SCHULD EN BOETE buitenland In en om Haarlem. FEUILLETON. Wat de Pers zegt ONS VR00LIJK HOEKJE? - w WOENSDAG 23 JUNI 1920 DE ONVERANTWOORDELIJKE BOYCOT TEGEN HONGARIJE. DE CONFERENTIE TE BOULOGNE GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, DE ERFENIS VAN PIETER TEYLER V. D. HULST. II Tot het niet minder belangrijke advo caten-advies in zake dc nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst (welk advies trouwens ook een gedeelte der Catharina Olthofl-quaestie omvat) was het volgende de aanleiding. De mare van de „schatten" door Teyler aan zijne verschillende stichtingen vermaakt, in verband met geruchten omtrent in Ne derland gevoerde procedures, had ook hon derden in Duitschland wonende, werkelijke of vermeende afstammelingen van Pieter Teyler van der Hulst, op het denkbeeld gebracht of ook niet hunne belangen des tijds onrechtmatig verkort waren geworden. Tal van aanvragen kwamen in bij de Duit- schc Regeering om steun ten deze, waarvan het einde is geweest een verzoek van Bis marck omstreeks 1876 aan den Duitschen consul te Amsterdam, den lieer L. Hoyack gedaan, om aan drie voorname advocaten te Amsterdam deze erfeniszaak ter onder zoek voor te leggen. Aan Mrs. J. Wertlieim M. J. Pijnappel en J. C. de Vries, prakti- zeerende advocaten te Amsterdam, werd toen dc volgende vraag ter beantwoording voorgelegd„öf en in hoeverre bloedver wanten van voornoemden Pieter Teyler van der Hulst gerechtigd zouden zijn, om van de administrateurs van Teyler's Fundatie rekening en verantwoording te vragen van het gehouden beheer over diens nalatenschap en afgifte te vorderen van alle activiteiten." Het advies over deze vraag bestaat uit een antwoord onder meer op de hiernavol gende door de genoemde advocaten zeiven gestelde vragen a. Is er grond voor de meening, dat het testament van 17 Mei 1756, waarop Teylers Stichting berust, een valsch testament is b. Kan er eenige bedenking ontleend wor den aan de later door den erflater gemaakte codicillen (de op het afschrift van het testa ment door den erflater gestelde verkla ringen c. Wanneer de vragen sub a en b ontken nend moeten worden beantwoord, is dan het testament, als niet inhoudende een be hoorlijke erfstelling, nietig en van onwaarde d. Wanneer de vraag c mede ontkennend moet worden beantwoord, zijn dan de thans levende nabestaanden, aannemende zelfs, dat zij zich als zoodanig legitimeeren, be voegd hunne vordering? alsnog te doen gelden Alvorens tot beantwoording dier vra gen over te gaan, verklaren die deskundigen, dat zij de papieren, die de beweerde af stamming zouden bewijzen, niet voor onder zoek hebben ontvangen wij gaan, zoo zeg gen zij, bij onze beantwoording dus int van de veronderstelling, dat die afstamming behoorlijk bewezen is of kan worden, het geen echter hier of daar over de afstam ming en bloedverwantschap in de talrijke hun medegedeelde stukken voorkomt draagt allesbehalve den stempel van nauwkeurig heid en kan noch op bewijskracht, noch op nauwkeurigheid aanspraak maken. Hun ne onderstelling komt aan de 3 advocaten ook onwaarschijnlijk voor, omdat een vroe gere vordering door gedeeltelijk dezelfde personen ingesteld zonder onderzoek de rechtsquaestie op grond van gebrek aan bewijs der afstamming in twee instantiën is afgewezen (bij vonnis der rechtbank te Haarlem van 6 November i860 en arrest van het Hof van Noord-Holland van 26 juni 1862). De vragen worden daarop ongeveer als volgt beantwoord Ad a. De bewering der valschheiddeze berust o. i. op de miskenning van een vroe- jer gegeven rechtsgeleerd advies, waarbij aaar aanleiding van de interpretatie van het testament werd beweerdIo. dat de instelling van een erfgenaam ontbrak llo. dat de te creëeren stichting niet als bestaande kon worden aangemerkt op het Dogenblik van den dood des erflaters, op welk oogenblik de erfopvolging terstond intreedt. Ware deze meening gegrond (zie daarvoor onder c) dan zou nog slechts sprake kunnen zijn van een in rechtskun digen zin nietig, nooit van een materieel valsch tes cament. Voor de materieele valschheid van het testament wordt geen enkel geldig argument aangevoerd, noch eenig feit, dat die bewering eenigszins waarschijnlijk maakt. Het komt ons (de 3 advocaten) voor, dat wanbegrip pen hebben geheerscht omtrent de benoe ming van de executeuren. (Vrij naar het Engelseli van A gwan] Geautoriseerde vertaling l). H'j ging maar boven en zijn stap was zwaar der en langzamer dan gewoonlijk, terwijl hij de weelderig bekleede treden van de trap beklom, die naar de vertrekken zijner wouw voerde. Het zon een moeilijk onderhoud wor den, want Eleanor Faussit hoe verstan dige vrouw overigens ook verloor alle vermogen tot onpartijdig oordeel en, waar het haar zoon Geoffrey gold. Tien jaren lang had ze hem reeds telkens weer verontschul digd en geholpen en dit, ofschoon ze van zijn dolle streken en afdwalingen veel meer wist dan zijn vader. Hij had haar liefde en zelfopoffering echter slecht beloond. Tallooze malen had. hij haar geld afgedwongen om zijn schulden te betalen en eens zelfs had ze een gedeelte van haar juweelen moeten geven om een zeer nabij en dreigend gevaar te be zweren en yam dat alles wjst de .vader niets: t De aanvankelijk bij testament benoemden waren allen op één na vóór den erflater overleden, en toen heeft hij op het afschrift van het testament in hun plaats anderen benoemd. Deze op het afschrift gestelde verklaringen, waarvan o.a. blijkt uit den terstond na den dood gemaakten inven taris, zijn de z. g. codicillen. Ad b. Deze codicillen zijn krachten de in het testament gemaakte reserve over eenkomstig het toen geldende recht tot stand gekomen (men vergelijke het slot van het testament„begeerende dat hetzelve (testament) zal moeten worden nagekomen en achtervolgd, tenzij dan als een testa ment, als coclicil of als giften ter zake des doods of ander de levende zooals dezelve best zal kunnen bestaan, schoon alle solem niteiten na rechten vereischt daarinne niet mogten wezen vvaergenomen verzoekende d .aromtrent het uiterste benificie te mogen genieten en hieraf acte)." Slechts één codicil is van meer belang, daar het de herroeping bevat van een legaat van 100.000 aan de naaste vrienden van moederszijde bij het testament gemaakt. Ook dit codicil is echter krachtens voornoemde reservatoire clausule geldig. Buitendien valt daaromtrent op te merken, dat een opvordering van dit le gaat in zich zou sluiten de erkenning van het testamentdat het legaat gemaakt is onder voorwaarde, dat de naaste vrien den binnen 6 weken zouden renuntieëren aan alle andere pretentiën, en eindelijk dat ook te dezen aanzien de verjaring (zie sub d) in den weg zou staan. Ad c. de bewering van nietigheid van het testament als niet bevattende de instelling van bepaalde erf genamen berust volgens de 3 advocaten op een verkeerde opvatting van het testa ment. De bedoeling des erflaters is duidelijk om eenc stichting in het leven te roepen; en deze als erfgenaam te doen optreden, welke stichting, geoorloofd volgens de toen heerschende wetten, bij zijn laatsten adem tocht in het leven trad. Ad d. In het algemeen verjaren alle rechts vorderingen door verloop van 30 jaar. Hetzelfde geldt ook ten aanzien van de op vordering van erfenissen, en er zijn thans (1876) bijna reeds 100 jaar na den dood des erflaters verloopen. Feiten, die als wet tige corzaken van stuiting of schorsing dier verjaring zouden kunnen worden in geroepen, zijn niet medegedeeld noch ergens uit af te leiden. „Wij vreezen dus dat eene rechtvordering al ware zij anders gegrond, op dit bezwaar naar ons oordeel onoverkomenlijk zou af stuiten. Wel is waar zou, ingeval van valsch heid, de verjaring eerst beginnen te loopen, na de ontdekking daarvandoch wij kun nen valschheid, waarvoor, zooals wij in sub a hebben opgemerkt, geen enkel bewijs wordt bijgebracht, niet als eene ernstige onderstelling aanmerken." Ons oordeel resumerende (aldus de drie advocaten) verklaren wij dat ons geen enkele rechtsgrond is bekend geworden, waarop eene rechtsvordering tot verkrijging van de nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst of een deel daarvan met eenige ver- Wachting van gunstigen uitslag kan worden gebaseerd. Alle moeite, die daarvoor gedaan wordt, alle gelden, die daarvoor worden besteed, komen ons voor te zijn tijd- en geldverspil ling. Zij, die eens met deze erfenismanie zijn behebt, zullen door dit ons oordeel, vreezen wij, niet overtuigd Worden, en de kans daarop is des te geringer, wanneer men, gelijk hier, te doen heeft met in dergelijke zaken onkundige personen, die zich inbeel den deskundig te zijn, maar desniettemin hopen wij, door het duidelijk uitspreken onzer meening, de verdere verspreiding dezer ziekte eenigszins tegen te gaan. Ons onder zoek heeft ons niet bekend gemaakt met eenige onregelmatigheid of onwettigheid integendeel, wat wij onderzocht en gezien hebben, getuigt van nauwkeurige observatie van het recht en van de vereischte forma liteiten door Teyler's-executeuren en admi nistrateuren. Ook de correspondent van de liberale .,N. R. CL" te Boedapest komt op teilen de witte. terreur-verhalen van het I. V. V.. waarvan de onverantwoordelijke boycot tegen Honga rije een uitvloeisel is. tJ. De correspondent schrijft o.m.: „Wie in de Oostenrijksche hoofdstad als journalist werkzaam is. weet. dat daar te genwoordig een groot aantal Hongaarsche collega's ziin gevestigd, die voor een deel medewerkers ziin van de hier verschijnen de Hongaarsche communistische blaadjes opgericht met het doel den nieuwen koers De kamenier was bezig de laatste hand te leggen aan het kapsel van haar meesteres, toen de heer Faussit binnentrad. Eenige 00- genblikken nog en het meisje trok zich be scheiden terug. Toen man en vrouw alleen waren, wilde do heer Faussit met zijn gewonen moed en vastberadenheid het netelige onderwerp dader- lijk ter sprake brengen. Maar het kostte hem ditmaal meer dan gewone moeite, en terwijl h(j de aristocratische gestalte zijner vrouw en haar nog jeugdige gelaatstrekken be schouwde, vroeg hij zich of of hij toch niet beter gedaan had een burgermeisje te huwen iu plaats van de dochter van een edelman. Want Ff ussit twijfelde er niet aan of het was het onstuimige bloed der Treshams zoo heette de lamilie zijner vrouw dat in Geoffery's aderen vloeide. „Beu je naar Clemdon geweest, lieve," vroeg hij, „en was alles daar geed „Ja, behalve met Mildrid. Maar wat zie je er slecht uit, Arthur? Ben je zoo vermoeid? Nu allebei de jongens tliuis zijn, moest je toch eens wat meer aan je zelf gaan denken en wal rust nemen." „Ik ben bang, dat ik nóg wel harder zal moeten werken dan tot nu toe, en dat nog jaren lang. Er is weer iets met Geoffrey gebeurd, Eleanor." iu Hongarije te bestrijden, en zich overigens bezig houden niet het verzenden van op zienbarende berichten over de witte-terreur aan buitenlandsche bladen. Het zijn zon der uitzondering joden, knappe koppen, die thans met voldoening wijzen op het behaal de succes, dat het Internationaal Verbond van Vakvercenigingen hun vaderland gaat 'boycotten. Want de Engelsche arbeiders- commissie hoeft hier te Weenen van deze heeren haar inlichtingen gekregen; hier vertoefde zij 10 dagen, terwijl zij, voor de leus. drie dagen te Boedapest bleef en de steden, waar de opgesomde gruwelen zou den zijn gepleegd, in het geheel niet heeft bezocht. Heel kwalijk is hun dat niet te nemen, daar de leden te Weenen alles netjes klaar vonden, geteekende protocollen en de noo- dige getuigen bii de hand. die den inhoud bevestigden. Bovendien konden zij met de menschen in Hongarije niet praten, daar zij geen Hongaarsch verstaan en de gen. De gevolmachtigden der geallieerden spreekt. Alle onbevooroordeelden echter die na den val der radenrepubliek het land bereisden, om met eigen oogen te zien. mosten ge tuigen. dat een witte terreur van een om vang. zooals uit de mededeeling van het internationaal verbond van vakvercenigin gen zou moeten worden afgeleid, in Hon garije niet bestaat en. niet 'bestaan heeft." De correspondent besluit zijn schrijven als volgt: „Daarom is het te hopen, dat in het be land van de zoo gewenschte consolideering des lands het door het 1. V. V. genomen be sluit nog tiidig worde ingetrokken." HEELEMAAL niet tegen den gods- dienst. Een van .de populairste kopstukken in de S. D. A. P. is de Joodsclre demagoog Kleerekooper, de man die dagelijks de lezers van „Het Volk" verheugt met zijn „Oproerige Krabbels". „Wilt gij dezen man zoowel als broeder Duys geiooven, dan wordt hij verteera door eerbied voor al wat religie is en het Christendom in het bijzonder, schrijft do „Maasb.": i_j „Maar van de honderd Krabbels die hij iu „Het Volk" schrijft, druipen er negen- en negentig van spot en hoon met de heiligste gevoelens van het Christelijk deel yan het volk. Hij, die er groot op gaat zich litterair gevormd te. hebben op deen Joodschen aartsspotter Heinrich Reine. Iu dezelfde .week der obstructie, dat Duys iu de Kamer een man als dr. No- lens hoonend feliciteerde met de heilig verklaring van Jeanne. d'Arc, deed Kleerekooper het jn „Het Volk" nog eens op de volgende oorspronkelijke wij ze over: „Neen, wij mogen geen kwaad spre ken van onze Katholieke landgenooten De ijver, waarmede zij werken aan ons aller redding uit de verschrikkingen der hiernamaaiscke, zeer langdurige ere matie, verdient .waardeering. „En als ik bedenk, hoe de Maagd van Orleans thans door de Kerk is heilig verkLaaxd, vijf eeuwen nadat zij door hare Katholieke .vereerders in lovende lijve verbrand .werd (zoodat het vage vuur haar mogelijk nog 'n betrekkelijke afkoeling bracht) dan verlevendigt zich zelfs de hoop, dat ook Truelstra in No vember 2418 de canonisatie erlangen en als een andere St. Pieter van de doo- deu herrijzen zaWaarmede ik tevens gezegd wil hebben, dat ook voor hem reeds tha.,6 de. houtmijt» welke de voor hof blijkt ter heiligverklaring, temet moet worden ontstoken." Toen Duys zijn historische nonsens over Jeanne d'Arc in de Kamer luchtte, werd hij zelfs door den liberalen hoofdredacteur van „Het Vaderland" daarop terecht gewezen Het doet er niet toe, een paar dagen later komt de Jood Kleerekoper in „Hiet Volk" met hetzelfde oneerlijke grapje uit, En nu zijn bet juist deze twee sociaal-de mocratische heeren, die te hooi en te gras aan de Roomsche arbeiders getuigen, dat zij verteerd worden van eenbeid voor al wat re ligie is. en dat zü heeiemaal niet tegen den godsdienst zijn- Integendeel zij achten het van het grootste belang om de Katholieke en Christelijke arbeiders naar zich toe te trekken en daarom passen zij braaf op om hen niet door anti-christelijke beginselen van zich af te stooten- O, zij zijn heeiemaal met legen den gods dienst. brave Katholieke arbeiders. Een bijzonder correspondent van Havas heeft in den 1°°P vaa den avond in En- Ze verbleekte en iraar oogen werden groot van angst. „Wat is het? Ik dachtt dat hij in den laatstea tijd beter oppaste. Bea je niet wat al te streng jegens hem, Arthur? Hadden wij niet afgesproken, dat wij den eersten tijd nog niet al te groote verbetering moesten ver- wachtea „Iu kan me niet herinneren, dat ik dit ge zegd heb, Eleanor, maar als jij het zelve weet zal het wel zoo wezen. Het gaat trou wens niet over het werk, ai maakt Geoffrey zich ook op het kantoor allesbehalve nuttig. De zaak is vrijwel erger. Hij geeft zich af met een meisje uit Branethorpe, de dochter van Aaron Fletcher, een van de meester knechten beneden in de mijnen. Hij is van middag bij mij komen klagen. Natuurlijk moet aan zooiets dadelijk een eind gemaakt woirdea, Eleanor." De vrouw des huizes was diejp ge schokt „Wat is het voor een meisje", vroeg ze „Het zal zeker wel op de eerste plaats haar schuld zijn. Geoffrey maakt nu een maal op iedereen een prettigen indruk, en ze heeft zeker een paar los daarheen geworpen woorden h^el andera opgevat dan ze bedoeld waren. Ik hoop* toch, Arthur, dat ge de za^k goed onderzocht gelsehe kringen bijzonderheden vernomen over den voortgang der onderhandelin gen. De gevolmachtigden der geallieerden hebben zich eerst 's namiddags bezig ge houden met de kwestie der schadevergoe ding. De Fransehe en Engelsche deskun digen verstonden zich over een plan be treffende de betaling van de schadever goeding door Duitschland. De geallieerde zullen de totale som vaststellen, die de Duitschers door jaarlijksche stortingen tot een bepaald cijfer moeten betalen. Nochtans kan het cijfer van deze jaar lijksche stortingen verhoogd worden, al naar de economische draagkracht van Duitschland. De bedragen van deze stor tingen zullen automatisch zijn en alleen afhangen van zekere factoren, cïie het niet noodig zullen maken 'n scheidsrech terlijke regeling te baat te nemen, zooals bij de commissie voor herstel. Waar schijnlijk zal een toegevoegde tabel op gemaakt worden, rekening houdende met de geleidelijk terugkeerende welvaart van Duitschland on wel volgens nauwkeurig vaststaande gegevens, zooale de omvang vau den uitvoer, die niet vatbaar zijn voor chicanes. Het plan van dc deskundigen komt dus hierop neer, dat de totale som. die door Duitschland verschuldigd is, zal bepaald worden volgens het bedrag der te vergoe den schade en dat eveneens het bedrag zal vastgesteld worden van de jaarlijk- sehe stortingen door Duitschland om zijn schuld af te lossen, welke jaarlijksche be talingen dan verhoogd kunnen worden. Al naar die verhoogingen zal het aanta] vau de jaarlijksche stortingen, dat vooraf wordt vastgesteld, verminderd worden en bijgevolg zullen dan do geallieerden snel ler profijt hebben van de schadevergoe dingen, waarop zij recht liebben. Over dit rapport werd nog beraadslaagd eu 't zou gisteren in bijzouderliedeu aan genomen worden. liet officieele communiqué over de tweede vergadering luidt: Le tweede ver gadering van de conferentie duurde van vieren tot zevenen. Men beraadslaagde over de Turksche kwestie eu besloot den oorspronkelijk bepaalden datum van 26 Juni te bandhaven voor de overhandiging van het antwoord van Turkije op de vre desvoorwaarden. De conferentie keurde eveneens do mi litaire maatregelen goed, die door de maarschalken Foch en ,Wilson beraamd zijn tegenover den toestand in do buurt, van Oonstantinopel en de straten. Vervolgens werd besloten, om afgevaar digden van Griekenland, Polen, Portugal, Roemenië, Tsjechcslowakije en Jugoslavië uit te noodigen te Spa te komen om met de geallieerden te beraadslagen over de vraagstukken, die hun rechtstreeks aan gaan, of die in den loop van de confo- rentie te berde mochten komen. Foch en Wilson verkregen de goedkeu ring van de conferentie op den tekst van een kennisgeving van de geallieerden aan de Duitsche regeering belreffende de ont wapening, de vernieling van oorlogemate- rieel en. een zoo spoedig mogelijke ver mindering van de legersterkte, welke alle voorgeschreven zijn door het traciaat van Versailles en tot dusver niet of onvolledig uitgevoerd zijn. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN BERLIJN. Aan de Zondag gehouden verkiezingen voor den gemeenteraad van Groot-Berlijn, heeft slechte &5 pet. der kiezers deelgeno men. Volgons de tot dusver bekende uitsla gen zullen do onafiiankelijken 87 zetel» krij gen, de aoc.-ciem. 38. economische bond 10, democraten 16 centrum 8, Duitsche volks partij 37, Duitsoh-natioaalen 26. Drie man daten ziin twijfelachtig. EEN KONINKRIJK MESOPOTAMIëf De Daily Express meldtHet Engelsche kabinet heeft besloten, een Arabisch koninkrijk Mesopotamië te stichten, waar van de eerste souverein vermoedelijk Abdool- lah. de zoon van den koning van Hedzjas zal ziin. Het Briteche garnizoen zal vier jaar in Mesopotamië gehandhaafd worden tot er 6en inlandsoh leger en een politie georganiseerd is. DE CONFERENTIE TE SPA. Naar Reuter verneemt, zal de conferentie te Boulogne ook de wenschelijkheid van het uitstellen der conferentie te Spa bespreken. Engoische staatslieden zijn v. meening dat uitstel van, 'ca week onvermijdelijk is. DE ENTENTE CONTRA DE TURKSCHE NATIONALISTEN. Do Chicago Tribune bevat een opzienba rend bericht uit Boulogne, behelzend uat de Ententeconfeirentie besloten heeft tot een onverwijld gezameliik militair optreden om do Turksche nationalistische beweging te heeft, yoerdat ge met strengheid tegen den armen jongen optradt." „Ik heb hem de h©ele zaak in zijn ge zicht gezegd, en hij ontkende het in het geheel niet. Er vielen harde woorden, en nu is hij weg". „Weg, waarheen?" Faussit haalde de sschoudera op. „Dat kan ik niet zeggen. Heel ver kan hij niet weg zijn, want hij moest een sovereign leenen yan Itegys. Maar ik wou je zeggen dat we er ditmaal een eind aan moeten maken» Eleanor Ik heb hem gezegd dat hij het land moet verlaten gn dat ik bereid ben tien pond voor zijn overtocht naar Canada te betalen. Daar kan hij dan een nieuw leven beginnen misschien dat het leven daarginds hem tot^ een ander en beter mensch zal maken". Opnieuw werd Lady Eleanor doodsbleek en haar oogen stonden vol tranen. Faussit, die veel van zijn vrouw hield, wendde het hoofd af om niet zwak te worden hij had al zooveel van deze tooneelen meegemaakt, en wat had al zijn toegeven gebaat? „,Hoe kun je toch zoo vre&selijk hard zijn tegen je eigen kind, Arthur. Ik heb altijd gedacht dat jij eigenlijk al hgel wei- AFGESLAGEN 'n Jonkman van buiten stond op 't Am- (sterdaaisehe stationsplein, en werd aange klampt door 'n drietal van die netgeklee- de sujetten, die er hun werk van "maken achtelooze vreemdelingen te bedriegen en te beroovcn. „Zoo, jongmensch," zei er een, ,pas in de stad?" „Ja, en 't is me 'n reuzenstad," zei de buitenman. „Dat is 't," zei 'n ander. ,,Hoe maakt je moeder het?" „O, heel best," was 't antwoord. „Zij heeft me juist hier naar toe gestuurd, voor zaken." „Zoo... Wat vcor zaken," vroeg 't derv de heerschap. „Ncu ze zei, 'k meest eens de drie gekste schurken van Amsterdam opzoe ken en 'k geloof dat ik niet lang hoef to zoeken." Vijf seconden later kon de buitenman alleen zijn weg vervolgen. EEN VRIENDELIJKE WENK. In een groot magazijn klampte een da'- me, die haar man in 't gewoel was kwijt geraakt, den directeur aan. „Mijnheer", zei ze, „kunt u me niet' even helpen? Ik zoek naar een kleine meneer met één oog." „Nu mevrouw," was 't antwoord, „a-s de man érg klein is, was 't misschien be ter met allebei uw oogen te zoeken." onderdrukken en deTurken tot onderwerping aan de cischen der geallieerden te dwingen. De militaire deskundigen hebben opdracht daarvoor de plannen te ontwerpen en wan neer dezo gereed ziin. zulten Frausehe En gelsche en. Grieksche troepen in Klein-Aziö van leer trekken. De wapenstilstand tus- schen Moestava on dc Franse hen zal niet vernieuwd worden. Do Entente-troepen zullen in Klein-Azië een groote converseorenue bewoging begin nen om liet nationalistische leger te vermor- 'Ci Eneolsche troepen zullen van Ismid oprukken, Grieksche uit Smyrna, de 1 ranselt© uit Cilieië. Zoodoende zal Kewal's leger allengs worden ingesloten en gedwongen do wapens neer te leggen. Tot deze beslissing zouden Lloyd George en Millerand te Ilythe gekomen zijn; de eenrge aanduiding ervan was de kennis geving dat de Grieksche bevelhebber te Srnirna gemachtigd zou worden in Klein- Azië op te rukken. DE SOCIAAL DEMOCRATEN EN DE NIEUWE DUITSCHE REGEERING. De Vorwarts schrijft; De drie partijen, waaruit de nieuwe regeering zal zijn sa mengesteld zijn bet over bet regeerings- program volkomen eens geworden. D® nieuwe regeering zai verklaren dat zij staat op den grondslag der grondwet vair Weimar en het herstel van het vaderland, op den grondslag der republikeinsehe constitutie als haar taak beschouwt. Zij zal do partijen verzoeken haar te steunen en den partijstrijd te laten rusten. Het bla-d voegt hieraan toe, dat de so ciaal-demo krat on zich hun beslissing La- zake de z.g. welwillende onzijdigheid voor behouden tot de S.D. Kijksdaggroep daar omtrent haar laatste woord gesproken beeft. De beslissing van de groep is af hankelijk van het program der regeering Een blanco crediet kuonen do S.D. haar met geven. - KRASSIN AF? De politieke medewerker van het (bol sjewistische) arbeidersblad Daily Herald meldt, dat er een crisis ontstaan is in de onderhandelingen tuschen Lloyd George en Krassia. De eerste verlangt volledige schadeloos-stelling voor do Britsche fi- nancioele belangen in Rusiand en weigert Krassin s aanbod to aanvaarden om over de zaak te spreken op een vredesconfe rentie. Het blad acht het mogelijk, dat de on derhandelingen afgebroken zullen worden De toestand in Ierland. De onlusten te Londonderry in Ierland hébben ook Zondag voortgeduurd. Er zijn ruiten ingeworpen, winkels geplunderd, po litieagenten afgeranseld, enz. De brandweer, die bezig was gestichte branden te blusschen. werd zoodanig bemoeilijkt en lastig gevallen," dat de spuitgasten hun toevlucht moesten zoeken in de politiebuieaux. De menigte heeft de brandspuiten vernield, zoodat de stad nu zonder bluschmiddelen zit. En der leiders van de Iersche vrijwilligers is Maandagochtend toen hii naar huis terugkeerde door een schot doodelijk gewond. Toen Maandagmiddag een trein uit Du* biin het station binnenreed omsingelden Sin- Feiners het station. De politie verhinderde nig geschikt bent om zulk een gevoeligea bizonder ontwikkelden jongen als Geof frey te leiden". Faussit kon nu toch niet nalaten spot?* tend te lachen. Wel mogelijk maar ditmaal heb ik meer als man tegi&n man met hem gesproken". „En wat heeft hij geantwoord", vroeg ze, kortsaehtig opgewonden. „Ongetwijfeld heeft hij j© aanbod met verontwaardiging afgewezen. Het was toch ook te erg hem ais tusschendéks-paasagier naar Oanada tg willen zenden. „,Ja, hij weigerde de tien pond aan t« nemen en ik vrees dan ook dat we nog wei van hem zuilen hooren. Hij heeft zijn koffers gepakt en is naar Carlram Junctim gereden. Intusschgn kan hij de tien pond altijd nog van mij krijgen." Zijn ietwat lichtharuge toon, die die nen moest om zijn diep geschokt gevoel te verbergen, kwetste en verbitterde zijn vrouw in de hoogste mate. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 13