Parlementaire Kroniek UIT ONZE OOST Orde en Arbeid Gemengd Nieuws Vragenbus Kerk en School Handel en Nijverheid Kunst en Kennis Telegrammen Oe boycot van Hongan e DiimeniaRdsch Nieuws Drankbestrijding. het ned. jkath. congres tot be strijding VAN HEI ALCOHOLISME. TWEEDE KAMER. ONTZcJTENü VUEBUNGcLUK Landbouw en Visscherij. OM AMERIKA OPEN TE BOREN. J)E STAATSCOMMISSIE VOOR ONT GINNING. Naar de „Tel." meldt, ie de sfcaatecom- ■'massie voor ontginning', onder leiding van idr. Lovink, Zaterdag naar Denemarken ■vertrokken, ter bestudeering van de maat regelen -welke in dat land worden geno men ter bevordering van ontginning en klein grondbezit. DE EERSTE „A MEHIK A ANSCIIE NOODSCHOOL VOOR BOUWVAKAR BEIDERS. Dinsdagmiddag werd te 's-Hertogen- bo&eh de eerste noodschooi ter opleiding van jeugdige werklocze tabaksbewerkers tot bauwvakar.beiders geopend. De heeren Hnib Luns en H. J. W. Mens reep. directeur en adjunct-directeur van de koninklijke school voor kunst, techniek en ambacht, stonden het gemeentebestuur bij de inrichting krachtig t&r zijde. Van de kosten wordt 50 pet. door de regeering gedragen en de vertegenwoordiger van den minister legde er bij de opening den nadruk op, dat hij genegen is ook jonge lieden uit anderp vakken met groote wekloosheid, op deze wijze te helpen. FIXANCIEELE CONFEEENTI ETE BRUSSEL. Naar de „Tel." verneemt, zal de door Nederland af te vaardigen Commissie naar de Financieele Conferentie te Brussel be staan uit de heeren: Mr. M. W. F. Treub (voorzitter), Mr. G. Vissering en Ter Meulen. DE EE1.SIE VROUW IN DE PROV. STA TEN VAN NOORD-BRABANT. De beer Snellen (V.D.) lid der Prov. Stalen van Noord-Brabant, landbcuwleer- aar te 's Hertogenbcsch zal wegens ver trek naar Wesb-Indië bedanken voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Deze heer wordt opgevolgd door mevrouw Suyling Stnijter te *s Beech, de eerste vrouw in Noord-Brabant, die zitting neemt in de Prov. Staten. DE GEWEZEN DUITSCRE KEIZERIN. Het „U. D." meldt, dat voor het ge rucht, dat de ex-keizerin in gevaar zou verkeeren, geen grond bestaat. GEEN ANALYTISCH KAMERVER SLAG MEER LOÜB MIDDEL VAN DAG BLADEN- Naar aanleiding van tot ons gerichte vragen, deelen wij mede dat met ingang van het zittingsjaar 19201921 wijziging gebracht wordt in de abonnements-vcoi- waarden van het „Kort Verslag". Behal ve dat alsdan een uniforme abonnements prijs van twee gulden per zittingsjaar wordt ingesteld, zal bovendien de gele genheid tot het nemen van collectieve abonnementen tot dusver tegen vermin derden prijs verkrijgbaar gesteld, komen te vervaJen. Wij vestigen er daarom de aandacht op, dat met het nlenwe zittings jaar geen collectieve abonnementen meer kunnen worden genomen. Belangstellen den zu len alsdan voor het nemen, van e.n abonnement uiis lui tend zich moeten wen den tot het postkantoor hunner woon- p aats, dat ambtshalve met de aanneming van abonnementen is belast. Naar de „Msb." uit goede bron ver neemt, bestaat het plan om aan het Ned. Katho.eik Congres tot bestrijding van het Alcoholisme, in Augustus te 's Hertogen- >osch te houden, een Internationale Reü nie te verbinden. U'GHTVi,RKLi".K IN INM6. Door een vergadering van notabelen uit de handelswereld is onder presidium van generaal Snijders een bespreking gehou den van de organisatie van. den iueht- /erkeerdienst in Ned. Indië, met Regee- ringssteun en met deelneming van het Ned.-Inoische kapitaal. Zij benoemde een nommissie ten behoeve van de plaatsing ?an aandeeien der Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij met de bedoeling, dat de K.L.M. uitsluitend concessie verkrijgt roor den iuchtverkecrdienst in Ned.-Indië vooricopig voor den tijd van drie jaar De heer De Murait verzocht generaal Snijders uitdrukke ijk, het standpunt uit- xen te zetten dei* i.uchtvaart-Maatschap pij tegenover de Neuer.andsche industrie Hij verklaarde zich pijnlijk geiroifen door het feit, dat het Indische leger uitgerust is uits.uitend met Engelsche vliegtuigen, terwijl de Fokkermacliines wereldberoemd lijn. Generaal Snijders antwoordde, dat de Luchtvaart-Mij. vrij blijft in de keuze der toestellen maar zooveel mo0elijk rekening houdt met' de Nederlandsche industrie. Vergadering van 22 Juni. Wet Lager Onderwijs. Het sub-amendement-Gerhard (hoogei wachtgeld voor onderwijzers van opgehe ven rijks-leerscholen) op het amende- ment-Ossendorp (hooger wachtgeld vooi ouderwijzere van ongeheven rijks-nor maallessen) wordt verworpen met 41 te gen 24 stemmen. De heer OTTO, U. L., licht een amen dement toe om de jaarlijksche vergoeding ?an gemeenten aan schoolbesturen voor bestaande schoolgebouwen na 20 jaar tt doen ophouden. De heer DRESSELHUIJS, V. L., ver dedigt een amendement om de regeling van de rijksvergoeding aan gemeenten Voor uitkeering aan schoolbesturen niet over te laten aan den Minister, doch daarvoor een regeling bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen. De heer TEENSTRA, V. D., acht een rentevoet van 6 a 614 pet. voor de jaar lijksche uitkeering te hoog. De heer K. TER LAAN. S. D. A. P.. ver dedigt nader een amendement om de bijzon dere schoolgebouwen ia eigendom te doen overgaan aan cLe gemeenten tegen overne ming der schuinen en een subsidiair-amende- ment om ak grondslag voor de waardeschat ting voor de vergoeding te nemen de wer kelijke stiehtingskosten met toepassing van een afschrijving van 20 pCt. per jaar. Spr. verdedigt een amendement om het Rijk de jaarlijksche uitkeeringen aan de gemeen ten te doen vergoeden. De heer DRESSELHUIJS verklaart dat hij. wanneer het amendement Otto niet wordt aangenomen, tegen het vergoedings artikel zal etemmen. De heea'en VAN DER MOLEN A. R. en RUTGERS A .R. bestrijden de amendemen ten-Ter Laan en Otto. Zij wüzen e op dat de jaarlijksche vergoeding alleen dient voor vergoeding van. rente en waardeverminde ring. De heeren SNOECK HENKEMANS CLH. en VAï* WIJNBERGEN R. K. steunen de be toogen van de heeren Rutas-rs en Van der Molen. De heer LOMAN. C.H., betoogt, dat <Je voorgestelde vergoeding volkomen rechtma tig en allerminst te hoog is to achten. Met den heer Van Wijnbergen is spr. vaQ oordeel, dat het betreffende artikel in hot voordeel dei openbare kas is en dat verwerping ervan de bijzondere school onverschillig kan zijn. De heer OTTO dient een amendement in om te bepalen, dat schoolbesturen in gebruik overgenomen bijzondere scholen niet mo gen verkoopen zonder toestemming van ge meentebesturen. De heer TEENSTRA dient een amen dement in om het percentage der ver goeding te verlagen van 6% op 5 pet. De MINISTER verklaart het amende ment Ter Laan betreffende overneming in eigendom van schoolgebouwen ten ee- nenmale onaannemelijk. Verder ontraadt de MINISTER aanne ming van het subsidiair amendement-Ter Laan en het wijzigingsvoorstel van den- zelfden afgevaardigde betredende het brengen der vergoedingen ten laste van het Rijk. Evenmin zijn voor aanneming vatbaar het amendement-Otto om de ver goeding na 20 jaren te doen afioopen en het amendement-Teenstra tot verla ging der rentevergoeding op 5 pet De Minister is bereid tot overneming van het amendementDresselhuys om de vergoeding aan gemeenten voor welke de vergoeding aan de schoolbesturen te be zwaar .ijk i3, te doen geschieden volgens rege.en te stellen bij algemeenen maat regel van bestuur. De heer ALBARDA S. D. A. P. dient een amendement, in, om te bepalen dat bij verkoop van schoolgebouwen aan de Ge meente wordt terugbetaald wat de ge meente aan de verbouwing heeft ten kos te gelegd na aftrek van een jaarlijksche afschrijving van 2 pet. De heer RUi/GEhS trekt zijn amende ment m om de vergoeding nader te doen io,?ofn Jaliuari- 1921 (in plaats van De MINISTER neemt het amendement- Albarda over, evenals het ainendement- Kutgers om dé vergoeding ook te doen ge.den voor de in dit jaar gebouwde scho len. Het amendement-Otto om verkoop van bijzondere scholen te verbieden be- h*yudeiis. -goe»dk.e\irLng van fret gemeente- bestuur, ontraadt de Minister- DEN HAAG. 22 Juni 1920. Uit de reeks van amendementen bij de verdere behandeling der wet op het Lager Onderwijs, pikken we hier het voornaamste uit en wel het amendement van den ume- irberalen heer Otto. kracmens hetwelk de v.exgoeding aan de schoolbesturen, elk jaar met 5 pet. verminderd zou worden, m. a. w. de vergoeding der gemeente volgens een af glijdende scnaal zou berekend worden, oin na 20 jaar geheel op te houden. Deze termijn was door de voorsteller gekozen, omdat het schoolbestuur volgens het ontwerp in 20 jaar 20 X 6% pet. dus 130 pet., d i. meer dan het volle bediag gerestitueerd zou krijgen, al zou dit met eenig renteverlies venninoera moeien worden. De indiening van dit amen dement sproot voornamelijk voort uit de over weging, dat volgens 'het ontwetp-artikel, de vergoedingen, we.ke de gemeenten aan de schoolbesturen jaarlijks zuilen moe.en uitkee- ren, ten eeuwigen dage zuilen voortduren. Deze regeling achtte cc voorsteller van hei amendement en, in het bijzonder ook mr. Dresselfauys, ten eenenmale onhoudbaar. Met kiem werd dit amendement bestreden door de heeren Rutgers. Van Wijnbergen en De Savomin Lohman. Zij wezen en met reden, oo het feit, dat de bijzondere scholen gebouwd zijn door particulieren, zonder eenigeu steun uit de openbare kas en de schoolbestuurders dus ook als rechtmatige eigenaren der gebouwen, daarmede mogen doen wat ze willen. Niet alteen foimeel-rechiens mogen de bestuurders thans tot verkoop der gebouwen besluiten en tot de gemeenten een aanvrage richten om gelden voor een nieuwe school. zoo meenden deze afgevaardigden doch de vraag van den heer Dresselhuys of men aan de rechterzijde een dergelijke handelwijs ook moreel toelaatbaar zou achten, werd in het bijzonder door den heer Van Wijnbergen met groote stelligheid bevestigend beant woord. Wat in het bijzonder het eventueel ge val betreft, dat een bijzondere schoolvereeni- ging een aanzienlijk actief zou blijken te be zitten, waarvoor tengevolge van deze wet geen bepaalde beslemming meer zou zijn, dan zouden, zooals de heer De Savomin Lohman betoogde, de statuten der veieeni- ging wel aanwijzen, wat er met dit actief geschieden moet. Waarschijnlijk zou het voor het meest nabijliggende doel moeten besteed worden. Tot stemming over het amendement- Otto kwam het dien middag niet. gieters-patroons vroeger waren aangeslo- ten bij de Metaalbewerkerspatroons, maar zich thans hiervan hebben afgescheiden en zich aangesloten hebben bij de bouw ondernemers. Op dien grond hadden de organisaties, althans de moderne bond, geëischt, dat nu ook het loon van de loodgieters ge lijk. zou zijn aan dat van de arbeiders in de bouwbedrijven en niet meer aan dat van de Metaalbewerkers. De patroons wilden echter niet verder gaan dan tot 90 ct. per uur en boden op dit uurloon de organisaties een nieuw con tract aan. De Katholieke en .Christelijke organi saties teekenden dit contract; de moderne niet, met het gevolg dat de georgani seerde patroons de moderne georganiseer de arbeiders en ongeorganiseerde leden hebben uitgesloten. Bij den Modernen Bond was men druk bezig de uitgesloten leden in te schrij ven, zoodat men nog niet een juist over zicht vau de uitsluiting kon geven. Een kleine 200 man waren reeds ingeschre ven. Men deelde echter mede, dat tal van ongeorganiseerde patroons zich aan de bedreiging der patroonsorganisatie niet hebben gestoord en hun mensehen aan 't werk gehouden hebben. Men kwam zelf bij den Bond dm nieuw personeel vragen. Ook groote firma's buiten de stad had den reeds personeel aangevraagd, zoodat men verwachtte, dat binnen enkele dagen alle uitgesloten arbeiders op andere plaat sen werk zcuden gevonden hebben. Men meende dan ook, dat het conflict spoedig verloopen zou zijn. De Algemecne Patroonsvereeniging deelt in zake de uitsluiting in de bouwbedrij ven bet volgende mede: De berichten, die van Werklieden zijde zijn gelanceerd over de zoogenaamde mis lukking van de uitsluiting zijn ten eenen- male bezijden de waarheid en kunnen alleen bedoeld zijn, aN een poging om stemming te maken. De waarheid is, dat alle georganiseerde patroons het uitslui- liugsbes.uit hebben uitgevoerd, behoudens een zeer enkel geval, berustende op on juiste opvatting van de mededeeiingen van het bestuur. Om aan te toonen hoe onjuist de van werkliedenzijde gegeven cijfers zijn wordt medegedeeld, dat het bestuur der A P. V. nog slechte de be schikking heeft over de gegevens bij een derde gedeelte van het aantal leden en dat deze uitwijzen, dat bij dit derde deel der leden het aantal uitgestotenen reeds ver boven de duizend bedraagt. Binnen eenige dagen, wanneer de juiste cijfers die nauwkeurig worden ge controleerd, bekend zijn, zal het bestuur der A. P. V. deze pubiiceeren. Ook de berichten over het c.ders werk vinden door de uitgestotenen zijn zeer sterk overdreven. Voorts wordt medegedeeld, dat j.l. Vrij1- Jagmiddag een vergadering werd gehou den, waar ongeveer £03 patroons aanwe zig waren en behalve de werkgevers ook a.len, die bij den handel voor het bouwbe drijf in Den Laag zijn betrokken: bande- .areïk in bouw materialen, front, ijzer en gLas. X)e stemming öezer Vergadering gaf oJjk van schitterende eensgezindheid on der de aanwezigen, terwijl van ai e zijden steun voor de werkgevers werd toege zegd. RECTIFICATIE. Wij lezen in de „Msb.": Over de vergadering der R.K. Bouw vakarbeiders van "Vrijdag in de zaai der St. Josepli-Geze lenvereoniging te Amster dam, vermeldde ons J&ondagachtend.bLp dat het plaatselijk bestuur der afdee iing Amsterdam „aanneming had geadvi seerd van de collectieve contracten." Dat is een abuis. Het bestuur vroeg volmaakt van de leden om op de verdere conferenties met de patroons te mogen indelen naar omstandigheden. Het be- uur vroeg dus vrij mandaat om het contract of wel te verwerpen, of wel aan te nemen, ofwel te verbeteren. Na 4 groote vergaderingen en na maanden van confereerea Leoben de le den aan hun bestuur dat vrije mandaat nog niet wi.len geven, waarna de be stuurders heboen gezegd: „thans kunnen wij niets meer voor u doen. Nu moei ge Dinsdagavond nieuwe bestuurders kie zen, die ijveriger en verstandiger zij.i uan wij," Met spanning ziet een ieder h, Amsterdam tegemoet, wat er Dinsdag avond in de zaal der St. Joseph-Gezellen nu gebeuren zal. vein vail 'de ramp spoedden teneinde «eeste il ij ko hulp te verleanen, helaas te laat kwa men. DE UITSLUITING TE 'sHAGE. Uit Den Haag wordt gemeld, dat het aantal uitgesloten arbeiders Maandag j.l. wederom met enkele honderden vermeer derd is, id; oordat cok een groot aantal loodgieters door de patroons zjjn uitge sloten. Omtrent dit conflict wordt van werknemerszijde vernomen, dat de lood- Te Venio is gistermiddag bij de vlieg- demonstraiie een viiegmachtoe in bram gevlogen, waardij twee passa^i-i^ en een vlieger verbrand zijn. De inzittenden wa ren de heer id. CauJo en mej. Van Over- dijk. De naam van den vlieger is sergeam Need. Toen het vliegtuig boven de stad was. sprong hec benzine-reservoir en v.oog de machine in brand. De machine kwam te recht in de keuken van het huis van den heer J oosten aan de Bomstruat. In het „U. D." lezen we nog: Sergeant Need had zijn opleiuing als Vlieger genan ia het kamp te Soesterb-rg. Hij gold ale een van de beste vliegers uit het kamp in November 1918 is hij in Soesterber^ gekomen, waar hij 16 Augustus 1919 zij klein brevet haalde, en op 4 Maart ltm zijn mi.iiair brevet. Als een buitengewoon staaltje van zijn koenen durf en stoutmoe digheid, eve..a.s van zijn vaaruig vlie gerschap worut medegedte d, dat de ser geant op betrekkelijk geringe noogte t„l van loopings achter eluaar dorst nemen. Hij was thans met verlof te Venlo, waar hij vliegdemonstraties gaf met een ma chine, die het particulier eigendom was van de 3 sergeants Need, v. d. Griend en Geysendomer. Op verzoek van de burgerij maakten ze om de beurt vliegtochten met passagiers. Het onge.uk had plaats, toen de eerstgenoemde een vlucht deed. Nader vernemen wij noa:. dat twee Eerw. heeren geestelijken, die zich naar, het ter- Vr. IWanneer js het bureau in de Jans straat dat inlichtingen verstrekt nopens kostelcoze procedure geopend? Antw. Paleis yan Justitie, .Vrijdagmid dags half twee. Vr. 1. Hoe is de kortste .weg naar Vo- lendam per fiets en hoeveel kilometer is het fietsen yan uit Heemstede? 2. Is er nog iets te doen tegen padde stoelen onder den grond in kamers? Antw. 1. Heemstede, Haarlem, Spaara- dam, Nauerna, Zaandam, Purmerend Edam, Volendam, afstand 47.8 K.M. 2. Den grond zoo noodig een paar deci meter laten .uitgraven en dan doen be dekken met een flinke laag zaad. Vr. Bestaat ,er in Haarlem gelegenheid om opgeleid te worden tot chauffeur? Antw. Een speciale school bestaat, voor zoover wij weren, niet mëer. .Wendt u tot een automobielhandelaar, garagehouder, enz. Vi*. Wat is de kortste weg van Yelsen naar Delft? En hoeveel Kilometer? 2. Hoe ver ligt Marl (in Duitschland) van onze grens en kan men er zonder pas komen? 3. Is de Heilige Landstichting ten alle tjjden vrij te bezoeken? Ant w. Veis en, Haarlem, Bennebroek, Hidegom, Lisse, Sassenkeim, Warmond Leiden, De Vink, Voorschoten, Veur, Voorburg, Delft. Afstand 47.8 K.M. 2. Marl is ons onbekend. Wil het na der definieeren. Bedoelt u Marlen? Dat ligt bij Offenburg, ecu 300 K.M. van Maas tricht. U kunt er niet zonder pas komen. Vr. Kunt u mij ook eenige adressen op geven voor de aanmonstering voor de groote vaart en wanneer of de kantoren open zijn gesteld? Antw. Wendt u tot het Zeemanshuis» Ka dijksplein Amsterdam geopend gewone kan tooruren, of Scheepvaarthuis, Prins Hen drikkade. Amsterdam. Vr. In welk jaargetal heeft het paling trekken plaats gehad? Antw. Voor 't laatst in 1867. Vr. Ik ben reeds zes weken werkzaam geweest bij een baas in het aangenomen weik. Nu geeft hij mij Zaterdagavond op staande voet gedaan zonder te waarschu wen. Heeft hij daar recht op of kan ik een week loon cisdien? Zoo ia, waar moet ik mij vervoegen? Antw. Als de opzegging zonder geldi ge reden geschiedde, hebt u recht op schade vergoeding. Wendt u tot het R.K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat eiken Dinsdagavond half negen zitting houdt in het gebouw St. Bavo, aan de Smedesiraat te Haarlem. Vr.Ik heb me bij een baas verhuurd voor 12 in de week. Wij zijn overeengeko men 6amen do kosten van een zegel (60 ct.) te betalen. Mag ik dit nu doen, of moet mijn baas den zegel onvoorwaardelijk betalen? Antw.: De kosten verbonden aan het plakken van zegels op de rentekaart van een voTpüeht verzekerde, bo-men geheel ten laste van den werkgever, in wiens dienst hii is (art. "186 dor Xrrvalid»! t-e>rt-& we»t Vr.: Ik heb een paars mantelpak, wat nu vol met donkore vlokken zit. door hot druipen vau een zwarten hoed. Hoe zou ik die vlekken het heete er uit kunnen verwij deren Antw.: Het beate is wel het mantelpak te laten nitetoomen door het aan een Chemi sche wasseherij te geven. Is het pak zeer goed geverfd, dan kunt u het probeeren met warm water. keisfanfare van Amsterdam en Stedelijic Muziekkorps te Purmerend. Ook deze uitslag wordt a.s. Zondag bekend gemaakt. Er is zeer goed gewerkt; alle vereenigin-i gen ontvingen een prijs, zefs 9 van de 12 een eersten. i PROF. DR. JOS. SOHEUNEN. De Utrechtsche hoogleeraar prof. di\ Jos. Schrijnen is benoemd tot buiten,- landsch eerelid van de Koninklijke Vlaam-f sche Academie ter vervanging van wijlen prof. dr. J. Verdam. (Gtr.) NEDERLANDSCHE HANGEL-BALANS Blijkens de zoo juist vesdienen Maandsta. tistiek van den in-, uit- en doorvoer, uitge geven door hef Centraal Bureau voor de statis dek, bedroeg de waarde van den invoer in Mei 1920 298.5 mill. gld. die van den uitvoer 170 millioen en het invoersaldo der halve 128,5 millioen gulden. Voor April 1920 waren deze cijfers resp. 203.5, 99.5 en 104 mill, gld., voor Mei 1919; 257, 96 en 161, voor Mei 1918: 35, 36 en een uitvoersaldo van 1 milL gld. De meerdere uitvoerwaarde van Mei, ver geleken. met April 1920, groot 94.5 mill, gld.. valt voor 27 mill, gld, op voedingsmid delen voor mensch en dier. 40 mill. gld. op grondstoffen ai halffabrikaten van dierdjke of plantaardige herkomst 27 mill, gld op fabrikaten. De uitvoerwaarde van Mei 1920 is, verge leken met die van April, in totaal 70.5 mill, gld. grooter en valt op voedingsmiddelen voor mensch ea dier met 21.5. op grondstof fen ai halffabrikaten mei 20,2 en op fabri katen met 29 mill. gld. De handelsbeweging in in- en uitvoer, die. na sterke rijzing sedert Mei 1919. afnam van 533 mill, in October 1919 tot 245 mill, in Maart 1920, is thans wederom op 468.5 mill gld. gekomen. Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan de eerstdaags verschijnende Maandstaiisiiek van den in-, uit- en doorvoer over Mei 1920 waarin voorkomt een grafiek van de Handels beweging sedert Januari 1917 met toelich ting. EEN STAARTJE VAN DE TOONEEL- STAKING. De N. T. IC V. heeft dezer dagen aan den Directeurenbond eenige brieven gezon den, waarin zij uiteenzetten, dat dr. Willem Royaartis, personen aanneemt beneden hei minimum, dat bii het tot stand gekomen com promis is bepaald, en dat hii daarbij inti mideerend optreedt en zelfs 't lidmaatschap der organisatie ter sprake brengt. MUZIEK-CONCOURS TE HOORN. Te Hoorn werd Zondag het Concours ge opend van den provincialen bond van Har monie- en Fanfarekorpsen in Noord-Holland, uitsluitend uit dillettanten bestaande. In hei geheel treden 30 corpsen op; den eersten z-ondag famare-, den tweeden 27 Juni inl. uarmoniekorpsen. Als jury-leden fungeerden de heeren A. L. Hazebroek. luitenant-diiecicur Kon. Nederl. Marinekapelt te Den Helder; Ch. P. W. Kriens. oud-dir. Haarlemsche Orkesivereeni- >ing te Haarlem; D. Speets, Itoofdleeraar aan het conseivatorium te Amsierdam en Martin Woliers. toonkunstenaar idem. Aan den marschwedsirijd namen deel 3 icreenigingen Veni, Vidi. Vici. te Oostzaan, Kunst na Arbeid te Watergraafsmeer en Ons óenoegen te Krommenie. De uitslag word wekend gemaakt a.s. Zondag, als ook de narschwedstrijden harmonie worden gehou den. De uitslag van het concours was als volgt; 2e Afdeeiing Fanfare, met het verplichte summer Ouverture triomphale van Jean Sirouwen. Ooslzaan (Veni, Vidi, Vici,) 59% p. 2e rrijs; Purinerland (Prinses Juliana) 52% Je prijs; Beemsier (Excelsior)ól p. le prijs; Jostzaan (Concordia) 62% p. le pr. (me, rilveren medaille); Wijde Wormer (Kuns, ra Arbeid) 57Vh p. 2e prijs. le Afdeding fanfare met het verplichte summer Palmeis et Lauriers van Langois; Watergraafsmeer (Kunst na Arbeid) 61% p. le prijs; Amsterdam (Eers.e Ned. Bakkeis- lanfare) 69 p. le prijs zilveren, medaille; Schellingwoude (Ons Genoegen) 61% p. le prijs; Wormer Eensgezindheid) 61 p. prijs. Afdeeiing Uitmuntendheid met 't verplich te nummer; La force du Destin van G. Verdi Buiksloot-Nieuwendam (Waterlands fan farecorps 60% p. le prijs; Purmerend (Stedelijk Muziekkorps) 68% p. le prijs (m. zilveren medaille); Krommenie (Onderling Genoegen) 66% p., le prijs. De eere-wedstrijd werd gehouden tusschen Concordia van Oostzaan, Eerste Ned. Bak- BOEDAPEST, 22 Juni Officieel wordt medegedeeld, dat de Hongaarsehe regee ring aan het Internationale Verbond van Vakvereenigingen te Amsterdam een telegram heeft gericht, waarin wordt ge zegd, dat alle verklarineen, waarop het besluit tot hot boycotten van Hongarije is gebaseerd, op een dwaling berusten, daar men niet weet, dat de Hongaarsehe regeering alle maatregelen heeft getrof fen om de orde te herstellen en te waar borgen. De nota eindigt met te zeggen, dat, in dien de Hongaarsehe regeering in deze taak niet zou slagen, zij verplicht zou zijn de verantwoordelijkheid ito werpen op hou, die de oorzaak zijn van de nieuwe nationale wanhoop in het wraedelijk be proefde Hongarije. BUDAPEST, 22 Juni. De boycot heeft slechts weinig gevolg. Een tegen-boycot van Oostenrijk door Hongarije is begon nen. Het telegraafverkeer naar Duitschland gaat regelmatig via Praag. De eerste minister verklaarde in de nationale ver gadering, dat de boycot niet door de sta- .en, maar door de secretarissen der vak vereenigingen, te Amsterdam vereenigd was afgekondigd. Als represaille-maatregel machtigde dt minister van handel om het vervoer van koopwaren naar die landen te weigeren welke het vervoer daarvan naar Honga rije weigerden. WEENEN, 22 Juni De „Neue Freie Presse" verneemt van goed-ingelichte zij de, dat het plan bestaat, vertegenwoordi gers van het Internationale Vakverbond uit Amsterdam naar Weenen af te vaar digen, waar zij in tegenwoordigheid vae afgevaardigden der vakvereenigingen v Weenen met vertegenwoordigers van de Hongaarsehe regeering zullen onderhan leien over het opheffen van den boycot REG BERING SCRISIS IN HONGARIJE BOEDAPEST, 22 Juni. De christelijke uationale partij heeft vernomen, dat de regeering Zondag of Maandag as. zal af treden, ten einde den rijksbestuurder eu de Nationale Vergadering gelegenheid te geven, om een regeering te vormen in overeenstemming met den politieken toe stand. DUITSCHLAND'S ONTWAPENING. PARIJS, 22 Juni. De „Temps" zegt, dat Millerand aangaande de ontwapening van Duitschland verklaarde, dat nieu één stemmig aangenomen heeft, om bet Duit- :ehe effectief op 100.000 man terug te brengen. Zonder twijfel kunnen wij de ontwapening niet met 10 Juli verkrijg»- maar deze zal binnen den kortst mogelij ken tijd geschieden. Deze week is een commissie naar Amerika vertrekken ten einde te beproeven opheffing te verkrijgen van de invoerverboden voor onze luinbouwpreducten, speciaal levende planten. Mocht dit gelukken, dan zullen onze boom- kweekerscentra, zooals Boskoop, weer wat kunnen opleven. Zuiderzeeharing. De haringvisseherij in de Zuiderzee, welke hier langer dan elders is voort gezet, is nu ook hier geëindigd. Vau dit bedrijf is Urk het middelpunt. Eenige honderden vissehers uit Stavoren, Lem mer, Voilenhove, Bunschoten, Huizen en andere plaatsen komen omstreeks 1 Maart om dit eiland hun reepnetten vieren eu doen hun vangsten hier afslaan. Aan den gemeentelijken vischafslag zijn ditmaal aangevoerd 118.343 tal (ruim 23% millioen. stuks) haring .Vergeleken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10