tMsrsaa' Stadsnieuws Amsterdamsche Beurs. Uit den Omtrek. telegrafisch Weerbericht. ERLIJN, 20 Juni. Uit Ween en wordt old, dat de boycot tegen Hongarije röorloopig op acht dagen is vastgesteld, anneer binnen dien tijd de Hongaar- ïsche regcering nog niet heeft toegegeven dan zal de scherpe boycot ingaan, d.w.z. dan zal ook het personen- en sneltrein- verkeer worden stilgelegd. I Wat de vergeldingsmaatregelen van Hongarije betreft, zijn de hoeveelheden levensmiddelen, die via Hongarije naar Oostenrijk worden gezonden, zoo gering, dat deze bedreiging geen gewicht in de schaal legt, terwijl de aanvoeren uit Zuid Slavië en Roemenië door Hongarije door gelaten zullen moeten worden, omdat men de verzekering heeft, dat deze zen dingen onder ententegeleide staan. WEENEN, 19 Juni. De hond van so cialistisch personeel bij de post en de spoorwegen in Oostenrijk heeft besloten aan den boycot tegen Hongarije deel te nemen. De vereenigingen van christelijk- sociale en Al-Duit&che arbeiders hebben zich er tegen verklaard. DE ENGELSCüE MARCONISTEN- STAKING. LONDEN, 20 „uiii. De staking der Mar conisten neemt een ernstig karakter aan, Toen heden het stoomschip „Belgian" van de White Star Line en het Amerikaan-: sehe stoomschip „Haverford" op het punt waren van Liverpool naar Amerika tö vertrekken, ge.astte een gedelegeerde van den bond van zeelieden en stokers, hef personeel aan den wal den arbeid neer' te leggen, daar de toestellen aan boorc. van ue beide schepen door onderkruiper.^ zouden worden bediend. Nader wordt gemeld, dat de stokers en matrozen der genoemde schepen gewei gerd hebben uit te varen. AGENDA 22 JUNI. Sociëteit Sint Bavo 8.30 uur Reddings- Brigade 8.30 R.-K. Bureau voor Rechts- kuncug Advies 7.30 Bestuur Metaalbe werkers Siaenzaal Prinsenhof 10.30 uur Ver gadering Provinciale Staten van Noord-Hol- >and Brongebouw 8 uur Concert-Vereeni- ging Haaulem's Muziekkorps (Symphonie- jiezerting). Concert Groo.e Kerk 23 uur Orgelbespeling ioor den heer Louis Robert Sint Martha-Veieeniging KI. Houtweg 113 34 uur Betrekkingbureau Bisschoppelijk Museum Jansstraat Ge opend eiken werkdag tegen betaling van 25 cent entrée per persoon Zangwedstrüd van Zang en Vriendschap. Zaterdagavond Afwijkend van de gewone volgorde begon thans Zaterdagavond de wedstrijd der Gemengde koren met de tweede afdeeling inplaats van met de derde. Dat lijkt me goed gezien. Uit ervaring weet men, dat onder de gem. koren die der derde afdeeling veelal een al te schril contrast vormen met den mannenzang die voorafging. De oorzaak mag men hier in 't midden laten, maar een feit is het. Ditmaal opende alzoo de tweede afd. den strijd. Al dadelijk zij vermeld dat het zingen van 't mee- rendeel dezer koren een heel gunstigen indruk maak te Elf zangkoren lieten zich hooren, waaronder de omliggende gemeenten flink vertegenwoordigd waren, Wormerveer zelfs met drie verschillende vereenigingen. Ditmaal bestond de verplichte opgave in een modern-geschreven werkje. „Als 't licht wordt" van Hendr. Andriessen. Voor den modernen Componist is het schrijven van een koor van een tweede afdeeling geen dank bare taak. De uitvoerenden zijn veelal te zeer gewend aan vol- k inkendeharmonieën en zoeken in de ontwikkeling van eenvoudige klankschoonheid hun beste krach ten te toonen. De Componist van 't genoemde koor werkje tracht slechts den tekst muzikaal te illustree ren. Waar het nu met het verstaan van eenvoudige poëzie veelal treurig gesteld is, behoeft men zich niet te verwonderen, dat een op dergelijke wijze geschreven werkje op onvolkomen wijze door 4e uitvoering de bedoeling van den componist teruggeeft. Men kan dan de verplichte koorwerken "ndeelenin twee groepen Dankstukken voor a- jnelijk op meer traditioneelen leert geschoeid, en Illustratief werk. het publiek dat gemeenlijk deze wedstrijden bezoekt, zoekt zijn z.g. „mooie" koorwerken bijna zonder uitzondering bij de eerst groep daar vinden wij de z.g. „blijvertjes." Of de kunst in algemeen met den stukken gebaat is, vermogen we in twijfel te trekken immers met de succesnummers uit de vijftiger en zestiger jaren zitten we nog meer dan ons lief kan zijn opge scheept. De gunstige indruk die 't zingen dezer afdeelin maakte, is vooral toe te schrijven aa een drietal Vereenigingen die elkaar onmiddellijk opvolgden, D.l. CrescendoNoord-Scharwoude, Golijkym- nia- Utrecht en Zangkuust-Haarlem Ook door meer der navolgende koren werd mooi verk geleverd en o.a. op Aaismeer's Gem. koor iir. Van Damp, hadden w. Veel - ocp. Bovenal trof ons van dezen dirigent üe^ujas op den wedstrijd tan ,Zang genot" de prachtige sonore kooklank -t beschaafde spreker, 't muzikaal en gemakkelijk voordragen des tejmeer van het te betreureu dat thans een (of meer) der sopranen reedc in den aanvang, ja bij overnemen van den toon be gonnen te drijven, terwijl de alten stabiel bleven en daardoor de aanvangsregel vrijwel mislukte, Ook in 't vrije nummer van Wierts (Fliefflodder- ke" Guido-Gozellejkwm m dit euvel vooral tegen 't slot, nog meer den totaalindruk bederven Bij een zaakkundig leider als de heer van Dam is het toelaten van dit allergrootste gebrek tan den koorzang al zeer slecht te verklaren. Dit •lot te laten zingen door zulke gevaarlijke solo «temmen heeft de kans op een eersten prijs die 'jijn mooien arbeid gaf, zijn soepel rythme, zijn mooie nuanceering, zijn zaakkundige, kalme, 'duidelijke, geheel beheerschte leiding, vrijwel /tot nul gereduceerd. Aan dit koor werd de 4e prijs B toegekend, liet zong hetzelfde vrije nummer als zijn vor-o ganger „Sempre Crescendo" uit A'dam, dat echter in losheid van voordracht voor hen moest onder doen, doch door mooie stemmen een heel gun- Stigen indruk wekte. Ook 't A'damsch koor „Zang en Vriendschap" (dir. Van der Linden) Zong aanvankelijk mooi op toonslechts heel ■'tegen 't slot begon het te rijzen, evenals zijn vrije 1 nummer. De zinverdeeling kon hier nog wat beter verzorgd worden. Hoe vat toch deze dirigent den zin op:„Hij leeft slechts, om met kunsten kracht den doodstrijd te verdrijven.'» Waarom dat on- /'moeeliik hiaat achter „om" Zoo was er meer. Dan was er nog een koor „Zanglust" Wor merveer (dir. Bonset) Wat een onmuzikale wij ze van toonaangeven houdt deze dir. er op na, en dan nog wel voor zulk een stukje stemmings muziek, het koor had er dan ook geen houvast aan en rees al in de eerste regels. Het woord 'Morgenrood" dat in tweeën geknipt werd, ;selde heel erg teleur, het aardig fortament verdween dus ook. De indruk van het verplicht koor was monotoon, 't rythme niet los genoeg. In 't vrije nummer begon het mannenkoortje schrikbarend te vibreeren. O ijdelheid Bleven alzoo drie ernstige mededingers voor prijs 1, 2, en 3. Ze vielen ten deel aan de in den aanvang genoem de koren. Hespe's koor was sympathiek om 't vrije nummer. Voor Den Hertog die zulke rake, mooie koren en koortjes schreef, is dit „Waak op" toch wel ee désillusie Bestudeerd was het, zooals we dat van Willem Hespe gewoon zijn, tot in de puntjes. Keereweer, die in den aanvang zijn alten wat al te veel liet domineeren wiens tenoren niet steeds duidelijk zongen, die af en toe een te veel ritenuts gaf, en in zijn verplicht koor een halven toon takte, had als vrije nummer gekozen. „De Winter" van Loots." 't Was in 't geheel niet spontaan, dit zingen, noch deze directie de leuke momenten als ,,'t rinklend paard," „schuift een meisje in de slee e. a. gingen langs ons heen als niet van Loots. Neen, dit was „ons" De Winter niet. We zijn. 't anders ge- woon. Evenals dit koor zakte zijn opvolger „Zangkunst (dir. De Klerk) in 't verpl. koor 'n halven toon. Dit koor, het eenige Haarlemsche dat meedeed, had bovenal hierom onze belangstelling, dat een van zijn meest in 't oog loopende gebreken van meet- af-aan het „naar- buiten-zingen" zijner z.g. mooie stemmen was geweest, waardoor het de noodzake lijke stabiliteit van den koorklank niet vermocht te verkrijgen. Het mooie koor uit Aalsmeer zag zich reeds om een soortgelijk feit uitgesloten als ernstig mededinger naar een hoogeren prijs. Ditmaal had het koor „Zangkunst "bereikt, waarnaar het zoo langen tijd te vergeefs had ge streefd deze solo-stemmen te noodzaken ,een groot deel van hun te veel aan ik-gevoel te of feren voor 't gemeen belang. Dit kwam in Pa- lestrina's koor goed uit. Al klonk nog niet alles Palestrijnack, zoo b. v. de regel vóór den uitroep „Deus meus." Mooi van klank en lijn was hei verdeelde vrouwenkoor. En het geheel werd met toewijding en liefde gezongen. Het speet ons zeer, dat „Excelsior" van Wor merveer (dir. Stolp) onbekroond uit den strijd kwam. De tekst was zeer mooi verzorgd, er was met toewijding gestudeerd, 't vrije koor sloot op toon, er waren goede klankvolle stemmen. Als volgt deed de jury uitspraak le prijs (4—1 stem) „Crescendo-Noordscharwoude (Will. Hespe) 2e prijs (41 stem) „Zangkunst" Haarlem (De Klerk) 3e prijs (3—2 stemmen) „Polyhymnia Utrecnt (Keereweer) 4 A (32 stemmen) „Zang en Vr. Amsterda (v. d. Linden) 4 B (32 stemmen) „Aaismeer's Gem. koorvereen. (V. Dam) 5 A (32 stemmen) „Sempre Crescendo A dam (P. Hespe). 5 B (4 1 stem) „Zanglust Wormerveer (Bonset). Eerste afd. Gemengde koren. Zondagavond Wegens de meerdere belangrijkheid voor Haar lem (drie van de vier deelnemende vereenigingen waren uit deze stad), zullen we de bespreking van 't werk der eerste afd. laten voorafgaan. Het verslag over de derde afd. zal dan morgen geplaatst worden. Daar waren dan, volgens zangnummerna- mei, Pielage, Hoogerwerf, Hespe, die om beur- ten het verplicht koor van Den Hertog hadden te zingen: „Blondelok en mondjerood. ben eenvoudig liedeke oorspronkelijk, georchestreei a. De componist behield een deel der orchestratie (inleiding en tusschenspel) en liet instrumenten imiteeren door de menschelijke stem. Het groote koor van Hamel (Roeske) „Onder- linge Oefening" kwam met 223 menschen. Daai was materiaal van je welste. 't Geheel werd echter niet klankschoon gezongen. Ook op de woord- verdeeling was nog al 't een en ander aan te mer ken. Evenals de laatste maal op „Zanggenot was de l weer te dik. Bij „weerspiegelt duizend maal in 't blauwend oog" mocht men erger din gen vreezen, doch dit geheel sloot bevredigend en 't toonpeil was niet noemenswaard gerezen. „En bistdu wijn of bistdu bloed." Dit werd zoo waar gesproken alsof het Duitsch was. k Zie Pol de Mont al kijken 1 Tweedens kwam Henri Pielage met „Onder Ons". Er kwamen dichtregelen die ons ontglipt waren bij 't voorafgaande koor. „Al d aarde zwom vol zonne." Zoo heeft de dichter, en deed ook de componist, blije, zonnige aarde gezien. En zoo „las" Pielage ons deze dichtiegelen. Zoo voerde hij ons door 't golvend koren, zoo ziet ook d'oude pastor uit het schoone Vlaandren- land, streelend, zeegnend het daaglijksch brood zoo wil 't ook Pol de Mont. „Diep in 't Woud in|ZonnekleurZoo zijn er meerdere regels die voor Pielage méér zijii dan klank. „Lente en zomer mogen vergaan." Het zijn de regelen die je „anders maken," die stille momenten, die je met bewondering vervullen voor den dichter, den toonzetter, den dirigent. In waar heid de schoonste lezing van den tekst vonden we alweer bij Pielage. Ook zijn „Vendredi saint nad dat vervoerenden „Le sol se meut, la mer gronde en son lit. „Du Temple en deux, le voile se déchire. Maar, verwend door hemzelf, langer geleden, dachten wij ons ook menigmaal het KlanKvolume anders. En als uitvloeisel hiervan het toonpeil op die momenten meer stabiel. Dan was er echter ook niets meer te wenschen geweest en zou de tweede prijs, die hij nu verwierf, heel beslist in een eerste zijn omgeslagen. riem volgde, „naarlem's klein a cappella-kooi i Hoogewen.) De orkestnabootsingen, waren in één woord scnitterend, de sopranen „bliezen de noten als volleerde instrumentalisten en ook de nuanceeriiig was hier perfect. Maar net „vol zonne" was te afgebeten en meer dere dingenjin den tekst braent hij niet onder onze aandacht, gingen langs ons heen. Een welverdiend succes verwierf hij eenter met zijn vrij koor van Verney „Invocatio Amoris." Verney maakte de zen avond ook deel uit der jury. Van deze zware opgaaf Kweet hij zich meesteilijk, het mooie koor gal teër prachtige zangtechniek. Mocht ik de zeer enkele momenten aanwijzen, waar zij minder volmaakt was, dan zou 't zijn bij „als in nieuwe morgenstond" dat te scherp klonk en dat met juist geintoneerd werd. üf bij ,,'t hoogste goed (de eerste maal.) Tegen 't slot overtroffen vooral de tenoren zichzelven, en 't geneel maakte een slot dat het voorgaande nog in klankschoonheid ove.trof. uaa kwam Hespe met zijn 168 van „Polghymnia Ook hier was de inleiding geheel juist geïmiteerd, en waren de hooge kopnoten der sopranen pracn- tig teruggehouden. At en toe was me 't „tra la la" wat te langzaam. Ook ,,d' aarde zwom vol zonne" was bovenal op groote en scnoone klank berekend, en toch, hoe jraai op zichzelf, we hadden het van „Onder ons" je mooi gehoord. Het groote en zware „Belsazar," van Verhey besloot, deze afdeeling. Met Dewondering vervul de 't ons hoe deze enorme koormassa de geringste werken van den dirigent opvolgde. Hespe bereikte vooral zeer mooie momenten in „Dat is Jehova's tempelschat." Jammer, dat he^ Hoilandsche van den tekst zoo onhollandsch klinkt en de muziek meerdere malen zoekt en zoekt en niet vindt. Maar dat verkleint de praesta- ties van Hespe en zijn koor niet, Het klankvolume was tallooze malen zeldzaam gaaf en „Polyhymnia bracht al zingende, de jury al meer en meer in verlegenheid. 't Is wel eens meer gehoord, dat de voorzitter der jury spreekt van een „moeilijke taak." Maar ditmaal was 't maar al te waar. Ook ons zelf ging het dezen avond zoo. Den eersten prijs heeft, zeg maar 't koor A, als de jury zich laat beïn vloeden deor de mooie stemmen. Maar 't koor B. heeft hem, als de muzikale voordracht, de verzorging van den tekst overheerscht. Aan 't koor C. zal hij ten deel vallen als er gelet wordt J op de moeilijkheden die er in 't vrije koorwerk I waren te overwinnen, enz. enz. i Natuurlijk laat een goed jurylid alles te zamen' gelden, maar nietwaar Quan doque bonus dor mitat Homerus. En als de overeenstemming er was, luidde de uitspraak: le prijs (32 stemmen) Haarl. klein a Capp. koor (Hoogerwerf) 2e prijs (32 stemmen) „Onder Ons" (Pielage)j 3e prijs (alg. stemmen) „Polyhymnia "(Hespe) 4e prijs (alg. stemmen) „Onderl. Oefening" (Hamel) In den Eerewedstrijd, waarin de eerste prijs winnaars der drie afdeelingen opkwamen, zong de gelukkige uit de derde afdeeling (waarover, zooals gezegd, morgen uitvoerig) 't verpl. koor van 01 Koop. Maar de strijd was te ongelijk, en zoo viel de uitslag der jury aldus - le Eereprijs „Haarl. klein a Capp-koor" (Hooger werf). 2e Eereprijs „Crescendo Noord-Scharwoude" (Hespe), waar het eerste koor 't verplicht werk, het tweede het vrije koorwerk nam. vorAlens dit verslag te besluiten, gaat hier onder alvast de uitslag der derde afd. gemengd koren (Zondagmiddag). le prijs (32 stemmen) Haarl. klein a Capp. koor (Hoogerwerf), 2e prijs (32 stemmen) „Onder On3" (Pielage). 3e prijs (alg, stemmen) „Polyhymnia" (Hespe). 4e prijs (alg. stemmen) „Onderl. Oefening" Hamel). le prijs (3—2 stemmen Arbeiders-Zangver. „de Stem des Volks"—Koog-Zaandijk. 2e prijs (3—2 stemmen) „Harmonie" (Alkmaar) 3e prijs (32 stemmen) „Oefening baart Kunst" (Nieuwendam). 4 A (3—2 stemmen) „ljmuidens a Cappella- koor. 4 B (32 stemmen) ,,St-Caecilia" (Wormerveer) 6 A (3—2 stemmen) „T. A. V. E. N. U." (Andijk). 5 B (41 stem) „Spaarndam's Gem. koor." 5 pr. (32 stemmen) „Sempre Crescendo" (Haar lem." G. J. K. Dokter Kuenen. Vandag is de heer Kuenen, .wonende aan. de Ged. Oude. Gracht, 12-jaar arts. Hoewel dokter, ,en ook mevrouw, het heusch aan niemand, niemand verteld had den, omdat „12y2-jaar nu eenvoudig geen geen doktersjubileum js" en wie dok ter Kuenen kent, weet dat hem dat hei lige ernst js! waren er toch talloos velen, die den populairen dokter van hun sympathie deden blijken. Bloemen, heele schatten 1 en vele, vele kaartjes, telegrammen enz. vertelde dokter Kuenen dat er massa's menschen zijn, die meer van zijn jubilea weten, dan hij zelf ver moede. Hoe ze er echter kwamen is ook ons een raadsel. Maar zij wisten het! Toen wij dokter Kuenen vanmiddag op belden en hem ook onze gelukwenschon aaböden, was zijn eerste woord dat hij er eenvoud,ig niets va nbegreep", 12y2- jaar, is (dat nu een jubileum? vroeg hij ons. Ik zal al degenen, die mij gelukwen- schen stuurden eens op hun psyche on derzoeken. Als dokter Kuenen dat deed, gelooven wij dat de uitkomst voor hem verrassend zou zijn. Want: al is 12j/2 jaar dan geen jubileum en al zullen vele vrienden en patiënten het dan ook niet gedaan hebben om het wereldschokkende van dit feit, het was hen blijkbaar een welkome gelegenheid om dokter Kuenen te laten zien, dat hij onder vrienden en patiënten gezien js. En ook hij zelf en mevrouw zullen daar, dunkt ons, al had den zij het feest geheim willen houden, blij om zijn. Begrafenis G. Ifobbé. Hedenmorgen heeft die plechtige uit vaart en de begrafenis plaats gehad van den heer G. Robbé, to leven penningmees ter der R.-K. Kiesvereeniging Zoowel bij de uitvaartdiensten als bij de. ter aarde-bestelling was een deputati® van bovengenoemde vereemiginig tegen woordig, terwijl twee kransen de baar bedekten. Prijsuitdeeling. Hedenmiddag half vier zal op 't stad huis de uitdeeling plaats hebben der prijzen, welke gewonnen zijn op het zang- concours, uitgeschreven door „Zang en Vriendschap". „Eigen Tuin". De uitslag van de Zaterdag gehouden keuring der tuinen, van de coop. Veree- niging „Eigen Tuin" gehouden door de heeren Bouwer, directeur van Hout en Plantsoenen en Jansen, lid der firma Schetzer's ZaadhandeL luidt als volgt: P. Schipper, le prijs; G. Oly, 2e pr.; Bekker 3e pr.; Jnrgens 4e pr.; en v. d. Bcsch 5e r. Voorts de heeren v. Maris, Meylisen, Dekker, ieder een eervolle ver melding. D© heeren keurmeesters spra ken hun voldoening uit over den in het algemeen zeer goeden stand der cultures. Zondag werd de tuin door verscheide ne personen bezocht, die allen hun ver wondering betuigden over den mooien stand der gewassen. Naar Amerika. Naar wij vernemen &ai een commissie uit de bloembolienkweekers naar Amerika, om daar verschillende zaken met de geïnteres seerden in Amerika te bespreken. en en Onze Winkelstand. Vrijdagmiddag is er in de Tetterodestraat een zaak geopend) die in sierlijke en smaak volle inrichting, zeker voor geen enkele soortgelijke zaak in onize stad behoeft onder te doen. 't. Is de zaak in Dames- en Heerenmode- artikelen en Dameshandwerken van den heer A. G. GobeJens. die de eerste is, die in 't Kleverpark een dergelijke zaak heeft aan gedurfd. En we twijfelen °°k niet, dat. waar in deze buurt zeker een groote behoefte be staat ,om een zaak in fijne Heereumode- artiikelen. de heer Üobelens eer van zijn werk zal hebben en zich een ruime klan- dis ie zal verwerven. Tevens aan de zaak verbonden een bor- duur-ajour- en plisseerinrichting en bestaat er gelegenheid blouses en dergelijke te laten beschilderen volgens de fiinste smaak. Personalia. Door den Minister van Justitie is met in gang van 1 September a.s. aan J. Blank water. op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Rijksklerk 1ste klas se. bureelchef, ter griffie van het kantonge recht te Haarlem. Aan de Universiteit te Leiden is o.a. geslaagd voor het candidaatsexamen in de rchten de heer W. A. Visser 't Hooft, wo nende airier. VOOR HET WF.ENSCHE KINDER ZIEKENHUIS. Ter Eer© van het H. Hant, van N.. Heem stede ƒ2.50 VOOR FATHER STAAL. Vorig bedrag 352,55. Om zegen in ons huisgezin, ter eere van 't H. Hart van Jezus. Opgespaarde brood- kaartjes en nog een meevallertje 2.50. Staking in de Bouwvakken. De administrateur van de woningbouwver- eeniging „Patrimonium" heeft een onder houd .gehad! met liet bestuur van de Lande lijke Federatie van Bouwvakarbeiders, waar in gesproken is over de wijze van werken, wanneer het conflict zich mocht uitbreiden en de arbeiderswoningbouw gevaar zou loo. pen. en In aansluiting daarop zou heden. Maan dagmiddag om 2 uur een conferentie plaats hebben met het bestuur van de Woning bouw Vereen iging en den voorzitter van de Landelijke Federatie, alsmede met het be stuur der afdeeling Maarlem om de moge lijkheid te bespreken bii uitbreiding van het conlict den arbeiderswoningbouw toch voort gang te doen vinden. Intusschen hebben nog een 4-tal patroons de verklaring, waarvan wij een paar dagen geleden mededeel ineen deden, onderteekend. nl.l de heeren R. Jorritsma. A. Lassing (niet de voorzitter van den patroonsbond!. A. J. v. Gijn en N. J. v. Gijn. De hijers zijn eveneens overgegaan tot het rondzenden dezer circulaire en hebben bij 2 patroons succes gehad. ui. bij de heeren J. Barendse en J. Verven. De afdeeling Haarlem van den Algemee- nen Neder]Grondwerkers Bond (Moderne) besloot in haar huishoudelijke vergadering van Vrijdag 18 Juni met algemeene stem men zich solidair te verklaren met de loon- actie der Haarlemsche grondweitkersvereenL ging V. Z. O. S., (syndicalisten) en op dien datum. 18 Juni. de staking in het grond- werksbedrirf ie proclameeren en dat zij ge* zamentlijk deze actie zullen voeren. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 16 Juni. z. van O. v. Frank Izaaks. 17 Juni. d. van A. E. v. d. BroekTollenaar. 18 Juni. d. van M. A. A. Duijn—v. Ghert. 19 Juni. z. van A. J. Stevenhagen— Huijbens. 20 Juni. t van A v. d. KolkStnies. - d. van G. H. M. ,v. d. LindenLuiijken. d vap M. v. Alphen— ens. 21 Juni. z. van J. Smit—'Kramer. Overleden: 18 Juni. D. .Wijkhuizen, 70 jaar, Houtmarkt. D., 5 maanden, d. van M. ,T. v. .Sch uilenburg, Barendsestraat J. M. HekhuizenKemper, 87 jaar, Frans Halsstraat. O. W. J., 6 mnd., z. van P. J. Lourenburg, Linschotenstraat. Gr., 9 mnd., z. van G. v. d. Spek', GGortesteeg. 19 Juni. P. Noordhoff, 68 jaar, Hagestraat. VAN ONZE RECHTBANK. UITSPRAKEN VAN 17 JUNI 1920. J. R. K. loopjongen te Haarlem, diefstal, ter beschikking van de Regeering gesteld. K. T. machinebankwerker te Haarlem, overtreding art. 239 W. v. S. voorw. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaren. 1 J. H. D. tuinder, te Beverwijk, bij verstek. II H. N. de R. tabaks kerver te Beverwijk, bij verstek. Ill J. W. v. E. varensgezel te Beverwijk, bij verstek, diefstal door meer vereenigde personen, leder 6 maanden gevangenisstraf. J. B. D. los werkman te Haarlem mishandeling. 10 dagen gevangenisstraf. F. J. v. A. koopman te Rotterdam, bij verstek, poging tot diefstal. 3 maanden gevangenisstraf. J. W. G. W. los werkman, te Haarlem, mishandeling. Geld boete van 25.subs. IC dagen hechtenis. G. C. T. hvr. J. T. te Amsterdam, bij verstek. Verduistering. 1 maand gevangenisstraf. J. J. T. klinker te Haar lem, bij verstek, diefstal. 3 maanden gevangenis straf. E. F. zaakwaarnemer te Haarlem, vrijge sproken. O. W. slagersknecht te Zandvoort, ver duistering gepleegd door hem die het goed uit hoofde zijner persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft. 14 dagen gevangenisstraf. M. P. visscher te Zandvoort bij verstek, opzettelijke en weder rechtelijke vernieling van eenig geheel aan een an der toebehoorend goed. 14 dagen gevangenisstraf. C. G. J. hvr. van A. C. J. L. te Heemskerk, mis. handeling, 1 week gevangenisstraf. A. J. F. melk- slijter te Beverwijk, geldboete van f 5.subs 1 dag hechtenis. J. L. los werkman te Beverwijk, 1 week gevangenisstraf. J. P. K. stoker te Rotter dam, bij verstek diefstal, 1 maand gevangenisstraf. G. T. bloemistknecht te Velseroord, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. J. de K. werkman te Haarlem. Vonnis Kantonrechter Haarlem beves tigd. Medegedeeld door „De Spaarnebank De Beurs opende heden onveranderd^ Staatsfondsen. 5 Nederland 87 K. 6 Indië 100. Culturen. Koloniale Bank 397. Indi sche Bank 338. Vorstenlanden 411. H. V. A. 972. Industrieele waarden. Insultode olie 220. Oliewaarden. Koninklijke 682. Con sols 320. Orion 91. Tabakken. Besoeki 180. Rotterdam Deli 30VA. Rubbers. Amsterdam Rubber 258. Deli Batavia 178. Nederl. Rubber 134. Rott. Tapanoeli 153. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lun 410. Holl. Boot 186. Kon. Holl. Lloydl65n. Jap an lijn 328. Paketvaart 227. Sckeepvrfc Unie 273. Marine 36)4 Amerikaansche waarden. Hide and Leather 104. Anaconda 126. Steel 106/1. Smelting 68. Cigar 74. Atchison Topeka 88. Voting Rails 24)4. Denver 7. Southern Pacific 103. Union Pacific 127 Buitenlandsche Wisselteersen. Lom den 11,04. Berlijn 7,40. Parijs 22,10. Brus- sel 23,05. Bazel 50,45. Weenen 1,90. Kopen hagen 46,80. Cbristiania 48,85. Stockholm* 60,70. BLOEMENDAAL. Ongeluk. xid£ conducteur van L„ in dienst' bij de E. N. E. TN.E.T.. had Zondagniiddan bij het passeeren van de tram aan den spoorweg op de Kleverlaan. het ongeluk, terwijl hij zich, op de treeplank van een open bwagen be vond, met het hoofd in aanraking te komen met een hek. waardoor hij van het rijtuig! viel en met de boist op een paal terecht kwam. Per extra-tram werd hij naar zijn wo ning vervoerd, waar Dr. de Jong de eerste hulp verleende. Naar wij vernemen, is zijn toestand geluk kig niet ernstig. BLOEMENDAAL. De geldDening. Naar wij vernemen, is de 6 pets. ge ld lee ning. groot f 1,010,000, waarvan de intee- kening was opengesteld tot 11 Juni 1.1., na genoeg vol teekend. BLOEMENDAAL. TEGEN BEPERKING VAN DE WOON GELEGENHEID Door den gemeenteraad van Bloemondaa is Donderdag de volgende Verordening teget de beperking van de woongelcgenhei d vast go steld. De eerste twee artikelen van de ort werp verordening luidden Artikel I. Het is, behoudens vergui- van Burgemeester en Wethouders, verboden. a. een perceel of perceelsgedeelte, dat voor woning bestemd is, te slapen of door ver bouwing aan die bestemming te onttrekken b. een woning een andere bestemming te geven. Artikel 2 De verzoeker ecncv vergunning als in art. x vermeld, kam, ingeval van een afwijzende beslissing door Burgemeester en Wethouders, daartegen binnen 14 dagen na ontvangst der desbetreffende kennisgeving, schriftelijk in beroep komen bij den gemeen teraad. Hangende dien termijn in debehandelingn van 't beroep, blijven de in art. x vermelde verboden van kracht. Verder dat overtreding van eemgc beja- ling der verordening wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste f25 dat de verordening in wer king treed, acht dagen na haar^afkondiging en 1 Januari 192^ vervalt, voor zoover niet vóór dien datum tot hare intrekking zal zijn besloten. BLOEMENDAAL. R. K. Gemeente- personeel. Onder voorzitterschap van den heer H. Sombroek hield de afd. Bloemen daal van het R. K. Overheidspersoneel St.- Paulus een vergadering in Café Jongkee* te Overveen. In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter aan het indienen vau het verzoek om kindersuppletieloon in den Raad, dat echter afgewezen werd met medewerking zelfs van eenige kale ïcke gemeenteraadsleden. Daarna nam de heer L. F. Guit, bonds voorzitter van St.-Paulus, bet woord om op duidelijke wijze het standpunt uiteen te zetten der katholieken met betrekking tot het kindersuppletieloon. Spr. ging na, hoe er geen gemeenteraad in ons land is, waar in de laatste jaren niet telkens over loonsverhooging gesproken wordt. En telkens komt dan de vraag naat voren, moet 't werk betaald worden naar arbeidspraestatie of naar de behoeften- factor. Vanzelf spreekt, dat er eerst moet gelet worden op de arbeidspraestatie, maar op de tweede plaats moet ook rekening ge houden worden met de behoeften. Wan het spreekt toch van zelf, dat een huisvader die kinderen kweekt ten voordeele van d« maatschappij meer tegemoetkoming m zijn behoeften toekomt dan een vrijgezel. Hieruit blijkt duidelijk, dat kmdertoe* slag geen principieel Roomsck standpunt is, maar wel degelijk een practische regel. Spr. citeerde de verschillende stukken van groote katholieke socialogen, welke door D. A. P.'ers aangehaald worden al, zijnde tegenstanders van kindertoeslag Spr. wees er echter op, dat fij ,dan citeerden, omdat zij geen v^etoge stukken nemen waaruit dus degelijk t tegendeel zou blijken, maar een stuk waaraan t ein- de of 't begin ontbreekt, zoodat men er uit halen kan, wat men wil. Dat 't minimumloon volstrekt met door den kindertoeslag gedrukt wordt bewijst, wel de manier, waarop de kindertoeslag- wordt ingediend. Eerst wordt bij den Raad een minimum verdedigd dat dikwijls samen met de S^ï, A vastgesteld. loon waai- vL ion klein gezin en vnjgezd mm kernen kan. to «lat loon verfa,<f£'dSiS- zmafJjn waar men op een goeden kmder< t0Sheera Sombroek dankte hem en oot zich aan bij zijn wensch,met invoering ian h*Beïïïaags n. m tal een tdr» Raad gericht worden om de kindertoeslag te veroeken. bezocht doo*. personeel.^ .1 Medegedeeld door het Koninklijk N®4 derlandfsch Meteorologisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen, verrieht in en morgen van den 21en Juni 1" Hoogste barometerstand: 766.6 td Memel. Laagste barometerstand: 760.7 K Groningen en Den Helder. Verwachting van den avand van den 21en Juni 1920 tot den avond van 22ea J Zwakke* tot matige wind nit Zuidelih ke richtingen, gedeeltelijk bewokt' waarschijnlijk nog eenige regen, warm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 7