SCHULD EN BOETE Ter sodaSe verzoening, BUITENLAND FEUILLETON. Kerk en School De Duitsche kabinetscrisis opgelost ONS VR00LIJK HOEKJE DINSDAG 22 JUNI 1920 DE BIJEENKOMST TE B0UL08NE. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. HET TWEEDE CONGRES VAN DEN R.-K. CENTRALEN RAAD VAN BEDRIJVEN. I. Als ware het de dae: van gisteren. zóó levendig herinneren wij ons nog de heerlijke Rooms the Paasch-boodschao van het vorig jaar, meldende, dat de leiders van werkge vers- en werknemers-organisaties besloten hadden een koene poging te wagen tot dege lijk. tot blijvend zoo mogelijk tot volle dig herstel van den socialen vrede op grondslag van christelijke solidariteit. Men zou het liberalisme, het egoistische liberalisme van ieder voor zich ennie mand voor allen, waarmede Katholiek Ne derland ondanks zichzelf en zijn schoonere beginselen ten deele wel mee had moeten doen, van zich af schudden, hoe ongemak kelijk, dat ook gaan zou; werkgevers en werknemers, zij zouden elkaar broederlijk en één in Christus de hand reiken om in vrede en eensgezindheid vooriaan samen te weiken. als kinderen van een zelfden God. kinderen, die weliswaar ongelijk zijn in rang en etand1, in geestelijk en stoffelijk bezit, doch die niet temin geen oogenblik uit het oog verliezen, dat zij naar een zelfde eeuwige bestemming geroepen zijn, en dat zij om die gelukkige eeuwige bestemming te bereiken op aarde, ook in sociaal opzicht, zóó moeten leven als God het gaarne ziet. In vrede, in liefde, in onderlinge waardee ring, in erkenning van elkanders rechten, met den ernstigen wil, door onderlinge vriendschappelijke samenwerking het maat- sohappeliik geluk te herstellen en te bevorde. ren. Onder Roomschen geen klassenstrijd Niet alleen niet, omdat het gebleken is, dat er met klassenstrijd op den duur toch niets te bereiken valt en dat het klassenstrijd- predikende socialisme de maatschappelijke ellende slechts verergeren kan, maar vóór alles, omdat onder Roomschen geen materia- listisch-economisahe strijd, zooals die volgens de socialisten gestreden moet worden, past; omdat de Katholieken, met hun eeuwige be stemming voor oogen, hun leven op aarde moeten beschouwen als een doortocht, waarop zii het eeuwige geluk kunnen verdienen. Door zich te gedragen naar Gods hart in rechtvaardigheid en liefde, door ook den even- mensch op aarde reeds zoo gelukkig mogelijk te maken. Omtrent Pasohen van het vorig jaar is men zich sterker dan ooit bewust geworden van de waarheid, dat er geen sociale kwestie meer zou bestaan, als alle menschen van stonde af aan geheel volgens de Katholieke leer zouden gaan leven, en verheugd om de overtuiging, dat de wereld dertialve niet aan wanorde, aan anarchie orijsgegeven zou be hoeven te worden, indien de christelijke begin selen ook op economisch gebied maar in praktijk werden gebracht, kondigde men de verzoening van werkgever en werknemer aan. Die verzoening was evenwel spoediger aan gekondigd en bewilligd danom uitgewerkt; jn ons uiterst gecompliceerd bedrijfsleven toch stelt men zoo maar niet in een omme zientje de regels vast. volgens welke werk gevers en werknemers in de talrijke, zeer on derscheidene en ingewikkelde bedrijven heb ben te leven, om „vanzelf den christelijken soliJariteitsvrede tusschen patroon en werk man beide in meest uitgebreiden zin mogelijk en vooral duurzaam te maken. Daartoe is veel studie, veel overleg en veel welwillendheid van beide ziiden noodig. Het Katholiek georganiseerde Nederland zet in deze dagen zijn tweede schrede in de richting der sociale verzoening in chnsteliT- ken geest. Zijn tweede schrede eerst, doch. waar- het Katholiek georganiseerde Nederland zich sinds Paschen van het vorig jaar inten siever dan ooit beijvert om dén socialen vrede in de economische samenleving her steld te krijgen, door de rechtvaardigheid en de liefde te doen zegevieren, daar wordt gestapt met zevenmijlslaarzen! Het eerste Congres werd ten vorige are in de maand Juli gehouden, en zóóver bracht ons reeds die eerste schrede in de rich ting van het verheven doel (de verbroedering van wat het liberalisme tot vijanden ge maakt had en van wat het socialisme tot steeds verbitterder vijanden wil maken), dat er bepaalde conchisie's werden aanvaard, waarin de als-elkander-vijandig beschouwde parten openlijk en met klem haar verbroe dering en verzoening vastlegden. welke conclusies slechts nader uitgewerkt behoefden te worden om voor werkgevers en werknemers in de onderscheidene bedrijven tot richtsnoer te wezen tot practische sociale verzoening, tot blijvenden vrede. Wat tijdens het eerste congres in groote trekken was aangegeven, dat werd bij den aanvang van bet nieuwe jaar 1920 in. statuten vastgelegd en zie, de grondslag was gelegd, waarop alle werkgevers en alle werknemers hunne naar beide, zijden eerlijke overeenkom sten konden stichten; do. idéé der goe de, der Christelijke sociale verhouding was in tastbaren vorm gezet! Er is door Katholiek Nederland op so ciaal-economisch gebied sinds Paschen '19 en niet het minst ook sinds Nieuwjaar 1920 giganten-werk verricht. De organisatie toch, welke de noodza kelijke voorwaarde moet heeten voor de verwezenlijking van het bed'rijfsraden- systeem een geweldig omvangrijke en moeilijke, ingewikkelde kwestie werd bewerkstelligd, zóó, dat thèns, na betrek kelijk korten tijd', het tweede Congrfcs van den R.-K. Centralen Raad van Be drijven gebonden kon worden in de stel lige overtuiging, dat men vóórt ging bou wen op vasten bodem, zéker van geluk kig succes. Want dat is de groote beteekenis van dit tweede bedrijfsradeneongres, deze tweede schrede in de richting der sociale verzoening dat het vasteren vorm geeft aan ons Eoomsehe streven naar economisehen vrede, dat het ons dien vre de nader brengt, allereerst door de be handeling, welke men ten Congresse het model voor een Collectieve Arbeids-Over- eenkomst de basis voor de practijk van ons Roomtsehe streven naar socialen vrede ten deel heeft doen vallen. 't Was Mr. Carl P. M. Romme, die nadat door de opdracht van eene H. Mis en door de opdracht van tallooze H. Com muniën, het welslagen van het Congres van God was afgebeden, en nadat de voorzitter van 't Congress Mr. J. A. Ver aart, de bijeenkomst geopend had met speeehje, waarin terecht mocht worden geconstateerd, dat de bodrijfsraden-actie geen „eendags-vlieg" was geweest, gelijk van zekere zijde was voorspeld en gehoopt, 't was Mr. Carl P. M. Rom me, die de eer genoot, in de eerste zit ting van dit Congres het door hem met veel talent ontworpen model voor een Collectieve Arbeids-Overeenkomst toe te lichten. De beer Romme blijkt zijn taak zwaar opgevat te hebben. Zóó zwaar, dat hfj reeds bij voorbaat in herinnering bracht, dat alleen de liefde, de Christelijke liefde, hulp zou kunnen brengen in deze materie dat alleen de liefde in de sociale kwestie het oplossen de woord zou kunnen spreken, dat dte organisatie van de liefde gepropageerd moest worden dn den strijd' tegen den haat. Niet ten onrechte en niet zonder reden beriep de heer Romme zich op de liefde; wanneer immers de werkgever stédn blijft op wat hij striktelijk zijn „recht" zou kunnen noemen in onze, nog immer aan liberalisme lijdende samenleving en wanneer de arbeider „rucksichtloa" zou blijven streven naar steeds méér, zonder bedachtzaam omstandigheden en toestan den in aanmerking te nemen, en zijn plicht zou afmeten naar wat minimaal van hem geëiseht kan worden, dan komt er van de schoone solidariteit en v. den socialen vrede in de praktijk van het leven, waarvan de regelen vastge legd moeten worden in het Collectief Ar beidscontract, bitter weinig terecht. Wat niet wegneemt, dat het door den heer Rotnme ontworpen model voor een collec tieve arbeidsovereenkomst een knap stuk werk is, dat. naar wü durven wertrouwen (de stem mingr daarvoor hadl heden nog niet plaats) zonder veel amendatie zal worden aangeno men. Met overtuiging sprak de heer Romme zijn toelichtingeen enkel weinig of niets betee- kenend amendementje wilde hij wel overne men, dodh daar, waar het z.i. voorwaar den gold voor den bedrijfsvrede. wilde hij van geen wijziging weten. Het o.i. eenig juiste standpunt! ONDER BONDGENOOTEN. Gisteren is te Boulogne, de vergade ring begonnen, waarop vertegenwoordi gers van aBe geallieerde landen tegen woordig waren, die ook aan de conferen tie van Spa sullen deelnemen. Het geldt een bespreking vooraf, om tegenover Duitschland tot een gelijk-ge- zinde houdisg te komen. Vooraf echter Rebben Mill er and en Lloyd George plotseling besloten om jJL Zondag nogmaals te Hythe samen te ko men en de gedragslijn van Frankrijk en Engeland reeds te bepalen, vóórdat de overige bondgenooten samen komen. 13 Gil. Iflfl, Krassin.^ de veel besproken agent der Russische Regeering te Londen. Op die geheimzinnige bijeenkomst ach ter de heuvelen van Hythe is alleen de Grieksche leider Venizelos toegelaten. Omtrent de sanienspreking tusschen Lloyd George en Millerand lekte het vol gende nit: Een communiqué over de conferentie te Hythe behelst het volgende: Do Fran- scbe regeering heeft zich vereenigd met do opvatting van de Engelsche regeering dat het tempo waarin de Dnitsche re geering do bepalingen van het tractaat van Versailles nopens de ontwapening uitvoerd hoogst onbevredigend is. De twe regeeringen zijn daarom overeengekomen aan de conferentie der geallieerden te Boulogne aan te hevelen, dat hun mili taire raadslieden last zullen ontvangen, zich onmiddellijk te verstaan over de be spoediging van de uitvoering van de be palingen van het Vredestractaat, die de Duitsche wapening zoowel in manschap pen als materieel betreffen. In de Echo de Paris schrijft Hutin, na gewaagd te hebben van het optimisme, dat Millerand bij ^ijn vertrek aan den dag legde, dat de conferentie te Hythe ook ten doel heeft zekere finaneieele ■vraagstukken te regelen, waarbij alleen Engeland en Frankrijk belang hebben. Het is deze kwestie; tijdens den oorlog hebben Engeland en Frankrijk tegenover de Vereenigde Staten een schuld op zich genomen, waarvan Frankrijk's aandeel 12 milliard is. Het zou er au om te doen zijn, het beginsel vast te stellen dat En geland erin zou toestemmen op de stor tingen to wachten, die Duitschland aan Frankrijk zal doen, om weer in het be zit te komen van het bedrag van zijn ei gen vordering op Frankrijk. Wat de Duitsche 6chuld betreft, die te Boulogne ter sprake komt, zegt de Ma- tin, dat de Fraosche en Engelsche des kundigen een stelsel ia elkaar hebben ge zet betreffende de uitvoering van de fi naneieele bepalingen van het tractaat waarvan de groote lijnen deze zijn: De geallieerde schuldeischers verstaan er zich over van Duitschland een jaarlijk- sehe storting te verlangen van ten min ste 5 milliard gouden marken en geven vervolgens een reeks van groote interna tionale leeningen uit, waarvoor de jaar- lijksche Btortingen van Duitschland als onderpand dienen. Van het bedrag van die leeningen zullen de geallieerden een zeker percentage aan Duitechland af- staan, om het aan te moedigen tot arbeid en het te helpen zijn schuld te betalen. De door Duitschland uitgegeven obliga ties krijgen dan een zekere waarde. Bovendien heeft Duitschland er in de eerste plaats belang bij om te werken en zich geen wanbetaler te toonen. Zijn lot is verbonden aan dat van zijn sehnldei- schers. De Times zegt nog, dat de conferentie te Hythe besloten heeft, dat Duitschland de schadevergoeding zal moeten voldoen in den vorm van j aarlij kscho stortingen, welke grootesr kunnen gemaakt worden volgens zijn betalingsvermogen. Het mi nimum van de jaarlijksche storting zal drie milliard gouden marken zijn. Volgens de Temps heeft de gezanten- conferentie besloten, dat, indien een le ger van 100.000 man voor Duitschland niet voldoende is om de binnenlandsche orde te verzekeren, Duitschland zijn toe vlucht zal mogen nemen tot het instellen van districte-politie-troepen. Uit onderstaande berichten volgt voorts wat Venizelos te Hythe heeft bereikt: HET TUBKSCHE VREDESVERDRAG. De correspondent van Reuter te Hythe verneemt uit Grieksche bron, dat de con ferentie, na Venizelos, maarschalk Foch en generaal Wilson te hebben gehoord, de militaire maatregelen tot verzekering van de uitvoering van het Turksche vre desverdrag heeft besproken. Naar verluidt beeft de conferentie de voorstellen van Venizelos aangenomen. fcVrij naar het Engelsch van A 9. Swan] Geautoriseerde vertaling 6.) De heer Faussit had in het verleden groole zorgen en moeilijkheden gehad in zijn zaken geldelijk en technisch. Nu deze tot het Verleden behoorden kwam het verdriet over het gedrag van zijn zoon zijjn dagen ver ontrusten. Zijn energie en de groote toewij ding aan zijn zaken hadden hem zooveel mjei- lijkheden te boven doen komen, dat hij nu, op zijn zestigste jaar, een geldelijk geheel oa- bezorgden ouderdom kon tegemoet zien, maar het andereHij was laat gehuwd en zeer gelukkig geworden met ziju vrouw, maar deze was nu juist niet de meest geschikte per soonlijkheid om haar verstandelijk zoo ont wikkelde, doch eigenzinnige kinderen te lei den. Bryan leek het meest op zijn moeder, maar zooals het wel meer voorkomt haar hart ging het meest uit naar den t, ver toren zoon". „Waar is mevrouw, Rigys," vroeg de heer Faussit den bottelier, die zich gehaast had zijn meester tegemoet te komen ia de ruime vestibule. ^Mevrouw is zich aan het kleeden voor het diner, meneer." „Is het dan al zóó laat?" vroeg Faussit verbaasd. j.., „Kwartier voor zeven, meneer." ,jEn is mijn zoon Geoffrey; al thuis ge komen De bottelier scheen niet goed te weten wat hij zeggen moest. „Ja meneer," klonk het eindelijk, „en hij is alweer weggegaan ook." „Hoe lang is hij dan hier geweest?" „iNiet langer den een half uur, meneer, hij vroeg naar een rijtuig om hem naar het station te brengen en ging toen naar boven om zjjn koffer te pakken." „Zoo," sprak de heer Faussit kortaf en een mengeling van ergernis en verwondering be ving hem. Het was eigenlijk geheel tegen zijn gewoonte om het dienstpersoneel over leden va'n het gezin uit te vragen, maar er zijn oogenblikken in het leven, waarop men zich aan dergelijke gewoonten niet kan houden. Eu daar hij wist hoezeejr zijn vrouw zich alles wat Geoffrey betrof aantrok wilde hij niet onvoorbereid bij haar komen. Trouwens, Rigys was al vijtlien jaar bij hen» eu er .was weinig fn de familie gebeurd dat hij niet precies wist. i vt'geud üed de heer Faussit zich hoed en jas en handschoenen afnemen, en Rigys, die wel voelde hoezeer zijn meester Wfeer onder den indruk der zorgen over, Geoffrey was, omringde hem met nog meer dan gewone zorg. j „Vertel me eens precies wat er eigenlijk gebeurd is, Rigys. Hoe laat kwam1 meneer Geoffrey thuis?" „Hoogstens een uur geleden, meneer. Hij scheen zeer opgewonden en wilde niet dat Thomas of ik hem zouden helpen bij het pakken van zijn koffers," „En heeft hy meQeer Bryan nog gespro ken?" „Neen, meneer Bryan is nog niet thuis." „Zei meneer Geoffrey niet waar hij heen giDgr „Neen; het eenige wal hij m was: bonjour Rigys, we zullen elkaar wel niet zoq spoe dig terugzien." j wHeeft hij veel jneegenomen „Dat schijnt wel zoo, meneer. Het waren twee groote koffers en een kleine. Ik stond verbaasd, dat hy die alle in zoo korten tijd gepakt had." „Laten we hopen dat hij zich strikt be paald heeft tot hetgeen zijn eigendom was," Een bataljon infanterie is ia allerijl naar Komstanlinopel vertrokken. Een kruiser en alle beschikbare torpedojagers gaan ook naar het Oosten. De Daily Telegraph schrijft, dat de ministers te Hythe berichten ontvangen hadden, die volkomen overeenkwamen met de rapporten van admiraal De Ro- beck en zijn mede-hooge-eommissarhssen te Konstantinopel en kennis hebben ge nomen van de uiteenzetting van den mi litairen toestand door Sir Henry Wilson en MaarschalkFoch die het volkomen eens zijn over den aard van de noodige maatregelen. Beide zijn overtuigd dat het noodzake lijk is den opmarsch van Moestafa Kemal pasja naar de Oostkust van de Zee van Marmora (waar Inmid ligt) en naar de zee-engten te doen mislukken en de Tur ken zoowel in Europa als in Klein-Azië duidelijk te maken, dat de Entente-regee ringen niet van plan zijn zich door be dreigingen of daden van geweld van hun stuk te laten brengen. Alle Engelsche schepen van het eerste en vierde eskader zjjn reeds in het oos telijk deel van de Middellandsche Ztee, behalve de Centurion en het slagschip Ce res, die bevel hebben gekregen zich ook daarheen te begeven. Blijkbaar wordt de geheele Middellandsche zeevloot in den Levant samengetrokken. (Havas). De bijeenkomst is gisteren om half twaalf begonnen en is om half twee geëindigd. Het communiqué zegt; De con ferentie. waaraan de gedelegeerden van En geland. Italië, Japan. België en Frankrijk deelgenomen hebben, heeft haar program al dus vastgesteld: financieels kwesties en schadeloosstelling van Duitschland. mili taire kwesties in zake de ontwapening van Duitschland. de Oostersche kwestie, de Russische kwestie. De beraadslagingen des ochtends gingen over de financieel© en de militaire kwesties. De finaneieele deskundigen, die belast zijn met het onderzoek van de vroegere ontwer pen, zouden gisteravond aan de conferentie eèn gemeenschappedijken tekst voorleggen. Foch en Wilson zouden eveneens voor gis terenavond een ontwerp klaar maken voor een nota aan Duitschland in zake de ont wapening zoowel wat betreft de effectieven als het materiaal. De Rijkspresident heeft den president van de Nationale Vergadering, Dx. Fehrenbach, benoemd tot rijkskanselier. Deze heeft de benoeming aangenomen. Men verwacht, dat de voorloopige onderhandelingen over het vormen van een ministerie nu wel spoedig tot een resultaat zullen leiden, en dat Fehrenbach Donderdag bij het bijeenkomen van den rijksdag net nieuwe kabinet zal kunnen voorstellen. ;_i De formule, waarovex de 8 partijen Cen trum. democraten en Duitsche volkspartij, het gisteren ©ene werden, luidt als volgt: „De eerste zorg van de regeering is de her opbouw van DuitsohJaud en ab rogeering wil deze op den grondslag van den be- staanden republikeinschen staatsvorm ten uitvoer brengen. Het zal moeilijk zijn een formule te denken, die meer ruimte voor verschil van opvattingen toelaat. Het kabinet zal waarschijnlijk bestaan uit Fehrenbach, rijkskanselierKook (demo craat) binnenlandsche zaken: Gessl er (democraat) verdediging, dr. Wirth (Cen trum) financiën: Giesberts .(Centrum) post en telegraaf: Her mes (Centrum) levensmid delenvoorziening. Dit zijn allemaal oud© be werken, Stegerwald. van de Centrumpartij wordt minister vtan verkeer, terwiil van de Dnitsche .Volkspartij dr. Heinze d© porte feuille van justitie krijgt on dr. Becker uit Hessen de leiding van het rijkedepartement van de schatkist op zioh neemt. Streseanan en voa Kardorff wenschen niet in aanmer king te komen. Een minister, voor economi sche zaken was gisterenmiddaa nog niet gevonden. Geheimraad Simons wordt minister van nbitenlandsche zaken. Simons had eerst ge weigerd, maar heeft zich laten bepraten. Hij was een van de medewerkers van graaf Brockdorf-Rantaau te Berlijn en to [Ver sailles. .,,u Uit berichten uit Boedapest blijkt, dat Hongarije eveneens gereed en besloten is. krachtige wedervergeldingamaatregelen tegen Oostenrijk te treffen. Er worden reeds tweehonderd wagons tarwe en tweehonderd waggons made uit Jugoslavia en ook een groote hoeveelheid petroleum, die Oosten rijk van Roemenië gekocht heeft, door Hon garije opgehouden. SPOED GEWENSCHT. JHc heb vandaag- een nieuwen hoed voor mijn vrouw gekocht. Wat heb ik gedraald om 'm thuis te brengen!" „Gedraafd? Waarom?" ,»Wel anders was 't dine weer uit de mode eer ik thuis was!" GEEN MOEITE VOOR NIETS! Een onzer verslasgevers kwam op 'n fietstocht door Pummelsdorp en zag dai daar de heide in brand stond. Natuurlijk wou hij alles zien, om 'n pakkend verslas te kunnen uitbrengen; dus klom hij in d< eenisen Pummelsdorpschen lantaarnpaal, teneinde over de hoofden der toeschouwers te kunnen heenzien Dit wekte den toorn van den Pummels dorpschen veldwachter ..Wil je er wel eens uitkomen ?"riep hij. „Liever niet," zei onze verslasgever, „ik moet alles zien ik ben van de pers. redacteur-veislassever, ik moet er een verslas van maken ..Je moet er toch uit," zei de veldwachter .'Ik begrijp trouwens niet waar ie je zoo druk voor maakt. Morsen kun je alles in de krant lezen!" De stakins van de Marconisten heeft een ernstige wending genomen; toen het pas sagiersschip Belgie van de White Star en hef passagiersschip Haverford van de American Line op het punt waren om naar AmenKa te vertrekken, gelastten gemachtigden van de Unie van mairozen en stokeis de bemanning aan den wal te komen en het werk te wei geren aan boord van schepen, waar „onder kruipers" het werk der marconisten doen. Bij de gisteren gehouden gemeente raadsverkiezingen te Beriijn. bleek weetr een sterk aangroeien van de onafhankelijken en der burgerlijke partijen. Bij alle pardjen was de opkomst gering. Te Teheran is in den nacht van 15 op 16 Juni een Kaukasische samenzwering op dekt tegen den Sjah en de ministers. Mili taire voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De toestand in de Palts is weder nor maal. De Ifaliaansche regeering maakt be kend dat het onlangs te Napels van stapel geloopen slagschip Caraccioio, dat reeds als verouderd wordt beschouwd, aan den hoog- sten bieder zal worden verkocht. Drie gegadigden hebben zich al aange meld. Een ervan wil het schip tot transat lantische mailboot inrichten, een ander wié ear een vrachtschip van maken. Te Osnabrück is het Zaterdag op d< markt tot verzet tegen de hooge prijzen ge komen. De koopers weigerden de vei langde prijzen te betalen en stelden ten slotte zelf lagere prijzen vast. Zoo werd fruit en groen ten in plaats van voor 4 mark voor 50 pf, verkocht, vleesch en boter in plaats van voor 26 voor 12 mark. De verkoopers schikten zich na eenig tegen* spartelen in het onvermijdelijke. 's Middags kwam bet tusschen de burger, wacht en een menigte die wilde plunderen, tot een bloedige botsing. Een kunsthonifif abrikaat te Keulen kocht een partij vijgen voor 300.000 mark. Hij maakte er evenwel geen honig van. maar ver. kocht de partij voor het dubbele bedrag aan een koffiesurrogaatfabriek. De rechtbank ver oordeelde hem tot 3 maanden gevangenis straf ten. 100.000 mk boete en de Yiigen wer den in beslag genomen- De eisch van het O. M. luidde slechts 30.000 M. boete, maar de woekerrechtbank achtte bovengenoemd vonnis meer in overeenstemming tot de overtreding. Te Cranenburg. aan den weg Nijmegen Kleef, is een automobiel, volgeladen met sigaretten, die men wilde binnensmokkelen, door de douane in beslag gonomen. EEN KLINKEND PROTEST. Door 't Ultv. Comité van de voor de salaris-actie samenwerkende R.-K. Ver- eenigingen van Onderwijzers en Onder wijzeressen in Nederland, is namens vele duizenden Katholieke onderwijzers en onderwijzeressen een protest ingediend tegen „het onwaardige, en laakbare be drijf der obstructie in de Tweede Kamer, Het keurt in 't bijzonder ten sterkste af," dat kamerleden-ouderwijzers hebben medegewerkt, om de salarisverbetering, dat groote belang van het onderwijs, de onderwijzers en ons geheele volk, op lichtzinnige wjjze in de waagschaal te ^tellen, ondergeschikt te maken aan poli tieke oogmerken, en voor 't minst, door de vertraging op schromelijke wijze te schaden. Het uitvoerend Comité bestaat uit de heeren: A, Baron, G. A. Damen, J. Th, van Lent en F, A. MoereL TAAIE STUDIEZIN. Een voorbeeld van volharding in de studie sprak Faussit, meer tot zichzelf dan tot zyu dienaar. En op somberen toon ging hjj voort; „Ik denk, Rigys, dat we meneer Geoffrey wel voorloopig niet zullen terugzien gn ik moet eerlijk zeggen, dat ik er niet rouwig om ben',' I „Maar mevrouw dan, waagde de oude getrouwe te zeggen. Faussit knikte. „Ja, voor haar zal hét een zware slag zijn, maar zulke dingen moe ten nu eenmaal verdragen worden al heb ben wij dan ook in den laatsten tijd haast meer te doorstaan gehad dan wij op onzen leeftijd nog redelijk verduren kunnen. Ik weet dat ik op je stilzwijgen rekenen kan, Rigys, daarom kan ik je ook wel vertellen, dat er op het kantoor heel ernstige woorden geval len zijn tusschen Geoffrey en mij. Ik heb hem niet verzwegen wat ik van pi811 was te doen, en wanneer iemand u naar deze zaak mocht vragen, kunt ge gerust zeggen, dat mijn zoon het land verlaten heeft om naar Canada te gaan." t Maar meneer, en hij had heel geen geld bij" zich. Toen hij op het punt stond het huis te verlaten, leende fay nog een sovereign van mij," r „Zoo, ja, de knaap schijnt aHe eergevoel te hebben verloreat 't Is droevig bet te moeten zeggen, Rigys, maar zulke dingen doen tot 9 uur speelde B. F. C. tegen „Con cordia I" van Hillegom, op het terrein van laatstgenoemde zijn kinderen toch maar kwalijk geslaagd is." „Neen meneer, dat moet u niet zeggen, eh met Gods hulp zal alles terecht komen. Och, als ook zijn verloving met miss Clara maar niet verbroken was?' „Konden wij dat anders verwachten, Rigys? Zeg het eerlijk, moést miss Clara die ver loving niet afbreken," vroeg de heer Faussit* door de sympathieke woorden van zijn die naar tot nog groot er .vertrouwelijkheid ko mende. j „Misschien kon het niet anders, meneer, maar 't was toch erg jammer. Zij zou hemt toch weer op den rechten .weg gebracht hebben." „Dat geloof ik niet," hernam Faussit, en hij stond op het punt ook de geschiedenisi met Aaron Fletcher's dochter te vertellen* toen hij nog juist bytijds er toe kwam zich af te vragen of hij zelfs tegenover een ver trouwde ais Rigys niet te ver ging. Hy brak dan ook het gesprek af met de woorden: „ik ga naar mevrouw. Je zult natuurlijk van deze zaak niet meer spreken dan hoog noodr zakelijk is," T ÏWordt vervolgd.! i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5