m Nieuwe fiaarlemsche Courant BUIT FINLAND BINNENLAND SIPKES' JAMFABRIEK. In en om Haarlem. MAANDAG 21 JUNE 1910 43sie JAARQAN& li a 85198 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VCOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92y2; PER WEEK 22% BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELlNG „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT, FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 3,25 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING De Erfenis van Pieter Teyier van der Huist. Voor de zoovcelstc maal is. door de aan hangig gemaakte procedure, de erfeniskwestie van Pieter Teyier v. a. Hulst weer actueel geworden. Voor een deel dankt Haarlem aan deze geschiedenis zijn bekendheid, want evengoed als men in den vreemde, bii bet noemen van Haarlem. denk* aan bloemenvelden en Haar lemmerolie, zoo denkt men ook aan de groote erfenis-kwestie van Rieier Teyier v. d. Hulst, waarvan voor-» na-, en middenspel zien at- speelüe en alspeelt in Haailem. Ons dunkt zoo dat de haarlemsche Rechtbank er met over in zou zitten als die Pieier Teyier v. d. Huist een andere plaats had gekozen om te sterven, want het weik, de moeiten, en de on aangenaamheden, waaronder de liefelijkste scheldnamen haar door teleurgestelde erf genamen toegeworpen, zijn niet te schatten. Keeas vete malen is deze erfeniskwestie voor ae Haarl. Rechtbank behandeld, want geen menschen. zijn meer optimistisch dan „de jagers naar erfenissen.'' Veie» ook dwaze vethalen, ztin over de zaak vershteid en heb ben aan de kwestie een bijna geheimzinnig karakter gegeven. Rn welke zaken zijn aan trekkelijker, dan die welke een zeker cachet van geheimzinnigheid dragen? Thans wordt er weer een gooi gedaan naar deze erfenis, waarvan de waarde, naar wij hoorden zeggen, geschat wordt op zeventig, zegge zeventig, miliioen gulden. We zu.len ons niet wagen aan voorspel lingen over een afloop van dit proces. De ei- scUers zijn voi goeden moed., dat het ditmaal lukken moet. Vooral de situatie, het afstain- mingsregister. moet prachtig in orde wezen. Wij herhalen dat wij ons niet aan voorspel lingen wagen, hoewel wij, na alles wat over die zaas reeds geschreven en gewreven is, vrij pessimistisch gestemd olijven. Wij willen onze lezers echter even vertellen wat eigeuüjk die Pieier Teyier v. d. Hulst erfenis-kwestie is. In het Jaarboekje van de stad Haarlem lezen wij nat ae ieyicrs Siichting is opge richt in 1778, krachtens uiterste wilsoeschik- king van Pieter Teyier v. cl. Hulst, en beoogt tie bevordering van weienschappen en kun sten. Het „feylers godgeleerd genootschap" is ingesteld ter beoefening der godgeleerd heid; het ,T eyleis tweede genootschap" ter beoefening van natuur, dicht-,geschied-, tee- ken-, en penningkunde. De Sachting sLaat onder het bestuur van vijf üuecicuien. elk genooiscliap bestaat uit icüeh. De stichting heelt in haar gebouw in het Spaarne eene geologische, mineralo- gisc»ie en palaeontologische verzameling, een physiok kabinet en laboratorium, een kunst verzameling, eene bibliotheek en een penning kabinet. Pr is een Museum en een Biblio theek. rei zoover het Jaarboekje. Wie een 'bezoek brengt aan de stichting, staat versteld van de enoime kunstwaarde tri kostbare wetenschappelijke voorwerpen, die de inrichting bevat. Dai wat betreft de thans beslaande stick ting. Dat deze Stichting terecht uit de nalaten schap van ley Ier v. d. Hulst is gesticht, woidt oil.tiend door de zich noemende (te recht of ten onrechte, daar b. ij ven wij buiten) rechtmatige erfgenamen van Teyier v d Hulst Aan het boekje dat de heer W. P. J. Over. meer over deze erfeniszaak schreef, ontlee- nen wu de volgende bijzonderheden Pieter teyier v. d. Hulst, om wiens nala tenschap uren thans zooveel iwist. werd 25 Maan 1702 te Haarlem geboren en is de zoon van Isaac Teyier en Maria v. d. Hulst, ten zijner voorvaaeren moet 'n uitgeweken tngeischinan geweest zijn. die in 1655 te Haarlem stierf. Door sommige erfgenamen wordt betwist dat Pie.er Teyier v. d. Hulst te Haariem is geboren alsook wordt de geboorte daium betwist. Door hen wordt Veen-aam en 'n piaa.sje in Oost-V laanderen aangewezen a.s de gehoor teplaats van Teyier. Zooais toen meermalen gebeurde, nam Pieter, die eigen lijk Teyier neelte, volgens den heer Over- niflëi", ook nog den naam zijner moeder aan en heette zich Pieier leyier v. d. Hulst. Op bladzijde 18 van zijn boekje deelt de heer Overnieer een afschrift mede van het testament van Pieter teyier v. d. Huist, ge passeerd door notaris Nicolaas Gallée te Maat leut op 17 Mei 1756. Volgens dat testament liet P. T. v. d. Hulst zim gaas-die nalatenschap en alle goederen gelden en effecten die liij met den -dood zou komen na te laten en ontruimen, uitgezon derd enkele waarover hij nader zou beslis sen, na onder de administratie en beheer van vi.it personen. Deze personen weiden met na. me genoemd. Dit den tekst van dit testament zou blijken dat de Teylers Stichting werke lijk berus, op de uiterste wilsbeschikking van T. v. d Hulst Door de erfgenamen wordt echter de echt heid van het testament aangevochten en zelfs zou notaris Nicolaas Galilee niet bestaan hebben. De heer Ch. H. Marin. notaris te Bram men. schreef in de Zutfensche Courant van 25 Oc;ober 1901, dat d-e geschiedenis der erfenis hoogstwaarschijnlijk oorsprong vindt in een kapitaal groot f 100.000 aan Catha. rina Olthoff gelegateerd, doch bij haren dood nog in het bezit van Teylers Genootschap. Verleden jaar werd, naar men zich zal her inneren. hierover een proces gevoerd en door Jhr. Mr. v. Styrum, advocaat der TeSera Shorting aangetoond dat de erfenis al reeds vroeger werkelijk is uitbetaald. Aan het artikel van bedoelden notaris Ch. H. Marin in de Zuiphensche Courant van 25 Oct. 1901, ontleenen wij het slot. dat als volgt luidt: Hoe komt het nu, dat bij alle takken der familie OLTHOFFF van geslacht tot ge slacht voortleeft de meenipg, dat de nalaten schap van CATHARINA nog altijd verdeeld moet worden, en er nog altijd millioenen berusten onder beheer van anderen Waar schijnlijk zoo erfgenamen ab intestato, die natuurlijk niets gekregen hebben omdat zij niet in het testament genoemd werden,, hebben waarschijnlijk, ja bijna zeer zekere nooit inzage van het testament gehad, en daardoor gemeend, dat hun ten onrechte hun deei der erfenis werd onthouden, of zij zijn in de meening, dat de ioo.ooo.in bezit bij Teijlers Genootschap bij CATHARINA's dood, nog .teeds niet uitbetaald zijn, en in de verloopen jaren tot millioenen moeten zijn aangegroeid ook zoude het mogelijk kunnen zijn, aat het deel, toekomende aan de kinde ren van FRANCIJNTJE OLTHOFF, dat in berusting is geweest bij de bewindvoerders KLA AREN BEEK en BOUWHUl/ZEN net door die kinderen of hunne erven is ont vangen, doch dit zoude in elk geval alleen aan die tak toekomen. Thans hebben zich weder diverse commis sion opgedaan, waarvan enkelen, van de er ven contributiën trachten te krijgen van 2.50 en 10.per jaar. Waarvoor Mijn raad is deze f geef niets meer mt voor de erfenis, iedere gulden is nutteloos weggewor pen. Op 11 Febr. 1902 wees de Haarlemsche Rectbank de eischen der zich noemende erfge namen af en den 16 October 1902 werd de eisch eveneens van de hand gewezen door het gerechtshof te Amsterdam. Op verzoek van niemand minder dan Bis marck, is de zaak onderzocht door -drie voor name advocaten te Ams.erciam. omstreeks 1871. Deze hebben ten advies uitgebracht. Om de actualiteit der zaak lijkt het ons wel dienstig dit rapport in een volgend nummer nog eens te publioeeren. mm - Lezers van de in stad en omtrek noemt den naam van onze courant als ge op een advertentie ingaat. ,,Ik heb in de Nieuwe Haar lemsche gezien dat u „Naar aanleiding van uw advertentie in de Nieuwe Haarlemsche Courant Door op deze wijze, lezer en lezeres, Uwe schriftelijke of mondelinge aanvragen in te richten, versterkt gij de positie van Uw courant ^seüHisai^waasaiaBeBiB^isissidaiaBBBa" lie iwyeoi van Hongarije. Van-daag is ae boycot, door het I. V. V. tegen Hongarije uitgesproken, ingegaan. Uit Weenen werd aaaromtrent Zaterdag gemeld: De conferentie van de vakvereeniging van niet-sociaal-democraüsche post- en telegraai- heambien heeft besloten de door net Interna tionaal Verbond afgekondigde boycot tegen Hongarije niet te erkenn. De voorstelling van den toestand door het Internationaal Vakverbond gegeven, is gebleken onwaar en overreven te zijn. Aangezien de boycot, waar toe besioien is, de uitnongering van Weenen oeteekeni, verklaart de Christelijke vakver eeniging van postbeambten, dat zij het ver keer met Hongarije wil in siand houden, en zendingen en telegrammen daarheen zal aan nemen en doorsturen. Wanneer dit door ge weld mocht worden verhinderd', zou hieraan ruchtbaarheid worden gegeven. Alle postbe ambten worden uitgenoodigd om de schur kenstreek van het internationale Joaendom te verhinderen. Op een drukbezochte vergadering- van de Weensche transportleiders deelde de afgevaardigde Forstner mede, dat er te Weenen 50 miliioen kronen pas gedrukte Hongaarseiie bankbiljetten klaar liggen, die echter niet meer naar Hongarije zul len worden vervoerd. Het spoorwegpersoneel heeft den boy cot Zaterdag reeds begonnen. Op alle goe deren, die voor Hongarije bestemd zijn, worden briefjes geplakt met bet op schrift: Hongarije, niet vervoeren. Hiet bestuur van den Zwitser&ehen Bond van Vakvereenigingen, maakt een oproep openbaar betreffende den boycot van Hongarije, waarin wordt gezegd, dat voornamelijk de spoorwegmannen en de postambtenaren, evenals de Zwitsersche arbeidersklasse voor het oogenblik nog niet deelnemen aan den boycot, maar dat zfj klaar staan om het te doen, wanneer de omstandigheden het eischen. De naar het schijnt onafwendbare boycot van Hongarije veroorzaakt bij de bevolking van Weenen, wegens de dreigende terugwer king op Oostenrijk steeds grootere opwinding meldt het Wolif-buxeau uit Weenen. Vooral de Ghristelijk-socialen uiten deze gevoelens op zeer heftige wijze. De Reichspost en het Volksblad beschouwen de boycot als een door het internationaal proletariaat en de commu nisten op touw gezet en gewetenloos misdrijf tegen het volk, dat door de Weensche regee ring wordt toegestaan. De Neue Freie Press vindt, dat de eisch van het Internationaal Veibond van Vakvereenigingen lynchjustitie is. die wel aan begrijpelijke gevoelens uit drukking geeft, maar toch niet overeenkom stig het rechtsgevoel is. Ook de Arbeiterzeitung geeft toe. dat het interiationale proletariat een wapen voert, waarmee het zware wonden slaat en niet alleen de vijanden, maar ook zich zelf ver wondt. (Zie verder Telegrammen). DE POLITIEKE CRISIS IN DU1TSCHLAND Uit Berlijn werd Zaterdagavond gemeld- De democraten hebben hun onderhande- 1 in gen voortgezet en zullen tenslotte ook wel besluiten om mee te doen aan de regeering.. Ze schijnen zoowat tot de conclusie te zijn gekomen dat ze onmisbaar in het kabinet zul ,»en zijn omdat dit anders te veel naar rechts georienteerd zon zijn. In het algemeen ver moedde men, dat Fehrenbach nog heden de leiders van Centrum. Democraten en Duit- scbe Volkspartij hij elkaar zou roepen om de misverstanden, die het gevolg zijn van den brief van senator Petersen en van de verkla ring van Streseman en Heinze uit den weg te ruimen. Door eens met elkaar ie praten, zou men het wel eens worden en indien dit 't geval is. gaat Fehrenbach erop uit om zijn ministers bijeen te garen. De Duitsche Volkspartij heet verklaard da, zij in heen geval iets van haar beginselen zou opofferen. Zou de democratische partii dat dan wel doen? Op de bijeenkomst der democraten, die vandaag sterker bezocht werd dan de vorige dagen, werd besloten, dat men toch maar met de Duitsche volks partij in het regeeringsbootje zou stappen, mits de Duitsche volkspartij de grondwet, zooals die te Weimar was aangenomen,exltent en belooft die te verdedigen. Dat wil m.a.w. zeggen: De democraten eischen. dat de le den van de Duitsche volkspartij de republiek aanvaarden. Verder hopen de democraten, {jat he nieuwe ministers geen al te groote te genstanders van de democratische partij zul len zijn en dat men van de sociaal-democra ten gedaan krijgt, dat deze hun vertrouwen in de rheuwe regeering uitspreken. Men ziet, het zijn maar drie eischenl. die tenslotte toch nog heel wat bevatten. De meerderheids-socialisten zullen vermoe delijk ten slotte wel toegeven en de volks partij heeft ook al weer eens verklaard, dat zij op het standpunt van de grondwet staat. De partijen schijnen het dus werkelijk eens te zullen worden en dan komt men na 14 dagèn uit de misère om een allesbehalve roos kleurige toekomst tegemoet te gaan. Om er de gewoonte niet van te verliezen zitten de roede broeders elkaar intusschen nog in de haren schrijft d Vor warts. dat het de schuld der onafhankelijken is, indien er een burgerlijke regeering tot stand komt. Trouwens zou men opnieuw op het allerlaat ste oogenblik, voordat de rijksdag bijeen komt, allerlei verrassingen kunnen krijgen. Immers, de sociaal-democratische fractie ver gaderd toch Dinsdag en indien deze wil, wordt de geheele nieuwbakken coalitie weer in de war geschopt. En nog iets: Fehrenbach moet volgens de grondwet in zijn hoedanigheid van voorzitter der nationale vergadering den Rijksdag ope nen. Indien hii rijkskanselier wordt, zal hij dat nog aan zijn plaatsvervanger moeten overlaten en deze is Loebt. de voorzitter van de sociaal-democratische fractie en dus een man van de oppositie. DE TOESTAND IN IERLAND. Volgens offieieele mededeeling over de delegatie van de nationale vereeniging van Engelsche en Iersche spoorwegman nen naar Lloyd George, om hem te ver zoeken geen zendingen van munitie naar Ierland meer te doen plaats hebben, heeft de premier gezegd, dat de regeering nooit zou kunnen toestemmen in. een onafhan kelijke Iersche Republiek, tenzij zij vol komen verslagen zou zijn. De minister maakte een vergelijking tusisehen Ierland en Amerika en zeide: Lincoln heeft een verlies van een miliioen mensehenlevens en een oorlog van vijf jaar er voor over gehad, liever dan die onafhankelijkheid vaci de Zuidelijke Staten te erkennen en de Engelsche regeering zou hetzelfde doen, als dit noodig mooht blijken. Een aantal gemaskerde en gewapende m asm en heeft Zaterdag den nachtpost trein van Dublin bij de aankomst te Ckarleville aangevallen. Terwijl eenige a-anvallers den machinist en de postbe ambten in bedwang hielden, gingen an deren den postwagen binnen en namen de postzakken uit Charleville mede. Daarna ging de trein verder. Te Londonderry is oen verwoed go- vecht geleverd tusisehen Simn Feiners en Unionisten. Er werd met steenen gewor pen en met revolvers geschoten, waaraan vrouwen levendig deelnamen. Het ge vecht duurde twee uur zonder ophouden. Verscheidene menschen zijn gewond. De politie stond er machteloos tegenover; troepen werden gereed gehouden, maar kwamen niet tusschenheiden. De wanor delijkheden duurden den geheelen nacht door. De stad is in een toestand van ont steltenis. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. De staking in den Palts. In den geheelen Pais stond Zaterdag het spoorwegverkeer stil. Volgens het „Berliner Tageblatt" hebben de Fran schen een aantal spoorwegarbeiders uit hun woningen gehaald en gedwongen te rijden. Zij, die toch weigerden, werden voer een gedeelte onmiddellijk uit het bezette gebied uitgewezen. In een procla matie, die Foch onderteekend heeft, wordt gezegd, dat het spoorwegpersoneel door de Fransche autoriteiten opgevor derd wordt. De Duitsche bladen ontleenen aan het Deensche blad „Berlingske Tidende", dat Lenin en Trotski een oproep gericht hebben tot het vroegere tsaristische offi- ciereorps om den strijd in de Krim, den Kaukasns en Siberië op te geven, en zich ter beschikking van de Sovjet-regeering te stellen voor den strijd tegen het impe rialistische Polen. Indien zij bijdragen tot da overwinning van Rusiaud, zal hun amnestie verleend worden voor hun vroegere actie onder Kolsjak, Denikin en Wrangel, Een zelfde oproep is gericht tot de marine-officieren en tot de Russi sche intellectueelen. Te Dusseldorp zijn de straatventers tot staking overgegaan. Zij verzoeken het publiek hun, door eenigen tijd geen fruit te koopen, te helpen om den groothande laren te dwingen hun 't fruit goedkoo- per te leveren. Stinnes heeft thans ook de Alsburger Neueste Nachrickten gekocht. Hierdoor verliezen de Beierscke democraten hun derde groote eourant De Munrkener Abendzeitung en de Munckener Neueste Naoktrichten waren reeds vroeger in banden van de conservatieven. ff wee honderd acteurs hebben te Parijs een .wandeling over de boulevards ged,aan, gekleed jn werkjassen als protest tegen de duurte. Blijkens de. uitkomsten der volks telling is Detroit wat zielental aangaat, de. vierde stad in de ,Ver. Staten. Het bieek bij de telling een inwonertal te hebben van 1993739. Dat is vergeleken bij tien jaar geleden een toeneming van 113 pet. Int-rnaüonaai Gougres der Christelijke Vakbeweging. Vierde dag (Slot). Zaterdagmorgen werd het congres 0111 10 uur heropend. Aan de orde zijn de debatten over den zetel en de verdeeling der bestuursfuncties vaa de Christelijke internationale. De voorzitter stelt voor ieder spreker 4 minuten te geven en de discussies om half elf te doen eindigen. Aldus wordt besloten. De lieer de Bruyn, (R.K. Vakorganisatie. Nederland,) wijst er op. dat niemand wil, dat de Duitsche delegatie vernederd naar haar lanci zal terugkeeren. In de Duitsche verklaring wordt de indruk gevestigd, dat de Nederlandsche R.K. Vakbeweging gelijk is aan de vroegere R.K. Vakorganisatie in Duitschland, de z.g. Berlijner richting. Dat is onjuist. Bovendien is de strijd over de vraag: confessioneel of interconfessioneel in Nederland uitgestreden. Het Zwitsersche voorstel acht spr. practisch moeilijk uitvoer baar. daar- het is een verleggen der moei lijkheden. De Zwitsersche delegatie wijzigt haar voorstel aldus, dat ieder vertegenwoordigd land een zetel in het bureau zal hebben, en Nederland twee en dat de vrouwelijke afge vaardigde uit Duitschland zal worden aan gewezen. De heer Kruithof (Ghr. Nat. Vakverbond) kan zich met het gewijzigde voorstel van Zwitserland vereenigen. De heer Zirnheld (Frankrijk) wijst er op. dat de statuten moeten worden gehandhaafd. De hèer Brauer (Duitschland) acht dit congres nog niet zoo sterk aan de statuten gehouden. De Duitsche delegatie kan zich vereenigen, met het gewijzigde Zwitsersche voorstel, dat het meest met het 3e Duitsche overeenkomt. Wat de opmerking van den heer de Bruyn betreft, zegt spr., dat het tegelijk noemen van de Duitsche en Nederlandsche Katholieke Vakorganisatie hier niet gelijk stelling beteekent. omdat hij zeer goed weet, dat de Nederlandsche Katholieke Vakorga nisatie een flinke, degelijke en moderpe or ganisatie is. De delegaties van Italië, Oostenrijk, Hon garije en Tsjecho-Slowakiie sluiten zich bij het Zwitsersche voorstel aan. De vrouwelijke Belgische afgevaardigde, mejuffrouw Baers, bepleit de benoeming van een tweede vrouw in het bureau. De voorzitter deelt mede, dat de meerder heid van het congresbureau het Zwitsersche voorstel overneemt. In dit geval heeft de Duit sche afgevaardigde verklaard de aanneming der statuten te erkennen. De voorzitter constateert, dat thans dus alle afvaardigingen aan de statuten gebon den zijn. De heer De Bruyn (R.K. Vakbureau Ne derland) adht het gewenscht. nu de meer derheid der delegaties zich vereenigd heeft met het Zwitsersche voorstel, dat dit voor stel met algemeene stemmen wordt aange nomen, hetgeen den indruk der eenheid naar buiten zal versterken. De heer Müller (Zwitserland) wènscht aan het bureau het recht toe te kennen om zich in het bureau een tweede vrouw te assu- meeren hetzij uit Frankrijk of België. De Belgische afgevaardigde, de heer Qua quebeke legt namens zijn delegatie de ver klaring af, dat zij in het volle bewustzijn van haar verantwoordelijkheid weigert te stem men over het Zwitsersche voorstel, omdat dit in strijd is met de statuten. j Eigen vruchtenkweekerijen. De Fransche afgevaardigde Zirnkeld legt namens zijn delegatie een gelijkluidende ver klaring af. De heer Scherrer (Zwitserland) betwist, dat het Zwitsersche voorstel in strijd zou zijn met de statuten. De statuien bepaien, dat het conges de leden van het bureau zal kiezen, maar het congres kan zijn bevoegd heid aan afgevaardigden van de verschillen de landen delegeeren. Ook al zou er eentgs- zins strijd zijn met de statuten, dan zou men er in dit geval als overgangsmaatregel in kunnen toestemmen. Mej. Baers (België) vraagt eenige minu ten de vergadering te schorsen, opdat de Beigische delegatie zich nader zal kunnen beraden. Dit verzoek wordt toegestaan. Nadat de zitting heropend is, verklaart de lieer Quaquebeke (België), dat de Belgische delegatie zal stemmen vóór het Zwitgerseiia voorstel, op voorwaarde, dat het congres de wenscheJiikheid uitspreekt, dat bij de ver deeling der functie® rekening zal worden gehouden met de algemeene gedachte van het voorstel van het congres-bureau, n.l. dat liet voorzitterschap en bet secretariaat zui len worden toevertrouwd aan neutraio landen. De heer Zirnheid (Frankrijk) sluit zich namens ziin delegatie bij de Belgische ver klaring aan. De heer Brauer (Duitschland) meent, dat liet Belgische voorstel het Zwitserseiie eenigszins illusoir maakt, maar stelt voor, dat het congre-s nota neemt van de Belgi sche wensehelijkheid. De heer Uuaquebeke (.Beigië) verklaart, dat de Belgische delegatie het voorstel van den heer Brauer aanneemt. (Applaus). De Belgische delegatie wil verklaren, dat de Beigische vakorganisaties de raadgevingen en aanbevelingen van het Hoofd der Katho lieke Kerk wjllen opvolgen en wat gebeurd is. willen vergeven en trachten te vergeten uit Christelijke naastenliefde. Wat dit besluit beteekent tooi de Belgen, zullen alleen zij kunnen beseffen, die weten, wat de Belgen hebben gevoeld en gedacht tijdens den oorlog:. De Fransciie afgevaardigde, do lieer Zirnheld, hecht zijn goedkeuring aan do door den heer Quaquebeke gesproken woor den. In den geest der Christelijke naasten liefde heeft de Fransche delegatie op dit congres verschillende offers gebracht. Do strijd moet niet alleen aangebonden worden tegen het socialisme, maar ook tegen het materialisme. Hef zou te betreuren zijn, wanneer hier persoonlijke belangen naar voren zouden worden geschoven. Hogen reent vaardigheid en Christelijke naasten liefde de besluiten leiden. Leve de Christe lijke Internationale. De voorzitter constateert, dat het Zwit sersche voorstel is aangenomen, hetwelk thans als v-olgt luidt: I. Het congres kiest een bestuur, be staande uit een aantal leden, voor elke or ganisatie één en één vrouwelijk lid uit Duitschland. Bovendien heeft het bestuur het recht zich een tweede vrouwelijk lid (niet uit Duitschland) te assumeeren. II. Het congres draagt het bestuur op, om functies onderling te verdeden. Hierna werd de zitting tot 2 uur gc- schorscht. Intusschen zullen de delegatie» haar vertegenwoordigers in het bestuur kiezen. Samenstelling van het bureau. Te half drie uur heropende de voorzitter het congres en deelde mede. dat door de delegatie® als hun vertegenw-oordigers in het definitief bureau van de Christelijke Inter nationale ziin gekozen de volgende hoeren: België: Quaquebeke; Duitschland: Brauer; Frankrijk: Zirnheld; Hongarije: Huszar; Italië: dr. Y alen te: Nederland: R.-K. Vak bureau, Serrarens, Christelijk Nationaal Vakbureau: Ameiiuk; OostenrijkUnter- mülier; Tsjecho-Slowakiie; Rottig: Zwitser land; Scherrer: Duitschland zal nader het vrouwelijke lid van het Bureau aanwijzen. De Belgische en Fransche delegaties hebben verklaard er prijs op te stellen, dat door het bureau als 2e vrouwelijk lid zou worden aangewezen mejuffrouw Baers. De Spaansche gedelegeerde was niet ter vergadering geweesit en beeft nog niet het bestuurslid voor Spanje kunnen benoemen. Contributie. De voorzitter deelde mede. dat het oou->- greö-bureau voorstelt de contributie te be palen op 10 per 1000 leden Per jaar met bepaling, dat de betaling zal geschieden tegen den koers, welke het gemiddelde vormt van den koers van den zomer 1014 (vóór den oorlog) en den huldigen koers (Juni 1920.) Dit voorstel werd bii acclamatie aangeJ nomen. Eveneens werd bü acclamatie aangeno men het voorstel om het bestuur op te dragen een arbeidscharter op Chrisfelijken grondslag te ontwerpen, dat aan het eerst volgend congres ter beslissing zal worden voorgelegd. Ook werd het bestuur opgedragen de vol gende onlerwerpen onder de oogen te zien: Vertegenwoordiging van arbeiders in fa- brieksraden en deelneming in de winsten en het vraagstuk der emigratie, bezien van uit het oogpunt van bescherming en hulp aan de arbeiders. De heer Zirnheld (Frankriik) yroeg het IS «o»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5