Kechtszaken. Teie&rammen RESTANTEN OPRUIMING. Handel en PM ijverheid Parlementaire Kroniek Waarschijnlijk ten l ure bet congres zal bezoeken. Alsmu ie het woord aan. den heer Baas (Chr. Nat. Vakverbond) tot het uitbren gen van een rapport over „de ontwerp- eonventiee van het Eerste Nationale Ar- beidseongres te Washington en de door roering daarvan in de verschillende landen. De wereldeatastrophe, zoo betoogt spr. heeft de noodzakelijkheid van arbeidere- bescherming meer op den voorgrond ge bracht. De beginselen, ook in en door onzen kring gepropageerd, hebben meek de overtuiging gevestigd, dat herstel en de vooruitgang der industrie nimmer mag gaan ten koste van de arbeiders. Het feit, dat op de conferentie te Was hington de achterlijke landen evenveel recht van spreken hadden als de meer ontwikkelde landen en verder het ont breken van de Duitsche, Russische en Oostenrijksche arbeidersvertegenwoordi gers, alsmede de afzijdige houding vau Amerika ondanks de mooie redevoe ring dcor Gomperte gehouden dit al les maakt dat men van deze conferentie geen al te hooge verwachtingen omtrent de arbeidersbescherming mag koesteren. Niet de dictatuur van het proletariaat, maar hervorming en compromis dit is het doel van de conventies. De ach terlijke landen, waar de economisch zwakker nog aan een ongebreidelde ver- knechting bloot staan, moeten door den Invloed van hun arbeidersgroepen wor den vcoruitgedrongen op den weg der arbeidersbeseherming. In ons land be hoort de volksvertegenwoordiging er haar aandacht aan te wijden, De 8-urendag, de bestrijding der werk loosheid en de steun aan wcrkloozen, de bescherming van vrouwen tijdens hun be valling, het verbod van de verwerking van witten phosphor dit waren de on derwerpen waaraan te Washington aan dacht werd geschonken. Men kwam tot „conventies" en tot „aanbevelingen". Als het voornaamste vraagstuk werd dat van den achturendag beschouwd. De Engel sehen liepen er niet erg warm voor. Van de zijde cier werkgevers werd veel tegen stand ondervonden. In de gemengde commissie vau werk gevers en arbeiders werd de achturendag verworpen. Gelukkig werd door de soe pelheid van sommige regeeringsverte- genwoordigers spr. brengt hierbij hul ue aan Mgr. Nolens het doel in hoofd zaak bereikt, hetgeen zelfs van sociaal democratische zijde tot voor korten tijd als onmogelijk werd beschouwd. Aan Japan wer-d geruimen tijd toegestaan om zich aan dit besluit aan te passen. De ar bcidsloestanden zijn in Japan zeer treurig ea sommigen hadden ten opzichte vai: uit land en andere achleriijke landen een zoo groote toegevenuheid afgekeurd. Men moet echter niet vergeten, dat het niet biijft bij hetgeen thans is verkregen, wij dit sleehts een minimum is. Daarbij moe ten wij het werk uit de hand nemen van een groep, die steeds duidelijker toont, uat sioopen haar doel is. Dan do werkeloosheid. Daaromtrent werd te Washington allereerst besloten tot het aanleggen van goede staüstlfc- ken; en vender de instellingen vau ar beidsbeurzen, waarbij contract tusschen particuliere en openbare arbeidsbeurzen meet worden gezocht. De emigratie moe, onder controle worden genomen, waarb werkgevers en werknemers in de betrok ken landen moeten worden geraaöp. Er wordt echter niets dringend voorge schreven. Men heeft hier sleehts te doen met aan bevelingen. Zij geven ons echter een aansporing om onzen invloed ten goede aan te wenden op de verschillende regeeringen. De Chr. Arbeidersbeweging moet daarbij haar ei gen bemiddelingsbureau hebben. Van Itaüaansche zijde werd verder het voorstel gedaan van de verdeeling de) grondstoffen over de verschillende lan den. Dit communistisch denkbeeld ge steund van socialistische zijde zou echter de lamlendigheid bevorderen. Daarom ii het verblijdend dat het verworpen is. De besluiten inzake de moedersehaps- zorg bevatten weinig aantrekkelijks. Wanneer men bruutaveg betoogt, -dat de vrouw vrfj moet zijn om te beslissen of zij moeder wil worden in of buiten -het huwelijk, dan wijst dit op een ver wildering der zeden en een uriuieiutnug van de heiligheid van het huwelijk. Art 2 van dit besluit bepaalt, dal niet alleen de gehuwde vrouw, maar el ke vrouw gehuwd of niet moet worden gesteimi. Men zegt thans, dat ue Chris telijke gedelegeerden dit voorstel niei handen moeten steunen. Voor een dee. Ligt de oorzaak dat dit artikel is aange nomen, aan de wijze van behandeling. Spr. heeft zich over de voorstelling, welke de heer Oudegeest in het „Volk van de behandeling van dit artikel geeft, niet weinig verwonderd De beschouwin gen over dit artikel in de Christelijke pers lijken spr. evenzeer onjuist. Waai. noch in de Arbeidswet 1908, noch in de Arbeidswet-Aalberse om bij de Ne derlandsche wetgeving te blijven is een verschil gemaakt tusschen de ge huwde en ongehuwde vrouw. Zon men meenen, vraagt spr„ dat de Christenen de zwangere vrouw, ook de ongehuwde onverzorgd zon willen laten en dat wi. Christenen geen eerbied hebben voor het jonge leven? (Applaus). Wij hebben wel getoond dat wij radi caal moeder en kind wenschen te be schermen door de moeder gedurende ze keren tijd buiten de fabriek te houden. Binnenkort zal de moederschapszorg in de parlementen worden behandeld. De Christelijke vakbeweging zal dan heb ben te zorgen dat geen premievrye moe- defschapsuitkeering insluipt. Ons streven zal moeten zijn: een regeling te krijgen als bjjj de ziekte-wetten; men stelle voor Vitkeering de premie verplichtend. De ongehuwde arbeidster, die moeder wordt, moet wel geholpen worden, maar op andere wijze en met dezelfde liefde, waarmee elke gevallen vrouw geholpen wordt.. Wij keeren ons niet van haar af; maar wij willen niet-, dat het hooge ide aal van de vrouw-moeder wordt neerge haald. (Toejuichingen). Wat de bescherming van vrouwen en kinderen (jongens tot 18 jaar) in onge zonde bedrijven betreft, merkt spreker op, dat de feministen mannen en vrou wen gelijk behandeld willen zien. Als de vrouwen zelf niet zoo verstandig zijn, een dergelijke bepaling toe te juichen, dan zullen wij mannen het onzen plicht rekenen de toekomstige moeders te be schermen. Spr. wekt de Christelijke Vakbeweging van alle landen op om mede te werken aan de doorvoering der besluiten van Washington opdat den arbeiders de vol le maat wordt gegeven. Zdet toe, zegt spr. dat geen verkeerde beginselen het goede bederven. Ook in. verband met het Congres te Washington worden zware lasten op onze schouders gelegd, er moet hard gewerkt en gestudeerd worden. Laten wij toonen, dat wij een schild kunnen zijn voor de zwakken en laten wij toonen, dat wij de Christelijke begin selen vastbonden, want in het geloof ligt de overwinning der wereld. (Ap plaus). Bezoek van MINISTER RUYS Om 4 uur bracht do Minister van Bin- nenlaijdsche Zaken Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck een bezoek aan het Con gres. Bij zijn binnentreden werd de Minister met gejuich begroet. Do voorzitter, de heer Serrarens, sprak den Minister toe en uitte er zijn groote vreugde over den minister-president op dit congres te mogen begroeten. Spr. roept hem een hartelijk welkom toe na mens dit Congres. Vooral wij Christelijke Nederlanders, aldus spr., verhengen ons over dit blijk van belangstelling en wij zijn er fier op, want wij voelen verwant schap tusschen uw arbeid en den arbeid van uw kabinet en onzen arbeid. Wij willen de hervormingen, welke noodig zijn, maar volgens wettdiiken weg. De Christelijke beginselen zijn de zon, die onzen weg verlicht en ons doet groeien. Wij danken u voor uw tegenwoordigheid en belangstelling in ons werk. Toespraak minister Ruys de Beerenbrouck. Minister Ruys de Beerenbrouck beant woordde deze toespraak en bracht dank voor de hem bereide ontvangst. Heigeen hem ter oore is gekomen over de wijze, waarop hier de zaken worden bespro ken. maakt hem huiverig veel van den tijd van het congres te vragen. Gij zijt niet hier heen gekomen om van vertegenwoordigers der regeering een. toespraak te hooien, maar spr. wil toch zeggen, dat de Nederlandsche regeering dit samenzijn van mannen, die de Chris.dijke beginselen vooropstellen, mei groote belangstelling volgt. Iedere internationale samenkomst, maai vooral deze. ia van groote beteeken is, omdat zij werkeis samenbrengt om op te bouwen wat verwoest is en de menschen weer een drachtig maakt. Spr. hoopt van harte, da; deze samenkomst voor alle landen en vooral ook voor Nederland van groote beteekenis zal zijn. dat de discussies en de samenwer king het onderling vertrouwen zal vers.er- <ven en dat de congressisten in tevredenheid over de resultaten van hun arbeid naar hun vaderland zullen terugkeeren. (Langdurig applaus.) Na nog eenige woorden tot den Minister gericht te hebben, sloot de voorzitter de ver gadering. HET MOTOR-ONGELUK BIJ PURMEltEND. Het Statenlid Jb. de Vries Jbz., heeft aan den voorzitter van Ged. Staten in N.-Holland de volgende vragen gesteld: le. Is het den voorzitter van Gedepu teerde Staten bekend, dat Vrijdagmorgen, 1 Juni j.l. tusschen Parmerend en Ilpen- darn een motorwielrijder door de Tweede Noord-Hoilandsche Tram js overreden met het gevolg, dat deze totaal verminkt is geworden en gedood? 2e. Is het den voorzitter eveneens be kend, dat ter plaatse waar de tram plot seling van de eene naar de andere zijde van .den weg gaat niet de minste aan duiding staat waaruit blijkt, dat dit punt gevaarlijk is, terwijl evenmin waarschu wingsborden aanwezig zijn? 3e. Is de voorzitter met van meening, dat het gewenseht is daarna een onder zoek in te stellen, en is u bereid het resultaat mede te deelen? 4e. Indien het onderzoek bevestigt, dat aldaar geen borden staan, ligt het dan liet op den weg van de provincie om maatregelen te nemen en te zorgen dat deze er komen? UITVOER VAN VROEGE AARD APPELEN. De N. U. M. brengt ter kennis van be langhebbenden, dat zij, krachtens machti ging van den minister van L. N. en H. in staat is, om, met ingang van Maan dag 21 Juni e.k. vergunningen te eudos- seeren voor den uitvoer van vrcege aard appelen, zulks op de voorwaarden, voor komend in haar desbetreffende circulaire van 3 Juni j.l., met dien verstande noch tans, dat: a. de voor de endosseering dier uit voervergunningen te betalen heffing be draagt f 1 in plaats vail f 1.50 per 100u K.G. aardappe.en of gedeelte daarvan, met een minimum van f 2.50 per uitvoer vergunning; b. geen bepaald uitgangsstation op de consent-aanvragen behoeft te worden ver meld, aangezien de uitvoer kan geschie den langs alle daartoe bij genoemde cir culaire opengestelde uitgangsstations, ter keuze van de aanvragers. Met inachtneming der voorwaarden kunnen consen; aanvragen reeds thans bij bovengenoemde maatschappij .worden in- Mr. E. Arntzenius f, Te *s Gravenhage is op ruim 70 jarige) leeftijd overleden Mr. Ernst Arntzeniu staatsraad in buitengewonen dienst, grif fier der Tweede Kamer. Verkeer en Posterijen Een demonstratief congres van het spoorwegpersoneel. Men meldt aan de „N. Crt.", dat op Zon dag 27 Juni te Utrecht een demonstratief! congres wordt gehouden van de Neder-f landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, ter bespreking van del verdere actie in verband met de weige-' ring door de directies van den verhoogden duurtetoeslag en het uitstellen van de be tere dienst- en rusttijden voor het spoor wegpersoneel. De Bond van Ambtenaren bij de Ne derlandsche spoorwegen heeft medewer king aan het congres toegezegd. Uitgenoodigd zullen worden de verte genwoordigers van regeering, directie en raad van toezicht. De Neutrale Bond van spoorwegperso neel geeft de voorkeur aan een vergade ring alleen van afgevaardigden met uit noodiging van bovengenoemde vertegen woordigers op een werkdag, maai de Ne derlandsche Vereeniging zal het plan voor een demonstratief congres doorzet ten. Luchtverkeer EEN REUZE-LUCHTSCHIP. Een Amerikaansche belanken-gemeenschap heeft bij de Zeppelin-werf een luchtschip v. 700.000 dollar besteld voor de instelling van een luchi-scheepvaartdienst New York-Lon deu-Berlijn. In verband hiermede deelt de pers een verklaring mede van kolonel Hens- ley. den leider van de luchlvaartafdeeling van het Amerikaansche departement van Oorlog en de begrooiingscommissie van hei Amerikaansche huis. Hij zeide, dat de Duit sche metalen vliegtuigen, alle Amerikaan sche. die toen gebruikt werden, minderwaar dig deden schijnen en eischte invoering van dergelijke metalen types. In de ontwikkeling van het luchischiP is Duitschland zijns in- ziens alle andere landen jaren voor. In No vember 1919 had hij het bouwplan voor he; Duitsche luchtschip LZ 125, voor 100.000 dollar gekocht, welk luchtschip voor een aan val uit de lucht op New-York bestemd was geweest. Dit luchtschip kon een snelheid ontwikkelen van 92 Engelsche mijlzonder te moeien stoppen, met 12 passagiers op 40 graden Noorderbreedte een reis om de we reld maken.. Het had daarvoor benzine ge- noeg aan boord. De inhoud van het luchtschip was onge veer 98.900 kubieke meier grooter dan dien van het grootste Amerikaansche marine-luchlschip, dat in Engeland is ge bouwd. de R. 38, we'.ke 2 millicen dollar gekost heeft. De aankoop van het Duitsche bouwplan van de L. Z. 125 verzekert Ame rika een voorsprong van tien jaren. Het be treft hier, zegt de Duitsche pers. de bouw plannen van een luchtschip, dat in het laat ste oorlogsjaar besteld is. maar niet meer gebouwd en dat 238 meter lang is met een i'ioud van 108.000 kubieke meter gas. Met heeft tien motoren elk van 260 paardekrachi en kan 80.000 K.O. nuttigen last vérvoeren bij een statische maximumhoogte van onge veer 8000 meter en een uursnelheid van on geveer 121 K.M. TWEEDE KAMER. .Vergadering van 17 Juni. De VOORZITTER wijdt harte'ijke woorden aan de nagedachtenis van uen overleden griffier Mr. Arntzenius wiens groote verdiensten, weIwil.endheid en hel deren fijnen geest, liij danübaar herdenkt. Minister DE VlSie-n, betuigt namens de Regeering, deelneming in het verlies dat de Kamer leed. De heer DuYMAER VAN TWIST A.R. neemt in verband met het inkomen van de militaire pensioenwet.en zijn inter- peilatie dienaangaand terug. De interpe laiie-Kolthek over uitslui tingen in (de bouwbedrijven wordt toege staan. Lager Onderwijswet, De heer OTTO U. L. licht een amende ment toe, om de hoofden die al 6 jaar ambulant zijn, ambulant te laten. De iViiNiöiEti omrandt hei amende ment dat a.les ten aanzien van de af schaffing van het ambu.antisme weer op .osse schroeven zal zetten, doch oeveeu zijn nieuw artikei aan, waaroij vnjstel- .iug van de afschaLing wordt gegeven tot 1923 tenzij aan de betrokken schooi te., vacature is ontstaan. Het amendement wordt verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Het nieuwe anine. des Ministers wordt z .h. st. aangenomen. De heer OTTO, U. L., dient een amen dement in om afschaffing van het am- bulantisme te doen ingaan op een nader •te bepalen datum De VOORZITTER stelt voor dit amen dement ontoelaatbaar te verklaren. Dit wordt aangenomen met 54 tegen 18 stem men. Het vocrstel-KETELAAR V. D. tot her opeuing van de discussies over artikel 108 wordt aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. De heer KETELAAR V. D. dient een amendement in om de afschaffing van 'i ambulantisme ook te doen gelden voor de bijzondere school. De heeren HEEMSKERK A. R„ LOH- MAN C. H.. en Van WIJNBERGEN R.-K., verklaren dit amendement strijdig met het beginsel der pacificatie. Eerst genoemde acht het zelfs onaannemelijk. De beer GERHARD S. D. A. P., be- ,'oogt, dat zü, die stemden voor afschaf fing van het ambulantisme in de open bare school, verplicht zijn °°k te stem men voor afschaffing van het ambu lantisme in de bijzondere school. De beer DRESSELHUIJS, V. L., zal tegen het amendement stemmen, alleen omdat hü het ambulantisme zooveel mo gelijk weascht te behouden. Overigens is hij het met den heer Gerhard: eens. De MINISTER ontraadt ernstig aan neming van het amendement, ofschoon hij tegenstander is van het ambulantis me. Het amendement raakt echter aan de interne vrijheid der bijzondere school, wat geheel iets anders is. Het amendement wordt verworpen met 40 tegen 28 stemmen. De heer BEUMER, A.-K., maakt be zwaar tegen de terugwerkende kracht voor het nonactiviteitstractement voor onderwijzers-Kamerleden tot 1 Januari 1290. De MINISTER beroept er zich op, dat het nonactiviteitstractement in de wet is gebracht door een zonder s'joinining aangenomen amendement en dat ook de nieuwe onderwijzerssalarissen zullen in gaan op 1 Januari 1920. De stemming over dit artikel zal he den, Vrijdag, plaats hebben. Den Haag, 17 Juni 1920. De dezer dagen overleden griffier der Tweede Kamer Mr. Arntzenius, had ge durende 32 jaren met veel zorg, toewij ding en bekwaamheid, zijn moei ijk ambt vervuld. De woorden van leedwezen die èn de Voorzitter èn de Minister van On derwijs, aan den ontslapene wijdden, had den dan ook de volle instemming der geheele Kamer. Na van 28 Mei af, niet meer aan de orde geweest te zijn, zaten we gisteren Weer midden in het ontwerp Lager-On- derwijswet. Maar met de behandeling er van heeft de Kamer nog niet veel voort gang' kunnen maken Er. werd te veel teruggetreden in kwesties, die men eigen lijk als afgehandeld had kunnen beschou wen. Intusschen was het een belangrijke zaak die gisteren de hoofden en gemoederen in ons Parlement, bij de warme weergesteld heid toch al warm genoeg, nog .warmer maakte. Wat was het geval? De Minister wilde als overgangsmaat regel bepaald zién, dat, tenzij er vóór Januari 1923 een vacature ontstaat, de invoering van het stelsel: de hoofden voor de klas, tot dien datum zou kunnen wach ten. De heer Otto nam de gelegenheid te baat om nog een stapje verder te gaan, zóó ver dat de vurige vrienden van de afschaffing der ambulante hoofden, de heeren Ossendorp en Albarda, den heer Otto verweten te reagesren tegen de door de Kamer genomen beslissing. Maar de heer Otto is nog al eigenwijs; hij diende dan ook een nieuw voorstel in, ten einde de invoering der afschaffing van het ambulantisme op een nader door den Minister te bepalen dag te doen plaats bobben. Hét voorstel kwam niet eens in behandeling. Een netelig .vraagstuk wierp de heer Ketelaar, een andere onderwijsspeciali- teit, op. Hij vroeg of afschaffing van het ambulantisme ook voor de bijzondere school moest gelden. De Rechterzijde hlcek Slier éénstemmig van meening te zijn, dat de Overheid het recht mist, in te grijpen in de interne regeling van de bijzondere school, en daaronder moet de vraag of het hoofd een klas behoort te hebben, zonder twijfel worden gerekend Met groote meerderheid van stemmen maakte de Kamer dan ook uit, dat, het geen ten aanzien van het ambulaaitisine voor de Lagere school is bepaald, niet geldt voor d e Bijzondere school. Een oneerlijke penningmeester De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank deed Woensdag uitspraak in de zaak tegen den gewezen penningmees ter van den Nederl. Sigarenmakers en Ta- baksoewerKersoond Jacob Luteraan, die zich ten nadeeie van den Bond aan ver duistering van f 43.6UO had schuldig ge maakt, welke door hen gebezigd waren voor spe^u.aJeve doeleinden. De Recht bank vcroordee.de bekl. tot 9 maanden ge vangenisstraf. De eiscii was 1 jaar. Ais verdediger was opgetreden Mr, Ad Zeldenrust.. De vordering van den Bond, die zich tot een usdrag van f 100 civiele partij gesteld had wegens het geschokte ver .rouwen van veie leden in den Bond, werd tevens toegewezen. EEN INTEiU-mjuLATiE OVER DE AS. BOYCOT VAN HONGARIJE. BOEDAPEST, 17 Juni. In de heden ge- hounen zitting van de Nadonaie Vergade ring iieeii graai Albert Apponyi de ïegee- nng geïnterpelleerd in zake het door den Dond van Transportarbeiders in Amsterdam genomen besluit Hongarije te boycot.en. Hi] .egae er een nadruk op. dat dit besluit me, een onguioorae verdraaiing van feiten en onwaarneüen wordt gemotiveerd. Zoo wordt oeweerd. aa. in het begin van dit jaar in tal- .ijke gevangenkampen ongeveer 20.000 man nen en vtouwen waren geïnterneerd, dat in het geheel 50.000 personen werden gevangen gehouden, en 5000 arbeiders ter dood wa.en veroordeeld. Spr. begroette met instemming de maautgeleu der ïegcering tot heis.el der openba.e orde; hij wenschie dat de censuur, in het biizonder wat de puo.icatie van de aoor ieder en verooi deelde vergrijpen betreft, op gema.igüer wijze zal worden toegepast. Wat de boycot betreft, waartoe is besloten, deze beauidt ce grootste onrechtvaardigheid, daar hij wegens vermeende of werkelijke ver- gnipen van een enkele de geheele natie wit .renen, terwijl de ïegeering en de Nationale Vergadenng toch krachtig tegen deze ver- griipen zijn opgetreden. Bovendien zal de boycot in de eerste plaats de atbeiders in de industrie treffen, en bo vendien de positie bemoeilijken van hen. die het meest voor het waarborgen der orde op komen. Spr. hoopte dat men niet zal vast- huden aan het ten uitvoer brengen van hei besluit tot boycotten, wanneer men zich van de onrechtvaardigheid er van heeft ovetuigd. (Levendige bijval.) Minister-president Simonyi wees er aller eerst op, dat het besluit niet door de geheele Amsterdamsche arbeidersklasse is genomen, doch door het uit vakvereeriigiiigs-secretaris sen bestaande centrale bureau. De geheele actie is feitelijk van de Russische bolsjewisten uitgegaan. Tegenover de in het besluit genoemde data stelae de minister-president vast dat zich in het gevangenkamp van Heitnaskr den 15en Maart totaal 1877 gein ternee. den be. vonaen. Andere interneeringskampea beston den destijds in het geheel niet. Heden be draagt het aantal geïnterneerden in het eeni ge interneeringskamp van Zalacgerszig 24tl personen. Het aantal doodvonnissen be draagt niet eens vijftig. Deze troffen zeer weinig arbeiders. In den laatsten tüd waren aan de inlichting van het buitenland groote moeilijkheden vetbonaen. De regeering heeft het buitenland voortdurend over een toes.and ingelicht, en is overtuigd, dat de juiste maat regelen heilzame vruchten zuilen afwerpen. Wat betreit de censuur, deelde hij de mee ning van Apponyi volkomen. De minister-president constateerde voorts de krachtige houding van de Hongaarsche arbeiders tegenover de boycot. De Hongaarsche arbeiders, ook de sociaal democratische, met welker leiders hii had ge sproken, hadden pas uit de b.aden van de boycot gehoord en hun medewerking aange boden hun pariiigenooten in het buitenland oetere 'begrippen bij te brengen. Hij vertrouwde, dat de Hongaarsche soci- aal-democratische arbeiders zich daaraan houden zouden. Voorls gaf hü als zijn meening te kennen, dat het hier ging om een bolsjewistische ac tie en niet om eene van de West-Europeesche arbeideis en hii vertrouwde dat deze arbei ders hun houding zouden wijzigen zoodra ze oeter waren ingelicht. Het antwoord van den minister-President vond algemeen bijval. HET TURKSCHE VREDES VERDRAG. Parijs. 17 Juni. In gezaghebbende Fransche kringen wordt de bewering tegen- gesprken dat het Turksche verdrag zou zijn teruggenomen. De Opperste Raad heeft dm Turkschen groot-vizier nog niet gesproken. Voorts wordt beweerd uat Frankrijk niet het initiatief tut een revisie van het verd.ag kan nemen. PARIJS, 17 Juni. De Turksche delegatie met Damad Ferid Pasia is hedenmiddag ie Parijs aangekomen en onmiddeUjk naar Versailles doorgereisd. DE CONFERENTIE TE SPA. De „Temps" meldt, volgens een Havas- Reuter bericht dat de Beiersche regeering door een bijzondei én gedelegeerde op de con ferentie te Spa vertegenwoordigd zal zijn. DE HANDEL MET RUSLAND. LONDEN 17 Juni. Reuter verneemt, dat de vertegenwoordigers van het comité uit den Oppersten Economischen Raad en de han delsgedelegeerden van de Soviet-Republiek hedenmiddag bijeenkwamen en voorbespre kingen hielden betreffende de opening der handelsbetrekkingen. DE BIJEENKOMST TE BOULOGNEI SUR MER. PARIJS, 17 Juni. De conferentie te Bou- logne-sur-Mer zal den 21en Juni plaats heo- ben. Frankrük, Engeland, Italië, België en Ja pan ziin uitgenoodigd zich te doen vertegen woordigen. PARIJS. 17 Juni. Havas verneemt, dat de conferentie te Boulogne-sur-Mer niet slechis een bijeenkomst zal zijn van de eerste minis ters van Frankrijk en Engeland, maar in waarheid een bijeenkomst der geal.ieerden. Het schijnt dat de wü'ziging in de samen stelling der conferentie te Boulogne-sur-Mer veiband houdt met de vorderingen in een ar beid der Fransche en Engelsche financ.eele specialiteiten, belast met de bestudeering van de kwes.ie van de schadevergoeding, welke Duitschland verplicht is te geven. Het schijnt dat men bestelen heeft tot de aanvaarding van een stelsel van schadelooss.elling door Duitschland. dat de grondslag van de be sprekingen van Maandag zal uitmaken. EEN ENGELSCüE TRO^PrSNMACHT AANGEVALLEN. PARIJS, 17 juni. De „lemps" heeft een telegram uit Konstantinopel ontvangen, waarin wordt gemeld, dat de Britsche hooge commissaris naar Ismid is vertokken. Zeven duizend Khema.isten hebben de Engelsche linies aangevallen. In Heraclee is de iust hersteld. DE TOESTAND IN IERLAND*. LONDEN, 17 Juni. Heden is te Dublin een groote troepenmacht uit Engeland aan gekomen. welke onverwijld over de rumoerige distric.en zal woiden verdeeld. DE CRISIS IN DULlSüHLANIX Wolff bevestigt, dat dr. Mayer, de Duitsche zaakgelastigde ie Pariis. heeft bedankt de post van rijkskanselier te aanvaardenvoor s dat president Ebert met den heer Fertenbach onderhandelt aangaande het aanvaarden van dezen post. Naar de „Visscherij Crt." uit zeer be trouwbare bron verneemt, zal eeu dele gatie uit de Reedersvereeniging en de IJ muider Vischhandel Vereeniging Zater dag van IJmuiden vertrekken naar Ber lijn ter bespreking voor eventueelen uit voer van yisch. grootste doorsnede -w^n 29 meter en een in- VlSCoxUiivOz.it NAAR DdixS. HLA-,D

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2