BINNENLAND Kunst en Kennis Orde en Arbeid. Leger en Vloot Gemengd Nieuws. NUTTIG EN VERDIENSTELIJK WERK DE DWINGELANDIJ DER RGODEN. WENKEN VOOR REV0LUTI0NNAIREN. UIT BOEK 6N BLAQ\f De crisis in de bouvwakken *aar midden te willen zien benoemd. Van öe nieuwe ministers behooren Fehrenbaoh. dr. Wirth. dr. Hermes en Giessbers tot het Cen trum; dr. Heinze von Raume en dr. Scholtz tot de Duiische volkspartij. terwijl Kocii, Si mons en Gess'.e: democraten eijn. Grömer is bij seen partij aangesloten, maar staat op het s.ancipunt van de democratische partij; dr. Scholtz, de nieuwe minister van economi sche zaken is burgemeester van Charlotten- burg; von Raume is landraad en gewezen medewerker van het departement van de schatkist NOTA'S AAN DUITSQBLAND. Gisterenmiddag heeft de secretaris der Vredesconferentie' aan Gieppert den pre sident der Luhsche delegaiie, twee nota's overhandigd, aangaande de ten uitvoerleg ging van het Vredesverdrag. Ge eerste voornamelijk over de ver nietiging van het oorlogsmateriaal en over recruteering van het leger; de tweede herinnert aan de bepalingen nopens de luchtvaart, en zegt dat Duitschland kan gemachtigd worden, drie maanden na de vernietiging van het bestaande materiaal tot den aanmaak van materiaal voor den civieien luchtdienst over te gaan. Aan den 'iurkschen groot-vizier is een nota overhanaigd waarin wordt gewezen op het feit dat de termijn, binnen wel ken opmerkingen over het Vredesverdrag kuanen worden gen aakt, 26 Juni af loopt en dat deze niet zal worden ver lengd Leze nota's alsmede die welke gisteren- ochtend was overhandigd, en betrekking had op de ontwapening waren geteekend door Millerand in zijn hoedanigheid van voorzitter der conferentie te Boulogne. Volgens het „Journal" staat in de aan Gceppert overhandigde nota: De Ord- nungs-polizei in Duitschland zal van 70,Oud tot 150.000 mogen worden opge voerd. fi£M£NGD£ BUITENL BERICHTEN, Lc staking der. Lin gel se he marconisten geëindigd. De staking der Fngeische scheepsmarcor nis.en is geëindigd, ijii gaan weer in zee, daar er onderhandelingen zullen geopend worden met de Marcom-maatsdiappij. De eeevarenden hebben hen aangemoedigd aan booid terug te gaan, door hun steun te be loven indien er geen overeenkomst tot stand komt. Het stoomschip Tentonic is vol troepen naar het Oos,en vertrokken, ten bijzonder transportschip is omboden om een bataljon van bet tssec-regiment aan boord te nemen, dat Vrijdag naar Konstaminopel gaat. De commissie van de int. Zeevaart Conferentie te Genua heelt een voorstel ten gunste van den achi-uurschen werkdag aan boord van scnepen aangenomen. De afge- taatdigden van de Nederlandsche regeering hebben voor het voorstel gestemd. De Volkenbond heelt een beroep ge daan op ae regeermgen van alle landen voor een fonds mt hesLnding van den vlek- typhus in Polen en omligende landen van ten minste 2 mnlioen pond. De Britsdte xe- geermg heeft onmiddellijk 50.000 pond be schikbaar gesteld, zonciei vooruit te loopen op het delinideve bedrag van hare bedra gen. mits vier andere landen hetzelfde be- axag voorschieten. De bond heeft ook het verbond van Roode Kruisgenootscüappen te Geneve uiigenoo- digd. tot alle landen van de wereld een be roep te richten. ie Baramta inde proyincie Lecce zijn stakende veldarbeiders met soldaten in bot sing gekomen. Een doode en eenige ge wonden. De sociaal-democraten in den Duitschen Rijksoag hebben gisteren besloten, om een voorstel in te dienen waarin de regeering verzocht wordt, het ontwerp van een alge- meene amnestie-wet volgens de afspraken van Bieleieid in te dienen. Nagenoeg alle Kadiotieke ouders te Her- ae (Wcsitaien) hebben hun kinderen (plm. 7000) van sciic-oi tnuis gehouden, omdat zij het met eens zijn met de huidige inrich ting van het onderwas. En de Katholieke ouders-organisatie in het Rijnsch-Westfaal- sche industriegebied heeft met deze school staking sympathie betuigd en bes.oien ook haar kinderen thuis te houden. In sommige scholen te Heme moeten meer leerkrachten dan leerlingen aanwezig zijn. Het vredesveidrag tusschen Georgië en Azerbeidzjen is geteekend. Georgië be houdt de provincie Tiflis en blijft de streek van Zakately bezetten. De bestemming daar van zal later door een gemengde commissie worden geregeld. Nadat er openbare waarschuwingen tegen het vragen van woekerprijzen voor vruchten verspreid waren, is de politie van- ocinend, op last van de Keulsche justitie, krachtig opgetreden tegen de te liooge prij zen van de woekerende iruitverkoopexs. Ruim 10,000 pond keisen. die voor 4 tot 5 mk. het pond verkocht zouden worden, werden in beslag genomen en ruim 20 van de woe kerende venters, meesial menschen uit de -aad op, en de bezwaren verdwenen dik wijls als bij tooverslag voor zijn helderen Wik en voor de eenvoudige redeneering van rijn gezond verstand. Hij was weduwnaar en vader van drie bovenbeste kinderen Clara en haar twee broers, die te Oxford studeer den. Geldzorgen kende bij niel en daardoor viel het hem des te gemakkelijker, zich aan de groole en kleine belangen zijner mede- menschen te wijden. „Morgen, beste meid, heerlijk weertje voor do jacht," sprak hij, en hij gaf baar een harlelijken kus. „Je ziet er een beetje bleek nit. Jammer toch eigenlijk, dat je bet jacht vermaak er aan gegeven hebt. Zou je mij niet hel genoegen willen doen er weer aan deel te nemen? Ik zal je het mooiste paardje koopen dat er mijlen in den omtrek maar te vinden is. Ik stuur er Hawkins op uit en binnen een week is de zaak in orde." Clara schudde hel hoofd. De jacht was altijd een.soort van twistpunt tusschen oen geweest. Clara deugde er eigenlijk heetemaai niet voor. Ze gaf er niets om, en hoe aardig re het ook vond op een snellen rit naar baren in den wind te voelen fladderen na don dood van baar moeder had ze haar vader .weten te overtuigen dat ze er noch Puurt wtn Keulen, werden in hechtenis ge-' nomen en dadelijk voor de Keulsche woeker- rechtbank gebracht. De justitie gaf daarna bevel de kersen voor 1 mk. 80 het pond te verkoopen. Een voorstel van Asquith om de be grooting van oorlog te verminderen, is met 285 tegen 50 stemmen verworpen. Te Görlitz is het lijk van de eenige da gen geleden begraven dochter van een re staurateur des nachts opgegraven en be roofd. Heb geheel ontkleede Hik vond men den volgenden morgen bij het graf. Het eenvoudig gebeuren, dat' de oud- mi nister-president der Hongaarsche Regee- ring, de heer Huszar, in ons land inlichtin gen verstrekt over den waxen toestand in Hongarije,-heeft den nijd en den toorn van „Het Volk" opgewekt. Wij zeggen over den waren toestand, want de door een vrij talrijke groep intel lectueel© bolsjewistische Joden in de Europeesche pers verspreide berichten over de z. g. „witte terreur" in Hongarije, zijn leugenachtig en moeten dienen, om in Europa stemming te maken tegen de Katho lieke Hongaarsche Regeering. Op dit feit werd o»a. door den correspon dent der ,,N. Rott. Crt." te Weenen, een onverdacht getuige, met nadruk gewezen. t De heer Huszar nu blijkt een slagvaardig man te wezen, hoogst bekwaam en dubbel opgewassen tegen brutale socialistische en Communistische schreeuwers. Dat valt ,,Het Volk" schrikkelijk tegen; het blad had verwacht, dat de heer Huisaar ten overstaan van den „grooten bek," door een Edo Fimmen opengezet, in zijn schelp zou kruipen. Nu dat niet geschiedt; nu het den ge wezen HongaaTSchen minister-president uit stekend toevertrouwd blijkt te wezen, dien grooten bek te snoeren, wordt „Het Volk" giftig en schrijft een artikel: „Dief en Diefjesmaat," waarin onze Minister van Binnemlandsche Zaken er wordt bijgesleept en voorgesteld wordt als ziinde „de vriend" van den Hongaarschen .reactionair." Onze lezers weiten, dat de Hongaarsche ex-premier een kenner is van het Bolsje wisme. waarvan hij de gruwelen met eigen oogen in zijn vaderland heeft aanschouwd en bestreden. Wij juiehen bet toe. dat hier te lande het Bolsjewisme in al zijn afzichte lijkheden door een man als Van Huszar wordt ten toon gesteld. „Het Volk", nijdig als een spin op het succes van den Hongaarschen staatsman sohriift o.m.: „De bekende truc. de voorstelling alsof men „het bolsjewisme" bestrijdt, door Huszar bier op arbeidierscongres- sen te laten optreden, aanvaarden wij niet. De Nederlandsche arbeiders zul len het klaar spelen met het bolsje wisme. ook zonder Huszax. Zij, die een Huszar in den arm nemen, om een deel der arbeiders nog vaster te ketenii aan reactie, leggen Euq troeven wel neer duidelijk bloot. AAs er vuoa: - een "beetle trevoel *v au liberalisme, y&n eigenwaarde, van poli- tick fatsoen leefde in onze eenmaal zoo zelfbewuste burgerij, zou een vertoo- ning Ruys-Husear een storm van ver ontwaardiging hebben gewekt. Zullen althans onze iritellootueele kringen zich tegen dit onwaardig too- neel niet verzetten,? Wat ons betreft, zien wij in dit edele tweetal slechts dief en diefjesmaat. Tegen deze verschijnselen van toe nemende reactie bij de machtige Roorn- «che staatspartij en tegen de ontaar ding der overige elementen in de bur gerij heeft die moderne arbeidersklasse den strijd aanvaard. In dien strijd behoort zii do beste elemen ten van het Nederlandsche intellect aan hare zijde te krijgen." Het beroep van ,Hct Volk" op de intel- lectueele kringen ia kostelijk. Met uitzondering van liet gering getal in_ telleotueele Cojpmunisten. zullen de intel- lectueelen in den lande >Het Volk" laten praten, al doet de Redactie ook nog zoo haar best om „de beste elementen, van het Nederlandsche intellect aan haar zijde te krijgen." Het Nederlandaobe intellect kent ,,Het Volk" en zal met ons van meening zijn, dat een oud-premier van een buitenland- schen staat, die hier lezingen komt houden .over het Bolsjewisme en ziin gruwelen, doox hem met eigen oogen aanschouwd, daarmee een zeer nuttig en verdienstelijk werk ver richt. „We beleven tegenwoordig wel vreemde tijden," zoo wordt uit Broek op Lamgendijk d.d. 22 Juni, aan de „M&b." geschreven. „We beleven tegenwoordig wel vreemde tijden 1 De aardappelen welke vara bier worden Ijjd noch last voor tud. liij had haar haar zin gegeven, maar het speet hem nog altijd, want zij was een uitstekende rijdster en maak te in den zadel een uitstekend figuur. De heer Averley was met zijn correspon dentie gauw klaar en zijn dochter begon thee in te schenken. „Dit is allemaal niets bijzonders, kind," sprak hij. „Er is zelfs niets bij waar op ge antwoord behoeft te worden. Wij zullen een kostelijken dag hebben; bet weer is schit terend." „Papa," sprak Clara aarzelend, „als u toch den heelen dag wegblijft, vindt u dan goed dat ik naar Branethorpe ga? -Vóór zes uur bent u toQh niet thuis." „Dat wel niet, maar ik ben er toch niet erg op gesteld dat je naar Branethorpe gaat, kind. ik zeg niel graag neen als je wat vraagt, maar toch zou ik veel liever hebben dat je de Faussits wat uit den weg blijft. Je kent nu eenmaal mijn meening over Geof frey." Clara's gelaat werd even bleeker. Haar vader had eigenlijk met grooten tegenzin zijn toestemming gegeven tol naar verloving met Geoffrey en al geruirnen tijd geleden had hij, loeh de geruchten omtrent bet slechte ge- vervoerd naar Amsterdam worden niet gelost (aktbane ten deele.jk En waarom? Het is niet te raidlen. Omdat zii niet ingeladen! «nu door arbeiders van den modernen bond of het N. A. S. Deze arbeiders willen, niet samenwerken met arbeiders van eene andere vereeni- gimg; worden de aardappelen toch ingela den door de niet-roode arbeiders, dan teLefo- neeren de roode hoeren even naar hun col lega's in Amsterdam én.... men lost de aardappelen niet. Hedenmorgen werden vier motoren niet gelost, waaronder er waren, die ingeladen waren door arbeiders, aangesloten bij den R.-K. Bond van Arbeiders in bet transport bedrijf. Het zijn onverklaarbare dingen. Er is geen loonstrijd, er is geen staking. Ra, ra wat is dat. We hopen, dat tegen de gestie dezer roode dwingelanden de meest-krasse maatregelen zuilen worden genomen." Het is von het grootste belang voor hen, die in de „revolutie-branche" werkzaam zijn of aioh daarin willen begeven, om op de weersgesteldheid te letten. Wanneer het buitengewoon koud is, kan men de menschen wel in een zaal bijeen krijgen, maar niet de straat op. En als de zon brandt of broeit, loopen de menschen naar buiten, naar bosoh of strand, terwijl, een behoorlijke revolutie behoort uit te gaan van de gnoote steden, de brandpun ten der beschaving, speciaal van de achter buurten, wier bewoners dan natuurlijk naar de paleizen behooren te gaan. aldus spot het „Cenitrum" terecht. Want het eigenlijke karakter eener offi cieels omwenteling bestaat juist daarin, dat lieden gaan zitten op stoelen, waarop ze niet kunnen zitten, dat ze spijzen eten, die hun niet smaken, woorden spreken, die ze niet verstaan en functies bojrlcoden, waar voor ze totaal ongeschikt ziin. Het lijkt ons echter, gezien de vele fail lissementen in het Revolutievak. niet ouge- wenscht, speciaal onderwiis daatin te ge ven aan do jeugd. In zulk een vakschool zouden b.v. belangwekkende proeven kun nen worden vertoond, als het spannen van een kat voor een wagen, het muizen vangen door een koe, zangoefeningen door een schaap en melk geven door een nachtegaal. Ook kan men trachten, kersen te laten groeien aan een denneboom en appels aan een heidestruikje. Er is inderdaad nog veel voorbereidend werk te verrichten voordat he revolutie bed-rijf tot vollen bloei kan komen. We verlangen een congres. OPENLUCHTSPELEN te BERGEN (N.-H.) In Juli en Augustus zullen te Bergen (N. H.) op het landgoed, van den burge meester, Jhr. J. van Ree-nen, daartoe wel willend afgestaan, verschillende open lucht-voorstellingen gegeven worden, on- der directie vaa Jacques SiUijtters Jr. De artistieke leiding is in lianden van Oharies Gilhuys en Coen Hissink. LANSELOET ENDE SANDERIJN TE DEN HAAG. Op den Leidschen straatweg is de prachtige buitenplaats Marlot eerst kort geleden overgegaan in handen van de ge meente en nog maar weinige ingezetenen weten, dat dit park vrij te bewandelen is. Het is den heer Anton Verheyen ge lukt, van de gemeente een deel van dit park te huren om het a!s Openlucht-thpa- ter te gebruiken. Den lOeu en Hen Juli a.s. zal het gezelschap De Eomerspelers daar opvoeren „Lanseloet ende Sande- rijn.'" JAARLIJKSCHE VOLKSZANGDAG. De Minister van onderwijs. Kunsten, en Wetenschappen heeft de aandacht van zijn ambtgenoot van Binnenliandsche Zaken ge vestigd op bet voornemen van den Neder- 1-andschen Voikszangbond tot liet instellen van een jaarliikschen volkszangdag en tot het houden, in verband met dit voornemen, den Sen Julii a.s„ van een zangdemomstra- tie voor de leerlingen der openbare en bij zondere lagere scholen. Nomen® laatstgenoemden minister zijn do burgemeesters uitgenoodigd desgevraagd den vereisebten steun aan deze demonstra ties te verleenen en, waar ncodig, belang stelling te wekken, teneinde de verwezenlij king van het plan zooveel mogelijk te be vorderen. TILLY KOENEN—LOUIS ROBERT Naar wij vernemen, zuilen Tilly Koenen en Louis Robert dezen zomer hun der tiende jaarlijksche kerkconcerten-tournee door ons land geven. Mei. Ook deze Juni uitgave van Mei is we- drag van den jongen man vasleren vorm begonnen aan te nemen, verklaart dat hij van Geoffrey als schoonzoon niets meer wilde weten. „Heb je een brief gekregen?" vroeg hij. En toen ze toestemmend'antwoordde, vroeg hij verder: „Toch niet van het jongenxensch teiir ,ii, „Neen papa, van lady Eleanor." j „Mag ik hem lezen?" i Év«n aarzelde Clara een oogenblik, toen haalde ze den brief te voorschijn en reikte hem haar vader over. De oude heer doorliep hem en sprak toen: ^fum, dus alweer nieuwen last om dat heerschap. Het spijt me voor zijn moeder. Die verdiende beier dan zooveel verdriet van tiaar kinderen te hebben. Nu, 't is goed, ik zet je la-ten gaan, maar je zult je toch niet tot het een of onder fa ten overhalen, kind?' „Tot wal, vader?" „Wel, om je weer met Geoffrey te verloven. Denk er om, dal hij niet waard is je schoen veters los te maken. "Nu en dan zou ik ge neigd zijn hem een flink pak slaag te geven. Het zou beter voor hem geweest zijn als hij in zijn jeugd behandeld was zooals je broers. Zeg zelf eens, ik ben streng voor ze geweest, derom zeer interesaand en leerzaam. Schoonheid, natuur, geschiedenis en ont spanning worden jer behandeld op eenvou dige en pakkende wijze, zoodat er weder om voor „elck wat wils" is. ,We kunnen „Mei" dezen keer dan ook met volle over tuiging warm aanbevelen bij onze Room- sche jeugd. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATENDe negeeringscrisis in Duitschland Bij 't warme weer onder 't forache geboomte 't Stadhuis te Gent ,,'s-Gravensteen", het Kasteel van de Gra ven van Vlaanderen De massie-voetbal dag te Utrecht (4 foto's) De Introni- eatie op het Bagijnhof te Amsterdam (H foto's) Brand op Burgerhout's Scheeps werf te Botterdam (2 foto's) In de warmte aan het strand (6 foto's) Groep Belgische koudbloedpaarden Mooie zeilkiek Warren Harding, de caadi- daat der Amerikaansch-Republikeinsche Partij Het internationaal Cosngres der Christelijke Vakbeweging te 's-Gravenha- ge De moordaanslag op Hongarije Kerkgang der geïnterneerden (3 foto's) Reclame voor de Illustratie in 't hartje van Afrika Soeialistischpn optocht naar een teékendng van Joan Collette TEKST: Leola's Erfenis, roman door Charles Garviee De Ijsberg, door Pa ter Krüter Css R. Steden van Vlaande ren: Gent, door J. J. van der Wey Een H. Hartbeeld in 't openbaar, midden in Amsterdam. Boer Malar, door Gra vin Valeska Betusy Hue Een mislukte fooi, door Max De Kapel der H. Jean ne d'Arc Om de week een vraag De toestand te Rotterdam. Ook te Rotterdam is de uitsluiting in de bouwvakken Donderdagmorgen ingegaan. Een overzicht van den toestand is nog niet goed te geven, omdat de njededeelingen van de zijde der werknemers elkaar niet volkomen dekken. Van patroonszijde verneemt de „Msb." dat alle leden, bij den Bond van Patrooosveree- nigingen in de Bouwvakken aangesloten zich aan het besluit zullen houden. De eerste da gen zal hier en daar nog wel worden door gewerkt, omdat de kennisgeving aan de le den. die de vergadering van Zaterdag niet hebben bijgewoond, pas Woensdagmorgen is verzonden en de werkgevers toch minstens 24 uur van te voren hun arbeiders de uitslui ting moeten aanzeggen. De grooie massa der arbeiders is naar huis, zoo verklaarde, men van de zijde der werkgevers en de bouwerij ligt voor drie kwart stil. Van de zijde der besturen van de organi saties, bij d uitsluiting betrokken, deelt men mede, dat het aantal werklieden, dat voor de uitsluiting in aanmerking komt, 3200 bedraagt, n.l. 2000 van den Algemeenen Ne. derldndschen Bouwvakarbeidersbond, 1000 van de Federatie van. Bouwvakarbeiders, en 200 van de Orondwerkersvereeniging. Van deze 3200 zouden er slechts 800 uitgesloten zijn. bij totaal 110 patroons. Het totaal aan tal patroons bedraagt, volgens mededeeling der werknemers, naar schatting 400. Donderdagmiddag om 12 uur had zich bij den R.K. Bouwvakarbeidersbond nog geen enkel lid gemeld als uitgesloten. Aangeno men kan dus worden, dat de 600 bouwvak arbeiders bij den R-K. Bond aangesloten, al len aan den arbeid zijn kunnen blijven. Hetzelfde is het geval met den Chrisfelij- ken Bond die eveneens 600 leden telt De uitgestotenen hebben Donderdagmorgen een gecombineerde huishoudelijke vergade ring gehouden in den circusschouwburg, waar de toestand besproken is. Volgens een mededeeling van een der bestuursleden zou te Rotterdam geen enkel bouwwerk geheel stil staan. R. K. DIAMANTBEWERKERS. De R. K. Diamantbewerkersvereeniging St. Eduardus, heeft een adres gericht tot den minister van Arbeid, waarin speciaal voor de werkloozen in de sigaren- en diamantindustrie op spoedige hulp door de commissie inzake verruiming en re- gularisatie van werkgelegenheid wordt aangedrongen. ST. MARTIN US EN DE DEVOTIE TOT HET H. HART VAN JEZUS. Wii vernemen dot in bejrinaed het plan bestaat om hert volgend jaar September bij de algemeen© ventacLerkwr van den R. K. Bond van Onderofficieren „St. Martinua", den Bond plechiti-R toe te wijden aan het H. Hart van Jezus. Plannen zijn in wording aa-n deze toewij ding een gestadige goede innerüjike voor bereiding te doen voorafgaan. Over den geheeden Bond zullen de leden maar zijn er nu ook aardiger, weiopgevoegde en flinker kerels dan Denis en Frank?" „Stellig niet," antwoordde Clara met de meeste overtuiging. „En als het dan ten minste Bryan nog maar geweest was in plaats van Geoffrey. Hoe komt h©t toch, dat jullie vrouwen altijd een soort zwakte hebt vóór lui die den verkeer de®. weg, opgaan. Ze hebben ai menige» zon daar door" bun buitengewone lankmoedigheid nog meer bedorven, vrees ik. Maar ik hoop, dat gij nu met Geoffrey verstandiger zult han delen. Je verdient een beteren man en ik hoop te zorgen, dat je een beteren krijgt ook. is er geen te vinden, dan houd ik je o zoo graag bij mij. Licht dat je het bier beter hebt dan bij een lichtzinnige» man." Hij liet zijn hand taeder op baar hoofd rusten, ter- wijt hij dit zei. „Toch vind ik dat ik naar die arme lady Eleanor toe moet," sprak Clara, „en als hei u niet lastig is zou ik graag tot morgen ochtend wegblijven." i „Beate kind, maar je bent morgenochtend weer aan het ontbijt, ol ik kom je zelf naieu, boor," sprak de vader op barlelijk-waarscuu- wenden Loon. De heeie zaak was hem eigen- iijk zeer onsympathiek by bad een w.ofa msiandetijlfs op den «enten Vrüénc 'VKH* menlijk tot de H. Tafel nadwren. In alle gezinnen der ledlen val, voor zow ver dit mo# niet is geschied, in de maand Juni van het volgende jaar het beeld van- bet H. Hart plechtig w or Jen geintromiseerd. Dit zal eveneens in alle afdeol in gen plaats hebben. Eindelijk zal getracht worden de toewij ding van den Bond, zoo iwaardig. plechtig en gxootseh mogelijk te doen zijn. Reistassen zullen van meet af aan wor den opgericht, opdat het 't volgend jaar, zal kunnen ziin een algemeen opgaan naai Amersfoort, den zetel en bakermat van den BonöL Men ml trachten dat alle leden, zoo veel mogelijk met hunne echtgenooten en de_ „kleinen" of aanstaande echtgenooten, bij de toewijding tegenwoordig kunnen zijn. DE MILITAIRE WEDUWE-WETTEN. Naar het Corr. Bur. verneemt, is vanwege de Departementen van Oorlog en Marine ge zamenlijk een commissie ineesteld. ten einde de militaire weduwe-wetten met die van de burgeilijke ambtenaren in overeenstemming te brengen. deze commissie hebben zitting: de gep. generaal-majoor Becking als voorzitter, de kapitein ter zee Wolierbeek Muller; de of ficier van administratie le klasse der Kon, Marine Kempen; de kapitein der militaire administratie v. d. Erve; de adspirant-onder- officier-vaandeldxager v. d. Berg van de V11Ie infanterie-brigade en de maioor-schiij. ver der Kon. Marine Prins. STAKING VAN WERKLOOZEN. Het wordt hoe langer hoe gekker met de stakingsmanie. Woensdagmiddag hebben een twintigtal werkloozen te Maastricht, die door het gemeentebestuur waren té werk gesteld bij de gemeentelijke werkverschaffing, van rijkswege gesubsidieerd, het werk neergelegd wegens loongeschil. Dit loon is afhankelijk van de van rijkswege ge stelde voorwaarden. Naar verzekerd wordt, zal het voor de stakers geen voor deel zijn, aangezien het gemeentebestuur bezwaar zal maken, op grond van het Werkloosheidsbesluit, tegen werktoozen- uitkeering, wijl de stakers passend werk hebben geweigerd. ERNSTIG ONGELUK IN RADIÜ-DORR Drie dooden en drie gewonden. Donderdagmiddag om 3 uur is bij den bouw van de torens op het station Kadio- Assel (Geld.) in den in aanbouw zijnd en vijfden toren tengevolge van het breken van takels, de werkkorf van een hoogte van 35 Meter naar beneden gestort, van de acht werklieden in den korf werden er drie gedood: de 36-jarige van Tienüoven te Apeldoorn, vader van 5 kinderen; T. van der Trappe, 25 jaar, ongehuwd te Beekbergen en de 27-jarige G. Pansier uit 'Piel. De laatste was 2 maanden ge trouwd. Zwaar gewond wera&n Moegendajkhof te Apeldoorn, die een beenbreuk en een ernstige hoofdwonde heeft opge.oopen, en de 28-jarige J. Hek, wonende te Hars kamp, vader van drie kinderen. Lichtgewond is W. Hageman te Apel doorn, terwijl de werkman van Kom.. ©- ren te Apeldoorn ongedeerd bleef. Alleen zijn klompen waren stuk. Ook Schut uit Harskamp bieef ongewond. Dr. Winter uit Apeldoorn verleende den gewonden de cere te hulp. De zwaar gewonden zijn overgebracht naar het zie kenhuis te Apeldoorn. Van Tienhoven sloeg tijdens den val uit den toren en werd dood opgenomen; van der Trappe was in den toren blijven hangen en zijn deerlijk verminkt lichaam moest door een der werklieden uit den toren worden gehaald. Pansier lee.de nog eenige oogenbükken nadat hij was opge nomen. Door een toevallige omstandigheid was; de vrouwelijke arts'Dr. Noorduin op het terrein aanwezig die met den ziekenbroe der Lagro de eerste hulp kon verleenen. Door de ingenieurs ,W. van Rees en Er keus en de opzichters van Oors, Queue en Bosnia werden alle noodige maatre gelen genomen en gezorgd voor een spoe dig vervoer van de gewonden naar Apel doorn. DE DUITSCHE ex-keizerlijke FAMILIE. In verband met de vele tegenstrijdig© berichten over den gezondheidstoestand! van de ex-keizerin, verneemt het Corr.H bur. Vaa Dias, dat de toestand van de ex- keizerin thans zeer bevredigend is, en oatf zij zich naar omstandigheden beter ge voelt dan voor eenige maanden. Me: na druk werd verklaard, dat de in het bui tenland verspreide berichten allen grondi van juistheid missen. Vermoedelijk staan deze geruchten in verband met de plotse linge komst van prins Joachim te Doorn. Dit is echter niets bijzonders. Prins Joachim, die te Berlijn studeert, van droefheid op hel voornoofd van ziju kind gezien en hij was een liefhebbend vader* Maar bet volgende oogenblik zette hij toch die vervelende gedachte op zij bij de herinne ring aan de heerlijke jacht die hem wachtte. Clara zag en begreep dit en ze verheugde er zich over. Ook was ze allesbehalve in een stemming om kalm aan te hooren ai wat haar vader tegen Geoffrey Faussit had Ze kende zijn gebreken, misschien beter dan een ander ze baar ooit zpu kunnen beschrijven, Maar hoe goed ze ook ingezien had, dat hy geen echtgenoot voor haar was, kwaad kon Zjj nog altijd niet van hem hooren. Toen haar vader vertrokhen was, bleef ze nog een paar uren met huishoudelijke zon gen bezig, te maakte een heel lekker dineetje voor baar vader zoo ver mogelijk klaar, dronk zoo vroeg mogelijk koiue en hel u>eu h®t elegante rytuigje inspannem, dat ze zelf bestuurde en dat een der veie bewyzeu van baar vaders hartebjke liefde .was, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6