buitenland Ter sociale verzoening. BINNENLAND VERZOEK. Bij een Lustrum. jPa^BESBftB 24 JUiH I82Q 4Sste JAARGANG No 15201 tlW M DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,927*; PER WEEK 227s CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 13,25 BIJ VOORUITBETALING TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELIN6 „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Teneinde de advertentiën met de ver- «lschte zorg te kunnen zetten worden H.H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, yoor de Zaterdagsciie Courant bestemde advertentiën, IIEEÜS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor liet Zaterdagnummer geen advertentiën meer worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. Vandaag viert de L. T. B. in Haarlem tijn eerste lustrum. Wij vieren in Haarlem vele lustra en ju bilea mede van R.K vereenigingen. en in stellingen: van de Hanze, de onderwijzers, den R.K. Volksbond en vele. vele anderen. En 't ligt ook voor de hand dat onze Room- sche regimenten willen feestvieren dicht bij den harteklop van het R.K. leven in het bis dom Haarlem onder het oog van onzen ge liefden Bisschop, en dat allen evenzeer wen- schen bij zulk een gelegenheid bewapen- schouwd te worden en aangemoedigd door de tegenwoordigheid en bezielende woorden van den herder van Haarlem's diocees. Doch maar weinige vereenigingen mogen met zooveel trots terugzien op een vijfjarig tijdperk als de L. T. B. op dit eerste vijftal jaren van zijn bestaan. Reeds van den eersten dagaL deed de L. T B. van zich spreken. De organisatie zat puik in elkaar, de leiders wa gen mannen-van-stavast in het vereenigings- en maatschappelijk leven en van den beginne groeide de L. T. B. uit tot een machtsorgaan, waarmede men overaL willens of niet. in het economisch leven moest rekening houden. En wa' 't mooie was: deze macht is door den L. T. B. nooit ten kwade aangewend. Wel rijn er soms besluiten genomen, waarvan de voordeden voor de samenleving ons. stede lingen en buitenstaanders, twijfelachtig voor kwamen, (wat achteraf ook dikwijls weer een vergissing onzerzijds bleek te zijn), maar immer hebben wij bewonderd de houding van den L. T. B. gedurende de geweldige crisis jaren waarin hongersnood ons land bedreig de. Teen stelde de L. T. B. voorop dat onze regeering. cns volk moest geholpen worden. Die richtsnoer werd aangegeven door het ge voel van naastenliefde. Wij hebben het altijd een gelukkige omstandigheid geacht in die dagen, dat er een L. T. B. bestond; wan zonder hem zou de toestand ongetwijfeld zeer ernstig ziin geworden voor het met- landbouwende deel onzer bevolking. Van het begin af tot nu toe is de L. Id. met eere genoemd: hij dorst den strijd aan met wie cok, bewust van ziin macht, zooals önlangs no<r in de veilingskwestie. Met fierheid mag de L T. B. op de afgelegde baan terugzien; met gerustheid zich vertooren ender de oogen van Migr. zich er van 'bewust ziin de wèl te hebben gedaan Naast Gcd. Dien de L. T. B'ers heden- moT-o-n reeds voor Ziine zegenmgen hebben gedankt, zü daarvoor hulde en dang gebracht aan de Danige Aiders der vereeniging Dte leiders hebben ge'oond dat onze R.K. Gods dienst en partij ook in die categorie mede strijders voor de goede zaak beschikt over mannen van tact. bekwaamheid en ervaring. Onze beste ge'ukwer.schen aan den feesi- vier""den T.. T. B. DE BOVCOT VAN HONGARIJE. De Hongaarsche regeering heeft giste ren aan het Int. Verbond van Vak ver eenigingen te Amsterdam, het volgende telegram gezonden: „De gegevens, waarop 't boyeotbesluit is genomen, berusten op onwaarheid of op misverstand. Do Hongaarsche regee ring heeft tot dusver alles gedaan om in dit land, 't welk na den oorlog twee re voluties on een vreemde bezetting heeft doorleefd, orde en rust te bandhaven. Toen het Hongaarsche volk, dat tot 't! laatst hoop voedde op de zege van gerech tigheid en zedelijkheid, ten slotte den ge- dicteerden vrede ia alzijm verschrikkin gen tot werkelijkheid zag worden, kwam het in sterke moreele beroering. De re geering trof aanstonds krachtige maatre gelen om de orde te herstellen. De boycot heeft nu echter weer groote verbittering gewekt, die elk «ogenblik tot een uitbar sting zou kunnen leiden. Die regeering doet natuurlijk alles en zal dat blijven doen, om de orde te handhaven en de persoonlijke vrijheid van elk staatsbur ger te beschermen. Als haar dat niet ten volle mocht gelukken, is zij hij voorbaat gedwongen de verantwoordelijkheid daar voor af te schuiven op hen die onnaden kend het Hongaarsche volk opnieuw tot wanhoop willen brengen." DE CONFERENTIE TE BOULOGNE. Wanneer men de voornaamste uitkom sten van de conferentie te Boulogne sa menvat, krijgt men het volgende beeld: le: Lloyd George heeft niet gedaan kun nen krijgen, dat met de hervatting van de handelsbetrekkingen een rekening van de Sowjet-regeering zal samengaan, aan gezien Millerand zich daartegen met hand en tand blijft verzetten: 2e. de in terventie der Grieken in Aziatisch Tur kije zal zich bepalen tot een divisie, die den Engelschen te Ismid te hulp zal ko men. 3e. over de verdeeling dei* schade vergoeding, die Duitschland te betalen zal krijgen, zijn de geallieerden het nog niet eens; 4e. men is het eens gewox'den over een nota aan Duitschland om de uitlevering van het nog niet overgege ven oorlogsmateriaal te bespoedigen, welke eindigt met een bedreiging met dwangmaatregelen; 5e. do geallieerden blijven staan op hun eiseh tot een in krimping va 't Duitsehe leger tot 100.000 man, maar honden udet vast aan den ui tersten. termijn van 10 Juli, die daar voor gesteld was. Qp geen enkel punt zijn de gealli eerden het dus volkomen eens geworden. In een onderhoud met een journalist vóór zijn vertrek zeide Lloyd George: De conferentie is heel goed gegaan. De Duitschexs verwachten blijkbaar ver deeldheid, maar zij zouden merken, dat de geallieerden zoo eensgezind en vastbe sloten waren als ooit. Ten aanzien van do ontwapening heeft do conferentie zich met nadruk gesteld op den grondslag v. het Britsche voorstel. De Turksche toe stand was niet ernstig. Men was hem goed baas. Hij weigerde een antwoord op de vraag aangaande de ronde som die voor de schadevergoeding was vastgesteld. Betreffende 't denkbeeld, dat Amerika 'n bedrag van de schuld, dit 't van Enge land te vorderen heeft, kwijt zal schelden, gelijk aan een bedrag, dat Engeland van Frankrijk te vorderen heeft, zeide Lloyd George, dat nieuwe voorstellen aan Was hington zijn gedaan. Daar is nog geen antwoord op ontvangen, Hij legde nadruk op het feit, dat tussohen Engeland en Frankrijk de beste betrekkingen bestaan. DE TOESTAND IN IERLAND. Wegens het gewaar worden te Londonder ry geen brieven of telegrammen besteld. Slechts weinigen durfden naar het postkan toor te gaan, om hun brieven te halen. De Derry Shipyard is voor een week gesloten. Vijf politieagenten zijn hij Bantiy in een hinderlaag gevallen. Een werd doodgescho ten, een tweede gewond. De uitvoerende raad van de Iersche arbei derspartij heeft een manifest uitgevaardigd waarin den spoorwegbeambten aangeraden wordt te wachten, tot zij gedaan krijgen. De machinist en de conducteur, die weigerden dienst te doen op den trein met politie-agen- ten zijn ontslagen, maar gisteren is een twee de trein in dezelfde omstandigheden tot staan gekomen. GEMENGDE BUITENL BERICHTEN» Wilson en zün vrienden. Sdiouse, afgevaardigde van Kansas City naar de Democratische conventie heeft in een onderhoud op weg naar San Francisco ver klaard. dat de benoeming van Wilson ten der den male onmogelijk is. Indien hii dezelfde kracht en hetzelfde vuur bezat van 1916 zou een derde benoeming wellicht ziin overwo gen, maar ziin vrienden weten, dat de pre sident niet gezond is. Hieraan wordt toegevoegd: Deze mededee- ling betreffende den president is ongetwijfeld noodzakelijk geacht ten gevolge van de tal rijke vootspellingen in de pers volgens wel ke Wilson voor de derde maal gekozen wil worden. De autoriteiten van den samtairen dienst in Mexico hebben bekend gemaakt, dat zij bevredigenden vooitgang maakten in den strijd tegen de builenpest. J.l. Zaterdag ziin 10.000 menschen tegen de pest ingeënt. Gis teren zijn twee nieuwe gevallen voorgekomen, waarvan één met doodelijken afloop. De luchtscheepsfa'briek van de firma Vickerste Barrow te Londen heeft een nieuw aluminium luchtschip voltooid, dat 330 voet lang, 70 voet breed en 80 voet hoog is, met een gascapaciteit van 1.250.000 kubieke voet. Het is voorzien van vier moioren van 230 P.K. eik. De snelheid zal ruim 65 mijlen in het uur zijn en het zal met die snelheid een afstand van 4000 miil kunnen afleggen of met een gewone snelheid van 50 mijl een afstand van 6500 mijl. Het luchtschip is opzettelijk ontworpen voor lan ge patrouilletochien over* zee. MISPLAATSTE JAMMERKLACHT. LEVE DE PLATENMAKERIJ! Spotplateu maken, is ook een kunst. Niet alleen wat de techniek betreft maar vooral ook vanwege de uit te werken ideeën. Er zijn bladen, die het nooit leeren. Toen Hahn nog leefde, had de socialis tische „Notenkraker" vaak heel gemee- ne platen, zooals nu. Ze waren technisch veelal wel goed maar overigens meest averechts verkeerd. „Dat is er sindsdien niet beter op ge wórden," meent de „Resb.": De techniek is er niet beter op geworden, maar de ideeën-„rijkdoin" is bepaald be neden peil. 't Is ol de teekenaars het so cialisme en zijn belijders voor den mal willen houden. Ze zetten er kwansuis wat revolurionyiaire, woord co oncfer, maar de platen spreken veelal tegen revolutie; en socialisme. Zoo in het jongst© nummer. Daar wordt een onderwijzer ziek te bed af gebeeld; de arme man moet maar wach ten, zegt de dokter, immers hij heeft al zoo lang gewacht, is er aan gewoon.... Inderdaad, die is raak. De truc van den teekenaar is nu, dat hij er bij zet, dat die dokter is... dr. de Visser. Herinner je nu even, dat deze minister zich een monument sticht inzake onderwijs en onderwijzers en dat juist de socialisten de schuld zijn, dat de on derwijzers zoo lang moeten wachten en ge beseft, dat die teekenaar een ooiijke guit is, die het „Volk"' er fijntjes liet inioopen door dien naam. What is in a name? De onderwijzers zullen de plaat zien en gedenken.... Een andere plaat heeft het over den strijd tegen den woeker. En de lezer moet zich aanstonds herinneren, hoe wederom de socialisten de prachtige woekerbestrij- dingswet eenvoudig heboen afgestemd. Leve de platenmakerij I Hoe zou men ook pakkende platen kun nen fabriceeren voor een stelsel, dat va« Leugens aan elkaar hangt? DE NED. PERIODIEKE PERS. Vrijdagmiddag hield de Nederl. Periodieke Pers haar jaarvergadering in het American Hotel te Amsterdam, onder voorzitterschap, van den heer J. C. Peerboom. De jaarver, slagen van secretaris en penningmeester, de heeren J. Th. Ruijgrok en J. Ters.eeg, wer den uitgebracht; het eerste werd goedge keurd. het tweede gesteld in handen eener commissie, overeenkomstig de staiuten. De aftredende bestuursleden, de heeren Peereboom en Ruijgrok, worden bij acclama. tie herkozen en lieten zich de herbenoeming welgevallen. Uitvoerige gedachtenwisseiing had plaats over de splitsing door de Nederl. Posterijen van nieuws- en advertentiebladen, tengevolge waarvan bladen, die de Posterijen voor ad vertentiebladen aanzien, een hoogere fran keering moeten beialen dan de nieuwsbladen. Het bestuur zag een lichtpunt in het bericht van den Minister, dat de bedoeling niet is. bona fide vakbladen verhoogde port te laten betalen en spoorde 'belangstellenden daar om aan, zich persoonlijk tot den Minister te wenden; het bestuur zijnerzijds zal in de Mededeelingen de vakbladen, die toch ver hoogde port betalen, oproepen om namens hen gezamenlijk nog bij den Minister op te treden. DinnenJandsch Nieuws. De tweede Congresdag was er een van stoeren ,n voortvarenden socialen arbeid. Stoer en voortvarend móest de arbeid dien Jap. 00k wel zijn, als men bedenkt, dat het con gres den middag te voren door de inmiddels dankbaar en blijde aanvaarde rede van den Hongaarschen oud-mimster-president Karl Hus- zar rnet de afwerking van het program danig ten achter was geraakt. T Dinsdagmorgen moest de heer A. H. J. Angels nog aan de verdediging van zijn stellingen betref fende „Arbeidsvoorwaarden in het Land- en Tuinbouwbedrijf' beginnen - terw.jl ero E rekend was, dat deze materie den middag te vo.en geheel afgewerkt zou zijn. De voortvarendheid, waarmee en de ai uk, waaronder thans onvermijdelijk gewerkt moest worden, hebben de degelijkheid der behandeling echter geenszins geschaadde heer Engels heeft aan de arbeidsvoorwaarden in het Land- en Tuinbouw-b.edrijf een beschouwing gewijd, wel- ke wèl in staat was, den congressisten een in zicht te geven in dit hoogst belangrijk onder deel van de sociale kwestie in Nederland, zóó, dat alle toehoorders er wel innig van overtuigd geworden moeten zijn (indien ze daarvan nog niet overtuigd waren), dat ook op het platteland betere arbeidsverhoudingen geschapen dienen te worden. Al plegen de eenvoudige landarbeiders ook niet te koop te loopen, al beleggen ze ook geen stadscbe propaganda of protestmeetings, al zou het derhalve kunnen schijnen, dat de land arbeiders aan nieuwe, aan betere arbeidsvoor waarden zoozeer geen behoefte hebben. Die schijn is het gevolg van de gemoedelijke, christelijk-solidaire zeden, van den ietwat ar- chaïsohen geest, welke over 't algemeen ten plat- telande nog heerschen, doch, waar die schijn geen werkelijkheid is, daar dient ook hier de be- drijfsraad haar heilzamen invloed te doen gel den. Er is in latere jaren ten plattelande veel ver anderd aan de katholieke organisatie's, zoo als zij zich in den bedrijfsraad in wederzijdsche welwillendheid en waardeering samen treffen, de belangrijkste taak, die nieuw ontstane of nieuw ontstaande verhoudingen zoo spoedig mogelijk ten goede te regelen, tot genoegen van alle par tijen, in den geest van solidariteit, van recht vaardigheid en liefde. Slechte arbeidsvoorwaarden, welke alleen door het katholiek-zijn van den werkgever reeds uit gesloten moesten wezen, zij maken de geesten en harten van hen, die er van het slachtoffer zijn, en die in hun maatschappelijke verongelij king niet geestkrachtig genoeg zijn om phl te blijven staan in hun Roomsche overtuiging ook op sociaal gebied, die slechte arbeidsvoorwaar den maken geesten en harten ontvankelijk voor het socialismeniets is er, dat het socialisme zóózeer bevordert als de maatschappelijke ver ongelijking. En nu moge het gelukkig te constateeren zijn, dat het socialisme op het platteland juist van wege het boven omschreven karakter van het zelve nog niet die verspreiding gevonden heeft als in de meer bevolkte centra, in de grootere en kleinere steden, welnu, des te beter, dan mogen de betere verhoudingen, welke de Roomsche solidariteitsgedachte ook tussohen werkgever en werknemer op het platteland wil scheppen, ■pre ventief werken. Voorkomen is beter dan genezen. 't Is echter ook ten plattelande alweer niet al leen en niet allereerst de bedoelingdoor het scheppen van betere sociale verhoudingen het socialisme te weren vóórop sta en blijve staan, dat wij positieven, opbouwenden socialen ar beid willen verrichten, dat wij de sociale ver houdingen in den door God gewilden, christelijken geest willen herscheppen. De wering of de terugdringing van het in Mie ontevredenheid voortwoekerend socialisme zal van een en ander slechts als een gelukkig gevolg be schouwd behooren te worden. Evenals in het groot- en middenstandsbedrijf, zoo zullen ook in het plattelandsbedrijf de betere arbeidsverhoudingen getroffen en verzekerd moe ten worden door middel van het Collectieve Ar beidscontract, al zal het voorzeker met het oog op de eigenaardige en bijzondere toestanden en opvattingen onder land- en tuinbouwers-werk gevers en -werknemers geen sinecure zijn, een mo del voor een dergelijke collectieve arbeidsover eenkomst samen te stellen. De arbeisregeling voor het platteland per col lectief contract is op zichzelf een zeer moeilijke kwestie, veel moeilijker nog dan die voor deS gewone industrieele bedrijven (ten plattelande heeft men b. v. heel bijzondere werktijden),^ er zal véél vooroordeel tegen de „nieuwigheid te overwinnen zijn. Zeer terecht maande de heer Engels er in zijn rede toe aan, dat reeds gedurende dezen winter allerwegen voorlichting gegeven zou worden aan de Land- en Tuinbouwers op het gebied der col lectieve arbeidsovereenkomsthij voegde er echter aanstonds aan toe, dat men bij goede voorlichting spoedig ervaren zou, dat de Land en tuinbouwers over 't algemeen gaarne willen medewerken aan de verwezenlijking der Roomsche solidariteitsgedachte. Een gelukkige voorspelling 1 Waaraan wij grif geloofd hebben.Wij kennen onze Roomsche plattelanders, wij weten, dat zij over het algemeen hun heilig geloof ongedeerd bewaarden, dat zij, voor wie dieper te speuren weet, een hart van goud in zich omdragen. Welnu, zouden zij dan niet aanstonds bewil ligen in een betering der sociale verhoudingen ten plattelande door middel van het collectief arbeidscontract, als zij er van overtuigd gewor den zijn, dat zulks hun heilige plicht is in dienst en tot heil van héél de samenleving in 't algemeen, en van den land- en tuinbouwersstand in het bij zonder Ook de Middenstand heeft thans zijn model collectief-arbeidscontract. Uiteraard en om van meer waarde te zijn voor de praktijk moest dit model-contract eenigszins afwijken van dót voor het groot-bedrijfde mid denstand toch verkeert economisch over 't alge meen in hndera conditie dan het groot-bedrijf, en werd er met de hieruit voortvloeiende ver schillen in de praktijk van het economisch le ven geen rekening gehouden bij de samenstelling en aanvaarding van een model-collectief-arbeids- contract voor middenstandsbedrijven, dan zou 't den middenstands-organisatie's zeer moeilijk vallen, dat ééne model met succes als leiddraad te bezigen. 't Was zeer goed gezien van den inleider der be sprekingen over het middenstands-collectief-ar- beidscontract, den heer J. A. F. M. Hubar, dat hij vooropstelde, dat de verschillende deelen van den middenstand niet in gelijke omstandigheden verkeeren ten aanzien eener collectieve arbeids overeenkomst, en dat bovendien in 't algemeen een collectief arbeidscontract voor den middenstanden van minder invloed is op de te voeren bedrijfspoli- tiek, dan voor den industrieel, omdat bij den mid denstander de factor arbeid bij den eerste van niet zóóveel belang is als bij den tweede. Mocht daarom een model-colleotief-arbelds con- -tract voor den middenstand achterwege blijven - Geenszins 1 Over héél de linie van ons economisch samen-Ie- ven toch moeten de best-mogelijke sociale verhou dingen gesticht wordenviel de middenstand daarbuiten, dan zou er een gevaarlijk hiaat in de solidariteitsverwezenlijking komen te ontstaan, dan zou een bepaalde ongeordendheid in het mid denstandsbedrijfsleven wel eens tot weinig ge lukkige gevolgen voor de middenstandswerkers en voor den middenstand in zijn geheel kunnen leiden, juiit door het feit, dat in overige bedrijven de soli- dariteitsgedachte op den basis van Collectieve ar beidscontracten wèl verwezenlijkt is of wordt. De verwezenlijking van die schoone gedachte is voor den middenstand gemakkelijker dan voor het groot-bedrijfde afstanden van werkgever en werknemer in de meeste middenstandsbedrijven zijn niet zoo groot als die in de grootbedrijven, de middenstand heeft minder rekening te houden met het buitenland, de middenstand kan om t zóó eens uit te drukken gemakkelijker volgens den letter der „Rerum norarum" gaan levenen zie I daarvan moet geprofiteerd worden. Door het te doen snel en goed I Groot-bedrijf en middenstandsbedrijfzij kunnen thans vooruit op den weg ter sociale verzoe- De beide model-collectieve-arbeidscontracten toch werden ten congresse met overweldigende meer derheid aangenomen, terwijl nog een meer ze kerheid verschaffende conclusie van het bestuur werd aanvaard dat werkgevers en werknemersver eenigingen van de vastgestelde contracten niet mogen afwijken, dan nadat omtrent een en ander overleg gepleegd is met den R. K. Centralen Raad van Bedrijven. Uit Walona wordit aan de Epoea ge meld: Een patrouille van 14 man. onder bevel van een kapitein en een luitenant, is in een hinderlaag prevallen. De Al'baneezen beh-ben de twee officieren gedood en 7 sol daten gevangen genomen. Bij het uitgaan van een vergadering te Milaan, waar de arbeiders tot solidariteit met het stakend© spoorwegpersoneel waren opgewekt, zijn betoog era met de gewapende macht in botsing gekomen. Aan heide kan ten ziin tal van gewonden door geweer- en revolverschoten. De Tust is hersteld. Aangezien men in Duitsohland een goeden oogst van aardappelen verwacht, acht de regeering een gecentraliseerden aankoop van aardappelen in Nederland dit jaar niet noodrig en is d© invoer van aard appelen derhalve tot 20 Juli vrij toege staan. De staking der restauratiebedienden te Dusseldorp is geëindigd. De loonen van het personeel blijven oo/veranderd. behalve die der kelimere, welke met 1 Augustus ge middeld met 25 pet. verlaagd worden. Niettegenstaande reeds zoovele aan geslotenen hun telefoonabonnement hebben opgezegd, wordt in Duitschland overwogen de tarieven epnieuw te verhoogen. De Duitsoh© Tegeering is van plan ©en© wet in te voeren, waarbij, alle ambtenaren voortaan met 00 in plaats van 65 jaar ge- pensionueerd zullen worden. De begroeting voor huisvesting, die de Londensche graafschapsxaad heeft aange nomen, voorziet in een uitgaaf van 6)4 millioen pd.st. Er worden plannen uitge werkt veer 6000 huizen en men hoopt het totaal voor dat financieel© jaar op 10,000 te brengen. Arthur van GWnaught. een neef van den Engelschen koning, zal binnenkort lord Buxton als gouverneur van Zuid-Afrika op volgen. Hii heeft in verscheidene dealen van de wereld diplomatieke zendingen vervuld en is 39 jaar. Russische anti-revoiutnonnadren onder Semenof, hebben de bolsjewistische troepen Oostelijk van Sjita verslagen. De rood© be velhebber Jaikomof ia gesneuveld. Ongetwijfeld wegens den onaangena- men indruk, dien het plan. om do Brussels, het schip van kapitein Fryatt te verknopen, in België had gemaakt, heeft d© Engeleohe regeering instructies gegeven, om den ver koop niet door te laten gaan. De scheepsofficieren te Liverpool heb ben (evenals de matrozen) het werk neer gelegd uit sympathie met de scheepsmarco- nisten. Het feit dat het scheidsgerecht te 'a-Hage, een uitspraak gedaan heeft, die volkomen logisch is en van rechtvaardig oor- deelende mannen niet andiers kon verwacht werden, ontlokt aan ,,Het Volk," d© vol gende misplaatste klacht; i ,,D© wraak. Naar wü vernemen, h©eft 't scheidsgerecht gisteren 18 gemeentewerk lieden ontslagen die aan de proteststaking tegen de Anti-Rewolutiewet hebben deelge nomen. Aan 17 anderen was reeds zonder beroep op het scheidsgerecht ontslag ge geven. De slachtoffers, allen leden van de metaalbewerkers- en bouwvakbonden, waren bij de afdieeling Gemeentewerken in lossen dienst. Sommigen hadden reeds vier dienst jaren." Geen wraak was de beweegreden der uit spraak van het scheidsgerecht, maar de overweging, dat ernstig plichtverzuim waaraan de ontslagenen, die moesten weten wat hun bij staking te waohten stond, zich hebben schuldig gemaakt, niet ongestraft mocht blijven. Het gejammer van «Met Volk" over het ontslag der stakers is dan ook even be lachelijk als misplaatst. De schuld in deze valt goeddeels op ,,Het Volk" zelf. die door haar tot staking op hitsend geschrijf, de ontslagenen tot het verzuim van hun plicht heeft aangezet en overgehaald. EEN STAARTJE VAN DE STAKING VAN 8 JUNI. Verschillend© bedrijfsdirecteuren hebben bü B. W. van Amsterdam, strafvoorstellen ingediend ten opzicht© van werklieden, dia deelnamen aan de proteststaking van 3 Juni. De straf bepaalt zich in den regel tot ©en schorsing voor den tijd van 6 dagen. NAAR SURINAME TERUG. De gouverneur van Suriname, de hee» Staal, die ongeveer een half jaar hier te lande ter regeling van ambtelijke aangele genheden vertoefd heeft, is Woensdag van Amsterdam, met het s.s. ,,Van Rensselaar" der K. W. I. M.. naar de kolonie terugge keerd. ONTSLAG ALS LID DER EERSTE KAMER. Naar d© „N. Crt." verneemt, heeft d© heer D. W. Stork, lid van de Eerst© Kamer, dezer dagen op medisch advies. ziin ontslag als lid dier Kamer genomen. NOG GEEN FUSIE MET HET N. A S. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden algemeen© vergadering van het N. V. V., heeft d© voorzitter Stenhui» namen» het bestuur gezegd, dat eerst dan een poging in de richting tot samensmelting tusschen N. V. V. en N. A. S. te wachten ia. wan neer het N. A. S. met de communisten voor goed afgerekend hapft. Zoo Jang het geharrewar voortduurt, aenkt heit N. V. V. bestuur niet aan fusie-plannen. HET BURGEMEESTERSCHAP VAN DELFT. A,1« opvolger van Mr, L. W. C. van den Berg, die tegen 1 Aug. ontslag heeft aan gevraagd al» burgemeester van Delft, werd genoemd Jhr. Mr. E. A. van Beresteyn. oud- burgemeester van Veendsm on lid der Tweed© Kamer. Naar d© ,,N. Ort." echter uit goede bron verneemt, wenscht de beer Van Beresteyn, voor het ambt niet in aanmerking te komen. TWEEDE UITKEERING AAN GEMEEN TEN UIT DE OPBRENGST DER OORLOGSWINSTBELASTING. Blijkens het afdeelingsverslag over het desbetreffend wetsontwerp, werd algemeen waardeering betuigd met het werk der com missie uit d© verschillend© provinciale be sturen die voor de oplossing van het zoo ingewikkeld© vraagstuk eener billijke ver deeling tusschen de gemeenten een systeem heeft gekozen, waarbij met alle omstandig heden zooveel mogelijk rekening i» gehou den. Sommige leden die instemden den wensch dat het ontwerp spoedig tot wet zou worden verheven, konden zich toch niet in alle opzichten met het standpunt der Regeering vereenigen. Zij drongen er op aan. dat bii die dserde uitkeering niet alleen met de schade over het iaar 1919 zou wor den rekening gehouden, maar ook met d© nog niet gerestitueerde schade over de jaren 19141918. opdat zooveel mogelijk een in tegrale vergoeding zou plaats hebben. Ook spraken zij d»w wensch uit. dat- niet te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5