3 vifurrtRicH Blouses Mantels Taille-Costumes Mantel- Costumes Rokken N.V. i. v. d. LAAN 4 Co s Modemagazijnen Nieuws uit Haarlem HgRIhGAt CÊlSTRALf A. van Hotten» Co. Keuken- en Huis apotheek-artikelen DE RESIDENTIEBODE Kunst en Kennis DONDERDAG 8 JULI a.s. Katholieken ÏNGEZOiNDEN. BARTELJQRISSTRAAT 13-15-17 PI PI O X H N PI PI is de heer Mr. Dr. J. S. Barbas, die op 2 Juli a.s. aan de universiteit te Utrecht hoopt te prcmoveefen tot doctor in de wijsbegeerte op proefschrift: Wijsgeerige beschouwingen, over de verhouding tusschen staatkunde en zedeleer. Deze kapitein werd in Juli 1904 van de Kon. Mil. Academie tot -2e-luit. benoemd, studeerde daarna eerst Latijn en Grieksch en was na 5 jaar reeds meester in de rechten: vervolgens doctor in het staatsrecht. Hij was gedurende zijn ge- heelen diensttijd te Arnhem in garnizoen, waar hij ook gedurende de mobilisatie-jaren een drukken werkkring vervulde. JAC. URLUS. Gedurende het seizoen 1920-21 zal de heer Jac. Urlus in een groot aantal voor stellingen der Nationale Opera optreden Urlus zal o.a., voor het eerst m. de r>e- derlandsche taal de rol van Samson in „Sam son Ualila" van Saint-Saens. vervuilen. De Algemeene Sportdemonstratie Men schrijft ons Do derde openluchtdag (xo Juli) van de H em,che Gymnastiekonderwijzers-veree- i i mg is gewijd aan demonstraties van ver- verscniliende takken van sport door leden der Haarlemsche sportvereemgtngen. Bo vendien zijn de avonden van 8 en 9 Juli voor dit doel bestemd. Evenals de andere openlucht dagen, wordt de Algemeene Sport demonstratie gehouden op het terrein der H. F. C. aan de Spanjaardslaan. Donderdagavond worden athletiek-wed- Wrijden gehouden. Voor dames in één vijf kamp uitgeschreven (80 M. loopen, bal- werpen, hoogspringen, verspringen en ver worpen) voor heeren werden twee vijf- kampen samengesteld (vijfkamp A, di - cuswerpen-, speerwerpen, hoogspringen met aanloop, verspringen met aanloop, 100 M. loopen; vijfkamp B., speerwerpen, kogel- stooten, polshoogspringen, polsverspnngen, 100 M. Lopen.) Vrijdagavond worden deze wedstrijden zoo noodig voortgezet. Bovendien worden dan korfbal- en slingerbalwedstrijden ge houden, de eerste door leden van den Haar- lemschen Korfbalbond, de tweede als com- petide, waarvan de beslissing Zaterdag middag valt. Voor dezen laatsten middag is door de sport-commissie een voorloopig programma samengesteld, dat reeds door het Dagelijksch Bestuur van de H. G, O. V. is goedgekeurd. Het bestaat uit de volgende nummersvrije oefeningen, toestelturnen, sli igerbal, korfbal, 400 en 3000 M. loopen. estafette-loop, heeren4 X100 dames 5 X 80M veldloop, carosissel rijden, padvinders- oefeningen, boksen, worstelen, schermen en cenige extra-nummers. Hinderwet. De Burgemeester der gemeente Haarlem maakt bekend, dat de stukken bedoeld bij art. 6 en ter voldoening aan art. 7 der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad no. 125. betreffende de vergroot um van. het terrein be stemd voor de stichting van een nieuw post en telegraafkantoor te Haarlem, ter secreta rie dier gemeente ter inzage van een ieder zullen worden neder gelegd van 21 Juni 1920 tot en met 24 Juli 19(20, en dat belangheb benden binnen dien termijn hunne bezwaren mondeling of schriftelijk moeten opgeven aan het college van B. en W. Aan de N. V. „Ripperda" ja voor. den proeftijd vzan één jaar vergunning yer- lecncl tot oprichting van eene inrichting tot het bereiden van verfwaren ,in harei werkplaatsen op het terrein aan do Ga- renkokerskatlè no. ,1JEwaarbij tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen electrische. kracht zal worden aangewend, Verlof Drankwet. jeen verzoekschrift de weduwe H. J. van Dam, geboren O. C. Wesseling; handelende onder den naam: firma G. Wesseling, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik' ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Groote Houtstraat no. 153. HOOGERE HANDELSSCHOOL. Van de leerlingen,, der Hoogere Handels school, alhier, die het eindexamen hebben afgelegd, hebben het getuigschrift verwor- venw Catha. Ch. van Braam. Morris: Jolia. M. Koning; Adira. v. Oeffel: Adriana A. Wer velman: J. A. van Beugen Bik: J. IV. v'. d. BogaaxdtJ. Th. Bölger; J. Clausing; P. de Graaf: A. W. V. Hoepermans: H. C. de Knegt: J. D. Laverman; H. G'. Loman; F. H. van Meeuw..; Christina Bakker; Jo hanna C. Bakker; Catharina G. v. Bilder- beek; G. J. F. Bakker; J. C. Hoppe; H. L. van Hu benJ. P. Lagendijk: F. V. Lam- mertsma; H. H. Morison; C. N. Nagtzaam; M. Prins; A. G'. TrompetterA A. R. Ver hoog; F. A. D. de Weeger; G. H. van Zan ten. Eigen Hulp. Ingekomen van Men schrijft ons: Vrijdagavond hield het district Haarlem zijn jaarvergadering in de bovenzaal van de Nijverheid. Niet alle leden hadden een verslag en een convocatie ont vangen. waarover protest werd uitgesproken. De notulen der vorige vergadering werden na eenige discussies goedgekeurd en uit den boezem der vergadering hulde gebracht voor 't nauwgezet verslag. Nooit maakten we een zoo levendige en groote jaarvergadering van E. H. mede. Van vijandschap of onwelwillendheid was geen sprake, wel soms van wrijving, maar we zien er uit, dat de wrijving der gedachten iets goeds zal uitweiden. Voor die fusieplannen van eenige groote verbruikscoöperaties werd het bestuursvoorstel aangenomen. Aan de commissie tot nazien der rekening van dén districts-penningmeester werd ook opgedra gen dat te doen der afdeeling winkel en bak kerij. In de commissie werden bit acclamatie benoemd! de 'heeren van Daalen en Koper, met de heeren Krabbendijk en Sigal als plaatsvervangers. De districts-penningmeester werd van ver dere verantwoording voor de rekening .1919 ontheven. De heeren Verwijnen en R. Luyten haddén die in orde bevonden. De verkiezing van drie bestuursleden was weer aanleiding tot levendige bespreking. In de vacature M. P. de Glercq, die als be stuurslid heeft bedankt, werd de heer E. ten Broeke als candidaat naar voren gébracht. Dat ging gepaard met een verklaring, waar. om dit niet de heer Goedhart, dé bestuurder der Duurte-commissie. was. De heer Goed hart is benoemd tot lid van het hoofdbestuur der vereeniging van Gemeente-ambtenaren Dit neemt de werkkracht buiten den dienst tijd zoo in beslag, dat niet meer kan aan vaard worden. Als 't moest, zou hii de con sequenties hébben aanvaard. Het Comité van Actie wilde ook geen candidaten stellen tegenover die aftredende heeren J. J. A. ten Houte de Lange en O. H. Veenhoven. De uitslag der verkiezing wa» dat genoemde heeren wer^ei\ 'herkoo^u cm de iicer ten. Broeke met 50 stemmen werd gekozen. Een bestuursvoorstel tot bet vragen van een gedeelte van het crediefe. door de Regee ring aan de Handélslkamer ten behoeve van haar en hare veibruiksvereenigingen toege zegd. werd na eenige discussie aangenomen. Gevraagd zal worden 25.000 en wel tot 't vergrooten van het bedrijfskapitaal. Ge offerd moet daarvoor woiden 6 pet. 's jaara. Met dit geld zal men ook nieuwe banen be treden. Op de kruidenierswaren wordt niet verdiend. Mén nam er reeds schoenen bij, kousen en manufacturen zullen volgen, ook heerenküeeding (geen confectie). De gebou wen van E. H. zijn getaxeerd op f 225.000. De omzet is met pl.m. f 15000 vermeerderd vanaf Nieuwjaar tot 1 Mei. De benoeming dér 5 leden van de com missie-Koster bleef met diens goedvinden voorloopig rusten. Al de benoemden hebben de verkiezing aanvaard. 'André Methey. In het fransche maandblad „Art et Décoration" vindt men in het laatst verschenen nummer een post-mortem van den grooten pottenbakker Methey, van wiens werk een vijftal prachtige stalen op de Tentoonstelling in het Museum van Kunstnijverheid aanwezig zijn. De heer Léon Deshairs schrijft „Men wist dat Methey ziek was, reeds verschei dene jaren. De koortsachtige scherpte van zijn blik, van een onvergetelijke doordringendheid, kon deze ons langer hoop geven Methey scheen zijn kwaal te beheerschen met een wonder van wil, om het werk waarvan hij droomde tot stand te brengen, werk vol van vreugde en leven. Aan het eind van zijn krachten is hij gestorven op 31 Maart in den leeftijd van 49 jaren dicht bij zijn dierbare ovens te Asnières, getuigen van zijn enthousiasme en hardnekklgen arbeid. André Methey is te Laignes in de Cóte-d'Or geboren den 4en Juni 1671. Naar Parijs gekomen op 15 jarigen leef i zonder eenige „bagage" als oppervlakkige kennis makingen, verkregen op de lessen in toegepaste kunst op de school van schoone kunsten te Lyon is hij begonnen met zijn brood te verdienen als beeldhouwer van ornementen. Het is in den tijd toen hij zijn militaire plichten te Auxerre vervulde dat de hartstocht voor het pottenbakken zich van hem meester maakte, despotisch met eigen hand zijn eerste ovens bouwend, zijn techniek vindend en vernieuwend zonder ophouden, met een kracht welke door geen mislukking kan worden geknecht. schrijdend van ondervinding tot ondervinding wijdde hij eeret al zijn vrijen tijd aan deze kunst om er later heel zijn brandende werkkracht aan te schen ken. Welk een pogingen en welk een strijd verte genwoordigen reeds zijn ®erste proeven, grès- aardewerk, op den Salon der Onafhankelijken te 1901 getoond Intusschen had Methey een bijna naïeve behoef te aan sterke kleur en versiering. Daarna, terwijl hij zelf zijn versieringen vrij uitvoerde, vond hij de broederlijke inspiratie der Araben en Perzen terug. Hij had da vruchtbaarheid der sterken en van jaar tot jaar verrijkte zich zijn palet, het goud werd op zijn vazen met meer bescheidenheid aan- gebracht, zijn steeds jonge verbeelding hernieuwde zich wonderbaarlijk. Op de laatste tentoonstelling welke hij bij Hébrard hield, eenige maanden gele den, zag men zijn zeer gelukkige arabesken en blauwen en rooden van een zeldzame verfijning. De strijd tusschen de koppige vrienden der .schoone stof" en zij die deze opofferen ter wille van de beschildering, deze oude twist zal zonder twijfel weer opleven voor de werken van André Methey. Men strijdt slechts over wie is. Het te vroeg onderbroken werk van Methey zal spreken over een der meest oorspronkelijke kunstenaren van dezen tyd en dat hij een wilskrachtige was". Pasmoeilijkheden. In dezen tijd! van lagé valuta's zal me nigeen zijn vacantie in het buitenlaad wenischen door te brengen. Nog altijd is daarvoor een paspoort noodig. De snelste weg om dit to verkrijgen, is de volgen de; Men begint met een zestal kinofoto's te laten maken van bet gewone kleine formaat en begeeft zich. daarmeede naar het Bevolkingsregister in de Kruiastr. Hier wordt een aanvraagformulier voor een Nederlandsoh. Paspoort ingevuld, dat men met die foto's wegbrengen moet naar afd. I van het stadhuis, Algemeene Za ken*. Beide bureaux zijn dagelijks van D—2 uur geopend. Hier laat men de aan vraag achter en krijgt te hooren, op wel- moet vervoegen. Hier worden u eenige vragen gesteld en een twee dagen later Is dé aanvraag weer op Algemeene Za ken gearriveerd. Dan kam men die komen halen en wegbrengen naar dé Provinci ale Griffie, afdeeling Paspoorten. Hier moet men zich. eteeds persoonlijk vervoegen, daar het signalement opgeno men moet worden. Den volgenden dag is het paspoort ingevuld en moet men di onderteekenen. Hierbij moet 5.50 rech ten betaald worden, voor de aanvraag bovendien 60 cents. Het paspoort moet nu weer naar Algemeene Zaken terug, waar het door den Burgemeester gelegaliseerd wordt. Dit vordert weer een bedrag van 60 eenit aan leges. Dan eindelijk is het paspoort gereed. Zooals men ziet, is er heel wat tijd en omslag mee gemoeid. Ge woonlijk pl.m. 9 dagen. Voor minderja rigen zij opgemerkt, dat bij de eerste aanvrage aan den. Burgerlijken Stand 'n machtiging van Vader of Voogd tot het aanvragen van een paspoort moet inge leverd worden. Voor Heemsteden aars is de zaak veel eenvoudiger. Hun paspoort wordt direct aan het Gemeentehuis in orde gemaakt, waar zij persoonlijk moeten vtesohijnen, evenals aan de Provinciale Griffie in Haarlem, waar het paspoort afgeteekend en ingevuld wordt. Daarna moet het weer door den burge meester der gemeente geteekend worden. Een en ander kan gemakkelijk in één dag afloopen. Bloemendalers moeten ook beginnen zich in persoon op het Gemeentehuis te melden. In denzelfden tijd, dat men zich met deze beslommeringen bezig houdt, kan men zich reeds tot het in aanmerking komende buitenlandsehe consulaat te Amsterdam wenden, om, met hijvoeging van IVt cent plus 5 cent in zegels toezen ding van een formulier van aanvrage voor een visum te verzoeken. Hierop staan de instructiën voor het verkrijgen er van, dié voor elk land zoo verschillen dat het te veel ruimte inneemt ze hier te herhalen. Alleen kan nog gezegd worden, dat men zich voor het afhalen van een visum wedferom persoonlijk aan het consulaat moet melden, wat niet bepaald een ge noegen kan genoemd worden, door het lange wachten, dat er onvermijdelijk aan verbonden is. ook hier wordt een bedrag van 1-50 voor het Belgische; 4.50 voor het Fransche, 18 of hooger voor het Duitsehe visum gelieven. De strenge school. Op uitnoodiging van B. en W. waren Vrijdag avond in 't gebouw Zang en Vriendschap een groot aantal onderwijs autoriteiten, onderwijzeressen en onderwijzers bijeen gekomen, om.te luisteren naar een voordracht over „De Strenge School," door den heer P. den Hollander uit Amsterdam. Mr. A. Bruch, die de bijeenkomst presideerde, heette de aanwezigen welkom en gaf in een be knopt overzicht nog eens de geschiedenis weer, die aan het bijeenroepen van deze bijeenkomst was voorafgegaan. Voor eerst werd de „Strenge School" ter sprake gebracht in den Raad, bij de begrootingsdebatten voor 1920, toen aan het college van B. en W. de vraag werd gesteld, of er termen aanwezig waren, om ook hier te Haarlem tot de oprichting van ean strenge school over te gaan. Het antwoord van B. en W. luidde, dat de noodzakelijkheid van oprich ting nog niet gebleken was. Onmiddellijk daarna echter gingen stemmen op, die de stichting in deze stad wel wenschelijk en noodzakelijk achtten, B. en W. verklaarden zich onmiddellijk diligent en vroegen het oordeel der schoolcommissies over deze aangelegenheid. Door dat dit geen bevrediging gaf, overwoog het college, of men niet om advies moest gaan bij een deskun- kundige op het gebied van Strenge Scholen en de aandacht viel op de heer Den Hollander, uit Amster dam, die door zijn omvangrijke practische ervaring kon geacht worden te zijn de persoon, waarbij ad vies gevraagd kon worden. De heer Den Hollander verklaarde zich bereid Na zijn inleiding te hebben gehouden, ging de spr. de voorgeschiedenis na, die aan de Amster- damsche Strenge School is voorafgegaan. In het Jaar 1908 werd het eerst erover gespro ken en na vele onderzoekingen, studies en geschrijf, ging men in 1915 voorbereidingen maken voor den bouw van een strenge school. Thans, zoo deelde spr. mede, is men er nog niet mede gereed. Toch achtte spr. haar bestaan nood zakelijk, omdat er op de lagere school altijd leerlin gen zijn, die op den goeden gang van het onderwijs een storenden invloed uitoefenen, door hun wange drag. Scheiding is dan ook een plicht der overheid in het belang van de goede leerlingen, die van de minder goede elementen een slechten Invloed onder vinden. Ook voor den onderwijzer zelf kan deze scheiding gevraagd worden, omdat proefonder vindelijk is gebleken hoe dikwijls een goed onder wijzer te lijden heeft van enkele kwado figuren uit zijne klas. Is de school dus noodzakelijk, zoo wilde spr dan ook het doel aan-e. en, dat met deze school wordt beoogd. Naast het tuchtelooze kind, waarvoor zij in de eerste plaats werkzaam is, kan zij ook hulp verlee- nen aan de ouders. Hoeveel nameloos leed zou hun niet bespaard kunnen worden, wanneer hun kind, dat den slechten weg blijkt op te gaan, daarvan wordt teruggehouden door een nauwkeuriger toe zicht dat in de strenge school op het wo>dt uit geoefend, zoodat het toch nog tot een ordelijk li/ der maatschappij kan worden opgevoed. Spr. meende dat er voor 3 categorieën plaats i# de school i3, nl. voor hen, die na eenigen tijd weet naar de gewone school terugkeeren. een preventie ve werking dus, 2o. voor hen, die niets anders dan in kleine klassen kunnen onderwezen worden en tenslotte voor die leerlingen, voor wie zelfs in de strenge school eigenlijk geen plaats meer is, dus voor kwade elementen. Spr. weerlegde hierna eenige paedagogische be zwaren, die geopperd werden, waarna hij uitweidde over de inrichting der school. Spr. £if er de voor. keur aan dat de school externaat zoude wezen, omdat die goedkooper is niet alleen, doch daarnaast verschlillende voordeelen biedt, zooals de gelegen heid tot contact met de maatschappij en met dt ouders. Leden van het onderwijzend personeel moeste^ volgens spr. zijn mannen en vrouwen, die door hu* ervaring op onderwijsgebied de beste waarborgef voor de toekomst boden. Zij moeten volgens sp- vooral liefde hebben om zich in de studie van het onderwerp te verdiepen en daarom ook buiten dt schooluren contact houden met de leerlingen en oud-leerlingen. Er zullen tenslotte nog ambtenaren moeten zijn, voor het halen en brengen van de kinderen naar en van de school, ingeval zulks noodig mocht blij ken Spr. zou deze ambtenaren een aanstelling wil len doen geven tot buitengewoon politie-dienaar, om alzoo de spijbelgelegenheid minder aantrekke lijk te maken. Tegen den naam der school had spr. ernstige be zwaren. Hij zou hem veranderd wenschen te zien in opvoedingsschool of iets dergelijks. Na even bij de dagindeeling te hebben stilge staan, gaf spr. tenslotte eenige aanwijzigingen over de toepassing van de tucht. Deze moet volgens hem niet bestaan in strenge straffen, doch in zachter drang, beloovmgen, nauwlettend toezicht en in heel ernstige gevallen isoleering. Hierna besloot spr. zijn rede, die met onver deelde aandacht was aangehoord en een langdurig applaus uitlokte. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd door eenige aanwezigen gebruik gemaaxtr Dezen verklaarden zich teitehjx niet tegen di strenge school, doch zij achtten hare oprichting in deze stad niet wenschelijk en noodzakelijk. De sprekers werden door den heer Den riollan- der beantwoord, waarna de heer Brunch de bijeen, komst met een dankwoord aan den spreker sioot R.-K. Diocesamea Turnbond in het Bisdorr Haarlem. Aan de E.-K. Gymnastiek vereen i- gingen in het Bisdom Haarlem. Langs dézen weg hebben wij het ge noegen 11 uit te noodigen, tot bijwoning der Alg. Vergadering op Zondag 27 Juni 1920, des middags 3 uur ia de Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Haarlem. Agenda: 1. Opening. 2. Aannemen leden, ook veroenigingen, welke nog niet Bisschoppelijk of Konink- lijk zijn goedgekeurd, onder voorbehoud, dat bimnen 3 maanden de Bisschoppelijke goedkeuring wordt .verkregen 3. Bespreking huishoudelijk Reglement. 4. Bestuursverkiezing. 5. Verkiezing Technische Commissie. 6. Wat verder ter tafel wordt gebracht. 7. Rondvraag en sluiting. Aangezien ei verschillende veroenigin gen zijn, die onvolledig de presentielijst; op de laatste vergadering hebben getee kend (zonder adres), is het voorloopig be stuur niet bij machte de amendementen op de verschillende artikelen toe te zen den. Derhalve verzoeken wij den vereeni- gingen 2 afgevaardigden vrij mandaat mede te geven, J. LOOYAAED, Geestel. Adv. j i TH. THöNE, Voorzitter. PH. v. SCHAICK, Secretaris, De vergadering van Aandeelhouders der N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem zal plaats hebben op des namiddags om 1 uur in den Foyer van de Stads- Gehoorzaal te Leiden- Overeenkomstig art. 27 der Statuten, zijn de Balans en Winst- en Verliesrekening per 31 December 1919 en het verslag van de Directie en van den Accountant, bene vens het prae-advies van Commissarissen ter inzage ge deponeerd vanaf 24 Juni t/m. 7 Juli d.a.v. ten hoofd- kantore te Delft op de gebruikelijke kantooruren. Namens het College van Commissarissen H. G. A. JANSEN, Voorzitter. J. Th. PETERS, Secretaris. DELFT, 21 Junt 1920. 6263 Paul Krugerkade 25 - Telef. 518. Timmerlieden, Metselaars, Aannemers, onderhoud van Huizen en Fabrieken. 5552 Tevens speciale inrichting: Pakkietenmekerij Concurreerende prijzen Spoedigs aflevering. wv Herhaaldelijk verwondert inen er zich over, dat wij ook de volgende artikelen in den handel brengen. Doch van ouds waren ze reeds In onze Zaak en uit conventie blijven wij ze nahouden. Natuurlijk munten ze uit door prima kwaliteit. AzijnsoortenInleg 0,15-Ro- zijn 0,25 - Kruiden 0,40 - Origineele Vinaigre blanc de Pur Vin, lre quaL 1,00. Huile d'Olive „Excelsior" (Nice) 2,50. Delftsche slaolie (goud) 0,95-1,60. Brandspiritus p. Liter 0,60. Bessensap 0,60 - Frambozensap 1,10-2,20. Fosco 1,15-2,25. Alles met 2"/^ 6271 Wynhuys „de Uulde BJruyf" Groote Markt 4 134 Telefoon. ADVERTENTIES? bestemd voor DEN HAAG en omliggende gemeenten alsook voor SCHEVENIN- GEN Het WESTLAND enz. KL. N0BELSTRAAT 2 en 2a 's-GRAVENHAGE 5505 koopt niet in winkels, waar onzeda lijke of N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijns Hoopt aan Stattoiuboekenlautea i alleen die leotuua1^ Jzgkri" welke geen gevaar oplevert, 18 ken. Aiag xneu -z.Vo.Vi o»j> liot polLtlet>u.rewu en zou dezon avond eon lezing over liet bekende on derwerp houden. m - r jr plaatst men het beet in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6