moet waarlijk wel ge zegend worden. VELSEROORD. Zondagavond heeft hier een ernstige vechtpartij plaats gehad. Een tweetal jongelui. P. H. en S. J. van hier, kwamen met hun meisjes uit Tivoli en ontmoetten onderweg bii de Casembrootstr., H. Th. D.,giond'werker. alhier. Deze begon onder den invloed van sierken drank, ruzie te zoeken met eerstgenoemde over een meis je. H. wilde dfe zaak nog sussen, maar D. trok een mes en zwaaide daar geweldig mee in het rond en verwondde zoowel H. als S. ernstig aan de handen. Zij werden door Dr. Oostenrijk alhier verbonden, maar één van hen moest Maandagmiddag naar een zie kenhuis in Haarlem om geholpen te worden,,- De beide gewonden moe.en veel bloed heb ben verloren, wam .n oen oimrek waar de vechtpartij plaats had, was ce straat vol bloed en ook zat het aan de deuren. De dader, H. Th. D„ werd door de politie ingerekend en werd ©en paar dagen te IJ muiden vastgehouden, om wat uit te blazen. Hij zal later over dit geval nog wel eeni- gen tiid moeten nadenken. In jaren hebben wij hier geen ernstige vechtpartijen meer gehad en wij dachten, dat die tiid gelukkig voorbij was. Maar het drankgebruik is. ondanks de malaise, zoo onrustbarend groot, dat dit wel tot uitspat ting moet leiden. VELSEN. Personalia. Op de aanbeveling voor directeur der gemeentereiniging te Nij megen is als nummer een geplaatst de heer J. Th. Verzijiberg. directeur der gemeente- reiniging te Velsen. VELSEN. Maandag reed een motoriiets- langs den Rijksstraatweg alhier, toen nabij de boerderij van Hagen zijn stroo- noed afwaaide. Van de anderen kant kwa men drie soldaten aan op de fiets, dia inspectie hadden gemaakt en die wel, eens hadden opgestoken onderweg. Zij zien dea hoed afwaaien en een der soldaten (ze hadden 't blijkbaar afgesproken) rijdt pre cies over den hoed heen, die daardoor geheel vernield werd. De motorfietsrijden boos, eischt vergoeding. De soldaten sar ren en dagen hem uit, en daarop werd de man zonder hoed zoo razend, dat hij' den eenen soldaat beetgrijpt en hem ia den sloot gooit, den tweeden afrost en den derden niet minder. Een der sol daten stelt daarop voor, dat ze maar moes ten doorrijden, waarop de motorlieterij dor zeide dat dit geraden was, daar ze er anders nog slecht ei' zouden 'af komen. De soiutt-eiu .i,„j.„f „n <2e mo torrijder kon een nieuwen liced koopeu. VELSEN. Burg. Stand. Gebaren, d. vaa M. A. .0. Post—Vos. d. van G. Nijssen Grapendaal. z. van K. Kostelijk Cats. z. van W. Siuijmervan Dok. z. van A. Mooyekindv. d. Berg. d. van O. C. ZonneveldHandgraai. z. van G. Hendriksev. d. Meije. VELSEN. Naar wii vernemen zijn Jhr. Mr. j. W. G. Boreel van Hogelanden en mevrouw op de thuisreis van Indië naar hier. Over eenige weken worden zij hier ver- W VELSEN. De heer W. Chr. Suwerink, ad junct-commies (er secretarie dezer gemeen:e. slaagde Zaterdag j.l. le Zeist voor het di ploma canöidaat-gemeente-secretaris. VELSEROORD.Het is thans weer treurig met den straatweg van hier naar IJmuiden gesteld. Bij den Hoogeberg is het zoo erg, dat de straat daar beslist gevaar oplevert. Er zijn steenen uit de straat en verscheidene steenen steken een eind boven de straat uit. Verbetering is dringend noodzakelijk. Verleden jaar besloot de Raad dat cteze sti aatweg ter hoogte van de Kortenaerstraat verbeterd zou worden, maar er is nog niets van te zien. Men was büi dat er althans een gedeelte verbeterd zou worden, maar spoedig gebeurt het niet. •■V— IT VOORRAAD LEVERRAAR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 7