KINDERCOURANT Kunst en Kennis Gemengd Nieuws. IN 'T BKI FEL. Sim, Jack en Harry. Uit Boek en Blad Korte Berichten, Landbouw en Visscherij DE BOLLENTEELT. tracht, welke wyaiging dierhalve reeds op de a.s. Olympische Spelen van kracht sou zijn. Men heeft n.l. bepaald, dat bij de uitzonderingsgevallen op den buiten- spalregel ook het ingooien zal worden op genomen. De regel luidt derhalve thans, dat een speler niet buitenspel is in ge val van een doelschop, een hoekschop, wanneer de bal wordt ingegooid of wan neer de speler zich op eigen 6peelhelft bevindt. Het gevolg van deze wijziging Is derhalve, dat bij een ingooi de spe lers der ingooiende partij vlak voor het vijandelijke doel mogen gaan staan. Van veel belang voor den gang van het spel is deze verandering echter niet, ze werd dan ook slechts gemaakt, omdat de be roepsspelers een handigheidje hadden uitgedacht, waardoor vrijwel elke ingooi een vrijeen schop voor buitenspel ople verde. Alle overige voorstellen tot wijziging van de spelregels werden verworpen. Bo vendien werd bepaald, dat voortaan slechts met algemeene stammen van de afgevaardigden van de International Boaro wijzigingen in de spelregels zullen gebracht worden. Tot nu toe was hiertoe een V*. meerderheid noodig. Ten slotte werd door de International Board bepaald, dat een speler, die na het begin van den wedstrijd in het veld komt, niet het recht heeft om mede te spelen, vóórdat hij zich tot den scheids rechter heeft gemeld. Ock hier een ver- anuering, welke uitsluitend aan het op treden van de l>eroepsspeler6 te wijten, is. Uit een en ander valt de conclusie te trCrwlvGiij dat het ten slotte ni6t ongfe~ wenseht zou zijn, om voor amateurs en beroepsspelers maar verschillende spelre gels te maken. De F.I.FA. zou dan voor de amateursbelangen kunnen zorgen CRICKET. Overzicht. Rood—Wit schijnt niet cp 't goede pad te kunnen komen. Zondag werd weer verloren van V. V. V. De aanval van RoodWit viel Zondag mee, maar het batien laat nog veel te wenschan ever. Zoo was Zondag v. Maren topscorer met 29 van de 122 die R. en W. nog bij e.kaar wist te krijgen. Oudheusden had met 640 goede bowlingciifeis. V. V. V. bracht t door 't goede bowien van Die- mer Kool niet verder dan 07. Diemer Kool had j— 361 't Wordt tijd dat RoodWit eens een over winning behaalt. Haarlem zou Zondag tegen H. D. S. V. in Schiedam moeten spelen, doch daar bet bestuur van den N. C. B. 't ultimatum van de Schiedammers afwees, hadden de Scho- terwegmenschen een vrijen Zondag. H. C. C. wist in Rotterdam een overwin. ning te behalen met 58 runs op V. O. C, alweer in 2 innings. 1ste innings 'H. C. C. 92, 2e innings 1271ste innings V. O. C. 79', 2de imningsi 82. RoodWit 2 verloor met innings 79 runs van V. V. V. 2. overwinning met 6 wickets op Albion. Rood en Wit III verloor met innigs en 83 runs van V. V. V. III. De reserves van Haarlem behaalde een KORFBAL. De algemeene jaarvergadering van den Ned. Korfbal bond wordt dit jaar wederom te Utrecht gehouden en wel op 11 Juli 1920 in Hotel l'Europe. Als candidaten voor het bondsbestnnr (4 vacatures) zijn gesteld de heeren N. Broekhuysen, W. A. Deenen, D. v. Beek allen aftredend en N. Maquiné en H. W. Vliegen. Seriewedstrüden Ready. De verl iezersronde voor bovengenoem de wedstrijden zal gespeeld worden Zon dagavond 27 Juni ais. tusschen D. E. D. II—Advendo I. Zilveren Eiketak. De eindstrijd om den Zilveren Eiketak tusschen D. T. V. en Deetos, zal gespeeld worden 12 September ars. Ruma-Bal. Ready I is houdster van bovengenoem- aen bal geworden voor 't eeizoen 1920-21 Eindstand Kampicenscomp. .West. Ie kl. V- 4 4 0 0 8 35 13 2 O. 8. C. R. 4 1 0 3 2 16 29 0.50 D- D4 1 0 3 2 9 18 0.50 Twaalftal Antwerpen. In plaats van den heer A. N. Ballego die wegens drukke werkzaamheden als' secretaris van de XH-tal-commissie be dankte, is benoemd de heer J. G. Nijeingh Korfbal in Indië. Korfbal heeft in Indië, dank zy de be moeiingen van den heer J. M. van Koes- veld, vasten voet gekregen. Het is hem mogen gelukken te Singapore een Korf balclub op te richten. WIELRIJDER7. Stadionboan. De uilslag van de Donderdagavond geiiou. <kn wielerwedstijden luidt als volgt: wedstrijd no. 1. Tandemrace over 3 ron den in 3 manches. De totaal-uitslag is: 1 Duim-Nankman 4 P.. 2 Tulleken-Vermeer 5 p., 3. Siuy-FTans- sen 9 p.. en Hoh.e-Nyland 12 p. Wedstrijd no. 2. Land en wedstrijd Hol- land-DuLschland. deelnemers Van Nek-En- gelen versus Lorenz-Bader, in 3 manches over 3 ronden. De totaal-uitslag- was: Holland 11 pun ten, Duitschland 19 punten. Wedstrijd no. 3: 3 X 25 K.M. achter groo te motoren tusschen Human (Kaser), Sa wal (Mein'hold) en Blekemolen (Herkuleij'ns): le Manche: 1. Humann. 2. Blekemolen 50 M., 3. Sawall, 5 ronden, motordefect tijd 20.14 1/5. 2e Manche: 1. Sawall. 2. Blekemolen, bij- 20 30 1/5 €n' humann. 3 banen, tijd 3e Manche: 1. Sawall. 2. Blekemolen, 1 baan 3. Human, 2 banen, tijd 20.17 Volgens den in totaal door de 3 renners gemaakten tijd werd de einduitslag: 1. Hu mann, 2. Blekemolen, 3. Sawall. W. P. G. OOSTERBAAN t Te Utrecht is op 68-jarigen ouderdom overleden de heer W. p. g. Oos ter b aan, bekend musicus. Hij was p.a. leeraar aan de Muziekschool voor Toonkunst en jaren lang een zeer gewaardeerd organist jn de. Katholieke kerk. St. Tarcisiusblaadjes. De Liturgische Vereemging in het Aartsbisdom Utrecht heeft de voortreffelijke gedachte gehad, om in den vorm van blaadjes de kennis van de Liturgie te verspreiden. Een serie bestaat uit 30 stuks en elk blaadje stelt een liturgisch voorwerp voor, dat op eenvoudige, maar doeltreffende wijze behandeld wordt. Deze blaadjes zullen zeker een succes voor de vereeniging zijn, omdat zij door hun handig formaat en eenvoudige taal bij een eder ingang zullen vinden. INBRAAK. In de villa van den heer M., in het park De Kieviet onder Wassenaar is ingebro ken. Tegen zes uren in den morgen, ent- waakte mevrouvV, omdat zij gerucht waar nam aan .de deur van haar slaapvertrek. Zij waarschuwde onmiddedijk haar echt genoot. \an jde bovenverdieping zagen zij toen drie mannen zich snel dcor een ge opend venster verwijderen, terwijl bui- ten nog een vierde persoon, die waar schijn.ijk de wacht had gehouden, ziqh bij hen voegde.Op de fiets vertrokken de heeren. Vermist worden eenige snuiste rijen tot 'n waarde van f 120. Een groote partij zilverwerk stond voor hot mede- nejnen gereed. Te Schagen zijn ongeveer 80 men sehen ongesteld geworden door het ge bruik van paardenvleesch. Sommige pa tiënten zijn ernstig ziek. De burgemeester heeft een streng on derzoek gelast. Te Valkenswaard (N. B.) is de 23- jarige heer P. Moon en, op den draai van een weg met zijn motorfiets in volle vaart tegen een kar gereden. De burrie van. den wagen drong door in de borst kas van den ongelukkige. De dood trad onmiddellijk in. VOOS DE VISSCHERIJ-S CHOOL. Uit Egmond aan Zee wordt aan het „B bid.' gemeld, dat een der groote Rot- terdamsehe reederijen dezer dagen een bedrag van 2500 gulden heeft geschonken aan de Vereeniging „Egmondsche Vissche- rijschool ten behoeve van den spoedigon bouw eener eigen school. geven, dat een geleden verlies kort daarop weder ingehaald kan worden. F Zelden zullen de bollenkwee.kers zich een jaar kunnen herinneren, waarin zoo spannen de vraagstukken aan den handel voorafgin- De evolutie door den oorlog en later wedei door den vredestoestand ontstaan, heeft èn den kweeker èn den handelaar den juis- sten waardemeter, voor zoover die er was ge- veel doen verliezen. Vrachtauto's jn het Bollenbedrijf Wij waren dezer dagen in de gelegenheid de eerste vrachtauto in het bollenbedrijf in werking te zien. De fa. M. V. v. Zanten Zn. heeeft voor haar bedrijf een vrachtauto laten ombouwen Zij wordt gedreven door een 20 H. P. mo tor de banden om de voorwielen zijn lucht banden, om de achterwielen massief gummi.r Een houten bak, die in hoofdzaak rust ruimte voor 35 manden bollen. Het laden en lossen gaat zeer snel, want het geheel is laag bij den grond. Wij zagen de beladen auto vanaf de kwee- kerij„Rustenburg"tegen den hoogen Looster- weg III opklauteren, wat het beste span paarden niet zal verbeteren. Dit is de eerste in de bollenstreek onge twijfeld zullen andere firma's dit voorbeeld volgen. HET AFSCHEID. Het uur van 't afscheid was gekomen. In krtjgsha.uge houding stond de oon des hui- es voor zijn huisgenooten. 't Was koud. Een ekker vuurtje brandde op den haard, maar nog warmer brandde het krijgsmansvuur in Samual's jeugdige borst. „Mijn lieve Sampje hou je goed," zegt zijn zusje Ellen, terwijl ze hem de hand reikt en haar zakdoek gereed houdt om de waterlan ders op te vangen, die haar dreigen te ont vallen. Moeder tuurt door de beide brillegla zen en maakt een gebaar met de handen, alsof ze koning George in levenden lijven voor naar ziet staan. Ook vader steekt de borst vooruit. „Ja, zoon 1 houd u goed, wees braaf, wees trouw, wees eerlijk 1" zegt de vader en geeft Samuel de band tot afscheid. „Vergeet met, dat de vijand ook een mensch is," voegt hij er ernstig aan toe. Moeder zegt niets, maar kust haar zoon, dien ze noode ziet vertrekken, maar toch in haar hart om zijn moedig voornemen om comng en vaderland te dienen moet prijzen. Hiermede was het afscheid afgeloopen en zou Samual hebben kunnen vertrekken. De deur der kamer wordt echter behoed zaam geopend en een oude vrouw met een zestienjarigen, min of meer scheef gegroeiden knaap aan de hand treedt schoorvoetend het vertrek binnen. „Neem me gansch niet kwalijk, beste mijn heel, dat ik het waag zoo maar met de deur in het huis te vallen," zoo sprak de vrouw. „Wat is er van uw dienst, goede vrouw Jones „Jack wou graag met Samuel mee om den koning te dienen. Van den morgen tot den avond zeurt hij er op om, ochIaat hem in vredesnaam, maar met Samuel mede gaan." „Wat je zegt, vrouw Jones „Ja, Ik wil met Sam, ik moet met Sam, dat is zijn morgen-, middag- en avondlied en 's nachts droomt hij er van." „Maar zullen ze hem aannemen, je weet wel „Dat hij wat scheef is, ja, beste mijnheer, maar hij wil zoo graag. „Ja, maar de koning „Uch, die ziet hem toch niet." „Och, Sam laat me maar meegaan," egt nu beschroomd de jongen. „Heb je nou nog niet genoeg gezoend vraagt er eensklaps een stem buiten het ver trek. Meteen wordt de deur vrijpostig opengewor pen en Harry Rudley treedt op den predikant toe en schudt hem forsch de hand, zeggende „Zie zoo, brave zielverzorgernu zullen we dien Gallischen hanen het kraaien eens verleeren." „Veel succes op je eersten veldtocht, Harry! maar vergeet met, dat de Franschen geen katjes zijn om zonder bandschoenen aan te vatten." .Papperlepap, mijnheer 1 Eén Engelsch van Betsy Engel niet Moet die ook al af scheid van onzen besten Sampie nemen „Och, Harrydoe een goed woordje voor hem. 1 Buiten klonken de snerpende tonen van en gebarsten trompet en het roffelen, van on t^eschenrde trom. „Voor koning en vaderland 1" riep Harry en zwaaide met zijn eiken wandelstok, die een uurtje vroeger nog op de helling van he Peakgebergte aan den boom had gezeten. Onder het zingen van :„De roffel slaat, het uur is aangebroken," stormde hij ver volgens de deur uit. Nog eens nam Samuel afscheid van de zij nen en vergezeld van Jack, ging de tocht naar 't leger aan. OP WEG NAAR IERLAND. Te Liverpool lagen eenige schepen zeil vaardig om de Iersche zee over te steken nnar het groene Erin. Er was bericht ontvangen, dat de Franschen een landing op het eiland wilden ondernemen. In allerijl moest er dus een leger verzameld en op uitgezonden wor den om zulks te beletten. Slechts korten tijd was er toe gebruikt kunnen worden om vand de vele toegesnelde jeugdige vrijwilligers bruik bare en geoefende soldaten te maken. Ma.->r het commando luidde nu eenmaal„Od marsch naar Liverpool 1" De groote wereldstad, die thans meer dan een half millioen inwoners bevat, was tentijde van dit verhaal nog maar een kleine plaats. Toch nam zij al meer en meer in bloei en wei vaart toe, vooral door den handel op Ierland, welk eiland zijn bevolking jaarlijks zag ver meerderen. Van de stad zelf en het prachtige stadhuis, dat xo jaren vroeger was gebouwd, kregen de soldaten niets te zien. Met een binnengeloopen vaartuig, dat op verkenning uit geweest was, had men de tijding bekomen, dat een vloot van Fransche kaperschepen koers gezet had naar het Noorden van Ierland en daar zeer waarschijnlijk zou trachten aan land te gaan. Er was dus te veel haast om op de Fran schen los te gaan. De Engelsche vaartui gen kozen dan ook zoo spoedig mogelijk het ruime sop. Regelrecht zetten ze koers naar het land aan de overzijde. Aan boord van een der schepen bevonden zich de drie jongelingen van Gastleton. Vol moed zagen ze de naderende ontmoetingen met het kapervolkje tegemoet. Let eerst een kolfje naar mijn hand zijn, snoefde Harry. Samuel zei niets, maar dacht zooveel te meer en genoot van het heerlijk tochtje over dit gedeelte der Iersche zee. Jack deed het een zoo min als het ander Hij zat stil voor zich heen te kijken, at als het tijd van eten was en hield zich 'zooveel mogelijk aan de zij van zijn jongen bescher mer. Van Harry had hij een afkeer. Hij kende hem van vroeger en niet van de gunstigste zijde. Toen men het eiland Man begon te naderen, zagen de schepelingen eenige vluchtende scheepjes met macht van zeilen zich voor waarts spoeden, den koers nemende naar het zuiden. „Daar gaan die bange jongens al aan den haal," riep Harry, „nu ze de kleuren van 't vereenigde koninkrijk maar in de verte zien wapperen." „Gij vergist u zeer," gaf Samuel hem tot bescheid, „dat zijn smokkelaars van het ei land Man, daar heeft de koning het even nun beter viel hun de 2000 voet hooge bergtop van den Sneafield in t oog. Men zeilde ten zuidwesten van een klein rotsachtig eilandje heen, hetwelk den zonderlingen naam draagt van „Calf of man", Menschenkalf. Weldra begon de Iersche kubt in 't -verre westen aan de kimmen op te doemen. Do Bollenteelt. De afdeeling Hillegom heeft dit 'aar een nieuwe methode ingevoerd, teneinde de juiste cijfers te verzamelen van de te ramen, maar ook van de gemaakte prijzender bollen. Alle leden der afdeeling ontvingen een lijst ter invulling, met het verzoek erbij daarop in te vullen de vermoedelijke prijzen, of de gemaakte prijzen van die soorten van die soorten, die elk lid zelf kweekt. Het spreekt vanzelf, dat daardoor bevor derd wordt, dat een zuiver beeld wordt ver kregen betreffende de genoemde soorten, om dat uit den aard der zaak de werkelijk be langhebbende, in dit geval de kweeker van een bepaald soort, met de meeste interesse het verloop van zoo'n soort gadeslaat, en hij alleen het beste daarover kan oordeelen. kw.) Het handelsseizoen is weder ingetreden. De opbrengst van een geheel jaar arbeid moet nu weer verkocht worden. Is de uitkomst goed dan is het geheele jaar goed, is de uitkomst slecht, dan is alles slecht. Dit in tegen steLi g met zooveel andere be drijven, waar meer wisselende tijden de kan<; j De Bond van Bloembollenhandelaren heeft hen vorig handelsseizoen door eendrachtig sa- menwerxen een schommeling ten onzen (kweekers) gunste bewerkt, de dit jaar voort gezette tactiek, is instede van dankbaar aan vaard door de kweekers, algemeen met tegen zin en wantrouwen begroet. Toch zal men elkaar in de toekomst moe ten leeren waavdeeren en ook moeten vinden. L bollenbedrijf kan men beschouwen als een groot gezin. De maatschappelijke wel vaart van de eene categorie hangt ten nauw ste samen met die van een ander. Het Rijk, dat in zichzelve verdeeld is, zal ton onder gaan. Kweekers en exporteurs zijn verdeeld, toch zaï het beider belang zijn eensgezind op te trekken. De kweekers hebben in deze een zeer ondergeschikte rol vervuld de handelaren daarentegen zijn zoowel, in het buitenland als in het binnenland, zeer actief opgetreden. Nu zullen de uitkomsten leeren in hoeverre de exporteurs gelijk hebben gehad. Als straks op de beurs de georganiseerde handelaar goede prijzen besteedt en flinke partijen koopt, dan zal menig kweekers oor deel over het optreden van den B. v. BI. ge wijzigd worden, wanneer echter de exporteur -leden van den Bond weinig koopen en de z.g. out-siders koopen wel veel van de kweek dan zien wij eruit, dat de gevolgde tactiek] die nu aller sympathie mist, inderdaad ver derfelijk is; De Bonddie georganiseerd optrad, teneinde vakverbetering voor te staan, za! dan toornen m deze niet voor zijn taak berekend geweest te zijn. De vasthoudendheid van deleden van den Bond, ten algemeene nutte aangewend, ge steund door een gezonde samenwerking nu**: de kweekers, kan werkelijk tot grondige va!: verbetering aanleiding zijn. Zien wij echter, hoe drastisch het optreden is tegenover de droge Veilingen, zien wij daar hoe de koopers in de rechten willen treden van de verkoopers, dan is de vraag gewettigd Is deze tactiek de goede De exporteurs hebben het voor een groot deel zelf in da hand, hoe het definitieve oor deel zijn zal niet alleen, maar ook op welke basis een volgend jaar samengewerkt of we der gestreden zal worden. Wat zal de uitkomst zijn! vraagt hei ,Kw eekersbiad." op teSen dne Fran^zen, maar op begrepen als op de Fransche kapers, wat hebben we hier Is dat kromme Jack J Hoe nader ze by het eiland kwamen, hoe DE AFTOCHT DER KAPERS. „Ik land te Carnckfergus 1" had de kaper kapitein gezegd en de daad bij het woord gevoegd. De bewoners der kleine zeestad zagen op zekeren morgen verbaasd op, toen daar zoo veel vreemde schepen voor hun haven voor hun ankers lagen te rijden. Nog vreemder zagen ze op toen die schepen een levende lading begonnen te lossen, die in booten aan land werd gebracht. Ze waren nog niet van hun verbazmg bekomen, toen ook hun gehoor zenuwen onaangenaam aangedaan werden door de tonen der Fransche krijgsmuziek. Wel had de stad een versterkt kasteel, waar in een kleine gbezetting lag, maar wat zou dat handjevol soldaten tegen de overmacht beginnen Ja, ze konden den vijand een tijd lang tegenhouden, zich laten neerschieten of slachten en op het veld van eer een roemrijken dood sterven, maar den Franschman buiten de wallen der stad te keeren, vermochten ze niet. Overgaaf was dus het parool. De vermetele Tliurot wist dan ook Carrick- fergus in korten tijd m zijn macht te krijgen, zijn krijgslieden nestelden zich in de puuts en deden, wat van zulke ruwe gasten haast wel niet anders verwacht kon worden, den armen inwoners veel en allerlei overlast aan. Dezen heten zich dit, door den nood gedwon gen, geduldig welgevallen, maar zonnen niet temin op middelen om zich de gehate in dringers zoo spoedig mogelijk weder van den hals te schuiven. Als een loppend vuurtje ging de tijding van Thurots stoutmoedige ondernennng door het groone Erin en Oiü-Engeland had er ook welura tijding van bekomen. De eer en het belang van Engeland vorder den gebiedend, dat de kaperkapitein hoe eer hoe bever van den vaderlandschec grond verdreven en gevoelig op zijn voorman gezet werd. „Hebt ge 't vernomen, mannen aldus sprak Tiiurot in een haastig beiegden krijgs raad zijn onderbevelhebbers aan, „de Engel sche roodrokken zullen ons weldra op 't lijf zitten." Allen knikten met de hoofden ten teeken, dat ze met de tijding bekend waren. „Zijt ge bevreesd voor hun komst vroeg Thurot. „Neen," gaven ze hem boud ten antwoord. „Dat had ik van u verwacht, ja 1 Wat is echter raadzaam?" Daarover waren ze 't spoedig eens. Zich met hun manschappen op de vloot in te sche pen en Carnckfergus dus voor de komst van 't Engelsche leger te ontruimen, dit leek allen beste toe. In getalsterkte overtrof het Brit- sche leger toch vene het hunne. In Carnckfergus kregen de burgers weer nieuwen moed. De tijding van het aanrukken der Engelschen was ook tot hen doorgedron gen. Spoedig zouden ze weer verlost zijn van die ruwe zeeschuimers. Had Thurot als koopvaardijkapitein de haven van Carrickfergus aangedaan om zaken te doen, dan ware de man welkom geweest, nij hij als veroveraar kwam, werd hij veraf schuwd als een wilde dier. Dat doet de krijg. Het besluit van den krijgsraad der Fransche avonturiers werd op den zystea Februari 1760 ten uitvoer gebracht. Toen het Engelsche leeger de stad binnentrok, waren de Fransche krijgslieden afgetrokken. Ze hadden zich op hun schejoen in veiligheid gesteld. De inwo ners van Carrickfergus juichten over den af tocht dei gevreesde en gehate kapers. DE ZEEMEERMIN. In een stille straat van het havenstadje Carrickfergus stapten Samuel en zijn kornui ten de herberg de Zeemeermin binnen, waar de eigenaar van de herberg het hun aan niets deed ontbreken. „Een oud voerman hoort gaarne het klap pen van de zweep," zei hij schertsend en knoopte bijna met ieder der manschappen een pratje aan. „Hij had n. 1. ook den bonten rok gedragen en was nog altijd een krijgsman in zijn hart." Eén klein verschil bestond er echter tus schen hem en de mannen, die thans zijn onge- weoschte en toch door hem genoode gasten waren. Hij was n. 1. een geboren en getogen Franschman en had vroeger eenige jaren in Franschen krijgsdienst doorgebracht. Op dit kleine verschil maakte hij de jongens even Eenige tellen later staan ze voor de gesloten deur van een zolderkamertje. Daaiuit klinkt hun het gekerm van een mensch legen. „Hier is 't," zegt Samuel, „wacht, daar ts een reet in die deur, gauw eens gekeken, wat daar aan 't handje is." Hij voegt de daad bij 't woord, maar deinst van verbazing een trede terug en zegt haasug: „Stil, Jack kijk jij ook eens, ik begrijp ei iets van." Jack kijkt ook door de reet en staat van veibouweieerdheid met den mond wijd open, alsof hij geen tien teilen kan en dat hij anders dan toch nog geleerd, al was hij nooit op school geweest. „Hè, een Franschman zegt hij eind< lijk, diep ademliaiend. „Ja, een Fransch matroosje," zegt Samuel, die nu weer voor de reet staat te tuien. Maar op die legerstede ligt er nog een," zoo gaat Sam voort in zicli zelf te praten. „Da's een zieke, hoor, dooi kermt hij weer En wat is me dat Het lijkt wei een officier. Jack, Jack, hier is onze plaats met, jongen uc Ja°L Z'-'gt van verbazing mets en weet niet wel niet opmerkzaam. Het had immers de lachen ol huilen moet. Hij doet echter goede verstandhouding kunnen verstoren. En oat wilde hij tegen eiken prijs voorkomen, teaarvoor had de man dan ook zijn gegronde redenen. Ongemerkt wist hij het doel van hun komst in zijn logement uit te vorschen. Terwijl de manschappen aan het babbelen en drinken waren, fluisterde Jack Sam iets m 't oor, wat oeze omzichtig om zich heen deed zien en stil de gelagkamer uitsluipen. DE JONGE MATROOS. Aan het luisruchtig gelach, hetwelk de waaro in de Zeemeermin door zijn kwinksla gen onophoudelijk; wist uit te lokken, scheen iirasi geen emd te komen. Een haastig inge steld onderzoek had niets aan het licht ge-11 bracht, dat verkeerd leek. Hoe zou zoo'n gulle, joviale kerel ook in staat zijn om kapers in zijn huis te verbergen Zoo'n fideele vent bclioeiae men dus niet met een al te nauw lettend onderzoek lastig te vallen. De solda ten, die met het onderzoek beiast waren ge weest, waren reeds weder in de gelagkamer teruggekeerd en nu ging de pret op nieuw aan, nog doller dm te voren. Daaraan werd echter door Samuel en Jack geen deel genomen. Zij waren inet hun beiden op verkenning uitgegaan, nadat ze de kamer liadden verlaten. Niemand scheen hier erg in re hebben. Alleen twee argusoogen hadden uun heeie doen en lzten bespied, van af het oogcnblik, dat Jack Samuel wat had inge fluisterd. „Zoo, zoo, vriendjes had hij, aan wien deze ioerende ooge toebehoorden, tusschen de tnden gesist, „heb je geheimen onder me kaar en mag Harry daar mets van weten Nauwelijks waren ze dan ook een poosje seggeweest, of hij wendde iets voor, dat hem gelegenheid gaf het vroolijke troepje een oogenbhk te verlaten. De waard keek hem met wantrouwende blikken achterna. De Vreemd genoeg had hij op Samuel en Jack geen acht geslagen, toen die het vertrek hadden verlaten. Toch ging hij onvermoeid voort met babbelen tegen zijn onwelkome bezoekers. Samuel was intusschen met Jack de trapp opgegaan. „Hoort ge 't nu vroeg deze hem. „Zeker, jongen 1" is 't antwoord, „daar moet een zieke of gewonde boven in 't huis zijn." noch het een noch het ander, maar stoot door een averechtsche beweging van zijn linkerarm tegen de deur aan, zoodat deze openspringt. Oogenblikkeiijk vliegt hot jonge mauoo-je van zijn stool op. Bedeesd en Devreesd ziet het de beide Engelsciie soldaten, die daar vuur de geopende deur staan, 111 het gelaat en zegt met smekende stem :„IIebt medelijden I" IWordt vervolarii-) Nieuws l Nieuws l Nieuws i 1 Komt eens anomaal gauw in t prieelIk heb wat te vertellen, waar jullie van zuu staan te kijken. Iets waar ge nu nooit aan geuaent zoudt hebben. Zoo zeldzaam en onverwacht, dat ik 't zei! ook haast niet geioov u> kan Wat zou t nu wel zijn, he t Nu, ik zal voorzichtig aan vertellen, opdat de schok niet a; te plotseling komt. zoouai Luilie er ziek van worden. Je weet het en je hebt het thuis misschien al zoo dikwijis moeten hoeren, nat 't tegen woordig zulke duren tijden zijn. /Vlies is even duur en schraal en een van de veieu dingen, di. welhet duurste zijn, is t pupier. Je kuilt je met voorstehen hoeveel dat tn prijs met vroe ger verschilt. En daarom, om zooveel mogelijk papi_r te besparen, heb ik de opdracht gekregen om schrik niet uit te scheiden met de kinder krant. Aliemaai zijn ze thuis toch geabonneerd op 't Zondagsblad en daar staat ook een kinder krant en veel een vee-l mooiere en veel gmo tere als de onze is. Er daarom stei ik voor om gezamenlijk daarnaar te verhuizen eu alle maal neefjes en nichtje te Woruen. van uien oom, die ons zeker wei graag hebben wil. Dan hebben we ook een ruilhoekje en bo vendien nog een verjaardag kalender, zoodat we er zekei op vooruitgaan. Ziezoo nu weten jullie het. Na deze ver schijnt onze courant nog een maai en dan is gedaan met de kmd.rkxant n juili* Oom Bernard

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6