RESTANTE» OPRUIMING. Kechtszaken. Telegrammen Handel en JNijverheid Parlementaire Kroniek Küarsehvnlgk' ten '4 tire bet eon* res zal Wzoeken. Alsnu is het woord aan den beer Baas (Chr. Nat. Vakverbond!) tot het uitbren gen van een rapport over „de ontwerp- eonveuties van het Eerste Nationale Ar- beidscongree te Washington en de door voering daarvan tn de verschillende landen. De wereldeatastrophe, zoo betoogt spr. heeft de noodzakelijkheid van arbeiders- bescherming meer op den voorgrond ge bracht. De beginselen, ook in en door onzen kring gepropageerd, hebben med(. de overtuiging gevestigd, dat herstel en de vooruitgang der industrie nimmer ma.g gaan ten koste van de arbeiders. Het feit, dat op de conferentie te Was hington de achterlijke landen evenveel recht van spreken hadden als de meer ontwikkelde landen en verder het ont breken van de Duitsche, Russische en Oostenrijksche arbeiders vertegenwoordi gers, alsmede de afzijdige hóud'ing van Amerika ondanks de mooie redevoe ring door Gomperts gehouden dit al les maakt dat men van deze conferentie geen al te hooge verwachtingen omtrent de arbeidersbesehenning mag koesteren. Niet de dictatuur van het proletariaat, maar hervorming en compromis dit is het doei van de conventies. De ach terlijke landen, waar de economisch zwakker nog aan een ongebreidelde ver- knechting bloot staan, moeten door den invloed van hun arbeidersgroepen wor den vooruitgedrongen op den weg der aibeidersbescberming. In ons land be hoort dc volksvertegenwoordiging er haar aandacht aan te wijden, Be 8-uiendag, de bestrijding der werk loosheid en de steun aan wcrkloozen, de bescherming van vrouwen tijdens hun be valling, het verbod van de verwerking van witten phosphor dit waren de on derwerpen waaraan te Washington aan dacht werd geschonken. Men kwam tot „conventies" en tot „aanbevelingen". Ais bet voornaamste vraagstuk werd dat van den aehturendag beschouwd. De Engel- schen liepen er niet erg warm voor. Van de zijde der werkgevers werd veel tegen stand ondervonden. In de gemengde commissie van werk gevers en arbeiders werd de aehturendag verworpen. Gelukkig werd door de soe pelheid van sommige regeeringsverte- genwoordigers 6pr. brengt hierbij hul- ue aan Mgr. Nolens het doel in hoofd zaak bereikt, hetgeen zelfs van sociaal democratische zijde tot voor korten tijd ais onmogelijk werd beschouwd. Aan Japan werd geruimen tijd toegestaan om zich aan dit besluit aan te passen. De ar beidstoestanden zijn in Japan zeer treurig en sommigen hadden ten opzichte van uit land en andere achterlijke landen ecu zoo groote toegevendheid afgekeurd. Men moet echter niet vergeten, dat het niet blijft bij hetgeen thans is verkregen, wij. dit slechts een minimum is. Daarbij moe ien wij het werk uit de hand nemen van een groep, die steeds duidelijker toont, oat sioopen haar doel is. Dan dö werkeloosheid. Daaromtrent werd te Washington allereerst besloten tot het aanleggen van goede statistlte- keu; en verder de instellingen van ar beidsbeurzen, waarbij contract tusschen particuliere en openbare arbeidsbeurzen moet worden gezocht. De emigratie moe. onder controle worden genomen, waarb werkgevers en werknemers in de betrok ken landen moeten worden geraadpu Lr wordt echter niets dringend voorge schreven. Men heeft hier slechts te doen met aaa bevelingen. Zij geven ons echter een aansporing om onzen invloed ten goede aan te wender op de verschillende regeeringen. De Chr. Arbeidersbeweging moet daarbij haar ei gen bemiddelingsbureau hebben. Van Itaiiaansche zijde werd verder het vooratel gedaan van de verdeeling dei grondstoffen over de verschillende lan den. Dit communistisch denkbeeld ge- tteund van socialistische zijde zou echter de lamlendigheid bevorderen. Daarom is het verblijdend dat het verworpen is. De besluiten inzake de moederschaps- lorg bevatten weinig aantrekkelijks. Wanneer men bruutiweg betoogt, dat de vrouw vrij moet zijn om te beslissen of zij moeder wil worden in of buiten bet huwelijk, dan wijst dit op een ver wildering der zeden en een ontkenning van de heiligheid van het huwelijk. Art. 2 van dit besluit bepaalt, dat niet alleen de gehuwde vrouw, maar el ke vrouw gehuwd of niet moet worden geslemu. Men zegt thans, dat de Chris telijke gedelegeerden dit voorstel niei hauden moeten steunen. Voor een deei ligt de oorzaak dat dit artikel is aange nomen, aan de wijze van behandeling. Spr. heeft zich over de voorstelling, welke de heer Oudegeest In het „Volk' van de behandeling van dit artikel geeft, niet weinig verwonderd De beschouwin gen over dit artikel in de Christelijke pers lijken spr. evenzeer onjuist. Want noch in de Arbeidswet 1908, noch in dc Arbeidswet-Aalberse om bij de Ne derlandsche wetgeving te blijven is een verschil gemaakt tusschen de ge huwde en ongehuwde vrouw. Zon men meenen, vraagt spr„ dat de Christenen de zwangere vrouw, ook de ongehuwde onverzorgd zou willen laten en dat wi.; Christenen geen eerbied hebben voor het Jonge leven? (Applaus). Wij hebben wel getoond dat wij radi oaal moeder en kind wenschen te be schermen door de moeder gedurende ze keren tijd buiten de fabriek te houden. Binnenkort zal de moederschapszorg in de parlementen worden behandeld. De Christelijke vakbeweging zal dan heb ben te zorgen dat geen premievrije moe- dersehapsuitkeering insluipt. Ons streven zal moeten zijn: een regeling te krijgen als bij de ziekte-wetten; men stelle voor nitkeering de premie verplichtend. De ongehuwde arbeidster, die moeder wordt, moet wel geholpen worden, maar op andere wijze en met dezelfde liefde, waarmee elke gevallen vrouw geholpen wordt Wij keeren ons niet van haar af; maar wij willen niet dat het hooge ide aal van de vrouw-moeder wordt neerge haald. (Toejuichingen). Wat de bescherming van vrouwen en kinderen (jongens tot 18 jaar) in onge zonde bedrijven betreft merkt spreker op, dat de feministen mannen en vrou wen gelijk behandeld willen zien. Als de vrouwen zelf niet zoo verstandig zijn, een dergelijke bepaling toe te juichen, dan zullen wij mannen het onzen plicht rekenen de toekomstige moeders te be schermen. Spr. wekt de Christelijke Vakbeweging van alle landen op om mede te werken aan de doorvoering der besluiten van Washington opdat den arbeiders de vol le maat wordt gegeven. Ziet too, zegt spr. dat geen verkeerde beginselen het goede bederven. Ook in verband met het Congres te Washington worden zware lasten op onze schouders gelegd, er moet hard gewerkt en gestudeerd worden. Laten wij toonen, dat wij een 6child kunnen zijn voor de zwakken en laten wü toonen, dat wij de Christelijke begin selen vasthouden, want in het geloof ligt de overwinning der wereld. (Ap plaus). Bezoek van MINISTER RUYS Om 4 uur bracht de Minister van Bdn- nenlandsehe Zaken Jhr. Mr. Ch. Ruys de Bcerenbrouck een bezoek aan het Con gres. Bij zijn binnentreden werd de Minister met gejuich begroet. De voorzitter, de heer Serrarens, sprak den Minister toe en uitte er zijn groote vreugde over den minister-president op dit congres te mogen begroeten. Spr. roept hem een hartelijk welkom toe na mens dit .Congres. Vooral wij Christelijke Nederiandeis, aldus spr., verheugen ons over dit blijk van belangstelling en wij zijn er fier op, want wjj voelen verwant- schap tusschen uw arbeid en den arbeid van uw kabinet en onzen arbeid. Wij willen de hervormingen, welke noodig zijn, maai' volgens wettelijk en weg. De Christelijke beginselen zijn de zon, die onzen weg verlicht en ons doet groeien. Wij danken u voor uw tegenwoordigheid en belangstelling in ons werk. Toespraak minister Ruys de Beerenbrouck. Minister Ruy3 de Beerenbrouck beant woordde deze toespraak en bracht dank voor de hem bereide ontvangst. Hetgeen hem ter oore is gekomen over de wijze, waarop hier de zaken worden hespro- ken. maakt hem huiverig veel van den tiid van het congres te vragen. Gij ziit niet hier. heen gekomen om van vertegenwoordigers der regeering een toespraak te booten. maar spr. wil toch zeggen, dat de Nederlandsche regeering dit samenzijn van mannen, die de Christelijke beginselen vooropstellen, me; groote belangstelling volgt. Iedere internationale samenkomst, maar zii werkers samenbrengt om op të bouwen wat verwoest is en de menschen weer een drachtig maakt. Spr. hoopt van harte, da; deze samenkomst voor alie landen en voorai ook voor Nederland van groote beteekenis zal zijn, dat de discussdes en de samenwer king het onderling vertrouwen zal vers.er- Ken en dat de congressisten in tevredenheid over de resultaten van hun arbeid naar hun vaderland zullen terugkeeren. (Langdurig applaus.) Na nog eenige woorden tot den Minister gericht te hebben, sloot de voorzitter de ver gadering. HET MOTOI?-ONGELUK BIJ PURMKREND. Het Statenlid Jb. de Vries Jbz., heeft aan den voorzitter van Ged. Staten in N.-Holland de volgende vragen gesteld: le. Is het den voorzitter van Gedepu teerde S.a.en bekend, dat Vrijdagmorgen, l Juui j.t. tusschen Paraerend en Ilpen- dam een motorwielrijder door de Tweede Noord-Hollandsche Tram is overreden met het gevolg, dat deze totaal verminkt is geworden en gedood? 2e. Is het den voorzitter eveneens be kend, dat ter plaatse waar de tram plot ting van de eene naar de andere zijde van den weg gaat niet de minste aan duiding staat waaruit blijkt, dat dit punt gevaarlijk is, terwijl evenmin waarschu wingsborden aanwezig zijn? 3e. Is de voorzitter met van meening, dat het gewensckt is daarna een onder zoek in te ste len, en is u bereid het resultaat mede te doelen? 4e. Indien het onderzoek bevestigt, dat aldaar geen borden staan, ligt het dan niet op den weg van de provincie om maatregelen te nemen en te zorgen dat deze er komen? UITVOER VAN VROEGE AARD APPELEN. De N. U. M. brengt ter kennis van be langhebbenden, dat zij, krachtens machti ging van den minister van L. N. en H. in staat is, om, met ingang van Maan dag 2i Juni e.k. vergunningen le eudos- seeren voor den uitvoer van vroege aard appelen, zulks op de voorwaarden, voor komend iu haar desbelreifende circulaire van 3 Juni jX, met dien verstande noch tans, dat: a. de voor de endosseering dier uit voervergunningen te betalen heffing be draagt f 1 in plaats van f 1.50 per 100U K..G. aardappe.en of gedeelte daarvan, met een minimum van f 2.50 per uitvoer vergunning; b. geen bepaald uitgangsstation op de consent-aanvragen behoeft te worden ver meld, aangezien de uitvoer kan geschie den langs alle daartoe bij genoemde cir culaire opengestelde uitgangsstations, ter keuze vau de aanvragers. Met inachtneming der voorwaarden kunnen consenlaanvragen reeds thans bij bovengenoemde maatschappij .worden jn- ged:,tx"J" ~SSx. E. Arntzenius f Té 's Gravenhage is op ruim 70 jariger leeftijd overleden Mr. Ernst Arntfceniu staatsraad in buitengewonen, dienst, grif fier der Tweede Kamer. Verkeer en Posterijen Een demonstratief congres van het spoorwegpersoneel. Men meldt aan de „N. Crt.", dat op Zon-, dag 27 Juni te Utrecht een demonstratief! coagres wordt gehouden van de Neder-J landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, ter bespreking van de', verdere actie in verband met de weige-i rimg door de directies van den verhoogden, duurte toeslag en het uitstellen van de be-* tere dienst- en rusttijden voor het spoor wegpersoneel. De Bond van Ambtenaren bij de Ne derlandsche spoorwegen heeft medewer king aan het congres toegezegd. Uitgenood igd zullen worden de verte genwoordigers van regeering, directie en raad van toezicht. De Neutrale Bond van spoorwegperso neel geeft de voorkeur aan een vergade ring alleen van afgevaardigden met uit noodiging van bovengenoemde vertegen woordigers op een werkdag, maai de Ne derlandsche Vereeniging zal het plan voor een demonstratief congres doorzet ten. Luchtverkeer EEN REUZE-LUCHTSCHIP. Een Amerikaansche belangen-gemeenschap heeft bij de Zeppelin-werf een luchtschip v. 700.000 dollar besteld voor de instelling van een lucht-scheepvaartdienst New York-Lon den-Berlijn. In verband hiermede deelt de pers een verklaring mede van kolonel Hens- ley, den leider van de Inchtvaartafdeeling van het Amerikaansche departement van Oorlog en de begrotingscommissie van het Amerikaansche huis. Hij zeide. dat de Duit sche metalen vliegtuigen, alle Amerikaan sche. die toen gebruikt werden, minderwaar dig deden schijnen en eischte invoering van dergelijke metalen types. In de ontwikkeling van het luchtschip is Duitschland zijns in ziens alle andere landen jaren voor. In No vember 1919 had hij het bouwplan voor het Duitsche luchtschip LZ 125, voor 100.000 dollar gekocht, welk luchtschip voor een aan val uit de lucht op New-York bestemd was geweest. Dit luchtschip kon een snelheid ontwikkelen van 92 Engelsche miji; zonder te moeten stoppen, met 12 passagiers op 40 graden Noorderbreedte een reis om de we reld maken.. Het had daarvoor benzine ge noeg aan boord. De inhoud van het luchtschip was onge veer 98.900 kubieke meter grooter dan dien van het grootste Amerikaansche marine-luchtschip, dat in Engeland is ge bouwd, de R. 38, welke 2 millioen dollar gekost heeft. De aankoop van het Duitsche bouwplan van de L. Z. 125 verzekert Ame rika een voorsprong van tien jaren. Het be treft hier, zegt de Duitsche pers, de bouw plannen van een luchtschip, dat in het laat ste oorlogsjaar besteld is, maar niet meer gebouwd en dat 238 meter lang is met een heeft tien motoren elk van 260 paardekracht en kan 80.000 K.G. nuttigen last vervoeren bij een statische maximumhoogte van onge veer 8000 meter en een uursnelheid van on geveer 121 K.M. TWEEDE KAMER. Vergadering van 17 Juni. De VOORZITTER wijdt harte'ijke woorden aan de nagedachtenis van uen overleden griffier Mr. Arntzenius wiens groote verdiensten, welwil.endheid en hei deren fijnen geest, hij dankbaar herdenkt Minister DE ViSririur, betuigt namens de itegeeriug, deelneming in het verlies dat de Kamer leed. De heer DüYMAER VAN TWIST A.R. neemt in verband met het inkomen van de militaire pensioenwetten zijn inter pellatie dienaangaand terug. De interpellarie-KoIthek over uitslui tingen in de bouwbedrijven wordt toege- Lager Onderwijswet. De heer OTTO U. L. licht een amende ment toe, om de hooiden die al 5 jaar ambulant zijn, ambulant te laten. De AiiNj.öJ.iiii ontraadt het amende ment dat alles ten aanzien van de af schaffing van het anibu.autisme weer op .osse schroeven zal zetten, doch beveel, zijn nieuw artikei aan, waarbij vrijstel- ring van de atsehafxiug wordt gegeven tot 1923 tenzij aan de betrokken school ce,, vacature is ontstaan. Het amendement wordt verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Het nieuwe artiket des Ministers wordt- z .h. st. aangenomen. De heer OTTO, U. Ldient een amen dement in om afschaffing van bet am bulant) sme te doen ingaan op een nader .e bepalen datum De VOORZITTER stelt voer dit amen dement ontoelaatbaar te verklaren. Dit wordt aangenomen inet 54 tegen 18 stem men. Het vocrstel-KETELAAR V. D. tot her opening van de discussies over artikel 108 wordt aangenomen niet 54 tegen 23 stemmen. De beer KETELAAR V. D. ddent een amendement in om de afschaffing van 't ambulantisme ook te doen geiden voor de bijzondere school. De heeren HEEMSKERK A. R„ LOH- MAN C. H„ en Van WIJNBERGEN li.-K., verklaren dit amendement strijdig met het beginsel der pacificatie. Eerst genoemde acht het zelfs onaannemelijk. De heer GERHARD S. D. A. P., be- v^ogt, dat zij, die stemden voor afschaf fing van het ambulantisme in de open bare school, verplicht zijn ook te stem men voor afschaffing van het ambu lantisme In de bijzondere school. De beer DRESSELHUIJS, V. L., zal tegen het amendement stemmen, alleen omdat hij het ambulantisme zooveel mo gelijk wenscht te behouden. Overigens is li ij hét met den heer Gerhard eens. De MINISTER ontraadt ernstig aan- homing van het amendement, ofschoon bij tegenstander is van het ambulantis me. Het amendement raakt echter aan de interne vrijheid der bijzondere school, wat geheel iets anders is. Het amendement wordt verworpen met 40 tegen 28 stemmen. De heer BEUMER, A.-R., maakt be zwaar tegen de terugwerkende kracht voor het nonactiviteitstractement voor onderwijzers-Kamerleden tot 1 Januari 1290. De MINISTER beroept er zich op, dat het nonactiviteitetractement in de wet is gebracht door een zonder stemming aangenomen amendement en dat ook de nieuwe onderwijzerssalarissen zullen in gaan op 1 Januari 1920. De stemming over dit artikel zal he den, Vrijdag, plaats hebben. Den Haag, 17 Juni 1920. Dé dezer dagen overleden gTiffier der Tweede Kamer Mr. Arntzenius, had ge durende 32 jaren met veei zorg, toewij ding en bekwaamheid, zijn moei yk ambt vervuld. De woorden van leedwezen die èn de Voorzitter èn de Minister van On derwijs, aan den ontslapene wijdden, had den dan ook de volle instemming der geheele Kamer. Na van 28 Mei af, niet meer aan de orde geweest te zijn, zaten we gisteren weer midden in het ontwerp Lager-On- derwijswet. Maar met de behandeling er van heëft de Kamer nog niet veel voort gang kunnen maken Er. werd te veel teruggetreden in kwesties, die men eigen lijk als afgehandeld had kunnen beschou wen. Intnsschen was bet een belangrijke zaak die gisteren de hoofden en gemoederen in ons Parlement, bij de warme weergesteld heid toch al warm genoeg, nog warmer maakte. Wat was het geval? De Minister wilde als overgangsmaat regel bepaald zien, dat, tenzij er vóór Januari 1923 een vacature ontstaat, de invoering van bet stelsel: de hoofden voor de klas, tot dien datum zou kunnen wach ten. De heer Otto nam de ge.egenheid te baat om nog een stapje verder te gaan, zóó ver dat de vurige vrienden van de afschaffing der ambulante hoofden, de lieeren Ossendorp en Albarda, den heer Otto verweten te reagecren tegen de door de Kamer genomen beslissing. Maar de heer Otto is nog al eigenwijs; hij diende dan ook een nieuw voorstel in, ten einde de invoering der afschaffing van het ambulantisme op een nader door den Minister te bepalen dag te doen plaats hebben. Het voorstel kwam niet esns in behandeling. Een netelig vraagstuk wiérp de heer Ketelaar, een andere onderwijsspeciali- teit, op. Hij vroeg of afschaffing van het ambulantisme ook voor de bijzondere schooi moest gelden. De Rechterzijde zijn, dat de Overheid het recht mist/ in te grijpen in de interne regeling van de bijzondere school, en daaronder moet de vraag of het hoofd een klas behoort te hebben, zonder twijfel worden gerekend. Met groote meerderheid van stemmen maakte de Kamer dan ook uit, dat, het geen ten aanzien van het ambulantisme voor de Lagere school is bepaald, niet geldt voor de Bijzondere school. Een oneerlijke penningmeester De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank deed .Woensdag uitspraak in de zaak tegen den gewezen penningmees ter van den Nederl. Sigarenmakers en Ta- baksoewerkersboud Jacob Luferaan, die zich ten nadeele van den Bond aan ver duistering van f 43.600 had schuldig ge maakt, welke door hen gebezigd waren voor specu.arieve doeleinden. De Recht bank veroordeelde beki. tot 9 maanden ge vangenisstraf. De eisch was 1 jaar. Ais verdediger was opgetreden Mr. Ad. Zeideurust.. De vordering van den Bond, die zich tot een bedrag van f 100 civiele partij gesteld had wegens het geschokte ver trouwen van vele leden in den Bond, werci tevens toegewezen. EEN liVlEiU'iiLLATIE OVER DE AS. BOYCOT VAN HONGARIJE. BOEDAPEST, 17 Juni. In de heden ge- houncn zitting van de Nationale Vergade ring heelt graai Aloert Apponyi de regee ring gemierotdeerd in zake het door den Bond van I ransportarbeioers in Amsterdam genomen besluit Hongarije te boycot.en. Hij jegde er den nadruk op. dat dit besluit me. een ongehoorde verdraaiing van ieiten en onwaarneoen wordt gemotiveerd. Zoo wordt oeweerd. dai in het begin van dit jaar in tal rijke gevangenkampen ongeveer 20.000 man nen en vrouwen waren geïnterneerd, dat in het geheel 50.000 personen werden gevangen gehouden, en 5000 arbeiders ter dood wa.en veroordeeld. Spr. begroette met insiemming ae maarregelen der tegeering tot hers.el der openha.e orde; hij wenschte dat de censuur, in het biizcnder wat de puo.icatie van de door iedeien verooideelde vergrijpen betreft, op gema.igüer wijze zal worden toegepast. Wat de boycot betreft, waartoe is besloten, deze benuidt de groo.ste onrechtvaaidigheid. daar hij wegens vermeende of werkelijke ver grijpen van een enkele de geheele natie wil .rellen, terwijl de tegeering en de Nationale Vergadering toch krachtig tegen deze ver grijpen zijn opgetreden. Bovendien zal de boycot in de eerste plaats de a.betders in de industrie treffen, en bo vendien de positie bemoeilijken van hen. die het mees. voor het waarborgen der orde op komen. Spr. hoopte dat men niet zal vast- huden aan het ten uitvoer brengen van het besluit tot boycotten, wanneer men zich van de muechtvaardigiheid er van heeft ovetuigci. (Levendige bijval.) j Minister-president Simonyi wees er aller eerst op, dat het besluit niet door de geheele Amslerdamsche arbeidersklasse is genomen, doch door het uit vakvereenigings-secretaris- sen bestaande centrale bureau. De geheele actie is feilelijk van de Russische bolsjewisten uitgegaan. Tegenover de in het besluit genoemde data stelde de minister-president vast dat zich ui het gevangenkamp van Hëimaskr den 15en Maart totaal 1877 geiaternee.den be vonden. Andere interneeringskampea heston- den destijds in het geheel niet. Heden be draagt het aantal geinterneeraen in het eeni ge interneer ingskamp van Zalacgerszig 2411 personen. Het aantal doodvonnissen be draagt niet eens vijftig, Deze troffen zeer weinig arbeiders. In den laaisten tiid waren aan de inlichting van het buitenland groo.e moedrijkheden vei bonden. De regeer mg heeft het buitenland voortdurend over oen toes.and ingelicht, en is overtuigd, dai de juiste maat regelen heilzame vruch.en zuilen afwerpen. Wat betreft de censuur, deelde hij de mee ning van Apponvi volkomen. De ministei-presidefit constateerde voorts de krachtige houding van de Hongaarsche arbeiders tegenover de boycot. De Hongaarsche arbeiders, ook de sociaal democratische. met welker leiders hit had ge sproken, hadden pas uit de b.atien van ae boycot gehoord en hun medewerking aange boden hun partitgenooien in het buitenland oeiere begrippen bij te brengen. Hij vertrouwde, dat de Hongaarsche soci aal-democratische arbeiders zich daaraan houden zouden- Voorts gal hü als zijn meening te kennen, dat het hier ging om een bolsjewistische ac tie en niet om eene van de West-Europeescne arbeiders en hit vertrouwde dat deze arbei ders hun houding zouden wijzigen zoodra ze oeier waren ingelicht. Het antwoord van den minister-president vond algemeen bijvaL HET TURKSCHE VREDES VERDRAG. Parijs. 17 Juni. In gezaghebbende Fransche kringen wordt de bewering tegen- gesprken dat het Turksche verdrag zou zim teruggenomen. De Opperste Raad heef; dm Turkschen groot-vizier nog niet gesproken. Voorts wordt beweerd dat Frankrijk niet het initiatief tot een revisie van het verd.ag kan nemen. PARIJS, 17 Juni. De Turksche delegatie met Damad Ferid Pasja is hedenmiddag te Parijs aangekomen en omniddel rijk naar Versailles doorgereisd. DE CONFERENTIE TE SPA. De „Temps" meldt, volgens een Havas- Reuter bericht dat de Beiersche regeermg door een bijzonder en gedelegeerde op de con ferentie te Spa vertegenwoordigd zal zijn. DE HANDEL MET RUSLAND. LONDEN 17 Juni. Reuter verneemt, dat de vertegenwoordigers van het comité uit den Oppersten Economischen Raad en de han- delsgedeiegeerden van de Soviet-Republitk hedenmiddag bijeenkwamen en voorbespre kingen hielden betreffende de opening der Handelsbetrekkingen. DE BIJEENKOMST TE BOULOGNEI SUR MER. PARIJS, 17 Juni. De conferentie te Bou logne-sur-Mer zal den 21 en Juni plaats heb ben- Frankrijk, Engeland, Italië, België en Ja pan zijn uitgenood igd zich te doen vertegen woordigen. PARIJS. 17 Juni. Havas verneemt, dat de conferentie te Boulogne-sur-Mer niet sledus een bijeenkomst zal zijn van de eerste minis ters van Frankrijk en Engeland, maar in waarheid een bijeenkomst der geal.ieerden. Het schijnt dat de wijziging in de samen stelling der conferentie te Boulogne-sur-Mer vetband houdt met de vorderingen in den ar beid der Fransche en Engelsche financ.eele specialiteiten, belast met de bestudeering van de kwestie van de schadevergoeding, welke Duitschland verplicht is te geven. Het schijnt dat men besloten heeft tot de aanvaarding van een stelsel van schadelooss.elling door Duitschland. dat de grondslag van de be sprekingen van Maandag zal uitmaken. EEN ENGELSCnE TROEPENMACHT AANGEVALLEN. PARIJS, 17 Juni. De Temps" heeft een telegram uit Konstantinopel ontvangen, waarin wordt gemeld, dat de Britsche hooge commissaris naar Ismid is vertokken. Zeven duizend Khema isten hebben de Engelsche linies aangevallen. In Heraclee is de tust hersteld. DE TOESTAND IN IERLAND. LONDEN, 17 Juni. Heden is te Dublin een groote troepenmacht uit Engeland aan gekomen. welke onverwijld over de rumoerige distric.en zal worden verdeeld. DE CRISIS IN DUI jSUHLANDu Wo'.ff bevestigt, dat dr. Mayer, de Duitsche zaakgelastigde te Pariis. heeft bedankt de post van rijkskanselier te aanvaarden; voor.s dat president Ebert met den heer Fenenbach onderhandelt aangaande het aanvaarden van dezen post. VISGjAJIt v OE& NAAR D«j1jlS~HLA1nD Naar de „Visscherij Crt." uit zeer be trouwbare bron verneemt, zal eeu dele gatie uit de Reedersvereeniging en do iJmuider Vischhandel Vereeniging Zater dag van IJmuiden vertrekken naar Ber lijn ter bespreking voor eventueelen uit voer van yisck. VOOCal dea^e, is van eroote beteekems, omdat J grootste doorsnede van 29 meter en een in houd van IO8.000 Kubfjk'e metér gas. Het bleek, liier eenstemmig van meening te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10