n en om Haarlem Nieuwe Haarlemsche Courant BUITENLAND BINNENLAND SIPKES' JAMFABRIEK. A iRAAHDACi 21 JUNI I92@ 43ste JAARGANG No tSI< DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,927*; PER WEEK 2272 BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELIN6 „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,25 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING De Erfenis van Pieter Teyler van der Hulst. Voor de zooveelste maal is. door de aan hangig gemaakte procedure, de erfeniskwestie van Pieter Teyler v. d. Hulst weer actueel geworden. Voor een deel dankt Haarlem aan deze geschiedenis zijn bekendheid, want evengoed als men in den vreemde, bii het noemen van Haarlem, denkt aan bloemenvelden en Haar lemmerolie, zoo denkt men ook aan de groote erfenis-kwestie van Pieter Teyler v. d. Hulst, waarvan voor-» na-, en middenspel zich af- speelde en afspeelt in Haarlem. Ons dunkt zoo dat de Haarlemsche Rechtbank er niet over in zou zitten als die Pieter Teyler v. d. Hulst een andere plaats had gekozen om te sterven, want het werk, de moeiten, en de on aangenaamheden, waaronder de liefelijkste scheldnamen haar door teleurgestelde erf genamen toegemorpen zijn niet te schatten- Reeds vele malen is deze erfeniskwestie voor de Haarl. Rechtbank behandeld, want geen menschen zn meer optimistiscr dan „de jagers naar erfenissen.'' Vele. ook dwaze verhalen, zijn over de zaak verspreid) en heb ben aan de kwestie een bijna geheimzinnig karakter gegeven. En welke zaken zijn aan trekkelijker, dan die welke een zeker cachet van geheimzinnigheid dragen? Thans wordt er weer een gooi gedaan naar deze erfenis, waarvan de waarde, naar wij hoorden zeggen, geschat wordt op zeventig, zegge zeventig, millioen gulden. We zullen ons niet wagen aan voorspel lingen over den afloop van dit proces. De ei- schèrs zijn vol goeden moed. dat het ditmaal lukken moet. Vooral de situatie, het ai'stam- mingsregister. moet prachtig in orde wezen. Wij herhalen dat wij ons niet aan voorspel lingen wagen, hoewel wij, na alles wat over die zaak reeds geschreven en gewreven is, vrii pessimistisch gestemd1 blijven. Wij willen onze lezers echter even vertellen wat eigenlijk die Pieter Teyler v. dl Hulst erfenis-kwestie is. In het Jaarboekje van de stad Haarlem lezen wij dat de Teylers Stichting is opge richt in 1778, krachtens uiterste wilsbeschik king van Pieter Teyler v. d. Hulst, en beoogt de bwordering van wetenschappen en kuns ten. Het Teylers godgeleerd! genootschap" is ingesteld ter beoefening der godgeleerd heid; 'het „Teylers tweede genootschap" ter beoefening van natuur, dicht-,geschied-, tee- ken-, en penningkunde. De Stichting staat onder het bestuur van vijf directeure, elk genootschap bestat uit 6 leden. De stichting heeft in haar gebouw in het Spaarae eene geologische, mineralo- gische en paleontologische verzameling, een prysiek kabinet en laboratorium, een kunst verzameling, eene bibliotheek en een penning kabinet. Er is een Museum en een Biblio- tliicck. Tot zoover het Jaarboekje. Wie een bezeek brengt an die stichting staat versteld van de enorme kunstwaarde en kostbare wetenschappelijke voorwerpen, die de inrichting bevat. Dat wat betreft de thans bestaande stich- tlDDat deze stichting terechit uit de nalaten schap van Teyler v. d. Hulst is gesticht, wordt ontkend door de zich noemende (te recht of ten onrechte, daar blven wii buiten, rechtmatige erfgenamen van Teyler v d Hulst Aan het boekje dat de heer W. P. J. Over- meer over deze erfeniszaak schreef, ontke nen wij de volgende bijzonderheden: Pieter Teyler v. d. Hulst, om wiens nala tenschap men thans zooveel twist werd 25 Maart 1702 te Haarlem gtoeoren en is de zoon van Isaac Teyle en Maria v.d. Hulst, Een zijner voorvaderen moet een uitgeweken En- gelschman geweest zijn. die in 1655 te Haar lem stierf. Door sommige erfgenamen wordt betwist dat Pieter Teyler v. d. Hulst te Haar. lem is geboren alsook wordt de geboorteda tum betwist. Door hen wordt VeendSam en een plaatsje in Oost-Vlaanderen aangewezen als de geboorteplaats van Teyler. Zooals toen. meermalen gebeurde, nam Pieter, die eigen lijk Teyler heette, volgens den heer Over- rneer. ook nog d naam zijner moeder aan- en heette zier Pieter Teyler v. Hulst. Op bladzijde 18 van zijn boekje deelt de heer Overmeer een. afschrift mede van het testament van Pieter Teyler v. d. Hulst, ge passeerd door notaris Nicolaas Gallée te Haarlem op 17 Mei 1756. Volgens dat testament liet P. T. v. d Hulst zijn gansche nalatenschap en alle goederen gelden en effecten die hij met den dood van komen na te laten en ontruimen, uitgezon derd enkele waarover hij nader zou beslis^ sen, na onder de administratie en beheer van vüf personen. Deze personen werden met na me genoemd. Uit den. tekst van dit testament zou blijken dat de Teyleris Stichting werke lijk berust op de uiterste wilsbeschikking van T. v. d Hulst [)oor de erfgenamen wordt echter de echt heid1 van het testament aangevochten en zelfs zou notaris Nicolaas Galfee niet bestaan hebben. De heer Ch. H. Marin. notaris te Brum- men. schreef in de Zutfensche Courant van 25 October 1901, dat de geschiedenis der erfenis hoogstwaarschijnlijk oorsprong vindt in een kapitaal groot f 100.000 aan Catha- rina Olthoff gelegateerd, doch bij haren dood nog in het bezit van Teyler's Genootschap. Verleden jaar werd1, naar men zich zal her inneren. hierover een poces gevoed em door 'Jhr. Mr. v. Styrum, advocaat der Teylers Sticrting aangetoond dat de erfenis al reeds trroeger werkelijk is uitbetaald. Aan het artikel van bedoelden notaris Ch. H. Marin in de Zutphensche Courant van 25 Oct. 1901, ontleen en wij het slot. dat als volgt luidt: Teyler Genootschap 5051. Hoe komt het nu, dat bij alle takken der familie OLTHOFFF van geslacht tot ge slacht voortleeft de meening, dat de nalaten schap van CATHARINA nog altijd verdeeld moet worden, en er nog altijd millioenen berusten onder beheer van anderen Waar schijnlijk zooerfgenamen ab intestato, die natuurlijk niets gekregen hebben omdat zij niet in het testament genoemd werden,, hebben waarschijnlijk, ja bijna zeer zekere nooit inzage van het testament gehad, en daardoor gemeend, dat hun ten onrechte hun deel der erfenis Werd onthouden, of zij zijn in de meening, dat de ioo.ooo.in bezit bij Teijlers Genootschap bij CATHARINA's dood, nog steeds niet uitbetaald zijn, en in de verloopen jaren tot millioenen moeten zijn aangegroeid ook zoude het mogelijk kunnen zijn, dat het deel, toekomende aan de kinde ren van FKANCIJNTJE OLTHOFF, dat in berusting is geweest bij de bewindvoerders KLAARENBEEK en BOUWHUIJZEN niet door die kinderen of hunne erven is ont vangen, doch dit zoude in elk geval alleen aan die tak toekomen. Thans hebben zich weder diverse commis- siën opgedaan, waarvan enkelen, van de er ven contributiën trachten te krijgen van 2.50 en 10.per jaar. Waarvoor Mijn raad, is deze f geef niets meer uit voor de erfenis, iedere gulden is nutteloos weggewor pen. Op 11 Februari wees de Haarlemsche Rectbank de eischen der zich noemende erfge namen af en den 16 October 1902 werd de eisch eveneens van de hand gewezen door het gerechtshof te Amsterdam. Op verzoek van niemand minder dan Bis marck, is de zaak onderzocht door drie voor name advocaten te Amsterdam, omstreeks 1871. Deze hebben een advies uitgebracht. Om de actualiteit der zaak lijkt het ons wel dienstig dit rapport in een volgend1 nummer nog eens te publioeeren. De boycot van Hongarije. Vandaag is de boycot, door het I. V. V. tegen Hongarije uitgesproken, ingegaan. Uit Weenen werd daaromtrent Zaterdag gemeld De conferentie van de vakvereeniging van niet-sociaal-democratische post- en telegraaf- beamhten heeft besloten de door het Interna tionaal Verbond afgekondigde boycot tegen Hongarije niet te erkenn. De voorstelling van den toestand door het Internationaal Vakverbond gegeven, is gebleken onwaar en overreven te zijn. Aangezien de boycot, waar toe besloten is, de uithongering van Weenen beteekent. verklaart de Christelijke vakver- eeniging van postbeambten, dat zij het ver keer met Hongarije wil in stand houden, en zendingen en telegrammen daarheen zal aan nemen en doorsturen. Wanneer dit door ge weld mocht worden verhinderd, zou hieraan ruchtbaarheid worden gegeven- Alle postbe ambten worden uitgenoodigd om de schur kenstreek van het internationale Jodendom te verhinderen. Op een drukbezochte vergadering van de Weensche transportleiders deelde de afgevaardigde Forstner mede, dat er te Weenen 50 millioen kronen pas gedrukte Hongaarscke bankbiljetten klaar liggen, die echter niet meer naar, Hongarije zul len worden vervoerd. Het spoorwegpersoneel heeft den boy cot Zaterdag reeds begonnen. Op alle goe deren, die voor Hongarije bestemd zijn, worden briefjes geplakt met het op schrift: Hongarije, ajet vervoeren. Het bestuur van den Zwitsereehen Bond van Vakvereenigingen, maakt een oproep openbaar betreffende den boycot van Hongarije, waarin wordt gezegd, dat voornamelijk de spoorwegmannen en de postambtenaren, evenals de Zwitsersche arbeidersklasse vopr het oogenblik nog niet deelnemen aan den boycot, maar dat zij klaar staan om het te doen, wanneer de omstandigheden het eisohen. De naar het schijnt onafwendbare boycot van Hongarije veroorzaakt bij de bevolking van Weenen. wegens de dreigende terugwer king op Oostenrijk steeds grootere opwinding meldt het Wolff-bureau uit Weenen. Vooral de Christelijk-sociaien uiten deze gevoelens op zeer heftige wijze. De Reichspost en het Volkshlatt beschouwen de boycot als een door het internationaal proletariaat en de commu nisten op touw gezet en gewetenloos misdrijf tegen het volk, dat door de Weensche regee ring wordt toegestaan. De Neue Freie Presse vindt, dat de eisch van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen lynchjustitie is. die wel aan begrijpelijke gevoelens uit drukking geeft, maar toch niet overeenkom stig het rechtsgevoel is. Ook de Arbeiterzeitung geeft toe, dat het interiationale proletariat een wapen voert, waarmee het zware wonden slaat, en niet alleen de vijanden, maar ook zich zelf ver wondt. (Zie verder Telegrammen). DEPOLITIEKE CRISIS IN DUilSCHLAND. Uit Berlijn werd Zaterdagavond gemeld: De democraten hebben hun onderhande lineen voortgezet en zullen tenslotte ook wel besluiten om mee te doen aan de regeering.. Ze» schijnen zoowat tot de conclusie te zijn gekomen dat ze onmisbaar in het kabinet zul len zijn omdat dit anders te veel naar rechts georienieerd zou zijn. In het algemeen ver moedde men. dat Fehrenbach nog heden de Lezers van de in stad en omtrek noemt den naam van onze courant als ge op een advertentie ingaat. „Ik heb in de Nieuwe Haar lemsche gezien dat u „Naar aanleiding van uw advertentie in de Nieuwe Haarlemsche Courant Door op deze wijze, lezer en lezeres, Uwe schriftelijke of mondelinge aanvragen in te richten, versterkt gij de positie van Uw courant. leiders van Centrum. Democraten en Duit sche Volkspartij bij elkaar zou roepen om de misverstanden, die het gevolg zijn van den brief van senator Petersen en van de verkla ring van Streseman en Heinze uit den weg te ruimen. Door eens met elkaar te praten, zou men het wel eens worden en indien dit 't geval is. gaat Fehrenbach erop uit om zijn ministers bijeen te garen. De Duitsche Volkspartij heet .verklaard dat zij in geen geval iets van haar beginselen zou opoffeien. Zou de democratische partij dat dan wel doen? Op de bijeenkomst der democraten, die vandaag sterker bezocht werd dan de vorige dagen, werd besloten, dat men toch maar met de Duitsche volks partij in het regeeringsbootje zou stappen, mits de Duitsche volkspartij de grondwet1, zooals die te Weimar was aangenomen,erkent en belooft die te verdedigen. Dat wil m.a.w. zeggen: De democraten eischen. dat de le den van de Duitsche volkspartij de republiek aanvaarden. Verder hopen de democraten, dat de nieuwe ministers geen al te groote te genstanders van de democratische partij zul len zijn en dat men van de sociaal-democra ten gedaan krijgt, dat deze hun vertrouwen in de nieuwe regeering uitspreken. Men ziet, het zijn maar drie eisehenl. die tenslotte toch nog heel wat bevatten. De meerderheids-socialisten zullen vermoe delijk ten slotte wel toegeven en de volks partij heeft ook al weer eens verklaard, dat zij op het standpunt van de grondwet staat. De partijen schijnen het dus werkelijk eens te zullen worden en dan komt men na 14 dagen uit de misère om een allesbehalve roos kleurige toekomst tegemoet te gaan. Om er de gewoonte niet van te verliezen zitten de xoode broeders elkaar intusschen nogi in de haren schrijft d Vor warts. dat het de schuld der onafhankelijken is, indien er een burgerlijke regeering tot stand komt. Trouwens zou men opnieuw op het allerlaat ste oogenblik, voordat de rijksdag bijeen komt, allerlei verrassingen kunnen krijgen Immers, de sociaal-democratische fractie ver gaderd foöh Dinsdag en indien deze wil, wordt de geheele nieuwbakken coalitie weer in de war geschopt. En nog iets: Fehrenbach moet volgens de grondwet in zijn hoedanigheid van voorzitter der nationale vergadering den Riiksdag ope nen. Indien hii rijkskanselier wordt, zal hij dat nog aan zijn plaatsvervanger moeten overlaten en deze is Loebt. de voorzitter van de sociaal-democratische fractie en dus een man van de oppositie. DE TOESTAND IN IERLAND. Volgens officieel© mededeeling over de delegatie van de nationale vereenigmg van Engelsohe en Ierectie spoorwegman nen. naar Lloyd George, om hem te ver zoeken geen zendingen van munitie naar Ierland meer te doen plaats hebben, heeft de premier gezegd, dat de regoering nooit zou kunnen toestemmen in een onafhan kelijke Iereche Republiek, tenzij zij vol komen ver-slagen zou zijn. De minister maakte een vergelijking tusschen Ierland en Amerika en zeide: Lincoln heeft een verlies van een millioen menochenlevens en een oorlog van vijf jaar er voor over gehad, liewer dan d|e onafhankelijkheid van de Zuidelijke Staten te erkennen en de Engelscho regeering zou hetzelfde doen, als dit noodig mooht blijken. Een aantal gemaskerde en gewapende mannen heeft Zaterdag den nachtpost trein van Dublin bij de aankomst te Charleviile aangevallen. Terwijl eenige aanvallers den machinist en de postbe ambten in bedwang hielden, gingen an deren den postwagen binnen eu namen de postzakken uit Oharleville mede. Daarna ging de trein verder. Te Londonderry ia oen verwoed ge vecht geleverd tusschen Sinn Feiners en Unionisten. Er werd met steenen gewor pen en met revolvers geschoten, waaraan vrouwen levendig deelnamen. Het ge vecht duurde twee uur zonder ophouden. Verscheidene menschen zijn gewond. De. politie stond er machteloos tegenover; troepen worden gereed gehouden, maar kwamen niet tusschenbeiden. De wanor delijkheden duurden don geheelen nacht door. De stad is in een toestand van ont steltenis. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. Eigen vruchtenkweekerijen. Internationaal Congres der Christelijke Vakbeweging. Vierde dag (Slot). Zaterdagmorgen werd het congres 0111 10 uur heropend. Aan de orde zijn de debatten over den zetel en de verdeeling der bestuursfuncties van de Christelijke Internationale. De voorzitter stelt voor ieder spreker 4 minuten te geven en de discussies om half elf te doen eindigen. Aldus wordt besloten. De heer de Bruyn, (R.K. Vakorganisatie. Nederland,) wijst er op. dat niemand wil, dat de Duitsche delegatie vernederd naar haar land zal terugkeeren. In de Duitsche verklaring wordt de indruk gevestigd, dat de Nederlandsche R.K, Vakbeweging gelijk is aan de vroegere R.K. Vakorganisatie in Duitschland, de z.g. Berlijner richting. Dat is onjuist. Bovendien is de strijd over de vraag: confessioneel of interconfessioneel in Nederland uitgestreden. Het Zwitsersche voorstel acht spr. practisch moeilijk uitvoer baar, daar het is een verleggen der moei lijkheden. De Zwitsersche delegatie wijzigt haar voorstel aldus, dat ieder vertegenwoordigd land een zetel in het bureau zal hebben, en Nederland twee en dat de vrouwelijke afge vaardigde uit Duitschland zal worden aan. gewezen. De heea- Kruithof (Chr. Nat. Vakverbond) kan zich met het gewijzigde voorstel van Zwitserland vereenigen. De heer Zirnheld (Frankrijk) wijst er op. dat de statuten moeten worden gehandhaafd. De heer Brauer (Duitschland) acht dit congres nog niet zoo sterk aan de statuten gehouden. De Duitsche delegatie kan zich vereenigen, met het gewijzigde Zwitsersche voorstel, dat het meest met het 3e Duitsche overeenkomt. Wat de opmerking van den heer de Bruyn betreft, zegt spr., dat het tegelijk noemen van de Duitsche en Nederlandsche Katholieke Vakorganisatie hier niet gelijk stelling beteekent. omdat hij zeer goed weet, dat de Nederlandsche Katholieke Vakorga nisatie een flinke, degelijke en moderne or ganisatie is. De delegaties van Italië, Oostenrijk, Hon garije en Tsjecho-Slowakije sluiten zich bij het Zwitsersche voorstel aan. De vrouwelijke Belgische afgevaardigde, mejuffrouw Baers, bepleit de benoeming van een tweede vrouw in het bureau. De voorzitter deelt mede. dat de meerder heid van het congresbureau het Zwitsersche voorstel overneemt. In dit geval heeft de Duit- sche afgevaardigde verklaard de aanneming der statuten te erkennen. De voorzitter constateert, dat thans dus alle afvaardigingen aan dë statuten gebon den zijn. De heer De Bruyn (R.K. Vakbureau Ne derland) acht het gewenscht. nu de meer derheid der delegaties zich vereenigd heeft met het Zwitsersche voorstel, dat dit voor stel met algemeene stemmen wordt aange nomen, hetgeen den Indruk der eenheid naar builen zal versterken. De heer Müller (Zwitserland) wenscht aan het bureau het recht toe te kennen om zich in het bureau een tweede vrouw te assu. meeren hetzij uit Frankrijk of België. De Belgische afgevaardigde, de heer Qua- quebeke legt namens zijn delegatie de ver klaring af, dat zij in het volle bewustzijn van haar verantwoordelijkheid weigert te stem men over het Zwitsersche voorstel, omdat dit in strijd is met dé statuten. De Fransche afgevaardigde Zirnkeld legt namens zijn delegatie een gelijkluidende ver klaring af. De heer Scherrer (Zwitserland) betwist, dat het Zwitsersche voorstel in strijd zou zijn inet de statuien. De statuten bepalen, dat het conges de leden van het bureau zal kiezen, maar het congres kan zijn bevoegd heid aan afgevaardigden van de verschillen de landen delegeeren. Ook al zou er eenigs- zins strijd zijn met de statuten, dan zou men er in dit geval als overgangsmaatregel in kunnen toestemmen. Mej. Baers (België) vraagt eenige minu ten de vergadering te schorsen, opdat de Belgische delegatie zich nader zal kunnen beraden. -'ft- 5 Do staking in den Palts. In den geheelen Pais stond Zaterdag het spoorwegverkeer stil. Volgens het „Berliner Tageblatt" hebben de Fran- schen een aantal spoorwegarbeiders uit hun woningen gehaald en gedwongen te rijden. Zij, die toch weigerden, werden voor een gedeelte onmiddellijk uit het beeette gebied uitgewezen. In een procla matie, die Foch onderteekend heeft, wordt gezegd, dat bet spoorwegpersoneel door de Fransche autoriteiten opgevor derd wordt. De Duitsche bladen ontleenen aan het Deense he blad „Berlingske Tidende", dat Lenin en Trotski een oproep gericht hebben tot het vroegere tsaristische offi ciercorps om den strijd in de Krim, den Kaukasus en Siberië op te geven, en zich ter beschikking' van de Sovjet-regeering te stellen voor den strijd tegen het impe rialistische Polen. Indien zij bijdragen tot de overwinning van Ruslaud, zal hun amnestie verleend worden voor hun vroegere actie onder Rolsjak, Denikia en Wrangel. Een zelfde oproep is gericht tot de marine-officieren en tot de Russi sch© intellectueelen. Te Dus6eldorp zijn de straatventers tot staking overgegaan. Zij verzoeken het publiek hun, door eenigen tijd geen fruit te koopen, te helpen om den groothande laren te dwingen hun 't fruit goedkoo- per te leveren. Stinnes heeft thans ook de Alsburger Neueete Nachrichten gekocht. Hierdoor verliezen de Beierscke democraten hun derde, groote courant De Munrhener Abendzeitung en d© Munchener Neueste Naehtrichten waren reeds vroeger in handen van de conservatieven. Twee honderd acteurs hebben te Parijs een wandeling over de boulevards gedaan, gekleed jn werkjassen als protest tegen de. duurte, Blijkens de uitkomsten der volks telling is Detroit wat zielental aangaat, de vierde, stad ia de Ver. Staten. Het bleek bij de telling een inwonertal te hebben van 993739. Dat is vergeleken bij tien jaar geleden een toeneming ,van 113 pet. Dit verzoek wordt toegestaan. Nadat do zitting heropend is, verklaart de heer Quaquebeke (België), dat de Belgisch© delegatie zal stemmen vóór het Zwiteerscha voorstel, op voorwaarde, dat het congres d© wensohelijkheid uitspreekt, dat bii de ver- deeling der functie© rekening zal worden gehouden met d'e algemeene gedachte van het voorstel van het congres-bureau, n.L dat het voorzitterschap en het secretariaat zul len worden toevertrouwd aan neutrale landen. De heer Zirnheld (Frankrijk) sluit zich. namens ziin delegatie bii de Belgische ver klaring aan. De heer Brauer (Duitschland) meent, dat het Belgische voorstel het Zwitsersch© ©enigszins illusoir maakt, maar stelt voor, dat het congres nota neemt van de Belgi sche wemschelijkheiu. De heer Quaquebeke (België) verklaart, dat de Belgisch© delegatie het voorstel van den heer Brauer aanneemt, (Applaus). Da Belgisch© delegatie wil verklaren, dat de Belgische vakorganisaties de raadgevingen en aanbevelingen van het Hoofd der Kalk» lieke Kerk willen opvolgen en wat gebeurd is, willen vargeven en trachten te vergeten, uit Christelijke naastenliefde. Wat dit besluit beteekent voor die Belgen» zullen alleen zij kunnen beseffen, die weten, wat d© Belgen hebben gevoeld en gedacht tijdens den oorlog. De Fransche afgevaardigde, de hoer Zirnheld, hecht zijn goedkeuring aan d« door den heer Quaquebeke gesproken woor den. Ia den geest der Christelijke naasten liefde heeft de Fransck© delegatie op dit 00ngres verschillend© offers gebracht. Da strijd moet niet alleen aangebonden worden tegen het socialisme, maar ook tegen hat materialisme. Het zou te betreuren zijn, wanneer hier persoonlijk© belangen naai veren zouden worden geschoven. Moge* rechtvaardigheid en Christelijke naasten liefde de besluiten leiden. Leve de Christe lijke Internationale. D© voorzitter constateert, dat het Zwit sersche voorste] is aangenomen, hetwelk thans als volgt luidt: I., Hat congres kiest ©en bestuur, ba staand© uit oen aantal leden, voor elk© or ganisatie één en één vrouwelijk lid uit Duitschland. Bovendien heeft het bestuus liet recht zich ©en tweed© vrouwelijk li4 (niet uit Duitschland) t© assumeeren. II. Het congres draagt het bestuur of om functies onderling t© verdoelen. Hierna werd de zitting tot 2 unr ge- schorsckt. Intusschen zullen de delegatie* haar vertegenwoordigers in het bestuu* kiezen. Samenstelling van het. bureau. Te half drie uur heropende de voorzit te* het congres en deelde mede. dat door d© delegaties als hun vertegenwoordigers in het definitief bureau van de Christelijke Inter national© zijn gekozen do volgend© hoeren f België: Quaquebeke; Duitschland: Brauer; Frankrijk: Zirnheld; Hongarije: Huszar; Italië: dr. Valente: Nederland: R.-K. Vak bureau, Serrarons. Christelijk Nationaal Vakbureau: AmeiinkOostenrijkUnter- miiller; Tsjecho-Slowakije: Rottig: Zwitser land; Scherrer: Duitschland zal nader het vrouwelijke lid van het Bureau aanwijzen D© Belgische en Fransche delegaties hebben verklaard er prijs op te stellen, dat door het bureau als 2e vrouwelijk lid zou worden aangewezen mejuffrouw Baers. De Spaansche gedelegeerde was niet tor vergadering geweest en heeft nog niet het bestuurslid voor Spanje kunnen benoemen Contributie. De voorzitter deelde mede. dat liet con gres-bureau voorstelt de contributie t© be palen op 10 per 1000 leden Per jaar mot bepaling, dat do betaling zal geschieden ■togen den koers, welke het gemiddeld* vormt van den koers van den zomer 1914 (vóór den oorlog) en den huidigen koers (Juni 1920.) Dit voorstel word bii acclamatie aango nomen. Eveneens werd bii acclamatie aangeno men het voorstel om het bestuur op t« dragen een arbeidscharter op Christclijket grondslag te ontwerpen, dat aan het eerst volgend congres ter beslissing zal worden voorgelegd. Ook werd het bestuur opgedragen d© vol gende onlerwerpen onder d© oogen te ziem Vertegenwoordiging van arbeiders in fa- brieksxaden en deelneming in do winsten ei het vraagstuk der ©migratie, bezien van uit het oogpunt van bescherming en hulp aani de arbeiders. De heer Zirnheld (Frankrijk) vroeg hofj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1