INGEZONDEN HlasiufacturenmagazijEi „DE LlliliENBAALl£ Kruisweg 52-54 J. ft. INI. KOEHORST Telefoon 108 RESTANTEN SEIZOENARTIKELEN COUPONS Rechtzaken Nieuws uit Haarlem Handel en Nijverheid "■v m-m HEDEN BEGINT ONZE ÓP ALLE COURANTE GOEDEREN WORDT GEDURENDE DEZEN TIJD TOEGESTAAN. had verlof gekregen zijn owdera te be zoeken en kwam verleden week Bonder- dag te Doorn aan. Den daaropvolgenden dag begaf hij zich naar zijn broeder op ,Wierihgen, die toen toestemming kreeg eveneens zijn ouders te bezoeken. De kroonprins ging per motorrijwiel, prins Jcachim per auto. De burgemeester van TVieringen en mr. Kan, secretaris-generaal bij het ministerie van buitenlandsche za ken, waren hierbij tegenwoordig. De beide prinsen bleven tot .Woensdag in Doorn.. Des morgens vertrok prins Joachim en des middags de kroonprins. De kroonprins ging per auto tot Drieber gen, van waar hij per motorfiets de reis voortzette. Bij het vertrek van zijn zoons, wuifde de ex-keizer hen van het balkon toe. Omtrent den ex-keizerin vernemen wij, dat deze zich nog steeds onledig houdt met nhet vellen, zagen en hakken van beu- kenboomen. Bij dezen arbeid wordt hij bijgestaan door twee arbeiders uit Doorn, die beiden voor dit doel door hem in dienst zijn genomen. Verleden week maak te de ex-keizer eon wandeling buiten zijn kasteel, terwijl de keizerin een ritje per rijtuig ondernam. Een man, die zijn vrouw uit Raad en Staten licht. Mevrouw Duiker—Blekkink is lid van den Raad te Temeuzen en ook lid der Provin ciale Siaien van Zeeland. Maar zij heeft ruzie met haar man. Nu was dat niet erg, zoolang haar man in Temeuzen bleef en er zijn domicilie hand haafde. Maar hij is nu vertrokken naar Nijmegen, en heeft zijn domicilie daarheen verpiaaast. Het geval wordt nu bedenkelijk voor me vrouw. Zij woont nog wel in Temeuzen. maar foimeel is zij er weg. In de boeken van het stadhuis te Temeuzen is zij niet meer te vin den. Haar domicilie is meegereisd met haar man naar Nijmegen. tn dus is haar bericht door het gemeente- bes, uuï van Temeuzen, dat zij niet langer lid kan zijn van gemeenteraad en Prov. Sta len. Buitengewoon geval. Uitstekend middel voor mannen, wier poli tiek aangelegde vrouwtjes niet in het gareel te houden zijn. Oppassen, vrouwtje, of ik verleg mijn do- micilie. De S. D. A. P., van welke partij mevr. DuikerBlekkink lid is. vraagt, naar aanleiding van dit geval, stellig wijziging der wet. Minstens," zegt de ..Geld." waar aan we het leuke geval ontleenen. Brutale berooving van een vrouw. In denn acht van Zaterdag op Zondag kwam op het politiebureau te 'Venlo een Duiisclie dame, die de volgende aangifte deed: Zii was 's avonds terecht gekomen in het perceel der Wed. A. op de Jodenstraat, al daar. Zij had daar iets gebruikt en men haalde haar over daar den nacht door te brengen, ofschoon zij van plan was naar een 'höiel te gaan. Dit werd haar tegengiemaakt, zoodat zii niets kwaads vermoedend btsloot te blijven. Toen zi] even wel te bed lag liepen vrouw A. en haar dochter die haar uit gevraagd hadden waar ze haar geld had ge borgen. in en uit op haar slaapkamer. Zij had verteld haar geld ingenaaid te hebben in haar mantel, een handiaschie waarin zich een groot bedrag bevond, had zij onder haar hoofdkussen. Plotseling bemerkte zij dat haar mantel, die zij naast het bed had op gehangen. was verdwenen. Zij snelde naar beneden, doch werd evenwel tegengehouden. De oude vrouw A. bracht haar weer naar boven en toen was ook de mantel weer boven, maar het geld was eruit De aanklaagster heeft zich toen aangekleed en wlide weg, wat haar gelukte onder belofte, dat zij niet naar de politie zou gaan. De wed. A. volgde haar op de kousen met de schoenen in de hand, (dit werd ook door de politie gezien). De Duitsche juffrouw ontkwam haar, door in het portaal van een huis te blijven staan tot de oude gepasseerd was en toen naar de politie gegaan uu haar man.el waren ruitn 4000 mark ontvreemd. De 6000 M. die zij in haar taschie had. had ze alvorens het huis te verlaten in haar kous verstopt. Moe der en dochter A. zijn gearresteerd, meldt de „N. V. Crt." Korte Berichten Te Pijnacker is de tuinder W. v. Herk aangereden door een bespannen voertuig, waarvan het lemoen hem in den buik drong. Hij werd vreeselijk verwond en is nog den- zelfden dag bezweken. - Donderdag werd met de Heusdensche boot aan de Oosterkade te Rotterdam een koe aangevoerd, die ziek bleek te zijn. De koe was bestemd voor den slager C. J. aan de Meubelstraat. Zij is naar het abattoir ver voerd en afgemaakt. Hét vleesch werd voor de consumptie afgekeurd. Aangehouden zijn te Rotterdam de scholieren H. J. en J. S. resp. 10 en 12 jaar oud. die in het bezit waren van twee kistjes chocolade, waarvan zij beweerden dat zij deze van een onbekende hadden gekregen De jongelui waren van plan de chocolade te verkoopen aan een koopvrouw. Vermoedelijk is alles van misdrijf afkomstig. De staking aan de Groniugsche beet wortel s u ik e r ia b r ek is afgeloopen. Het uur loon is op 70 cents bepaald. De schurhziekte onder de paarden be gint zich te Apeldoorn uit te breiden. Na de gevallen, geconstateerd in Noord-Apel- doom, zijn weer nieuwe gevallen geconsta teerd in Broekland en in Vaassen, vlak 'bij de Apeldoomsche grens. De ziekte bepeikt zich nog tot het Noordelijk deel der gemeente. In een der kermisnachten te Hoens- broek Limb, hebben snoodaards hetChris tusbeeld afgerukt van het kruis staande te Overbrcek. De Christus werd geheel ver nield. De bevolking is diep verontwaardigd. Wie te Utrecht komt moet niet vergeten een bezoek te brengen aan het Rosarium op het Hoogiandschepark. Er bloeien nu dui zenden rozen, 't Is buitengewoon mooi. De 39-jarige Magdalena Groenhoff te Boven-Pekela Gron. is in een wijk verdron ken. Te Klazjenaveen is het 2Vs-jarig kind van T. de Haas in het kanaal geraakt en verdronken. BEPERKTE VISCHTUD, H Naar: wordt medegedeeld, is het fa sommige bladen voorkomend bericht, dat de burgemeester van Gorinehem van den minsiter van Landbouw een schrijven zou hebben ontvangen, inhoudende dat een wijziging in het nieuwe. Visscherijregle- ment zal gebracht worden, waardoor een beperkte vischtijd voor de visscherjjen op de benedenrivieren gesteld zou wor den, opdat meer zalm en elft gelegenheid hebben zouden, door te zwemmen, en de visschers op de Boven-Merwede, Waal en Maas, hun aandeel zouden kannen be machtigen, niet juist. De minister heeft n.l. aan B. en jW. van Gorinehem slechts 'bericht, dat met den inhoud van hun schrijven, waarin zoodanige wijziging werd voorgestèld, re kening zou worden gehouden bij de in voorbereiding zijnde herziening .van het Binnenvischerij -reglement. Dit sluit echter nog geenszins jln, dat aan den wensch van B. .en W. zal worden voldaan, en dat de door dit college voor gestelde bepaling in het nieuwe reglement zal worden opgenomen, nadat de voor de reglements-herziening ingewonnen advie zen zullen zijn ingekomen. DE LANDBOUWWEEK TE ARNHEM. De groote landbouwtentoonstelling die in de week van 2328 Aug- te Arnhem gehouden wordt, zal door Z. K. H. Prins Hendrik geopend worden. AANDEELEN-U LïGIFTE DER DUIT SCHE OÜIM. De heeren Arnold Gilissen en Co. berich-, ten, dat bij hunne kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 'sGxavenhage tot Vrijdag 25 Juni des namiddags 4 uur ter overbrenging aan de directie der .,Chim"„ Deutsche Holz- import A. G. te Hamburg inschrijvingen worden aangenomen op 10.000 aandeelen van 1000 Mark elk in bovengenoemde maatschap pij tot den koers van 110 pet. De betaling der toegewezen stukken moet geschieden uiterlijk op Woensdag 7 Juli bij de kantoren van inschrijving en kan plaats vinden ih Duitsch bankpapier of in een che que op een Duitsche bankinstelling, desge- wenscht ook in Nederlandsch geld. omgere kend in Marken tot den koers van den dag. De uitgiftekoers is gesteld op 110 pet., zoo- dat per aandeel van R. M. 1000 slechts R. M. 1100 betaald behoeft te worden. Dat deze uitgifikoers zeer laag gesteld is gezien de goe de dividendkansen van 't aandeel, blijkt on middellijk hieruit, dat b.v. de aandeelen der HamburgAmerika-liin en die der Nord- deutsche Lloyd in de buurt van 20O pet. no- teeren. hoewel de laatste iaren nimmer divi dend werd uitgekeerd en de vooruitzichten daarop in de naaste toekomst evenmin gun stig liiken. Er bestaat dan ook alle rtden om aan te nemen, dat de koers van aandeden Duitsche Chim zich ook spoedig op een ni veau van minstens 200 pet. Duitsche usance zal bewegen. Landbouw en Visscherij. GEEN FRlEiiCTl V EE NAAR ZUIB- AFRIKA. Naar het „Friesche Weekblad", het or gaan der Friesche Maatschappij van Land bouw, verneemt, zijn de pogingen tot op richting van een Maatschappij voor den afzet van Frieech vee naar Zuid-Afrika, niet geslaagd. Het resultaat der inschrij vingen was bij het tijdstip \fan sluiting (1 Juni) geheel onbevredigend. Het totaal bedrag was ongeveer 90 mi.Ie, misschien met enkele nagekomen opgaven I 100,UOJ. De heer Posthuma en Wuite schrijven dit toe aan te weinig ondernemingsgeest der Friesche boeren voor hun eigen zaak en hebben zich uit deze beweging terug getrokken. 1111 foor den Inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet aansprakelijk. het VLINDERTJE ZAL ONS REDDEN! Aan onze Roomsche Vrouwen en Meisjes van Haarlem en Omstr. De leden varr „Herwonnen Levens kracht", de heerlijke stichting onzer R.K. Vakbeweging, hebben weer wat nieuws bedacht om het werk van „H. L.'" te po pular iseeren. Gij a len, zult het wel weten, dat, „IÏ.L." elk jaar een Bloemendag organiseert, voor onze Tuberculoselijders, maar nu houden wij geen Bloemendag, doch een grooten „Vlinderdag." De datum is vastgesteld op Zondag 18 Juli, en nu meent het 'Oomité zich te moe ten wenden, met '11 krachtige opwek king om medewerking teneinde den „Vlin derdag" zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Onze Bavostad moet wederom dit jaar met de opbrengst bovenaan staan, dan kan de vereeniging meer doen dan nu. En dat kan, mits een jeder daartoe me dewerkt. Daarom, Roomsche Vrouwen en Meisjes en georganiseerde Mannen, thans op propaganda voor den „Vlinder-dag". In Uw gezin, in Uw familie, ollen opge wekt tot deelneming. Gehuwden sporen hun mannen aan, moeders hun dochters, deze weer hunne vriendinnen enz. Enkele verkoopsters heb ten zich aange meld. Maar dat Is niet genoeg. Minstens moeten wij dien dag hebben een corps van Dames en Meisjes, Mannen c.l Jonge lingen om dan gesteund door een krach tige leiding, waaraan 600 medewerkers deel zullen nemen de duizenden vlinders te spelden op alle mlde ge veris. Meldt U dus aanl Vooruit met goeden moed en durf. Het wachtwoord zij thans: „Maakt propagan da voor ons Vlindertje."' Aanmeldingen kunnen geschieden bij de heeren leiders en vervolgens bij onder staande adressen: U, M. de R„ dankend voor de vele plaatsruimte verblijven wij, „Herwonnen Levenskracht". W. MOLENKAMP, Voorz. J. Th. ELL1GENS, Secretaris P. Dijt, Leidschestraat 103. B. J. Frensen, Klarenbeekstraat 49. A. Hubers, Emmakade 3 rood; F. Pc uw, Kruistochtstraat 50. Me. Kuijper, Keystraat 24 rood. A. J. Beukelaar, Vooruitgangstraat 82. G. Schol, Da Oostastraat 21. N. Braspenning, Pabriciusstraat 52. A. Keyzer, Deiftstraat 28 rood. PEL Joosten, SaenreaamBtraal 7 rood,', ff. Beumer, Spaanschevaartsfcraat 34, J. H. Leéflang, Oosterstraat 36. j G. Jooetèn, Grebberstraat 51, J. M. Leef Lang, Gr. Heiligland 28. J. Th, Elligems, Geweerstraat 14, en aan het Gebouw Sint Bavo (Loket). De verkoopsters worden verzocht', zoo veel mogelijk één kussentje mede te bren gen voor ieder paar. Woeste post-chauffeur. De klachten over woestriidénde chauffeurs en motorrijders, door een officier van justitie al eens auto- en motorbandieten genoemd, houden aan en de politie schijnt daar tegen over veelal machteloos te staan. Zoo nu en dan komen er echter van die woestelingen voor de rechtbank. Zoo ook Dinsdag. Terecht stond een 38-jarige bestuurder van een vrachtauto der Nederlandsche Posterijen te Amsterdam. Op 13 Januari reed de post auto uit de Rapenburgerstraat over Marken plein. Uit de richting van het J. D. Meijer- plein kwahi een tram van liia 9. De wagen bestuurder remde. Rechts van de tram reed in dezelfde richting een fietser. De bestuurder der postauto kon niet tusschen wielrijder en tram door, en maakte toen de tram de Muiderstraat in reed een breeden zwaai links van den weg de Jodenbreestraat inrij dend. Daar stond iuist voor de Mozes Aaron kerk een meneer van zijn zwager afscheid te nemen. Deze werd overreden. Hij werd ernstig gewond naar het gasthuis gebracht, waar hij drie weken moest blijven... Bekl. zei- de, dat hij dooi; de omstandigheden gedwon gen was zoo te doen. Andere getuigen daar entegen verklaarden dat de chauffeur te woest had gereden. Het O. M. mr. Cluysenaer zeide, dat hij reeds zes dergelijke gevallen had behandeld- Tegen den woesteling eischte hij zes weken gevangenisstraf. Bekl. vroeg voorwaardelijk veroordeeld ie mogen worden. HET VLUCHTOORD TE GOUDA. In deze zaak, die voor de Rechtbank te Rotterdam diende, werd Woensdag vonnis gewezen. Zooais rnen zich herinneren zal. vus de huur oorspronktliu gesteld op f 240 per dag en werd later gesteld op 180, onder beding dat het vluchtoord te Gouda zou blij ven zoolang de oorlog duurde, en dat men aan den priis niet meer zou tornen. In Juni 1916 werd de huur nog tot 120 verlaagd. Nadat in de Tweede Kamer over deze zaak- gediscussieerd was. werd door de N. V. v.h. Gebrs. Steensma (Verhuurster) voorgespeld aan den staat, een commissie te benoemen, waarbij genoemde N. V. zich verbond de overeenkomst te doen eindigen als door die commissie bevonden werd. dat het contract werkelijk schandelijk was. Deze commissie heeft in Juli 1918 rapport uitgebracht 'en verklaarde, dat de N. V. verplicht was een ander contract af te sluiten of een deel van hare rechten priis te geven. De staat stelde zich op liet standpunt, dat die commissies eer soort eereraden hadden gevormd, aan welker uitspraken partijen te voren zich hadden verbonden, en welke com missies moesten uitmaken, en hadden bevon den, of en in hoeverre de overeenkomst schandelijk" kon worden genoemd: de ge daagde N. V. mocht diensvolgens niet be houden wat door bovengenoemde commissie „schandelijk" bevonden was. De Rechtbank oordeelde dat op de gronden van de zijde van d«n Staat eischer ontvanke lijk behoorde te worden verklaard. Wesha've de vordering in haar geheel werd toegewezen Vrüheldsberoovinjr door een dokter. Voor de Amsterd. rechtbank werd Woens dagmiddag de zaak behandeld tegen een Amsterdamsch geneesheer dr. A. N. S. R., wegens opzettelijke vrijheidsberooving van den brandweerman H. J. Burry. BekLhad laatstgenoemde in het Wilhel- mina-gasthuis laten opnemen als zenuwpa tiënt en een attest afgegeven als zou ge noemde B. aan krankzinnigheid Iaden, ter wijl zulks niet het geval was. wat bleek bij het geneeskundig onderzoek, dat B. onder gaan had in het gasthuis, waaruit hij twee dagen later ontslagen werd. De brandwacht Burry verklaarde, dat hij in onmin leefde met ziin vrouw. Hij wist, dat bekl. met zijn vrouw dikwijls overleg pleegde om hem uit huis te krijgen. Op 17 Ajpril was hij in de brandweerkazerne aan bet Weesperpiein. toen hij verzocht werd een zieke te begeleiden, die per auto naar het Wilhdmina-gasthuis vervoerd moest worden. Hij had daaraan voldaan, doch tot ziin groole verbazing werd hii bij aan komst aldaar zelf ook als patient beschouwd en vastgehouden. Het O. M. meende, dat bekl. onvoorzich tig te werk was gegaan en requireerde een geldboete van f 300 subs, drie maanden. Mr. dr. Vaitlant pleitte vrijspraak. VOOR fhater staal. Vorig bedrag f 359.05. Tot liet verkrijgen eener woning f 1. Van mijn ouderdomsrente geef ik ook 100 centen voor Eerw. Pater Staal Ter navolging van de Missievereensgrii? St. Bavo f 2 25 N. N. f L— De inzameling van ciften voor Fa her Staal sluit Woensdae a.s. ©i Daarna werd een nieuwe commissie be noemd om te bepalen tot welk bedrag de huur moest worden teruggébracht. Het rap port dier commissie verscheen eerst in April 1919, toen alle vluch.e'.ingen reeds vertrok ken waren, en vermeldde, dat de huur tot f 70 moest worden teruggebracht. De N. V. weigerde het verschil, pl.m. f 50.000 terug te geven. - wijl zii van het standpunt uit ging', dat de verschillende rapporten slechts haidelden over een vermin- dering van huur (Voor de toekomst) maar niet over de teruggave van reeds ge noten huur. VAN ONZE RECHTBANK. Uitspraken van 21 Juni 1920. O. S.. fabrieksarbeidster te Harderwijk, (uitgesproken 14 Juni), diefstal 10_boete, sube. 5 dagen hechtenis; W. W.> eck.ppers- kndcht te Rotterdam. J. K.. schippersknecht te Bruinisse. W. K. kolenhandelaar te Zaandam, allen thans ged. H. v. Bew. to Haarlem, allen vrijgespiokenJ. C. G., koopman te U itg-eeste biï verstek, diefstal, 1 maand, gevangenisstrafJ. 1'- slagers knecht te Haarlem, diefstal, f 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis: A. J. kieer- koopman te Uitgeest biï verstek, diefstal, 1 maand gevangenisstrafJ. O., dienstbode te Heemstede, diefstal, zander toepassing van eenige straf aan haar ouders terugge geven; D. S.. los werkman te Haarlemmer meer bü verstek, s trooper ij. gepleegd met behulp van vaartuigen, 20 boete, eubs 10 dagen hechtenis; D. J„ werkman te Haar lemmermeer, bü verstek, etrooperii, gepleegd met behulp vim vaartuig 20 boete, subs. 10 dagen hechtenisW. C. M. v. H., barbier te Wormerveer. diefstal 60 boete. subs. 20 dagen hechtenis; G. J. v. L.. werkman te Aalsmeer, diefstal. 6 maanden gevangen.'s- strafB. B., los arbeider te Beverwijk, dief stal zonder toepassing van eeuige straf ter beschikking van de Regeering gesteld: G. stek. heling. 1 maand gevangenisstraf; A. V., visohkneebt te IJmuiden. vrijgesproken; A. J. v. d. B.. opkooper te Haarlem, heling, 50 boete. subs. 10 dagen hechtenis: J. J-> steker te Rotterdam, bij verstek, diefstal, 1 maand gevangenisstraf; J. A., stoker te IJ,muiden, diefstal door 2 vereenigde per sonen. vooiw. g©v.®traf van 2 maanden inet een proeftijd van 2 jaar; L. Th. B.. landar beider te Spaarndiam. 1 maand gevangenis straf; \V. B.> vischkneeht te IJmuiden. bij verstek, diefstal, 25 boate. subs. 10 dagen hechtenis; P. do L. Los werkman to VeLsor- oord, gem. Veisen, bii verstek. G. J. A., Los werkman te Vekeroord. gem. VeisenG. II. I, los werkman te VeLseroord. gein. Velsen bii verstek. L. A. v. Y„ los werkman te IJmuiden. gem. Yefeen. diefstal door meer vereenigde personen, ieder voorw. gev. straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar Gevonden voorwerpen. F. vatl Kampen, Schneevoogtstraat 13 roo jaartallenboekje; G. Brink, M. van Heernskeik- straat 50 rd„ insigne; Wed. Koets, Nic. v. d. Laanstraat 2a rd., een paar kousen A. J. de Groot, Teylerstraat 58, een loterijbriefjeH. J. Geven, Raadhuisstraat 101, Schoten, een rijwielpomp 1 P. Vet", 2e Vooruitgangstraat 15, een zilverbon. BROOTE HALFJAARLIJKSCHE OPRUINIIRB KORTING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 7