DERDE buitenland EN BOETE Door Centraal Europa FEUILLETON. ZATERDAG 19 JUNI 1920 HET VREDESVERDRAG MET TURKIJE- BRIEVEN UIT BUITSCHLAND. II. HOE MEN IN ZUID-DUITSCHLAND DEN TOESTAND BEOORDEELT. DE KWESTIE DER AFSCHEIDING. DE AANSLUITING VAN DUITSCH- OOSTENRIJK. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat 'men in Zuid-Duitschland den toestand, .vooral den poütieken gang van zaken, in vele opzichten anders beoordeelt dan in Noord-Duitschland. De Zuid Duitscher is nu eenmaal een Keel ander mensch dan de 'Noord-Duitscher, hij is gemoedelijk, luchthartig, tempera mentvol, kortom hij is zuidelijk van karakter, terwijl de Noord-Duitscher zich nog heden ten dage een waardig afstam meling betoont van lien, die in oeroude tijden de woeste, sterke, geduchte goden der Germaansche mythologie aanbaden en vereerden vanwege de geestelijke en ze delijke verwantschap. Nu is het een teit, dat de Zuid-Duitsche sinds de éénwording van het groote Duit- sche rijk steeds door de Noord-Duitschers door „Berlin" overheerscht zijn; men heeft het in de Zuid-Duitsche staten wel gevoe.d, en meermalen vóór, gedurende en na den oorlog hebben min of meer alarmeerende berichten de rondte ge daan betreffende de verhouding tusschen Noord en Zuid. Na den oorlog is men zich in Zuid- Duitschiand meer en meer bewust gewor den, en het gevolg is geweest, dat men genoeg kreeg van de Berlijnsche over- Keersctiing, dat Beieren èvenveel te zeg gen wilde hebben als Pruisen, en toen b.v. de slappe regeering van Ebert al te groote concessie's wilde (of zeide te willen) doen aan de Noord-Duitsche revoiutionnai- ren ten tijde van de revolutie in het Roer gebied, toen heert het in Beieren, in Wurtemburg, enz. gevaarlijk, dreigend ge gromd, toen werd er zelfs gewaagd van afscheiding. Men accepteert in Zuid-Duitschland niet langer zonder meer alles, wat het Berlijn behaagt te decreteeren; men levert cri- iiek en eischt, dat er ernstig rekening ge houden wordt met Zuid-Duitsche politieke inzichten. Zoo niet,de stok staat achter de deur, hoewel de Zuid-Duitschers ho pen, het tuchtmiddel (de afscheiding) nooit te behoeven te gebruiken, hoewel zij er in gemoede ook niet aan dénken. In München hebben wij door de meest vooraanstaande katholieke politici harde noten hooren kraken over de politieke geste van de Noord-Duitsche ook van Katholieke politici in de laatste jaren. Der Duitsche rijksregeering onder Ebert, piet welke meerdere katholieke Staatslieden vclgens Zuid-Duitsche meening véél te ver méé-liepen, heeft men véél te verwij ten; het Centrum had zich volgens de meening van een der door ons gein- tervieuwde Beiersche politici, die geacht mag worden de meening van een groote piassa weer te geven, niet mede mogen „bezondigen" aan de averechtscne regeer- taktiek der in meerderheid roode rijks regeering, die in alle opzichten, waar het algemeen volksbelang straffe maatregelen eischte, veel te slap optrad. Alle macht hadden de socialisten, zoo klinkt het verwijtend, en niets positiefs hebben zij tot stand gebracht Het arbeids-, het verkeers-, het woning vraagstuk, 't is alles in steeds peni beler stadium komen te verkeeren. In veie aangelegenheden waarin de re geering in 't aigemeen belang had kunnen ingrijpen, bleef zij energieloos toezien, den speculanten b.v. in de papier- en in de schoen-industrie ruimschoots ge legenheid latend tot schandelijke speculatie; bet leer is gcedkooper geworden, maar de schoenen worden immer duurder, zóó, dat welhaast niemand uit het volk nog nieuwe schoenen koopen kan. Er moest hard gewerkt worden, de regeering moest daartoe krachtig aanzet ten, doch er wordt nog lang niet zoo- yeel arbeid geleverd als voor den oorlog, we gaan met de arbeids praestatie nog eerder achteruit dan vooruit. Er is geen ijzer voor de Binneniandsche industrie, er zijn geen steenen voor den huizenbouw, en men laat de arbeiders piaar r kak staken, met politieke oogmerken, om loonsverhooging, zoovéél ze willen. Al wordt li et vaderland ook met den ondergang bedreigd, de regeering du.d. bet, dat een groot deel van het volk geen hand uitsteekt om dien ondcygaug ai te wénden, aat die orfdergang veeleer nog verhdóst wordt. En dat alles, omdat ze in meerderheid socialistisch is, omdat ze krachtens haar leer en haar politiek verleden de zedelijke kracht mist om in afwijking van de vroeger door haar verkondigde stellingen —het volk, ook de arbeiders, zóó te re- geeren, als het (tot haar ontnuchtering) in de praktijk onvermijdelijk noodzake lijk blijkt, wil het volk niet geheel geruï neerd worden. „Wat denkt u van Duitschland's toe komst?" zoo vroegen wij aan meer dere politici in Zuid-Duitschianden treilend is het dat eensluidend de antwoor den klonken (de verkiezingen moesten toenmaals nog gehouden worden): „Duitschiand kan alléén weer op krach ten komen, wanneer het de al te linksche politiek, welke het de laatste jaren uit sluitend voerde, laat varen; wanneer er gewerkt gaat worden met arbeidsdwang met staakverbod, mei (bedachtzame) op heffing of vermindering van werkloozen- ondersteuning, met paaj- en perkstelling aan de anarchie in de iooneischen, met krachtige maatregelen tegen de duurte, tegen de speculatie, enz. „We begrijpen wel, dat een (in meer derheid socialistische regeering) dergelij ke maatregelen niet zal kunnen treffen, en 't is juist dMrom, dat wij alleen heil zien jn een samengaan van het Cen trum met de burgerlijke partijen, wan neer alle burgerlijke partijen gelijk op- marcheeren, dan kan er (behoudens den uitslag der verkiezingen) wat tot stand ge bracht worden. „Het socialisme is nu toch eenmaal on mogelijk? Dat is toch gebleken?" ,,'t Is maar jammer, dat de verkiezings zin van het rechtsche volk over 't 'alge meen zoo slap is „En denkt u, dat een burgerlijke re geering, waarin het Centrum deel neemt 'voor niet gering deel, dat alles zoo maar klaar spelen zal? „Ik geef u toe, 't zal véél last geven, 't zal gedurende eenigen tijd geweldig spoken, maar't moet! Hei langzaam werkende vergift, waarmede wij ons thans dooden, is érger dan een periode van onrust, hoe catastrophaal die sommi ge oogenblikken ook dreigen mag. „Wat denkt u van rechtscne „Put- sche"?" informeerden wij. „Och kom! Van recntsche „Putsche" komt niéts! Die „Putsch"-vrees-aanjaging is een deel van de verkiezingsactie van links, die met geen leuzen voor den dag kan komen. Let u maar eens opwan neer de verkiezingen voorbij zijn, hóón men van geen recntsche „Putsche" meer: „Wat moeten wij gelooven van de geruchten en berichten betreffende plan nen tot afscheiding van Zuid-Duitschland van Pruisen?" „'t Valt niet te ontkennen, dat er een strooming geweest is onder de Zuid Duit- schers, om Zuid van Noord te scheiden, om beterswil voor het Zuiden, zoo met de Zuid-Duitsche meeningen en wenschen niet genoegzaam rekening weru gehouden, en op 't oogënblik zijn er ook nog wel mensdien, die tot op zekere hoogte en voor zekeren tijd het Zuiden van het Noorden afgescheiden en „vrij" zouden willen maken, en die menschen hebben nog wel een aanvoerder ook. Maar over 't algemeen kan men gerust zeggen, dat de tegenstelling tus schen Noord en Zuid voorbij is. In 't buitenland, vooral in Frankrijk, had men wel graag gezien, dat het tot een afscheiding gekomen was, maar 't zijn laatstelijk vooral de Fransche dwaasheden in Frankfort, Darmstadt, Hanau, enz geweest, die bewerkt hebben, dat bij geen ernstig mensch de gedachte aan afscheiding nog een rol speelt.... Wil men Noord- en Zuid-Duitschland sterk aaneen hechten, dan moet men han delen, zooals de Franschen daar „Hoe vat men in Zuid-Duitschland, en meer speciaal in Beieren, de pogingen tot aansluiting van Duitsch-Oostenrijk bij Duitschiand op „Geen Duitscher, geen Zuid-Duitschei en vooral geen Beier is er, die de aan sluiting niet hartelijk begroeten zou. Voorioopig niet om het voordeel: we weten hier in Duitschiand heel goed, dat de aansluiting zoowel economisch ais sociaal-politiek voor Duitschiand een zware belasting beteekenen zal: Oostenrijk produceert niet genoeg voor zichzelf (en wij zelf kunnen ons momenteel niet eens ietwat behoorlijk voeden I) én het open bare leven in Oostenrijk is zoo verschrik kelijk „korrumpiert", letterlijk alles is in Uostenrijk „aaputt" Wanneer de Duitschers desniettemin de aansluiting goedkeuren, ja, tuejuicuen, dan moet de vergaring hierin gezocnt worden: Duitschers, vooral Zuiu Duiischeis, en Duitsch-Oostenrijkers,.'t zijn broèders! Broeders, die 't goed met eikaar meenen ren die elkaar niet In nood kunnen zien). Moge spoedig ook de staatkundige „Aus- gleich" komen; wij gelooven, dat die komen móet. In Engeland wordt dit laatste, Gode zij dank!, alreeds ingezien. Een politiek-cultureel belangrijk gevolg van ide aansluiting zal wezen, dat Zuid Duitschiand tegenover Noord-Duitschland van groctere beteekenis wordt, we komen meer gelijkwaardig tegenover eikander te staar:, dat zal welhaast dwingen tot goede verstandhouding. De katholieken _van Zuid-Duitschland heb ben nog heel bijzondere redenen om de aansluiting met vreugde te begroeten door de aansluiting toch zullen 5 a 6 imi 11 ioen Katholieken komen b1 ij Duitschiand, dat zich bij den vre de door den afstand va-n groote ge bieden, ongeveer 6 millioen Katholie ken ontnomen zag worden; het Noor den verliest, het Zuiden wint Ka tholieken, en zóó zal de aansluiting van Duitsch Oostenrijk bij Duitschiand tevens oorzaak zijn, dat een katholiek Zuid Duitschiand tegen een nief-kathoiiek Noor den in alle opzichten opwegen zal. We helpen het den Duitschers, speciaal den Zuid-Duitschers, en nóg specialer den katholieken Zuid-Duitschers, van ganscher harte hopen, dat de aansluiting tot een feit worde. Doch in de eerste plaats omwille van... het arme Duitscn-Oostenrijk, omwille van het voortbestaan van gausch een volk! DE DUITSCHE REGEERINGSCRISIS. Fehrenbach had, toen hy zich bereid verklaarde tot samenstelling: van het ka binet uitdrukkelijk verklaard, dat hij slechts zou trachten een coalitie van cen trum, democraten en Duitsche volkspar tij te vormen. Donderdagavond had toen bij president Ebert een conferentie plaats waaraan I ehrenbach en Trimborn van het Centrum, Petersen en Haussman van de democraten en de méerderheidssoeia- Ü6ten Mueller en Loebe deel namen en de vertegenwoordigers Van de Duitsche volkspartij schijnbaar niet waren nitge- noodigd. De demoeraten schenen thanS weer veel te voelen voor het handhaven der oude coalitie en ook de linkerzijde van het centrum schijnt deze coalitie terug te vvenschen. Men gaat van het standpunt uit, dat de sociaal-democraten, die voor een groot deel zelf den vrede van Ver sailles sloten, ook te Spa moeten verte genwoordigd zijn. Maar de Duitsche volkspartij wil in geen geval een welwil lende neutraliteit tegenover de oude coa litie innemen. De democraten hebben Donderdag vergaderd om bun houding tegenover een eventueel burgerlijk kabi net te bepalen. Er werd in deze zitting echter geen besluit genomen. Zooals wij reeds in een deel onzer vori ge oplage vermeldden, was Fehrenbach er gisterennacht nog niet in geslaagd zijn coaiitie-kabinét sarhen te stellen. De sociaal-democraten hebben iiilusschoii nogmaals verklaard, dat zij niet zullen mededoen en zjj hebben zelfs verzocht om van verdere nitnoodigingen ver schoond te blijven. Met het oog op de conferentie van Spa zuilen de sociaal-democraten tegenover het burgerlijk kabinet geen oppositie voeren zoolang dit kabinet er niet toe overgaat een politiek te voeren die te gen de arbeiders zou zijn gericht. De sociaal-democraten zouden natuurlijk bun vertrouwen in de nieuwe regeering niet uitspreken, maar zouden ook geen motie van vertrouwen wenscheu. De sociaal-democratische ministers zouden hun ontslag indienen en de soci aal-demoera tisahe staatssecretarissen zouden dat ook doen voor zoover ze z.g. parlementaire staatssecretarissen zijn. Alle anderen zouden als ambtenaren be schouwd worden en dus in functie kun nen blijven. Over de weigering van dr. Mayer ver neemt de „Lokai Anzeiger" nog, dat deze geen vergunning bad gekregen van de Beiersche volkspartij om het voorstel van president Ebert te aanvaarden. Bo vendien had Trimborn zich niet eens met üe Beiersche volkspartij in verbin ding gesteld. Men beeft zich dus tot dr. Mayer gericht zonder met zijn partij re scuing te houden. In welingelichte Kringen te Londen, zoo meldt de „Daily Mail werd Woensdag avond verzekerd, dat- na de protesten van den Turkschen grootvizier bij zijn aankomst te Parys geüuord te hebben, de opperste raad het ontwerp van net vre- destractaat met Turkije zal intrekken. De Fransche bladen gelooven in tus schen niet aan een herziening van het vredesontwerp voor Turkije, waarvan be richten uit Londen gewagen. De „Matin" schrijft dat de Geallieerden wellicht van gedachten hebben gewisseld over de toe passing en uitvoering van het vredesver drag, maar gelooft niet dat zelfs het woord „herziening" daarbij is gebezigd. De „Matin" ie Romanos, de Grieksche gezant te Parijs gaan intrviewen en deze verklaarde dat Griekenland, de voor naamste belanghebbende, tegen elke her ziening is en besloten is de toepassing van het verdrag met eigen middelen te verzekeren. DE BESPREKINGEN MET KRASSIN. De permanente commissie van den op persten economisehen raad heeft te Don- den Krassin ontmoet. Er was aanvanke lijk afgesproken, dat men zou wachten besprekingen met Krassin te houden tot dat deze de vragen Jaeantwoord zou heb ben, die Vrijdag tot hem gericht waren. Zijn antwoord was gisteren nog niet bij de commissie ingekomen. Maar, schrijft het „Petit Journal", Lloyd George, die van zijn kant ook voorwaarden voor het openen van economische besprekingen gesteld had, zou van Krassin zekere toe zeggingen ontvangen hebben. Bovendien was Lloyd George er op gesteld, dat de besprekingen met Krassiu plaats zouden hebben vóór Avenol, de voornaamste Fransche afgevaardigde naar Parijs ver trokken was en vóór de conferentie te Boulogne, opdat daar het Russische vraagstuk in zijn vollen omvang bespro ken zou kunnen worden, DE BOYCOT TEGEN HONGARIJE. Der Abend publiceert de door het Oos- teurijksche spoorwegpersoneel geiroffen maatregelen om de boycot tegen Honga rije uit te voeren. Het sneltrein- en per sonenverkeer van en naar Hongarije wordt voorioopig gehandhaafd. Kaar het blad verder meedeelt heeft de vakvereeniging ,van spoor- en tele graafpersoneel besloten den lüen Juni te middernacht de zending van brieven, post pakketten, telegrammen en draacilooze te legrammen vane n naar Hongarije geheel stop te zetten. Uitgezonderd zijn de berichten voor de Ententemissies. FRANKRIJK BLIJFT .WANTROU WEND. Lefèvre, de minister van oorlog, heeft in de Fransche Kamer uiteengezet, waar om FraiiKrijk nog gedurende een zeieren tijd den tweejarigen dieustpiicüt zul moe ten hebben. .Vooreerst moe- het zijn rech ten aan den irijn, in het Oosten en in Marokko kunnen .verdedigen, klaar zy, op wie de taaK rust de verdediging van rraukryk. te .verzekeren, bekommeren zich meer om den geest van Hunsciuaud, waar men zich niet gemaKkeiyk by de neaerntag neerlegt en waar men, onuanxs net vreuesverurag .voortgaat oor.oösuiate- riaai te manen, wij moeten, zeiae ae mi nister, zener niet pëssimisuscn zyn, maar er is geen enneie reden om al te opti mistisch te zyn. Dit wii met zeggen, dat Frauaryk zien zyn overwinning niet be wust is, maar hei vergeet zijn anderhalf midioen dooaen, zijn tien verwoeste de partementen niet. En het wil met, dat mt opnieuw begint, xrouwens, de oetoo- giugen, uie Franürijk oniangs aan den reenter Rijn-oever gehouueii neeft, uewy- zen wei, nat rraimryn uesloteu is hot verdrag te doen eerbiedigen. He gevol gen zyn uitstekend geweest. Zoo heext n/uitscmaud, dat nauwelijks fxnJ.uOU ton sieeiLKooi per maand lev crue, gedurende iuei öuU,uOu ton ge.everd. FrannryK. lieert niet de taal van het geweld, maar van net recht gesprotten, den s.orte zcidc de minister, wiens redevoering warm is toe gejuicht, dat Frankrijk zijn stryd- irtucnt intact zou houuen zy liet ook met het ver-augen haar niet te gebruiken zomang de bondgenooten mei de volle dige toepassing .van net verdrag verkre gen zu.ien hebben. öüii tRL BtfllCrilEh, Een sensationeel proces. Op 25 Juni a.s. begmt ie Berlijn een sen- sauoneei ponnen proces, voor ue gezworenen veisciiijnen ae comniunisieu. die verlenen .aar oen laniroouwnispecreur Blau vermomd nebben. Den 7en Augustus van verleden iaar werd un het landweeiKanaai ner lyk van uispecrem niau opgenaaid, het was met touwen zoo vast gesnoerd, dat ae krnetn 101 aan ue horst Kwamen, ü.t net enuerzoek bleek wemra aat iner een pouueke rrusuaad ui het SDei was. öiau nad te Muncnen in coinmumsJscne klingen veikeerd en wera aaar ais agent pro- vocaieur ontmaskerd. In gen «me verga denn# werd daarop besloten./ Blau van kant te ma ken. Een teekenaar, Herm genaamd, kreeg de opdracht Blau naar Berlijn te roepen en hem aldaar te laten vermoorden. Op een vergadering van Berlijnsche com munisten, waar Blau ook was verschenen, werd hem plotseling gezegd, dat men wist wie hij was. Men wilde hem toen eerst op het Tempelhofer-veld vermoorden, maar dit plan werd niet uitgevoerd. Een arbeider Pahl ge naamd stelde zijn woning als gevangenis voor Blau ter beschikking omdat zijn ouders uit de stad waren. Blau werd naar deze wo ning vervoerd en aldaar door een met een re volver gewapend man bewaakt; 4 andere man nen bewaakten het huis. Blau werd toen met morphine bewusteloos gemaakt en naar de woning van een anderen aangeklaagde ge bracht. Men gaf hem eerst wijn met morphine te drinken en nadien wurgde men het slacht offer. De geheele omgeving van het huis werd op het tijdstip dat dit drama zich afspeelde door de aanhangers van de daders bewaakt. Het lyk werd in het water gewoipen. Er zijn drie beschuldigden, die echter be weren onschuldig te zijn. Ze werden door de vroegere processen bekende advoca ten Weinberg en T. Liebknecht veidedigd. Het proces zal vermoedelijk 4 dagen duren. Na de „drooglegging" der Ver. Staten. Naar uit New-York wordt geme.d, zijn, sinds de V. S. dioog zijn, de stoomschepen, die op Europa en op Cuoa varen altijd prop vol reizigers geweest. Op elk schip was een hofmeester, die belast was met den drankver. koop, overwerkt. Onlangs verheien in één week 14.000 personen New-York, om zeetei- zen te gaan ondernemen. Op een Briisdr transatlantisch vaartuig bedroegen onlangs gedurende één overtocht de ontvangsten aan de schenktoonbank 5025 dollar. De scheepsofficieren beweren, dat personen, die vroeger op een overtocht geen drank ge bruikten. dit tegenwordig wel doen. Lieden die voorheen er ééntje namen, pakken er te genwoordig drie of vier. Lang vóór de ge legenheid om te drinken aan booid open is, staat reeds een lange rii van lieden te wach ten; en menschen die vroeger tevreden waren met één cocatail vóór tafel, laten ttians hun diner in den steek om enkel maar te drinken. Op een vergadering van aandeelhou ders van Brunner Mond and Co. te Liverpool bleek zooveel verzet te heerschen tegen het voorstel van commissarissen om lOtJ.uiMJ pa. st. te schenken aan universiteiten en andere inteilingen in Engeland ter bevordering van wetenschappelijk onderwijs en onderzoek, aat de voorzitter Sir John Brunner het voors.el weer imrok met de opmerking, dat 't „ifirt bci- tengewoon kleins voor een groote maaiscnap- pi] was. De Belgische regeering heeft 25.000 Rank ter beschikking geste,d van het ge meentebestuur van Spa om de stad ter ge legenheid van de conrerentie te versieren. Men weet, dat de Bergen de Brussels, het 6chip van kapitein Fryan. te Zeeorugge gelicht en daarna aan Engeland ten ge schenke hebben aangeooden, welke honelyJc- heid de Engeische regeering nean.woord heeft, met bekend te maken, dat hei schip in het openoaar geveild zal worden. De Brusselsche Boir zegt nu. dat als dat plan dooigaat. aan Betgië de kosien ver goed dienen te worden die zij aan het lich ten van het schip besteed heeft. Naar de Daily Fxpiess meldt heeft Konstanavn, de gewezen kouing van Grieken land. die te Saisomaggiore een baosuur need, op verzoek van de regeering te Rome het italiaansche grondgebied veriaten en is naar Zwitseriand teruggekeerd. Het officieeie verslag over de wina-ien van de s^eenkoolnüveheid in Engeland over het kwartaal, dat 31 Maart geeinaigd is, stelt de productie op 62 nnllioen ton en ue winst op 141/4 millioen pd. st. in het jaarveis.ag van de Nationale unie van Engeiscne navenaroeiaers en zee lieden wordt gepleit voor aeeineming van de werknemers aan het beheer van ae ha vens ie Lo nden. Havas meiüt uit Meaux, dat de histori sche moieus geheel vernield ziin. De schade bedraagt 2 millioen frank. le Rosizm en bcnoppinitz in bilezië zijn de stanaoeeiuen van keizer Wdhehn 1 en keizer Erieor,ca des nacuis mei oeüuip van dynamiet oescnadigd. Het eeiste is to taal vernield, het tweede is van zyn voet stuk geworpen. Den laagten tbd traden de fabrieksar beiders uikwijia zeer onheoueujK op tegen aet treinpersoneel, vo.gden hun bevelen met op en pieegden aneaei baidaoigneid. De spoorwegdirectie te Keuren üieigae uaarom, ais deze wantoestand niet opnteid. ae werk- mansiremen te zuilen alscnanen. Daar nu de artoeioe,s van Krtipp te Knemnausen zich weer aan een dergelijk reit scnuidig gemaakt, ueboen. heeit de directie te Keulen verschil lende wentmansueinen voorioopig voor een week geschorst iVrjj tv»"- het Engelsch van A S. Swan; Qeautariseerdig vertaling b, j' r Geoffrey had met zijn laatste woorden hel hart zijns vader pijnlijker getroffen dan hij zelf vermoedde. Want veel was in strijd jnet de woorden welke Arthur Faussit tot zijn jongslen zoon gesproken had, had hij in zyn jeugd zelf de zaden gestrooid voor de a hitteren oogst dien hij thans maaide HOOFDSTUK IL DONKERE SCHADUWEN, De heer Faussit voelde zich na de opwin dende scène met zijn oudstein zoon niet meer tot werken in staat en geen tien minnleu nadat hij Geoifrey zoo met geweld uit zijn kantoor verwijderd had, drukte hij op de electrische schel en gaf last dal men hel rijtuigje zou inspannen, waarin hij gewoonlijk van huis naar de mijnen en terug reed. Het was nu zes uur en zeven uur ,was «tenstijo De bediende, die GeoUrey net kantoor had zien verlaten, had zich gehaast aan de an deren te vertellen wat hij gezien had, en de heer Faussit werd door degenen, die dito hij de vensters zaten, bij zyn vertrek me, meer dan gewone belangstelling gadegesla gen. Maar niemand bemerkte iets van den schok dien de oude heer te doorstaan naa gehad. Zijn gelaat stond misschien nog we, strenger dan gewoonlijk, maar dat was alles liy nam zeil de teugels en liet den knaap, die hem gewoonlijk reed ,op het achter bankje plaats nemen. De afstand tusschen de mijueu en het sla tige landgooed Brauethorpe Hall was onge veer twee mijlen en de weg liep midden door de dorpea BraneUiorpe en Galley. By een klein huisje iu roode en witte steen, dat aan den ingang van Brauethorpe stond, een eindje van den weg af, hield Faussit de paarden in om rustiger te kunnen kijken tiet was een iust om te zien hoe helder en goed verzorgd huis en tuintje er uitzagen. Het gras was kort geknipt en al was de tijd voor bloemen er met, een enkele groep ua- jaarsbioemen verlevendigde toch nug hel as pect en hel geheel was een voorbeeld van wal goede smaak en zin voor orde van een eenvoudige werkmanswoning maken kunnen. Aaron Fletcher was een der beste werk lieden van de baussits. Maar terwyt de oude beer langzaam het üuisje voorbij reed, dacht hij minder aan de uitiuuuUnde karaktereigen- scnappen van den vader dan aan de dochter iot nu toe bad Faussit het bestaan van net jonge meisje nauwelijks vermoed, iioe recht vaardig en weiwilieud patroon tiij ook was. met de gezinnen en de particuliere zaken en oelangen zijner ondergeschikten liet hij zich ueei weinig in. Terwijl mj nog opzij uitkeek, jn de hoop bet meisje voor eeu der vensters te zie" verschijnen, vroeg hij zich at of hij het ge val aan zyn vrouw zou vertellen, in iedei geval zou ny eenige verklaring moeien geven van Geolfrey's vertrek, maar hij diichl er niet aan op zijn woorden van straks terug te komen. Tocü had hij voor z.chzell zyn be dreiging in zooverre verzacht, dat by zien voorgenomen had met zijn zoon te spreken over een vestiging iu Canada, en liem daar voor de noouige middelen te verschaiteu^ in 11 s de jonge man waaruorgea wilde gevein voor een soheder levensgedrag. De fortuin was hem gunstig, want juist toen hij het huisje voorbijreed, trad er een meisje uit naar builen, dat haastig den weg overstak. Het was een slank kind met een mooi trisch gelaat, voorzoover hel door deu rand van haar zwart-i'iuweelea hoed le zien was. Ze zag er eenvouoigcr uit dan ue meeste meisjes uit den werkumnsSiaud. Haar gelaal was bleek, maar zy bloosde toen de neer iaussit baar aankeek. „Weet je soms oi dal de dochter van Aaron Fletcher is, Tom," vroeg Faussit aan zijn bediende. ,Ja meneer." „is het zyn eenige dochter?" "Dat geiool ik weE Er zyu ook nog twee zoons dal zijn een paar rare kerels." „Zoo, en doet het meisje de huishouding'/" „Ja, want de vrouw van Fletciier is ai Dag dood." „Zoo," was het eenige antwoord vau Faussit, en er kwam een narde trek om zijn mond hij ae gedachte hoe wreed het was den vrede in üet gemoed van een meisje le ver storen dat ztnke ernstige plichten te ver vullen had. Maar hij wist nu eeumiaai, dal de gedachte aan anderen bij Geollrey's hande lingen nooit voorzat. De heer en mevrouw faussit hadden eenige hoop gekoesterd, dai hierin verbetering zou komen toen hij spoe dig na zijn terugaeor uit Uxlort zjch verloofde met Clara Aneriey, de vriendin en speelge- noote van zijn kinderjaren, maar dit engage ment was helaas slechts van korteu duur ge weest. Hel was door Clara's vader met naar voikoinen toestemming verbroken en de oude heer mm aucen vermaard, dal Cieourey eerst maar eens wal meer leveuserust moesi toonen. Maar tot dusver had de jonge man met de armste pogmg gedaan om zijn leven te beie ren en imusscüen was alle verkeer lusscuen BraneUiorpe flail en üel huis le Feiesla, waai' de lamide Aueriey woonde, verbroaeu. De heer Faussit en zyu vrouw betreur den dit ten zeerste Geoffrey's vader, of schoon allesbehalve teergevoeug in uarls- aaugelegennedeu, had Clara ieereu liefhgbbcn en waardeeren alsol hel zyn eigen kiud was. Urn haar geen verdriet fe doen had uy Geof- trey veel vergeven en had hy gezwegen over ueei wal dingen, die hy omireui den licnlziu- rngen knaap geuourd had in de uoop, dat Uiara, als ze eenmaal getrouwd waren, een heter mensch van hem maken zou. ^Niets meer aan te doen,sprak hij nu Dij zicüzeif, „alleen de harduejd van het ieveu en hitler,, nood kunnen hem tnaus nog op het goede pad breugeu." In deze weinig opgewekte stemming roed hy door de mooie tanen van Graueihorpe l'ark naar bet oude landhuis, dat ai zooveel zorgen binnen zyn muren had zien dragen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 19