"binnenland EERSTE BLAD Indrukken van den dag SIPKES'JAMS giu.i saiieerim Willi LIMiM SCHOENTJES. EISCHT STEEDS VRiJSAG 68 JÜMk 1320 43ste JAARGANG Ne £3996 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92ya; PER WEEK 22ys BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEEL1N6 „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 13,25 Bli VOORUITBETALING ADVERTENT1EN 30 CENTS PER REGEL, BI) CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Oit nummer bestaat uit 2 bladen LIII. HET MOOIE GEBAAR. Cisteren is op een andere plaats in dit Wad reeds gewezen op het gevaar, gelegen in den opzet van het zoogenaamd Interna tionaal Vakbureau, om over Hongarije met ingang van 20 Juni a.s. den boycot uit te spreken. Wij willen, om het groote belang dezer Kaak, ook nog de aandacht vragen voor het dwaze, het men vergeve ons de uit drukking, maar zij lijkt ons die juiste het kwajongensachtige van dit besluit. Wat willen de roode vakbonden, aangevoerd door hun leiders, wier toooze geest helaas in ons vreedzaam Nederland schijnt te huizen? Er is, naar zij van hooien zeggen hebben, in Hongarije op het oogenblik een regee ring, die verdachten aan de misdaden van een vroeger régime vervolgt, de vrijmetse laarsloges als staatsgevaarlijk opheft, nieu we omwentelingapogingen tegen houdt, en zoo meer. Die regeering moet verdwijnen en liefst plaats maken voor een roode arbeidersre- geering. Het tegenwoordige bewind wordt heel pakkend. ..de witte terreur" genoemd en om het land aan een ander bestuur te hel pen. zullen de vakbonden nu heel Honga rije besmet verklaren: het volk zal worden uitgehongerd, immers alle toevoer van le vensmiddelen zal worden afgesneden; ook geestelijk moet het worden drooggelegd,déor alle post- en telegraafverkeer te belemmeren. Het is gedurende den oorlog altijd een zoogenaamd democratische eisch geweest, dat elk land zijn eigen binnen landsche za ken zou beredderen. De pariii aan de winnende hand verkon digde altijd hoog van dien toren aan de ver liezcnde: Wij willen u alleen maar verslaan; aan uw regeeringsvorm of nationale instel lingen 7'allen wij niet raken. Daar moet het volk zeif over besüsssen. Nog durft de Entente tegenover Duitsch- land. Rusland, de Donaulanden. enz., geen ander houding aannemen, uit vrees voor den toorn der arbeidersleiders in het parle ment, die voor het zelfbeschikkingsrecht dei naties zouden opkomen. En nu heeft het Hongaarsdie volk zijn eigen gekozen regeering en zal het Interna tionaal Vakverbond komen vertellen. ...na mens de arbeiders", dat die regeering ver- dwiinen moet!! Maar dan zullen de heeren Edo Fimmen 'rawanten, die deze zaak op touw zetten, rt- 11 ook wel heel stellige aanwijzingen heb- '*r<2. dat het tegenwoordige Hongaarsche be. vind het meest schreeuwende is; niet te ver gelijken b.v. met de Russische heerschers Le nin en Trotzky. die de arbeiders naar de fa brieken laten geese'en. staking verbieden en voor wie een oude naam of geërfd vermogen alleen reeds aanleiding genoeg zijn om de doodstraf, verbanning, verbeurdverklaring, levenslange dwangarbeid etc., uit te spre ken. Hoe uitnemend dat Internationaal Vakver bond is ingelicht moge blijken uit een brief, die een ooggetuige, de correspondent van de Nieuwe Courant dato 6 Juni i.l. aan zijn blad zond. Men bedenke wel, dat de liberale Nieuwe Courant nu juist niet met voorkeur de regeering van een christeliiken staat in be scherming zal nemen, een regaering, die bo vendien nog den durf heeft om de vrijmetse larij tegen te werken. Welnu, die correspondent schrijft in zijn jongsten brief opgenomen in het ochtendblad blad van j.l. Woensdag o.m. het volgende: „De heeren Appleton. Edo Fimmen e. a. hebben van wat er in Hongarije gebeurt „kleine Ahnung". Zij zijn „op dit hun onbe kende terrein als pasgeboren kinderen tegen over de ongeevenaarde list en sluwheid van degenen, die in Weenen aan de touwtjes trek ken, om zoo mogelijk de „genossen" in Hon garije van den gerechten straf te redden en misschien nog een chaos in het leven te roe pen op den koop toe/' De proclamatie van het Internationaal Vakverbond noemt de cor respondent dan ook „een compilatie van da zotste leugens en van de waanzinnigste over drijvingen." Ziehier een onpartijdig man aan het woord die de zaken beoordeelt in de hoofdstad var. het Rijk. waartegen de internationale boycot ondernomen is- Iemand, die toch deskundiger kan worden geacht dan de heer Edo Firn men, die den Hongaarschen toestand in Am sterdam z it te bestudeer en. een kenner van het land, die waarschuwt: wanneer deze re- geering valt, komt daarvoor in de plaats „Friedridi met zijn militaire dictatuur, me, zijn progroms en terreur!" Hoe dat roode vakverbond dan tot zulk een dwaasheid gekomen is? Men heeft vooi zijn zinkenden invloed een groot gebaar noo- dig, Dat voelen de leiders. Men herinnert zich den tijd, toen de arbeiders door stelsel matige aanzetting tot stakingen werden ver lokt tot de roode organisatie. Toen heette het aan het adres van den arbeider: Heel het ra derwerk staat stil. wanneer uw machtige arm het wil! Later zou de Internationale den oorlog voorkomen met klinkende resoluties en bedrei ging mor algeineene dienstweigering. Al die frasen zijn holle klanken gebleken. Nu heeft „de Internationale", een nieuwe leus. een nieuw lokmiddel noodig. En het heet daarom thans: Arbeiders der wereld, laten wij door onze internationale macht re geeringen ten val brengen die ons vijandig gezind zija. Maar ook dat gebaar zal een slag in de lucht blijken. Een middel, waarbü millioe- nen aan den honger geslachtofferd word'en, is reeds veroordeeld, alvorens het wordt toe gepast. Maar de dwaasheid, de kwajongensstreek is begaan en wij zullen goed doen op den afloop scherp toe te zien. Men leze bovendien onder de Tele grammen van heden een bespreking, welke over den voorgenomen boycot in het Hon gaarsche parlement gehouden is. De onver antwoordelijke domheid van het I. V. V. komt daarin nog scherper naar voren. EEN MUISJE MET EEN STAARTJE. De vraag, of de gemeentewerklieden te Amsterdam, die op 8 Juni gestaakt heb ben, zullen gestraft worden, verdient wel de aandacht. Het Werkliedenreglement schrijft voor, dat de chefs, werklieden die zonder geldi ge redenen, van het werk wegblijven, bij B. en W. moeten voordragen voor straf. Zij kunnen, indien zij tegen de Opgelegde straf bezwaar mochten hebben, bij het Scheidsgerecht in beroep gaan. 't Spreekt vanzelf dat de chefs zich aan de reglemen taire bepalingen moeten en zullen houden. Er zijn dan ook reeds directeuren van kleinere bedrijven, die hun voorstellen ieeds hebben ingediend. Uit den aard der zaak zijn de bedrijven die groote perso- neelen hebben, daarmede niet zoo spoedig gereed. 't Spreekt evenzeer vanzelf, dat als alle vooretellen binnen zijn, B. en W. ze in be handeling zullen nemen. De mogelijkheid bestaat dan, dat de sociaal-democratische wethouders, die tot een partij behooren, welke de arbeiders der gemeente tot sta king heeft aangespoord (de beer Wibaut heeft een manifest, waarin dit geschied de, persoonlijk mede-onderteekend) tegen bestraffing zullen zijn. Zekerheid daarom trent bestaat op het oogenblik niet, want in de vergadering van bet college van B. en W. is nog geen enkel voorstel van een der bedrijven of diensten in behande ling gebracht en het college als zoodanig heeft zieh dan ook nog niet uitgesproken. Gerekend wordt, dat zulks eerst in de volgende week het geval zal kunnen zijn. Inmiddels heeft, volgens het „N. v. d. D." de Federatieve Bond van Gemeente- personeel, die begrijpt, dat bestraffing niet zal kunnen uitblijven, een schrijven gericht tot de andere organisaties, waar in deze worden nitgenoodigd om deel te nemen aan een heden- (Vrijdag) middag te houden bijeenkomst, waarin zal worden behandeld de vraag, welke houding te gen het opleggen van eventueele straffen zal worden aangenomen. De geest, waardoor die bond bezield wordt, blijkt genoegzaam uit de mededee- ling in dit schrijven, dat het Federatie bestuur op 't standpunt staat „dat elke straf moet worden weggestaakt", daar het der ar b ei de reb e w eging onwaardig zou zijn en de protestdaad van de stakers waardeloos zou maken, indien zij ook maar de minste „rancune" lijdelijk zouden dulden. De onderstelling, dat er van die zijde opnieuw op staking wordt aangestuurd ligt dus voor de hand. VERTROUWEN OP DE LEIDERS BEST, MAAR In een bespreking over het resultaat der Jaarvergadering onzer R.K. Staatspartij, keurt de „Tijd" het af. dat 't met het defen sie-rapport zoo gegaan is. Het Amsterdamsche orgaan zegt er o.m. van: „Vroeger legde men de groote vraagstuk ken immers ook niet in bijzonderheden aan de kiezers voor. En nu is men met al die bijzonderheden van militair-technischen aard verwarring ko men stichten bij de kiezers. Dat moge tot waarschuwing dienen. Wij moeten waken, dat het kostbaar, thans herwonnen goed. de rust. niet weder verloren ga en ook, dat bii andere aan de orde ko mende vraagstukken, de bij het defensievraag stuk aanvankelijk gevolgde methode niet wor de in praclijk gebracht. Andere partijen speciaal die der S. D. A. P. mogen voor hun taak noodig hebben een toestand van de meest heftige opwinding en beroering, de Katholieke Staatspartij vol brengt haar laak het best in kalmte en in vertrouwen wat de uitvoering van allerlei zaken betreft op de leiders, in 't bijzonder op eene reehtsche Regeering, gelijk zij die thans het voorrecht heeft te bezitten. Anderen mogen streven naar agitatie wij zetten ons tot actie, die heilzamer gevolgen zal hebben, naarmate ze meer vreedzaam en rustig wordt gevoerd. Met deze redeneering is de „Gelderlander" het absoluut niet eens. ,.Wat is dat nu?" vraagt het blad heel ver wondert!. alsof 't het in Keulen had hooren donderen. „Zou de R.K. Staatspartij haar organisatie eindelijk volmaakt hebben om een rust te vin den, die gelijken zou op die van een kerkhof? Dat stelsel der Evenredige Vertegenwoor diging werkt toch al zoo ongeveer als 'n slaapdrankje. Geen tusschentijdsche verkiezingen, geen strijd, geen beweging, de belangstelling in onze binnenlandsche politiek raakt aan "t geeuwen. Eu ter bevordering van deze loomheid wenscht dan De Tijd een rust, die, naar onze heel 'bescheiden meening. niet enkel slaap, maar slaapziekte veroorzaken zou. Vroeger deed men zus en vroeger deed men zoojawel, maar de tijden zijn veranderd en wij ook. Wij moeten juist belangstelling wekken voor de groote politieke vraagstukken door ze met de kiezers te behandelen; en wat De Tijd met 'n ongelukkig woord agitatie heet, dat noemen wij de gezonde politieke ont wikkeling der kiezers, welke de kiesvereeni- gingen onder leiding van den Bond veel krachtiger moeten ter hand nemen, dan over het algemeen loffelijke uitzonderingen daargelaten gescilhieut." De „Gelderlander" schrijft niet te willen naplei ten over de behandeling van het Defen sierapport en over de vraag, of de behande ling ervan een gelukkige greep is geweest, maar hoopt van harte „dat de Bond van R.K. Kieskringorganisa ties, dé in de latere jaren gevolgde methode, om vraagstukken van bijzonder politiek be lang te doen behandelen door afzonderlijke commissies en daarna in de kiesvereenigin- gen om zoodoende het leven in de brouwerij te houden, de politieke ontwikkeling der kie. zers te bevorderen en daardaor hun bewust zijn. dat is ten slotte hun vastheid en 'be trouwbaarheid te versterken deze metho de vervolge. Vertrouwen op de leiders. best, best. Maar het kiezersvolk achter hen met de oogen zoo wijd mogelijk geopend en erken nend, dat de weg, welken de leiders gaan, de juiste en de ware is." HIJ LACHT NOOIT. De heei' Van Ravesteijn had vuilaardig onze kloosterzusters beschimpt; de heer Bo- mans uitte er zijn verontwaardiging over; de heer Kleerekoper lachte. Maar toen mr. Bomans aan het lachen van den heer Kleerekoper zich ergerde, sprong deze hevig-verontwaardigd-doende op en protesteerde. Hij had niet gelachen. Een onzer R.K. bladen, dat overigens den heer Bomansprees, vond het toch jammer, dot deze zich op dat moment ten opzichte van den heer Kleerekoper had vergist. Jawel, je moet dat heertje maar dadelijk ge- looven, schrijft de „Gelderlander". „Gisteren stond de heer Visser van Ijzen- doorn te spreken over onze. Koningin in ver band met de Anti-revolutiewet. Óver eventu eele moordpogingen op onze Koningin. De heer Kleerkoper maakte weer giinties en de heer Visser van IJzendoorn barstte in gram schap los. Toendezelfde komedie. Hij had niet gelachen. Wie nu nog zegt. dat mr. Bomans zich de vorige week vergist moet hebben ten opzichte van den heer Kleerekoper. durft wai aan." Nederland en België BELGISCHE DANKBAARHEID EN BELEEFDHEID. Een staaltje daarvan kan men lezen in de „Volksgazet" van Antwerpen. Het blad schrijft: „Een Hollander biedt zich. aan op het gemeentehuis van een onzer voorsteden, om hij den vrederechter toegelaten te worden, daar hij een klacht te doen heeft. Hij komt bij den griffier te recht, wel ke hem vraagt: Vanwaar zift gij,, Mijnheer? Van Amsterdam, was het antwoord. Dan kan ik 11 niet ontvangen. Weihoe, mijnheer, omdat ik Hollan der ben.... Neen, ik ontvang geen Hollander en daarenboven, de vrederechter ontvangt wie hij wil. Maar.... Gisteren hebben wij een beitooging gehad tegen de vreedelingen, mijnheer. Zoo ongeveer liep het gesprek en deze deftige heer, gaf dus eens te meer blijken van een verfijnde opvoeding en toonde hoe dankbaar ons volk is voor de gulhar tige ontvangst die duizenden Belgen iu 1914 in Holland hadden." Binnenlandsch Nieuws DE INTERNATIONALE RECHT SPRAAK. Woensdagmiddag 4 uur is in het Vre despaleis in Den Haag de openingszitting gehouden van de conferentie der Inter nationale Juristencommissie tot het sa menstellen van een ontwerp voor een Permanent Hof van Internationale Justi tie. Deze plechtigheid gesclrieddJe in de groote rechtzaal van het Vredespaleis, in tegenwoordigheid van een aantal genoo- digden. De vertegenwoordiger van den Raad van den Volkenbond, de heer Léon Bour geois, was gezeten aan de zijde van de zitplaatsen voor het corps diplomatique, op de uiterste plants der voorste rij, naast den Minister van Buitenlandische Zaken, wiens zetel zich aan de uiterste zijde van de rij ter rechterkant van 't gangpad bevond- Ook werd opgemerkt prof, Van Hamel, die zooals men weet, eveneens aan den Volkenbond verbonden is. De beer Van Karnebeek, Minister van Buiteniandsche Zaken, hield een rede in de Fransche taal, waarin hij eenige woor den van den heer Léon Bourgeois in her innering bracht, die zijn meening aldus samenvatte: „de noodwendigheid om in ternationale conflicten op te lossen door een vreedzame regeling is de eerste wet dei; menschelijke gemeenschap." „Aan deze verheven gc-dachte is het pa leis, waar wij vercenigd zijn en waar Uwe werkzaamheden zullen plaats heb ben, gewijd. Woest er van overtuigd, dat de sympathie van het Nederlandsche volk met U is en dat wij van harte ho pen, dat de ernstige poging die gij doet om de mensehheid te verrijken met eene rechtsinstelling, die het vertrouwen van alle volken heeft, met succes zal worden bekroond." Do rede van den Minister, die luiden bij val vond, werd namens den Raad van den Volkenbond, door den heer Bourgeois, beantwoord. Spr.'s betoog strekte, om aan te toonen, welk een groote plaats, naar de meening van den Raad, het Hof van Justitie moet innemen in de internationale organisatie der wereld. Nadat nog do Voorzitter der Juristen commissie, baron Descamps, o.in. zijn beste wenschen had uitgesproken voor het welzijn deT Vorstelijke Familie en de welvaart van het Nederlandsche Volk, verklaarde de Voorzitter de zitting voor opgeheven. De zittingen der commissie zullen waar schijnlijk van des voormiddags 9.30 tol des namiddags 12.30 gehouden worden. Wat den eventueelen zetel van het te stichten Gerechtshof aangaat, acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de oommissie zal voorstellen, het Hof te ves tigen in het gebouw van het Vredespa leis, naast het daarin reeds gevestigde Hof van Arbitrage. Uit den aard der zaak echter staat op het oogenblik hier omtrent hoegenaamd niets vast. In elk geval behoort dit vraagstuk to: de punten, welke, overeenkomstig de be doeling-, welke bij den Raad van den Vol kenbond heeft voorgezeten bij de instel ling der juristencommissie, duor deze commissie zullen worden onder de oogen gezien bij de samenstelling van haai ontwerp. BE R. K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Naar de „Tijd" verneemt, is op de jong ste vergadering van H.H. D.D. Hoog waardigheden de Bisschoppen van Ne derland besloten, dat eventueel de R.-K, Universiteit zal gevestigd worden te Nij megen. TEGEN DEN UOYOOT IK HOjNGAJRlJE. Op de Donderdag te 's Hag© gehouden zitting van. het Congres der Christ. In tern. Vakver. js een commissie benoemd, om d© houding te bepalen dier Vereen, tegenover de actie van het Int. Vakver bond tegen Hongarije. De voorbereiding dezer beslissing js opgedragen aan een commissie van ,4 leden, uit de delegatie van Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk en Italië. ONZE SUIKERVOOHZIENING. Het „Nederlandsche weekblad van han del en kruidenierswaren" verneemt, dat het reeds vaststaat, dat met de nieuwe campagne de prijzen der vrijen suiker in geen geval zal worden verhoogd en in tegendeel een prijsdaling niet is uitge sloten Waar. de geringe winstmarge op suiker de risico eener pventueele daling niet kan dragen, ziet het blad aanko men, dat ,èn grossier èn winkelier zal zorg dagen bij den aanvang der campagne iden voorraad geheel te hebben geruimd. Tenzij de centrale suikerniaatschappij de gelegenheid opent reeds zeer tijdig op de nieuwe conditie suiker te betrekken, acht hét blad het in verband met het nieuwe denkbeeld niet onmogelijk, dat ons eind September een stagnatie in suikervoor ziening te wachten staat. INTERNATIONAAL CONGRES DER CHRISTELIJKE VAKBEWEGING. Tweede dag. Omstreeks kwart vóór elven opende de voorzitter de vergadering, met een woord van welkom aan den Pruisischen minis ter Stegerwald, aan de vertegenwoordi ger der Spaansche chr. vakorganisatie en verder aan de Hoog Eerw. Heeren Mgr. Poels, Angenent en MutsaerSi, die thans ter vergadering aanwezig zijn, evenals de leden der Tweede Kamer, de heeren Henri Hermans, Schouten, Fleskens, Win- termans en Bulten. Verder noodigde de voorzitter de leden van het congres uit op een feestavond op Zaterdag a.s. in de vergaderzaal, aange boden door den R.-K. Volksbond. De voorzitter stelt voor, nog geen be slissing te nemen omtrent do plaats voor het volgende congres, evenmin als in zake de vaststelling der contributie en deze beid© punten der agenda over te laten aan een daartoe te benoemen com missie. Aldus wordt besloten. Aan de orde is thans het bepalen van de houding der christelijke vakbeweging over de actie van het I. V. V. tegen Hon garije. De voorbereiding dezer beslissing wordt opgedragen aan een commissie van vier leden, uit de delegaties van Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk en Italië. Alsnu was het woord aan den heer H. Amelink, die een „overzicht" gaf van den stand der christelijke vakbeweging in de onderscheidene landen. De christelijke vakbeweging, zoo deel de spr. mede, heeft zieh in de laatste ja ren in een aanmerkelijken vooruitgang mogen verheugen. Niet alleen, dat in verschillende landen, waar vroeger geen chr. vakbeweging bestond, .deze thans B.JONCKBLOEDT BARTLLJGRiSSTRAAl 27. TELEFOON I77(r Opnieuw ontvangen Ziet de etalagé. wortel heeft geschoten, maar in landen als Duitschland, België, Oostenrijk, Zwit serland en Nederland, die vroeger reeds tot een internationaal verbond waren ge komen, valt een groote opbloei waar te nemen al is dan de inrichting der vakorganisaties nog lang niet zooals zij wezen moet en faalt hier en daar hel juiste inzicht omtrent de taak en het doel, aan de christelijke vakbeweging ij het te danken, dat de arbeiders niet lan ger als winstobject worden beschouwd en aan den willekeur der ondernemers zijn overgeleverd. Thans wordt aan den ar beider medezeggingsschap gegeven is de vaststelling zijner arbeidsvoorwaarden' Het tijdperk der rechtloosheid is voorbij. Ook de invloed der christelijke vakbe weging op den gang van zaken in het al gemeen is toegenomen al is men in Jat opzicht in alle landen nog niet even- ver. Van een tiental landen zijn berichten en gegevens omtrent den stand der chris telijke vakbeweging ingekomen, n.l. uit België, Duitschland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk, Spanje, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland Bovendien zijn nog uitnocidigingen tot bijwoning van dit congres verzonden aaar Canada, Denemarken, Engeland, Hongarije, Finland, Polen en Zweden Canada berichtte dat het verhinderd was zich op het congres te doen verte genwoordigen. Uit Denemarken is ecli- er een vertegenwoordiger aanwezig. Iu Tit land echter gaat men nog van de ver keerde onderstelling uit. dat bet moge lijk is, door het bij elkaar brengen van werkgevers en werknemers een verzoe ning der standen te bewerken. Verder worden nog bijzonderheden medegedeeld omtrent de sterkte en cjo ontwikkeling der chr. vakbeweging in dt verschillende landen. Daaruit blijkt o.a. Jat ook in Engeland, waar tot dusver nog een vereenigde en ongedeelde vakbewe ging bestond, langzamerhand bet besef ontwaakt, dat daar een christelijke vak beweging noodig is. Met Polen, Honga rije en Finland was het nog niet moge- lijk in verbinding te treden. Het totaal aantal leden der ehr. vakbeweging in de aangesloten landen bedraagt 2.599.846. Het verslag eindigt met de verklaring dat men in het algemeen dankbaar mag zijn voor hetgeen reeds werd verkregen. Toch is men nog niet waar men wezen moet. Uitgezonderd in Nederland, waar zeer waarschijnlijk binnen niet al te lan gen tijd bet aantal christelijke georga- niseerden het aantal niet-christelijk-ge- organieerdeu zal overtreffen, is in alle landen de niet-christclijke vakbeweging belangrijk sterker dan de christelijke. Die achterstand moet worden ingehaald. De daartoe noodige strijd, die eenerzijdi tegen de reactie, anderzijds tegen de re volutie gaat, moet met élan worden ge voerd. Staande op het christelijke stand punt, wetend dat alleen de toepassing der christelijke beginselen op maatschap pelijk terrein redding kan brengen, wordt voortgegaan in den strijd voor het ideaal: „AlLes herstellen in Christus! Le Christ avamt tout! In dit teeken zullen wij overwinnen!" Door een lid der Duitsche delegatie worden nog eenige bijzonderheden mede gedeeld ter aanvulling van do gegevens, welke over de chr. vakbeweging in Duitschland in het verslag waren opge somd. Daaruit blijkt, dat bankbeambten en ambtenaren in de industrie, enz., kort om de intellectueele arbeiders zich meer en meer in Duitschland gaan organisee- ren, waarbij een groot deel zich tot de christelijke vakbeweging wendt. De chr. vakbeweging in Duitschland omvat thans reeds ongeveer 2 millioen arbeiders. Een Belgisch afgevaardigde deelt me de, dat bij de gemengde commissies die door den soeialistischen minister in Bel gië werden gevormd voor het herstel dei organisaties, steeds de socialisten het sterkst vertegenwoordigd waren. De heer Smelink zegt, dat hij hij de af gevaardigden v. verschillende landen zal onderzoeken hoe groot 't aantal der bij de christelijke vakbeweging aangesloten arbeiders in hun lauden is. Op deze wijze zullen dan de opgaven van het verslag kunnen worden aangevuld. Verder wekt spr. de aanwezigen op om in hun landen alle krachten in te spannen en zoo vee1 mogelijk christelijke arbeiders uit de so cialistische vakbeweging vandaan, te ha len. De zitting wordt geschorst tot 2 uur. Het was ruim 3 uur eer do vergoden ring heropeud werd. Deor deu voorzitter werd meegedeeld, dat Minister Ruys de Beerenbrouclï voorh. P. W. TWEEHUIJSEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1