EERSTE BLAD i BINNENLAND Orde en Arbeid Gemengd Nieuws D51Ü0A6 22 JUS! i920 43ste JAARGANG No I5I9G DE ABONNE&OTSPRUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PEB KWARTAAL f2,92V«J PER WEEK 22% CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 13,25 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ» No. 1748ADVERTENTIEN SO CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Oil nummer bestaat uit 2 bladen DE CHRISTELIJKE VAKBEWEGING. Ia het laatste nummer van liet R.-K. Pa troonsblad komt een ernstige klacht voor over het meer en meer materialistisch wor den der arbeidersvakvereenigingen. De Lederbewerker, orgaan van den R.K. •Lederbewerkersbond. had de meening van „niet weinige" leden gewraakt, als zou het verkeerd zijn. dat bestuurders van arbeiders organisaties trachten op zakelijke wijze mee. «ingsverschillen aangaande de arbeidsvoor waarden met de patroons door kalme uitwis seling van gedachten tot oplossing te doen komen. „Sommige arbeiders meenen blijk baar. dat hun belangen het best gediend worden als het hard om hard gaaf', schreef De Lederoewerker. Het Katholieke Patroons blad knoopte hieraan een stevige beschou wing vast, waarin gewezen werd op den ernst van het gevaar, dat onze vakorgani saties geheel en al materialistisch worden. Gewezen werd daarbij op al de voordeelen. die de arbeiders de laatste jaren door hun .vakbonden hebben veroverd, waartegenover de vraag werd gesteld: wanneer onze arbei ders ijverige leden der vakorganisatie zijn geworden, zijn zij daardoor dan ook betere Katholieken geworden; wanneer zij in bete re conditie zijn gekomen, heeft hun gezind heid daarmee gelijken tred gehouden. Leven en denken zii meer Katholiek? Hun loonen stijgen, maar zijn zij werkelijk tevreden met het verschil der standen in de maisChappij? enz. enz. „Want de vakvereeniging". aldus besloot het artikel heeft uit haren aard een sterke neiging, om zich tot het materieele te be palen. Dat geidt trouwens niet alleen voor de arbeiders". Dien laatsten zin hadden wij gaarne waf meer zien uitgesponnen na het lange requisi toir legen de georganiseerde Kath. arbeiders opgesteld. Want inderdaad, de zeer juisie bezwaren, welke tegen het vermaterieelen der vakvereenigingen ook der Katholieke, worden aangevoerd, gelden niet alleen en ook niet in meeidere mate voor de handar beiders dan voor alle andere klassen der maatschappij. Hetzelfde verschijnsel, dat het Patroonsblad bij de Kaih. arbeiders-vakver- eenigingen constateert, nemen wij waar in bonden van onderwijzers, kantoor- en han delsbedienden, intellectueelen. middenstan ders en ook van patroons, van werkgevers- Het is geen verschijnsel, dat een bepaalden stand aankleeft, het is een kwaal dien mensch aangeboren en meer speciaal een kwaal van onzen tijd. Stofaanbidders zijn wij allen, wanneer wij ons niet voortdurend geweld aandoen, om het leven en de dingen om ons heen ijj, een hooger licht te zien. Strijd tegen het materialisme dienen dus alle leiders van alle vakvereenigingen in hun kring aan te binden en wel negatief, door oven- dreven eischen te onderdrukken, al te eenzijdige acties tegen te gaan en posi tief, door het streven der organisatie zoo weel en zoo dikwijls mogelijk uit te brei den en te verheffen boven het enge per soonlijke belang. Een mooi voorbeeld, hoe dit geschie den moet, gaf dezer dagen het christe lijk Internat. Vakverbond, dat de vorige week in Den Haag een congres Meld. Ook daar werden wel zuiver materieele be langen als verkorte arbeidsdag, ar- beidsverzekering en dergelijke besproken. Maar lang niet uitsluitend. Op de bij eenkomsten kwam zeer sterk het verlan gen naar voren om de ontredderde maat schappij op te heffen door middelen van christelijke solidariteit. Zeer bijzonder trof ons de redevoering van den heer Baas over het zoo delicate onderwerp van moederschapszorg. Hoe scherp kwam ia zijn betoog naar voren het juiste onderscheid tussehen de rech ten van de gehuwde vrouw op bescher- fening in fabriek en werkplaats en die plicht van christelijke naastenliefde te genover het ongelukkige, gevallen meis- de ongehuwde moeder, welke laatste tussehen geen aanspraak mag maken pp de rechten van haar, die door den hu welijksband is gebonden. Welk een een heid van christelijken geest sprak er uit jt applaus der vergadering, dat de woor- l'en van den spreker onderstreepte, waar mede hij alle feministische opvattingen en bandelooze begrippen over gehuwde jn ongehuwde moeders ten strengste ver- i or deel de. Hot doet in dezen materialistischen tüd oed aan, de christelijke arbeiders voor eerst internationaal vereenigd, be- inselan te hooren verdedigen, die verre itgaan boven het direct stoffelijk belang an den werkman. Zoolang onze christelijke vakbeweging het op blijft nemen voor de heiligheid Wan' het huwelijk, d|e toepassing der beginselen ook in de wetgeving t eischen, wanneer zij aldus het zout aarde blijft bewaren, mogen wij ho pen, dat juist door haar de stofvecrgo- Jimg van onzen tijd zal worden tegenge gaan! EEN ONTHULLING? Op het voetspoor van „Het Handelsblad", dat onthullingen deed over communistische geheime vergaderingen hier te lande, welke onthullingen insloegen en het gevaar voor ons land. dat dreigt van communistische woe lingen. aantoonden, komt de „Tribune" met veel vertoon van gewicht, óók met 'n onthul ling aanzetten. i Het revolutionnair-socialistisóh dagblad is in 't bezit gekomen van een circulaire der Nat. Landstorm-Commissie afd. „De Meije- rij" te Eindhoven, gericht aan de RK. en Christ, geestelijken in het gebied van het Landstormcorps van dien naam, waarin van hooger hand verzocht wordt mede te hel pen waken, dat geen enkel onbetrouwbaar element het keurkorps binnendringt. De „Tribune" valt op dezen eenvoudigen en natuurlijken oproep aan. alsof het de ont hulling geldt van een ongehoord iets. van een halsmisdaad, en laat er dan op volgen: „Dat het met de toebereidselen voor den bur geroorlog aan dezen kant ernst is. blijkt uit onderstaande wel heel duidelijk. Eilieve. zoo zeggen we in getnoede: de „Tribune", in dit opzicht eerlijker en oprech ter dan „Het Volk", schrijft voor wie het le zen wil, herhaaldelijk, dat de Communisten daadwerkelijk propaganda voeren voor de omverwerping der maatschappelijke orde; het spoort in bijna elk no. daartoe aan. De Nat. Landstorm heeft tot taak te zor gen, dat diit door de Communisten nage streefde doel voorkomen wordt. Dit heeft absoluut niets te maken met liet maken van toebereidselen van ,vdez enkant" voor den burgeroorlog. Van groot belang is het echter, -dat geen onvertrouwbare elementen, waaronder de communisten behooren. de gelederen van den Landstorm als spionnen b.v. binnensluipen. Dat is heel iets anders. Daarom doet het lichtelijk belachelijk aan, als de „Tribune" den inhoud van bovenbe doelde circulaire als een onthulling van zwaar gewicht, zijnen lezers tracht aan te smeren en er uit distilleert, dat er van ,deze kant" toebereidselen voor den „burgeroorlog" gemaakt worden. Och, of er van Communistisehen „kant" op even onschuldige wijze, toebereidselen voor den burgeroorlog gemaakt werden ZE HEBBEN ER GENOEG VAN. Te Deventer zou Zondag j.l. een pro test-meeting tegen de Anti-Revolutie-Wet worden gehouden. Er was een comité van actie opgericht; de werklieden waren met veel bombastische reclame opgeroe pen, en als sprekers zouden optreden de bekende, revolutioimaire raddraaiers Laaisink Jr., voorzitter van het N. A. 8. en Spanj er, voorzitter van het P. A. S. De heele vertooning is op een jammer lijke mislukking uitgedraaid. Nauwelijks 200 personen waren opgekomen. De op tocht door de stad leverde een armzalig gezicht op. De voorzitter, het socialistisch raadslid Roebere, constateerde, dat de meeting; een fiasco was „door de lande rige houding der revolutionuaire arbei ders". Meer en meer blijkt, diat ook de niet- Eathalieke en niet-Christelijke werklie den, van al dat opgeschroefd lawaai, hun bekomst hebben. Ze beginnen in te zien, dat hot hun leiders alleen maar te doen is, om door 't voortdurende agiteeren in troebel wa ter te visschen. Eu ze bedanken er feestelijk voor, zich daartoe te laten gebruiken. Van al dat gerei hebben ze meer dan genoeg! HET CONGRES VAN DEN R. K CENTRA: LEN RAAD VAN BEDRIJVEN. Het Tweede Congres van den R.-K. Cen tralen Raad van Bedrijven te 's-Hage, werd voorafgegaan door een H. Mis in de St. Jacobuskerk, die door een aantal con gressisten werd bijgewoond. Te ruim half 11 uur hadden de congres sisten zich vereenigd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar het Congres gehouden wordt. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m.; die oud-minister van Justitie Mr. Loeff, de Tweede Kamerleden Kooien, v. Dijk, Henri Hermans, Dir. Deckers, En gels, het Eerste Kamerlid jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, de burge meester van 's-Gravenhage mr. J. A. N. Patijo, Prof. J. D. J. Aengenent, Prof. v. Aken, do WelEerw. Heer Rector v. Adri- chem, algemeen-praases der St. Jozefs- Gezellen-Vereenigingen, mgr. dr. Poels, de heer G. J. Struycken, voorzitter van de Haarlemsche Hanze en verschillende buitenlandsche dames en heeren, die de vorige week het Internationaal Congres der Christelijks Vakbeweging hadden bij gewoond. Professor Mr. J. A. Veraart, voorzitter van den R.-K. Centralen Raad van Be drijven, hield de openingsrede, waarin hij er aan herinnerde, dat kort na 't eer ste congres een polemiek plaats had tus- schen de heeren Henri Hermans en Ferd Wierdels over de vraag, of het noodzake lijk zon zijn, dat de organisaties geraad pleegd zonden worden over de bedriifspo- litiek. De gebeurtenissen hebben den eersten in het gelijk gesteld. De aanvallen zijn ons niet gespaard. Vooral werd ons verweten, dat wij )de consumentenbelangen over bet hoofd ge zien hadden. Wij weten, dat geen behoor lijke samenleving te ordenen la, als niet allereerst gedacht wordt aan de pro ducenten, Maar wij ontkennen geenszins, dat daarom zou mogen worden aangetast het consumentenbelang. Wjj meenen een begin te hebben ge maakt met de bescherming van bet con sumentenbelang, doojr de instelling yah een consnmentenraad, Wjj hopen daarbij op dé medewerking van den Staat. Mr. Veraart deelde mede, dat Minister Ruys heden, en de ministers Aalberse en Konig morgen het congres zullen bezoe ken. Berichten van verhindering waren ingekomen van den Commissaris der Ko ningin' en van den HoogEerw. Heer De ken van Den Haag. Spr. heet vervolgens de vele buitenlan ders welkom, die het congres bezoeken, n.l. uit België, Duitsohlaad en Honga rije, onder wie de heer Huszar, oud-mi- caister-president van Hongarije. Mr. fl. P- M. Romme, gaf daarna een toelichting op het „model voor een col lectieve; arbeidsovereenkomst voor het grootbedrijf en voör een arbitrage-regle ment." Spr. verklaarde het- niet eens te zijn met de meening van den heer Wierdels, die d,en onpartijdigen voorzitter van een uit een gelijk aantal leden van beide par tijen bestaande verzoeningsraad als „de domme stembetitelde. De onpartijdige voorzitter zal meestal een zegenrijke Wer king kunnen uitoefenen. Ten slotte be toogt spreker, dat alles moet komen van de Christelijke liefde. (Applaus.) Tijdens de redo van den heer Romme was Minister Ruys t.er vergadering geko men, die nu door den Voorzitter met eeni- ge woorden werd verwelkomd. Minister Ruys antwoordde, dat een ieder, die, evenals spr., de hervorming der maatschappij 0p ordelijke, d.i Christe lijke wijze vvensckt, de grootste belang stelling koestert voor dit congres. Nadat eenig debat heeft plaaits gehad en de heer Ito mine de sprekers had. ge antwoord, deelde de voorzitter mede, dat het de_ bedoeling was om des middags tot stemming oveï over de artikelen en de amendementen. Spr. rekende er op, dat het grootste deel der amendementen zou worden ingetrokken, hetgeen na de verzoeningsgezinde houding van het be stuur wel geen bezwaar zou hebben. De zitting werd daarna geschorst. De middagzitting. Toen, om ruim 2ys' uur de zitting her opend werd, deelde de voorzitter melde, dat idle stemming werd uitgesteld omd,ajt eerst nog een conferentie moest plaats hebben tussehen het bestuur en de R. voor de grootbedrijven. Het woord was nu aam d;en heer Dec kers ter verdediging van zijn stellingen over het „paehtvraagstuk." Spr. vatte zijn betoog samen in de vol gende stellingen; I. In Nederland wordt het boerenVraag- stuk door het pachtvr aagistuk beheerscht. II. Goede regeling van de pacht ia niet mogelijk' zonder bescherming van den pachter. IH. „Grond verplicht." De bodem is niet een gewoon beleg|gingsvloorwerp. Grondeigendom brengt zeer bijzondere verplichtingen mede, niet alleen tegen over, den gebruiker, maar tegenover ge heel de. samenleving, IV, Ter oplossing van het pachtvraag- stukt is vóóh alles noodig, dat: a. alles vermeden wordt wat op kunstmatige wijze invloed kan. oefenen op de stijging van den pachtprijs; b. oorzaken, geheel onafhaakeijijk van den wil der partijen, deze niet groot© Lijks benadeelen; c. den pachter bedrijfszekerheid geboden worde. (Bescherming van den zittenden pachter). De heer Huszar, alsnu het woord ne mend, djrakte de hoop uit dat het spoedig aan de. Hongaren gegeven moge zijn om even gelukkig en rustig over ernstige maatschappelijke vraagstukken te kunnen beraadslagen als dit hier geschiedt. Eij d ie in Hongarije de. revolutie maak ten, waren zei spr. geen jdealisten, doch het uitvaagsel van een gedegene reerd ras. Het communisme betoogde spr. ver der - is ineengestort, omdat het een maximumloon deed samengaan met een minimum van arbeid. Spr. deelde verder mede, een reis te gaan doen door alle. landen van Europa en van Amerika om alle. .volken to vra gen, de Hongaren in deze zware tijden niet te verlaten. De voorzitter las twee telegrammen van hulde voor, een voor H. M. de Koningin en een voor het Episcopaat, welke deer het congres zullen worden verzonden. Nog deelde hij mede, dat, wegens het late uur de heer Engels zijtn inleiding den volgenden dag om 10 uur zou hquden, Daarna werd de vergadering mot den Christelijken groet gesloten, Binnenlandsch Nieuws Een christelijke internatio nale van HET VEEKEEBSWHZiEN. Naar wij .vernemen, hebben gelijktijdig met het Internationaal Congres iu Den Haag de afgevaardigden der buitenland sche christelijke, spoorwegorganisaties daar ter stede, een vergadering gehad met het doel om te. komen tot de oprichting van een internationale organisatie van meergenoemde vereenigingen. Behalve het hoofdbestuur van den R. E. Bond „St. Raphaël en den secretaris den heer J, Eykeiboom, van den Prat. Chr. Bond yan Spoor- en Tramwegper soneel als Hbliandsche delegaties, waren aanwezig de fie.werkschaft Deutscher Ei-, senbahner und Staatabediens tater met 226.000 leden, de Associations Sindicale Ferrovien (Italië) met 16000 leden; Syndicat Professioneel des Üheminotts de France met ,7000 leden, Christen Sindicat van IJzeren .wegen (België) met 7000 le- jdep, qhristea Social Etecabfthpe® Un- :arns (Hongarije) met 60.000 leden, en "eichsverband der .Christl. Eisenbahner Deutsch-Oosterreichs (Oostenrijk) met 7000 leden, terwijl het1 Verband des Christl. Sozialen Verkehrspersonale (Zwitserland), dat ,7000 leden telt, kennis had gegeven .eveneens tot de nieuwe inter nationale. beweging te zullen toetreden. In totaal waren dus 349.500 leden (inbe grepen de beide Hollandsche organisaties) vertegenwoordigd. De, conferentie, die onder leiding stond van den heer Hellemons, voorzitter van „St. Raphaël," besloot in beginsel tot de oprichting van een Christelijke Interna tionale van het Verkeerswezen en droeg de verdere regeling voor. een volgend con gres, dat op verzoek der Fransche en Bel gische delegatie jn een neutrale staat, n.L Zwitserland zal .worden gehouden, aan de vertegenwoordigers, der beide Hollandsche organisaties op, dio tevens concept-statu ten zullen .ontwerpen en een advies zul len uitbrengen omtrent het vormen van een internationaal bureau, de contributie- regeling enz., waarbij men zich voorstelt, in afwachting yan de besluiten der groo- te algemeene christelijke internationale, op de yervolg-vergadering tot het kiezen van een definitief bestuur over te gaan en de nieuwe organisatie officieel te cou- stitueeren, BEVORDERING DER PRODUCTIE. Door een 14-tal departementen van de Maatschappij van Nijverheid, zijn rapporten uitgebracht over de „Bevordering der Pro ductie". De resultaten dezer rapporten zijn nu door het bestuur der Maatschappij in 11 punten vastgelegd. Wanneer de algemeene vergadering van 25 en 26 Juni. zich met deze conclusies kan vereenigen, dan is het hoofdbestuur voorne mens de nood'ige stappen te doen om de ver wezenlijking van deze wenschen te bevorde ren: le. Het is gewenscht, dat door de indu strie worde opgericht een Centraal Advies bureau voor Fabrieksbeheer. 2e. Het is gewenscht, dat, waar mogelijk, de loonregeling berust op stukloon, met waar borgen zoowel tegen te geringe beloon ing als tegen overmatige krachtsinspanning. 3e. Het is gewenscht om met beambten en arbeiders geregeld overleg te plegen omtrent aangelegenheden van intern fabrieksbeheer. 4e. Het is gewenscht den arbeiders meer gelegenheid te geven cwn. bij gebleken ge schiktheid. een leidende positie bij de produc tie te bekleeden. 5e. Het is gewenscht om. waar dit moge lijk is. een meer logische wmstverdeeling te maken tussehen alle factoren, die tot de winst hebben bijgedragen. 6e. Het is gewenscht de belasting op de successie zoodanig te wijzigen, dat zij, meer baten brengend aan de schatkist, toch den spaarzin niet doodt. 7e. Het is gewenscht om bij het ontwerpen van nieuwe belastingen dit beginsel voor oogen te houdien, dat sparen ter versterking van het bedrijf noodzakelijk is om de Pro ductie op peil te houden. 8e. Het is gewenscht. dat daarbij ook re kening wordt gehouden met het feit. dat ten gevolge van de groote onzekerheid in het be drijfsleven een hoogere belooning. dan de normale in de periode voor den oorlog voor het initiatief en het risico van het kapitaal gerechtvaardigd is. 9e. Het is gewenscht dat de voorlichting' bij de beroepskeuze worde bevorderd. 10e. Het is gewenscht om door goede tech nische opleiding te bevorderen, dat er meer krachten zich beschikbaar stellen voor de productie. 11e. Het is gewenscht dat in huisgezin, school en werkplaats het gemeenschapsgevoel en het daarmede samenhangende gevoel voor orde worde aangekweekt en versterkt. INTREKKING UITVOERVERBOD Het verbod van uitvoer van jute in eiken vorm is ingetrokken. i DE UITVOER v. GRAAN EN BLOEM WEER VERBODEN. Ingetrokken is door den Minister van L, N. en H. de dispensatie van het uitvoerverbod van tarwe, apelt, rogge, roggebloem, rogge meel. grof roggebrood en brood bereid uit tarwemeel of tarwebloem. Ten aanzien van deze artikelen worden de ingestelde verboden van uitvoer derhalve weder onverminderd van kracht. DE ROOMSCHE MEETING IN HET STADION. De groote meeting in het Stadion te Amsterdam, georganiseerd door 't R.-K. Kieskring-bestuur de Algem. R.-K. Pro- pagandaclub en de R.-K. Propaganda- Centrale die op 23 Juni a.s. des avonds te 8 uur zal plaats hebben belooft schit terend te worden. Het onderwerp „Trouw aan de Regee ring", zal worden behandeld door de hee ren: Mr. A, Baron van Wijnbergen, Dr. L. N. Dekkers, Mr. J. B. Bomans, Mr. Dr. Jan van Best, Mr. Dr. J. W. Schneider, J. von Freitag Drubbe, B, Th. de Wolf en J. A, de Lobel. Het doel der betooging is, dank en hulde te brengen aan de Regeering voor datgene, wat zii, in s lands belang, tot dusver tot stand bracht en tevens ver trouwen uit te spreken in de verdere plannen dezer Regeering. Verkeer en Posterijen EEN VASTE LIJN AMSTEEDAM- NEW-YORK. Volgens de „Tel." zal de Kon. Hollandsche Lloyd een directen dienst openen tussehen Amsterdam en New-York. Dit staat in v< band met de actie der Ho 11 and- Amenka-lij; te Rotterdam, die gezamenlijk met Nievel Goudriaan en Co. een nieuwe lijn op Zul Amerika heeft geopend. Luchtverkeer VLIEGDAG BIJ MOOK. De Zondag gehouden Vliegdag, georgan! seerd door de Nederl. Automobielen et Vliegtuigen Onderneming te Cuijk op haaf landingsterrein te Heumen bij Mook. is uit stekend geslaagd. De Duitsche voormalig* gevechts- en postvliegers Wende en Ajardi thans verbonden aan de N. A. V. O. brach» ten het talrijke publiek, dat de schroeiend! heihitte trotseerde, in verrukking door hut evoluties met de parasoleendekkers. systeenj Rethel. welke de N. A. V. O. bouwta Later, deedook Vos wonderen met het elegante ea toch forsche vliegtoestel. Voorts werd heef den middag in tweedekkers met passagiert druk gevlogen. Zondag a.s. herhaling demonstratie met parachutesprong. De crisis in de Bouwvakken. De toestand te Amsterdam. Zooals we reeds meldden, heeft de Fede. ratie van Bouwarbeiders zich tot de bestu ren der w'oningbouwvereenigtingen gewend, ten einde met uitschakeling der patroonsr rien woningbouw voort te zetten, welke door; de uitsluiting stil zal komen te staan. Ook is in den Raad besproken het plan. om uri eigen beheer te gaan bouwen. Wethouder! Wibaut zegde overweging van dit denkbeeld toe. Hoewel nog geen definitief besluit genomen is. kan worden medegedeeld, dat bij de be sprekingen te Amsterdam tussehen de Pa- troonsvereenigingen in het bouwvak en de vereeniging van leveranciers in bouwmate rialen. in verband met deze uitsluiting reeds ter sprake is gekomen het voornemen, om dan geen materialen te leveren. De stand van zaken in Den Haag. Uit Den Haag wordt aan „Ons Eigendom" geschreven, dat het nu gaat om de kwestie wie baas zullen zijn. de patroons of de werk- lieden. „Het is heel mooi en goed. dat het bestuur van den Bouwvakaibeidersbond nog steed3 bereid is besprekingen te voeren, welke de gewenschte rust kunnen bevorderen, maar eerst moet nu de machtskwestie worden uit' gemaakt. We moeten niet meer het paskwillige geval hebben, dat de leden op advies van het bondsbestuur 't arbeidscontract teekenen zie brachten een protestschrift van den secre taris van den Haagschen Bestuurdersbondi mee, dat natuurlijk geen cent waarde had maar dat ze van een werk tot de patroons zeggen: 't contract zegt 90 cent per uur, maar ik moet een gulden hebben, anders ga ik weg. 'k Heb maling aan het contract. Daar' •doet niets aan ai of toe. dat het bestuur van den Bouwvakarbeidersbond laler zijn advies om (e teekenen herriep (wat op zich zelf oof ar fraai is). Geteekend blijft geteekend, con tract blijft contraot. De gezellen moeten da( eindelijk ook maar eens leeren. Als een par troon zich er niet aan hield, zou je eens waf hooren. Enfin, de strijd is nu begonnen. Zooals gezegd, zijn er 3000 arbeiders uit' gesloten. Een 700. die tot de Christ, en R-K. orga nisaties behooren, zijn aan het werk geble. ven ,miaar om 't politietoezicht levergemak kelijken en allerlei moeilijkheden zooveel mo, gelijk te voorkomen, zijn ze geconcentreerd op een achttal belangrijke wrrken." Nieuws uit Rotterdam. Ook te Rotterdam zal met ingang van Don derdag a.s. de Bond van Patroonsvereeni- gingen in de bouwvakken de leden van defi. Centralen Bouwvakarbeidersbond en die varr de Plaatselijke Federatie van Bouwvakarbek ders uitsluiten. Tot deze corporaties 'behoo ren: Timmerlieden, metselaars, opperlieden* stukadoora, grondwerkers en betonwerkers. Niet uitgesloten worden de Christelijken, dt. R.K. en de ongeorganiseerden. RIJKSCOMMISSIE VOOR DE ONT WATERING. Zaterdagmiddag heeft Minister Vajjf IJsselsteijn in zijn departement de boven, genoemde, staatscommissie geïnstalleerd. De. rede, van den Minister werd beant woord door, den voorzitter, den heer R van Hoek', directeur-generaal van dep' Landbouw. i WERKSTAKING TE GRONINGEN- Aan de, Friesch-Groningsclie coöperatief ve beetwortelsuikerfabriek te Groningen! ia een werkstaking uitgebroken. Zij ora< vat ruim 200 menschen; 1000 zijn aan den arbeid gebleven, voor het meerendeel christelijke en katholieke arbeiders. Dé stakers behooren tot de modernen of comi munisten. De eiseh is verhooging van lief loon van 66 op 75 cent per uur. In dol fabriek werken ook een aantal bouwvak< arbeiders, die zijn blijven doorwerken. WEER AAN 'T WERK GEGAAN. Op. advies yan het hoofdbestuur vanf den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond zijn, de; ongeveer zeshonderd stakende metaaD bewerkers met ingang van heden weer aan het werk gegaan bij dc Rotterdam-' sche Droogdok1 Maatschappij. RUST, DIE ONRUSTIG MAAKT. In „De School met den Bijbel" schrijft} G. M. te. Groningen onder het opschrift f TftcJ?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1