BINNENLAND Gemengd Nieuws Rechtszaken. INGEZOiNDEN. bun den trein aan te vallen. Tusschen de Sinn Feiners en de agenten ontstond een ge recht. waarbii een man gewond ai in de ri- rier werd gegooid, waaruit de politie hem redde. Men verwacht de ailcondiging van den staat van beleg. Gisteravond zijn ie Krefeld groote be toogingen tegen den woeker in levensmid- delen gehouden. Meer dan 10.000 menschen hebben er aan deelgenomen en na een ru moerige vergadering de markthallen be stormd en geplunderd. Daarna zijn waren huizen eveneens leeggeroofd. De politie was machteloos; eerst na eenige uren hebben Belgische bezettingstroepen de orde hersteld. De krijgsraad te Essen heeft een Rus sisch vaandrig, die tijdens de onlusten in het Roergebied uit ontslagen Russische krijgsge vangenen een compagnie had gevormd en daatmee aan de zijde der communisten had gestreden, tot 2 j. tuchthuis veroordeeld. De EUnvaarteonferentie, in 't vredes verdrag van Versailles voorgeschreven, heeft twee zittingen gehouden. Duifscliland heeft er 5 gedelegeerden, Frankrijk, Engeland, België, Italië en Zwitserland zijn er verte genwoordigd. Nederland heeft geen vertegen woordiger gezonden. Maandag hebben de Fransche militaire autoriteiten 'n verbod uitgevaardigd om be richten t.e geven over betoogingen van vreug de der Duitschers in Flensburg over het neer halen der geailieerde vlaggen en het hij- schen der Duijsche vlag. Berichten over de staking in Ludwigshafen zijn eveneens ver boden. De autoriteiten behouden zich voor, eigen berichten te publiceeren. Volgens besluit van het congres van de Wurtembergsche sociaal-democratische partij treden de sociaal-democratische leden uit de Wurtembergsche regeering. Het Engelsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat op bevel des konings twee ver meesterde Duitsche veldstukken van 77 m.M. «i het Euckingham-paleis en twee lange ka- rcnnen van 105 m.M. op het terras van het kasteel te Winsor. tentoongesteld zullen wor den. Alle buitgemaakte vijandelijke kanonnen riin nu toegewezen aan si eden en openbare lichamen en men kan geen nieuwe aanvragen 'n overweging nemen. Honderdduizenden artikelen van de vijan delijke corlogsuitrusting zijn ook verdeeld aan de steden, openbare lichamen en musea m het heele land. Er zijn echter nog een aan tal machine-geweren, schansinortieren en mijnwerpers beschikbaar, waar ook scholen om mogen vragen. De Engelsche Zeemansbond heeft het vertrek uit Tilbury belet van de drie schepen British Major, Cymric en Minnakolak. Dit geschiedde uit sympathie met de staking der marconigrafisien. De vakbond der marconi- grafisten maakt bekend, dat er te Liverpool nog meer schepen zijn opgehouden; NOEM DE FEITEN „Noein de feiten", riep Mr. Troelstra in Je Kamer uit, toen de heeren Bomans en Wintermans zeiden, dat do sociaal-de mocratie in theorie en practijk anti-gods- jiensiig is. Wij- hebben eenige klinkende feiten ge noemd, waaruit bleek, dat die beschuldi ging der beide Katholieke afgevaardigr- ieu dik en deugdelijk hout sneden. Nu vragen wij eens aan den heer Troelstra, wiens naam met vette letters boven „Het Volk" prijkt, als behoorende tot de hoofdredactie: leest gij ook dat iladï Zoo ja, dan kunt ge ook weten, dat in het feuilleton, het verhaal staat van een biecht; waarin de biechtvader „een wmdig jenevervat" heet, die een tegen stander bezit in den „zeer welgedanen, van da jenever zelf niet afkeerigen Bra- zilianer Pater Andreas". Deze Brazilianer Pater verkoopt de absolutie goedkooper, volgens het verhaal van „Het Volk". Het biechtverhaal komt verder neer op een gesjachel tusschen den biechtvader -*n het meisje over het „offergeld". De biechtvader overvraagt, het meisje dingt tf, en het besluit is aldus: „Nu," sprak hij zuchtend, „een gulden, een vette, niet al te oude kip en twintig tieren. Pas op dat er geen van bedorven ts, meisjeAbsolve te! „We hebben", zegt de „Gelderlander", „een oogenblik geaarzeld om deze regels af te drukken, maar ze zijn te plomp en te plat en te grof om ons te ergeren. De laster ligt er zóó dik op, dat hij slechts den lasteraar kan bezwadderen. Geen der onzen kan ook maar 'n oogenblik denken, dat er aan zulk een voorstelling ook maai- 'n schijn van werkelijkheid ten grondslag ligt". den Januari. Februari en Maait, weuce met April tot stilstand kwam. De totale opbrengst over de maand Mei 1920 beliep f 41,140,322.77, tegen f 28,857,970,36 over Mei 1919. De op brengst over de vijf eerste maanden van 1920 bedroeg f 166,027,327.90, tegen over die vijf maanden van 1919 f 109,438,463,28%. Een vermeerdering van f 56,588,864.61%. Wederom verminderde ook in Mei ge lijk in de voorgaande maanden de grond belasting, n.l.- van f 2,515,892.76 tot f 2,271,263.92. terwijl de vermindering in het loopende jaar f 443,616.61% bedraagt. De personeele belasting verminderde van 792,566.72% in Mei 1919 tot ƒ480,180.43 in Mei 1920. De belasting op gouden en zil veren werken verminderde van f 77,214.82% in Mei 1919 tot f 63.579,07% in Mei 1920; het statistiekrecht idem van f 660.247.1 iy2 tot f 548,019.01. Enkele posten bleven vrij wel stationair; de overige toonen een ver meerdering aan. waarvan we de voornaamste noemen (resp. Mei 1919 en Mei 1920): In- komstenbelSsting van f 6,389,110.53 tot f 8,059,191.38; Vermogensbelasting van f 921,347.02 tot f 1,273,195.64; suikerac cijns van f 2,719,388.91 tot f 3,968,003.36; accijns gedistilleerd van f 2,697,992.68 tot f 4,250,389.25y2accijns geslacht van 1,004,407.12 tot f 1,272,788.71; zegel rechten van f 1,518,854.42% tot f 2,409,696.81; registratierechten van f 3,033,026.30% tof 6,521,365.02%; in voerrechten van 2,972,516.23 tot 5,476,392.99. Een nieuwe post: belasting op speelkaarten, bracht in Mei 1920/1817.75 op (raming over 1920 f 200.000; 1/12 der raming dus 16,666.66) Behalve de grondbelasting verminderde in het loopende jaar, vergeleken bij de eerste vijf maanden van 1919. de opbrengst van jacht- en visscherijacten c.a. n.l. met f 363. Mei heeft voorts schitterend ingehaald de vermindering van den suikeraccijns. die over de eerste vier maanden van 1920. vergeleken mtt die van 1919 f 319,598,39 bedroeg. Van de vermeerderingen over de eerste vijf maanden van 1920, vergeleken met die van 1919, noteeren we: Inkomstenbelasting bij na 15 millioendividend en tantièmebelasting bijna 4% millioen; vermogensbelasting bijna 2% millioen; accijns gedistilleerd ruim 8% millioen; zegelrechten bijna 3% millioen; re gistratierechten ruim 9 millioen: successie rechten bijna 3 millioen; invoerrechten ruim 7% millioen. De opbrengst der belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden (Oor logswinst- en Verdedigingsbelasting) is over Mei 1920 f 17,634,576.11; over de eerste vijf maanden 67.682.531.49. De opcenten geheven ten bafe van het Leeningsfonds 1914 beliepen in Mei 1.1. f 4,709,813, in de eerste vijf maanden f 20.971.066.09. In deze ru briek wordt opgemerkt dat aan registratie rechten ove Mei 1920 —.70 meer is terug betaald dan over de eerste vijf maanden van 1920 werd ontvangen. HEFFING VAN BEDRIJFSBELAS TING DOOR DE GEMEENTEN. Het dagelijksch bestuur van het Ver bond van Neder landsche Fabrikanten- aan de Tweede Kamer ernstige bezwa- ren tegen het ontwei^ van wet tot wij ziging van de Gemeentewet en de Wet op Maar sprekend is zoo'n verhaal tochl Het teekent den geest der Sociaal-De mocratie, den sebunnigen, anti—Katholie ken gee6t, die smaak vindt in zulke wan staltige vervalschingen van de heiligste instellingen der R.-K. Kerk. Een dronkenlap, die de absolutie ver koopt dat is het beeld van onze Ka tholieke priesters in de hersenen van een Sociaal-Democraat. Noem de feiten, riep de oomediant SVoelstra in de Kamer uit. We zijn hem ter wille geweest, wo heb ben ze genoemd. Er liggen, zoo nooddg, oog meer tot sfn beschikking. OPBRENGST VAN 'g RIJKS MIDDELEN, De vermeerdering van 's Rijks inkomsten "ergeleken bij het vorig jaar, duurt voort: riopRO^I 1920 18 d€ wbrengst grooter dan over Mei 1919. !/n April bedroeg die toeneming f 11,685,436.44. De stijgende lijn in de ver meerdering houdt dus aan, al zou een gra- .fische voorstelling een mindere stiiging der aanwijzen over de maanden April «n Maart in vergelijking met elkander. Im mers, de vermeerdering over April was onge- riff J!-- u?01 er00ter dan die °ver Maart, waarbij echter m aanmerking dient geno men het geleidelijk geringer worden van het percentage der vermeerdering in de maan de Inkomstenbelasting 1914, voor zoover dit de mogelijkheid opent, dat de gemeen ten een zakelijke belasting op het bedrijf in het leven roepen, hierin bestaande, dat elke onderneming voor het gemiddeld aantal daarin werkzame arbeiders, die minder dan 2500 per jaar verdienen, 'n belasting moet betalen, die het bedrag v. 12.per arbeider niet mag overtreffen. Adressant verwerpt het denkbeeld, dat een arbeidersbevolking haar deel in de kosten der gemeentehuishouding als re gel niet rechtstreeks zou kunnen betalen en betoogt, dat de voorgestelde belasting bij haar toepassing tot zeer groote onbil lijkheden aanleiding zou geven. Nederland en België EEN RECHTSCHAPEN BELG. Lu het Belgisch Parlement heeft het Kamerlid der Vlaamsche Frontpartij, dr. Ad. de Beukelaere in een uitvoerige en gedocumenteerde rede geweizen op de ver plichting tot dankbaarheid v. België we gens de Hollaadsche gastvrijheid tijdens den oorlog, de anti-Hollandeche Belgische drijverijen ten scherpste afgekeurd, de houding der Belgische regeering in de Wieltngenkwestie aan kritiek onder worpen, wijzende op de door Holland aan geboden oplossingen en overlegging der documenten geëischt. ONTPLOFFING EN BBAND TE ROTTERDAM. Bij het verwerken van een zending goede ren afkomstig uit Amsterdam ontplofte Dinsdagmorgen een kist met knalkurken in een goederenloods op het terrein van de Nederlandsche Spoorwegen aan den Sta- tionsaingel t© Rotterdam. Van de vier em ployés die in de loods werkzaam waren, werd de 51-jarige besteller der Nederlandsche Spoorwegen van der Staay onmiddellijk ge dood. De josee werkman de Vos, kreeg ern stige beenbreuken en is terstond naar bet ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Aan de loods werd groote schade toege bracht; op een aanzienlijken afstand spron gen alle ruiten stuk. Het overschot van de lading werd opzijgezet. De politie beeft vooorte de zaak in onderzoek. Door de ontploffing ontstond brand in de loods, die met moeite kon worden ge- bluecht. Tijdens het blusseh ingswerk werd een spuitgast licht gewond. BRANDSTICHTING IN HET PALEIS VOOR VOLS VLUT. Het scheelde maar weinig, of de tentoon stelling „Het Huis en sün Inrichting", die in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wordt gehouden, was Zondagmorgen door brand geteisterd. Een der nachtwakers liet 's morgens bij het aanbreken van den dag zijn hond uit. 10611 hij na ©enigen tijd, omstreeks kwart over zes. terugkeerde, bemerkte hij» dat zaal A, gelegen in den linkervleugel van het Paleis, in een dichten rook gehuld! was. Hij nam tevens een doordringende brandlucht waar. In allerijl trok hij een der brandschel len in het gebouw aanwezig, af. met het gevolg, dat de brandweer, uit de Kazerne aan de Nieuwe Achtergracht, met groot mate rieel uitrukte. De brandweerlieden vonden den vuur haard in den kelder, die onder zaal A door loopt en als bergplaat» verhuurd is aan een groentenhandiolaar, wiens zaak op de Prin sengrackt is gevestigd. In dezen kelder deden de brandmeester Schötke en zijn mannen een belangrijke ont dekking, diie er maar al te duidelijk op wees, dat in dit geval een geraffineerde brand stichting had plaats gehad. Men vond toch op .zeven verschillende plaatsen zeer brandbaar materiaal opge hoopt. zooals stukken van manden, rieten meubelen, hooi en stroo. Enkele van die zeven bergen waren aan hot branden. De vlam had spoedig de balken en vervolgens den vloer van de expositiezaal doorgebrand, Naast den stand van een chocolade-firma be vindt zich het gat waardoor de rook zich een uitweg baande. Door d© hitte is ook de lambrizeering gesprongen, die hier en daar barsten vertoont. In <j© expositie-zaal be vindt zich bij den ingang een glazen kastje, waarin een brandslang- en straalpüp is ge borgen. Ook dit kastje was van uit den kel der reeds door het yppj. aangetast, zoodat het vermoeden bestaat, dat het- brandbare materiaal daaronder i9 neergelegd, teneinde de brandibluschmiddelen onklaar te maken. De brandweer heeft van deze brandkraan tooh nog gebruik kunnen maken. De edec- triseh loopende klokken in de tentoonstel lingszalen zijn allen om 6.26 uur blijven stilstaan, doordat op dat tijdstip d© ©lectri- sche kabel is doorgebmnd. Na deze ontdek king werd de waarnemende brandweercom mandant, de heer Bodewijk gewaarschuwd, die onmiddellijk de politi© Tan d© geconsta teerde brandstichting in kennis deed stellen. Deze heeft haar oderzoek, onmiddellijk aan gevangen en reeds verschillend© personen gehord. Haar onderzoek is er niet alleen op gericht dien dader van de brandstichting op te sporen, maar tevens vast te stellen, in opdracht van welke Personen, als direct be langhebbende bij een brand in de expositie zalen, deze ernstige misdaad is gepleegd. STRAATGEVECHT rpfi >s HAGE- Zaterdagavond is t!e 'g Gravenhago ju de 'Westerstraat een ernstige vechtpartij ontstaan tusschen de politie en bewotnsers van die buurt. Omstreeks 8 uur wilde een tweetal agenten een bewoner, die onder den in vloed van sterken drank verkeerde en met iederen voorbijganger ruzie zocht, arresteer en, waartegen de arrestant zich heftig verzette. Buurtbewoners kwamen hem daarbij te hulp, zoodat de agenten vrij spoedig een sterke overmacht' te genover zich zagen. Op het alarm kwa nten spoedig meei* agenten opdagen, maar nu ontstond een formeele vechtpartij. Met steenen werden de agenten, die assistentie verleenden, door de menigte ontvangen waardoor verschillende agenten 'getroffen van haar revolvers gebruik te maken en door het lossen van schoten gelukte het haar de bende te verdrijven en den arrestant over te brengen naar het poj- litiebureau Archimedessfcraat. De agenten bleken gelukkig niet era stig gewond en konden hun dienst ge woon voortzetten. EEN OUDE KIST GEVONDEN. Te Delft is op den zolder van het oude Waaggebouw een groote kist gevonden, in houdende boeken en bescheiden' uit de 16e, 17e en 18de eeuw. In een typisch boek waar in waarschijnlijk het geweven laken werd genoteerd, zitten eenige duizenden staaltjes van verschillende lakens, beginnende in Ja nuari 1703 tot 1 Februari 1186, Dg vorige week werd 't gemeente-archief in kennis ge steld van de aanwezigheid der kist. Hoogst waarschijnlijk bevinden er zich waardevolle stukken onder. i MAAR EEN GRAPJE! De Schoolwereld, orgaan van de afd. Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhag© van d© Vereeniging wan hoofden van scholen, vertelt het volgend©: „Op den dag der deruo nstratieve staking tegen d© anti-revodutdewet achtte een onder wijzer t© Rotterdam, lid van de S. D. A. P.> het blijkbaar nooddg, met zijn klass© te spre ken over die staking." Hp deed dat op zoo: overtuigend© wijze. d!at de leerlingen zich onmiddellijk solidair toonden en tijdens het rekenuur staakten; ja, zelfs vroegen, of ze nu weg mochten gaan. Dat durfde onze propagandist voor Politieke stakingen toch zeker niet voor zijn rekening te nemen .althans hü redeneerde nu ongeveer als volgt: „Neen, dat gaat niet; j© bent nu eenmaal in school, maar wat anders zou het ziin, als je vanmorgen niet gekomen was, of vanmiddag niet kwam. dan had d© mees ter ook nog eens een „makkie". Gevolg's Middags ziin 26 van de 30 leerlingen afwezig, zü looPen buiten, sta ken. Het hoofd der school stond voor een klasse, werd door den betrokken onderwijzer niet op de hoogte gesteld en vernam het ge val eerst tegen het einde van den schooltijd van een lid van het personeel. Als nu d© onderwijzer door het hoofd der school ter verantwoording geroepen wordt, weet hij slechts dit ter verontschuldiging aan te voeren: „Het was maar een grapje". EEN PRACHTIGE VONDST. Uit Halsteren (N.-B.) wordt het volgen de merkwaardige nieuwe aan de „N. R. Crt." geschreven. Toen Vrijdagmorgen een arbeider bezig was een tuintje om te spitten nabij de oude St. Quirimus Kerk, kwam hij tot de ontdekking door eenige vergane stukken 6zer, die diep in den grond zaten, dat ter plaatse kostbare kerksieraden verborgen lagen, waaronder drie kerkkandelaars (groot model) een doopvont met boven deksel, geheel in zwaar brons (met voet stuk), volgens inscriptie in 1549 door Hendrik Francken aan de St, Quirinus Kerk ten gesehenge gegeven; het wapen der gemeente in brons en een Krnisbeeld. Vermoedelijk zijn deze voorwerpen in 1646, toen de kerk in handen der gerefor meerden kwam, aldaar verborgen. Korte Berichten 1 Te Delfzijl js de bootwerker B. bij het lossen van kolen, over boord geslagen en verdronken. Te Gouda is Dinsdag een staking uit gebroken onder de arbeiders in de blikfa- brieken. Bij vier patroons staken totaal 52 man. De blikbewerkers van de firma T. P. Viruly en Co. zijn niet bij de staking be trokken. Voor de georganiseerde arbeiders in 't stucadoorsbedrijf te Deventer, uitgezonderd de leden van de Christelijke en Katholieke organisaties, is heden een uitsluiting inge gaan. In den nacht van 21 ap 22 Juni raakte om half 1 een wagen van het circus W. Ha genbeek op de Schiebrug te Rotterdam in het ongereede. Zekere P. A. v. d. W. kwam onder den wagen terecht, toen de vier paarden, welke er voor waren gespannen, plotseling aantrokken, waardoor 't linkerbeen van den man werd verbrijzeld. Per auto is hij naar het ziekenhuis vervoerd. - Maandag verdronk bij' het zwemmen in de Lek te Schoonhoven, de militair D., af komstig uit Utrecht, van de Instructie-Com pagnie aldaar. - De schipper S., die met zijn boot in de Waalhaven te Nijmegen lag. is door zijn knecht voor meer dan drie duizend gulden bestolen, terwijl hij voor een dagje voor za ken naar Leeuwarden was. Te Gameren is Zaterdagavond het 9'-ja rig zoontje van G. v. O. bij het baden ver dronken. Het lijk is spoedig gevonden. - Te Den Bosch is de motorijder Kievils heden in de Hinthamerstraat door een auto aangereden en onmiddellijk overleden. - De doctoren te Dordrecht hebben be sloten de Zondagsrust in te voeren, in dier voege, dat eiken Zondag vier doctoren be schikbaar zullen zijn. Het is zoo geregelc dat elke arts drie vrije Zondagen achter el kaar zal genieten. - Het Levensmiddelenlbedrijtf te Delft zal tegen 1 September a.s. worden opgeheven Het grootste deel van het personeel is tegen 1 Augustus ontlagen; de overigen volgen bij de opheffing. - Een kat werd! in een gesloten zak ver- voerd van Gorredijk naar Hemrik. een af stand van circa anderhalf uur gaans. Niet zoo gauw werd poeslief in zijn nieuwe ver blijfplaats algeheele vrijheid verleend, of aldus meldt het ,,Nbl. v. Frl." 's anderen morgens stond ze weer voor de deur van zijn vroegere eigenaresse. Tijdens een kort maar hevig onweer, sloeg Zaterdagmiddag tegen 4 uur de blik sem in een gooten fabieksschoosteen van de firma W. Swinkels te Helmond. Het gevaarte werd geheel uit elkaar ge slagen tot op ongeveer 10 meter van den grond. De neervallende brokken steen ver woestten het naastfoijgelegen dak van het ke telhuis, zonder evenwel verdere schade aan e richten. - Nabij sluis 12 der Zuid-Willemsvaart (onder de gemeente NederweerO is liet lijk gevonden van den 7-jarigen v. d. H. uit Hel mond. Daar kwaadwilligheid wordt vermoed, onderzoekt de politie de zaak zeer streng. Te Ursem (N.-H.) is een wagen van de zuivelfabriek de Prinses, geladen met onge veer 500 liter melk, te water geraakt. Het paard liet er het leven bij, de voerman werd niet ernstig gewond. Zaterdag is te Kootwijk de 27-jarige gehuwde arbeider G. van Beek, vadier van 5 kinderen, door den bliksem gedood, De gemeenteraad van Horssen (Geld.) heeft met op één na algemeene stemmen de presentiegelden afgeschaft. Als motief werd opgegeven.dat er anders bij de volgen de verkiezing nog meer Candida ten zouden komen." Bij een hevig onweder te Made N.-Br. werd een 25-jarig meisje door den blikstm gedood. In de fabriek van de Koninkl. Nederl. Edelmetaal Bedrijven Van Kempen. Begeer en Vos, te Voorschoten, is Zaterdagavond brand uitgebroken. De brand heeft de giete rij en de emaille-inridhting aangetast. De schade is niet zeer groot dank zij het krach tig optreden van het personeel der fabriek. Te Winschoten zijn in de laatste dagen eiken avond relletjes als de boerenzoons, die in de cartonfabriek „Reiderlan-cP' de stakers vervangen, huiswaarts keeren. Maandag avond zoo seint men ons werden die 1 joerenzoons uitgejouwd en voor onderkrui pers gescholden, terwijl tevens met steenen werd geworpen. Bij een charge van de po- itie liepen enkelen sabelhouwen op. Een' paar anderen werden gearresteerd. Te Ajxddoom is Mandagamorgen in de machinefabriek van de firma Van der Ploeg de machinist v. d. Z. door een machine aan het hoofd getroffen en op slag gedood'. Te Nistelrode N.-Br. is de bliksem in geslagen in de woning van den landbouwer A. v. d. Zanden. Het pand brandde geheel af. In dezelfde plaas werd een 14-jari^ meisje door den bliksem gedood. dat er van een nmneuieio «een sprake was geweest: de vleet was losgelaten en later weer opgehaald en vanaf dat oogenblik hadH de logger weer de normale beschikking over' ziin vleet herkregen. De Rechtbank overwoog, dat vaststond, <ïat het schip zich had bevonden op eenl plaats, waar het verzekerd was; de vleet was verder wel verloren gegaan door een storm, maar, daar het schip de vleet weer had ge- vonden, vastgemaakt en zelfs een zeer groot 1 gedeelte binnengehaald had. was op de nor male wijze de beschikking over de vleet herkregen en bleef de storm verder buiten spelhet prijsgeven daarop van een deel der vleet, vormde wel degelijk een opoffering gedaan tot gemeen behoud. Op deze gronden werd de vordering toe gewezen. DE MOORD OP DiEN AGENT DRAAD. Donderdag a.s. zal voor de Vierde Kal mer der Rechtbank terechtstaan de 27- jarige Jan .Willem van Putten, die be* schuldigd wordt den agent F. J. Draad te hebben doodgeschoten. 15 getuigen en deskundigen a charge en 20 getuigen a décharge zijn geda^ vaard. Faillissementen ia Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en. Co.'s Bureaux yoor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 18 Juni in Nederland uitgesproken 42 faillissemen ten tegen 24 failissemenlen in dezelfde week van het vorige j'aar. Van. 1 Januari tot en met 18 Juni 1920 630 faillissementen tegenover 544 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. ACTIE TEGEN LOTISICQ. Door een te Amsterdam wonend hou der eener volgestorte polis van de beken de maatschappij Lotisico, tot verzekering van risico in loterijen, is bjj de HaagscJie Justitie een klacht ingediend tegen deze maatschappij, wegens bedrog en wel op grond van art. 327, Wetb. v. Strafrecht Op het nummer zijner polis werd in de Ned. Staatsloterij getrokken de prijs van 25060, waardoor Lotisieo gehouden was, hem op grond van art. 10 harer statuten uit te keeren de som van 1059, zijnde het twintigste van het door den Staat uit-, gekeerde netto bedrag-. Lotisico weigert dit, wijl bedoelde polishouder niet heeft deelgenomen aan de reorganisatie, vol gens welke de polishouders zich moeten voorzien van een aanhangsel, dat hun voor 1.50 werd geleverd. Op grond van art. 19 der statuten van Lotisico (die na tuurlijk bij Kon. Besluit zijn bewilligd) acht de polishouder deze reorganisatie onwettig. Een kleine vordering van denzelfden aard is door Lot., na dagvaarding vol daan, om verdere afhandeling door den kantonrechter te voorkomen. AAN HET KATHOLIEKE VOLK VAM NEDERLAND. Bij mijn komst in het Vaderland heb ik op U Katholieke landgenooten, een beroep ^edaan ten bate mijner arme Missie. Gij hebt mij in staat gesteld de schulden, welke ik tengevolge van de oorlogsjaren, heb moeten maken, te delgen. De goede God, die zich in edel moedigheid niet laat overtreffen, zal er U Vcof beloonen. En wij, mijne medehelpers en ik, zullen met onze christenen uit dankbaarheid zonder op houden Gods rijksten zegen afsmeeken over U. Nu sta ik echter nog voor de toekomst, die o zoo donker voor mij blijft. Waar toch zijn de middelen om aan de duurte des levens het hoofd te bieden Waar de middelen om met kracht het bekeerings- werk onder de duizenden heidenen o. m. onder de bosohnegers, Britsch-Indiërs en Javanen door te zetten of zelfs nog te beginnen Waar de middelen om de noodige kapellen en scholen op te richten, om hier slechts van eenige der vele werken te gewagen En ik moet U dan eerlijk bekennen Ik heb ze niet. Daarom kan ik der waarheid getrouw schrijven, dat de toekomst o 200 donker voor mij blijft. Ik had gaarne nog enkele maanden in U midden verbleven, om voor die donkere toekomst, een weinig althans, te zorgen, te meer daar de vela en warme vrienden onzer Missie mij tot een langer verblijf aanzetten, overtuigd als zij zijn, dat gij, Katholieke landgenooten, ook de toekomst voor mij wilt verbeteren. Edoch, ik mag, ik kan niet anger van mijn Missie wegblijven. Ik moet vertrek ken. MOLESTVERZEKERING. .Vrijdag j.l. heeft de Rechtbank te Rotter, dam. vannis gewezen in onderstaande zaak In 1917 had een reeder van een logger dit schip verzekerd o.a. tegen molest; in Octo ber had het schip in een storm een deel van zijn vleet moeten opofferen; 2 dagen latex had men de vleet weer gevonden, vastge maakt en opgehaald: bij het ophalen, bleken er mijnen in te zitten, waarom men een deel (36 netten) had gekapt, wat volgens den reeder was geschied tot gemeen behoud, weshalve hü aan assuradeuren vergoeding vroeg op grond van de polis-clausule, waarin stond, dat schade aan viechtuig ten volle vergoed zou worden, indien het tot gemeen behoud zou worden opgeofferd, volgens assu radeuren was de vleet reeds verloren; die verloren vleet was in een mijnenveld gedre ven en in de mijnen verward geraakt en was dus verlorenvan eenige „opoffering was geen sprak© meer geweest, men had slechts ziin pogingen bii een redding ge staakt; eischer had hiertegen aangevoerd, maar ziet, God heeft in Zijn Vaderlijke goedheid mij-een plaatsvervanger toegezonden, die dat werk voor mij zal doen en wel, in het door het heele land bekende volijverige Missiesecreiariaat Huize Retina Coeli te Scheveningen. Na voor de Missies in Curasao en Java, met succes te hebben gearbeid, heeft zich voornoemd Secretariaat gaarne bereid verklaard in mijn plaats thans voor Suriname te ijveren steeds onder dezelfde leuzeVoor de uitbreiding van het Rijk van het H. Hart van Jezus in onze Koloniën. Dierbare landgenooten, wilt dan ter liefde van ezus' H. Hart, het Missie-secretariaat, Huize Regina Coeli, in zijn actie voor mijn arme Missie steunen even gul en edelmoedig, als gij dit bij vorige gelegenheden hebt gedaan. Voor het boven omschreven doel zijn prikkaarten verkrijgbaar aan het voornoemd Secretariaat, waarheen cok da ingekomen gelden en giften worden opgezonden. Dat ik bij mijn vertrek nogmaals een beroep op Uw edelmoedigheid doe, zult ge mij niet ten kwade duiden. De nood dwingt er mij toe. Het is voor de onstervelijke zielen, waarvoor Jezus H. Hart Zijn bloed, tot den laatsten druppel toe, gaf. Helpt, steunt krachtdadig de actie van het Missie-secretariaat, Huize Regina Coeli, te Scheve ningen, door de prikkaarten aan te vragen. En voor mij zal het dan een waar genoegen zijn later de namen te vernemen van de Scholen, Patronaten. Vereenigingen en van particulieren met het bedrag, dat ieder inzamelde. Na u nogmaals de verzekering van ons aller gebed te hebben gegeven, verblijf ik Uw medebroeder in Xo. TH. A. L. M. VAN ROOSMALEN. Bisschop in Suriname OM 1200 GULDEN I ■Bijzonder dankbaar ben ik voor dfll goede ontvangst, die de onlangs gepublN ceerde oproep ten bate der aprae nieuwe parochiën in het bisdom Haarlem vinden mocht. De vereerders van het Goddelijk Hartl hebben de op hen gebouwde yerwach-i tingen niet beschaamd I V<nreenigimgerL. iVkelt, ïxl een adres werden, tegen, de borst, rug en beeneu. J>© politie was o»n ook genoodz/uvkt Nu ik over enkele weken de terugreis naar Suri- ime, mijn Missiegebied, ga aanvaarden, pevopl ik mij gedrongen mij nogmaals tot U te richten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6