buitenland Ter sociale verzoening. BINNENLAND VERZOEK. Bij een Lustrum. DONDERDAG 24 jyféS 1320 T 43ste JAARGANG No JS20I DE ABONNER/OTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,9272; PEH WEEK 22Va CENT; FRANCO PER POST PER KWAST AAL 13,25 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELIN6 „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Teneinde de advertentiën niet de ver- eischic zorg te kunnen zetten worden H.H. AdTCrteerders beleefd verzocht, hunne, yoor de Zaterdagsche Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den Joop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor liet Zeterdagnuinmer geen advertentiën meer worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. Vandaag viert de L. T. B. in Iïaarlem eijn eerste lustrum. Wij vieren in Haarlem vele lustra en ju bilea mede van RK. vereenigingen en in stellingen: van de Hanze, de onderwijzer^ den R K. Volksbond en vele. vele anderen. En 't ligt ook voor de hand dat onze Room- sche regimenten willen feestvieren dicht hij den harieklop van het R-K. leven in het bis dom Haarlem, onder het oog van onzen ge liefden Bisschop, en dat allen evenzeer wen- schen hij zulk een gelegenheid bewapen- schouwd te worden en aangemoedigd door de tegenwoordigheid en bezielende woorden van den herder van Haarlem's diocees. Doch maar weinige vereenigingea mogen met zooveel trots terugzien op een vijfjarig tijdperk als de L. 1. B. op dit eerste vijftal jaren van zijn bestaan. Reeds van den eersten dagaf. deed de L. T. B. van zich spreken. De organisatie zat puik in elkaar, de leiders wa ren mannen-van-siavast in het vereenigings- en maatschappelijk leven en van den beginne groeide de L T. B. uit tot een machtsorgaan. waarmede men overaL willens of niet. in het economisch leven moest rekening houden. En wat 't mooie was: deze macht is door den L. T. B. nooit ten kwade aangewend. Wel zijn er soms besluiten genomen, waarvan de voordcelen voor de samenleving ons. stede lingen en buitenstaanders, twijfelachtig voor kwamen, (wat achteraf ook dikwijls weer een vergissing onzerzijds bleek te zijn), maar immer hebben wij bewonderd de houding van den L. T. B. gedurende de geweldige crisis jaren waarin hongersnood ons land bedreig de. Teen stelde de L. T. B. voorop dat onze regeering. ons volk moest geholpen worden. Die richtsnoer werd aangegeven door het ge voel van naastenliefde. Wij hebben het altijd' een gelukkige omstandigheid geacht in die dagen, dat er een L. T. B. bestond; want zonder hem zou de toestand! ongetwijfeld zeer ernstig zijn geworden voor het met- landbouwende deel onzer bevolkme. Van het begin af fot nu ioe is de L. 1. B. met eere genoemdhii dorst d'en strijd aan met wie ook, bewust van zijn macht, zooals onlangs nog in de veilingskwestie Met fierheid mag de L. 1. B. op de afgelegde baan terugzien: met gerustheid zich vertoonen onder de cogen van Migr. zich er van bewust zünde wèl te hebben gedaan Naast God. Dien de L. T. B.'ers heden morgen reeds voor Zijne zegeningen hebben gedankt, zii daarvoor hulde en dans: gebracht aan de kranige leiders der vereenigmg Die leiders hebben getoond dat onze R.K. Gods dienst en partij ook in die categorie mede- strijders voor de vroede z&a1e beschikt over mannen van tact, bekwaamheid en ervaring1. Onze beste ge'nkwenschen aan den feest- vieerden L. T. B. m DE BOYCOT VAN HONGARIJE. De Hongaarsefoe regeering heeft giste ren aan het Int. Verbond van Vakver- eenigingen te Amsterdam het volgende telegram gezonden: „De gegevens, waarop 't boyeotbesluit is genomen, berusten op onwaarheid of op misverstand. De Hongaareche regee ring heeft tot dusver alles gedaan om in diit land, 't welk na den oorlog twee re voluties en een vreemde bezetting heeft doorleefd, orde en rast te handhaven. Toen het Hongaarsehe volk. dat tot 't laatst hoop voedde op de zege van gerech tigheid en zedelijkheid, ten slotte den ge- dicteerden vrede in al zjjn verschrikkin gen tot werkelijkheid zag worden, kwam het in sterke moreele beroering. De re geering trof aanstonds krachtige maatre gelen om de orde te herstelden. De boycot heeft nu echter weer groote verbittering gewekt, die elk oogenhlik tot een uitbar sting zon kunnen leiden. Da regeering doet natuurlijk alles en zal dat blijven doen, om de orde te handhaven en de persoonlijke vrijheid van elk staatsbur ger te beschermen. Als haar dat niet ten volle mocht gelukken, is zij hij voorbaat gedwongen de verantwoordelijkheid daar voor af te schuiven op hen die onnaden kend het Hongaarscho volk opnieuw tot wanhoop willen brengea." de CONFERENTIE TE BOULOGNE. In oen onderhoud met een journalist vóór zijn vertrek zeide Lloyd George: Dc conferentie is heel goed gegaan. De Duitschers verwachten blijkbaar ver deeldheid, maar zij zouden merken, dat de geallieerden zoo eensgezind en vastbe sloten waren als ooit. Ten aanzien van de ontwapening heeft de conferentie zich met nadruk gesteld op den grondslag v. het Britscbe voorstel. De Turksche toe stand was niet ernstig. Men was hem goed baas. Hij weigerde een antwoord op de vraag aangaande de ronde som die voor de schadevergoeding was vastgesteld. Betreffende 't denkbeeld, dat Amerika 'n bedrag van de schuld, dit 't van Enge land te vorderen heeft, kwijt zal schelden, goliii: aan een bedrag, dat Engeland van Frankrijk te vorderen heeft, zeide Lloyd George, dat nieuwe voorstellen aan Was hington zijn gedaan. Daar ie nog geen antwoord op ontvangen. Hij legde nadruk op het feit, dat tusschen Engeland en Frankrijk de beste betrekkingen bestaan. de TOESTAND in IERLAND. Wegens het gewaar worden te Londonder ry geen brieven of telegrammen besteld. Slechts weinigen durfden naar het postkan toor te gaan, om hun 'brieven te halen. De Derry Shipyard is voor een week gesloten Vijf politieagenten zijn bij Bantty in een hinderlaag gevallen. Ten werd doodgescho ten, een tweede gewond. De uitvoerende raad van de Iersche arbei derspartij heeft een manifest uitgevaardigd waarin den spoorwegbeambten aangeraden wordt te wachten, tot zij gedaan krijgen. De machinist en de conducteur, die weigerden dienst te doen op den trein met politie-agen- ten zijn ontslagen, maar gisteren is een twee de trein in dezelfde omstandigheden tot staan gekomen. GEMENGDE 8UITENL. BERICHTEN, Schouse, afgevaardigde van Kansas City naar de Democratische conventie heeft in een onderhoud op weg naar San Trancisco ver klaard. dat de benoeming van Wilson ten der" den male onmogelijk is. Indien hii dezelfde kracht en heizelide vuur bezat van 1916 zou een derde benoeming wellicht ziin overwo- gen. maar zijn vrienden weten, dat de pre sident niet gezond is. Hieraan wordt toegevoegd: Deze mededee- ling betreffende den president is ongetwijfeld noodzakelijk geacht ten gevolge van de tal rijke vooispeilingen in de pers volgens wel ke Wilson voor de derde maal gekozen wil worden. De autoriteiten van den sanitairen dienst in Mexico hebben bekend gemaakt, dat zij bevredigenden vooitgang maakten in den strijd tegen de builenpest. J.l. Zaterdag zijn 10.000 menschen tegen de pest ingeënt. Gis teren zijn twee nieuwe gevallen voorgekomen, waarvan één met doodelijken afloop. De luchtscheepsfa'briek van de firma Vickerste Barrow te Londen heeft een nieuw aluminium luchtschip voltooid, dat 330 voet lang, 70 voet breed en 80 voet hoog is, met een gascapaciteit van 1.250.000 kubieke voet. Het is voorzien van vier motoren van 230 P.K. elk. De snelheid zal ruim 65 mijlen in het uur zijn en het zal met die snelheid een afstand van 4000 mijl kunnen afleggen of met een gewone snelheid van 50 mijl een afstand van 6500 mijl. Het luchtschip is opzettelijk ontworpen voor lan ge patrouilletochten over zee. MISPLAATSTE JAMMERKLACHT. LEVE DE PLATENMAKERIJ! Spotplateu maken, is ook een kunst. Niet alleen wat de techniek betreft maar vooral ook vanwege de uit te werken ideeën. Er zijn bladen, die het nooit leeren. Toen Hahn nog leefde, had de socialis tische „Notenkraker" vaak heel gemee ns platen, zooals nu. Ze waren technisch veelal wel goed maar overigens meest averechts verkeerd. „Dat is er sindsdien niet beter op ge worden," meent de „Resb.": De techniek is er niet beter op geworden, maar de ideeën-„rijkdom" is bepaald be neden peil. 't Is of de teekenaars het so cialisme en zijn belijders voor den mal willen houden. Ze zetten er kwansuis wat rev o i u ti onna ire. .w,porden ouder, maar de platen spreken veelal tegen revolutie; en socialisme. Zoo in het jongste nummer. Daar wordt een onderwijzer ziek te bed af gebeeld; de arme man moet maar wach ten, zegt de dokter, immers hij hoeft al zoo lang gewacht, is er aan gewoon.... Inderdaad, die is raak. De truc van den teekenaar is nu, dat hij or bij zet, dat die dokter is... dr. de Visser. Herinner je nu even, dat deze minister zich een monument sticht inzake onderwas en onderwijzers en dat juist de socialisten de schuld zijn, dat de on derwijzers zoo lang moeten wachten en ge beseft, dat die teekenaar een oolijke guit is, die het „Volk"' er fijntjes liet inloopen door dien naam. What is in a name? Do onderwijzers zullen de plaat zien en gedenken.... Een andere plaat hooft het over den strijd tegen den woeker. En de lezer moet zich aanstonds herinneren, hoe wederom de socialisten de prachtige woekerbestrij- dingswet eenvoudig hebben afgestemd. Leve de platenmakerjj 1 Hoe zou men ook pakkende platen kun nen fabriceeren voor een stelsel, dat vat leugens aan elkaar hangt? DE NED. PERIODIEKE PERS. Vrijdagmiddag hield de Nederl Periodieke Pers haar jaarvergadering in het American Hotel te Amsterdam, onder voorzit tei schap van den heer J. C. Peerboom. De jaarver, slagen van secretaris en penningmeester, de heerea J- Th. Ruijgrok en J. Ters.eeg, wer den uitgebracht; het eerste werd goedge keurd. het tweede gesteld in handen eener commissie, overeenkomstig de statuten. De aftredende bestuursleden, de heerea Peereboom en Ruijgrok. worden bij acclama. tie herkozen en lieten zich de herbenoeming welgevallen. Uitvoerige gedachtenwisseling had plaats over de splitsing door de Nederl. Posterijen van nieuws- en advertentiebladen, tengevolge waarvan bladen, die de Posterijen voor ad vertentiebladen aanzien, een hoogcre fran keering moeten betalen dan de nieuwsbladen. Het 'bestuur zag een lichtpunt in het bericht van den Minister, dat de bedoeling niet is. bona fide vakbladen verhoogde port te laten betalen en spoorde 'belangstellenden daar om aan, zich persoonlijk tot den Minister te wenden; het bestuur zijnerzijds zal in de Mededeelingen de vakbladen, die toch ver hoogde port betalen, oproepen om namens hm gezamenlijk nog bij den Minister op te treden. Binnenlandsch Nieuws. De tweede Congresdag was er een van stoeren on voortvarenden socialen arbeid. Stoer en voortvarend móest de arbeid dien lag ook wel zijn, als men bedenkt, dat het con gres den middag te voren door de inmiddels dankbaar en blijde aanvaarde rede van den Hongaarsohen oud-minister-president Karl Hus- zar met de afwerking van het program danig ten achter was geraakt. Dinsdagmorgen moest de heer A. H. J. Engels nog aan de verdediging van zijn stellingen betref fende „Arbeidsvoorwaarden in het Land- en Tuinbouw-bedrijf" beginnen, - terwijl erop ge- rekend was, dat deze materie den middag te voren geheel afgewerkt zou zijn. De voortvarendheid, waarmee en de druk, waaronder thans onvermijdelijk gewerkt moest worden, hebben de degelijkheid der behandeling echter geenszins geschaadde heer Engels heeft aan de arbeidsvoorwaarden in het Land- en Tuinbouw-bedrijf een beschouwing gewijd, wel ke wèl in staat was, den congressisten een in zicht te geven in dit hoogst belangrijk onder deel van de sociale kwestie in Nederland, zóó, dat alle toehoorders er wel innig van overtuigd geworden moeten zijn (indien ze daarvan nog niet overtuigd waren), dat ook op het platteland betere arbeidsverhoudingen geschapen dienen te worden. Al plegen de eenvoudige landarbeiders ook niet te koop te ioopen, ai beleggen ze ook geen stadsche propaganda of protestmeetings, al zou het derhalve kunnen schijnen, dat de land arbeiders aan nieuwe, aan betere arbeidsvoor waarden zoozeer geen behoefte hebben. Die schijn is het gevolg van de gemoedelijke, christelijk-solidaiie zeden, van den ietwat ar- chaïschen geest, welke over 't algemeen ten plat- telande nog heerschen, doch, waar die schijn geen werkelijkheid is, daar dient ook hier de be- drijfsraad haar heilzamen invloed te doen gel den. Er is in latere jaren ten plattelande veel ver anderd aan de katholieke organisatie's, zoo als zij zich in den bedrijfsraad in wederzijdsche welwillendheid en waardeering samen treffen, de belangrijkste taak, die nieuw ontstane of nieuw ontstaande verhoudingen zoo spoedig mogelijk ten goede te regelen, tot genoegen van alle par tijen, in den geest van solidariteit, van recht- Vaardigheid en liefde. Slechte arbeidsvoorwaarden, welke alleen door het katholiek-zijn van den werkgever reed3 uit gesloten moesten wezen, zij maken de geesten en harten van hen, die er van het slachtoffer zijn, en die in hun maatschappelijke verongelij king niet geestkrachtig genoeg zijn om pil te blijven staan in hun Roomsche overtuiging ook op sociaal gebied, die slechte arbeidsvoorwaar den maken geesten en harten ontvankelijk voor het socialismeniets is er, dat het socialisme zóózeer bevordert als de maatschappelijke ver ongelijking. En nu moge het gelukkig te constateeren zijn, dat het socialisme op het platteland juist van wege het boven omschreven karakter van het zelve nog niet die verspreiding gevonden heeft als In de meer bevolkte oentra, in de grootere en kleinere steden, welnu, des te beter, dan mogen de betere verhoudingen, welke de Roomsche solidariteitsgedachte ook tusschen werkgever en werknemer op het platteland wil scheppen, pre ventief werken. Voorkomen is beter dan genezen. 't Is echter ook ten plattelande alweer niet al leen en niet allereerst de bedoelingdoor het scheppen van betere sociale verhoudingen het socialisme te weren vóórop sta en blijve staan, dat wij positieven, opbouwenden socialen ar beid willen verrichten, dat wij de sociale vér houdingen in den door God gewilden, christelijken geest willen herscheppen. De wering of de terugdringing van het in Mie ontevredenheid voortwoekerend socialisme zal van een en ander slechts als een gelukkig gevolg be schouwd behooren te worden. Evenals in het groot- en middenstandsbedrijf, zoo zullen ook in het plattelandsbedrijf de betere arbeidsverhoudingen getroffen en verzekerd moe ten worden door middel van het Collectieve Ar beidscontract, al zal het voorzeker met het oog op de eigenaardige en bijzondere toestanden en opvattingen onder land- en tuinbouwers-werk gevers en -werknemers geen sinecure zijn, een mo del voor een dergelijke collectieve arbeidsover eenkomst samen te stellen. De arbeisregeling voor het platteland per col lectief contract is op zichzelf een zeer moeilijke kwestie, veel moeilijker nog dan die voor deS gewone industrieele bedrijven (ten plattelande heeft men b. v. heel bijzondere werktijden),J er zal véél vooroordeel tegen de „nieuwigheid" te overwinnen zijn. Zeer terecht maande de heer Engels er in zijn rede toe aan, dat reeds gedurende dezen winter allerwegen voorlichting gegeven zou worden aan de Land- en Tuinbouwers op het gebied der col lectieve arbeidsovereenkomsthij voegde er echter aanstonds aan toe, dat men bij goede voorlichting spoedig ervaren zou, dat de Land en tuinbouwers over 't algemeen gaarne willen medewerken aan de verwezenlijking der Roomsche solidariteitsgedachte. Een gelukkige voorspelling 1 Waaraan wij grif geloofd hebben.Wij kennen onze Roomsche plattelanders, wij weten, dat zij over het algemeen hun heilig geloof ongedeerd bewaarden, dat zij, voor wie dieper te speuren weet, een hart van goud in zich omdragen. Welnu, zouden zij dan niet aanstonds bewil ligen in een betering der sociale verhoudingen ten plattelande door middel van het collectief arbeidscontract, als zij er van overtuigd gewor den zijn, dat zulks hun heilige plicht is in dienst en tot heil van héél de samenleving in 't algemeen, en van den land- en tuinbouwersstand in het bij zonder Gok de Middenstand heeft thans zijn model collectief-arbeidscontract. Uiteraard en om van meer waarde te zijn voor de praktijk moest dit model-oontract eenlgszins afwijken van dè-t voor het groot-bedrijfde mid denstand toch verkeert economisch over 't alge meen in andere conditie dan het groot-bedrijf, en werd er met de hieruit voortvloeiende ver schillen in de praktijk van het economisch le ven geen rekening gehouden bij de samenstelling en aanvaarding van een model-collectief-arbeids- cpntract voor middenstandsbedrijven, dan zou 't den middenstands-organisatie's zeer moeilijk vallen, dat ééne model met succes als leiddraad te bezigen. 't Was zeer goed gezien van den inleider der be sprekingen over het middenstands-collectief-ar beidscontract, den heer J. A. F. M. Hubar, dat hij vooropstelde, dat de verschillende deelen van den middenstand niet in gelijke omstandigheden verkeeren ten aanzien eener collectieve arbeids overeenkomst, en dat bovendien in 't algemeen een collectief arbeidscontract voor den middenstanden van minder invloed is op de te voeren bedrijfspoli- tiek, dan voor den industrieel, omdat bij den mid denstander de factor arbeid bij den eerste van niet zóóveel belang is als bij den tweede. Mocht daarom een model-collectief-arbeids con tract voor den middenstand aghterwege blijven Geenszins I Over héél de linie van ons economisch samen-le ven toch moeten de best-mogelijke sociale verhou dingen gesticht wordenviel de middenstand daarbuiten, dan zou er een gevaarlijk hiaat in de solidariteitsverwezenlijking komen te ontstaan, dan zou een bepaalde ongeordendheid in het mid denstandsbedrijfsleven wel eens tot weinig ge lukkige gevolgen voor de middenstandswerkers en voor den middenstand in zijn geheel kunnen leiden, j uijt door het feit, dat in overige bedrijven de soli dariteitsgedachte op den basis van Collectieve ar beidscontracten wèl verwezenlijkt is of wordt. De verwezenlijking van die schoone gedachte is voor den middenstand gemakkelijker dan voor het groot-bedrijfde afstanden van werkgever en werknemer in de meeste middenstandsbedrijven zijn niet zoo groot als die in de grootbedrijven, de middenstand heeft minder rekening te houden met het buitenland, de middenstand kan om t zóó eens uit te drukken gemakkelijker volgens den letter der „Rerum norarum" gaan levenen zie l daarvan moet geprofiteerd worden. Door het te doen snel en goed I Groot-bedrijf en middenstandsbedrijfzij kunnen thans vooruit op den weg ter sociale verzoe- ning. Do beide model-collectieve-arbeidscontracten toch werden ten congresse met overweldigende meer derheid aangenomen, terwijl nog een meer ze kerheid verschaffende conclusie van het bestuur werd aanvaard dat werkgevers en werknemersver eenigingen van de vastgestelde contracten niet mogen afwijken, dan nadat omtrent een en ander overleg gepleegd is met den R. K. Centralen Raad van. Bedrijven. Wanneer men de voornaamste uitkom sten van de conferentie te Boulogne sa menvat, krijgt men het volgende beeld: le: Lloyd George heeft niet gedaan kun nen krijgen, dat met de hervatting van de handelsbetrekkingen een rekening van de Sow j et-regeer iug zal samengaan, aan gezien Millerand zich daartegen met hand en tand blijft verzetten: 2e. de in terventie der Grieken in Aziatisch Tur kije zal zich bepalen tot een divisie, die den Eagelschen te Ismid te hulp zal ko men. 3e. over de verdeeling der schade vergoeding, die Duitschland te betalen zal krijgen, zijn de geallieerden het nog niet eens; 4e. men is het eens geworden over een nota aan Duitschland om de uitlevering van het nog niet overgege ven oorlogsmateriaal te bespoedigen, welke eindigt met een bedreiging met dwangmaatregelen; 5e. de geallieerden blijven staan op hun eiseh tot een in krimping va 't Duiteche leger tot 100.000 man, maar houden niet vast aan den ui tersten termijn van 10 Juli, die daar voor gesteld was. Op geen enkel punt zijn d© 'gealli eerden het dus volkomen eens geworden. Wilson en ziin vrienden. Uit Walona wordt aan de Epoca ge meld: Een patrouille van. 14 man. onder bevel van ©en kapitein en «en luitenant, is in een hinderlaag gevallen. De Al'baneezen bobben de twee officieren gedood en 7 sol daten gevangen genomen. Bii het uitgaan van een vergadering te Milaan, waar de arbeiders tot solidariteit met het stakende spoorwegpersoneel waren opgewekt, zijn betoogexs met de gewapende macht in botsing gekomen. Aan beide kan ten zijn tal van gewonden door geweer- en revolverschoten. De rust is hersteld. Aangezien men in Duitschland een goeden oogst van aardappelen verwacht, acht de regeering een gecentraliseerd3n aankoop van aardappelen in Nederland dit jaar niet noodiig en is de invoer van aard appelen derhalve tot 20 Juli vrij toege staan. De staking dor restaura/ti ebedienden te Dusseldorp is geëindigd. De loonen van het personeel blijven onveranderd, behalve die der kelitners, welke met 1 Augustus ge middeld met 25 pet. verlaagd worden. Niettegenstaande roeds zoovele aan geslotenen hun telefoonabonnement hebben opgezegd, wordt in Duitschland overwogen de tarieven opnieuw te verboogen. De Duitsohe regeering is van plan een© wet In te voeren, wearbü. all© ambtenaren voortaan met 60 in plaats van 65 jaar ge- peneionneerd zullen worden. De begroeting voor huisvesting, die de Londensche graafschapsraad heeft aange nomen. voorziet in een uitgaaf van. 614 millioen pd.st. Er worden plannen uitge werkt voor 6000 liuizien en men hoopt het totaal voor dat financieel© jaar op 10,000 t© brengen. Arthur van Connaught. een neef van den Engelechen koning, zal binnenkort lord Burton als gouverneur van Zuid-Afrika op volgen. Hii heeft in verscheiden© dealen van de wereld diplomatiek© zendingen vervuld en is 39 jaar. Russisch© anti-revoiutnonnaiiren onder Semenof. hebben de bolsjewistische troepen OosteJiik van Siita verslagen. JDto rood© be velhebber Jaikomof is gesneuveld. Ongetwijfeld wegens den onaangeua- men indruk, dien het plan, om d© Brussels, het sohip van kapitein Fryatt te verkoopen, in België had gemaakt, heeft de Engelscbe regeering instructies gegeven, om den ver koop niet door to laten gaan. De scheepsofficieren te Liverpool heb ben (evenais de matrozen) hot werk neer gelegd uit sympathie met de scheepsmarco- nisten. Het feit dat het scheidsgerecht te 's-Iiage, een uitspraak gedaan heeft, die volkomen logisch is en van rechtvaardig oor- deelende mannen niet anders kon verwacht werden, ontlokt aan >,Het .Volk," de vol gende misplaatste klacht: i „De wraak. Naar wij vernemen, heeft 't scheidsgerecht gisteren 18 gemeentewerk lieden ontslagen die aan de proteststaking tegen de Anti-Revolutiewet hebben deelge nomen. Aan 17 anderen was reeds zonder beroep op het scheidsgerecht ontslag go- geven. D© slachtoffers, allen leden van de metaalbewerkers- en bouwvakbonden, waxen bij de afdeeling Gemeentewerken in lossen dienst. Sommigen hadden reeds vier dienst jaren." Geen wraak was de beweegreden der uit spraak van het scheidsgerecht, maar de overweging, dat ernstig plichtverzuim waaraan de ontslagenen, die moesten weten wat hun bij staking te wachten stond, zich hebben schuldig gemaakt, niet ongestraft mocht blijven. Het gejammer van i,Het Volk" over hot ontslag der stakers is dan ook even be lachelijk als misplaatst. De schuld in deze valt goeddeols op „Hot Volk" zelf. die door haar tot staking op hitsend geschrijf, de ontslagenen tot het verzuim van hun plicht heeft aangezet en overgehaald. EEN STAARTJE VAN DE STAKING1 VAN 8 JUNI. Verschillende bedrijfsdirecteuren h©bbea bii B. W. van Amsterdam, straf voorstellen ingediend ten opzichte van werklieden, die deelnamen aan de proteststaking van 8 Juni. De straf bepaalt zich in den regel tot een schorsing voor den tijd van 6 dagen. NAAR SURINAME TERUG. De gouverneur van Suriname, de heer Staal, die ongeveer ©en half jaar luer te land© ter regeling van ambtelijke aangele genheden vertoefd heeft, is Woensdag van Amsterdam, met het s.s. >,Van Rensselaar" der K. W. I. M.. naar de kolonie terugge keerd. ONTSLAG ALS LID DER EERSTE KAMER. Naar d© „N. Ort." verneemt, heeft de heer D. W. Stork, lid van de Eerst$ Kamer, dezer dagen op medisch advies, ziüh ontslag als lid dier Kamer genomen. NOG GEEN FUSIE MET HET N. A. S. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden algemeen© vergadering van het N. V. V., heeft d© voorzitter Stenbuis namens het bestuur gezegd, dat eerst dan oen poging in de richting tot samensmelting tusschen N. V. V. en N. A. S. te wachten is. waa neer het N. A. S. met de communisten voor goed afgerekend heeft. Zoo lang het geharrewar voortduurt, denkt het N. V. V. bestuur niet aan fusie-plannen. HET BURGEMEESTERSCHAP VAN DELFT. Aia opvolger van Mr. L. W. 0. van den Berg, die tegen 1 Aug. ontslag heeft aan gevraagd ais burgemeester van Delft, werd genoemd Jhr. Mr. E. A. van Beresteyn. oud burgemeester van Veendam en I'd der Tweed© Kamer. Naar de .,N. Ort." echter uit goede bron vernoemt, wenscht de heer Van Beresteyn, voor het ambt niet in aanmerking te komen. TWEEDE UITKEER ING AAN GEMEEN TEN UIT DE OPBRENGST DER OORLOGSWINSTBELASTING. Blijkens het afdelingsverslag over het desbetreffend wetsontwerp, werd algemeen waardeeriug betuigd met het werk der com missie uit de verschillende provinciale be sturen die voor de oplossing van het zoo ingewikkelde vraagstuk eener billijke ver- deeling tusschen do gemeenten een systeem heeft gekozen, waarbij met alle omstandig heden zooveel mogelijk rekening is gehou den. Sommige leden die instemden met den wensch dat het ontwerp spoedig tot wet zou worden verheven, konden zich toch niet in alle opzichten met het standpunt der Regeering vereenigen. Zij drongen er op aan. dat bii de derde uitkeering niet alleen met de schade over het iaar 1919 zou wor den rekening gehouden, maar ook met dc nog niet gerestitueerde schade over de jaren 19141918, opdat zooveel mogelijk een in tegrale vergoeding zou plaats bebbeu. Ook spraken zii d<m wensch uit, dat niet te j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1