BINNENLAND Gemengd Nieuws Rechtszaken. INGEZOiNDEN. KOEM DE FEITEN Nederland en België EEN RECHTSCHAPEN BELG. In het Belgisch Parlement heeft het Kamerlid der Vlaamsche Frontpartij, dr. Ad. de Beukelaere in een uitvoerige en gedocumenteerde rede gewezen op de ver plichting tot dankbaarheid v. België we gens de Hollandsche gastvrijheid tijdens den oorlog, de anti-Hollandsehe Belgische drijverijen ten scherpste afgekeurd, de houding der Belgische regecring in de Wielingenkwestie aan kritiek onder worpen, wijzende op de door Holland aan geboden oplossingen en overlegging der documenten geëischt. ONTPLOFFING EN BRAND TE ROTTERDAM. Korie Berichten DE MOORD OP DiEN AGENT DRAAD. AAN HET KATHOLIEKE VOLK VAN NEDERLAND. hun den trein aan te vallen. Tusschen de Sinn Feiners en de agenten ontstond een ge vecht. waarbij een man gewond en in de ri vier werd gegooid, waaruit de politie hem redde. Men verwacht de afkondiging van den staat van beleg. Gisteravond zijn te Krefeld groote be toogingen tegen den woeker in levensmid delen gehouden. Meer dan 10.000 menschen hebben er aan deelgenomen en na een ru moerige vergadering de markthallen be stormd en geplunderd. Daarna zijn waren huizen eveneens leeggeroofd. De politie was machteloos; eerst na eenige uren hebben Belgische bezettingstroepen de orde hersteld. De krijgsraad te Essen heeft een Rus sisch vaandrig, die tüdens de onlusten in het Roergebied uit ontslagen Russische krijgsge vangenen een compagnie had gevormd en daaimee aan de ziide der communisten had gestreden, tot 2 j. tuchthuis veroordeeld. De Rijnvaartconferentie, in 't vredes verdrag van Versailles voorgeschreven, heeft twee zittingen gehouden. Duitschland heeft er 5 gedelegeerden, Frankrijk, Engeland, België, Italië en Zwitserland zijn er verte genwoordigd. Nederland heeft geen vertegen woordiger gezonden. Maandag hebben de Fransche militaire autoriteiten 'n verbod uitgevaardigd om be richten te geven over betoog in gen van vreug de der Duitschers in Flensburg over het neer halen der geadieerde vlaggen en het hij- schen der Duitsche vlag. Berichten over de staking in Ludwigshafen zijn eveneens ver boden. De autoriteiten behouden zich voor, eigen berichten te publiceeren. Volgens besluit van het congres van dc Wurtembergsche sociaal-democratische par,ij treden de sociaal-democratische leden uit de Wurtembergsche regeeiing. Het Engelsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat op bevel des konings twee ver meesterde Duitsche veldstukken van 77 m.M. bij het Buckingham-paleis en twee lange ka nonnen van 105 m.M. op het terias van het kas.eel te Winsor. tentoongesteld zullen wor den. Alle buitgemaakte vijandelijke kanonnen zijn nu toegewezen aan steden en openbare lichamen en men kan geen nieuwe aanvragen in overweging nemen. Honderdduizenden artikelen van de vijan delijke oorlogsuitrusting rijn ook verdeeld aan de steden, openbare lichamen en musea in het heele land. Er zijn echter r.og een aan tal machine-geweren, schansmorfieren en miinwerpers beschikbaar, waar ook scholen om mogen vragen. De Engelsche Zeemansbond heeft het vertrek uit Tilbury belet van de drie schepen British Major, Cymric en Minnakolak. Dit geschiedde uit sympathie met de staking der marconigrafis:en. De vakbond der marconi- grafisten maakt bekend, dat er te Livetpool nog meer schepen zijn opgehouden. „Noein de feiten", riep Mr. Troelstra in de Kamer uit, toen de heeren Bomane en Win ter mans zeiden, dat de soeiaal-de- moeratie in theorie en praetijk anti-gods dienstig is. Wij hebben eenige klinkende feiten ge noemd, waaruit bleek, dat die beschuldi ging der beide Katholieke afgevaardig den dik en deugdelijk hout sneden. Nu vragen wij eens aan den heer Troelstra, wiens naam met vette letters boven „Het Volk" prijkt, als behoorende tot de hoofdredactie.' leest gij ook dat blad? Zoo ja, dan kunt ge ook weten, dat in het feuilleton, het verhaal staat van een biecht; waarin de biechtvader „een zondig jenevervat" heet, die een tegen stander bezit in den „zeer welgedauen, van de jenever zelf niet afkeerigen Bra- ziiianer Pater Andreas". Deze Brazilianer Pater verkoopt de absolutie goedkooper, volgens het verhaal van „Het Volk". Het biechtverhaal komt verder neer op een gesjachel tusschen den biechtvader en het meisje over het „offergeld". De biechtvader overvraagt, het meisje dingt af, en het besluit is aldus: „Nu," sprak hij zuchtend, „een gulden, een vette, niet al te oude kip en twintig eieren. Pas op dat er geen van bedorven is, meisjeAbsolve te! „We hebben", zegt de „Gelderlander", „een oogenblik geaarzeld om deze regels af te drukken, maar ze zijn te plomp en te plat en te grof om ons te ergeren. De laster ligt er zóó dik op, dat hij slechts den lasteraar kan bezwadderen. Geen der onzen kan ook maar 'n oogenblik denken, dat er aan zulk een voorstelling ook maar 'n 6chijn van werkelijkheid ten grondslag ligt". Maar sprekend is zoo'n verhaal toch! Het teekent den geest der Sociaal-De mocratie, den schunnigen, anti—Katholie ken geest, die smaak vindt in zulke wan staltige vervalschingen van de heiligste instellingen der R.-K. Kerk. Een dxonkenlap, die de absolutie ver koopt dat is het beeld van onze Ka tholieke priesters in de hersenen van een Sociaal-Democraat. Noem de feiten, riep de oomediant Troeistra in de Kamer uit. We ziin hem ter wille geweest, we heb ben ze genoemd. Er liggen, zoo noodig, nog meer tot z'p beschikking. OPBRENGST VAN 's RIJKS MIDDELEN. De vermeerdering Yan 's Rijks inkomsten vergeleken bij het vorig jaar, duurt voori: over de maand Mei 1920 is de opbrengst 12,282,352.41 grooter dan over Mei 1919. Over de maand April bedroeg die toeneming f 11,685,436.44. De stijgende lijn in de ver meerdering houdt dus aan, al zou een gra fische voorstelling een mindere stiiging der liin aanwijzen dan over de maanden April en Maart in vergelijking met elkander. Im mers. de vermeerdering over April was onge veer 5 millioen grooter dan die over Maart, waarbij echter in aanmerking dient geno men het geleidelijk geringer worden van het percentage der vermeerdering in de maan den Januari. Februari en Maart, welke met April tot stilstand kwam. De totale opbrengst over de maand Mei 1920 beliep f 41,140,322.77, tegen f 28,857,970,36 over Mei 1919. De op brengst over de vijf eerste maanden van 1920 bedroeg f 166,027,327.90, tegen over die vijf maanden van 1919 f 109,438,463,28%. Een vermeerdering van f 56,588,864.611/2- Wederom verminderde ook in Mei ge lijk in de voorgaande maanden de grond belasting, n l. van f 2,515,892.76 tot f 2,271,263.92. terwijl de vermindering in het loopende jaar 443,616.611% bedraagt. De peisoneele belasting verminderde van f 792,566.721% in Mei 1919 tot ƒ480,180.43 in Mei 1920. De belasting o.p gouden en zil veren werken verminderde van f 77,214.821/2 in Mei 1919 tot 63.579,071% in Mei 1920; het statistiekrecht idem van f 660,247.11% tot f 548,019.01. Enkele pesten bleven vrij wel stationair; de overige toonen een ver meerdering aan. waarvan we de voornaams.e noemen (resp. Mei 1919 en Mei 1920): In komstenbelasting van 6,389,110.53 tot f 8,059,191.38; Vermogensbelasting van 921,347.02 tot 1,273,195.64; suikerac cijns van f 2,719,388.91 (et 3,968,003.36; accijns gedistilleerd van 2,697,992.68 tot f 4,250,389.25%; accijns geslacht van f 1.004,407.12 tot f 1,272,788.71; zegel rechten van 1,518,854.42V2 tot f 2,409 696.81registratierechten van f 3,033,026.30% tot 6,521,365.02%; in voerrechten van 2,972,516.23 tot f 5,476.292.99. Een nieuwe pest: belasting op speeikaai en, bracht in Mei 1920 1817.75 op (raming over 1920 f 200 000; 1/12 der raming dus f 16,666.66). Beha ve de grondbelasting verminderde in het loerende jaar, vergeleken bij de eerste vijf maanden van 1919. de opbrengst van jacht- en visscheriiacten c.a. n.l. met f 363. Mei heeft voorts schitterend ingehaald de vermindering van den suikeraccijns. die over de eerste vier maanden van 1920. vergeleken mtt die van 1919 f 319,598,39 bedroeg. Van de vermeerderingen over de eerste vijf maanden van 1920, vergeleken met die van 1919, ncteeren we: Inkomstenbelasting bij na 15 millioen; dividend en tantièmebelasting bijna 41% millioen; vermogensbelasting bijna 2% millioen; accijns gedistilleerd ruim 8% millioen; zegelrech en bijna 3% millioen; re gistratierechten ruim 9 millioen; successie rechten bijna 3 millioen; invoerrechten ruim 7% millioen. De opbrengst der belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden (Oor logswinst- en Verdedigingsbelasting) is over Mei 1920 f 17,634,576.11; over de ee.sie vijf maanden f 67.6S2.531.49. De opcenten geheven ten bate van het Leeningsfonds 1914 beliepen in Mei 1.1. f 4,709,813. in de eerste vijf maanden f 20.971.066.09. In deze ru briek wordt opgemerkt dat aan registratie rechten ove Mei 1920 .70 meer is terug- beiaa'd dan over de eerste vijf maanden van 1920 werd ontvangen. HEFFING VAN BEDRIJFSBELAS TING DOOR DE GEMEENTEN. Het dagelijksch bestuur van bet Ver bond van Nederlandsche Fabrikanteii- Vtereenigingen ontwikkelt in een adres aan de Tweede Kamer ernstige bezwa ren tegen het ontwerp van wet tot wy- zigiug van de Gemeentewet en de Wet cp de Inkomstenbelasting 1914, voor zoover dit de mogelijkheid opent, dat de gemeen ten een zakelijke belasting op het bedrijf in het leven roepen, hierin bestaande, dat elke onderneming vbor het gemiddeld aantal daarin werkzame arbeiders, die minder dan 2500 per jaar verdienen, 'n belasting moet betalen, die het bedrag v. 12.per arbeider niet mag overtreffen. Adressant verwerpt het denkbeeld, dat een arbeidersbevolking haar deel in de kosten der gemeentehuishouding als re gel niet rechtstreeks zou kunnen betalen en betoogt, dat de voorgestelde belasting bij haar toepassing tot zeer greote onbil lijkheden aanleiding zou geven. Bij het verwerken van een zending goede ren afkomstig uit Amsterdam ontplofte Dinsdagmorgen een kist met knalkurken in een goederenloods op het terrein van de Nederlandsche Spoorwegen aan den Sta tionssingel te Rotterdam. Van de vier em ployés die in de loods werkzaam waren, werd de 51-jarige besteller der Nederlaudscae Spoorwegen van der Staay onmiddellijk ge dood. De losse werkman de Vos, kreeg ern stige beenbreuken en is terstond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Aan de loods werd groote schade toege bracht op een aanzienlijken afstand spron gen alle ruiten stuk. Het overschot van de lading word opzijgezet. De politie heeft vooorts de zaak in onderzoek. Door de ontploffing ontstond brand in de loods, die met moeite kon worden ge- bluscht. Tijdens het blussehingswerk werd een spuitgast licht gewond. BRANDSTICHTING IN HET PALEIS VOOR VOLS VLIJT. Het scheelde maar weinig, of de tentoon stelling „Het Huis en zijn Inrichting", die in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wordt gehouden, was Zondagmorgen door brand geteisterd. Een der nachtwakers liet- 's morgens bii het aanbreken van den dag zijn hond uit. Toen hii na eenigen tijd, omstreeks kwart over zes. terugkeerde, bemerkte hu, dat zaal A, gelegen in den linkervleugel van het Paleis, in een dichten rook gehuld was. Hij nam tevens een doordringende brandlucht waar. In allerijl Trok hii een dor brandschel len in het gebouw aanwezig, af, met het gevolg, dat de brandweer, uit de Kazerne aan de Nieuwe Achtergracht, met groot mate rieel uitrukte. De brandweerlieden vonden den vuur haard in den kelder, die onder zaal A door loopt en als bergplaats verhuurd is aan een groentenhandelaar, wiens zaak op de Prin sengracht is gevestigd. In dezen kelder deden de brandmeester Schötke en zijn mannen een bc-langriike ont dekking, die ei maar a] te duidelijk op wees, dat in dit geval een geraffineerde brand stichting had plaats gohad. Men vond toch op zeven verschillende plaatsen zeer brandbaar materiaal opge hoopt, zooals stukken van manden, rieten meubelen, hooi en stioo. Enkele van die zeven bergen waren aan bet branden. De vlam had spoedig de balken en vervolgens den vloer van de expositiezaal doorgebrand, Naast den stand van een chocolade-firma 'be vindt zich liet gat waardoor de rook zich een uitweg baande. Door de hitte is ook de lambrizccring gesprongen, die hier en daar barsten vertoont. In de expositie-zaal be vindt zich bij den ingwug een glazen kastje, waarin een brandslang en straalpüp is ge borgen. Ook dit kastje was van nit den kol der reeds door het vuur aangetast, zoodat het vermoeden bestaat, dat het brandbare materiaal daaronder is neergelegd, teneinde de brandbluschmiddelen onklaar te maken. De brandweer heeft van deze brandikraan toch nog gebruik kunnen maken. De elee- trisch loopende klokken in de tentoonstel lingszalen zijn allen om G.25 uur blijven stilstaan, dooidat op dat tijdstip de eleetri- sclie kabel is dooi gein and. Na deze ontdek king werd de waarnemende brandweercom mandant. de heer Lodewiik gewaarschuwd, die onmiddellijk de politie van de geconsta teerde brandstichting in kennis deed stellen. Deze heeft haai oderzoek, onmiddellijk aan gevangen en reeds verschillende personen gehord. Haar onderzoek is er niet alleen op gericht den dader van de brandstichting op te sporen, maar tevens vast te stellen, in opdracht van welke personen, als direct be langhebbende bij een brand in de expositie zalen, deze ernstige misdaad is gepleegd. STRAATGEVECHT 'jE s HAGE- Zaterdagavond is te 's Gravenliage in de Wes'.o. straat een ernstige vechtpartij ontstaan tusschen de politie en bewo-nsers van die buurt. Omstreeks 8 uur wilde een tweetal agenten een bewoner, die onder den in- viced van sterken drank verkeerde en niet iederen voorbijganger ruzie zocht, arresteeren, waartegen de arrestant zich heftig verzette. Buurtbewoners kwamen hem daarbij te hulp, zcodat de agenten vrij spoedig een sterke overmacht te genover zich zagen. Op het alarm kwa men s pcedig meer agenten opdagen, maar nu ontstond een formeele vechtpartij. Met steenen werden de agentten, die assistentie verleenden, door de menigte ontvangen waardoor verschillende agenten getroffen werden tegen de borst, rug en beenen. De politie was dan. cok genoodzaakt van haar revolvers gebruik te maken en door het tossen van schoten gelukte het haar de bende to verdrijven en den arrestant ever te brengen naar het po litiebureau Arehimedeeslraat. De agenten bleken gelukkig niet ern stig gewond en konden hun dienst ge woon voortzetten. EEN OUDE KIST GEVONDEN. Te Delft is op den zolder van hei oude Waaggebouw een groote kist gevonden, in houdende boeken en bescheiden uit de 16e, 17e en 18de eeuw. In een typisch boek waar in waarschijnlijk het geweven laken werd genoteerd, zit.en eenige duizenden staaltjes van verschillende lakens, beginnende in Ja nuari 1703 tot 1 Februari 1786. De vorige week werd 't gemeente-archief in kennis ge steld van de aanwezigheid der kist. Hoogst waarschijnlijk bevinden er zich waardevolle stukken onder. MAAR EEN GRAPJE? De Schoolwereld, orgaan van de afd. Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage van do VereeniginK van hoofden van scholen, vertelt hel, volgende: „Op den dag der demonstratieve staking tegen de anti-revolutie wel achtte een onder wijzer te Rotterdam, lid van de S. D. A. P., het blijkbaar noodig. met zijn klasse te spre ken over die staking." Hii deed dat op zoo overtuigende wijze, dat de leerlingen zich onmiddellijk solidair toonden en tijdens het rekenuur staakten ja, zelfs vroegen, of ze nu weg mochten gaan. Dat durfde onze propagandist voor politieke stakingen toch zeker niet voor ziin rekening te nemen,althaDs hij redeneerde nu ongeveer als volgt: >,Neen, dat gaat met: je bent nu eenmaal in school, maar wat anders zou het zijn, als je vanmorgen niet gekomen was, of vanmiddag niet kwam. dan had de mees ter ook nog eens een „makkie". Gevolg's Middags zijn 25 y&n de 30 leerlingen afwezig, zij loopen buiten, sta ken. Het hoofd der school stond voor een klasse, werd door den betrokken onderwijzer niet op de hoogte gesteld en vernam het ge- va] eerst tegen het einde van den schooltijd van een lid van het personeel. Als nu de onderwijzer door het hoofd der school ter verantwoording geroepen wordt, weet hü slechts dit ter verontschuldiging aan te voeren: „Het was maar een grapje". EEN PRACHTIGE VONDST. Uit Haleteren (N.-B.) wordt het volgen de merkwaardige nienwe aan de „N. R. Crt." geschreven. Toen Vrijdagmorgen een arbeider bezig was een tuintje om te spitten nabij de oude St. Quirinus Kerk, kwam hij tot de ontdekking door eenige vergane stukken ijzer, die diep in den grond zaten, dat tei plaatse kostbare kerksieraden verborgen lagen, waaronder drie kerkkandelaars (groot model) een doopvont met boven deksel, geheel in zwaar brons (met voet stuk), volgens inscriptie in 1549 door Hendrik Franeken aan de St. Quirinus Kerk ten geschenke gegeven', het waper. der gemeente in brons en een Kruisbeeld. Vermoedelijk zijn deze voorwerpen in 1640, toen de kerk in handen der gerefor meerden kwam, aldaar verbolgen. Te Delfzijl is de bootwerker B. bij het lossen van kalen, over boord geslagen cn verdronken. Te Gouda is Dinsdag een staking uit gebroken onder de arbeiders in de blikfa- brieken. Bij vier patroons staken totaal 52 man. De blikbewerkers van de firma T. P. Viruiy en Co. zijn niet bij de staking be trokken. Voor de georganiseerde arbeiders in 't stucadoorsbedrijf te Deventer, uitgezonderd de leden van de Christelijke en Katholieke organisaties, is heden een uitsluiting inge gaan. In den nacht van 21 op 22 Juni raakte om half 1 een wagen van het circus W. Ha genbeek op de Schiebrug te Rotterdam in het ongereede. Zekere P. A. v. d. W. kwam onder den wagen terecht, toen de vier paarden, welke er voor waren gespannen, plotseling aantrokken, waardoor 't linkerbeen van den man werd verbrijzeld. Per auto is hij naar het ziekenhuis vervoerd. - Maandag verdronk bij het zwemmen in de Lek te Schoonhoven, de militair D.. af komstig uit Utrecht, van de Instructie-Com pagnie aldaar. De schipper S., die met ziin boot in de Waalhaven te Nijmegen lag. is door zijn knecht voor meer dan drie duizend gulden bestolen, terwijl hij voor een dagje voor za ken naar Leeuwarden was. Te Gameren is Zaterdagavond het 9"-ja- rig zoontje van G. v. O. hii het baden ver dronken. Het lijk is spoedig gevonden. Te Den Bosch is de motorijder Kievits heden in de liinthameistraat door een auto aangereden en onmiddellijk overleden. De doctoren te Dordrecht hebben be sloten de Zondagsrust in te voeren, in dier voege, dat eiken Zondag vier doctoren, be schikbaar zullen zijn. Het is zoo geregeld, dat elke arts drie vrije Zondagen achter el kaar zal genieten. Het Levensmiddelenbedriif te Delft zal tegen 1 September a.s. worden opgeheven. Hel grootste deel van het personeel is tegen 1 Augustus ontlagen; de overigen, volgen bij de opheffing. Een kat werdi in een gesloten zak ver voerd va,n Gorredijk naar Hemrik. een af stand van circa anderhalf uur gaans. Niet zoo gauw werd poeslief in zijn nieuwe ver blijfplaats algeheele vrijheid verleend, of aldus meldt het ,,Nbl. v. Frl." 's anderen morgens stond ze weer voor de deur van zijn vroegere eigenaresse. Tijdens een kort maar hevig onweer, sloeg Zaterdagmiddag tegen 4 uur de blik sem in een gooten fabieksschoosteen van de firma W. Swinkels te Helmond. Het gevaarte werd geheel uit elkaar ge slagen tot op ongeveer 10 meter van den grond. De neervallende brokken steen ver woestten het naastbijgelegen dak van het ke telhuis, zonder evenwei verdere sdiade aan te richten. Nabij sluis 12 der Zuid-Willemsvaart (onder de gemeente Nederweert) is het lijk gevonden van den 7-jarigen v. d.'H. uit Hel mond. Daar kwaadwilligheid wordt vermoed, onderzoekt de politie de zaak zeer streng. Te Ursem (N.-H.) is een wagen van de zuivelfabriek de Prinses, geladen met onge veer 500 liter melk, te water geraakt. Het paard liet er het leven big de voerman werd niet ernstig gewond. Zaterdag is te Kootwijk de 27-jarige gehuwde arbeider G. van Beek, vader van 5 kinderen, door den bliksem gedood. De gemeenteraad van Horsseni (Geld.) heeft met op één na algcineene stemmen de presentiegelden afgeschaft. Als motief werd opgegeven„dat er anders bii de volgen de verkiezing nog meer candidaten zouden komen." Bij een hevig onweder te Made N.-Br. werd een 25-jarig meisje door den blikstm gedood. In de fabriek van de Koninkl. Nederl. Edelmetaal Bedrijven Van Kempen. Begeer en Vos, te Vooischoten. is Zaterdagavond brand uitgebroken. De brand heeft de giete rij en de emaille-inrichiing aangetast. De schade is niet zeer groot dank zij het krach tig optreden van het personeel der fabriek. Te Winschoten zijn in de laatste dagen eiken avond relletjes als de boerenzoons, die in de cartonfabriek „Reiderland" de stakers vervangen, huiswaarts keeren. Maandag avond zoo seint men ons werden die boerenzoons uitgejouwd en voor onderkrui pers gescholden, terwijl tevens met steenen werd geworpen. Bij een charge van de po litie liepen enkelen sabelhouwen op. Een paar anderen werden gearresteerd. Te Apeldoorn is Mandagamorgen in de machinefabriek van de firma Van der Ploeg de machinist v. d. Z. door een machine aan het hoofd getroffen en op slag gedood. Te Nistelrode N.-Br. is de bliksem in geslagen in de woning van den landbouwer A. v. d. Zanden. Het pand brandde geheel af. In dezelfde plaas werd een 14-jarig meisje door den bliksem gedood. MOLESTVERZEKERING. Vrijdag j.l. heeft de Rechtbank te Rotter dam. vonnis gewezen in onderstaande zaak In 1917 had een reeder van een logger dit schip verzeaerd o.a. tegen molestia Octo ber had het schip in een storm een deel van zijn vleet moeten opofferen: 2 dagen later had men de vleet weer gevonden, vastge maakt en opgehaald: bii het ophalen, bleken er miinen in te zitten, waarom men een deel (36 netten) had gekapt, wat volgens den reeder was geschied tot gemeen behoud, weshalve hii aan assuradeuren vergoeding vroeg op grond van de polis-clausule, waarin stond, dat schade aan vischtuig ten volle vergoed zou worden, indien het tot gemeen behoud zou worden opgeofferd, volgens assu radeuren was de vleet reeds verloren"lie verloren vleet was in een mijnenveld gedre ven en in de miinen verward geraakt en was dus verloren: van eenige „opoffering' was geen sprake meer geweest, men had slechts zijn pogingen bii een redding ge staakt; eischer had hiertegen aangevoerd, dat er van een mijnenveld geen sprake was geweest: de vleet was losgelaten en later, weer opgehaald en vanaf dat. oogenblik had de logger weer de normale beschikking over ziin vleet herkregen. De Rechtbank overwoog, dat vaststond, dat het schip zich had bevonden op een plaats, waar het verzekerd was: de vleet was verder wel verloren gegaan door een storm, maar, daar het schip dc vleet weer had ge vonden, vastgemaakt en zelfs een zeer groot gedeelte binnengehaald had. was op de nor male wijze de beschikking over de vleet herkregen en bleef de storm verder buiten spel; het prijsgeven daarop van een dee] dei vleet, vormde wel degelijk een opoffering, gedaan tot gemeen behoud. Op deze gronden werd de vordering toe gewezen. Donderdag a.s. zal voor de Vierde Ka mer der Rechtbank terechtstaan de 27- jarige Jan .Willem van Putten, die be schuldigd wordt den agent F. J. Draad te hebben doodgeschoten. 15 getuigen en deskundigen a charge en 20 getuigen a, décharge zijn gedag vaard. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeioopen week, eindigende 18 Juni in Nederland uitgesproken 42 faillissemen ten tegen 24 fai lissemenien in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Juni 1920 630 faillissementen tegenover 544 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. ACTIE TEGEN LOTISICO. Door een te Amsterdam wonend hou der eener volgestorte polis van de beken de maatschappij Lotisieo, tot verzekering van risico in loterijen, is bij de Haagsche Justitie een klacht ingediend tegen deze maatschappij, wegens bedrog en wel op grond van art. 327, Wetb. v. Strafrecht Op het nummer zijner poiis werd in de Ned. Staatsloterij getrokken de prijs van 25000, waardoor Lotisieo gehouden was, hem op grond van art. 10 barer statuten uit te keeren de som van 1059, zijnde het twintigste van het door den Staat uit gekeerde netto bedrag. Lotisieo weigert dit, wijl bedoelde polishouder niet heeft deelgenomen aan de reorganisatie, vol gens welke de polishouders zieh moeten voorzien van een aanhangsel, dat hun voor 1.50 werd geleverd. Op grond van art. 19 der statuten van Lotisieo (die na tuurlijk bij Kon. Besluit zijn bewilligd) acht de polishouder deze reorganisatie onwettig. Een kleine vordering van denzelfden aard is door Lot., na dagvaarding vol daan, om verdere afhandeling door den kantonrechter te voorkomen. Nu ik over enkele weken de terugreis naar Suri name, mijn Missiegebied, ga aanvaarden, gevoel ik mij gedrongen mij nogmaals tot U te richten. Bij mijn komst in het Vaderland heb ik op U, Katholieke landgenooten, een beroep gedaan ten bate mijner arme Missie. Gij hebt mij in staat gesteld de schulden, welke ik tengevolge van de oorlogsjaren, heb moeten maken, te delgen. De goede God, die zich in edel moedigheid niet laat overtreffen, zal er U voor beloonen. En wij, mijne medehelpers en ik, zuilen met onze christenen uit dankbaarheid zonder op houden Gods rijksten zegen afsmeeken over U. Nu sta ik echter nog voor de toekomst, die o zoo donker voor mij blijft. Waar toch zijn de middelen om aan de duurte des levens het hoofd te bieden Waar de middelen om met kracht het bekeerings- werk onder de duizenden heidenen o. m. onder de boschnegers, Britsch-Indiërs en Javanen door te zetten of zelfs nog te beginnen Waar de middelen om de noodige kapellen en scholen op te richten, om hier slechts van eenige der vele werken te gewagen? En ik moet U dan eerlijk bekennen Ik heb ze niet. Daarom kan ik der waarheid getrouw schrijven, dat de toekomst, o zoo donker voor mij blijft. Ik had gaarne nog enkele maanden in U midden verbleven, om voor die donkere toekomst, een weinig althans, te zorgen, te meer daar de vele en warme vrienden onzer Missie mij tot een langer verblijf aanzetten, overtuigd als zij zijn, dat gij, Katholieke landgenooten, ook de toekomst voor mij wilt verbeteren. Edoch, ik mag, ik kan niet anger van mijn Missie wegblijven. Ik moet vertrek- ke. i..aar ziet, uoa neeft in Zijn Vaderlijke goedheid mij een plaatsvervanger toegezonden, die dat werk voor mij zal doen en wel, in het door het heele land bekende volijverige Missiesecretariaat Huize Regina Coeli te Scheveningen. Na voor de Missies in Curafao en Java, met succes te hebben gearbeid, heeft zich voornoemd Secretariaat gaarne bereid verklaard in mijn plaats thans voor Suriname te ijveren steeds onder dezelfde leuze: Voor de uitbreiding van het Rijk van het H. Hart van Jezus in onze Koloniën. Dierbare landgenooten, wilt dan ter liefde van Jezus' H. Hart, het Missie-secretariaat, Huize Regina Coeli, in zijn actie voor mijn arme Missie steunen even gul en edelmoedig, als gij dit bij vorige gelegenheden hebt gedaan. Voor het boven omschreven doel zijn prikkaarten verkrijgbaar aan het voornoemd Secretariaat, waarheen ook de ingekomen gelden en giften worden opgezonden. Dat ik bij mijn vertrek nogmaals een beroep op Uw edelmoedigheid doe, zult ge mij niet ten kwade duiden. De nood dwingt er mij toe. Het is voor de onstervelijke zielen, waarvoor Jezus H. Hart Zijn bloed, tot den laatsten druppel toe, gaf. Helpt, steunt krachtdadig de actie van het Missie-secretariaat, Huize Regina Coeli, te Scheve ningen, door de prikkaarten aan te vragen. En voor mij zal het dan een waar genoegen zijn later de namen te vernemen van de Scholenj Patronaten, Vereenigingen en van particulieren met het bedrag, dat ieder inzamelde. Na u nogmaals de verzekering van ons aller gebed te hebben gegeven, verblijf ik Uw medebroeder in Xo. TH. A. L. M. VAN ROOSMALEN. Bisschop in Suriname f r OM 1200 GULDEN! Bijzonder dankbaar ben ik voor dei goeue ontvangst, die de onlangs gepublri ceerde oproep ten bate der arme nieuwe parochiën in bet bisdom Haarlem vinden mocht. De vereerders van het Goddelijk Hart hebben de op hen gebouwde verwach tingen niet beschaamd 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 14